Geringere toename ziekenhuispersoneel Hier gebeurde het: Kamperend Nederland laat moed niet in de natte schoenen zakken Ontsnapte gevangene mocht niet binnen „Groot IJsselmeerboek", nostalgie en informatie REGERING: LUNS SCHERTSTE Alpinisten omgekomen HUIS VAN BEWARING BLIJFT 'SNACHTS DICHT U gaai heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. WOENSDAG 17 JULI 1974 LEI USE COURANT PAGINA 7 1 ken. De recreatieteams op de campings passen zich eveneens aan de gewijzigde omstandig heden aan en proberen door het organiseren van alternatieve activiteiten de mensen toch nog zoveel mogelijk bezig te hou- Van de Texelse V.V.V. kwam het zonnige bericht, dat het daar met het weer wel mevalt. Minder regen dan to het bin nenland, zo nu en dan zelfs zon. De campings zitten zo goed als vol. Die voor jongelui op Texel zelfs zo vol,- dat men reeds een noodcamping heeft moeten aanleggen, waar de jongelui maximaal drie nach ten mogen verblijven. In die tijd moeten zij een "echte" camping hebben gevonden. An ders is het wegwezen geblazen. Het is op Texel gezellig druk, niet overvol, mede dank zij de gescheiden Nederlandse en Duitse vakanties. Op de Veluwe redelijk bezette campings. De provinciale VW-woordvoerder: "Wel tra gisch, dit weer voor al die mensen die nu verplicht zijn vakantie te nemen. Een troost: ze moeten wel héél ver gaan om momenteel beter weer te vinden. En daar voelen de meeste Nederlanders niets meer voor". Kamperend Nederland kijkt voorlopig nog de kat uit de boom en vindt het ondanks alle ellende blijkbaar nog te vroeg om voor het weer te capitule ren. Hoop - op een wersverbe- tering - doet inderdaad leven. Waterrijk Nederland is voor de kampeerders nog eens extra waterrijk. Toch laat men de moed niet in de al kletsnatte schoenen zinken. DEN HAAG Kamperend Nederland heeft de moed nog lang niet in de schoenen laten zakken, ook al zal er de afge lopen dagen wel eens wat he melwater in die schoenen heb ben gestaan. Van een uittocht op de campings, een vlucht voor de weergoden, is (nog) geen sprake. Er wordt, naar goed Hollands' gebruik, wel da nig gekankerd op het weer. Niet in badpak of bikini; maar in regenkleding. De bezetting van de campings is overal geringer dan vorig jaar bij de aanvang van het hoogseizoen. Daar is niei al leen het weer debet aan, ook 't feit dat dit jaar de schoolva kanties in Nederland en Duits land niet samenvallen. Een po sitieve zaak bij mooi weer. De grote drommen Duitsers ont breken nog, de stroom wordt eerst eind van deze maand verwacht. Gevolg is ook, dat er langer Duits op d e cam pings zal worden gesproken, tot medio september. Als men de verschillende kampbeheer ders en V.V.V.'s mag geloven, zullen de Duitsers zich even min door het slechte weer la ten afschrikken. Ockenburg, huidige bezetting 4100 man, Duinrell en Duin- horst rekenen eveneens op een drukkere bezetting eind deze maand. Geen sprake van een uittocht. De kampeerders pro beren hier him tijd te vullen met wandelingen (in regenjas) langs het strand, bezoeken aan Madurodam, korte tochtjes in 't Is binnenzitten voor de Nede, de omgeving. In afwachting van beter weer. In Zeeland zijn de campings vrij redelijk tot goed bezet, het best de campings' onmiddellijk ndse kampeerder, maar ook dac achter de zee. "Hier zien we pas een uittocht bij zware storm, als de tenten kapot waaien", weet de V.V.V. te melden. kan het best gezellig zijn. Als gevolg van het minder fraaie weer wijzigt wei het be stedingspatroon van de kam peerder: meer wandelen en winkelen, restaurants bezoe- Deze fraaie foto is er een uiit de vele illustraties in het Groot IJssel- meerboek". Het zijn prachtige kleurenfoto's, die hier ook in zwart wit fraai overkomen. Jaap Kramer en Theo Kampa: „Groot IJsselmeerboek", Uitg. „De Boer Maritieme Handboeken". Tot 1 september 12,50, daarna 19,50. De meeste kunstenaars worden pas gewaardeerd als ze dood zijn. En nu ligt het IJsselmeer op sterven en het ene na het andere boek ver schijnt over de in verhouding tot de landoppervlakte waarschijnlijk grootste voormalige binnenzee ter wereld. Dat was oik het geval toen de Afsluitdijk dioht ging en de zee meer werd. En nu het meer, meer en meer land wordt komt in korte tijd een aantal heimweeboeken over het IJsselmeer uit. Maar nu is het te laat. Van De Boer is het al het tweede in de serie „Maritieme Handboeken, en eerder verscheen bij Hollandia „Rond het IJsselmeer". Behalve een dosis nostalgie en min of meer machteloze kritiek op de inpolderingsplannen (er is een hoofdstukje „Van IJsselmeer tot IJs- selpoel"), geeft het Groot IJsselmeerboek ook praktische informatie. Deels toeristisch en deels waterrecreatief. Van alle plaatsen en plaats jes rondom het oude en nieuwe IJsselmeer zijn de voornaamste bij zonderheden opgenomen en ten gerieve van de waterrecreant zijn van elke haven fotografisch en door middel van kaartjes de toegangswe gen aangegeven. De samenstellers besluiten hun boek met kritiek op Markerwaard: „Gaan wij met deze laatste polder miljarden in het water beleggen of in het water gooien? Na de grootste operaties aan het natte hart van Nederland, dreigt nu het gevaar van blijvend hartzeer, waarop een spoedige dood moet volgen", aldus Jaap Kramer. De 136 pagina's groot formaat zijn voor een belangrijk deel gevuld met de soms erg mooie foto's van Theo Kampa. De 140 zwart-wit fo to's zijn er nogal eens te donker afgekomen, maar over de acht kleu renfoto's niets dan lof. Bij het boek behoort een gratis bijlage, een grote luchtfoto van het eiland Marken en het IJmeer. Anderhalf milj oen smartegeld voor filmster LOS ANGELES (RTR) De rechtbank in Los Angeles heeft de filmster Ann Margret smar tegeld ten bedrage van ander half miljoen dollar toegekend voor de gebroken kaav en linker armbreuk die ze opliep bij een val van een toneel in september 1972. Het geld moet worden betaald door het Saharahotel in Lake Tahoe in Nevada, waar de vo luptueuze actrice optrad in een show. Tijdens dit optreden be gaf het plankier het. TV-presentatrice overleden SARASOTA (AP) De televisie presentatrice Chris Chubbuck die maandag tijdens een recht streekse uitzending uit de studio zichzelf een kogel door het hoofd joeg, is gisteren in een ziekenhuis overleden. Verleden week had zij tot colle ga's gezegd dat zij overwoog een einde aan haar leven te ma ken. Niemand nam dat ernstig op. Een medewerker, Rob Smith, ver telde dat Chris tegen hem had gezegd: „Zou het niet mooi zijn als ik tijdens de uitzending een pistool nam en mezelf voor m'n hoofd knalde?" „Ik vond dat toen niets om te la chen," zei Smith, „en ben maar over iets anders gaan praten." Tal van kijkers hadden de zelf moordpoging gezien en de poli tie opgebeld. Velen geloofden niet dat het „echt" was en dachten aan de een of andere bizarre stunt. UTRECHT (ANP) De personeelssterkte In alle instellingen voor (intramurale) gezondheidszorg is in 1973 vergeleken bij 1972 met 4,4 procent uitgebreid tot 186,150 personeelsleden. De stijging is voor het grootste deel (2,5 procent) het gevolg van uitbreiding van het aantal bedden en verder (1,8 procent) van uitbreiding van het aan tal personeelslede per bed. Een en ander blijkt uit perso- meielsstatisüieken van het natio naal ziekenhuis instituut. Het qantal bedden is toegenomen van ruim 161.800 tot ruim 165.900. Het gemiddeld aantal personeelsleden per 100 bedden nam toe van 110,2 tot 1122, Deze stijging was geringer dan] in het jaar daarvoor. In de sector verpleeghuizen steeg het personeelsbestand sterkst: met 10,9 procent. In dezie categorie deed personeel suitbreiding zich vooral voor in de verpleeghuizen voor psy chisch gestoorde bejaarden (3f procent) en in de gecombineer de verpleeghuizen (22,7 pro cent). De personeelsgroep die vorig jaar het meest in omvang toenam was die van verplegend, verzor gend en opvoedkundig perso neel, namelijk de 4.600 man of wel 5 procent. Het aantal bezet te bedden per verpleegkundige nam daardoor af. De gemiddelde personeel ssterkt per 100 bezette bedden steeg van 1972 op 1973 in de algemene ziekenhuizen van 153,5 tot 159,5, in de psychiatrische ziekenhui zen van 76,7 tot 80,3 in de zwak zinnigeninrichtingen van 73,2 tot 75,7 en in de verpleeghuizen van 93,9 tot 94,1. Britse bus verongelukt BELLINZONA (AP) Een auto bus met 40 Britse toeristen aan boord is gisteren to Zwitserland in aanrijding gekomen met een Oostenrijkse vrachtwagen, reizigers liepen verwondingen op. Dit gebeurde toen de bus op weg was naar Lugano, juist buiten de stad Bias ca. „Nederlands dierengeluid" DEN HAAG De regering beschouwt de uitspraak van sekre- taris-generaal Luns van de NAVO over de Nederlandse taal als scherts en zal geen stappen bij hem ondernemen. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken antwoordt dit op schriftelijke vragen van de PvdA-kamerleden Patijn, Laban en Van der vragen van de PvdA-kamerleden Patijn, Laban en Van der Hek. Volgens Van der Stoel mag worden aangenomen dat de heer Luns die zelf veelvuldig en graag de als dierengeluiden om schreven klanken voortbrengt één en ander niet als "tierischer ernst" maar als scherts heeft bedoeld. De socialistische kamerleden hadden graag gezien dat Van der Stoel de heer Luns zou hebben gewezen op de 'volstrekte ver werpelijkheid' van zijn uitspraak. De bewindsman antwoordt echter, dat hoezeer ook de regering de Nederlandse taal dier baar is geen formele stappen bij de secretaris-generaal zullen worden ondernomen. CHAMONIX, (AP) Acht Fran se alpinisten, onder wie twee jonge meisjes, zijn gisteren door een lawine bedolven toen zij de noordelijke helling van de Mont Blanc aan het beklimmen wa ren Een reddingsaktie op grote schaal is onmiddellijk ingezet, maar over het lot van de alpinisten is nog niets met zekerheid be kend. Radarcontrole bij duivensport DEN HAAG (ANP) - Controle met radar van het luchtruim voordat postduiven gelost wor den tijdens wedvluchten zou duivenrampen kunnen voorko men, aldus de Nederlandse postduivenorganisatie. Vooral in 1974 werden de duivenhouders gedupeerd doordat tienduizen den postduiven niet terugkeer den naar Nederland. De Nederlandse postduivenorgani satie en het KNMI in De Bilt hebben sinds zondag 14 juh goe de ervaringen met radarverken ning. Bijzonder tragisch is de in het af gelopen weekeinde uitgespeelde wedvlucht vanaf München verlo pen. 6250 Nederlandse en 19.000 EEG-duiven werden zaterdag morgen gelost in München. De duiven troffen abnormaal slech te weersomstandigheden waar door in Nederland zaterdag avond pas twee duiven aankwa men. In postduivenkringen ver wacht men een verlies van mi nimaal 50 procent van de in München geloste duiven. Nederlandse vrouw kocht voor ƒ165 nachtkleding DEN HAAG (ANP) De Neder landse vrouw geeft per jaar on geveer 165,- uit aan onder-, nacht en badkleding. De man komt niet verder dan 55 to 1973, aldus een onderzoek van Ventriko (verenging van tricot- en kousenfabrikanten) en Nevec (Nederlandse economische ver eniging confectietodustrie). Aan bovenkleding geeft de Neder landse vrouw ongeveer 700 per jaar uit. ALKMAAR Stomverbaasd was de vorige week dinsdag ontsnapte Alkmaarse overvaller Walter S., zondagavond, toen een bewaker van het Huis van Bewaring Bergerhout hem te ver staan gaf dat hij niet naar binnen mocht. Vori ge week dinsdag was de aalgladde Alkmaarder, dae wordt verdacht van inbraken en een gewa pende overval, over een muur van de gevange nis gesprongen en ontsnapt. Zondagavond was hij zijn door ontsnapping herwonnen vrijheid beu en meldde hij zich bij de ingang van de ge vangenis. "Nee meneer, u komt er nu niet in. Komt u morgenochtend om 7 uur maar even te rug", sprak een bewaker van de gevangenis van achter een piepklein spreeknaampje in de deur. "Walter dacht dat hij gek werd en kwam naar mij toe", vertelt Peter, de 21-jarige broer van de overvaller, "ik zei toen dat ik maandag wel met hem mee zou gaan. Die morgen zijn we toen naar de gevangenis gegaan en helb ik hem afgeleverd. Nu wilden ze hem blijkbaar wel hebben." De directeur van het Huis van Bewaring "Ber gerhout" bevestigde het verhaal van de lotge vallen van Walter op alle punten. Over het tijd stip van de gebeurtenis verschilden hij en Wal ter van mening. Volgens de gevangenisdirecteur speelde het voorgevallene om 2 uur 's nachts, inplaats van om 6 uur 's avonds. "Volgens de voorschriften mag niemand 's a- vonds tot de gevangenis worden itoegeiaiten. De- halve een dokter. De deur van het Huis van Be waring gaat 's avonds om 10 uur di'cht en om 7 uur 's morgens weer open", aldus direkteur H. Haantjes, die eraan toevoegde dat op deze re gels geen uitzonderingen werden gemaakt, zelfs niet als een ontsnapte gevangene vrijwillig en uit eigener beweging zich aan de poort meldt." Walter S. was door de bewaker achter het spreekraampje herkend, ook wist men dat hij niet ais gevaarlijk te boek staat. Maar stel nu dat zich 's avonds een zware misdadiger aan biedt om weer ingesloten te worden. Gevange nisdirecteur Haantjes: "dat maakt geen enkel verschil. Dan moet die man de volgende och tend maar weer terug komen. De voorschriften verbieden dat wij hem 's nachts toelaten". ADVERTENTIE Eigenlijk is het onverantwoord om onverzekerd op vakantie te gaan. Loop daarom voordat u vertrekt even binnen bij de Amro Bank in uw buurt. Daar kunt u zich vooreen luttel bedrag aan premie tegen heel wat narigheid beschermen door een gekombineerde reisverzekering af te sluiten. Het gehele pakket omvat een ongevallen/ziektekostenverzekering. En een bagageverzekering. En een reisonder- brekingsverzekering voor het geval u plotseling naar huis moet wegens familie- omstandigheden..Natuurlijk kunt u bij de Amro Bank ook geld en waardepapieren laten verzekeren. U kunt er trouwens nog veel meer. Zoals buitenlands geld kopen. En de veilige Amro Reischeques bestellen. En een kluis huren om uw kostbaar heden in op te bergen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7