BIJNA 10.000 ALPHENAREN LID VAN EEN BIBLIOTHEEK Noordense brandweer in opspraak Onduidelijkheid rond „eigen geldblijft Samenwerking Alphense kruizen nu definitief Particuliere'organisatie wordt niet erkend Roeiers uit Ter Aar hadden geen schijn van kans tegen die uit Hazerswoude Voor huizenkopers in Hazerswoude Roeidrukte in Nieuwkoop tart jeugd J- WOENSDAG 17 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Blijkens cijfers uit het jaarrap port van de Stichting Openbare Leeszaal en BAbliotheek, nadert men een lezersaantal van bijna 10.000. Om precies te zijn telt de Bibliotheek 9860 leden. Tien jaar geleden begon men met een aantal van 800. Vooral het filiaal Ridderveld, gevestigd in de Bron, kreeg het afgelopen jaar een flinke stijging te ver werken. .Van 2521 naar 3489 le- j den, een'stijgting van 40%. Het bestuur van de stichting I meent dat het personeelsbe- stand achtergebleven is bij de Verleden jaar is begonnen met sterke groei van de bibliotheek. het mechaniseren van het uit- Het aantal personeelsleden be- leensysteem, welke momenteel draagt 10. gerealiseerd is op de afdeling voor volwassenen van de Cen- filiaal Ridderveld wordt mecha- trale Bibliotheek aan de Pieter nisatie wenselijk geacht. Doelmanstraat. Zowel voor de In het bejaardencentrum Rijnzate jeugdafdeling alsmede voor het bevindt zich een collectie boe- Er wordt ln het jaarverslag ge pleit voor een tweede filiaal in Ridderveld, daar de groei in dit deel van Alphen nog wel even doorgaat. Vooral de dienstverle ning dreigt dn gevaar te komen omdat men bemerkt dat de le zers in de drukke uitleentijden geen beroep durven doen op de aanwezige personeelsleden. ken, welke eens in het half jaar In totaal heeft de bibliotheek in wordt omgewisseld. Hier wer- 1973 349.000 boeken uitgeleend, den verleden jaar 5000 boeken terwijl het boekenbezit op een uitgeleend. aantal van 45.120 is gekomen. Van een onzer verslaggevers NIEUWKOOP/NOORDEN Het brandweerkorps Van Noorden gaat deze dagen flink over de tong in bestuurlijke kringen van Nieuwkoop. De oorzaak hiervan zijn de vragen, die de Nieuw- koopse raadsleden D.G. Eijken- broek en E.H. van Dam, beiden lid van Aksiegroep '70, hebben gesteld naar aanleiding van de brand in een werkplaats aan de Nieuwveenseweg ongeveer twee weken geleden. Tijdens deze brand werd door Nieuwkoop de assistentie ingeroepen van de brandweer Nieuwveen en niet van de brandweer Noorden. De heren Eijkenbroek en Van Dam vragen het college of de Noordense brandweer wel past in de structuur, zoals die op ba sis van de door 26 gemeenten aanvaarde gemeenschappelijke regeling Regionale Brandweer Rijnland in de toekomst zal worden gevormd.De brandweer Noorden is namelijk een uit 14 man bestaande particuliere organisatie. Eigenaar van de brandweerauto is de Coöp. Brandwaarborgmaatschappij in Noorden. Samenwerking De vragenstellers zijn van me ning, dat op korte termijn een gecöordineerde samenwerking tot stand moet worden gebracht tussen de korpsen van Nieuw koop en Noorden, zodat een ef fectieve brandbestrijding, een goede preventie. snelle en be trouwbare verbindingen en een regionaal gerichte opleiding tot stand kunnen komen. Volgens gemeentesecretaris de heer J.A. de Jongh wordt over deze coördinatie door het ge- HAZERSWOUDE/RIETVELD Vanavond worden vanaf 18.30 uur in de Rietveldse Vaart te Hazerswoude de Rietveldse roeikampioen- schappen gehouden. De „grote cracks55 in het dames- en herenveld hebben voor dit gebeuren in eigen omgeving, én daarbuiten, getraind dat de stukken er vanaf vlogen. Wat dat laatste betreft: de Rietveld se roeiploeg (zes dames, tien heren), heeft de „vedetten" uit het toch ook wel waterrijk te noemen Ter Aar enkele dagen geleden geen schijn van kans gegeven in een directe confron tatie op het roeiwater. Corry van de Lip, telg van een roem rijk Rietvelds roeigeslacht, toonde zich de sterkste bij de dames. Ter Aarse mevrouw Vermeulen trok het zilver naar zich toe, maar vlak daarachter eindigde de thans nog regerende foeikampioene van het Rietveld, mevrouw Van de Lip-Harkes. meentebestuur gesproken: "Er zijn evenwel nog geen beslissin gen genomen. Dat zal erg moei lijk worden wanit de regionale brandweer erkent geen particu liere organisatie, omdat aan bij voorbeeld de opleiding en brand preventie andere eisen worden gesteld. Door het college wordt wel beseft dat de Noordense brandweer in de moderne struc tuur niet meer past, maar hoe het anders moet is nog niet be- Ondanks het feit dat de Noorden se brandweer niet wordt er kend, wordt van gemeentewege wel ieder jaar een bijdrage ver-j strekt. Deze bijdragen staan vermeld in het z.g. "spuitcon- tract", vastgesteld in een raads besluit op 27 december 1968. Dit contract regelt de dienstverle ning van de brandweer Noorden aan de brandweer Nieuwkoop en omgekeerd. De vergoeding, die verstrekt wordt wanneer om assistentie is gevraagd, be draagt 8 gulden per uur per brandweerman. Komt de Noor dense brandweer bij een brand niet in actie, dan wordt een be drag van 50 gulden betaald. Bo vendien krijgt Noorden jaarlijks een vast bedrag, groot 2000 gul den. Hiervan gaat 1000 golden af voor de huur van de brand weergarage. De twee raadsleden beogen met hun vragen inzicht te krijgen in de positie, die de Noordense brandweer inneemt in de ge-De vakantiespelen in Alphen aan den Rijn zijn mede door het slechte weer voornamelijk geconcentreerd in de Goede Herderkerk. Het meen-te. Zij achten dit van be- Utrechtse Publiekstheater boekte daar gisteren groot succes met e en serie voorstellingen, waarbij de jeugd volop werd betrokken. lang omdat dan eerst duidelijk wordt waar de verantwoorde- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM lijkheden liggen. De ploegenprijs was ook voor het Rietveld, zodat mevrouw v. d. Werf-Meijer, echtgenote van de wethouder, die vanavond met G. van de Lip en R. van Vliet de titelstrijd organisato risch aanpakt, de beker in ont vangst mocht nemen. In de wedstrijd van de heren kwamen de Ter Aarse roeiers er nage noeg niet aan te pas,- als men in ogenschouw neemt dat Jan van de Lip, Sjaak van de Neut en Hugo van de Lip respectievelijk eerste, tweede en derde werden. Gijs van die Lip, coach bij de heren uit het Rietveld, kreeg de ploegenprijs, ook e©p beker, uit gereikt. Opvallend bij de uitslag in het he renveld is dat Rietvelds roei- kampioen 1973, Jan van de Lip, zich ook nu weer de sterkere toonde van concurrenten als zijn broer Hugo en Sjaak van der Neut. Dat belooft vanavond een strijd van jewelste, daar op het water van de Rietveldse Vaart, tussen Rietveldse Molen en „Klein Giethoorn". Zeilweek in Nieuwkoop Van onze correspondent NIEUWKOOP Zaterdag 10 au gustus begint in Nieuwkoop de zgn. NIWA-week; een driedaags zeil-evenement, waarin alle na tionale klassen aan de start ver schijnen. Omdat Nieuwkoop wordt geken merkt door de goede organisatie en de ontspannen en gezellige sfeer rond de wedstrijden trek ken deze wedstrijden in de regel veel deelnemers. Dit jaar zo on geveer 200. In het weekend voorafgaand aan de NIWA-week, dus ip 3 en augustus, worden wedstrijden in verenigingsverband georgani- seerd. Dat zijn zeilwedstrijden' met 3 starts, motorboot-behen- digheidswedstrijden en roeiwed- strijden voor dames. Van onze correspondent HAZERSWOUDE Zo'n zevenduizend gulden „ei gen geld". Dat zouden de bewiners van de 35 premiekoopwoningen aan het Hazerswoudse Mon- drlaan-plantsoen, in de wijk Zuid, bij de hand moeten hebben, om in aanmerking te kunnen ko men voor hypotheek voor de aankoop van een van deze huizen. Wie schetst de verbazing van de kopers, toen ze enige tijd geleden de rekening van de nltaris gepresenteerd kregen en 2500,- éér moesten betalen. Kostenstijgingen waren er aan debet dat dit bedrag van 9500.- contant moest worden neergeteld. het best mogelijk zou kunnen zijn dat er een risi coverrekening zou kunnen komen. Deze zak is overigens reeds menig keer ter sprake geweest in de gemeenteraad van Hazerswoude. Op 25 april bijvoorbeeld, toen PVDA-er P. Oosterhiff een motie indiende, die de steun van de meerder heid van de dertien raadsleden kreeg. De kopers van de premiwwoningen worden aldus staat in de motie die aan de betrokken bewindslieden ter kennis werd gebracht door de toepassing van de risicoregeling geconfronteerd met een sterk ge stegen koopprijs en ten gevolge daarvan ook met een sterk verlaagde premie 14.000.-. zo was de bedoeling). „In wezen is hier geen sprake meer van een sociaal woningbouwproject ten gevolge van de toepassing van de geldende premierege- >ie raadsmeerderheid vroeg zich af of er geen aanleiding bestaat de bestaande rpemieregelin- gen zodanig te wijzigen dat de tegenvallers wor den beperkt tot alleen de stijging van de bouw- 'kosten ten gevolge van de risicoregeling dan wel de premieregeling tóe te passen zoals die geldt op het moment van oplevering van de woningen, alnaargelang welke toepassing in het voordeel van ce koper is. VVD-raadslid K. H. Dekker vroeg bij schrijven van 24 juni jongstleden aan burgemeester en wethouders of het college bereid mede te delen of het concrete maatregelen zal nemen om de 35 kopers financieel tegemoet te komen, als blijkt dat de wijziging van de premie- beschikking riiet mogelijk is. Dekker, die zoals bekend ln de neuwe zittingsperiode van de ge meenteraad niet zal terugkeren (hij bedankte verder voor dee er), vroeg uiteindelijk ook hoe b. en w. dt willen doen. De oplossing is er nog niet. Wel heeft intussen een bespreking plaats gevonden tussen de gemeente bestuurderen van Hazerswoude en een represen tant van de staatssecretaris (Schaefer, red.), maar gemeente noch kopers weten waar ze aan toe zijn. De voorzitter van de woningbouwvereni ging Volksbelang, J. D. de Wit, heeft intussen al te kernen gegeven te geloven dat de gemeente iets gaat doen. Hij verwacht een beslissing in au gustus. wanneer de vakanties achter de rug lllllllllillillllllllilllllllllllllllliailllDIllllllllil Re^en en wind Vandaag is op de Nieuwkoopse plassen in aller ijl een tweede roei-puzzel- tocht georgani seerd, omdat de belangstelling voor dit evene ment gisteren zo groot was, dat meer dan de helft aanmelders bij gebrek aan boten naar huis moest worden gestuurd. Er is nog steeds veel belangstelling van de zijde der jeugd en ook van de ouders voor de vele ak- tiviteiten. Gis teravond trad in de muziektent op het Reght- huysplein weer de Schotse Pij perband Y. M. C. A. op Jam mer is dat de muziekgezel schappen regelmatig een half uur te laat beginnen. Het wach ten voor de honderden ouders met kinderen is bij de huidige temperaturen geen pretje. Des gevraagd deelde het comité ons dan ook mede er alles aan te zullen doen om dergelijke wachttijden te vermijden. De Schotten maakten echter veel van Altior TER AAR/BAARLE NASSAU De ping Altior uit Langernar, die op N.K.S.-kamp zijn ln Baarle Nassau. hebben te kampen met veel regen en wind, waardoor in de prille och- Vanavond kunnen Nieuwkoopse muziek-beoefenaars weer hun hart ophalen in de muziektent (of in De Rank) en samen l'improviste wat musiceren. Ie dereen is daar welkom, bij voorkeur echter diegenen die een instrument ter hand durven .ater op de dag kon toch eindelijk met het sportprogramma worden begonnen. De uitslagen zijn: Mathal: Altior II—S.V.L.V. II 0—10. In het kamp van Huybergen gonst het van de activiteiten bij een ploegen- achtervolging, waarbij de voetbal teams tweemaal het voetbalveld moestena fleggen (ca. 600 m) liet Altior I een tijd van 59.7 voor zich afdrukken terwijl Altior II voor deze afstand een tijd nodig had van 2 min. 1. BIJ het dlerengeluldenspel, waarbij de teamleiders zich moesten voordoen ais dieren zag de jeugd van Altior zich geplaatst op een zes de en een tiende plaats. Het sportprogramma gaf de volgende weer creatief werken op het uitsla8en- programma, deze keer speciaal voetbal: a.f.C. i—Altior i gericht op (zij het zeer eenvou- T - cfige) binnenhuisarchitectuur. I—Altior I 3—0. s Avonds verschijnt Paul New- _A::ior li 53—51. man op het witte doek in de film ,.Bu:ch Cassidv and the H^.j?IA1,^°r 1—1 Si ndance Kid" 'n bekende film. welke tweemaal in „De Rank" Li^all:r vertoond zal worden om zeven uur en om half tien. De stemming op beide kampen Is on i danks het vele hemelwater en di m ..fi, (ca. üUÜ m.) lid Min",!;.!'!!,!!! 'id i'.i' ii !l!!iM,! toch opperbest. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Groene en het Wit-Gele Kruis (RK) hebben tijdens de onlangs gehouden algemene ledenvergadering de finitief besloten tot de oprichting van een nieuwe gezamenlijke kruisvereniging, nl. de Alphense Kruisvereniging. Dit besluit ging gepaard met het advies aan de leden om per 1 januari 1975, de da tum waarop de vereniging in werking treedt, lid te worden. De fusie is tot stand gekomen om de volgende redenen: het belang van de gezondheidszorg in de gemeente Alphen is ermee gediend; de mogelijkheid is geschapen om bepaalde taken (Beter) aan te pakken en de werksituatie voor de wijkzusters wordt aantrekkelij ker en gemakkelijker. De samenwerking tussen het Groene en het Wit-Gele Kruis heeft niets te maken met het prijsgaven van de Ka tholieke beginselen van de laatste; het bestuur van het Wit-Gcie Kruis zou anders haar medewerking hebben geweigerd. Door de twee verenigingen betreuren het dat het Oranje-Groer.e Kruis (rog' niet voornemens was met hen mee ie doen. De geze via - ds i Alphen en Z\v mmerd. m zou h ermee, aldus de t ee a es er - zeer zeker gediend zijn. Het lidm. atschap v n 1 vereniging gaat per 1 januari '75 automatisch in. W ara r men d.t lidmaatschap niet wenst te verlengen, meet men dit v.or 15 „ugus- tus a.s. schriftelijk meedelen aan een van de contactpersonen. Lokaal voor openhaar kleuter onderwijs in Hazerswoude HAZERSWOUDE Het openbaar kleuteronderwijs te Hazerswou- de-dorp zal worden gehuisvest in een gemakkelijk te verplaat sen lokaliteit op grond naast de Rooms-Katholieke kleuterschool en het parkeerterrein nabij de Engelbewaarderskerk. Het vijf enzeventig vierkante meter grote lokaal, waarin behalve de speelruimte een hal, toiletten en een personeelskamer, zal met ingang van 2 september worden gebouwd en op 25 september officieel worden geopend. Er is overigens van alles gepro beerd om bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, half au gustus, het openbaar kleuteron derwijs te starten in een be staande ruimte. Wethouder van onderwijs P. A. Th. v.d. Werf: „Dat is mislukt, maar het is nu wél zo dat begonnen kan wor den in een nieuw lokaal". De kosten bedragen 88.000 ex clusief de inrichting. De ge meenteraad heeft onlangs ech ter méér 105.000) ook exclu sief die inrichting, beschikbaar gesteld. Zodat het openbaar kleuterschooltje, waarin 37 k:n- deren een onderdak zullen vin den. minder kost dan was ge dacht. De grond waarop de lokaliteit zal verrijzen, heeft al een „voorge schiedenis". Immers b. en w. stelden enige tijd geleden aan de raad voor om deze te verko pen aan de Leidschendamse aannnemer Tetteroo, die ter plaatse enkele woningen wilden bouwen. De raad ging niet met het voorstel akkoord, mede om dat de gedachte speelde dat aan die grond wellicht beter een openbare bestemming kon wor den gegeven. Wethouder v.d. Werf: „Jammer is dus dat niet in augustus het openbaar kleuteronderwijs kan starten. Maar daar staat tegen over dat nu op 2 september wordt begonnen met de bouw en op 25 september de opening kan plaats vinden, van een nieuw lo kaal. Ik heb er het volste ver trouwen in dat op die laatste datum allies in kannen en krui ken is". Vergif in polderwater Hazerswoude HAZERSWOUDE In Hazers woude blijken sommige mensen er zich weinig aan gelegen te laten hóe het leefklimaat in hun woonomgeving is. Neem nu het bestuur van de Ambachtspolder, dat heeft ontdekt dat het water in een deel van de polder is vergiftigd door het spoelen van onkruidspuiten in dat polderwa ter. „Hierdoor is bij enkele be drijven schade ontstaan", aldus voorzitter J. P. J. Voets en se cretaris H. J. de Kort in een advertentie, waarin zij er met de meeste klem op wijzen dat het spoelen van onkruidspuiten in het polderwater ten strengste is verboden. „Want het levert gevaar voor de samenleving op" besluit dat dagelijks bestuur. Elders, bij het bejaardencentrum Driehof, zijn er weer klachten dat het tegelpad vanaf de Dorpsstraat langs de hoofdin gang van Driehof naar de Lin delaan herhaaldelijk wordt ge bruikt door wielrijders en brom fietsers. Op dit voetpad worden zelfs wel eens auto's gepar keerd. In uitzonderlijke gevallen (vervoer van bejaarden bijvoor beeld) mogen auto's gebruik maken van het toegang.spad naar Driehof. Zou het dan toch goed zijn, dat Hazerswoude een miliieupolitie krijgt? Nederlagen voor Bemardus j engd Van onze correspondent HAZERSWOUDE/BORCULO Mogelijk was het slechte weer er debet aan, vast staat dat de juniorenploeg van het Hazers woudse Bernardus gisteren in het NKS-vakantie-sportkamp te Borcujo op het sportveld weinig successen boekte. De oranjewit- te junioren (12-14 jaar) begon nen met een 4-7 nederlaag in het handbaltreffen tegen Volen- dam. Op voetbalgebied moest Bernardus aan RODA een 0-2 zege toestaan en aan Concordia zelfs een 0-5 overwinning. De „wraak" van Hazerswoudse zij de kwam eigenlijk een tikkeltje tot stand door een 3-3 gelijk spel in de voetbalmatch tegen SPV. Ben van Wieringen teken-, de twee gave treffers aan en Peter Koeleman een. Opvallend was wél dat Bernardus van wanten weet in het bedrijven van het dierenspel, want hier werd een fraaie tweede plaats veroverd achter Foreholte. Jan Ranke demonstreerde een „all round" atleet te zijn door zowel het hardlopen als het versprin- ge nte winnen. Rik Meijer was op een na de snelste en Ben van Wieringen werd tweede bij het verspringen. Burgerlijke Stand WOUBRUGGE Geboren- Ciska D dv C. M. v. Veen en T Geel. Ondertrouwd Gerardus h. Post. 32. en Marja Bos. 25 j; Pieter v.d Koolj. 54 j en Neeltje Glllebaard, Overleden: Davld v.d. Burg, 88 J.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5