Volière en kinderboerderijen: pure recreatie voor bevolking Plantsoenendie waakt over Leidens menagerie Cock v. d. Hulst wint ronde van Leimuiden Lugchmum oefent tegen FC Utrecht WOENSDAG 17 JULI 1974 LEIDSE COURANT Leiden op de flauwe glooiingen van De kinderboerderij in het Hooghkamerpark in Leiden Zuid-West. LEIDEN De kooi staat er al een eeuwigheid. We bedoe len de Artisachtige volière op de flauwe glooiingen van de Zoeterwoudse singel. Het bonte vogelvolkje is eigendom van de gemeente Leiden, die de zorg voor haar „vogel park" heeft toevertrouwd aan de Plantsoenendienst. Het is een stukje „Leidse dierentuin", met als specialiteit ge vogelte. Andere zoölogische specimina treft men aan in enkele kinderboerderijen, een opvoedkundige voorziening die er mag. Het is moeilijk voorstelbaar, maar er zijn nog Leidenaars die amper weet hebben van wat daar vliegt, pikt, kwettert en tiereliert of statig voortschrijdt, wat er zingt en praat. Praten, ja zeker, want de beo is een kletser van geboorte. Hij hoeft alleen een elementaire spraakcursus te volgen om de toehoorders te kunnen ver rukken. Het gekwetter is hier niet van de lucht. En de mens luistert ernaar. Een stukje vrede en belofte langs de Zoeterwoudse singel, op een steenworp afstand van de doordraaiende „City-ring". „De volière staat er al verschrik kelijk lang", weet men bij de Plantsoenendienst, maar het op zoeken van een oude tekening, die bij navraag verhelderend Foto'sj zou kunnen werken, is niet één, twee, drie gebeurd. Een zeg- ees v' ur9 man maakt in elk geval de op merking: ,,Ze is al vóór mijn tijd gemaakt". Het laatste ont werp (oude ansichtkaarten laten een oorspronkelijke volière zien) dateert uit de crisistijd. Leerlingen van de ambacht school voerden het hekwerk uit en ook de voebhekjes. De laatste vijf jaar is er nogal wat veran derd aan het vogelhuis, gemo derniseerd ook. De man die zich met de volière bezighoudt Is de heer M. van der Mee, die na een ongeval slechts halve dagen mag werken. Maar volgens de Plantsoenendienstmensen die het weten kunnen is hij onver vangbaar. ,,Zo één krijg je er niet meer", zeggen ze. Het is Van der Mee's dagelijks werk, zijn leven en zijn hobby, ook 's zaterdags en 's zondags. Ie mand kan van vogels houden alsof ze zijn eigen kinderen zijn. Zo is Van der Mee voor z'n vele parkieten, ara's en loeries, ka naries, de kiene papegaaien (o.a. de groene), de wevers en de beo, de kippen, goud- en zil verfazanten. En de mussen die nietsontziend het hekwerk bin nenglippen mogen van hem best meegenieten. „Directoraat" Het directoraat" over het Leidse dierenspul wordt gevormd door twee hoofdopzichters van de ge meentelijke Plantsoenendienst, de heren J. van der Meij en H. Klein, die als supervisors na mens de gemeente erg trots zijn op de stedelijke menagerie. „Vergeet u vooral onze drie prachtige kinderboerderijen niet", zegt de heer Van der Meij tussen neus en lippen, om dat hij achter zijn bureau aan de Boommarkt (plantsoenachti ger kan het nauwelijks) zijn aandacht verdeelt tussen het verstrekken van schaarse mede delingen en het nakijken van noodzakelijke staatjes. Als hij helemaal in de paperassen ver diept dreigt te geraken, komt de heer Klein aanvuWend te hulp: „Iedereen in Leiden kent onze kinderboerderijen nu wel zo'n beetje. Ze zijn aangelegd in de Leidse Hout, in het Hooghka merpark in Zuid-West en in de Merenwijk. In de Lage Mors komt er ook één, bij de Muider- kring.. De grond daar is al inge zaaid. U ziet wel, we doen van alles bij de Plantsoenendienst". „Lol" Na het maken van een aanteke ning het werk moet doorgaan komt de getuigenis van de heer Van der Meij: „We stikken van de dieren". „Och ja, we hebben wel eens last van wat jongens bij die kinderboerderij en, maar waar heb je dat niét", gaat collega Klein verder. „In de Merenwijk verdwijnt wel eens iets. Er wonen Marokka nen in de buurt. En in de Leid se Hout wordt wel eens een een denest leeggehaald. Waar ze lol in hebben. Zo'n eend zit dan meestal al veertien dagen op die eieren te broeden en dan hup, wèg zijn de eieren. Leuk hoor! We krijgen ook nu en dan een telefoontje van de een of ander die meedeelt, dat er een dier met plastic zit te houën, een hert of zo. Een plastic zak kinderen zijn er nogal sterk in met die dingen over de afraste ring te gooien, maar vergeet ook de ouderen niet kan ver domd beroerd zijn. Meestal komt zo'n zak weer langs de na tuurlijke weg' te voorschijn, maar bést is het niet". De Leidse Plantsoenendienst le vert schitterend werk. Dat is alom bekend. Ook is het opval lend, dat deze dienst, die de groene aankleding van de stad op een bewonderenswaardig peil houdt, planten en bomen koes- tert alsof het zovele oogappels zijn, en zich uitleeft in gedroom de tuinarchitectuur, steeds haar prestaties met een volgehouden zwijgzaamheid omgeeft. De met pensioen zijnde waarnemend chef van de dienst, de heer Jan Vermande, huldigde al het standpunt: je moet niet kletsen, maar doen. Dat is pas echte plantsoenentaal. Met een derge lijke praktische ingetogenheid zijn ook de heren Van der Meij en Klein behept. Toch horen wij van hen, dat de Leidenaars erg gesteld zijn op de Leidse fauna, uiteraard vooral de kinderen. „Wat we zoal hebben op onze boerderijen?", loopt de heer praten van de vogels i Klein gedachtenordenend even na: ,,'s kijken, in de Leidse Hout tien herten (acht grote en twee kleintjes), een geit met „Hier praten we nooit over geld, als het er maar is, of als het er maar komt" twee lammeren en een geit met één lam, en een kwee -gut ja, wat moet je daar nou van zeg gen. Dan is er ook nog een schaap met twee lammeren. Dan heb je de ezeüs van de Me renwijk, een dwergezel en een ezelin die een veulen moet krij gen, een pony en een stuit bok ken. De bokken zijn nu overal van de geiten gescheiden, want wat moet ik in november met al die kleine geitjes? Ze mogen weer bij de schapen in novem ber, dan kunnen ze weer „fiet sen", de geiten krijgen in fe bruari weer sex-vergunning. Dan hebben we in het Hooghka merpark een ezel, geiten en schapen ooien zijn dat. De ram loopt in de Merenwijk op het moment". En laten we niet vergeten de ko nijnen en allerhande goed dat zich niet best laat registreren. De heer Klein: „De ganzen heb ben we nooit geteld. Ook de zwanen niet eigenlijk. Die zitten ook overal. In de Merenwijk is een ouderpaar met vier jongen. Twee „kerels" vertoeven in het Heempark. Da's gemakkelijk. Daar rkijg je geen jongen van. Een zwaan, meneer, is een prachtig beest, maar hij kan niets in zijn omgeving velen. Een zwaan vermoordt alles, zelfs schapenlammeren moeten uit zijn buurt blijven. Zwanen zijn eigenlijk stervensverve- lend". Het is een „zwanezang" die je werkelijk niet zou verwachten. Maar komaan, schoonheid kan verradelijk zijn, wisten we reeds. De langhalzen zullen er niet minder door tieren. De door de Plantsoenendienst be stierde levende have van de Sleutelstad mag u er niet min der lief om zijn. De kinderboer derijen en de volière met haar sierlijke bewoners die daar pronken, kwetteren en fladderen zijn een groot goed voor de Leidse bevolking. Volgens de heer Van der Me:j kost het wel iets om de hele dierlijke affaire op poten te houden, „je moet die beesten goed verzorgen en goed te eten geven, maar dat is onze zaak. Schrijf nou maar niet over het geld dat het kost". Bij de Plantsoenendienst praat men überhaubt nooit over geld, als het er maar is. of als het er maar kómt. Hoe dan ook. „Men treft hier een zuivere vorm van recreatie aan voor de bevolking. Dieren zijn heel belangrijk voor kinderen en ook voor ouderen. De hele dag, als het weer een beetje wil, tref je bij de dieren moeders met kinderen aan. Werkelijk, ontzaglijk veel men sen profiteren er van, vooral in deze zomerse (nou ja, zomer se vakantietijd". Van onze correspondent LEIMUIDEN Cock van der Hulst, de ex-nationale crosskam- piien uit Zoeterwóude, heeft gisteravond met veel machtsver toon de ronde van Leimuiden op zijn naam geschreven. Eddie Vos kon hem aanvankelijk ronden lang volgen, maar op de laatste meters moest hij toch zijn meerdere in de boomlange Zoeterwoudenaar erkennen. Van der Hulst verdiende met zijn zege niet alleen de over- winningskus en bloemen van Miss Leimuiden, mej. Stob be, maar ook een beker (uit handen van Oranjecomite- voorzitter Wagenaar) en vele premies, beschikbaar gesteld door de plaatselijke midden stand. Vos kreeg een medail le, beschikbaar gesteld door burgemeester Breen. Bij de nieuwelingen werd de eerste plaats opgeeist door A. de Jong uit Abbenes Plaatselijk favoriet. Verdel werd door het publiek wel sterk aangemoedigd, maar in de prijzen viel hij niet. De wielerronde luidde overi gens de traditionele Oranje feesten in. Vandaag stond de schooljeugd in het middel punt van de belangstelling met een optocht van versier- se steppen, fietsen en ander rollend materieel. In de middag kon de oudere jeugd op het Noordeinde ton netje varen en wedstrijd roeien. De festiviteiten wor den vanavond afgesloten met het optreden van het fanfare korps Door Gunst Verkregen uit Niellwe Westering. Morgen is er een wedstrijd op gewone fietsen in de Acacia laan, voor jongens en meis jes van 913 jaar. terwijl kinderen van 6—8 jaar kun nen zaklopen op het oefenter rein van de „Kickers", aan vang 10 uur. Morgenmiddag worden de volwassenen van af 2 uur in de gelegenheid gesteld hun krachten te me ten tijdens het boegsprietlo pen over de Drecnt. Om 16.30 uur volgt een wedstrijd ringrijden, met daarna wed strijdroeien voor paren. LEIDEN - Luedunum zal een reeks oefenwedstrijden starten tegen een prominente Nederlandse profclub, de FC Utrecht. De Stichtena ren komen met hun volledige eerste team naar Leiden op 4 augus tus. De wedstrijd, die om 14.00 uur begint, staat in het teken van het afscheid van Lugdunurn-speler Kees Vermont. Na een lange pe riode van trcuwe dienst heeft hij besloten dit jaar met de actieve sport te stoppen. Behalve FC Utrecht kernen er meer ere-divisieclubs in Leiden e.o. oe fenen. Quick Boys slaagde erin om Telstar en Excelsior naar Kat wijk te halen, terwijl Noordwijk tegen de jeugd van FC Amsterdam zal uitkomen. Quick Boys speelt op 30 juli tegen Telstar (aanvang 18.00 uur) en op 7 augustus tegen Excelsior uit Rotterdam (aanvang 18.30 uur). Noordwijk ontmoet de jeugd van Amsterdam op 24 au gustus 19.00 uur. Eten en drinken Het serveren van louter Hollandse gerechten begint zo langzamer hand een exclusiviteit te worden in de doorsnee restaurants. In deze rubriek hebben we de afge lopen weken een aantal Leidse eethuisjes geïntroduceerd, waar bij vooral opviel dat hier meest al sprake was van restaurant jes, die zich op het serveren van buitenlandse gerechten heb ben: toegelegd. Een uitzondering hierop vormt de heer Kuhn, die zich met zijn bar-restaurant het Parlement" aan de Nieuwe Rijn beperkt heeft tot de Hol landse keuken. Gewone Holland se biefsuk (die best ongewoon lekker kan smaken) en Holland se karbonade; schotels die in prijs variëren van f 5.90 tot f 60,-. De heer Kuhn (52), die sinds 31 augustus 1973 ,,het Par lement" met nog een viertal an dere personeelsleden runt was voor die tijd in de toneelsector werkzaam. Misschien een wat vreemde overstap, maar hij re kent zich onder de groep van mensen die voor hun „lol" ken doen. „Als je als hobb/ za ken doet komt de rest vanzelf wel is z'n devies. Een goede kko is erg be'an?rijk. Het Parlement heeft ook de beschikking over een eigen wijnkelder, die van tijd tot tijd door het al meer dan honderd jaar oude bedrijf van de firma Oudt wordt ge- Naast de bar en het restaurant biedt „het Parlement" in acht zalen aan verenigingen de mo gelijkheid om vergaderingen, recepties en partijen te hcuden. Ook bruidsparen vinden op de onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Grcus Het optreden van het Franse cir cus Bouglione, dat op 2 augus tus Leiden zou aandoen, gaat niet door. Zo berichtte ons een vereniging, die de belangen van circussen behartigt. Gezien de enorme kosten van plaatsgel den, precariorechten, waarbor gen, wateraansluitingen en de hoge vermakelijkheidsbelastin gen, heeft de heer Bouglione, di recteur van het circus, zich ge noodzaakt gezien nu reeds via België naar Frankrijk terug te keren. De gehele tournee van het circus door Nederland, die tot oktober zou duren, komt hiermee te vervallen. In Leiden dit jaar dus geen circus; wel in Noordwijk (22 juli) en Katwijk (23 juli) waar overeenkomstig de traditie Toni Boltini zijn ten ten zal opzetten. Het Parlement aan de Nieuwe Rijn. „grote dag" regelmatig bij de heer Kuhn een gezellig onder dak voor hun festiviteiten. Het Parlement, dat tot op heden vooral veel studenten en buiten landers onder zijn bezoekers mag rekenen, is de gehele week van 's ochtends tien tot 's nachts twee uur geopend. Al leen op zondag komt men voor een geslo'en deur. „Als de 7e dag me de winst moet zie i ker de lol n et meer va schei ik er mee uit", aldus naar Kuhn. Tour de Frats Aan de 24ste editie van de Tour de Frats, een jaarlijks terugke rend wielerevenement voor de jeugd, doen dit keer ook meisjes Maandag om 10 uur vertrekt de karavaan vanaf het stadhuis plein voor de eerste etappe naar Amsterdam. Burgemeester A. J. Vis zal het startschot lossen. Op dit moment zijn er 10 ploegen van jongens, die het karwei aan durven. Met de ploeg van de meisjes zijn er 66 deelnemers. Ze komen uit Culemborg, Lei den. Leeuwarden en Arnhem. Arnhem en Leiden leveren het grootste aantal deelnemers, ie der 20. Tot zaterdag a.s. kunnen enkele jongelui zich nog opge ven op Prinsenstraat 20. Via Amsterdam, Enkhuizen, Leeu warden, Havelte. Deventer. Arnhem, Culemborg, en Bode graven komt de tour woensdag 31 juli weer in Leiden aan. Er is dan 600 km gefietst. Orgelconcert Vrijdag zal in de Mare-Kerk het tweede K. en O.-zomerorge'con- cert plaats hebben, waarbij or ganist Jan Schmitz werken van Bach, Franck, Langlais, Young, Kodaly, Monnikendam en Eben zal uitvoeren. Jan Schmitz ont ving zijn muzikale opleiding bij Jos en Jaap Vranken en voltooi de zijn studie in België bij Flor Peeters. Hij is gedurende 25 jaar als dirigent-organist aan de St.Jacobskerk in Den haag werkzaam geweest, maar doet ditzelfde werk nu. sinds 1973. In de Leidse Hartebrugkerk Schmitz maakte vele tournees door Europa waar hij onder an dere de premières speelde van nieuwe Nederlandse orgelcom posities. In Frankrijk werd hij twee keer onderscheiden, een maal door het Art Science en eenmaal door „Lettres" in Parijs Hij heeft een grote voorliefde voor de Franse orgelmuziek en kan zich ook in dit land een veelgevraagd organist noemen. In het verleden bespeelde hij onde' meer het orgel ven de No tre Dame te Parijs. Toegangs kaarten voor het concert, dat 's avonds om 20.00 uur begint zijn vanaf heden bij K en O (Oude Vest 45) verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3