£eidóe <2owia/nt Rijnmond aan ramp ontsnapt Makarios ontsnapt met hulp Britten T>lijmaker VIA MALTA NAAR LONDEN GEVLOGEN PATIËNTEN TIJDIG GERED BIJ BRAND IN INRICHTING Moeder wurgt baby Grenzen van EEG gesloten voor vlees SIGARET DUURDER verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19864 WOENSDAG 17 JULI 1974 LICHTE WEERSVERBETERING T.V.-SELECTIE Mijn dochter gebeurt dat niet Op Ned. I om 20.40 uur een film naar het boek van de Amerikaan Philip Roth, getiteld: „Mijn dochter gebeurt zoiets niet". Om 200.20 uur op het andere net de KRO met „De wrekers". Plaatselijk buien maar ook enkele zonnige perioden. Zwakke tot matige, maar aan zee in de middag vrij krachtige wind tus sen zuidwest en noordwest. Min. temp. omstreeks 10, middag- temp. rond 17 garen. (Van een onzer verslagge- Amsterdam De hoofdste delijke politie heeft een 27- jarige Japanse aangehou den, die ervan verdacht wordt haar pasgeboren baby door wurging om het leven te hebben gebracht. De vrouw, die in een Ja pans restaurant werkt was met haar voortijdig geboren baby door kennissen naar een ziekenhuis gebracht. Daar bleek het kindje reeds te zijn overleden. Bij een onderzoek werden onregel matigheden geconstateerd, waarna de politie werd ge waarschuwd en sectie werd verricht, waarbij bleek dat het kindje door verstikking om het leven was gebracht. Op het keeltje van het jon getje waren sporen van ge weld te zien. VOLGENS ACTIECOMITé (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Het Centraal Ac tiecomité Rijnmond (Car) vindt dat de Rijnmond-bevol king gisteren aan een ramp is ontsnapt doordat de brand bij Oxirane Chemie in de Botlek zo snel onder controle was. Volgens het CAR moet de fa briek, die in 1972 werd ge opend snel verdwijnen uit de directe omgeving van Geer vliet, Heenvliet en Maassluis. De brand volgde op een explo sie in een installatie, waar zuurstof vermengd wordt met butheen. Volgens het CAR een zo gevaarlijk en oncontroleer baar proces dat in de Verenig de Staten dergelijke processen alleen in de woestijn mogen plaatsvinden. Het CAR wil, dat de fabriek verplaatst wordt naar het uiterste puntje van de Maasvlakte. Bij de explosie en de brand hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Wel ontstond een enorme rookont wikkeling, mede veroorzaakt doordat het bedrijf werd stilge legd en tal van produkten wer den afgefakkeld. De milieu dienst van Rijnmond ontving ongeveer 30 klachten wegens hinder door rook. Het was ook deze rookontwikkeling die eni ge paniek in de woongebieden veroorzaakte. In verband met het mogelijk vrijkomen van chemische stof fen werd het personeel, onge veer 100 man, naar huis ge stuurd. De politie zette alle wegen naar het bedrijf af. De schade wordt op enkele miljoe nen geraamd. Kort geding stankoverlast ARNHEM (ANP) —Vijf inwoners van Bennekom, die zeggen gro te hinder te ondervinden vai paardemestopslag van een ma nege op 25 meter van hun vil la's, zullen nog eens met de ei genaar van de manege rond de tafe Igaan zitten om te overleg gen over de mogelijhkeid de mest van de manege dagelijks naar een mestvaalt te laten af voeren. Jongen dood door drugs HOORN Bij zijn ouders thuis is gisteren plotseling de 21-jarige Henk Groes uit Hoorn overleden. Hij ge bruikte hard-drugs. Hij was hiervoor al gerui me tijd onder behandeling en was bezig met een ont wenningskuur. Een onderzoek zal moeten uitmaken of de jongen is gestorven aan' een te grote laatste hoeveelheid verdo vende middelen, of dat het langdurig druggebruik zijn lichaam heeft verwoest. Leidenaar gewond bij explosie Van een onzer verslaggevers LEIDEN Rond drie uur heeft gistermiddag in een huisje aan de Kijfgracht een ontploffing plaatsgehad, waarbij de 43-jari- ge bewoner van het pand brand wonden aan hoofd en handen opliep. De oorzaak van de ont ploffing is onduidelijk. Om drie uur kwam de man thuis en liep naar zijn keuken, achter het huis. Op het moment dat hij in deze ruimte een sigaret op stak, hoorde hij een geweldige knal. Tegelijkertijd vlogen de ramen uit de sponningen. De man werd door de eerste hulp dienst naar het Diaconessenhuis gebracht. De behandelende arts achtte de verwondingen niet le vensgevaarlijk. Het onderzoek van de politie naar de oorzaak van de ontploffing wordt nog voortgezet. Duidelijk is, dat er geen sprake was van een lek in de gasvoorziening. Torpederen Q. Elisabeth door Sadat Hl voorkomen LONDEN (AP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft in een door de Britse televisie uit gezonden interview gezegd, dat hij in april 1973 op het allerlaat ste moment tussenbeide moest komen om te verhinderen dat een Egyptische onderzeeër het Britse schip Queen Elizabeth II met 590 joden aan boord zou torpederen. In een op de videoband opgeno men vraaggesprek met Lord Chalfont zei Sadat dat een Ara bische leider, wiens naam hij niet noemde, de Egyptische on derzeeër bevel had gegeven de Queen Elizabeth aan te vallen. „Mij werd dit 's nachts om 1.30 uur meegedeeld", zei Sadat. „Ik moest tot 3.30 op blijven om mijn kapitein een tegenbevel te geven en hem op te dragen met zijn onderzeeër naar de basis in Alexandrië terug te keren", al dus Sadat. april 1973 maakte de QE II een cruise met 590 joden aan boord ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de staat Israël. Cheque zoek hELBOURNE De waarnemend premier van de Australische staat Victoria, Lindsay Thomp son, mist een cheque. Hij ver- Vnoedt dat het papiertje bij de post verloren is gegaan. Ie cheque was door de federale regering in Canberra verzonden en bedroeg 12,5 miljoen dollar voor landaankopen. Van onze correspondent LONDEN Aartsbisschop Makarios van Cyprus is vanmorgen aan boord van een Biitse luchtmachtmachine van Malta, waar hij de nacht had doorgebracht, vertrokken naar Londen. Vandaar zal hij veroedelijk doorvliegen naar New York om zijn positie te gaan bepleiten voor de Verenigde Naties. De afgezette president vanCyprus was gis- tern door de Britten uit Paphos gehaald, toen dit stadje dat hem ttrouw was geble ven door de troepen van de militaire machtghebbers onder vuur werd genomen. Volgens de nieuwe regering is de otestand op het eiland weer normaal. De ontsnapping van Kakarios udt Paph-as is neg een hachelijke onderneming geweest. Het stadje, de geboorteplaats van de aartsbisschop, werd inge- slo'en door tanks van de Nationale Garde, toen de Britten een militaire helikopter stuurden om Maka rios op te halen. Toen het toestel opsteeg erd het onder vuur genomen. Even lat:.- viel de radio van Makarios in Paphos uit. De helikopter bracht Ma karios naar de Britse luichtmatbn.^s van Akrotiri. Toen de Britse minister van buii.tenlaia.dse zaken van Cyprus, staan Turkse s Callaghan in het verba3se Lagerhuis de aankomst van Makarios op „een Britse asis op Cyprus" ont hulde, had Makarios in feite het eiland al weer veriaten, op weg naar Malta. Daar bracht Maka- rios de nacht door als gast van premier Dom Min- toff. De vllgelingen van Makarios vochten tegen een enorme overmacht. De Nationale Garde van elfdui zend man, voorzien van zware wapens en gesteund d'-or de op get eiland gestationeerde Griekese troe pen, had weinig moeite met het door burgers en politiemannen verdedigde Paphos, waar men slechts beschikte over lichte wapens. Ook de pries ters liepen er gewapend rond. i gereed om in te grijpen op het eil'ind van de ver- De Veiligheidsraad heeft gisteren geen oproep la ten uitgaan aan de strijdende partijen tot een on middellijk staakt het vuren. De Cyprische verte genwoordiger had om verwijdering van de Griekse officieren van de Nationale Garde gevraagd, maar Amerika en Engeland wensten meer inlichtingen over de situatie op het eiland. De Veiligheidsraad ging uiteen, nadat de Griekse afgevaardigde had verklaard dat de staatsgreep op Cyprus een inter ne aangelegenhedid van het eiland is. Desondanks zijn in Griekenland troepenbewegingen waargeno men. Ook Turkije heeft' voorbereidingen getroffen voor een eventueel militair ingrijpen. BRUSSEL (ANP) De Eu ropese landbouwministers hebben gisteren in Luxem burg besloten met ingang van 1 augustus tot 1 no vember de EEG-grenzen vor de import van rund vlees te sluiten. Het besluit de import te stoppen werd genomen tegen de zin van de Europese commissie in. De Oosteuropese landen zullen het zwaarst worden getroffen door de maatre- Europese commissie heeft voorts besloten een aantal maatregelen te treffen om de vleesberg te verminderen. Een bedrag van 3,6 miljoen dollar zal worden uitgegeven voor een publiciteitscampagne, rundvlees zal tegen sterk verminderde prijs ter beschikking worden ge steld aan hulpbehoevenden. Boe ren zullen een extra uitkering krijgen als zij hun vee niet slachten. DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken heeft toe stemming verleend de prijs van sigaretten op 1 augustus te ver hogen. Pakjes van 1,75 gaan dan 2,00 kosten, sigaretten van 1,55 worden 1,80 en die van f 1,40 worden 1,60. De shag valt buiten de prijsverhoging. Alan Osmond gehutvd Dit luxe uitgevoerde theeglas, gevat in een verzilverde voet. Is een van de .blijmakers' die u kunt verdienen door het opgeven van 'n nieuw kwartaal-abonnement. 31IIIBIil!l!liHlillS!lilIlil9£ Alan Osmond deel uitmaakt van de zang groep The Osmond Brothers is gisteren in de Amerikaanse stad Las getrouwd met Suzanne Pinegar, leid ster van het koor van de Brigham universiteit Sparta eerste tegenstander FC Den Haag Den Haag FC Den Haag speelt zondag, 1 september zijn eerste wedstrijd van het nieuwe sei zoen, thuis tegen Sparta. Een week later wordt in Rotterdam tegen Excelsior aangetreden. Opvallend aspect van de eerste helft van de competitie is dat FC Den Haag in het Zuiderpark en PSV. NOORDWIJKERHOUT De brand die gisteravond heeft ge woed in het St. Marie-pa vil j oen van de psychiatrische inrichting St. Bavo in Noordwijkerhout, is waarschijnlijk aangestoken. De rijksrecherche onderzoekt of er samenhang bestaat met de brand die maandagavond een houten opslagplaats elders op het complex heeft verniöid. In een gebouwtje naast deze op slagplaats staat het materiaal van de interne brandweer van de St. Bavo. De tachtig, voornamelijk bedle gerige en bejaare patiënten van het St. Marie-paviljoen, konden gisteravond maar net bijtijds worden geëvacueerd. De heer H. G. van Dam, hoofd van de interne brandweer: „Ons grote geluk was dat de brand uitbrak op een „gunstig" tijd stip, even over zeven uur. Toen was nog voldoende personeel aanwezig om alle patiënten in allerijl naar buiten te brengen". De brand is waarschijnlijk ont staan op de trap naar de zolder- vedieping van het 8 zalen tellen de paviljoen. Twee zalen brand den geheel uit. De overige kon den dank zij snelle hulp van de brandweerkorpsen van Noord wijkerhout, Nooixlwijk en Leiden worden behouden. Tegen half tien werd het sein brandmeester gegeven. Het nablussen duurde echter nog tot diep in de nacht. De sohade beloopt volgens ge neesheer-directeur van der Werf „zeker in de miljoenen'. Weer caravan gestolen MEERKERK (ANP) Aan de reeks caravan-diefstallen van de laatste weken is weer een geval toegevoegd. Toen de heer Ver- hage uit Meerkerk (Z.H.) gister avond uit het raam van zijn wo ning keek, zag hij een onbeken de auto met zijn caravan de straat uitrijden. Van de dief ontbreekt elk spoor. Noteer m.i.vROM als nieuw kwartaal-abonnee: D U R Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar Adres: antwoordnummer 349, Leiden Woonplaats: Stuur het theeglas naar: LEIDSE SSïï; COURANT Woonplaats: Dit besloten partijen gisteren in het kort geding dat de vijf vil la-bewoners hadden aagepsan- nen tegen manege „De Selters- kamp b.v." in Bennekom (ge meente Ede). Het geding diende voor de president van de recht bank in Arnhem. De partijen besloten nog maar eens te aan praten over een andere oplos sing en het kort geding werd daarom uitgesteld tot dinsdag 23 De vijf Bennekommers voerden aan dat zij grote last ondervin den van de mestopslag. De stank is ondraaglik en op war me dagen zitten onze huizen vol vlijegen, aldus de eisers die geen enkele bezwaar hebben tegen de manege zelf, maar de mestop slag verwijderd willen zien. Een voorstandster voor de afzetting van Nixon als president ontrolt een lange sleep met daarop 34000 handtekeningen op het gazon voor het Amerikaanse Congresgebouw in Washington. De handtekeningen zijn verzameld door de beweging tot afzetting van de president en werden aan de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden overhandigd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1