Duitse evangelische kerk niet achter Wereldraad in anti-racisme programma KORTE METTEN KERK EN WERELD Brief van Paus over Maria basis oecumenisch gesprek PRIESTER BLEEK LEEK LEIDSE COURANT Markten Agenda- fiMARKT BODEGRAVEN (16 I) - Aanvoer: 47 partijen. Prijzen i guldens per kg): le en extra al. 4,95-5,06; 2e kwal. 4,75-4,94; are kwal. 5,07-5,40. Handel: goed. ;MARKT LEIDEN (16 juli) - Aan- I, bokken of gelten 89. Ijzen (in guldens per kg): stieren "•6,05 (le kwal.) 5,30-5,45 2e J.)vaarzen 5,25-5,65 (le kwal.) 5-5,65 (2e kwal.); vaarzen 5,25- (2e kwal.) 4,30-4,60 (3e kwal.); worstkoelen 4,20-4,50; vette kalveren 3,50-3,85; nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00; (in guldens per stuk): melk- en kalfkoeien 1300-2050; vare koeien 600-1650; graskalveren 200- 450; nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 100-325, zwart 75-275; lopers 90-110; biggen 65-75; drachti ge zeugen 375-450; gelten 9-.200 Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrundqren groot-ma- tlg-lets lager, stieren stabiel, kalf- en melkkoeien groot- rustig- stabiel, varekoelen groot-redelljk-iets min der, gras-kalveren redelljk-traag-la- ger, vette kalveren redelijk-traag-la- VEEMARKT GRONINGEtf (16 Juli) - Aanvoer: totaal 3963, runderen 803, graskalveren 106, nuchtere kalveren 775, schapen 189, lammeren 1787, varkens 207, bokken en gelten 86, paarden 10. Prijzen (ln guldens per stuk): melk- en kalfkoeien 900-2500: kalfvaarzen 800-1950; gustekoelen 800-1025; slachtvee per kg 8,20-5,30 (extra kwal.) 5,00-5,10 (le kwal.) 4,'30-4,80 (2e kwal.) 3,90-4,20 (3e kwal.)t stieren per kg 4,90-5,50; worstkoelen per kg 3,70-4,40; gras- kalveren 450-900: nuchtere kalveren Donderdag 18 juli 30-60; nuchtere Kalveren v.d. meste rij 70-300; weldelammeren 80-100; weideschapen 100-155; slachtschapen 130-180; vette lammeren 140-180; vette schapen 100-160; vleesarkens per kg 2,10; zouters per kg 2,10; zeugen per kg 1,40-1,50. Overzicht (resp. handel en prijzen): gebrulks- vee kalm- kwaliteit prijshoudend, slachtvee kalm-prijshoudend, afloop lager, graskalveren als vorige week, nuchtere kalveren vlot- hoger, scha pen kalm-lager, lammeren vlot-ho- ger, varkens slecht- als vorige Kurzaal: 20.15 „Die lustige Wit- we" (Hoofdstad Operette). Grote Kerk: 12.45 Orgelconcert door Bert Matter. Houtrustkerk: 20.15 Orgelconcert door Herman van Vliet. Openluchttheater Zuiderpark: semble uit Serres (Macedonië) (J). Theater PePijn, 21.00 u. Cabaret Klein Concert. Zeiss Planetarium: 11.00 en 14.30 voordracht) 16.00 „Uren, dagen, maanden, jaren". Vrijdag 19 Juli we" (Hoofdstad Operette). Openluchttheater Zuiderpark: 14.00 „De avonturen van Tuyl Uilenspiegel". Zaterdag 20 juli 20.00 Grieks dans en muzieken- Kurzaal: 20.15 „Die lustige Wit- Zeiss Planetarium: 11.00 en 14.30 „Reis door het heelal" (Kinder voordracht) 16.00 „Uren, dagen, maanden, jaren". Kurzaal: 20.15 „Die lustige Wit- we" (Hoofdstad Operette). Kloosterkerk: 20.15 Orgelconcert door Josef Bucher. Theater PePijn 21.00 Cabaret Zeiss Planetarium 11.00 en 14.30 „reis door het heelal" (Kinder voordracht). 16.00 „Uren, da gen, maanden, jaren". Duivensport üWKOOP Postduivenvereniging je Vooruitgang" uit Nieuw- wp/Noorden hield een wedvlucht naf Ruffec met 117 duiven, af- and 759 km. Gelost vrijdag 15.00 met z.w. wind. Aankomst eer- duif zaterdag 15.13.00 uur. lagen: C. Verduijn 1 4 6 7 en 11. Tijsterman 2 3 27 en 28. C. Maar zeen 5 14 en 16. J. Pleterse en 8. A. van Leeuwen 9 22 en 26. Enthoven 10. J. van Donk 12 en Gebr. Oosterman 13 en 15. A. roenendijk 17. N. v.d. Weijden 18. v.d. Zalm 19 20 21 en 25. A..vd. erken 23 en 24. vlucht vanaf Strombeek, met 563 afstand 143 km. Gelost 7.00 t w. wind. Ano kasmteerste Ilf 8.50.23 uur, snelheid 1290 m. minuut. lagen: J. Tijsterman 1 2 12 13 en Gebr. Vork 3. Gebr. Bos 4. A. Leeuwen 5 17 en 25. S. Pieter- 6 7 22 en 27. J. van Donk 8 24 28. N. Enthoven 9. C. Verduijn A, Groenendijk 11 en 30. J. Pie- e en Co. 14 16 en 20. G. Lentlng H. v.d. Weijden 18 19 en 29. Jac. vlucht met jonge duiven vanaf Strombeek. Afstand 147 km. De dul- tomst eerste dul .nelheid 1270 met slag: 1 3 4 5 7 12 34 36 41 49 J. Hameren, 2 6 11 17 30 43 J. van Zaal. 8 15 28B.Wassenburg, 9 27 H. Lek, 10 20 37 38 42 48 50 D. Mank. 13 37 G. Wildenburg. 16 24 26 29 31 35 46 J. van der Meer, 18 19 22 25 32 40 A. Faasse, 21 33 39 H. van Hattem, 23 44 45 B. van de Bo- gert. Wissel prijs van De Hoge Venen voor Marion Muller Alphenaar 40 jaar ambtenaar Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN De heer A. L. A. Otten, ambtenaar bij de water- en lichtbedrijven van de gemeente Alphen is vrij dag 40 jaar in overheidsdienst. Vrijdagmiddag wordt hem in de kantine van het bedrijf een re ceptie aangeboden door het ge meentebestuur. TER AAR Tijdens zellwed- strijdden die gehouden werden op de Langeraarse Noordpias, Is Marton Muller met haar broer Erik als fokkemaat win nares geworden van de J.J. v.d. Geest-wisselbeker. De tweede plaats bij dit venement was voor Dammes v.d. Vlugt. Aad v.den Boogaard wist beslag te leggen op de derde plaats. Bij de viswedstrijden, die vooraf gaande aaan de zeilwedstrijden werden gehouden, is de heer P. van Voorbergen winnaar gewor den met een vangst van 95 cm. vis. De tweede plaats was voor Fred Baas (59 cm) en de derde plaats werd ingenomen door de heer P.J. Keyzer (56 cm). De grootste vis werd gevangen door de heer G.A. Uittermarkt (33 cm) en de grootste paling werd verschalkt door Marcel Vaneman (35 cm). De volgende zeilwedstrijden wor den gehouden op zondag 11 au gustus met voorafgaande op za terdag 10 augustus onderling ge varieerd wedstrijd-toumooi met Vlotje varen en boegsprietlopen, dat mede georganiseerd zal worden dogr de Sportraad Ter Aar. RIJNSBURG Op 25 juli a.s. zal het televisie-programma „Op losse groeven", waarin uitslui tend Nederlandse artiesten op treden,- in Flora worden opgeno men. De uitzending hiervan vindt plaats op vrijdag 2 aug. Dit is de avond voor het bloemen corso. PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL Door JEAN DULIEU ■20 Wat bedoelje daar nou ln vredesnaam niet, want dat is nou mijn geheim. Dag Pauvóór er ongelukken gebeuren. Ik ben bang ee"? vroeg Paulus, want hij begreep vol' lus"! Prrrt, weg was Mol weer, Paulus be- dat ik de schuld ben van dat dwaze molle- rekt niets van die vreemde mollenverkla- teuterd achterlatend. Intussen naderde Salo- plan, want ik heb de naam van Eucalyptc mg. „Een held", herhaalde Mol trots. „Geen mo de raaf, zenuwachtig om zich heen kif' genoemd". Toen zag Salomo een zeer zorge- urm, wel 'n held ben ik. Het heeft Ook iets kertd. „Ik moet hem vinden", mompelde hij, lijke Paulus op het mos liggen. net de heks te maken, maar meer vertel ik 1-21 HAAAA PAULUS!" brulde Salomo, de grond was geploft, „waarom heb jij toch mogelijk", gaf Paulus toe, „maar ik zou het ergetend dat hij met zo'n geluidsexplosie zo'n verpletterend stemgeluid"? „Dat is eer. op prijs stellen als je nu wat gedempt mee- ofe Mol al zo geweldig aan het schrikker. familietrekje", zei Salomo gevleid, mijn va- deelde wat je op je hart hebt". „Mol", fluis- ad gemaakt. Paulus stóóf op, want hij der had het ook. Waarschijnlijk zou een piep- terde Salomo, „is op weg naar Eucalypta". chrok niet minder dan Mol. ,,Ooo Salomo", stemmentje niet zo bij me passen". Besi „Oei", riep Paulus en weg was hij al! reunde de boskabouter, nadat hij weer op SUSKE EN WISKE - DE NARE VARAAN fHem el! M ji doen, Umbik (oill Ui] trekt hem nof verder open1.) Tm rotte kiezen en slechte dimde- y l lm. hls ik dddrin terecht kom, doe ik zeker een infectie opy «5T 'OffM Yerkoudheld opdoen!) ^^^^^^ykettocht hier! (kemel, de misdadigers mrvoor Y Djdjd ons Qemrschwd heeft! LUCKY LUKE - DE ZWARTE HEUVELS De raad van de evangelische kerk van West-Duitsland heeft ernstige bezwaren geopperd tegen verlenging van het mandaat van het an- ti-racisme-program van de Wereldraad van Kerken. De staf van de wereldraad heeft om verlenging van dit man daat verzocht. In een zeven pagina's lange verklaring zegt de raad van de Evangelische kerk van West-Duitsland, dat de West- duitse protestanten niet kun nen meegaan met dit anti-ra- cisme-programma, wanneer het zijn structuur en doelstel ling niet verandert. De raad verwijt de staf van de wereldraad, dat men daar niet geluisterd heeft naar eerdere bezwaren, die tegen het antiracisme-program zijn ingebracht. Dit financiert uit een speciaal fonds vooral Afrikaanse bevrijdingsbewe gingen, met name humani taire activiteiten van die be vrijdingsbewegingen, zoals medische verzorging, onder wijs en dergelijke De raad van de Evangelische kerk constateert, dat het ra cisme geen probleem op zich is, maar geplaatst moet wor den in de „grotere context van de individuele en maat schappelijke grondrechten van de mens". Het blanke racisme is aldus de West- duitse verklaring wel een bijzonder enrstige zaak en de christelijke kerken dragen op dit terrein een grote ver antwoordelijkheid, maar er bestaat ook een ander racis me. .,De Wereldraad van Kerken moet zich vrijhouden van de verdenking met zijn program een eenzijdig strijdprogram te ontwikkelen", aldus de verklaring van de raad der evangelische kerk, die de Wereldraad juist een „eenzij dige beoordeling van de we reldpolitieke situatie", ver wijt. Volgens de raad van de Evan gelische kerk staat de inge wikkelde situatie der wereld politiek niet toe „de machts groepen in het westen ver antwoordelijk te stellen voor bepaalde gevaren in de sa menleving der volkeren". Over het speciale fonds van het anti-racisme program van de Wereldraad van Ker ken zegt de raad van de Evangelische kerk onder meer: „Wij kunnen niet ak koord gaan met een speciaal fonds, wanneer dit niet in zijn structuur en doelstelling veranderd wordt". Het ver trouwen in het juiste gebruik van de voor bepaalde doel einden gegeven middelen door de bevrijdingsorganisa ties staat of men het nu wil of niet gelijk aan een identificering met de politieke bewegingen". De raad stelt het fonds van het anti-racis me program voor om niet langer geld te geven, maar goederen. De raad van de evangelische kerk zegt zich ervan bewust te zijn, dat zijn opvatting niet door alle leden-kerken van de wereldraad gedeeld wordt. Met zijn weigering het speciale fonds te onder steunen wil de raad ook geen oordeel het zij positief hetzij negatief uitspreken over de rechtvaardigheid of noodzaak van een gewapende strijd tegen onderdrukking. De brief, die paus Paulus op 22 maart publiceerde over de Maria-verering, biedt de basis waarop oecumenisch kan wor den voortgebouwd. Aldus dr. K. Biel, hervormd predikant in Haarlem, ln een uitvoerige be schouwing van de pauselijke encycliek in „Tenminste", maandblad voor informatie en gsprek over de verhouding Re formatie-Rome. Vroeger kon volgens dr. Blei wel de indruk ontstaan, dat het r.k. leergezag oogluikend be paalde praktijken toestond, die op andere momenten „offi cieel" als in strijd met de r.k. leer werden afgewezen. Het is goed, aldus dr. Blei. dat paus Paulus hier duidelijkheid wil scheppen, zodat ieder kan we ten waar hij met de r.k. kerk en haar leer aan toe is. Met instemming constateert dr. Blei als hoofdgedachte van de pauselijke brief, dat de Ma ria-verering slechts haar wetti ge plaats heeft in onderschik king aan het geloof in Chris tus, aan de aanbidding en na volging van hem, de enige middelaar tussen God en mens. Dr. Blei acht het een bijbelse manier van spreken, wanneer de paus Maria be schouwt als staande niet naast of boven, maar in de kerk. Maar hij vraagt zich wel af of uit de beschouwing van Maria als de bij uitstek representatie ve voor de kerk rechtstreeks een verering van Maria volgt. Hier ziet dr. Blei namelijk het gevaar, dat die verering (met alle liturgische vieringen en vroomheidspraktijken, die daarmee samenhangen) toch onbedoeld wellicht het zicht op Christus als de alleen waarlijk vererenswaardige belemmert, verduistert. Dr. Blei heeft nog enkele an dere bezwaren met name te- jgen het feest van Maria Ten hemelopneming als „teken van hoop" en tegen het accent op Maria als voorspreekster bij God Het grote teken van hoop is aldus dr. Blei de ver rijzenis van Christus, die zelf ook onze voorspraak bij de Va der is. De behoefte aan een speciale Maria-Verering lijkt dr. Blei de opvulling van een leemte, die naar bijbels getui genis echter niet bestaat. Het allerbelangrijkste, theolo gisch en pastoraal, is volgens dr. Blei een oproep, niet tot verering van Maria maar tot aanbidding en navolging van Christus. Op die weg zullen wij dan ook Maria in onze buurt vinden, of omgekeerd: onszelt in de buurt van Maria. Dr. Blei besluit dan met de op merking: waar ook de paus ons tot deze navolging van Christus oproept, bevinden wij ons mede in zijn buurt, en la ten wij ons graag door hem gezeggen. Om in West-Duitsland als dienstweigeraar te worden er kend is het niet voldoende zich te beroepen op ,.de geest van het Nieuwe Testament" en het gebod „Gij zult niet doden". Aldus besliste een rechtbank in Muenster tegen dienstweige raar Gerhard Wolf. Wat be treft het bezwaar van Wolf geen mensen te willen doden, oordeelde de rechtbank, dat hij dit „gemeen heeft met alle normale en verstandige men sen". Wat betreft zijn beroep op het Nieuwe Testament, meende de rechtbank, dat Wolf dit nogal oppervlakkig bestu deerd had en alleen plaatsen ci teerde, waarin geweld werd af gekeurd. De Amerikaanse vereni ging van vrouwelijke religieu zen heeft gepleit voor het toe laten van vrouwen tot de ko mende bisschoppensynode. De voorzitster en- de directrice van de vereniging zuster D. Donnelly en zuster A. Gillen verklaarden in Rome dat het niet alleen noodzakelijk is vrouwen toe te laten, maar dat zij ook stemrecht behoren te krijgen. „De helft van de kerk bestaat uit vrouwen. De Heili ge Geest spreekt bovendien zo wel in mannen als in vrouwen. Op deze synode kan men nooit onderscheiden wat de vollediee waarheid is, als men niet openstaat voor zo'n grote groep". Pauls Paulus heeft Thomas Little benoemd tot nieuwe aartsbisschop van Melbourne. De 48-jarige mgr. Little was tot nu toe hulp-bisschop van de stad. Hij volgt kardinaal Ja mes Knox, op, die onlangs is benoemd tot voorzitter van de Romeinse congregaties voor de sacramenten en voor de ere- De Duitse vertaling van het Romeinse missaal zal naar het zich laat aanzien in de herfst ter goedkeuring kunnen wor den voorgelegd aan de bis schoppen van het Duitse taal gebied. Dat hebben vertegen woordigers van de liturgische commissies van de bisschop penconferenties van Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Luxemburg laten weten na hun jongste werkbijeenkomst in Zwitserland. Onder het oog van vele toegewijde parochianen heeft de politie van het Italiaanse kustplaatsje Spotorno bij Genua de 26-jarige Luigi Sala ontmaskerd als een oplichter. Dè man had de hele parochie maandenlang doen geloven, dat hij priester was. Hij gaf zelfs les aan een lyceum in het nabijgelegen Savona, was maandenlang de vertrouwensman van veel jongeren en hoorde veelvuldig biecht. „Ik heb nooit kunnen denken, dat hij geen echte priester zou zijn", zei een meisje dat regelmatig bij hem biechtte. „Als hij preekte kon je een speld hc.ren vallen. Hij was een diepgelovig mens", vertelde een geschokte dame vlak na de arrestatie van Sala. Een oppervlakkige kennis van de man uit Milaan herkende Sala tijdens misbezoek in de kerk van Spotomo en hij waarschuwde onmiddellijk de plaatselijke politie.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15