Geschrokken Tourleger liet Danguillaume „verkennen" Vorm honkballers kreeg een ongelooflijke climax „Je ziet geen mens meer maar alleen de voeten" Extra aandacht voor veiligheid van de renners „Blarenprikster" Hennie van Beuningen Qeen keus Sportwereld HAARLEM Om acht mi nuten over half elf gister avond was de spanning in het Pim Nulier-stadion te snijden. Het Nederlandse honkbalteam stond op het punt geschiedenis te schrijven tegen het ooit als onaantastbaar gekenschet ste team van de Ameri kaanse miljonair-meubel fabrikant Bob Sullivan, dat voor het vaderlandse ne gental nog altijd een on overkomelijk obstakel was gebleken. Op het moment dat de Amerikaan Ray Pe loquin, in de zesde innings als relief-pitcher ingezet voor Jan Dick Leurs, zich opmaakte om op John Roh- de te gooien, hielden de 4.000 kijkers hun adem in. Rohde had immers in de tweede innings al een ho merun achter zijn naam laten schrijven en hij streed voor de laatste kans van de Sullivans want Buzz Wynbeck en Howard Schreyer waren al voor nul naar de kanten gegaan. John Rohde raakte de bal inderdaad, maar zijn hoge hit kwam niet verder dan het Pim Mulier-stadion te stond Charles Urbanus die het projectiel in zijn hand schoen opborg. Als een man rees het publiek van zijn zitplaatsen, terwijl de spe* Iers van het Nederlandse team zich op Ray Peloquin stortten. De Peloquin, die al eerder blijk had gegeven zich in deze ploeg meer Nederlander te voe len dan geïnviteerde, werd in een hossende meute naar de dug-out gesjord, want vooral hij was er voor verantwoordelijk, dat Nederland een ristorische overwinning had behaald. Nog nooit had Oranje zich in Haar lem van een tegenstander van een dergelijk kaliber gedistan tieerd. Maar de uitstekende vorm waarin het door Ernie Myers gecoachte team zich de afgelopen dagen al had gepre senteerd, kreeg een ongelooflij ke climax in de zwaar bevoch ten zege op de Sullivans, dat de Haarlemse honkbalweek al drie maal op zijn naam bracht. Ray Peloquin heeft alle reden tot juichen. De „Nederlandse Ameri kaan" was verantwoordelijk voor de onmogelijk geachte zege van Oranje. steken. Vooral een situatie In de gelijkmakende zevende slag beurt bezorgde de fans bijna grijze jaren. De stand was op dat moment 2— 2. Terry Lynch had de kussens bereikt door vier wijd, Buzz Wynbeck volgde met een twee honkslag, waardoor Lynch kon opschuiven naar het derde honk. Peloquin was in moeilijk heden, maar hij redde zich vooralsnog op fraaie wijze door Schryer met 3 slag naar de dug-out te verwijzen. De situatie was nog steeds levensgevaarlijk, want een eventuele home-run zou drie punten hebben betekend en een moeilijk te herstellen achter stand. Er vond langdurig be raad op de heuvel plaats, waarbij Srmie Mayors PPelo- quin adviseerde om de volgende Amerikaanse slagman, John Rohde opzettelijk vier wijd te geven. Vier lobjes belandden in de handschoen van Alfio Troe- man, waarmee de Sullivans alle kussens onder de voet kregen. Nederland speelde gevaarlijk spel, maar het was weer Char les Urbanus, die opluchting bracht in de Nederlandse har ten. Op- een zachte bal van Pe loquin liet Pete Miller zich ver leiden om de knuppel te zwaaien, maar de bal kwam niet verder dan het infield, waar Urbanus doeltreffend de handschoen onder hield. Gered Nederland was voorlopig gered. In een inmiddels zinderende at mosfeer, die naarmate de strijd vorderde steeds meer voelbaar werd, mocht Nederland opnieuw in het slagperk treden. En het gevoel van een verrassende triomf op de Sullivans keerde te rug toen de eerste Nederlandse honkloper, Fred Beckers, voor de derde run en een voorsprong van 32 kon zorgen nadat hij do«r Hamilton Richardson en Aljio Troeman was thuisge bracht. Dezelfde Alfio Troeman vetigde zeer nadrukkelijk in negatieve zin de aandacht op zich in de achtste slagbeurt. Verdetre Nederlandse pogingen de score uit de breiden hadden voordien mede doordat Wim Hageman wegens onregelmatig slaan voor nul aan de kant was gegaan gefaald. Troeman liet bij twee Amerikaanse nullen na de derde slagworp van Peloquin op Ken Bates de bal vallen. Bates kon het eerste honk bereiken, door dat de verwarring in het Neder landse kamp op dat moment on gekend was. Er volgden felle protesten, maar scheidsrechter Davis was onvermurwbaar, waardoor de Sullivans opnieuw kansen kreeg. Een vangbal Wim Hageman, die zich in middenveld onderscheidde, een tik van Lynch, maakte alle ongerustheid een einde. In de laatste slagbeurt schakelde Ken Bates, Peloquin en Beckers op drie slag uit. Voor de reste rende nul zorgden zijn velders. Alle aandacht was daarom ge richt op de laatste gelijkmaken de slagbeurt van de Sullivans. Tenminste één Amerikaanse run behoorde zeker niet tot de on mogelijkheden en het zou ver lenging hefcben betekend. Ne derland, en met name Ray Pe loquin liet het zover niet komen. In Wellicht niet 't beste, maar ze ker het emotioneelste due4 in Haarlem tot dusver had het Oranjeteam een prestatie gele verd, die in de analen van het Nederlandse baseball met gou-, den letters zal worden vermeld. Johan Neeskens stond weer eens op een balkon. Nu niet naar aan leiding van prestaties, maar vanwege zijn huwelijk. De be langstelling in Heemstede bleek zo groot, dat Johan Neeskens en Marjan Schuphof met ouders het balkon van het raadhuis moesten opzoeken om de huldeblijken in ontvangst te nemen. Marjan wat schuchter, de „Nees" met een routinegebaar alsof hij niets an ders gewend is. Afgronden (Van onze verslaggever) TOURMALET LA MENGIE Jean Pierre Danguillaume is giste ren door het Tourleger uitgestuurd als verkenner. Nauwelijks se rieus bedreigd won hij de rit na een solorit van bijna honderd kilo meter met een voorsprong van bijn,a twee en een halve minuut op Raymond Poulidor. De benaming verkenner doet de 28-jarige ren ner misschien iets te weinig eer aan. Hij heeft tenslotte na zijn de buut in de Ronde van Frankrijk, in 1970, ieder jaar een etappe ge wonnen, met uitzondering van 1972. Zeker is <fet het geschrokken veld van ruim honderd renners Danguillaume weinig in de weg leg de toen hij op onderzoek en avontuur uitging. Maar het Nederlandse team is langs afgronden gegaan voor men de armen in triomf kon op- Hi aarlem onkbal 2. Nederland 4 Het puiit, dat Nederland de historische zege bracht. Fred Beckers heeft vallend het vierde honk bereikt. Werkeloos wacht Tom Vanderberg van de Sullivans op de bal. De etappe van gisteren werd na melijk gereden met een maca bere achtergrond. Een groep Franse Activisten had maandag nacht rond vier uur op drie plaatsen, met plast iekbommen, aanvallen op geparkeerde au to's, uit de karavaan ondemo- Er was meer. De groep, liet we ten dat er acties tegen de Spaanse renners in de ronde konden worden verwacht, tenzij die renners een duidel'jk stand punt in zouden nemen ten op- ziichitibaar voor 'het vertrek. Vi- Het was geen wonder dat de rij ders van Kas en La Casera met een minimum aan interesse de etappe naar de Tourmalet be gonnen. De schrik zat hen in de benen en het was duidelijk zichtbaar voor het ver rek. Vi cente Lopez Carril had zijn Shirt van Spaans kampioen uit gelaten en droeg hetzelfde hemd als zijn ploegmakkers. Hij wilde nadrukkelijk niet de aandacht op zich vestigen. Pas toen de karavaan in de mistschemers van de Tourmalet kwam en de •kou zijn greep op de spieren be gon te krijgen, trok Lopez Car ril zijn kampioenstrui over zijn shirt aan. De angs had het van de grimmige kiite verloren. De angst over wat misschien zou kunnen gebeuren, had vooral de ploeg van Kas zo in zijn greep dat ploegleider Euseblo Velez telefonisch contact opnam met zijn directie om te vragen wat hij moest doen. Het antwoord was betrekkelijk kort: „Doorrij den". Dat bevel kon niet worden gene geerd, maar geen van de Span jaarden heeft zich laten zien op een prominente positie in het veld voor de laatste kilometers van de rit waren begonnen. Lu- cien van Impe deed het wei. Bij de beklimming van de Col d'As- pin, de berg die al na ruim twintig kilometer op het par koers lag, ging hij in de aanval. Perurena, Menendez, maar vooral Merckx en Poulidor haal den hem onmiddellijk terug. Een paar kilometer verder pro beerde Danguillaume het. Men gunde hem ook de vrije hand in het dagsucces dat voor hem zo langzamerhand traditioneel is geworden in de ronde. De Fransman nam in de afdaling van de mistige Aspin wat risi co's en ontdekte tot zijn eigen verrassing dat hij, zonder bo venmatige inspanning, een gat van twee minuten had geslagen. ,Op dat moment", vertelde Dan guillaume later op de koude Tourmalet, „durfde ik het te wagen. Gemakkelijk groeide mijn voorsprong tot zes, zeven, aoht minuten zelfs. Alleen in de laatste kilometers, toen Van Impe en later ook Santy, Pouli dor en Martinez, steeds dichter bij kwamen, heb ik alles gege ven. Dan wil je tegen iedere prijs voorkomen, dat al het werk voor niets is geweest. De laatste kilometer is voor mij de moeilijkste van de hele etappe geweest. Het was echter de moeite waard". TOURMALET LA MONGIE Na het incident van maan dagnacht heeft de organisatie van de Ronde van Frankrijk een aantal maatregelen genomen, die er toe moesten bijdragen dat de veiligheid van de renners zo groot mogelijk Is. De tour-directie maakte bekend: „Na de gebeurtenissen van maandagnacht, veroorzaakt door misdadige elementen, zal al les worden gedaan om de veiligheid van de rijders en alle an deren die bij de ronde zijn betrokken te verzekeren. In overleg met kapitein Due, commandant van het begeleidende detache ment van de gendarmerie, is besloten dat de aandacht van de motoragenten nog meer zal zijn geconcentreerd op wat er in de buurt van de wielrenners gebeurt. Een zelfde gedragslijn zal worden gevolgd door de gewone politie langs de wegen. Extra- aandacht zal aan de Spaanse renners worden besteed, zonder daarbij de belangen van de anderen te verwaarlozen." feliciteerde was Raymond Poulidor. Hij was weer wat dichter bif Resultaten Hilversum HILVERSUM De eerste uitslagen van de gisteravond op de dravers- baan van Hilversum gehouden koer sen zijn: Autourprijs (Autostart), le afd. over 2000 meter: 1. Lark Nardinclant (P Heynen) 1.23.8, 2. La Kolo, 3. Larl- na T. Toto: wlnn. 11,20; pl. 2,40 2,60 2,20; Kopp: 46,50; trio- 536,20. Aukprljs: over 1500 meter: 1. Nyssa Reglna (A. KnIJnenburg) 1.29.5", 2. Nanette, 3. Netty Williams. Wlnn: 2,60; pl.: 1,50 1,70; kopp: 6,30. Avocetteprljs: (Autostart) over 2000 meter: 1. Lepelaar (A. Mollema) 1.23,0, 2. Kwikstaart A., 3. Lee Rod- Amatrlcekamploenschap V.: over 2040 meter: 1. Lyrana (Mevr. R. Pools) 2.54.9 1.25.7, 2. Karei Volann, 3. Lrop Kear >rg. Wlnn: 2,40: pl.: 1,60 2,50 1,90; kopp.: 13,20; trio: 90,30. Baardmannetjeprljs: over 2040 meter: 1. Funny Boy (A. Nlemeyer) 1.22.2, 2. Ideal Prise, 3. Ivan Axkit. Winn: 19,90; pl. 2,70 1,60 1,30; kopp 50,60. Balibardeprljs over 2920 meter: 1. Kamo Quick (J. Wagenaar) 1.23 7, 2. Kermlta B„ 3 Johnny Walker. Winn: 3,70; pl.: 1,50 1,50 2,50; kopp 6.20; trio: 91,40 Autourprijs (2e afdeling)1. Kimber- ley Gregor (B. de Vries) 1.24,9, 2 Ligetta Norton. 3. Marieke D. Wlnn: 5,80; pl.1.80 4,70 2,00; kopp 40,90. Balbuzerdprljs (2e afd): 1. Longshot (Mej. M. Poort) 1.25 1. 2. Lorreiot, 3. Karma Kandia. Winn: 2,80; pl: 2,90 2,90 2,70; kopp: 11,90; trio 51,90. Austcrnflscherprljsover 2100 meter: 1. Lucien B. (M. Vergay) 12S.2, 2 Mastrld, 3. Mighty Galant. Wlnn: 0.70; pl.: 2,10 2,00 2,60; kopp: De bedroeg j ELST Met zijn gezicht in een pijnlijke grimas vertrok ken kwam een half verregende wandelaar de als E.H.B.O.- post ingerichte garage in Eist binnenstrompelen. Zonder ie mand aan te kijken, liet hij zich op een van de brancards vallen om even later de te hulp schietende verpleegster te beduiden dat hij last van zijn voeten had. Voorzichtig wer den zijn schoenen losgemaakt, de wandelaar beet op zijn lip pen van pijn. Ook de zuster kon in eerste instantie haar verbazing maar moeilijk de baas. De oorspronkelijk grle sokken waren nu door het bloed rood gekleurd. De zuster restte maar een advies: opge ven. en wel onmiddellijk. Met een krachtig schudden van het hoofd gaf de man echter te kennen, in ieder geval door te zullen lopen. Zuchtend pakte de zuser spelden, watten, een schaar, pleisters en ether om de gemartelde voeten enigszins op te kalefateren. Een kwar tiertje later stond de man op, mompelde een onverstaanbare groet en begaf'zich weer op weg. Hoofdschuddend keek zuster Hennie Beuningen toe hoe haar patiënt de E.H.B.O.-post uit- wankelde. Even later luchtte zij met een nauwelijks verbor gen ergernis in haar stem haar hart. Opgeven is me neer zijn eer te na. Maar let op, ver komt hij niet". Een niet al te moeilijke voor spelling, die 'r rdaacuit kwam. De wandelaar haalde Nijmegen, echter per ambulan ce. Van het Rode Kruis. „Soms betreur je het inder daad, dat je de merken n'ben maar advies mag geven. Het is ons nu eenmaal niet toege staan iemand een wandelver bod op te leggen". Het voorval met de eigenw'jze wandelaar zal overigens een van de weinige gebeurtenissen zijn die Hennie van Beuningen, al zeven jaar bij het Vierdaag- segebeuren betrokken, zich over enige tijd nog wel zal kunnen herinneren. „In die paar uur dat je hard aan het werk bent, prik je met z'n al len een paar duizend blaren door. Op den duur zie je dan geen mensen meer, alleen maar voeten". Regen Buiten trok de onafzienbare rij wandelaars gestaag verder in de zachtjes vallende, maar daarom niet minder natte, re gen. Eist was vooral daardoor niet in een feeststemming. Als een plotseling heftige re genbui de toeschouwers dwong de paraplu's op te steken of beschutting te zoeken, trokken de wandelaars hun plastic at tributen wat vaster om z'ch heen of zeten de regenkapjes, die handige zakenlui („Ik hoop op nog een flinke plensbui, dan ben ik los' verkochten, maar weer op. Zo ook Gaby en Yo, she, twee Israëlische burgers, Yoshe: „Ik praat na drie oor logen nog maar over twee din gen: vrede en voetbal.", waar na hij de mondharmonica weer ter hand nam en verder ging met het spelen van een volks- De regen zorgde op de eerste dag van de Vierdaagse voor een uiterst somber record. Niet voor niets zei de heer Van de Velde, secretaris-penning meester van de KNBLO, dat hij nog nooit zo'n slecht vier- daagseweer had meegemaakt. „Een hoog vochtigheidsgehalte van de lucht en een lage tem peratuur". Factoren die door werkten op 13.361 wandelaars, die gistermorgen van start gin gen. Meest opvallend was dan ook niet het grote aantal bla ren dat behandeld werd maar wel de keren dat een masseur in actie moest komen. Gister avond meldden zich cp hel bla- rencentrum bijna 200 mensen met het verzoek om massage. Daarnaast waren er toch ook nog zo'n 400 blarenklanten. Ge zien de matige omstandigheden (Van onze sportredactie) ELST Peter van de Coeve- ring heeft geen keus. Hij weet dat er voor hem niets anders op zit dan de Vierdaagse uit te lopen. Het alternatief, het inleveren van een aantal va kantiedagen, lokt hem name lijk een stuk minder. Toch twijfelt de 21-jarige Hagenaar geen moment aan de uitslag van de proef, waarvoor hij zich gesteld ziet. „Want", zo zegt hij, „eigenlijk heb ik het nog vreselijk ge makkelijk. Ik ben als dienst plichtig militair in Seedorf ge legerd. Toen ik me bij de le gerleiding aanmeldde voor de vierdaagse, mocht ik niet mee doen, omdat ik de voorge schreven 450 trainingskilome ters met volle bepakking niet had gelopen. Bij wijze van uit zondering mocht ik als indivi dueel loper inschrijven, kreeg bovendien nog een paar dagen vrij om te trainen, maar dat alles wel op voorwaarde dat ik de tocht wel zou uitlopen. Dan geldt het namelijk als presta tieverlof. En anders, dan is het het weggooien geweest van een paar toch al schaarse va kantiedagen." was 't d-»-") -'arks no<> 'n mee valler dat het aantal uitvallers slechts 232 bedroeg. PAUL HOVIUS Tourcijfers Uitslag van de zeventiende etappe: 1. Danguillaume (Fra-Plaud) 3.58.44 uur, 2. Poulidor (Fra-Caput) op 2.26 min, 3. Martinez (Fra-Stablinski) op 2.32 min, 4, Santy (Fra-Caput) op 2.33 min, 5. Pinlzza (Ita-Clblori) op 2.49 min, 6. van Impe (Bel-Stablink- sl) op 2.51 min. 7. Merekx (Bel-Alba- ni) op 2.68 min, 8. Loplez Carril (Spa. Velez) op 3.09. 9. Delisle (Fra-Plaud) op 3 25, 10. Agostinho (Port-de Muer) op 3.38. 25. Knetemann (Ned-Caput) op 6.21 39. Wim Prinsen (Ned, Den Hertog (Ned), Llebregts op 8.04, 45. Henk Prinsen (Ned-Llebregts) op 8.48, 53 Vlanen (Ned-Caput) op 9.20 54. Karstens (Ned-De Muer) op 9.23, 78 Van Katwijk (N'ed-Liebregts) op 17.26, 98 Allan Aus-Llebregts) op 17,16, 107. Alaimo (It-Libregts) op 19.28. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg, Albani) 96 uur, 42 minuten en 10 seconden. 2 Lopez-Carlll (Spa, Vele2) op 2.25. 3. Poulidor (Fra, Caput) op 5.18, 4 Panlzza (It. Crlblorl) op 5.33. 5. Aja (Spa. Ve lez) op 6.01, 6. Agostinho (Port, De Muer) op 11.24. 7. Martinez (Fra. Stablinski) op 13.40, 8. Santy (Fra, Caput) op 14.32, 9. Pollentier (BelR, Sehotte) op 14.41, 10. Van Sprlngel (Belg, Van Vaerenbergh) op 18.56, 25. Bertogllo (It, Crlblorl) op 40 46. 26. Den Hertog 41 01. 38. Knetemann op 1.04.54 55. Karstens op 1.21.53, 59 Vlanen op 1.24.40. 65. Wim Prin sen op 1.29 51, 80 Henk Prinsen op 1.44.59. 104. Van Katwijk op 2 40 49. 105 \llan op 2.48 19, 107. Alalme op 3.18.08. Algemeen Ploegenklassement; 1. Ve lez 291 24 10, 2. Caput 29144 22, 3. Albani 292 02.41. 4. Stnhl.nsk; 292.11 27. 5 Crlblorl 292.11 35, 15. Llebregts 294 42.48 Bergklassement:- 1 Perurena (Spa) 161 punten. 2. Me.okv (Belg). 118. 3 Ablllera (Spr; 4 Aja (Spa) 90, 5. Poulidor (Fra) 80, 18JULL 19e ETAPPE. 195 KM LONDEN Brian Kidd, die vorig seizoen voor Manchester United speelde, is overgegaan naar Ar senal. De transfersom' bedroeg 115.000 pond sterling (ongeveer 750.000 gulden). EEP.NEWOUDE Sicte Meeter (Bolsvard) heeft gisteren bij Eernewoude de tweede wed strijd van het jaarlijkse skutsje- silen gewonnen, 't grootste zeil- evenement van Friesland.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13