„Mijn pech is dat Ajax het geld van de bank haalt" LOEK SANDERS REDDER VAN HET „MELKHUISJE" Go Ahead en Groningen azen op Kees Bregman REE STAL SHOW IN EERSTE RONDE Heinz Stuy: Maud: Ik had nog nooit van hem gehoord Zege Ribli „Het ziet er droevig voor mij uit Gisteren toch op eerste training FC Den Haag I 197 WOENSDAG 17 JULI 1974 LEIDSE COURANT ILVERSUM Met „Melkhuisje" heeft gisteren zijn als tweede ge plaatst speler verloren. Maar noch de organisatoren, noch de toe schouwers waren er rouwig om. Robert Maud, in 1968 winnaar van het internationale kampioenschap van Nederland, verloor in de eer ste ronde van student/tennisser Loek Sanders: 46 7—5 3z%. de Zuidafrikaan, gehinderd door een schouderblessure, was zowel let terlijk als figuurlijk „kapot" van zijn nederlaag. Maud (27): „Ik kan het nu voor de rest wel vergeten ik denk dat ik me uit de dubbels terug trek, naar huis ga en dit jaar niet meer speel. E genlijk had ik zaterdag al moeten besluiten, maar, ik had om de waarheid te zeggen niet gedacht dat dze Sanders meer dan dr games zou maken. Werkelijk, ik had nog nooit van hem gehooid". Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat Maud tegen Sanders (24) in moeilijkheden zou komen. Hij liep vlot naar 42, maar de Ne derlander, die moeiteloos pas seerde en over een goede eerste service beschikte, stotte onver wacht door naar 64. In de tweede set leek zich deze ge schiedenis te herhalen: weer 2 4, 54 voor Sanders, maar Maud incasseerde de volgende drie games. In de beslissende eeks was te zien dat Maud geen pressie meer kon geven. En aangez en hij wel bleef oplopen kon Sanders de Zuidafrikaan keer op keer glad passeren. Sanders, uit Nederlands oogpunt de redder van het „Melkhuis- je", komt in de tweede ronde uit tegen de Chileen Rodriguez. (Ned) 6—4, 75. Tweede voorronde: Meyer (Fra)Vls- scher (Ned) 6—7, 6—4, 6—3 Sturbza (Zwi)Elvstroem (Den) 6—4, 6—1 Hriai (Jap)Klrmayr (Bra) 63, 16, 6—2. Gorostiaga (Bol)Ewert (Aus) 6—2, 7—5. Kurucz (Wdl)— Laudln (Ned) 7—6, 6—0. ierste ronde: Kamiwazum! (Jap)— Andrew (Ven) 6—1, 4—6, 7—5. Kor- pas (Wdl)—Hemmes (Ned) 6—2, 6 —1, Phillips Moore (Aus)—Kanderal (Zwi) 1—6, 6—4, Sanders (Ned)— Maud (Zaf) 6—4, 57, 63. Vazquez (Arg)Rheinbergcr 62, 26, 62. Kronk (Aus)—Meyer (Fra) 64, 6 —3. Hordijk (Ned)—Fort (VS) 6—1, 7—5. Alvarez (Arg)—Barclay (Fr) 6I, 67, 76), Scoknyay (Hong) Iuki (Jap) 6—4. 4—6, 6—2. Vilas (ArrMGorostiaga (Bol) 6—1, 6—2. Rodriguez (Chill)—Hirai (Jap) 6—4, 57, 63. Varga (Hong)Farrell (GB) 6—3, 6—2. Prajoux (Chili)— Kurucz (Wdl) 6—2. 5—7, 7—6. Lara (Mex)—Elvstoem (Den) 6—2, 6—3 Ganzabal Arg)— Sturdza (Zwi) 6—4, 6—1. J. Lloyd (GB)Christensen (Den) 6—4, 6—1. UWSTEI Ribli t Wit: D. Velimlrovlc (Joegosla vië) Zwart: Z. Ribli (Hongarije). Siclliaans: 1 e2—e4 c7—c5. 2 Pgl—(3 Pb8c6. 3 d2—d4 c5xd4, 4 Pf3xd4 e7—e6, 5 c2 c4 PgS—f6. 6 Pblc3 Lf8 b4, 7 Pd4xc6 b7xc6, 8 Lfl d3 0—0, 9 e4 c5 Dd8—a5, 1 e5xf6 Lb4xc3f. 11 b2xc3 Da5xc3 12 Ddl—d2 Dc3xal, 13 f6xg7 Dalxg7, 14 0—0 d7 d5. 15 Lcl—b2 f7—f6. 16 f2 f4 Ta8—b8, 17 Tfl—f3 Dg7 c7. 18 c4c5 Tb8b7, 19 Lb2—d4 Dc7d8, 20 Tf3— g3 Kg8h8, 21 Dd2—c3 Tb7 g7. 22 Tg3xg7 Kh8xg7. 23 Dei—el Dd8—e7, 24 h2—h3 Kg7—g8, 25 Del—h4 De7—g7. 26 Kgl—hi Lc8d7, 27 Ld3— c2 Ld7e8, 28 Dh4—el Le8— f7, 29 Lc2—a4 e6—e5. 30 f4xe5 f6xe5, 31 Delxe5 Dg7xe5,32 L d4xe5 Tf8—e8. 33 Le5—g3 d5d4, 34 Khl—gl en wit gaf het tegelijkertijd op. De dreiging 34 d3 beslist snel. MASNOU De Fransman Bouet is gisteren op de M.dde"andse Zee bij het Spaanse Masnou Eu ropees zeilkampioen in de 470- klasse geworden. De beste Ne derlander in het eindklassement was Van Werkhoven, die elfde AMSTERDAM Drievoudig-oud- landskampioen Hans Ree heeft in de eerste ronde van de groot- meestergroep van het IBM-toer- nooi de show voor Nederland gestolen. Hij versloeg met wit, de Amerikaanse priester-groot meester Lombardy die tegen de 20e zet zo dubieus stond en toen een stukoffer voor twee pionnen bracht. Dat was ontoereikend. Tot overmaat van ramp blun derde hij ook nog in hevige tijd- Kersverse grootmeester Jan Tim man was eveneens doende een stukje modelschaak af te leve ren, maar in zeer gunstige posi tie tegen Kaplan sdipte hij even en moest toen met een punten- deling genoegen nemen. Toemakow, met Karpov behoren de tot de jonge Russische groot meestergeneratie, won van zijn ex-landgenoot Genna Sosonko. Langeweg hield Gelier in be dwang, remise na een harde De meervoudige Joegoslavische kampioen Ivkov won van de Oostduitse 21-jarige landskam pioen Knaak. Ivkov zag de par tij overigens met gemengde ge voelens tegemoet. Hij had de gehele nacht in de trein gezeten - was pas om 12 uur in Amster dam aangekomen - en deed om 1 uur de eerste zet. oemakov (Rusl)Sosonko (Ned) 1-0, Langeweg (Ned)Gelier (Rusl 1/2—1/2; Ivkov (Joeg.)—Knaak (O. Did) 1-0; Timman (Ned)—Kaplan (VS) 1/2—1/2; Jansa (Tj.Sl Csom (Hong afg.; Planlnc (Joeg.)Don- ner (Ned) 1/3—1/2: Velimlrovlc (Joeg)Ribli (Hong) 0-1; Ree (Ned) —Lombardy (VS) 1-0. ergroep: Popov (Buig)Ardijansjah (Indon afgebr Ghizdavu (Roem)Vogel (Ned) afg Enklaar (Ned)Hartoch (Ned) 1/2—1/2, Ligterlnk (Ned)— Boehm (Ned) 1-0; Debarnot (Arg Makarlchev (Rusl) 1-0; Dely (Hong)—Boey (Belg) 0-1. Van Ellleswijk weer prof Van onze sportredactie DEN HAAG Koos van EHes- wijk (ex-Holland Sport en ex- sportclub Cambuur) heeft na een amateurjaar bij RVC weer een contract als betaald voet baller getekend. Profclub Vlaardingen, dat zijn jonge doelman aan NEC ver loor, heeft op hem een beroep gedaan en alle partijen zijn in middels tot- volledige overeen' stemming gekomen. BUSSUM In Bussum is giste ren een begin gemaakt met hel tennistoernooi om de Coupe Ga lea. Na de eerste dag heeft Bel gië in de wedstrijd tegen Polei een voorsprong van 2-1 geno DEN HAAG Verrassend genoeg behoorde ook de „contractloze" Kees Breg- man gisteren tot de spe lersgroep van FC Den Haag, die onder leiding van de zojuist gearriveer de Joegoslaaf Boskov be gon aan de training van het nieuwe seizoen. Kort voor de aanvang had de aanvalsspits een speciale handtekening moeten plaatsen onder verklaring waarin hij zei mee te trai nen op eigen risico. Laconieke Kees Bregman: „Wat maakt het uit. Ik kan met wan delen in het bos ook een blessu re oplopen. Nu loop ik tenmin ste geen achterstand in de trai ning op." Leen de Graaf, het andere twijfelgeval bij de club, stelde zich minder positief op en heeft niets meer van zich laten horen, toen de onderhandelingen vastliepen. Rond Kees Bregman bestaat veel onzekerheid. Besprekingen over een transfer naar Go Ahead Ea gles of FC Groningen kruisen elkaar. Aanvankelijk leek de club uit Deventer met de beste papieren te schermen en aange zien Bregman zelf wel wilde, had het er alle schijn van dat een transactie niet lang meer op zich zou laten wachten. Sinds deze week heeft zich een nieuwe kandidaat gemeld. FC Gronin gen is op zoek naar een vervan ger voor de naar de FC Twente vertrokken Jaap Bos en heeft zijn oog laten vallen op de Ha genaar. Bregmans zaakwaarne mer Heemskerk: „Wij hebben manager Ron Groenewoud onze eisen kenbaar gemaakt en nu dient gewacht te worden op het antwoord van het bestuur. De voorkeur van Kees zelf gaat uit naar Go Ahead." De geslaagde poging toch mee te trainen bij FC Den Kaag wordt verder waarschijnlijk ingegeven door een mogelijk contract In het buitenland. Een Belgische club is voor hem op de markt. Zou deze interesse een serieus karakter krijgen dan heeft Bregman er waarschijnlijk voordeel van als hij in vorm is, aangezien het niet onmogelijk is dat de nieuwe werkgever het spelen van een proefwedstrijd vereist. Ander nieuws bezat de presenta tie-training van Boskov niet. De Joegoslavische speler, die FC Den Haag in principe heeft aan vaar: „Boskov begint goed. Ik Van de vertrouwde gezichten bij F.C. Den Haag trainde weer. Voor het eerst ook was het de eerste keer, dat de spelers kennis maakten met trainer Boskov in functie. Korevaar: .Boskov begint goed. Ik drijf van onder tot boven van hef getrokken, is nog niet gearri veerd. Hij handelt in zijn land nog enkele zaken af en zal ver moedelijk over veertien dagen definitief naar Nederland ko men. Behalve deze aanwinst „ontbrak" ook Aad Mansveld. drijf van onder tot boven het zweet") zat de aanvoerder langs de zijlijn vanwege zijn nog niet helemaal genezen bles sure. Bij het lichtere werk deed Mansveld wel mee. Manager Hartman: „Hopenlijk kan Aad vanaf 8 augustus weer helemaal meedoen." FC Den Haag ontbraken John Dusbaba (Ajax), Thijs Wijn gaarden (AS Oostende), die ver kocht werden en Piet de Zoete. De laatste is met voetballen ge stopt. HANS DE BRUYN een de haven van IJ muiden binnen varend zeeschip omlijsten de foto van Heinz Stuy in zijn ver- Vol goede moed maakte ook Aad Mansveld zijn rentree op het trainingsveld. Alleen voor het lichtere werk. Een hoogtepunt uit de carrière van Heinz Stuy. Hij heeft de Tony van Leeuwen-trofee als prijs voor de minst gepasseerde doelman over het seizoen 1972'73. Driehuis - Heinz Stuy beklaagt zich niet. Daar voelt hij zich te groot voor. Maar de zorgvuldige keuze van zijn woorden verraadt toch een schamper gevoel van on behagen, soms bijna op het sar castische af. Zijn van emoties tril lende conclusie is tenslotte: "Aan de buitenkant zal niemand zien wat er in me omgaat. Maar van binnen stormt het geweldig." Plaats van afspraak: Zijn in december geopende stijlvolle bar/bistro "Proven ce" in Driehuis. Tijdstip: Amper 4 da gen na de geruchtmakende transfer van Twente-doelman Piet Schrijvers naar Ajax. Reden van gesprek is de vraag aan de waarschijnlijk afhakende Heinz Stuy: Hoe kon het ooit zover komen? En wat nu? Duistere kwesties voor de 29-jarige „zwaluw uit IJmuiden', één van zijn vele koosnamen uit het verleden. Een antwoord concentreert zich op de meest voor de handliggende zaak: „Ajax heeft geen vertrouwen meer in mij". En na enige gepeins ontsnapt hem de verzuch ting: "Ik draai mezelf geen rad voor de ogen. Het ziet er erg droevig voor mij uit. Ajax gaat natuurlijk geen miljoen neertellen voor een reserve-doelman. Dat lijkt me zo klaar als een klontje. Daarom zal de wijzer van de weeg schaal vanaf nu bij Ajax altijd in het voordeel van Schrijvers doorslaan". Ongelooflijk! Heinz Stuy, drie jaar lang de onbetwiste doelman van de overal in de wereld geprezen Ajax-elf, laat zelf laconiek het doek vallen, omdat vechten tegen de bierkaai geen liefhebberij van hem is. Wat zonder twijfel het effect zal zijn van elke terechtwijzing van zijn kant. Stuy: "Ik ga Ajax niet natrappen. De periode bij de club heeft te veel bete kend voor mij. Maar daarom juist is het niet eerlijk, of beter is misschien niet elegant wat er nu gebeurd Is. Ik heb niets van de club gehoord. De nieuwe man Hans Kraay heb lk al leen maar de hand geschud, meer niet". Toch is er veel veranderd na de grauwe woensdagavond in het Feyenoordsta- dion. Ajax maakte zich op om zich in de bekerwedstrijd tegen PSV vast te grij pen aan de laatste strohalm van de competitie. Een triomf zou de tegenslag op alle fronten (geen Europacup meer en uitgeschakeld voor het landskam pioenschap) misschien doen vergeten. Heinz Stuy blunderde echter, tot schrik van elke Ajacied en verliet asl een ge broken mens het stadion. De club had een groot prestige-verlies geleden. Onzeker "Ik had vanaf dat moment het gevoel dat Ajax op zoek was naar een nieuwe doelverdediger" herinnert zich de van Telstar afkomende en door Rinus Michels opgeleide fullprof. Leen Barth van Anderlecht werd gevraagd en ge kocht. Daarop ben ik naar voorzitter Van Praag toe gestapt en heb hem op de man af gevraagd wat er met mi] zou gebeuren? Dat is een kwestie van de trainer, wimpelde hij af. Daar stond ik, onzeker en alleen, maar het idee met Barth te moeten concurreren was toch geen moeilijkheid voor mij. Ik kon het aanvaarden en vond het ergens logisch ook". Sombere wolken verschenen aan de he mel toen Ajax-dooter Rolink een trans actie van Barth, op medische gronden afkeurde. De tot 1 juni op afstand geble ven manager Hans Kraay bleek weinig te voelen voor het aanvankelijke aan trekken van een tweede doelverdediger; hij prefereerde een sterke eerste man. Het vervolgverhaal is bekend: Ton Thie (FC Den Haag), Jan Jongbloed (FC Amsterdam), De Duitser Paltzer en Piet Schrijvers (FC Twente) kregen aanbie dingen. Dat de zaak tenslotte ten gunste van Piet Schrijvers Is beslist valt Hans Stuy zwaar tegen. "Ik heb bij Ajax altijd on dergeschikt en sober geleefd en als dank voor de jaren die te boek staan als het hoogtepunt uit de 85-jarige geschie denis van de club krijg je een schop. Het is bijna niet te geloven". Eerste reacties van met zorg vervulde omstanders zwakten het belang van de aankoop van Schrijvers af en beurde de nog 1 jaar onder contract staande Aja cied bemoedigend op. Maar de minst gepasseerde doelman van 1973 wist wel beter. Op hoog niveau was gekozen voor een ander, eec naar men dacht betere doelman dan Stuy. De konsekwenties staan hem haarscherp voor de geest. "Al steek ik in een topvorm, Schrijvers krijgt de voorkeur. Daar ga ik momen teel helemaal vanuit. Het zou met Rinus Michels aan het bewind nog wat anders zijn geweest. Ajax kocht destijds Dick van Dijk en Michels zette hem na elke slechte wedstrijd ernaast. Of hij er ru zie door kreeg of niet, het maakte hem niets uit. Een ander doet dat mijns in ziens in Nederland niet." Geduld Stuy legt zich bij de feiten neer en tracht met geduld te redden wat er te redden valt. Het zinloze van een klaag zang staat hem voor de geest. Nochtans appelleert hij aan de ondeugdelijkheid van de sociale wetgeving in Nederland. "Ik heb mijn situatie onlangs in het ra dio-programma De Roode Haan doorge sproken met minister Boersma en het antwoord wat ik kreeg zei genoeg: "Zul ke toestanden tref je alleen nog maar aan in het voetbal. Neem nou eens zo'n kweestie als met Sies Wever. Deze jon gen komt als amateur uit Assen en gaat als full-prof veel geld verdienen in Am sterdam. Zakelijk timmert hij als ge volg daarvan aan de weg. Dan ineens roept het bestuur hem met de medede ling dat zijn nieuwe contract met 60 procent is verminderd. Waarom dat ge beurt, kan niemand aantoonbaar maken. Want hoe zouden ze dat moeten doen, welke criteria moeten ze aanleggen. Neen, er klopt volgens de sociale wetge ving niets van deze transacties". De begeleiding bij Ajax faalt, volgens Stu/. Het feit dat geen mens uitlegt waarom Schrijvers de voerkeur krijgt gaat hem erg aan het hart. "Ik ben 29 jaar en als doelman zou ik eigenlijk aan m'n top moeten staan. Maar dat had bij elke andere club dan Ajax waarschijn lijk het geval geweest. Wie er één blun der In een seizoen maakt wordt er niet direct uitgegooid omdat er doodeenvou dig geen geld voor een nieuwe doelman is. Mijn pech is dat Ajax op dit moment het geld van de bank haalt". Bemoedigende reacties van collega's waren er nauwelijks. "Je weet net hoe het gaat. Zo'n Schrijvers maakt het we reldkampioenschap mee en gooit een visje uit. Joh, kan ik niet bij Ajax komen voetballen, ik zit zonder werk? Iedereen vergeert dan zeer gemakkelijk dat ik het tweede Europa-cup jaar voor Ajax heb gered en soms ook wel el/$s e i/^stHrfscliop stopte". Toch is Stuy tenslotte niet moedeloos. "Je kan met de huidige overschrijvings bepalingen bijna het hele seizoen van club veranderen. We zien daarom wel wie interesse heeft. Voorlopig heb ik eerlijk gezegd geen enkele club op het oog". Het zal Heinz Stuy moeilijk vallen weer op de reservebank plaats te moeten ne men. Maar wat blijft hem anders over? HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11