VEEL LEGERS HOUDEN OP CYPRUS SPANNING ERIN Johan Wei wereldcup in de bloemetjes zetten OLIELANDEN ZULLEN TEKORTEN EEG MOETEN DEKKEN dinsl. PAGINA 9 NICOSIA (RH) Het conflict tussen Griekenland en de re gering Makarios heeft zich de laatste weken toegespitst op de positie van de nationale garde, een 10.000 man ster ke Grieks-Cyprische strijdmacht, onder leiding van 650 Griekse officieren. De nationale garde is echter maar één van de vele legertjes en machtsfactoren op dit veel ge plaagde Middelandse Zee-eiland. Cyprische kranten hebben de af gelopen twee weken gewaar schuwd dat de nationale garde misschien bezig was met het voorbereiden van een staats greep. President Makarios noemde de nationale garde „een broedplaats van antiregerings- activiteit en een bevoorradings bron voor de terroristische EO- KA-B organisatie" de opvolger van de ondergrondse beweging van wijlen generaal Grivas. De regering van Cyprus eiste van wedloop begonnen. Beide landen hebben in de VS tientallen Phantoms besteld, waartegen evenwel in het Amerikaanse Congres groeiende kritiek be staat. Griekenland heeft een slechte naam wegens zijn dicta toriaal regime en Turkije staat aan kritiek bloot wegens de her vatting van de opiumcultuur. Griekenland heeft daarnaast grote bestellingen geplaatst in Frankrijk, en Turkije In Duits land. Athene terugtrekking van de strijd om de olie-exploratie is dit jaar actueel geworden. De Turkse plannen betreffen een gebied dat weliswaar buiten de territoriale wateren van de Griekse eilanden ligt, maar wel temidden van set Griekse eilan dencomplex, en dat is, volgens Griekenland, in strijd met de Geneefse conventie van 1958, een conventie die Turkije niet heeft geratificeerd. Griekse officieren maar de Griekse regering heeft nooit of ficieel op de Cyprische eisen ge reageerd. De bevelhebber van de nationale garde, lt.gen. George Denisis, is afgelopen zaterdag in Athene aangekomen voor besprekingen met de Griekse regering en de legertop. In een brief aan de Griekse president Gizikis be schuldigde Makarios Athene van pogingen een eind te maken aan het bestaan van een onafhanke lijk Cyprus. Hij schreef letter lijk dat hij „meer dan eens het gevoel had gehad dat een hand zich onzichtbaar vanuit Athene uitstrekte in een poging een eind te maken aan mijn mense lijk bestaan". Eerder al waren de Griekse offi cieren beschuldigd van het te genwerken van pogingen om de nationale garde onder controle van de Cyprische regering te brengen, met name wat betreft de selectie van Grieks-Cyprische officieren. Op het ogenblik telt de nationale garde maar 57 Grieks-Cyprische officieren, de overigen zijn Grieken. De rege ring had juist plannen gemaakt om de sterkte van de nationale garde te halveren, waardoor de garde minder afhankelijk zou moeten worden van de Griekse officieren. De ministerraad ver kortte de dienstplicht van twee jaar tot 14 maanden, een maat regel die inhield dat een 5.000 dienstplichtigen binnenkort uit de dienst ontslagen zouden wor den. Daardoor zouden tevens ze ker 400 van de 650 Griekse offi cieren overbodig worden. De rol van de natonale garde heeft de afgelopen tien jaar een dramatische verandering onder gaan. In 1964 vroeg de Cypri sche regering de hulp van het Griekse leger voor de bestrij ding van Turks-Cyprioten. Op een gegeven moment waren er meer dan 10.000 Griekse soldaten op Cyprus ter bestrijding van de Turks-Cyprioten en ter voor koming van een gevreesde Turkse invasie. Zeven jaar gele den werd deze strijdmacht ech ter teruggetrokken toen een Turkse landing op Cyprus dreig de. De Turkse Cyprioten hebben na de bloedige botsing van decem ber 1963 hun eigen verdedigings eenheden gevormd. Nog steeds staan gewapende Turkse schild wachten rondom de Turkse ste den en dorpen op Cyprus. De Turkse strijdmacht telt tenmin ste 7.000 manschappen. Turkse schooljongens en schoolmeisjes krijgen een militaire opleiding en vertonen zich bij parades met automatische geweren. Na de gevechten tussen de Griek se en Turkse gemeenschap wer den grenslijnen getrokken en barricades opgericht tussen de woonplaatsen van de beide ge meenschappen. Langs deze zo genaamde „groene lijnen" pa trouilleren al tien jaar lang mi litairen van de VN-vredesmacht, die bestaat uit 2.500 manschap pen uit Engeland, Canada, Ier land, Oostenrijk, Denemarken, Finland en Zweden, bijgestaan door geüniformeerde politie-een- heden uit deze landen. De Cyprische regering heeft een paramilitaire politie gevormd van tenminste 1.000 man ter be strijding van de EOKA-guerril- leros, die^voor aansluiting bij Griekenland vechten en sinds 1971 er openlijk op uit zijn ge weest de regering-Makarios om ver te werpen. De politiemacht staat bekend als loyaal aan Ma karios. De sterkte van de guer rillabeweging is niet bekend. Schattingen spreken van 2.000 ondergrondse strijders. De ontwikkelingen op Cyprus zul len niet nalaten de toch al ge spannen verhouding in het zuid oostelijk NAVO-blok opnieuw te verslechteren. De laatste maanden leefden Athene en An kara al op gespannen voet we gens een geschil over de olie-ex ploratie in de Egeïsche zee. Po gingen binnen de NAVO om de twee landen hun geschil vreed zaam te laten regelen ,zijn tot nu toe mislukt. Turkije wil namelijk doorgaan met de exploratie, terwijl Grie kenland weigert in te gaan op Turkse suggesties voor een re geling, zo verklaarde vorige maand de Turkse premier Ece- vit. In september zal worden begonnen met de olieboringen, als het vooronderzoek positief uitvalt. Beide landen hadden al in mei hun troepen in gedeelte lijke staat van paraatheid ge bracht. Goede vrienden zijn Griekenland en Turkije nooit geweest. Met patrouilles van marineschepen en verkenningsvluchten van de luchtmachten is de spanning de laatste maanden sterk toegeno men. Bovenden zijn beide lan den aan een massale wapen- 7.' '«I WBmKBBSm Argentijnse oud-minister vermoord BUENOS AIRES (DPA) - Arturo Mor Roig (60), vroeger minister van binnenlandse zaken van Ar gentinië, is gisteren, terwijl hij in een restaurant in Buenos Ai res zat te eten, door vier leden van een uiterst linkse onder grondse beweging vermoord. Roig werd in 1971 onder president Lanusse minister van binnen landse zaken. Tijdens z'n ombts- periode mochten de in 1966 ont bonden politieke partijen weer functioneren. Hij organiseerde de eerste vrije verkiezingen sinds 1946. Ondier zijn leiding Werd ook de Peronistische par tij weer toegelaten, die na de val van Peron in 1955 verboden was. Mor Roig organiseerde ook de algemene verkiezingen van 11 maart 1973, die de Peronisten de overwinning brachten. De zere plek Regerings crisis in Japan Japanse kaper overmeesterd TOKIO (AP) De alleen opere- sloten cockpit via de boordradio rende Japanse luchtpiraat die met de autoriteiten ooderhan- gisteravond een DC-8 van Japan delde. Airlines met 89 inzittenden Elf politieagenten waren op de kaapte is vanmorgen op het luchthaven van Nagoya aan vliegveld van Nagoya, 270 km boord gegaan ej. hebben de cockpit bestormd. De kaper trachtte zelfmoord te plegen toen de agenten de cockpit bin nendrongen. Hij bracht zich met zijn mes, kennelijk het enige wapen dat hij bij zich had, e"fen steekwond toe in de borst. AMe passagiers en een aantal be manningsleden hadden zich eer der in veiligheid weten te stel len terwijl de kaper in de afge- TOKIO (AP) De naaste mede werker van de Japanse minister van financiën Takea Fukuda, minister van staat Shigeru Hori, heeft ontslag genomen en ge zegd dat Fukuda zelf ook bin nenkort zal aftreden. Hieruit wordt ón Tokio geconclu deerd dat de pogingen zijn mis lukt om een compromis te be reiken binnen de liberaal-demo cratische partij van premier Kakuei Tanaka na het aftreden vrijdag van vice-premi;er Takeo Mikis. Massamoord SAN ANTONIO, (AP) De 18-ja- rige Elmer Wayne Henley is gisteren schuldig bevonden asn de moord op zes personen in het proces betreffende de massa moorden in Texas waarbij 27 jongemannen werden gedood. De jury van zes vrouwen en zes mannen bevond Henley schuldig slechts een uur nadat hij zijn beraad was begonnen. Tsjoe En-Lai HONGKONG De Candiese de legatie die zojuist een bezoek aan China gebracht heeft, heeft gisteren de berichten tegenge sproken volgens welke Chinese funtionarissen de delegatie had den meegedeeld dat premier Tsjoe en Lai van China een me dische behandeling ondergaat als gevolg van een hartaanval. De leider van de Canadezen, Nathan Nemetz, heeft gezegd, dat er sprake is van een mis verstand. Mutaties DELFT Mr. H. van Engen is benoemd tot notaris te Delft. Aan mr. A. de Jong is op zijn verzoek met ingang van 1 fe bruari 1975 entslag verleend uit het ambt van kantonrechter te Delft. IN FLAATS VAN RAMPJAAR - zoals op het moment van de oliecri sis-aanzet dreigde - is 1974 economisch voor het kabinet Den Uyl een zonnige aangelegenheid geworden. De premier zelf heeft het vrijdagavond in zijn voorlopig laatste ether praatje duidelijk samengevat: de aanvankelijke schok van de olie crisis is door onze economie knap verwerkt; met de betalingsbalans is niets ongunstigs gebeurd; mede dank zij de machtigingswet zijn lonen en prijzen redelijk onder controle gehouden, zodat de inflatie in Nederland minder opbruist dan in vergelijkbare landen; tenge volge van de manipulaties der oliesjeiks kan de Nederlandse over heid de prijs van ons aardgas gaan verhogen, wat voor-de dekking van het traditionele begrotingstekort een droomoplossing betekent. Nu zal straks op Prinsjesdag onze minister van Financiën wel weer niet zuinig zijn met „mits" en „evenwel", het mag de pret vandaag niet drukken. Het kabinet zou de eerste ronde van zijn „vierjaarse" zelfs met een juichkreet hebben kunnen besluiten -althans wat de economie be treft - als niet één zere plek de idylle toch een beetje verstoorde. DE WERKLOOSHEID neemt niet af, maar blijft groeien; zelfs inn de meeestal gunstige zomermaanden is het nu opgelopen tot 144.000 werkzoekenden. Daarbij komt dat vpor bepaalde categorieën het beeld extra ongunstig is: bouwvakkers, academici, jongeren in bejaalde categoriën, vrou welijke personeel. De verwachte daling van het werkloosheidscijfer is afgelopen maand niet gekomen. Premier Den Uyl erkent dan ook dat dit probleem zijn schaduw werpt op het vele leuks dat de rege ring op Prinsjesdag in haar balans en toekomstschets zou kunnen opnemen. Als meest gewenste bestrijdingsmiddel van de werkloosheid in haar huidige aard en omvang noemt onze minister-president het verrui men van de bestedingsmogelijkheden. Hij moet dan dit keer in de eerste plaats aan de particuliere beste dingsmogelijkheden denken, wat impliceert dat de overheid zelf wat meeer bescheiden moet zijn in haar pretenties. Dus een loonbeleid met wat meer reële ruimte, verlichte belastingdruk en vooral het afstoppen van de inflatoire beweging. VOOR EEN ALL-IN OFFENSIEF ten bate van de werkgelegenheid zou het kabinet beslist goed eraan doen de kleine ondernemers zo tegemoet te komen dat ook zij weer kunnen overgaan tot het aan stellen van meer personeel. Want bij grootindustrie, mammoetbe- drijven en overheidsinstellingen alleen valt de oplossing niet te vin den. Weeroverzïcht Het optreden van de Original Hobo Band tijdens het Wereld Muziek Concours te Kerkrade was zeker origineel. De band bestaat uit dokters en advocaten, gestoken in landlopers- kledij. ■li in de Angolese stad Loeanda. De schietpartij vond plaats toen een menigte zwarte demon stranten tegen het midden van de ochtend bijeenkwamen nabij het paleis van de gouverneur en het vlakbij gelegen hoofdkwar tier van de luchtmacht. LOEANDA (AP) Minstens 20 per- De reden van de demonstratie Is sonen werden gedood en 15 ge- niet bekend. Volgens militaire wond toen de politie gisteren het bronnen zou er onrust heersen vuur heeft geopend op een onder de zwarte militairen die in menigte zwarte demonstranten Loeanda verblijven. Schietpartij in Angola: 20 doden zonnig mist 19 temperatuen ton luchtdn* in mlibaren cd-& opklaringen hagel ■*-*■ vvermtefront H hoge-drJ<gebiecl .Sg'bewofrng sneeuw -r-r teo-frent L lage-dni<gebied regen yjr. onweer windrichting \rerplaatsingsnch8rig WEERRAPPORTEN Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM „Ik ga om te winnen. Als ik niet met die instelling ga, dan maak ik er niets van. Er zijn deelnemers die vooraf, al zeg gen het een eer te vinden bij de laatste vijf te eindigen. Maar ik niet. Als ik geen eerste wordt, dan heb ik verloren en daar ga ik niet voor. Het klinkt misschien wat arrogant maar ik ga om te win nen." De Amsterdamme met het nodige Haagse bloed in zich, Johan Weisz, zegt het rustig en beslist. Het getuigt van een goede wed strijdmentaliteit. Wat het Nederlands elftal niet gelukt is, lukt hem misschien wel: het in de wacht slepen van 'n wereldbeker voor Ne derland. De wereldcup voor bloemsierkunstenaars. Op 4 en 5 augus tus gaat hij temidden vian 19 concurrenten trachten aan te tonen dat Nederland het bloemenland bij uitstek is. Na het bericht dat hij verkozen was om Nederland bij deze wedstrijden te vertegenwoordi gen heeft hij vele dagen en nachten duizend en één ideeën door zijn hoofd zien spoken. Hij heeft er duizend van verworpen. Alleen dat laatste idee bleef. Het groeide langzaam en kreeg stap voor stap concretere vor men. Ronde vormen, want die zullen overheersen, aangepast aan het wedstrijdthema ..Onze wereld mooier met bloemen". Het is de bedoeling dat de globe in al zijn werkstukken terug zal komen, zowel in de „verplichte figuren" als in het vrije werk stuk. Dat vrije werkstuk heeft hij in ge dachten al helemaal klaar. Bui zen en ringen worden In zijn Johan Weisz, die misschim een wereldbeker voor Nederland bloemisterij in de Amsterdamse enig. dat ham dwars zl. is da geheime opdracht die de organi satie de lieelnemers tijdens de wedstrijd zal voorschotelen. De vorige keer bij de Europese kampioenschappen in Stuttgart heeft dat hem doen struikelen. „Ik had het te licht opgevat. Er niet genoeg aandacht aan be steed. En dat heeft me een straatlengte voorsprong gekost. Had ik het beter gedaan, dan was ik waarschijnlijk eerste ge worden". Maar hij is gewaar schuwd en zal er dit keer zeker meer aandacht aan besteden. i de wacht gaat slepen Miami zal hij het vervolmaken tot een kunstwerk waarbij sculpture en bloemversiering el kaar in juiste harmonie zullen aanvullen. Daarnaast zal hij zich moeten wijden aan het creëren van een tafeldecoratie, waarvoor hij bijvoorbeeld het tafelkleed en de garnituur zelf moet meenemen. Hij kan niet het risico nemen dat hij met een kleur moet werken die niet overeenkomt met zijn bloemen. Een bruidsboeket behoort ook tot de verplichte onderdelen en als het even meezit, dan zal hel van de Floriade bent geweest dan heeft u het gezien. Of wan neer u de herfstflora's in het Singermuseum te Laren hebt bezocht, ook dan kunt u het we ten. Johan Weisz was de man die dit alles heeft opgebouwd. kaanse boer „of Nederland ei genlijk al electriciteit had". De heer Weisz kon hem wijzen op de av-camera waar voor men stond, die duidelijk gemaakt was door de Amerikaanse vesti ging van een bekende gloeilam penfabriek in het zuiden des lands. En niet alleen in Nederland „verkoopt" hij zijn bloemen, vooral in het buitenland Holland verkopen, dat gaat hij in is dat het geval. Hij brengt i zijn bloemen en Nederland aan de man. Vooral in Amerika heeft men een volstrekt ver keerd idee van Holland. Dat wordt duidelijk geïllustreerd door de vraag van een Ameri- Miami doen. Hij gaat proberen er de eerste prijs weg te halen. Van een man uit een familie van musici, meer kunstenaar dan zakenman, met twintig jaar ervaring, kun je verwachten dat het nog lukt ook. DE BILT Boven Schotland be vindt zich het centrum van een vrij diiepe depress):©. Dit cen trum verplaatst zich nog lang zaam naar de Noordzee. Rond Amsterdam het lagedrukgebied circuleren De But luchtmassa's uit vrij noordelijk Eefde" gelegen regionen van de Atlanti- Eindhoven sche Oceaan afkomstig en bijge- Pe" n*1!1?1" .lil" volg onstabiel en koel. In geheel Twente regen West- en Midden-Europa hand- Vlissmgen *w b haaft zich dan ook het onbesten- zlrÏÏ„burï '.Ln Aberdeen .eeen dige weerbeeld met veel bewol- Athene king, talrijke buien en middag- Barcelona temperaturen die met zx>'n 16 a Bordeaux 19 graden over het algemeen 4 Brussel tot 6 graden beneden normaal blijven. In de landen rond de Helsinki Middellandse Zee heerst nog inssbrück steeds zormig en warm vacantie- Lissabon86" weer. Ook morgen wordt nog Locarno weinig verandering verwacht. P°ndenb Vooruitzichten voor donderdag: jJSorca Koel en onstandvastig. Weers- *^^chen vooruitaichten in cijfers: voor Oslo donderdag: aantal uren zon: 0 Rome tot 8 Min. temp.: omstreeks 11 Ifockholm graden Max temp.: omstreeks WenejJ 18 graden. Kans op een droge Casablanca 18 01 20 01 1 8 01 L bew. regenbul I. bew. 1, bew. droog etmaal: 50 procent. BRUSSEL (ANP) De ministers van financiën en van economie van de EEG zljta gisteren In Brussel tot overeenstemming gekomen over de noodzaak de armste landen bi de gemeen schap te helpen met leningen die door de olieproducerende commissie voor dit jaar op 20 miljard dollar wordt begroot; zal door zulke leningen niet ge dekt kunnen worden. Tot die conclusie is men in de raad ook gekomen. Het monetair comité van de EEG plus de gouverneurs van de een-- trale banken, zo werd besloten, zullen de mogelijkheden die daartoe bestaan moeten gaan bestuderen en in het vroege voorjaar daarover een rapport uitbrengen. Medio september zal de raad dan over deze zaak opnieuw vergaderen. Het deficit op de betalingsbalans van het totaal van de gemeen schap, dat door de Europese Korea SEOEL President Park Tsjoeng-Hie van Zuid-Korea heeft tijdens een plechtigheid op de militaire academie in Seoel gezegd dat zijn land gezien de toegenomen „gewaper.1 e provo caties vanuit het noorden" praktisch met Noord-Korea in staat van oorlog is. Hij drong er op aan dat Noord- Korea zijn voorstel voor een nret-aanvalsverórag zal accepte ren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9