DRIE REAGEERBUIS-BABIES GEBOREN Sark: antiek eiland van rust en vrede Wereldcongres evangelisatie wil correctie op Wereldraad Mgr. Bluyssen op studiereis naar Latijns - Amerika Britse arts onthult: Israël kan onmogelijk onderhandelen met Palestijnen Haarlak mogelijk vuurwapen Meisje (17) steekt broertjt KORTE METTEN Dir O 7. 16 JULI 1974 LONDEN Britse en internationale medische kringen wer den gisteren verrast door onthullingen op een geneeskun dig congres in de Engelse havenstad Hull, over 3 zgn. „reageerbuisbaby's", die de laatste achttien maanden ge boren zijn in Groot-Brittannië en op het vaste land. De drie kinderen leven en vertonen geen enkele abnormali teit. Dit werd wereldkundig gemaakt door dr. Douglas Bevis, profes sor in verloskunde en gynaeco logie aan de universiteit van Leeds. De drie welvarende zui gelingen zijn echter geen rea geerbuisbaby's in de letterlijke betekenis van dat woord. Zij werden niet gekweekt in glazen buisjes, maar groeiden in nor male baarmoeders. Volgens prof. Bevis worden al een jaar of zes pogingen gedaan om op die manier echtparen te hel pen, die normaal geen kinderen kunnen krijgen. In Groot-Brit tannië wordt eraan gewerkt in medische centra van Leeds, Cambridge, Londen en Birming ham. Tot nu toe zijn de meeste proeven mislukt. Dit is ook het geval in andere landen. „Dat we nu toch een drietal gun stige resultaten bereikt hebben, heeft niets te maken met een grote doorbraak", zei prof. Be vis gisteravond. Het grootste probleem de baarmoeder in een staat van zwangerschap te, brengen, zodat een bevruchte eicel overgeplant kan worden en wij de baarmoeder als het ware om de tuin kunnen leiden." De nieuwe techniek voorziet, dat bij een gezonde vrouw, die ech ter geen kinderen kan hebben omdat de eileiders tussen eier stokken en de baarmoeder be schadigd zijn, een aantal eicel len verwijderd worden. Deze ei cellen plaatst men in een rea geerbuisje dat een voedende stof bevat. Daar wordt dan sperma aan toegevoegd, zeven tot acht dagen later worden de naar men hoopt bevruchte eicel len in de baarmoeder aange bracht. zich er vervolgens ontwikkelt in „Het is volkomen ongevaarlijk een normale vrucht blijft on- voor de moeder", zei prof. Be- opgelost. Het kan nog jaren du- vis. „Maar de kans op succes ren eer zij het doorhebben, hoe blijft erg onzeker." Tweemaal Hiswa AMSTERDAM (ANP) De HIS WA (Nederlandse vereniging voor handel en industrie op het gebied van scheepsbouw en wa tersport), heeft voor haar inter nationale tentoonstelling beslo ten tot een andere opzet. De HISWA 75 zal bestaan uit twee exposities, een met als kern zeilboten en motorzeilers en een met als kern motorboten. Aanleiding tot het besluit was vooral -de grote belangstelling van handel en industrie, die de laatste jaren tot gevolg had dat deelnemers aanmerkelijk min der staridruimte kregen dan zij wilden en niet alle inschrijvin gen konden worden gehono reerd. Het bestuur van de HISWA wil imet de splitsing ook tegemoet komen aan een wens van het publiek naar een grotere over zichtelijkheid. Op de tentoonstel ling van zeilboten en motorzei- ilers zullen ook tenten en andere kampeerartikelen worden ge toond. Op beide tentoonstellin gen zijn motoren, accessoires en verdere toebehoren te zien. Colsow: Nixon gaf opdracht inbraak psychiater Washington (UPI) Nixons vroe gere medewerker Charles Col- son heeft gisteren voor de huis commissie voor justitie die een mogelijke afzetting van Nixon onderzoekt verklaard dat de president opdracht heeft gege ven tot de inbraak bij de psy chiater van Daniel Ellsberg. Desgevraagd voegde hij eraan toe dat Nixons rol heeft bestaan in het opdracht tot de inbraak ge ven en niet alleen in het verdoe zelen van deze affaire. JERUZALEM (Rtr/UPI) De Israëlische premier Yitzhak Rabin heeft gisteren in Jeruzalem gezegd dat hij geen mogelijkheden ziet voor onderhandelingen met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Rabin reageerde hier mee op be richten dat Israël van plan zou zijn op korte termijn een „Pa lestijns Nationaal Bestaan" te erkennen op voorwaarde dat de PLO haar acties tegen Israël staakt en de joodse staat erkent, kent. De premier was overigens van oordeel dat het Palestijnse vraagstuk in het geheel van het conflict in het Midden-Oosten op de tweede plaats komt. Voorop dient te staan, aldus Rabin, een algemene vredesregeling tussen Israël en de Arabische landen. Eerst daarna kan de Palestijnse kwestie worden opgelost. Een afzonderlijke Palestijnse staat tussen Israël en Jordanië betekent een tijdbom voor beide landen, aldus Rabin. Radio-actief afval uit Zwitserland overgeladen IJMUIDEN (ANP) Spandoeken en spreekko ren van een handjevol de monstranten hebben giste ren in IJmuiden het over laden begeleid van het in beton verpakte radio-ac tieve afval van het Zwit serse Wuerlingen van een goederentrein in het Brit se afvalschip „Topaz". er nog meer ra dio-actief afval van het reac torcentrum in Petten bijgeko men. De „Topaz" kan waar schijnlijk morgen vertrekken naar de dumpplaats in de At lantische Oceaan. Voor kapitein Maclnnes en zijn bemanning een routineklus: zij hebben dat reisje al heel wat keren gemaakt. Groot was daarom hun verbazing over de belangstelling die deze reis ge noot van de publiciteitsmedia en demonstranten. Ook de functionarissen van het minis terie van Volksgezondheid en van het reactorcentrum Neder land, die toezicht houden op de verscheping, waren verwon derd over de opwinding, die dit transport heeft teweegge bracht. LONDEN Het kleine Normandische of Kanaaleiland Sark, dat sinds zondag een nieuwe heerser heeft, zal zoveel mo gelijk blijven als het is: een vredig en rustig eiland waar het goed is om te le ven. De nieuwe „Seigneur" van Sark, de kleinzoon van de zondag overleden Dame Sybil, heeft dit al aangekondigd. Sark is slechts 5,6 kilometer lang en 2,4 km breed. Zijn vrijwel complete onaf hankelijkheid, antieke wetten en vreem de gebruiken, gaan terug tot in 1572. Koningin Elisabeth 1 schonk het in de 16e eeuw een aantal voorrechten, die nog steeds van kracht zijn en indertijd tot doel hadden het eiland opnieuw te bevolken. De seigneur van Sark is slechts verantwoording verschuldigd aan de Britse vorstin en haar privy coun cil", een soort Raad van State. Het ei land heeft een eigen parlement dat de „chief pleas" heet. Sark kent geen inkomstenbelasting. Ta bak en sterke drank blijven er vrij van belasting. Op Sark doen zich geen echt scheidingen en geen ernstige misdrijven voor. Het politiekorps van dit eiland is een van de kleinste ter wereld en be staat slechts uit twee man. In Sark's ge vangenis kunnen trouwens slechts twee booswichten tegelijk opgesloten worden. Op Sark mogen geen helikopters landen. De bevolking verplaatst zich te voet, in invallïdewagentjes, per fiets of met paard en kar. Open rijtuigen, getrokken door paarden, worden er gebruikt om de toeristen rond het schilderachtige eiland te brengen. In het enige haventje van Sark zijn enkele tractoren in gebruik om zware ladingen en mensen, die niet kunnen klimmen, op een helling te bren gen. Seigneur Beaumont, die twee zonen heeft van respectievelijk 16 en 17 jaar, mag nu zijn intrek nemen in „la Seig- neurie" een landhuis met 12 slaapka mers en een prachtige tuin. Ofschoon men op Sark overwegend Engels praat, worden in de omgangstaal nog enkele „Normandische" Franse woorden ge bruikt. De officiële titel van Dame Sybil was trouwens „la Dame de Sercq". Michael Beaumont erft nu van haar al lerlei rechten. Op Sark mag geen enkel huis verkocht worden zonder zijn toe stemming. Daarna krijgt de seigneur een dertiende van de verkoopprijs In de Seigneurie staat de enige duiventil van het eiland. Niemand anders mag duiven houden, om te voorkomen dat dergelijke vogels er teveel zouden snoepen van de jaarlijkse graanoogst. Alleen de Seigneur van Sark mag tarwe malen. Hij heeft het recht om elke man nelijke eilander van meer dan 16 te mo biliseren om gedurende twee dagen per jaar te werken aan Sark's wegennet. Vroeger leefde het eiland van de ver koop van snijbloemen en veeteelt. Van daag de dag teert het op toerisme. Dame Sybiil heeft veel gedaan om bezoe kers aan te lokken uit heel de wereld. De bazige seigneur ontkende steeds dat ze een dictator was. „Ik heb nog nie- mands hoofd afgehakt", placht ze te zeggen. De bevolking van het eiland hield van haar. Tijdens de tweede we reldoorlog, toen Sark bezet werd door de Duitsers, bewonderde men haar moed. Toen het plaatselijke garnizoen zich in 1945 overgegeven had, werden de gewezen bezetters onder het bevel van Dame Sybil geplaatst. Zij was dan ook de enige vrouw die Duitse troepen onder haar commando heeft gehad. De overleden Seigneur van Sark was ge boren Sybil Collings. Als kind had een nurse haar op de grond laten vallen, waarna ze mank bleef. Haar eerste echtgenoot Dudley Beaumont, stierf in 1918. Daarna huwde ze een Amerikaan, Robert Hathaway, die tijdens de eerste wereldoorlog gediend had in de Britse luchtmacht. In de tweede wereldoorlog werd hij gedeporteerd door de Duitsers, die hem drie jaar gevangen hielden. Zijn kinderen waren tijdig naar Enge land gestuurd, maar zijn vrouw bleef achter op Sark. Dame Sybil kende vrijwel iedereen op het eiland met naam en toenaam. Zij beschouwde zichzelf als het hoofd van een grote familie. Koningin Elisabeth de Tweede is voor Sark geen vorstin, maar wel de hertogin van Normandië. Of schoon Elisabeth maatregelen kan ne men op het eiland, valt het compleet buiten de bevoegdheid van het Britse par lement. Vijf jaar geleden veroorzaakte Dame Sybil een crisis door te verklaren, dat ze ging "abdiceren". Ze wilde Sark overdragen aan het nabijgelegen Nor mandische ei&pd Guernsey, dat veel groter is. Haar onderdanen protesteer den echter zo heftig dat Dame Sybil aanbleef als Seigneur, tot ze er zondag avond stierf tengevolge van een hart aanval. Niet meer gastarbeiders in Rotterdam ROTTERDAM Er is geen spra ke van dat de laatste tijd het aantal vergunningen voor de toelating van gastarbeiders in Rotterdam toeneemt. Burge meester en wethouders van de Maasstad antwoorden dit op vragen uit de raad. Dit jaar heeft, aldus B. en W. slechts één bedrijf een aan vraag ingediend voor een toela tingsvergunning. Deze aanvraag is afgewezen. Tussen eind vorig jaar en eind maart van dit jaar zijn in het Waterweggebied de contracten van ongeveer 1600 gastarbeiders beëindigd, terwijl nieuwe aanvragen niet werden gehonoreerd. De vragen aan B. en W. van Rot terdam waren gesteld door mevrouw W. Schuiten-Wilmont (D'66), naar aanleiding van uit spraken van NW-bestuurder W. Vijg, die de situatie in het Wa terweggebied 'explosief' noemde omdat bij een stijgende werk loosheid het aantal gastarbei ders zou toenemen. LONDEN (Rtr) Van de vrou welijke passagiers zijn gisteren op London Airport de spuitbus sen met haarlak in beslag geno men. De politie zei dat de bus sen door vliegtuigkapers als vlammenwerper kunnen worden gebruikt. De oogst was bijna 300 bussen haarlak en insecticide. Als men haarlak door een brandende lu cifer spuit, aldus de politie, kan er een vlam van wel 30 m ont staan. ROTTERDAM (ANP) De 14-ja- rige Rotterdamse Wilfred van de W. is gisteren ernstig ge wond tijdens een ruzie met zijn 17-jarige zuster Claudia. De twee. kinderen kregen ruzie over een niet goed ingestelde platenspeler, toen Claudia een mes pakte en haar broertje twee steken onder de hartstreek toebracht. Wilfred is naar een ziekenhuis gebracht waar hij werd geopereerd. Het meisje is aangehouden. Onder protestantse conserva tieven die in het Zwitserse Lausanne bijeen zijn voor het bijwonen van het grootste ooit gehouden congres voor wereld evangelisatie zouden zich zeer velen bevinden die geporteerd zijn voor de stichting van een nieuwe organisatie die kan worden beschouwd als een ri vale van de Wereldraad van Kerken. Aan het congres wordt deelge nomen door 2700 afgevaardig den uit honderdvijftig landen en reeds is gebleken dat een groot deel hunner is voor een dergelijke nieuwe groepering van de rcchts-denkenden onder de protestanten. Van het congres, dat duurt tot en met 25 juli, is de' Ameri kaanse evangelist dr. William („Billy") Graham de erevoor zitter. Hij heeft al gezegd dat er geen plannen bestaan om op deze bijeenkomst een nieu we en blijvende organisatie te stichten, maar uit uitlatingen van congresgangers is al ge bleken - dat als zij toch zou worden opgericht tijdens het congres, dr. Graham zich hier tegen niet zal verzetten. Veel protestanten van behou dende stempel zouden van me ning zijn dat er iets moet ge beuren tegen wat zij noemen „de verwaarlozing van het evangelisme" door oecumeni sche groeperingen, zoals de Wereldraad van Kerken. In documenten voor het con gres opgesteld was al gesugge reerd dat de evangelistische christenen „hun eenheid op meer concrete wijze moeten gaan demonstreren". Prof. Donald McGravan van het „Fuller Theological Semi nary" te Pasadena in Califor- nië, een van de 500 Amerika nen die het congres bijwonen, had in een door hem opgesteld geschrift uitgehaald tegen „sombere generalisaties", vol gens welke „evangelisatie iets van het verleden zou zijn, dat zendelingen niet meer gewenst zijn, dat de moderne mens brood eist en geen God" en dat al deze zwartgalligheid „het gevolg was van de schuldcomplexen van de Euro peanen en de Noord-Amerika- Prof. Peter Beyerhaus van de universiteit van Tuebingen in West-Duitsland is voorstander van de stichting van een „ver bond voor de evangelisatie van de wereld in onze tijd". Het congres moet volgens hem werken aan de coördinatie van de pogingen van allen „die op recht geloven dat de verkondi ging van het onvervalste .on versneden evangelie tot de twee miljard mensen die men nog niet heeft kunnen benade len, onze belangrijkste taak is in dit beslissende uur der we reldhistorie". Het Vaticaanse secretariaat voor de niet-christenen belegt op 29 en 30 juli in Abidjan aan de Ivoorkust een gespreksbij eenkomst met als thema _de traditionele en de christelijke godsdiensten in Afrika. Mgr. Pietro Rossano van het genoem de secretariaat en pater Giu seppe Bulturini nemen namens het Vaticaan aan de besprekin gen deel. Verwacht worden deelnemers uit Ivoorkust, Se negal, Guinea, Opper Volta, De priesterraad van het aartsbisdom St. Paul en Min neapolis in de Amerikaanse staat Minnesota heeft een brief met goede wensen gestuurd aan 80 priesters, die in het afgelopen jaar zijn uitgetreden. De brief, zo wordt in de tekst tot uitdrukking gebracht, moet woilien gezien als een teken van verziening, overeenkomstig de bedogeling van paus Paulus voor het Heilig Jaar 1975. „Gods voornemen met de mensheid" is het thema van de congressen, die de Getuigen van Jehovah deze zomer over de hele wereld houden. Vier van deze congressen zijn in juli en augustus in Nederland en wel in Tilburg, Leiden, Gro ningen en Utrecht, het laatste ook voor Spaans sprekende ge* zinnen in Nederland. Er wordt veel belangstelling verwacht, omdat de laatste jaren veel mensen tot de beweging zijn toegetreden: een kwart van het huidige aantal getuigen 27.000 sloot zich pas gedu rende de laatste drie jaar bij deze beweging aan. De bisschop van Malaga, mgr. Ramon Buxarrais heeft in een herderlijk schrijven zich uitgesproken voor do erken ning van het stakingsrecht. Dit naar aanleiding van het con flict tussen arbeiders cn direc tie van de Citesa-fabrieken in de stad. De bisschop wijst erop, dat de arbeiders niets meer dan hun recht vragen. Hij verklaart met nadruk, dat hij zich verplicht voelt stelling te nemen, omdat hij het als zijn taak ziet de christelijke leer op de concrete situatie toegepast, te verkondigen. Dat zingen langs de deur met Driekoningen de moeite loont Is in Duitsland gebleken, waar 56.000 jongens en meisjes in 3.801 parochies dit jaar be* langrljk meer dan drie miljoen gulden bijeen hebben gebracht, bijna een half miljoen meer dan vorig jaar. Het geld is be stemd voor zesenveertig mis sieprojecten in twintig landen. Ook wordt ruim zeshonderddui zend gulden ter beschikking gesteld van Caritas Internatio- nalis in Rome, bestemd voor wezen en gewonde kinderen in Vietnam. De wereldbond van postzegel verzamelaars St.-Gabriel be legt een internationale postze geltentoonstelling bij gelegen heid van de 84ste Duitse Ka tholiekendag, die van 13 tot 15 september in Mönchengladbach wordt gehouden. Verzamelaars uit 11 Europese landen zullen aan deze omvangrijke expositie deelnemen. Tijdens de bijeen komst wordt een postkantoor ingericht, dat een speciaal poststempel zal voeren Tege lijkertijd zal er een samen komst zijn op 14 september van filatelisten uit Europa en enkele overzeese landen KERK EN WERELD Kerk in Berlijn herdenkt aanslag van 20 juli 7944 Met een kerkelijke herden kingsdienst voor de slachtofers van de 20ste juli 1944 zal zater dag de katholieke kerk in Ber lijn aandacht schenken aan de dertigste verjaardag van de mislukte staatsgreep tegen Hit- Ier. Bovendien zullen verschei dene politieke organisaties bij eenkomsten organiseren. In aansluiting op de dienst in de kerk van „Maria, koningin van de Martelaren" zullen op de nabijgelegen herdenkingsplaats Plötzensee, waar vele verzets strijders werden terechtge steld, kransen worden gelegd. Burgemeester Klaus Schüt* van West-Beriijn en de presi dent van de Bondsraad, dr. Hans Filbinger zullen aan de vooravond van de herden kingsdag het woord voeren tij dens een herdenkingsbijeen komst in het Rijksdaggebouw. Ook bondspresident Walter Scheel en de voorzitster van de Bondsdag Annemarie Ran ger zullen aan de herdenking deelnemen. De bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, is gisteren van Schiphol vertrokken voor een werkbezoek aan Zuid-Ame- rika. Het schema van de reis, die tot 23 augustus zal duren, is opgesteld naar ideeën van missionarissen. De bedoeling is, dat de bis schop een beeld krijg! van de sociale omstandigheden in Zuid-Amerika en van het werk van de kerk aldaar. Mgr. Bluyssen wordt óp zijn reis vergezeld door rector J. Ley- ten en pater P. Simons. Mgr. Bluyssen bezoekt eerst Haïti. Na een verblijf van eni ge dagen in Porte-au-Prince gaat hij naar Curacao en Ve nezuela. Daarna begint de reis door Brazilië, die bijna vier weken zal duren. In Recife zal mgr. Bluyssen een ontmoeting hebben met mgr. Helder Ca- mara. Na een kort verblijf in Paramaribo keert mgr. Bluys sen weer terug naar Neder land. Hij hoopt op 23 augustus op Schiphol te arriveren. De reis naar Zuid-Amerika is mgr. Bluyssen aangeboden door de gezamenlijke missie- procuren in Nederland. Dit ge beurde op 20 december 1972 bij het 25e „open hof" voor missionarissen,- die in ons land op verlof zijn. Ook tijdens de reis zal op verscheidene plaat sen een „open hof" worden ge houden, om zoveel mogelijk missionarissen in de gelegen heid te stellen een ontmoeting te hebben met de bisschop. In een gesprek met het bisdom blad zegt mgr. Bluyssen met name benieuwd te zijn naar experimenten met de zgn. ba sisgemeenschappen. Vanuit kerngroepen poogt men daarin de hele kerk wat in beweging te brengen en nieuw elan te geven. „Ik geloof", aldus mgr. Bluyssen, „Dat ook voor ons ontzettend veel te zoeken en te leren is op dat terrein. Wij zou den wel eens kunnen profiteren van impulsen en initiatieven, die daar tot stand komen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7