IN DE RUIMTE HET GORDIJN Na terugkeer uit inrichting Welkom krul! MEDfSCHE RUBRIEK Iedereen die een lange periode ziek ge weest is, zal ondervonden hebben dat de terugkeer naar het dagelijks leven niet steeds gesmeerd verloopt. Men is er een tijd uit geweest, men heeft de zaken niet van nabij kunnen volgen en men heeft doorgaans overgeschakeld op een ander levensritme en dagindeling. Dit alles is des te meer waar wanneer men .terug keert uit een psychiatrische inrichting. De terygkomst van „weggeweest te zijn" valt dan niet zelden extra-zwaar. Veel hangt af van de opvang door de omge ving. „Waar ben je geweest" en „Hoe heb je het gemaakt" zijn vragen die dagelijks gesteld worden wanneer men thuiskomt van school (inteVnaat), het leger of een reis. Ook de psychiatrische patiënt die terugkeert krijgt deze vragen te horen. Ze zijn in principe goed bedoeld, maar dikwijls zal de psychiatrische patiënt een ontwijkend of vaag antwoord geven in de zin van „ik was overspannen" of *Ik had rust genomen". Zulke vage antwoor den geven echter geen voldoening en verhogen dikwijls het onbegrip van dé vragensteller. Dit is enigszins begrijpelijk omdat de geestesziekten nog steeds een slechtere reputatie hebben dan organi sche aandoeningen. De omgeving is door-, gaans te weinig op de hoogte, terwijl de 'patiënten zelf meestal niet in staat zijn de nodige informatie te verschaffen. Ook de omgang met psychiatrische patiënten brengt meestal niet veel bij om dit onbe grip weg te werken. Kortom: het noodza kelijke tekort aan inlichtingen over de patiënt leidt tot geheimzinnigheid en on begrip. De kloof wordt groter en resul-. teert zelfs in een discriminatie door de omgeving. De afwijzing door de omge ving van psychiatrische patiënten na een opname is helemaal geen zeldzaamheid. Dit wordt duidelijk gedemonstreerd door de moeilijkheden die ze hebben bij het solliciteren naar een aangepaste betrek- king. Deze negatieve opvang verstrekt bij de ex-patiënten de gevoelens van zelfhaat wat hun integratiemoeilijkheden en psy chische veerkracht nog eens doet dalen. Het imago van de psychiatrische inrich ting zou dringend moeten veranderen daar ieder verblijf erin stigmatiserend werkt. In heel deze problematiek zijn er drie hoofdspelers: de patiënt de psychiatri sche inrichting en de buitenmaatschap pij. Lange tijd -werd de patiënt be schouwd als een boosdoener, een uitge stotene. De maatschappij ontketende en wenste niet geconfronteerd te worden met deze samenlevingstekorten. Daarom werd de patient uitgerangeerd in een somber instituut. Het doorbreken van de doende isolatie van de psychiatrische pa tiënt ging samen met het inzicht dat de psychisch gestoorden en de personen met psychische moeilijkheden steeds talrijker werden en dat dit ongetwijfeld verband hield met de tekorten in de moderne welvaartsstaat. Niet de patiënt, maar'wel de maatschappij werd nu de boosdoener. De maatschappij zelf moest nu op het bankje van beschuldiging gaan zitten. Hierdoor kwam ook de psychiatrische inrichting uit haar isolatie en kreeg ze als het ware een bemiddelingsrol toebe deeld tussen patiënt en maatschappij. De houding van de maatschappij tegen over de psychiatrische patiënt in het algemeen, en zeker na een opname, wordt bepaald door drie faktoren. Er is vooreerst de cognitieve of verstandelijke factor: samengevat in de vraag: wat denkt u over de psychiatrische patiënt? De emotionele factor is echter belangrij ker: hoe voelt u zich tegenover de psy chiatrische patiënt? De activiteitsfactor is evenwel doorslaggevend. Hij ligt in de vraag: hoe doe je tegenover de psychia- triche patiënt? Uit ondervinding blijkt dat er weinig samenhang is tussen deze drie componenten. Meer informatie geeft niet noodzakelijk meer waardering en betere gevoelens nog geen betere daden. In het algemeen kan men stellen dat de maatschappij nog zeer gereserveerd staat tegen psychiatrische patiënten, psychia trische inrichtingen en psychiatrische ex- patiënten. Men blijft argwanend. Ex-pa tiënten zijn dikwijls ongewenst als huwe lijkspartner. Men vertrouwt ze ook min der, men is er niet gerust in en laat ze niet graag op eigen kinderen passen. Veel contact met psychiatrische patiënten ver mindert zelfs de positieve instelling bij vele personen.Dit is natuurlijk zeer som ber wat de toekomst betreft. Een vrij groot deel van het publiek reageert enigs zins dubbelzinnig op de psychiatrische inrichting: het heeft er veel kritiek op, maar anderzijds is men toch van mening dat de psychiatrische patiënt er toch maar lang genoeg moet inblijven. Het Op cognitief vlak is er nog te weinig kennis en informatie bij het grote pu bliek. Op emtioneel vlak is men meer vatbaar en meer geraakt als men in eigen familiekring met een psychiatrische pa tiënt geconfronteerd wordt. Op het ge bied van gedrag is er weieens bereidheid tot een positieve opvang, maar dan steeds vanuit een superieure houding. Er blijven dus een hele reeks weerstanden te over winnen. De vooroordelen en afwéerreak- ties dienen verder afgebroken te worden. De naweeën van de psychiatrische opna me behoren als dusdanig niet tot de ziekte zelf, maar meer tot de manier van opvang door familie, kennissen en werk kring. Laat ons dit, ieder op onze plaats, steeds indachtig wezen. dr. ickx: Naar achteren gekapte bossen wuiverge krulletjes of een rand van springerig j haar boven het voorhoofd, helemaal „oude-film"-stijl. Elke jonge kapper heeft de maarschalkstaf in zijn ransel. Artisticiteit, vakbekwaamheid, de vaste wil om de top te bereiken zijn voorwaarden. En iets ondefinieerbaars: visie. Een vrouwengezicht zien en meteen weten: die moet ponnie, die mag nooit af van een toet in 'r nek, die moet lang haar dragen op een manier of ze zo uit het water is gehaald. Alle grote kappers hebben 't in hun vingers en him ogen gehad: Alexandre, Antoine uit Parijs, Sassoon uit Londen, Christian uit New York. Elk heeft zijn eigen techniek ontwikkeld» om tot resultaten te komen, onvergelijkbaar met Naast de topfiguren, die wereldfaam hebben om dat ze Mariene Dietrich en de keizerin van Perzië kappen, Fabiola, Jacky Onassis of Linda Chris tian, heb je de jongens, die eraan komen, lang zaam maar niet te stuiten. Met de schaar in de gouden handjes knippen ze zich naar/de bekend heid, de roem. Omdat ze de tijd vatten en een vrouwengezicht zien in de omlijsting waarin het John (10 jaar in Lissabon werkzaam, o.a. bij de Ritz), (31) en Augusto (28), die zijn opleiding in Londen en Parijs kreeg, zijn een Haags duo dat er wel iets van maakt. Augusto, donker van uiterlijk, mager als een lat zodat de kleren om zijn lijf slobberen, met dunne vingers en een buigzame stem lijkt naast de robuustere blonde John, die toen ik herri ontmoette in roomwit was gekleed (lange roomwitte broek, ivoire trui met korte mouwen, waaruit de mouwen staken van een ivoor hemd met petieterig dessin), een vage schim. Maar wel een die precies weet wat hij wil. Vier maanden hebben ze hun salon in Den Haag aan de Mauritskade en ze zijn kortgeleden verrukt uit Parijs teruggekomen met het laatste nieuwtje: de kruinige permanent is terug in de hautecoiffure. Natuurlijk: haarartiesten, die iets willen bereiken, 1) Het nieuwe type glasgordijn Creation 800 kan voor een klassiek en een modern interieur ge bruikt worden. Ondanks de vloeiende, losse ga rens gemakkelijk was- baar (links) 3) De streep staat bij. alles (boven) 2) De gordijnen wor den met „box" en al ge wassen (linksboven). 4) Buiten geplooid of rechthangend voor elk- intervieuw (onder). zijn reizigers. Men signaleert hen regelmatig in Parijs, Londen, Wenen, de States. Welnu, het tweetal heeft de Franse handschoen ijlings opge raapt en aan de Mauritskade wordt met de „Fran se slag" gewerkt dat het een lieve lust is. Op een show van. Al-veko N.V. van de meest uiteenlopende zomer- en najaarskleren, wandelden de mannequins naar buiten met naar achteren gekapte bossen wuiverige krulletjes en een rand van „springerig" haar boven het voorhoofd. Hele maal romantisch helemaal charleston, helemaal oude film. „Alles is frissé in Parijs", zegt Augusto be schroomd. „Het haar moet komende winter frissé gedragen worden omdat de mode wijd en vrouwe lijk is. Bij al die ruimte, dat deinen van de rokken, de plissé's horen gefrisseerde haren. Als de mode vrouwelijker wordt, komen de golven in het haar".' Het gordijn diende eeuwen om iets af te sluiten, hoewel het raam daarbij niet de enige rol van betekenis speelde. Op ou de schilderijen uit- deMidde- leeuwen en het Gothiek-tijd- perk staan slaapplaatsen afge beeld, die ruimschoots waren voorzien van gordijnen. Maar vensters waren in die tijd af gesloten door luiken. In de loop van de jaren heeft het gordijn een andere functie ge kregen. Vanaf de Renaissance- tot aan het einde van de Empi- re-periode bleek het een hartig kluifje voor de décorateur, die het raam soms helemaal ver stopte achter draperieën. Toen ce vrouw émancipeerde begon zij een hekel te krijgen aan deze vermoeiende stofnesten, die heel wat onderhoud verg den. Aan bod kwam de simpe le recht afhangende lap uni- gordijnstof, waartussen de planten voor het raam zo leuk uitkwamen. Eigenlijk kan men zeggen, dat het de ontdekking van het raam was. Men zag irv dat het functionele waarde heeft in de ruimte. Door middel van gordijner kan men de ruimtelijke ver houdingen in een kamer wijzi gen. Belangrijk is dat ze d^ raamvorm niet in ongunstige zin aantasten, dus architecto nisch verantwoord zijn. De lijnwerking van de oude dra perieën, over elkaar vallend en soms met een te grote kap kwam niet altijd overeen met de vorm van het venster. Het eigentijdse gordijn dient natuurlijk ook om een zekere privacy te garanderen, alleen hetis met de mode meege gaan: transparante bloesjes, transparante gordijnen. Het ei gentijdse gordijn heeft ver schillende uitvoeringen. Nieuw is de in allerlei dessins ge brachte kunststof „Ausbren- ner", waarin de patronen door een speciaal procédé met zu ren zijn uitgebeten. Bij up to date meubelzaken 25,-- 40,- per meter te koop. De kleuren zijn naturel, écru, okergeel, kortom ze behoren tot de brui nen. Het dessin is figuratief. Deze gordijnen kunnen met of zonder vitrage gebruikt wor den, de stof is gedeeltelijk doorzichtig. De transparanten zijn momenteel favoriet. Ze worden gemaakt van polyes ter, Dolan en men vindt ze bij alle fabrikanten: Storck, Ploeg, Kendix, v. Reysingen. Feitelijk zijn er drie soorten transparanten: vitrage (als overgordijnen te gebruiken) overgordijnen (als vitrage te gebruiken) en de wat dichter geweven" transparante over gordijnen. Ook is het mogelijk aan gedessineerde doorkijk- gordijnen daarachter vallende gordijnen in een uni kleur toe te voegen. 'Prachtige stoffen maakt Hur- lebath en Co. (Scandinavië) in streepmotieven. Stock komt met pure katoen in alle kleu ren, de camaillieux, d.w.z. kleuren uit'één groep, waar van men vroeger zei dat ze „vloeken". Prachtige combina ties van groenen, bruinen, rood tot oranje. Van Storck en van Besouw ook gemerceri- seerde katoen, zo transparant als een waas in rood, rose, geel, donkergroen. De zuivere kamgarens van deze fabriek zijn semi trtmsparant maar ook meer transparant, bijvoor beeld in een combinatie van> paars/lila, roze/rood. Helemaal het einde de shantungs in alle kleuren, uni of met strepen (rond de 100,- per meter). Architecten maken het meest gebruik van „Tulipan" om hun programma op kleur af te stel len. Er zijn 100 tinten in 15,75 per meter). In de de-, zelfde prijs „Voila" (Reysin- ger) 120-150 breed, schitterend in bruin met beige 15,95- 18,95). Ruige touwgordijnen, die eruit zien als een grof vis-, net zijn 130 breed en komen op 34,95 per m. Over het algemeen is de trend als in de mode neigend naar sou plesse, handzame stoffen die het interieur verzachten. Draperieën, lang verguisd, lig gen toch weer goed in de markt. .Voor zowel antiek als modern interieur. Gloednieuw zijn de glasgordijnen „Crea tion 800" (Gardisette patent),' die aan een box hangen van hard plastic, waarin het gor dijn met glijdertjesaan de deksel is opgehangen. Die box komt bij het wassen goed van pas. Men schuift de glijders van de rail af (geschikt voor alle gangbare railsystemen met „u" profiel), direct aan de' deksel van de box en zet het geheel met een klemmetje vast. Gordijn met box gaan in het sop en worden na het spoelen vochtig opgehangen (verkrijgbaar bij alle 1300 Ne derlandse Gardisette specialis ten). Het materiaal is 100% po lyester en de gordijnen be staan niet uit de structuur van een ruitmotief, maar uit verti cale banen op 25 cm!'van el kaar, waartussen losse garens in vloeiende lijn gedrapeerd zijn. Een soort waterval langs de ramen, die de belijning in' haar waarde laat. Sommige mensen willen hele-' maal geen glasgordijnen en' ook geen soepel vallende door zichtige. Niet het geplooide, maar het rechthangende gor dijn laat haar hun smaak het raam het beste uitkomen. De vraag of deze tot op de ven sterbank moeten hangen is meer een technische dan een artistieke kwestie (centrale verwarming, boekenkastjes onder de vensterbanken). Tot op de grond hangende gordij nen die neiging tot krimpen vertonen kunnen 5 cm. speling gebruiken anders blijkt het raam na de wasbeurt een te korte jurk aan te hebben. Bij dichtgeweven zwaarder wollen stoffen doet de warme, eerlij ke ruit het altijd goed. Ze past bij alle stijlen antiek, in ge durfde contrast kleuren maar ook ton sur ton. In ruiten ge weven gordijnen zijn aan bei de kanten even mooi. In mo derne huizen zijn de ramen groot. Oppassen dus dat een bepaalde kleur of een dessin door de grote oppervlakte van de ruit als de gordijnen dicht zijn, niet domineert. Voor twee kleine raampjes kan één door lopend gordijn komen, waar- 'door 's avonds een groter vlak ontstaat. Krachtige kleuren als rood, oranje, geel doen een kamer kleiner lijken. Koude tinten als blauw en turquoise scheppen ruimte. Appelgroen loopt momenteel hard. Bij de keuze van het kleurschema is het slim uit te gaan van het- grote vlak, dus van de gordijn stof aan de rol in de winkel. Een kleine staal maakt een andere indruk dan gordijnstof aan het stuk. Tiny Francis Bij het woord „touperen" schrikt hij of het een vloek is. „Touperen nee, natuurlijk niet", is zijn bijna fluisterende repliek. „In Parijs heet deze permanent „frisette", de natuurlijke krul, de gol ving. De jongeren dragen het pluizig". De mannequins lopen dan ook met het pluizige haar van A J. in o.a. jurken van Marimekko, geimporteerde Finse ontwerpen. Er was een prachtige najaars-avondjurk bij 200,-) tot op de grond: sober model met lange mou\yen, hooggeslo ten hals in een olijf met wit verticaal streepdessin. Verder gekruifde jeugd in kalkwitte KLM overall 41,50) voor hem en haar, waaronder niets gedra gen hoeft te worden. Op de show ook een blitze mannejurk (nachthemd) van groene noppen op wit fond. Tussen deze nieuwigheden o.a. sing sing gestreepte nacht-bermuda's, eveneens geschikt voor in de boot, op het strand) bewegen zich de twee jonge haarkunstenaars.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6