Katwijk krijgt gezinsvervangend tehuis PLANNEN VOOR DORPSPLEIN KATWIJK A/D RIJN NU ROND Exposanten vinden T Pandje te duister Creatief spel van jongelui in Voorhout Verbetering wegen in Katwijk kost f6,5 min. Kosten :1,5miljoen gulden Fusie op komst tussen veilingen in Rijnsburg en Katwijk DINSDAG 16 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Katwijk - Volgende maand wordt de eerste steen gelegd van het gezinsvervangend tehuis in de Kerkstraat. Men is overigens al' aan het werk op de plaats waar tot vorig jaar de pastorie van de Hervormde Kerk stond. De eerste werkzaamheden werden in mei van dit jaar verricht. In dezelfde maand van het volgend jaar moet het gebouw, dat anderhalf miljoen gulden kost, klaar zijn. Dat is veel later dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Het tehuis voor geestelijk gehandi capten had er al moeten zijn. Maar er zijn een paar zaken gepasseerd die de al in 1971 opgerichte stichting gezinsvervangende tehui- Een snelle en relatief goedkope oplossing in zen (meervoud omdat men in de toekomst eventueel nog een dergelijk onderkomen kan laten verrijzen) tot een trager uitvoeringstem po noopten. Zo haalde in 1972 het Rijk een streep door de rekening, door plotseling een rijksgarantie voor de geleende gelden te ver langen, terwijl kort daarvoor de gemeente zich garant gesteld had en GS op het punt stonden de garantie goed te keuren. Deze gang van zaken leverde een vertraging van een jaar op. Een tweede incident zorgde voor nog meer vertraging. Bij het begin van de bouw bleek namelijk dat de grond niet stevig genoeg was om de last van het tehuis te kunnen dragen, de vorm van het heien van de grond kon niet worden toegepast omdat men bang was dat daardoor de Hervormde kerk alsnog zou in zakken. Dat zou in flagrante strijd zijn ge weest met het noeste streven van de Katwijk- se bevolking, dit monument koste wat het kost te behouden. Vandaar dat men moest kiezen voor een grondverbetering. Een proce dure die de kosten met zeven achtduizend gulden verhoogde. Het tehuis gaat onderdak bieden aan geestelijk gehandicapten in de leeftijd van achttien tot vijfenzestig jaar. Er zal plaats zijn voor 26 28 van deze mensen, die in eerste instantie uit de Katwijkse bevolking gerecruteerd zullen worden. Mocht dit potentieel om de een of andere reden niet groot genoeg zijn dan ko men ook pupillen uit Rijnsburg en Valken burg voor plaatsing in aanmerking. In het tehuis zullen slechts die pupillen een on derdak vinden, die op het moment dat ze ge plaatst worden, in staat zijn geregelde (dat wil zeggen dagelijkse) arbeid te verrichten. De leiding van het tehuis zal bij een directeur of directrice berusten, die zal worden bijge staan door vier of vijf leiders of leidsters, dat maakt niet uit. Overigens is men van plan de pupillen een behoorlijke mate van zelfstandig heid te laten. Om uit te maken wie er in het tehuis op hun plaats zullen zijn is een team van deskundi gen samengesteld. In dit team zitten een psy chiater, een psycholoog, een sociaal-pedagoog en een huisarts. Dit team is al bezig met het bezoeken van eventuele gegadigden. Zij doet niet veel te zeggen. Men houdt er rekening mee dat men te maken krijgt met ouders die om gevoelsmatige of financiële redenen niet zo positief staan tegenover een ander thuis voor hun zwakzinnige kind. Het is op dit moment ook nog niet bekend hoe veel een verblijf in het tehu is de pupillen gaat kosten. Dat is een zaak die op het ministerie van financiën berekend wordt, dat aan de hand van gegevens die verstrekt werden door de stichting geestelijke volksge zondheid Zuid Holland en de Stichting sociaal- pedagogisch centrum. Omdat men pas kort bezig is valt er over de resultaten tot nog toe KATWDJK De plannen voor een dorpsplein in Katwijk aan Rijn zijn rond. Nadat de afgelo pen weken een aantal oude pan den gesloopt zijn om ruimte te maken voor een plein zal bin nenkort met de uiteindelijke vormgeving begonnen worden. Centraal in het plein komt hotel- restaurant De Roskam te staan. Het terras van deze oude her berg kan zelfs aanzienlijk wor den vergroot. Het plein wordt direct verbonden met hetter ras. Het is namelijk zo (lat er een hoogteverschil is tussen de Rijnstraat en 't terrein dat tegen de Rijn aan ligt. Men gaat dat opvangen door het plein wat ij dieper te maken om het dan via een trapje en een hellingbaan te verbinden met De Roskam. Op de plaats waar nu eenpatat- kraam staat zal, naar het water toe. een strook parkeerruimte geschapen worden. De kraam zal elders op het plein een plaats kunnen krijgen. Oude stijl Aan de andere kant van het plein zullen drie woningen-in-oude- stijl komen te staan. Twee zul len nieuw worden gebouwd, een wordt opgeknapt. Eerst was men van plan alle drie de panden te renoveren maar dat bleek bij nader inzien slechts mogelijk voor het pand dat het dichts tegen de Rijn ligt. De woningen zullen een ze ventiende eeuws uiterlijk krij gen. De Zandvoortse architect Wagtenaar, die ook de restaura tie van de panden in de Louwe straat leidde, zal de supervisie over dit project hebben. De grond van deze huizen is te koop. De kapers zullen overigens gebonden zijn aan de voorwaar de om de voorgevel van hun 'huis in stijl te laten optrekken. Aaan het interieur zijn geen bij zondere eisen gesteld. Naast de Roskam zal een gietij zeren hek geplaatst worden, zo- datt dit restaurant weer dezelfde aanblik biedt als in de vorige eeuw. Op het plein zullen zes bo men geplant worden. „Katwijkse haring- en uitjesdag KATWIJK Op de toeristen- markt wordt a.s. donderdag een „Katwijkse haring- en uitjes dag" gehouden. Door het pro ductschap voor vis zullen op deze dag demonstraties gegeven worden van alles wat met vis te doen is. Een groep netten- boetsters van het genootschap „Oud Katwijk" laten bovendien zien hoe dit oude ambacht wordt uitgeoefend. Voor het eerst op deze dag ver schijnt er tevens op de markt een stand van de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Ne derland. In de stand zal onder meer èen verkeerstestapparaat aanwezig zijn. Hierdoor wordt het publiek in staat gesteld zijn vaardigheid in het beoordelen van verkeerssituaties te testen. Ds. Van der Linde verlaat Rijnsburg RIJNSBURG Ds. L. van der Linde, gereformeerd predikant uit Rijnsburg, neemt 28 juli af scheid van deze gemeente. Na 28 jaar de gemeente gediend te hebben, gaat hij met emeritaat. Ds. v.d. Linde gaat naar Tien hoven om daar nog als predi kant te werken. Zijn afscheids- preken zijn 28 juli 's morgens om 9.30 u. in de Pefcrakerk, zijn wijkkerk, en 's middags 7 uur in de Immanuëlkerk. In jeugdcentrum ,,'t Hok" aan de Boekhorstlaan in Voorhout was de jeugd van vijf tot vijftien jaar gisteren weer volop creatief bezig. Kilo's len meters crèpe-papier werden in grote kleurige bloemen verwerkt. Tevens kon er genaaid, getekend en geverfd worden, 's Morgens waren wei voor het centrum. Inmiddels zijn er al vele /praChthutten uit de grond gerezen. Vanmiddag trekt de Voorhoutse jeugd naar het zwembad klei werden gekneed tot asbakken, glijbanen en potten. Tiental- de kinderen bezig geweest aan hun houten hutten op de jeugd bij de BNS, waar een zwemcircus werd gehouden Van onze correspondent KATWIJK Nu het eerste recon structie-wegenplan bijna vol tooid is heeft de gemeente gis teravond in de verkeerscommis- i tweede plan op tafel ge- Het plan voorziet onder meer in bracht. De uitvoering van dit zes jaar bestrijkende plan dat verbetering van de wegen in het centrum van Katwijk aan Zee beoogt zal een bedrag van ruim 6,5 miljoen gulden vergen. de asfaltering van de Industrie weg en de Sportlaar. De Konin ginneweg zal worden versmald omdat er een aantal parkeerha vens zal worden aangebracht. Het is nog niet zeker of ook de E. A. Borgerstraat geasfalteerd straat geweerd zal worden, zal worden. De Sluisweg zal in De verkeerscommissie heeft ook ieder geval een klinkerbestra- naar goedkeuring gehecht aan ting houden. De Princestraat zat nog meer het karakter van een winkelstraat krijgen door dat het lokaal verkeer uit deze een voorstel van de NZH buslijn 91 in de toekomst te ver leggen naar de Hoomes en Rijnsoever, waardoor bus 90 in de toekomst niet meer via de Biltstraat en de Industrieweg zal rijden. Enkele verzoeken van vrachtwagenchauffeurs om ontheffing van het parkeerver bod in de bebouwde kom werd door de commissie afgewezen. Van onze correspondent KATWIJK De ledenvergadering van de groentenveiling Kat wijk en Omstreken zal deze week beslissen over een eventue le fusie met de Veiling Tuinbouwproducten te Rijnsburg. Een onderzoekscommissie adviseert de tuinders te komen tot een fusie in fasen. In de eerste fase zou de verkoop van produk- ten in Katwijk geconcentreerd moeten worden. De wasserij van de Rijnsburgse veiling zou voorlopig wel voor eigen rekening moeten blijven draaien. Indien nodig zal deze wasserij in de toekomst ook door Katwijk worden overgeno men. De besprekingen die tot dit advies hebben geleid zijn geïnspireerd door een advies van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen dat vorig jaar kenbaar maakte een fusie tussen de Katwijkse en Rijnsburgse veilingen wenselijk te achten. De ledenvergadering van de Katwijkse veiling stelde zich achter dit advies, waarna het bestuur een adviescommis sie benoemde die tot taak kreeg de voor- en nadelen van een fusie te onderzoeken en tegen elkaar af te wegen. KATWIJK Zaterdag begint in het Witte Schooltje een tentoon stelling van 't Pandje. De expo sitie wordt om elf uur geopend door mevrouw Vermeulen en duurt tot en met 3 augustus. De openingstijden zijn van twee tot vijf 's middags en van zeven tot negen 's avonds. 't Pandje is de naam van een oud huisje aan de Lijtweg waar een zestal mensen in hun vrije tijd met kunst bezig zijn en als zo danig is 't Pandje ook de Verza melnaam van deze kunstenaars. Zij huren het pandje sinds an derhalf jaar van de gemeente. Voor die tijd werkten enkelen van hen in de oude Pastorie aan de Kerkstraat in Katwijk Binnen. Een gebouw overigens dat volgens hen beter voor hun werk geschikt is dan hun huidi ge onderkomen, 't Pandje is niet alleen te klein en te laag, het is ook te duister. De wer kers van 't Pandje zoeken dan ook iets anders. Ze denken aan een gebouw als het oude huis van Meerburg aan de Tram- Het belangrijkste voordeel van een grotere behuizing zou vol gens hen zijn dat men dan een permanente expositie-ruimte zou kunnen openen. Dat zou weer betekenen dat men regelmatig ook kunstenaars van buiten Kat wijk in de gelegenheid zou kun nen stellen hun werk te laten zien. De ervaring heeft geleerd datt de belangstelling van het Katwijkse publiek voor iets der gelijks groot is. Bij de vorige tentoonstelling van 't Pandje zag het bijna voortdurend zwart van de mensen. Op de expositie zijn schilderijen en etsen (van Bart Haasnoot) wandplastieken (van Bart Bavelaar), Schilderij en en aquarellen (Van Jan Noordhuijs) fota's (van Dick Hoogewoning) boetseerwerken (van Petra van Dijk) en plastie ken van Corry van Egmond te zien. De toegang tot de tentoonstelling 1 is gratis, terwijl men bovendien nog de gelegenheid krijgt zijn mening over het gebodene neer te schrijven. Jongetje (5) opgesloten in lift Van onze correspondent NOORDWIJK Gisteren werd de Noordwij kse politie gealar meerd, omdat in een flat aan de Clusiusweg een jongetje tussen de lift beklemd zou zijn ge raakt. Een patrouille stelde vast dat van bekneld zitten geen sprake was. Wel zat een 5-jari- ge kleuter opgesloten in de lift. De politiemannen wisten hem na het inslaan van een ruit te bevrijden. De bouwer van de flats aan de Van de Mortelstraat en de Clu siusweg heeft inmiddels aan het politiebureau sleutels gedepo neerd, zodat in dergelijke geval len snel kan worden geholpen. Tijdens het drukke weekeinde on dervonden de bewoners van de Bloeddam en omgeving veel overlast van onrechtmatig op privé-terrein geparkeerde au to's. De verontwaardigde bewo ners zagen hun eigen wagens geblokkeerd en riepen de hulp van de politie in. Een patrouille schiep orde in de chaotische si tuatie. In de omgeving van de bar-dancings kregen ruim ze ventig fout-parkeerders een bon op de wagen. Morgen zand- bouwwedstrij d in Noordwijk Van onz© correspondent NOORDWIJK De zandbouw- wedstrijd op het strand in Noordwijk, die zaterdag van wege het slechte weer werd af gelast, zal morgenmiddag om 2 uur gehouden worden voor de politiepost aan de Kon. Wil'hel- minaboulevard. De inschrijving heeft plaats bij het VVV-kan- toor. Kinderbals in Huis ter Duin NOORDWIJK Tot en met 21 augstus a.s. zuilen in Grand- Htei Huis ter Duin op elke woensdagavond weer het tradi tionele kinderbals plaatsvinden. Deze duren steeds van 7 tot half Voorts zJijn er weer de badgasta vonden. Twee daarvan (op 19 juli en 30 augustus) worden ver zorgd door het operettegezel schap Mozaïek. Ook zijn er Spaanse avonden met het Trio Los Embajadores, een kaas- en wijnavond en een avond met Therése Steinmetz. Taptoe keert Katwijk/Zee Van onze correspondent KATWIJK - Het badgastenseizoen in Katwijk zal dit jaar waar schijnlijk weer worden afgeslo ten met een taptoe. Enkele jaren geleden was deze parade atlijd een van de hoogte punten van het VW-evenemen- tenprogramma. Bij gebrek aan finanoiën werd met de taptoe gestopt. De VVV ziet echter dit jaar kans de taptoe wel te orga niseren. Besprekingen met di verse muziekgezelschappen zijn in een vergevorderd stadium. De taptoe heeft waarschijnlijk plaats op 24 augustus a.s. Doe-feest in Noordwijk begint maandag Noordwijk Maandag a.s. start in de Northgo-Sporthal het Doe-feest voor de vakantiehou dende jeugd van zes tot twaalf jaar. Tot en met vrijdag, 26 juli a.s. worden de kinderen daar op allerlei wijze bezig gehouden. Ze kunnen er pannekoeken bak- kan dagelijks terecht van ziich amuseren met kermis-at- tracties, toneelspelen, typen, naaien, bloemschikken, spelen met poppen of met een autora cebaan, timmeren, naar de film kijken, zich bezig houden in de leeszaal, enzovoort. De jeugd kan dagelijks rerecht van 's 's morgens tien tot 's middags vier uur. De kosten bedragen een kwartje per dag. Ringsteken op boulevard Van onze correspondent KATWIJK - Op de boulevard in Katwijk wordt zaterdag een wedstrijd ringsteken gehouden. Het is de bedoeling dat de deel nemers in klederdracht aan de start verschijnen. Alle zijstraten die tussen het Vuurbaakplein en het VVV-kan- toor op de boulevard uitkomen zullen tijdens de wedstrijd zijn afgesloten. Het busverkeer komende van de Noord-boulevard gaat via he' Waaigat, Emmaplein, Prince» straat, Koninginneweg w. Britse week in Noordwijk Van onze verslaggever NOORDWIJKERHOUT In Ho tel Van der Geest aan de Zee straat wordt volgende week ee:i Britse week gehouden. He! startsein tot de festiviteiten wordt gegeven door mr. A. Lam ce van de Britse ambassade oj 22 juli om 21 uur. Voorts staat op het programmt een dart wedstrijd (23 juli) eei grill, en fondue avond (24 juli) een rondgang van een Schotsl doedelzakband (25 juli), eej wisky avond (26 juli) en een di ner dansant (27 juli).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5