Vispeil in Leidse grachten neemt toe WEER SPRAKE VAN VOOROORLOGSE VANGSTEN Reorganisatieplannen bij Adler; ontslag dreigt JEUGDLEIDSTER VOOR DE RECHTER DINSDAG 16 JULI 1974 Lfc.ÜobCOURANT LEIDEN In kringen van het NW is men lichtelijk ongerust over de plannen die de Duitse onderneming Adler Werke Frankfurt heeft met haar doch teronderneming in Leiden. De 20.15 (K Ier 21.1 seriepr* llllllllllilll het bekend worden van nieuwe reorganisatie-plannen voor de Leidse vestiging, waardoor mo gelijk een tiental functionaris sen uit het midden-kader op straat komt te staan. ongerustheid is ontstaan door Bij de schrijfmachine-fabriek Ad ler Leiden, gevestigd aan de Rooseveltstraat, zijn ongeveer vijfhonderd mensen werkzaam. Adler Leiden heeft de laatste ja ren meerdere malen reorganisa ties ondergaan. Volgens di- stricts-bestuurder D. ter Wis- scha van het NVV is zelfs al overwogen een aantal produc tie-lijnen te verplaatsen naar een neven-vestiging in CuRjk, bij Nijmegen. Om zekerheid te krijgen over de toekomst van de Leidse Adler- fabriek zullen vertegenwoordi gers van bet districtsbestuur daarom op korte termijn be sprekingen voeren met de direc tie in Duitsland. Begin augus tus, na de vakantie, zal men het overleg over de reorganisatie voortzetten met de Leidse direc tie. De reorganisatie is nodig gewor den doordat de export naar Amerika van de „electric porta ble", een draagbare electrische schrijfmachine, is tegengeval len. De productie hiervan moet daardoor worden beperkt. De afzetmogelijkheden zijn ver slechterd doordat het product relatief duurder is geworden in de Verenigde Staten, als gevolg van de gedevalueerde dollar. Adler heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau nog geen ont slag-aanvrage ingediend. iiiiiRoiiiiiiiniiBiiüiii lllfllll! LEIDEN In de Leidse grachten lijkt dit jaar op nieuw meer vis te zitten dan vorig jaar. In ieder geval is duidelijk dat het aantal hengelaars dat zich aan de Leidse wallekanten een stekkie kiest, dit sei zoen andermaal is toegeno men. Niet alleen blei en voorn blijken veelvuldig toe te happen, een snoek en zeelt en vooral karper la ten zich momenteel gemak- kelijk verschalken. Voor- r- oorlogse knapen worden er af en toe opgehaald. J<Naar het zich laat aanzien zal de Br hoeveelheid vis in de Leidse wa ll teren de komende jaren zelfs |L nog verder toenemen. De ver- 11 -wachting is namelijk dat de J Leidse singels en grachten in de I toekomst belangrijk rijker aan I zuurstof worden. Verschillende factoren zullen hierop een gun stige invloed hebben. Op de eer ste plaats wordt door de aanleg van rioleringen in de binnenstad de lozing van zuurstofarm afval water sterk beperkt. Ook de door de gemeente gestimu leerde teruggang van het aantal al dan niet watervervuilende in dustrieën in 'het centrum zal e draaien aan de Morssingel Gemeente staat de hengelaars- bond niet toe uit te zetten ling en snoek poten. Ook al uit angst voor de oeverbeschadi ging die bij een intensieve „be vissing" zou kunnen ontstaan, is dit tot nu toe steeds geweigerd. Toch blijft de hengelaarsbond volharden. „Niet de vissers maar de kinderen vernielen de oevers" zo wordt geargumen teerd, „en vissen is in Neder land tenslotte de misschien wel belangrijkste vorm van recrea- Zottigheid" hiertoe bijdragen. Daarnaast is het de bedoeling om de twee waterzuiveringsinstallaties Al- lemansgeest" en „Slaaghsloot" verder uit te breiden. Meer zuurstof Het Hoogheemraadschap Rijnland constateert een toenemend zuur stofgehalte in de Leidse binnen stadswateren sinds ongeveer 1970. Van die tijd dateert ook de grote belangstelling die de vis sers ervoor aan de dag leggen. Voor 1970 trokken de Leidena- ren bijna altijd naar de buiten wateren om een hengeltje uit te werpen. „Tussen pak weg 1935 en zo'n jaar of vier geleden kon je hier haast geen vis vangen", weet de 62-jarige ras-Leidenaar „Wil lem" Bousie, eigenaar van café De Spijkerbak en een vermaard palingpeurder. „In mijn jeugd, toen ik een jaartje of 12, 13 was, werd er nog wel goed op gehaald, maar daarna is het steeds slechter geworden. Een jaar of tien geleden kon je in Leiden geen karper meer aan de haak slaan. Maar nu worden ze bijvoorbeeld In de Rijnsbur- gersingel weer hurry up naar boven gehaald. En ook bij de gasfabriek natuurlijk daar ko men ze op het warme water af. Aan de gracht Ook de heer (70) en mevrouw (68) Slijkhuis die beiden in Lei den zijn geboren en getogen en al tientallen jaren aan de He rengracht 110 wonen weten maar wat goed dat ze vroeger altijd naar „buiten" moesten om de dobber naar beneden te zien springen. Mevrouw Slijk huis: „Vroeger dacht je er niet over om hier te gaan vissen. Als je aan de gracht ging zitten, dan zeiden ze: „Die is gek". Al- leen bij Nieuwenhuizen, die con- servenfabriek aan de Morsweg zat het altijd vol vis. Daar spoelden ze veel dop'erwten in het water; die beestjes waren daar dol op en als er dan een erwtje tussen zat met een haak je eraan, had zo'n vis dat niet in de peiling. Of in ieder geval te laat. Maar de laatste jaren vist mijn man haast iedere dag hier op de Herengracht. Afgelo pen zaterdag, na de stortbui zei ik nog: „Het lijkt hier wel Nieu wenhuizen", zo'n kwak vis had ie in zijn net." De gezaghebbende penningmees ter P. Pompe van de Leidse Hen gelaarsbond bevestigt tenslotte eveneens: „Tot voor de Tweede Wereldoorlog kon je in Leiden goed je hengeltje uitslaan. Daarna is het tot het eind van de zestiger jaren steeds slechter geworden. Vanaf 1970 zit er weer behoorlijk vis. Zelfs uit Rotterdam komen ze tegenwoor dig naar onze singels om vis wedstrijden te houden. Vooral in het naseizoen worden de Rotterdammers hier met busla dingen tegelijk afgeleverd. Industrie pBelangrijkste oorzaak van de verbetering schijnt het wegtrek ken van watervervuilende indu strie uit de binnenstad in de ja ren vijftig en zestig. Voorbeel den daarvan zijn de textiel-indu- strieën Van Wijk, Zaalberg, Clos en Leembruggen, Parmen- tier en de conservenfabrieken De Sleutels en Nieuwenhuizen. De vissen-fauna in Leiden zou op korte termijn nog rijker kunnen worden als de Leidse Henge laarsbond de gelegenheid werd gegeven jong goed uit te zetten in de singels. De bond streeft er al enkele jaren naar om dit wa ter van de gemeente in beheer te krijgen. Men wil er graag pa- Volgens de gepensioneerde Heren- grachter J. van Beek een re creatie die eigenlijk „de groot ste zottigheid is". „Want wat doe je nou met die vissen? Naar boven halen en weer in het water gooien. De meesten hebben er toch geen trek in om ze op hun bord te vinden, uit dat vieze water". Niettemin is Van Beek heel regel matig aan de waterkant te vin den. „Een goed excuus om lek ker in het zonnetje te zitten" is zijn door velen gedeelte opvat ting. „Vroeger deed ik zelfs geen aas aan mijn haakje. Dan legde ik een hengel naast me neer, enkel om niet voor idioot te worden versleten. Want toen vonden ze het nog gek als je ge woon maar lekker lag te luie ren. Wanneer er mensen kwa men kijken moest je voor je fat soen wel eens ophalen na een tijdje. „O meneer is je deegie eraf. Tegenwoordig doe ik wel wat aan m'n simmetje. Maar ik hou m'n hoofd er niet bij. Als er een kennis voorbij komt of een mooie griet, ik weet niet, maar dan is mijn interesse voor het vissen zo weer weg", aldus de heer Van Beek. Leidse schakers in het buitenland Van onze schaakmedewerker LEIDEN Een tiental leden van het Leidsch Schaakge nootschap heeft in de laatste weken actief deelgenomen aan verschillende Open inter nationale toernooien. Het toernooi in Parijs trok, on danks het bijzonder lage prijzengeld, een sterke schaakelite. Vooral Rentes liet een bijzonder goede in druk achter. Nog voor de laatste ronde leek hij onbe dreigd de juniorenprijs in de wacht te gaan slepen. In een dramatische laatste partij verspeelde hij door een blun der op de veertigste zet een toren en daarmee de begeer de geldprijs. Voor twee Leidenaren begon het toernooi overigens bijzon der droevig. Ze ondervonden hoe gevaarlijk het is om midden in de nacht aan on bekenden de weg te vragen. Met een dolk in de nek wer den beiden van hun geld be roofd. De Franse politie deed zelfs geen moeite om de ver ontwaardigde spelers aan te horen. Het toernooi werd gewonnen door de Hongaarse nationale meester Tompa met 8 pnt. uit negen partijen voor Jova- novic met 7V£. Gedeelde der de o.a. Flesch en Todorce- vic. Opvallend was dat op de dag van de finale wk. voet bal in München de Neder landse ploeg er flink de vaart inzette en nog veel partijen won ook. Beste Ne derlander werd Vogel met 6 pnt. Resultaten van de Lei denaren: Rentes: 5, Dobbe laar en Bakker: 4Los en Röell: 4. Het goed georganiseerde toer nooi in Hasselt (België) trok een dertigtal Nederlanders, onder wie een groot deel van de Nederlandse jeugdtop. Pe ter de Visser zorgde in de eerste zes ronden voor goed vuurwerk. Slechts één ver lies tegen de winnaar Ostojic en remise tegen „stadge noot" Schuering waren de negatieve kanten van zijn score. Hij eindigde met een score van 6V2 uit 9 op een gedeelde 9e plaats, wat ge zien de sterke bezetting van het toernooi een uitstekend resultaat is. De rest van de Nederlandse jeugdtop liet het totaal afweten. Roy Dieks bereikte amper de 50% grens, beste Nederlander werd John van Baarle die op een gedeelde 2e t/m 8e plaats belandde met 7 pnt. Winnaar werd Ostojic met V/i gevolgd door o.a. Baarle, Sans, en Janocevic met 7. Leidse deelnemers: de Visser: 6»^; Sikkel: 5%; Kuypers en Schuering: 4%; Mechelse: 4. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG/LEIDEN Een 30-jarige jeugdleidster uit Leiden kon aan de Haagse politierechter geen duidelijke verklaring geven, waarom ze in een zelfbedieningszaak langspeelplaten en washandjes had gestolen. Van die washandjes critken'de zij en de rechter bleek bereid haar die te schenken, maar het feit van de grammofoonpla ten bleef toch bestaan. „En je kunt die niet rekenen tot eerste le- vensbehoeJten", zo constateerde de rechiter, „afgezien nog van de vraag, of diefstal dan wel is geoorloofd". Verkoopsters hadden verdachte wat zien rondscharrelen bij de pla- tenafdeling en vertrouwden haar njet. Toen zij werd aangehouden, kwamen ook de washandjes voor de dag, die verdachte evenwel zou - hebben betaald. De officier van justitie wilde volstaan met een geldboete van 150 en voorwaardelijk een week gevangenisstraf. Het vonnis werd 100 boete en een week voorwaardelijke gevangenis straf met proeftijd van een jaar. Eten en drinken Vertegenwoordigers van de niet zo kapitaalkrachtige Leidse be volking kunnen sedert begin april hun dagelijkse portie vita minen op een zeer verantwoor de en gezonde manier in het nieuwe eethuisje ,,La Bota" aan de Herensteeg tot zich nemen. Insiders kenden „La Bota" al lang als een gezellige kroeg, maar het is pas sinds een paar maanden, dat Rob (32), beheer der en kok van het café, de ruimte ook heeft benut om er zijn hobby's op culinair gebied bot te vieren. „Mijn opleiding heb - ik in principe gekregen doordat ik al vanaf mijn zes tiende op kamers heb gewoond. Je bent op zo'n moment ge dwongen om zelf je potje te ko ken en dat is bij mij ontaard in een grote liefde voor alles wat eten is", zo vertelt Rob, die bij zijn werkzaamheden geassis teerd wordt door Kitty en Mike. Mike vertelt dat in „La Bota" vooral gestreefd wordt naar het serveren van goede, goedkope en vooral voedzame gerechten. „Tot nu toe bestaat het publiek vooral uit studenten en werken de jongeren. Ze hebben hier de keuze uit zo'n 6 gerechten. Van daag kan je voor vier gulden of „Ch li con came" of „Alpensckn't- zel eten". Het duurste gerecht kost bij ons f 12,50. Verder heb je nog de keuze uit een aantal voorgerechten, zoals soep met stokbrood, mosselen en Calama- res", aldus Mike die het werken in La Bota ook puur voor de lol doet. Overdag is hij fotograaf bij het LOI. De zaakjes in het eethuisje lopen overigens dusda nig naar wens, dat men nu al uit moet kijken naar een uit breidingsmogelijkheid. „We moeten wel oppassen dat de sfeer die er nu is, door een eventuele verbouwing niet verlo ren gaat, want gezelligheid be paald tezamen met kwaliteit en lage prijzen bij ons echt wel de grootte van het suces", aldus Rob, die het eigenlijk belangrij ker vindt dat hij lekker kan kokkerellen. „Als ik er dan ook nog een beetje van kan leven is het helemaal mooi, maar dat is beslist niet het belangrijkste". Allemansgeest Vorige week stond in deze rubriek een artikeltje over de nieuwe bi stro „In de gapende eter", dat Ton Ouwerkerk van de heer Walenkamp in pacht heeft. In ditzelfde artikel werd vermeld dat de heer Walenkamp ook de eigenaar van restaurant „Alle mansgeest" is. Naar aanleiding daarvan wenst de heer Verhoe ven eigenaar van een café aan de Nieuwe Beestenmarkt, pu bliekelijk te verklaren dat niet Walenkamp maar hij de eige naar van Allemansgeestis en dat eerstgenoemde zijn restau rant in pacht heeft. onder Leiden, een feit. Unaniem werd besloten de zijde van Prins Willem van Oranje te kie zen en krachtig verzet te bieden aan de toenmalige Spaanse overheersing. Een belangrijke pagina in het geschiedenis boek je, die er ondermeer toe bij- Viswedstrijd „La Bota" in de Herensteeg jaar geleden dat in Dordrech de eerste statenvergadering werd gehouden. Wat tegen '.oor- het op de kop af 402 dig bij ons bekend staat als een Staten tocht .Marathmvergadering" wc cp. a'ie dag voor het eerst aanwezigheid van vertegenwee digers van twaalf steden, waa droeg dat Leiden zijn vrijheid herwon. Dit gebeuren wordt ook dit jaar weer in herinnering ge bracht door een statentocht langs de twaalf steden, die bij het historische gebeuren in Dor drecht een rol speelden. (Alk maar, Dordrecht, Edam, Enk huizen, Gorinchem. Gouda, Haarlem, Hoorn, Leiden, Me- demblk, Monn kendam en Oude water). Vrijdag zullen in Leiden tweehonderd deelnemers per auto vanaf de doelenkazerne van start gaan. Op het stadium heeft eerst een défilé voor de commissaris van de koningin in Noord-Holland en de burge meesters van de twaalf „Staten- steden" plaats. Vooraf moeten de rijders op enkele controle posten een stempeltje halen, waarbij het verkeer van de 3 Octobervereniging de deelne- nen hutspot aan zal bieden. De Leidse V.V.V. .gt'h'w als aandenken neg een vaantje aan TER AAR De oudervereniging van de R.K. Basisschool te Lan- geraar organiseert morgen een viswedstrijd voor de Ter Aarse jeugd. Deze wedstrijd zal gehou den worden in de Keetsloot aan de Paradijsweg en begint om 9.00 uur. Het inschrijfgeld be draagt 1,25 per kind. Katwijk, 16/7, Groenteveiling: Waspeen AI 620-840, All 320-380, BI 1610-2150; andijvie 20-46; bloemkool 61 69-105, 611 22-51, 81 62-79, 811 28- 33, ion 41, 112 54; bospeen I 73-99, II 32-80; peterselie 11; krulpeterselie 16-28; selderij 11-23; prinsessebonen 4-10; blauwschokkers 280; rode kool 53; sla 8-21; spinazie 64-70; spitskool 21-25; tomaten AI 290 per 6 kilo; tuinbonen 42-59; uien per kilo 13-16, uien per kist 560-1190; aanvoer was peen 60 ton; aanvoer bospeen 6000 bos. aanvoer bloemkool 11.500 stuks. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Patrick zn. v. J van der Wal en H. J. W. van BostelenAddy. zn. v. A. Hou waart en L. A. M. Blonk; GIJsje dr. v. B A. de Jong en G. van der Bent; MartIJn Boldus zn v W. B, de Gre« ve en E. M. M. Pool, Amoud Chris tian zn. v. C Volkcr en E. J M Kerp; Lisenka Natascha Helena dr. v. A. J. P v, Man Moorscl en H. M. van den Berg; Hilda Carry Ann< dr. T P F Wortel en L. P. L. M. Berrh; Chantal Hendrlka dr. v. H Hamaker en M. E Klein; Cas par Michlel *n v. C. P. Scholten en A. M. W. T. de wit; Peter zn. v. C, van Duljvenvoorde en H. Guljt. Ov?-!edon: M Honkoop, geb.- 20 aug. 9-tT. V-nuw; M. M Arbouw, geb. 1

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3