Veidw (2owuvni ijmaker Pro-Griekse staatsgreep in republiek Cyprus Uittreden Navo niet ter sprake Vier landen plan voor vervanging Starfighter bl MAKARIOS DOOD Vakantiegangers liepeni vast op Duitse wegen verdien 'n echte Vrijheid lankzij ist van jolitie Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103D03 - Bank: Amro-bank N.V.. Lelden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - Losse «5e JAARGANG No. 19862 MAANDAG 15 JULI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Gerald Ford en Stemerdink Vanavond op Ned. I om 21.10 uur Televizier Magazine met onder meer Gerald Ford, vice-presi dent van de V.S. en dhr. Ste merdink, staatssecretaris van defensie. KOEL Veel bewolking en perioden met regen. Vrij krachtige tot harde wind uiit zuid tot zuidwest. Min. temp. ongeveer 13 graden. Ma xima morgen omstreeks 17 gr. Morgen zon: 4.38—20.53; Maan: 1.12—18.09. TROTS VAN ZEEVARENDE NATIES In Kopenhagen lag dit weekeinde de trots van veel zeevarende naties bijeen. V.l.n.r. schoolschip Tovarisj en het Westduitse school schip Georg Fock, fel aar om deel Kopenhagen naar Gdynia. (Van onze correspondent) BONN Vele duizenden Nederlandse va kantiegangers zijn zaterdag vastgelopen op colonnes op de Duitse snelwegen, die in sommige gevallen veertig kilometer lang waren. Voor ontelbaren betekende dit beur telings lange tijd roerloos stilstaan en ter gend langzaam vooruit komen. Catastrofaal was de voor de vakantiemaanden tra ditioneel geworden zaterdagse situatie tussen Mün- chen en het Oostenrijkse Salzburg. Hier was er ab soluut geen doorkomen aan, zodat de politie de au tomobilisten via secundaire wegen naar hun eind doel moest helpen. De vertragingen ontstonden vooral als gevolg van botsingen, waardoor de rij stroken op talrijke plaatsen geblokkeerd werden.De West-Duitse politie deelde ook mee, dat zij nog nooit zoveel Nederlandse auto's op één dag gezien had. Dat gold vooral voor de wegen in Noord-Rijn West- falen van waaruit de Nederalnders naar het Rijn dal. het Ahrdal, de Eifel, Het Zwarte Woud. Beie ren of nog verder naar het zuiden uitwaaierden. Onder de dichte stromen mengden zioh tot over maat van ramp nug talloze Scandinaviërs. de werknemers van Volkswagen met zijn meer dan 100.000 man personeel en de burgers van Baden- Wurtemberg, die allen tegelijk school- en fabneks- vakantie hebben gekregen en er de oorzaak van waren, dat het de drukste en meest chaotische dag van het jaar werd. Aan de grenzen met Zwitserland en Oostenrijk stuwde het verkeer zo stérk op, dat het gemiddeld een uur wachten was geblazen. De kwaal van dit wachten en de vertragingen werden vergroot, 'door het zwoele en vochtige weer, vooral in het zuiden, waar de temperatuur opliep tot dertig graden, en waar de drukkende hitte een plaag werd. Ooievaarspaar broedt vier jongen uit DUSSEN Op het ooie- vaarsnest in het Brabantse Dussen, in het Land van Heusden en Altena, heeft een ooievaarspaar vier jon gen uitgebroed. Een zeldzaamheid, want al worden er ieder jaar wel jonge ooievaars geboren, vier tegelijk kwam voor het laatst voor in 1954. De jongen van dit jaar krij gen bij toerbeurt vliegles. Wegens ruimtegebrek op het nest hebben de ouders hun toevlucht genomen op schoorstenen in de'buurt. REGERING ACHTER STEMERDINK SCHIPHOL (ANP) Amerika weet nu duidelijker dan ooit, dat het voor de vervanging van de Starfighter geen vliegtuigen alleen aan Nederland zal kunnen le veren. De stuurgroep van Nederland, België, Noorwe gen en Denemarken, die een advies voorbereidt over de vervanging, heeft dlit de Amerikaanse politici en vlieg tuigindustrie tijdens een bezoek aan Amerika onder ogen gebracht. Luitenant-generaal lr. H. K. Stokla van de Nederlandse lucht macht zei zaterdag bij terugkeer op Schiphol, dat de Amerika nen ervan overtuigd zijn te staan voor een multinationaal vlieg tuigprogramma van 1000 tot 2000 jagers. De Amerikanen heb ben de vier landen vérgaande beloften gedaan tot deelneming van onder meer de Nederlandse vliegtuigindustrie, wanneer men zou overgaan tot het bestellen van de General Dynamics YF-16 of de Northrop YF-17 Cobra. Beide vliegtuigen zijn vol gens generaal Stokla van gelijkwaardige kwaliteit. Na Frankrijk en Amerika bezoekt de stuurgroep ook Zweden, waarna een rapport aan de vier regeringen met aanbevelingen en adviezen wordt uitgebracht over de mogelijke opvolger van de Starfighter. DEN HAAG - Staatssecre taris Stemerdink van De fensie heeft zich veel voor zichtiger uitgelaten over Nederland en de NAvo, dan het West-Duitse blad Bild- zeitungzijn lezers wil doen geloven. Bildzeitung schreef eind vorige week na een ge sprek met de heer Stemer dink, dat Nederland over vijf jarene uit de Navo zou treden, wanneer dit bondge nootschap de standaardisa tie van de kleine wapens niet zou willen dorvoeren. Uit de intussen beluisterde band jes van het gesprek blijkt, dal de staatssecretaris dit jaartal niet genoemid heeft en zich over het eventueel verlaten van de Navo zeer genuanceerd uitge laten heeft. Vandaag zou minister Vredeling met zijn adviseurs het bandje van het gesprek uit en te na beluisteren, waarna alle betrokken vragen en antwoorden openbaar gemaakt worden. De staats secretaris, die intussen met vakantie gegaan is, heeft zaterdag voor de radio wel verklaard, dat - omdat zijn duits niet zo goed is - sommige antwoorden wellicht aanleiding tot misverstanden zouden kunnen geven. Maar dat hij over uittreden van Neder land gesproken heeft bleef hij ontkennen. Minister v.d. Stoel van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van berichten hierover nadrukkelijk ontkend, dat hij hei af treden van de staatssecretaris geëist zou hebben in verband met deze kwestie. Schoonebeek benoemd tot pastoor in Hoogmade HOOGMADE De heer F. Schoonebeek Is met ingang van 1 augustus benoemd tot pastoor van O.L.V. Geboorte in Hoog made. Hij is hiermee de opvol ger van pastoor Van Vucht. Pastoor Schoonebeek had zijn eer ste werkkring in Dordrecht. Na een fusie tussen een aantal ker ken kwam hij op non-actief te staan. De nieuwe pastoor heeft als woonplaats Haarlem. Burgerwacht in Israël JERUZALEM (DPA) Het Is raëlische kabinet heeft zondag besloten een burgerwacht in te stellen voor bescherming tegen terroristenaanslagen in Israël. Bij recente aanslagen van eze aard in Kirjat-Sjmona, Ma'alot en Naharia zijn kinderen en vrouwen om het leven gekomen. De burgerwacht zal grotendeels worden samengesteld uit vrij willigers die tot de reserve van de strijdkrachten behoren. De Israëlische politie had hiertoe al wapens uit het buitenland geim- porteerd. Bonaanslagen MANCHESTER (RTR) In de Britse industriesteden Manches ter en Birmingham hebben zich bomexplosies voorgedaan die het werk zijn van het Ierse Re publikeinse leger. Bij de explo sie in Manchester, in een filiaal van de Staatsdrukkerij, raakten twee personen gewond. Dc ex plosie in Birmingham bracht grote schade toe aan een ge bouw van twintig verdiepingen waarin verschillende kantoren zijn ondergebracht. Bijzonder praktisch is deze handige mini-lettertang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen, mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal- abonnee is genoeg om in het bezit te komen van dit apparaatje. LEIDSE COURANT De zeven personen die sinds donderdag door twee misdadi gers in een gerechtsgebouw in Washington gevangen werden gehouden hebben gisteren dank vrijheid herkregen. In een pak ket met papieren handdoeken verborg de politie een sleutel, waarmee de zeven gevangenen de ruimte waarin zij gevangen zaten, konden openen. Via een lift en een achterdeuri konden zij het gerechtsgebouw j verlaten, terwijl de politie via j telefoongesprekken de twee mis dadigers aan het lijntje hield. Over het gedrag van het tweetal j waren de gijzelaars zeer tevre den geweest. Zij hadden zich de hele tijd als heren gedragen. Politiemannen met wapens in de aanslag bewaken nog steeds het gerechtsgebouw, waar de twee misdadigers zich hebben gebar ricadeerd. NICOSIA (AP/Rtr) Aartsbisschop Makarios, de presi dent van het eiland Cyprus, is vanmorgen om het leven gekomen bij een revolutie. De Nationale Garde heeft de macht in handen genomen en de president ten val ge bracht, zo werd in de Libanese hoofdstad Beiroet verno men, vanwaar vanmorgen de luchtverbindingen met Nico sia werden verbroken. De Nationale Garde staat onder leiding van Griekse officieren, van wie er eerder deze maand honderden waren uitgewezen wegens samenzwe ring tegen de regering. Aartsbisschop Makarios, de be baarde zoon van een schaapher der, is president van Cyprus ge weest sinds de onafhankelijk heid van het eiland in 1960. On danks veel tegendruk en bloedi ge incidenten is hij er in ge slaagd het eiland zelfstandig te houden tussen Griekenland en Turkije,- die de voornaamste be volkingsgroepen op het eiland leverden. Hij verzette zich met name sterk tegen inlijving bij Griekenland, waar de EOKA, de voormalige bevrijdingsbeweging van wijlen generaal Grivas een sterk voorstander van was. Een week geleden nog verklaarde Makarios dat de Griekse rege ring probeerde een dictatuur op Cyprus te vestigen en de Natio nale Garde te veranderen in een bezettingsleger. In Grieken land stond vandaag een bespre king op het programma over de beslissing van Makarios om de sterkte van de strijdmacht te verminderen. Makarios had be sloten de diensttijd terug te brengen tot 14 maanden. In Athene werd Makarios op pam fletten beschuldigd van „ver raad aan de natie". Zaterdag had het Griekse leger de toe stand op Cyprus besproken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1