Cees Stam onttroonde Oio Ritter als houder werelduurrecord GENET WON Nederland na produktieve openingsfase op fluweel ETAPPE ZONDER HISTORIE AVONTURIER KIRMAYR: Ik hoef niet rijk te worden van LEIDSE COURANT pagina s y Haarlem onkbal USEF 0-0-0-2-2-0-1-1-0= 6 Nederland 9-1-1-O-O O-l-x 12 Werpers: Clemons 1/3 innings plus zes man 0-2-4-0. Antonez 8 2/3 innings 5-3-14-2. Remmerswaal 7 1/3 innings 8-2-11-3 Peloquin 1 1/3 innings 0-0-1-0 Sullivans 0-0-0-0-1-0-0-2-x Arizona 0-1-1-0-0-0-0-0-0 Bill Sliankley stopt ermee Liverpool bui shankiey heeft de Britse voetbalwereld geschokt door na een 14-jarige ambtstermijn als manager van Liverpool zijn afscheid aan te kondigen. Ier verklaring van zijn plotseling aftreden zei de 58-jarige Schotse mijnwerkerszoon, dat hij rust nodig had om de accu's op te laden. IELGRADO De Joegoslavische stervoetballer Dzajic heeft be sloten voor zijn vereniging Rode Ster te blijven spelen. Cees Stam in actie achter gangmaker Stakenburg tijdens zijn geslaagde aanval op het werelduurrecord. UTRECHT Cees Stam zal het volgend winterseizoen zijn zesdaag secontract kunnen verhogen. Op de Utrechtse wielerbaan Galgewaard onttroonde de Kettingrijder gister avond de Deen Ole Ritter als we- reldduurrecordhouder stayeren. Het record (76.817.31 km.) werd met ruim 6 km. verbeterd. Cees Stam draaide gisteravond in een goedbe- zet stadion 82.984,69 km. onder zijn ranke wielen vandaan. Cees Stam, die zich bijzonder goed had voorbereid, was na één uur stayeren dol gelukkig met de geslaagde recordpoging. De Zaankanter had alle weergoden mee en ook het publiek, dat hem een uur lang enthousiast had aangemoedigd. Manager Jan Derksen was bijzonder ge lukkig met het nieuwe record van zijn ta lentvolle rijder. ,,De Nederlandse wieler sport heeft een nieuwe impuls nodig. Door de prestatie van Cees Stam heeft de baansport weer aan belangstelling gewon- Ruim 2000 toeschouwers waren in het Utrechtse stadion en zoveel publiek is er de laatste jaren niet meer op een Neder landse wielerbaan geweest". De recordpoging is eigenlijk geen mo ment in gevaar geweest. Of het moest door de regen zijn, die in de 32ste ronde (na ruim 13 km.) met enkele onheilspel lende druppeltjes op de cementen wieler baan viel. Het bleef bij enkele druppelt jes, zodat Cees Stam ongestoord door kon gaan. Door een snelle start legde de we reldkampioen stayeren de basis voor het uurrecord. In de negende ronde, de motor van gangmaker Stakenburg en de spieren van Cees Stam waren nauwelijks warm gedraaid, had de Zaankanter al een voor sprong van 15 seconden op zijn eigen schema. Manager Jan Derksen, die naast de baan de verrichtingen volgde van de regen boogtruidrager, was toen al erg optimis tisch. ,,Als Stam zo door blijft rijden, komt het record op ruim 80 kilometer". De wielermamager zou een uur later ge lijk krijgen. Cees Stam bleef doorgaan met een hoge snelheid vloog hij als een bromvlieg in een jampot langs de cemen ten piste van het Utrechtse stadion. Na een kwartier had Stam een comfortabele voorsprong van 40 seconden op zijn eigen schema, dat door Jan Derksen was opge steld. Ruim 20 km. had hij afgelegd, er het werelduurrecord van de Deen Ole Rit ter stelde op dat moment al weinig meei De enige tegenstanders van Stam warer de electronische tijdwaarneming en de bekende man met de hamer. In een fan tastische race tegen de klok toonde Cees Stam zijn karakter. Onvermoeibaar joeg hij rondenlang over de Utrechtse piste. Na 70 ronden (ruim 30 km.) had hij bijna één minuut voorsprong. Gedragen door het enthousiaste publiek stevende Cees Stam rechtstreeks op het nieuwe werel duurrecord af. Ole Ritter, die volgende week in Port de None het record van de Nederlander wil verbeteren, zal daar veel moeite mee krijgen. nadat de Nederlandse achtervanger HAARLEM Winneke Remmerswaal stapte ontmoedigd van de heu vel. In het begin van de achtste innings had coach Ernie Myers het dan toch noodzakelijk gevonden de Haagse pitcher te vervangen, nadat deze al eerder enkele zwakke momenten had gekend. Maar steeds herstelde Remmerswaal, die vorig jaar zo grandioos de Ne derlandse verdediging had geleid in het duel tegen Italië dat ti- telprolongatie voor Nederland betekende zich tijdig. Op een be paald moment van ontmoeting tegen USEF, waarmee gistermiddag de achtste Haarlemse Honkbalweek werd geopend, stonden zelfs twee vervangers zich in te gooien, maar de werper van Storks wen ste het eind te halen; Zo ver kwam hij echter niet. Nadat Tom White een tweehonk- slag had geproduceerd gaf Myers het teken dat Ray Pelo quin, de Amerikaan van Scho ten,- de taak van Remmerswaal moest overnemen. Myers vrees de een fatale ineenstorting van zijn startende pitcher, hoewel de stand op dat ogenblik nog geen directe aanleiding gaf voor ongerustheid. Nederland leidde dankzij een wel bijzonder pro duktieve openingsslagbeurt, waarin niet minder dan negen runs werden gescoord, met 11 leurgestelde Winneke Remmers waal, die na afloop als een der laatsten nog een sprintje trok. „Ze raakten ingesteld op mijn rechte ballen. Doordat mijn cur veworpen te veel wijd waren lieten ze gewoon mijn eerste twee ballen lopen. Dan kom je onder druk te staan. Maar ei genlijk hoef ik nog niet eens zo ontevreden te zijn. Na mijn ziekte van eind vorig jaar ben ik toch weer goed teruggeko men. Je moet natuurlijk niet vergeten dat ik in de competitie nog niet tegen zulke slagmensen heb gestaan, omdat ik in de eerste- klasse speel". Remmerswaal had op het moment dat hij werd vervangen voor zijn doen forse aantal van elf honkslagen tegen gekregen, het geen de juistheid van de beslis sing van Myers alleen maar on derstreepte. Een verrassing in de opstelling van het Nederland se team was de aanwezigheid van Hamilton Richardson, die in dit toernooi als coach zou fungeren en slechts in uiterste noodgevallen als pinch-hitter zou worden ingezet. Ernie Myers wenste kennelijk in de openingswedstrijd op safe te mikken. Ook deze keus bleek achteraf juist, want met zijn ge middelde van 0.800 was hij aan slag uitstekend op dreef. Hij produceerde in de tweede in nings een solo-homer. Met Hans Augustinus op de tribu ne mocht Alfio Troeman als achtervanger fungeren. De Spartaan, die in het begin van zijn carriere op deze positie veelvuldig heeft gespeeld, maar daarna vrijwel voortdurend der de honkman was, acteerde in het begin nogal onwennig. Al bij de eerste de beste Ameri kaanse slagman, Tom White, liet hij een bal doorschieten, waardoor White als eerste op de kussens kon komen. Daarbij ging overigens scheidsrechter Pieters, die ook later een opval lende misgreep beging door een aanvankelijk uitgegeven speler alsnog „in" te geven, niet vrij uit. Pieters stond opvallend in de weg, waardoor eerste honk man Barry Eijgendaal White niet kon uittikken. Vervolgens gooide Remmerswaal niet zui ver genoeg naar Eijgendaal om voor de eerste Amerikaanse nul te zorgen, hetgeen erop duidde dat de zenuwen nogal strak ge spannen stonden. „In het begin ging het inderdaad nog niet zo lekker", vertelde Winneke Rem merswaal. „Maar daarna raak ten we beter op dreef". Dat bleek, want nadat Nederland de openingsslagbeurt van USEF ongeschonden was doorgekomen barstte het geweld los. Sam Cle mons op de Amerikaanse heuvel zag tot zijn ontzetting vier lo pers over de thuisplaat snellen Fred Beckers voor de eerste ho me-run van het toernooi zorgde. Nadat Wim Hageman vervolgens een tweehonkslag had losgelaten was het tijd voor Clemons om te vertrekken. Jim Antone? ver ving hem, maar kon niet voorko men dat ook Harri-e van der Vaart en Remmerswaal op een verre tik van Frank Smit kon den scoren. Nederland had daarmee meteen een gat van negen punten geslagen en dat betekende eigenlijk meteen de beslissing in de eerste slag beurt. USEF kon nog wel iets terugdoen, maar verder dan runs kwamen de Amerikanen niet. Doordat Nederland in het verdere verloop van het duel nog drie lopers zag thuiskomen werd de eindstand 126. „We hebben in ieder geval gewon nen", verklaarde Remmers waal. „En dat is in een ope ningswedstrijd altijd belang rijk". FRANK WERKMAN Tourcijfers COLOMIERS Jean Pierre Genet, is met zijn 1 meter 85, een van de langste renners uit de Ronde van Frankrijk. Hij is tegelijkertijd ook een van de kleineren, want zijn ritoverwinning van Colomiers is pas de tweede die hij heeft behaald sinds hij elf jaar geleden, in de Ronde van 1964 debuteerde. Sindsdien heeft hij nimmer op het appel ontbroken. put (Genet, Vianen. Hoban) 21.+ 4. Crlblori (di Lorenzo, Pan Sercu) 21.41.05: 5. Vetez .Mai Vrijgezel Genet is met zijn ruim 33 jaar, net als Barry Hoban i een van de veteranen uit de Ronde, waarin zijn ploeg Gan- Mercier met ook nog Poulidor, i ruim is gesorteerd. Verder is er geen overeenkomst tussen de winnaars van de laatste ritten voor de Pyreneeën. Hoban is ei genlijk altijd goed voor een overwinning, Genet is gewoon lijk alleen maar goed genoeg om werk op te knappen en niet zelden vuil werk. Knappe solo vam Vallet Eerste divisie start 18 augustus ZEIST In verband met de uit spraak van de vice-president van de Utrechtse rechtbank dat de KNVB FC Vlaardingen dient toe te laten tot het betaalde voetbal zal de competitie voor wat betreft de eerste divisie twee weken eerder dan oor spronkelijk was vastgesteld be ginnen. De eerste wedstrijden worden op zondag 18 augustus gespeeld. Het begin van de competitie van de eredivisie blijft gehand haafd op zondag 1 september. Dat knecht zijn was ook de basis voor zijn overwinning van giste ren. Ruim drie jaar nadat hij in Marche-, en Famenne voor het eerst in zijn loopbaan een Tour-etappe had gewonnen. Ge net ging mee met een groep kleineren die het veertien kilo meter voor de eindstreep in Colomiers probeerden. Een merkwaardig groepje waarin negen ploegen waren verenigd onder de tien renners die op deze dag bij de gratie van de Het bleef vrede tot geringe interesse van de groten een kans kregen. Toch werkte het tiental niet echt samen. Ge net proefde het onmiddellijk. De ervaren rot viel herhaaldelijk aan. Zorgde eerst voor een scheuring in het kopgroepje en vertrok tenslotte alleen, waarbij Delcroix, Di Lorenzo en Martos elkaar bleven aankijken. Een etappe zonder historie had zijn winnaar, Jean Pierre Genet. Het was het enig belangrijke. Voor ieder was deze dag te warm, het aantal kilometers te groot. Er was geen animo, geen ijver, behalve in de allereerste kilometers toen de tot nu toe fa- lende Van Impe zijn gezicht liet zien. Van Impe demarreerde- praktisch in het startschot. De eerste kilometers leidden tame lijk steil naar de Cöte de la Barraque de Bare en de kleine Belg wilde een keer laten zien dat hij nog klimmen kon. Van Impe pakte snel de premier van 500 franken op de top, incas seerde ook nog de 200 franken voor de winnaar van de eerste premiesprint en realiseerde zich toen dat er nog 230 kilometer voor de wielen lagen. Van Impe veerde overeind na het „point chaud" in de gedachte dat de hele dag uit hete punten zou bestaan. De zwoegers, die in de beklimming van slechts zeven kilometer minuten hadden verloren haalden opgelucht adem. Zij behoefden geen angst te hebben voor een grote slag aan de vcoravond van de twee de rustdag. Colomiers, niemand kan het tenslotte de generaals die de vrede pre- dikten, kwalijk nemen dat een paar gewone soldaten aan het eind van de dag even met hun geweer speelden. De Ronde van Frankrijk, nog altijd 111 ren ners van de 130 die ruim twee weken geleden in Brest begon- de de Pyreneeën Morgen op de Fran se nationale feesidag wordt naar Spanje gereden. Optimis ten hopen dat het voldoende aanleiding voor wat strijd zal Kessler naar Hertha BSC ZWOLLE PEC/Zwolle zal moe ten omzien naar een andere trainer. Georg Kessler onderte kent namelijk dezer dagen een contract voor twee jaar bij de Westduitse Bundesliga-vereni- ging Hertha BSC (Berlijn. Kessler (41) duitser van geboorte, is de opvolger van Dettmar Cramer, de Fifa-traini speciale opdracht de ontwikeklingshulp die soonlijke redenen" o ding van zijn driejarige verbin tenis had verzocht. Cramer be dong indertijd 450.000 gulden. met als voetbal- n „per- ontbin- SCHEVENINGEN In het gemêleerde buitenlandse gezel schap, dat deze dagen de METS aandoet, vormt de Brazi liaan Kirmayr op een punt een uitzondering met zijn „medereizigers". Hij beschikt in tegenstelling tot de an deren, die al tennissend hun verblijf in Europa bekosti gen, over een dermate hoeveelheid talent dat hij na zijn zege gisteren op Fleury wel eens zou kunnen uitgroeien tot de verrassing van het jubileumtoernooi van De Metse laars. Verder onderscheidt de blonde Braziliaan zich in niets van de overige buitenlanders. Hij is eenzelfde avon turier. „Ik kwam naar Europa zonder toernooien te plan nen". Het gewaagde experiment verliep vooi; Kirmayr nog enigszins succesvol. Succesvol in financieel opzicht. Want dat is het belangrijkste doel van de reizenden der tennisgemeenschap, die met het jaar toeneemt. Toer nooien moeten zoveel opleveren, dat men kan voorzien in de eerste levensbehoeften. Geen vetpot, voor het toernooi op de METS bijvoorbeeld golden garanties van onderhoud en een startgeld van vijftig gulden. En het grootste gedeelte van het buitenlandse contingent is reeds uitgeschakeld. In de enkelspelen op Fritz en Kirmayr na. Carlos Kirmayr, niet alleen vanwege zijn uiterlijk een kleurrijke deel nemer, stelt ook weinig eisen. H'j is het voorbeeld van een le vensgenieter. „Als ik met de prijzen mijn reizen kan betalen vind ik het genoeg. Ik hoef niet rijk te worden, plezierig tennis sen is voor mij het belang- rijkst" Met die instelling bracht de 23-jarige Braziliaan het nog ver ook tot dusver. In zijn land staat hij even hoog geklasseerd als Mandarino en Koch, spelers met een internationale reputa tie. „We staan op gelijke hoogte op de nationale lijst omdat we van elkaar afwisselend wonnen en verloren. Bij de laatste na tionale kampioenschappen werd ik eerste." Oversteek Met Koch bereikte Kirmayr op Wimbledon de derde ronde van het herendubbelspel, waarin zij werden uitgeschakeld door Ok- ker en Drysdale. Het oorspron kelijke doel voor de oversteek naar Nederland was „Hilver sum", maar in de tussentijd was er ook nog even tijd voor het toernooi op de METS. ..En na Hilversum ga ik naar Spanje voor een circuit van een maand". Kirmayr blikt niet verder in de toekomst. Het he den is voor hem alleen maar belangrijk. Zo staat hij ook niet stil bij zijn kansen in Scheve- ningen, waar hij gisteren de halve eindstrijd bereikte. Zijn enige woorden daarover: „Ik ben niet bang voor mijn tegen standers". Dat bleek uit de wij ze, waarop hij Niek Fleury eli mineerde. Na de eerste gewon nen set (6-4) had Fleury alle kansen om terug te komen, vooral toen hij bij de tie-break op setpoint stond. Hij verwaar loosde die, waarvan Kirmayr ij zig kalm profiteerde. Merk waardigerwijs beperkte de Bra ziliaanse kampioen zich in die belangrijke fase alleen tot te rugslaan, Fleury maakte alle fouten. Veel fouten maakte ook Frêd Hemmes, die tegen de volijveri ge Klaas Visscher regelrecht op weg leek naar een nederlaag. Hemmes stond in de beslissende set met 4-1 achter, toen de slim me Visscher juist iets te veel wilde plaatsen. Veel ballen gin gen net uit, ook door de wind. Het was echter Hemmes, die na afloop klaagde over de wind, gisteren weer ruimschoots aan wezig op de METS. Zijn clubge noot Jan Hordijk had eerder op waardige wijze zijn vorm bewe zen. De Amerikaan Lohman sloeg wat hij kon, Hordijk ant woordde steeds met subtiele sla gen: 6-4, 6-4. Bij de dames ver dween de laatste buitenlandse ook van het toneel. Trudy Wal hof, weer genadeloos vast, on dervond nauwelijks tegenstand van de Australische Murphy, die wel kon slaan, maar niet kon lopen: 6-2 6-3. Nora Lautë- slager zorgde voor een verras sing. Voor de eerste keer in haar carrière versloeg zij Ju dith Salome: 6-3 7-6. KEES KOOMAN Sportwereld NIJMEGEN Na de eerste dag van de cricketontmoeling tussen het Nederlands bondselftal en de British Airforce Over Rhine heeft Nederland een achterstand' van 38 runs. JOHANNESBURG Olympisch kampioen West-Duitsland en Zuid-Afrika plaatsten zich voor de finale van een landenhockey- WENEN De Europese Zwem- liga heeft er van afgezien bij de Europese zwem- en waterpolo- kampioenschappen van 18-25 au gustus in Wenen anti-doping controles uit te voeren. TUNIS Het 53ste congres van de Internationale Turnfederatie zal niet in Tunis worden gehou den. De regering van Tunesië weigerde visa aan de delegaties van Israël en Zuid-Afrika. LONDEN De Internationale Badmintonfederatie heeft het mogelijk gemaakt dat de Voks- republiek China deelneemt aan de badmintoncompetitie bij de I Aziatische Spelen. WEYMOUTH De Oostduitser i Wolf is vrijwel zeker van de we reldtitel in de Flying Dutchman- «Spanje tiit.. 15 JULI .16e ETAPPE- 209 km

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9