IJsheiligen of niet weer voorspellen blijft een gok VROUWEN W EINIG NAAR SCHOLINGSPROGRAMMA'S ACTIECOMITÉ VRAAGT OM ECHT KERKELIJK ONDERZOEK Nieuw Dennendal niet blij met uitspraak Den Uyl £eidóc6oivtati<; Bij ons in de Jordaan PAGINA van een onzer redacteuren DEVENTER Sinds de oudheid hebben weersverwachtingen in het brandpunt van de belangstel ling gestaan. Was het niet de William Shakespeare die er zijn vierendertigste sonnet aan wijdde „hoe komt gij toch voorspellen zulk een schone dag, zodat ik zonder jas mijn tocht aanvaard de. Het werd geen zon, maar nat te nevel die ik zag". Die voor spellingen werden toen en wor den nu gedaan door charlatans en waarzegsters profiterend van de algemene onwetendheid en een wijdverbreid bijgeloof. Slechts geroutineerde waarne mers van wind en wolken zoals de molenaar, een zeevisser, de boer en de meteorologen kunnen enkele voorspellingen doen en dan nog als zeer voorzichtig. Ze spreken toch ook altijd van weersverwachting. Neem nu eens de hondsdagen ze zijn weer aanstaande en wel van 19 juli tot 18 augustus. Veel mensen denken aan hondse dagen en de volksmond heeft daarop aardige rijmpjes en zegs wijzen gemaakt zoals .regent het niet op sint Margriet dan regent het zes weken niet. Maar is het nat op sint Margriet men in geen maand de zon meer ziet". Of: „Komen de hondsda gen met veel regen, dan gaan we slechte tijden tegen". De hondsdagen hebben in ieder geval niets uitstaande met hondeweer. Die dagen op de ka lender hangen samen met de omstan digheid dat de hondster Sirius gelijktij dig opkomt met de zon, vandaar. Sint Margriet is de tweede dag in die honds dagenperiode en wel de twintigste juli. De in het rijmpje bedoelde sint Mar griet is de heilige Margarita van An- tiochië, slachtoffer van een van de laat ste christenvervolgingen onder Diocle- tianus in 308. Haar jaardag in in het westen althans de twintigste juli. In Engeland bestaat ook een sint Mar griet namelijk sint Swithin. De aan diens naam verbonden voorspelling heeft eigenlijk de zelfde beteknis als die van sint Margriet maar de feestdag valt op een andere datum en wel op 15 juli. Trouwens er zijn ook meer lan den, die de hondsdagen in een wat af wijkende periode laten vallen. Ze zeg gen dat de hondsdagen tellen van 3 juli tot 11 augustus. Wat komt er nu uit van die volkse voorspellingen? Is het pure onzin of is er toch iets van waar? Ook en vooral meteorologen waren nieuwsgierig naar de waarde die dergelijke voorspellin gen zouden kunnen hebben. Ze hebben zich de moeite getroost een scherpe controle in te stellen die was gebaseerd op waarnemingsresultaten over een tijdvak van 40 jaar. De resultaten van de voorspelde weersgesteldheid voor de 40 dagen na Sint Margriet waren negatief. Het weer op sint Margriet 20 juli dus werd in die 40 jaar ge volgd door 23 droge en 17 natte dagen. In de 23 droge jaren. Voor de 17 natte jaren was de uitkomst 24 droge en 16 Regent het op sint Margriet dan is volgens een statistiek in de Bilt de kans op 4 weken onbestendig weer iets groter dan dat die dagen zonnig zou den zijn. Met dat „onbestendig" wordt dan wisselvallig weer bedoeld, met an dere woorden: de kans op regen is vrijwel even groot als de kans op zon nig weer. Het juist voorspellen van het weer is dus een uiterst moeilijke zaak. Langer dan 3, mogelijk 4 dagen kan een meteoroloog ook niet vooruitkijken en dan nog overvallen hem grote en snede veranderingen. Trouwens, er zijn nog meer heiligen die in het volksgeloof collectief met het weer in verband worden gebracht: sint Boni'facius Pancratius, Servatóus en Mammertius ofwel de ijsheiligen. Hun feestdagen vallen tussen 11 en 14 mei. Ze worden in verband gebracht met de aanvoer van koude lucht. De meteoro logische wetenschap staat tegenover deze verwachting minder sceptisch dan tegenover die van sint Margriet. De statistiek wijst namelijk uit, dat in derdaad rond de tweede week van mei gemiddeld een vertraging optreedt in de stijging van de gemiddelde tempe ratuur. Aan de naam van Sint Lucas, zijn feestdag valt op 18 oktober, is het wat zachtere weertype verbonden. Dit zachte herfstweer staat in de Verenigde Staten bekend als Indian Summer. Behalve al die heiligen, worden ook enkele hemellichamen als de maan en de zin in verband gebracht met het weer. De meteorologen staan afwij zend tegenover deze weersvoorspellin gen. Een onderzoek heeft namelijk aangetoond dat de fasen in de maan stand geen enkele invloed op het weer kunnen hebben. Wei is het wat anders als gepraat wordt over de tekenen rond de maan of zon. Aan het volgende rijmpje zal men enige waarde mogen hechten: „Een kring rond de maan zal in storm vergaan". Evenals aan dit rijmseltje: „Een kring om de zon daar huilen vrouwen en kinderen om". Wie kent voorts niet dit: „avondrood mooi weer aan boord, morgenrood regen in de sloot". Ook dit rijmpje blijkt een kern van waarheid te bevatten. Mor genrood wordt veroorzaakt door de rode stralen van de zon die aan de westelijke hemel aanwezige wolken verlichten. Deze wolken zijn voorboden van naderende regenbuien. Als het 's avonds rood aan de hemel is, dan blij ken de regenwolken naar het oosten te zijn weggetrokken. Maar, pas op: „een grijze morgen zal voor mooi weer zorgen een mooie morgen zei ons in regenzorgen". „Vrouwe van alle Volkeren' DEN HAAG (ANP) „De con gregatie voor de geloofsleer te Rome is door het bisdom Haar lem misleid", aldus schrijft voorzitter J. Leechburch Au- wers van het Haagse actiecomi té voor de „Vrouwe van alle Volkeren" in een gisteren ver schenen circulaire. Het comité bestrijdt de verklaring van de congregatie van vorige maand, dat er )verkelijk een diepgaand onderzoek zou hebben plaats ge had naar de verschijningen, die In Amsterdam in 1945 gebeurd zouden zijn. De heer Leechburch Auwers schrijft „met smart" te wach ten op een echt kerkelijk onder zoek. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van het bis dom Haarlem, dat de Romeinse congregatie de voorstanders van de „Vrouwe van alle Volkeren" uitdrukkelijk in het onderzoek heeft gekend. Het bisdom onderschrijft de ning van het actiecomité, dat men privé Maria gerust als Vrouwe van alle Volkeren" mag aanroepen, maar bena drukt tevens de oproep van Rome „elke propaganda achter wege te laten". Volgens de heer Knuvelder betekent dit echter slechts, dat de gelovigen wor den uitgenodigd om de propa ganda stop te zetten." Zo'n uit nodiging mag ik als katholiek op haar eigen verdiensten toet sen, zeker zolang er geen be hoorlijk onderzoek is geweest". Het actiecomité gaat door met haar tweemaandelijkse bustoch ten naar het secretariaat van het comité „Vrouwe van alle Volkeren" te Amsterdam. De volgende tocht is 15 augustus. Vaticaans document bevestigt handhaving celibaat VATICAANSTAD' (KNA) De Romeinse congregatie voor het onderwijs heeft in een document over de opleiding van kandida ten voor het priesterschap op nieuw de samenhang tussen priesterschap en celibaat beves tigd. Bet document dat aan alle bis schoppen is toegestuurd, zegt, dat er tussen priesterschap en celibaat een „wederzijdse be trekking" bestaat. De waarde van het celibaat ligt, aldus het document, in de totale beschik baarheid aan het priesterlijke werk. Het celibaat drukt uit de overgave aan God met „een on verdeeld hart". Het document is tot stand geko men door samenwerking van de congregatie voor het onderwijs met enige theologen en mens' tenschappers. Het document uitgegeven op aandringen van paus Paulus, maar ook van de bisschoppensynode en van talrij ke regenten UTRECHT (ANP) Het bestuur van de stichting Leef- en Werk gemeenschap Nieuw Dennendal is niet erg gelukkig met de uit spraak van premier Den Uyl, gisteravond na het kabinetsbe raad, dat het kabinet met grootste zorgvuldigheid de vrage van de stichting om vergunning voor een zwakzinni geninrichting met maximaal 300 pupillen bekijkt, maar voorlopig eerst een advies van de zieken fondsraad afwacht. De heer Piet Reckman, bestuurs lid van de nieuwe stichting, noemde dit .-.grote flauwekul". Volgens hem kan de minister van Volksgezondheid zonder meer een vergunning geven behoeft de Ziekenfondsraad pas daarna te adviseren over een erkenning in het kader van de AWBZ. De drie paviljoens van Dennendal die vorige week door het „Nieuw Dennendal''-personeel zijn verlaten, zullen het komen de weekeinde door een ontsmet- tingsdienst worden ontsmet. De paviljoens zijn sterk vervuild en Jordaners houden ervan ook in letterlijke zin de bloemetjes buiten te zetten, zodat langs de overhellende geveltjes steeds meer geraniums in de raamkozijnen verschijnen. Voor de moderne, haastige Jordaner blijkt dat echter een probleem met zich mee te brengen: hoe hou ik het allemaal nat? De bewoner van een hoekhuis aan de Egelantiers straat heeft het probleem opgelost door een tientallen meters lange tuinslang langs zijn gevel te laten kronkelen, die bij iedere bloembak van gaatjes is voorzien en aan het eind is afgesloten. Door het simpelweg open- en dichtdraaien van de kraan boven het gootsteentje in het keukentje besproeit hij in één keer al fijn gevelbloemen. Ongetwijfeld handig, maar of het fraai is? Dit heeft het bestuur van de Wil lem Arntszstichting gisteren meegedeeld na afloop van een bespreking met de tijdelijke di rectie van Dennendal en met vertegenwoordigers van de in richtingen die verpleegkrachten hebben gestuurd om op Dennen- j dal te helpen. DEN HAAG Vrouwen maken weinig gebruik van scholings programma's. Onderzocht moet worden hoe dat komt. Gelijktij dig moeten voorlichtingspro gramma's voor vrouwen uit alle categorieën worden opgezet om hun een inzicht te geven in hun toekomstige situatie op de ar beidsmarkt. Het Directoraat voor de Arbeidsvoorziening stelt dit vast in een rapport, dat nog moet worden uitgebracht aan minister Boersma van Sociale Zaken. werkloosheid onder Elk jaar treden ongeveer 95.000 meisjes tot de arbeidsmarkt toe. Ongeveer 30 pet. van hen ver liet in 1972 zonder diploma de school. Zo'n 60 pet. kwam uit het laagste opleidingsniveau. Eind maart 1974 waren 24.000 vrouwen met een volledige dag taak werkloos (3 pet.). Dat be tekent een stijging van 2000 ten opzichte van 1973, aldus het rapport. Van deze vrouwen is 30 pet. gehuwd, 23 pet. zes maan den of langer en 10 pet. een jaar of langer werkloos. Geflat teerde cijfers omdat niet alle zich laten inschrijven of hun inschrijving bij de ar beidsbureaus handhaven. De vraag n gedeeltelijke dagtaak blijkt erg klein. Het directoraat meent dan ook dat de gehuwde werk neemster erop moet rekenen, dat zij meer dan vroeger moet overwegen een full-time functie te aanvaarden. Aan de andere kant zouden de werkgevers wel eens genoopt kunnen worden te bekijken in hoeverre bepaald werk door part-timers verricht zou kunnen worden. Een bestu dering hiervan noemt het direc- DEN HAAG (ANP) Het meest geschikte tracé voor een vaste oeververbinding over de Wester- schelde ligt naar het oordeel van Rijkswaterstaat tussen Kruiningen en Perkpolder. De verbinding zou moeten bestaan uit een tunnel en een brug. Als voordelen worden genoemd het behoud van een open rumte in de delta, de veerdienst Krui ningen—Perkpolder kan verval len en de totale kosten zouden 200 tot 300 miljoen gulden lager zijn. Voor de aanleg van de verbindin gen bij Kruiningen zal ongeveer 4.5 jaar nodig zijn. Vreemde vergelijking IN PEPERBEK, het levendige periodiek waarin leden en sympathi santen van D'66 konden afreageren, lazen we de smalende uit-1 spraak dat de juichkreten van de KVP cs over het CD A-succes in maart en mei denken doet aan voetbalsupporters die jubelen over de uitslag 15, omdat hun club toch maar de eer heeft gered. Zelfs dat plezier is de D'66 sympathisanten ontzegd: zij zouden het meer in een basketbaluitslag 6—98 moeten zoeken. Overigens willen we wedden dat menig socialist en ander profeet van de link se concentratie graag zou hebben gezien dat de winst van het CDA alleen maar zo schijnbaar was als de chronische D'66-aanhanger haar ziet. kiezers verkondi- net dan niet alleen meer werk gemeenteraden, maar ook aan i dan in het bijzonder de KVP- van de grond af een nieuwe or- oet doen om het CDA electo- Werk aan de winkel ER ZIJN MENSEN DIE, als ze met vakantie gaan, met geen stok te bewegen zijn om aan iets anders te denken dan aan zee, bergen of lekker eten. Maar anderen behoren tot het soort van hen die vóór ze in de auto, het vliegtuig of de trein stappen, nog net een paar goede voornemens voor straks maken, bijvoorbeeld: „Eenmaal weer thuis, dan zullen we het plafond in de voorkamer of het be hang boven weer eens een goede beurt geven" Op hen lijken de paar KVP-prominenten die, vlak voor het losbreken van de grote zomervolksverhuizing, partijleden t gen, dat er straks heel wat te doen valt. Wat opvalt is dat daarbij verder werken aan de afbouw Christen-Democratisch Appèl voorop staat. PARTIJVOORZITTER DE ZEEUW voor de politici in Kamers, Staten e de basis waar „gewone burgers" en leden hard moeten gaan werken om vi ganisatie op te bouwen, die het hare i rale werfkracht te geven. Als fractievoorzitter belooft mr. Andriessen voor 1874/1975 meer sa menwerking tussen de christen-democratische fractiebesturen en de vorming van speciale werkgroepen om in cruciale kwesties een ge zamenlijke standpuntbepaling van Christen-democratische politici te bevorderen. Een onmisbare bijdrage dachten we om tegen 1977 het éne ver kiezingsprogram en de éne kandidatenlijst van het CDA te helpen bevorderen; voor de naaste toekomst lijken naast het middenstands- beleid, ook de defensienota, de verdere onderwijsreorganisatie, de sociale premiedruk en de welvaartspreiding geschikte onderwerpen voor zulk speciaal overleg. EN WAT DOEN DE „GEWONE" BURGERS, als zo tegen september de ernst des levens weer terugkeert?. Zij hebben in het verkiezingsjaar 1973/1974 kunnen ontdekken dat het meer hun reacties dan de resultaten van overleg „op hoog niveau" waren, welke de CDA-beweging van prof Steenkamp veerkracht ge geven'hebben. Vanuit de naaste omgeving van Steenkamp wordt er aan gewerkt om op het succesvolle patroon voort te borduren. Met primair discussies of het CDA duidelijk Christen-democratisch ol ook duidelijk wijder dan inter-confessioneel moet zijn. Niet uitslui tend een precies-geformeerd fusieproces van KVP, ARP en CHU-or- ganen, maar desnoods (ondanks de risico's die daarbij genomen worden) een verband van rechtstreekse CDA-leden. Het lijkt soms een beetje vaag, maar het grote voordeel is „dat er beweging w de beweging zit" Dat is in de oude confessionele partijen wel eens anders geweest Toen leek het soms alleen maar of er werk aan de winkel was, maar heerste er in werkelijkheid onheilspellende stilte die, op de momeniten dait ze verbroken werd, vaak het ergste deed vrezen. Een terechte vrees, zoals in de zestiger jaren en nog in 1972 gebleken Verboden voor huisdieren DE GOUDSE KANTONRECHTER vindt het niet strijdig met de goe de zeden indien in een huurreglement een verbodsbepaling tot het houden van huisdieren wordt opgenomen. Zijn motivatie: in een ge bouw, waarin de huurders zijn aangewezen op het gezamenlijk ge bruik van trappen, gaingen en portalen en waar bovendien gemak kelijk geluidshinder kan optreden, kunnen, ter verzekering van opti maal huurgenot voor alle bewoners, enige beperkende regels met betrekking tot het gebruik van flats niet worden gemist. INTERESSANTE VRAAG IS NU, wie voor een flatgebouw uitmaakt wat optimaal huurgenot is, zo deze omschrijving bij een flat al mo gelijk is. Gezinnen met kinderen accepteren noodgedwongen de overlast van dito boven- beneden- of zij-buren, omdat de pot de ke tel wat verwijt. Flatbewoners zonder kinderen zouden zonder tegen spraak kunnen gaan klagen over aantasting van het huurgenot. Deze spanningsvelden zijn er ook tussen mensen die al dan niet huisdieren bezitten. In verhevigde mate soms, omdat kinderen er nu eenmaal bij horen en huisdieren voor bepaalde mensen niet. Spanningsvelden die in een flat nu eenmaal niet te vermijden zijn die met een beetje goede wil, met perkt kunnen blijven. TENSLOTTE, mensen die er de oorzaak va gemeenschappelijke ruimten bevuilen zijn medebewoners die dit doen met andere tolerantie be- zijn dat hun huisdieren laken als hun vuil. Beide situaties komen voor; de laatste mogelijk zelfs frequenter. Alleen wordt de kritiek vaak eenzijdig geuit. EEN DIER DAN MAAR WEGDOEN, is een gemakkelijke oplossing. Mensen die dat voorstellen beseffen echter niet wat ze zeggen. GROENTEVEILING LEIDEN (12-7): s 225—285. Uien 28—40. indijvle 22—33. Doperw- Bloemkool 135—248, Snijboner 62—81, Spitskool 38—57, Prei 36—38, 19—34, 290—300, Ca- Weeroverzïcht DE BILT In Europa zijn mo menteel twee weerzones te on derscheiden. Een koel, wissel vallig en buienrijk weertype met maxima tussen 15 en 20 graden in westelijk Scandinavië, de Britse eilanden. Noord- en Midden Duitsland en ook in ons land", droog zonnig en warm zomerweer met maxima tussen Dei 25 en 35 graden in Zuid Frank- rijk, Spanje, Italië en de Bal- gjHeSèr kanlanden. De beid« luchtmas- Lucht R-dam sa's die dergelijke grote ver- schillen in eigenschappen verto- zd. Limburg nen, worden van elkaar geschei- Aberdeen den door een front, dat gisteren Barcelona de gehele dag regen bracht in Berlijn Zuid Engeland, Midden Frank- Bordeaux rijk en plaatselijk in Zuid Duits- Frankfort land. Dit front zal nog wat naar Geneve het noorden kunnen opdringen, zodat de regenzone ons land dicht zal naderen, en zich naar alle waarschijnlijWiejd zelfs eni ge tijd over onze zuidelijke pro vincies zal weten uit te breiden. uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Majn Vooruitzichten voop maandag, eerst enkele regen- of onweers buien, later meer zon, vrij koel. i Aantal uren zon: 3 tot 12. Min. istanboTl j temp.: omstreeks 13 graden. Las "aimaj temp: omstreeks 19 gra- Tel^Avhr* den. Kans op een droge periode

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7