Bij Milaan verdween vijftigste vrachtwagen SOMBER JUBILEUM BIJ NEDERLANDS TRANSPORT Victor von Hagen de laatste grote ontdekkingsreiziger (Van onze correspondent) MILAAN De Nederlandse weg vervoerders hebben deze week een. merkwaardig en somber gouden ju bileum gevierd: de vijftigste vracht wagen uit Nederland werd bij Mi laan gestolen. Van deze vijftig vrachtwagencombinaties zijn de meeste weliswaar een poos later teruggevonden, maar wel leegge haald. De voorkeur bij de diefstal len schijnt uit te gaan naar wagens, geladen met kaas, vlees en andere consumptie-artikelen met een be hoorlijke handelswaarde. Ook voor wagens met bijvoorbeeld radio's en t.v.-toestellen hebben de rovers bij zonder veel belangstelling. De vijftigste vrachtwagencombinatie verdween dus in Italië. Maar op het Nederlandse consufaat in Milaan is men pas op een totaal van zestien gestolen" wagens sinds 1 januari 1973. Men geeft daar echter wel toe, dat een verschil heel goed mogelijk is, omdat lang niet alle diefstallen bij het consulaat gemeld worden. Opvallend in dit verband is wel, dat Nederlandse vrachtwagens, die met Italiaanse consumptiegoederen rich ting Nederland rijden nog geen last gehad hebben van deze duidelijk georganiseerde diefstallen. De rovers^ houden vermoedelijk het Italiaanse financiële belang zeer goed in het oog. Deze hele diefstal-affaire, die al zo veel instanties bezighoudt, heeft het Nederlands bedrijfsleven tot nu toe zeker vijftig miljoen gulden gekost. Dit stelt de heer R. Nieman vast. Hij is begin dit jaar namens de Nationa le Organisatie Beroepsgoederenver- voer (N.O.B.) in Rome geweest en liep daar vakbondsorganisaties en ministeries af, om met grote kracht tegen het weg-banditisme te protes teren. Zeker, de Italiaanse instanties luisterden zeer welwillend, knikten somber mee met de klachten van de heer Nieman en zijn aktie leek suc ces te hebben. Tussen half februari en half juni van dit jaar werden geen nieuwe diefstal len gemeld. Tot twee weken terug, toen de rovers kennelijk de schade wilden inhalen. In nog geen veertien dagen tijd verdwenen weer vier volle vrachtwagens vlak over de Italiaan- 'se grens. Nu dus de vijftigste. „Je reinste maffiawerk", zo luidt de beschuldiging van Nederlandse zij- de.„Eigen schuld", aldus de Italia nen, nauwelijks onder de indruk van deze beschuldiging. In beide opmerkingen zit de nodige waarheid. Om te beginnen met de Nederlandse klacht moet ongetwij feld geconstateerd worden dat er sprake is van een sluitende organisa tie, die de diefstallen voorbereidt en laat uitvoeren.Zelfs al zijn er wel eens lege vrachtwagens gestolen dan nog wil dat niet zeggen dat de dief stallen niet goed georganiseerd zijn, aldus een toelichting van het consu laat in Milaan. De vice-consul heeft bijna dagelijks Onzekerheid over de goede, afloop van de reis kontakt met de politie om te trach ten nieuwe feiten te horen en om bij het opsporingswerk te helpen. De Nederlandse ambassade in Rome klopt doorlopend bij de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken aan om te protesteren tegen de ver ontrustende reeks diefstallen. De wagens worden meestal tussen de grensovergangen en Milaan ont vreemd. Meestal ook tijdens de lunchpauzes van de chauffeurs en niet - zoals een Italiaans onderzoek heeft uitgewezen - tijdens het inkla ren. In bijna alle gevallen worden de vrachtwagens een dag of wat later - maar wel leeg - teruggevonden. Van officiële Italiaanse zijde is enke le maanden geleden geopperd dat misschien vervoerders of chauffeurs gemene zaken met dieven zouden maken. Een insinuatie die in Neder land terecht grote verontwaardiging wekte. „Toch is vaak eigen schuld dat de wageris verdwijnen", aldus een reactie van Italiaanse instanties. .In de meeste gevallen zit slechts één chauffeur op de wagen. Als die man - en dat is vanzelfsprekend - een hapje gaat eten, staat zijn wagen minsten een uur onbeheerd. Soms niet eens afgesloten, vaak met geld en papieren in de kabine. Het is Vijftig keer een leeggeroofde vrachtauto terugvinden is een hard. gelag. j onbegrijpelijk dat zo weinig vervoer ders extra beveiligingsmaatregelen hebben getroffen zoals een anti-dief stal installatie". „Aan de grensovergangen lopen al tijd" behulpzame" mensen rond, die voor de chauffeur de papieren-romp slomp wel willen regelen. Verleide lijk aanbod voor een vermoeide chauffeur, maar een zeer riskante zaak.Zowel op het consulaat in Mi laan als op de ambassade in Rome moet men de Italiaanse autoriteiten gelijk geven als die hun verbazing erover uitspreken dat dergelijke zware, kostbaar geladen vrachtwa gen-combinaties maar met één chauffeur worden bemand.Verhuis wagens bijvoorbeeld zijn tot nu toe niet gestolen. „Dit lukt ook niet", aldus Nederland se verhuizers, omdat onze wagens tijden de heen- en terugreis geen seconde alleen blijven. Er is altijd iemand in of bij". Het lijkt erop dat het Nederlandse beroepsvervoer met deze situatie moet leren leven. De Italianen tonen zich tenminste niet erg bereid om er nog meer actie tegen te ondernemen, zolang van Nederlandse zijde niet duidelijk blijkt dan men wil meewer ken, bijvoorbeeld door een dubbele bemanning of betere veiligheids maatregelen. En dat is dan afschu welijk voor de misschien al op weg' zijnde chauffeur, wiens wagen over een aantal uren of dagen ook gesto len zal worden: de tweeënvijftigste, de drieënvijftigste ROME Victor von Hagen is weer op reis. Volgens de planning voor twee jaar, maar dat kan best wat uitlopen, als het in Irak te heet, of in de hooglanden van Iran te koud zal zijn om te reizen. Maar op een expeditie van twee jaar moet je zulke tegenvallers (of meevallers?) incal culeren. Victor von Hagen is op z'n 66ste jaar voor de zoveelste keer als leider van een weten schappelijke expeditie op stap gegaan. Dit maal als aanvoerder van de expeditie die op zoek gaat naar het traject van de zogenaamde „koninklijke Perzische Weg", de legendarische route tussen Sardis in Turkije en Susa in Perzië, sinds eeuwen een discussiepunt tussen de geleerden. De „American Geographical Society" (in New York) financiert deze onderneming. „Maar er is nog iets dat ik in die twee jaar wil uitzoeken", vertelt Von Hagen, „en dat zijn de bijzonderheden over dat verba zingwekkende communicatie-systeem van de oude Perzen". De befaamde Darius die de ruim 2000 km lange verbindingsweg tot in de perfectie afbouwde, was bijvoorbeeld de eerste die een pontonbrug over de- Bosporus bouwde, zo'n 2500 jaar geleden Over 360 vast-verankerde boten was het wegdek gelegd dat Europa met Azië verbond. Nadien is de Bosporus eeuwen en eeuwen een open, niet overspannen watergrens geweest, totdat eind vorig jaar een vaste oeververbinding werd geopend (de vierde langste brug in de wereld! „Om de 26 km was een rustplaats gebouwd langs „de koninklijke weg". Ondanks ber gen, woestijnen, hitte en kou waren erva ren ruiters koeriers dusin staat om die 2400 km lange weg in negen dagen van begin tot eind af te rijden. Ruim 200 km per dag. Een ongelooflijke prestatie, waar over de Grieken en de Romeinen later nog met diepe bewondering spraken. Herodo tus schreef over die verbindingslijn o.a. „dat wind, noch storm, noch de duisternis van de nacht deze koeriers konden tegen houden of ophouden". Die lovende frase staat nog altijd gebeiteld in de gevel van het hoofdpostkantoor van New York. Victor von Hagen is de jovialiteit in eigen persoon. Hij woont sinds jaren in de buurt van Rome. Wonen is wat veel gezegd, want Von Hagen is en blijft een rusteloos zwer ver, misschien wel de laatste grote ontdek kingsreiziger. Sinds 1932 heeft hij in elk geval meer gereisd dan enig andere nog. levende collega van hem. In de loop der jaren heeft hij een ongelooflijke hoeveel heid verhalen vergaard. Vlug sprekend, met en donkere bas, altijd lachend, tuk op Hollandse sigaren en daar voor in ruil erg gul met zijn „persoonlijke" cocktail (2/3 wodka, 1/3 cointreau, wat bitter en perziken). „Die heb ik samen met de Russen gebrouwen, toen die indertijd Wenen verlieten. We hebben bij elkaar gegoten wat we toen hadden en het smaak te uitstekend". De groep van vijf kort voor het begin van het grote avontuur. Von Hagen moet ook bij veel Nederlanders een vertrouwde klank hebben, omdat tal van zijn boeken in het Nederlands vertaald en uitgegeven zijn. Wie zijn boekenproduk- tie overziet verbaast zich onwillekeurig. Je vraagt je af, waar hij de tijd vandaan heeft gehaald om tussen de voorbereidingen van zijn reizen en zijn reizen zelf in,toch nog produktief te zijn. Vele jaren van zijn leven heeft Von Hagen doorgebracht in de gebieden waar eens de nu verdwenen koninkrijken van de Zuid en Middenamerikaanse indianenvolken hebben gelegen. Hij beet. zich als een speurhond vast op de beroemde wegen der Inca's, hij leefde tussen de koppensnellers van het Amazonegebied, hij werkte met de" beroemde onderzoeker sir Julian Huxley samen op de Galapagoseilanden toen daar het eeuwfeest van Darwin werd „her dacht". Hij vond sporen van de legendari sche Quetzal-vogel, de heilige vogel van de Azteken en de Maya's. Hij schreef over de geneeskunde van de Amazone-indianen, de gebruiken (o.a. de papierfabricage) van de Azteken en hij publiceerde boeiend materiaal over de gro te heirwegen van het Romeinse rijk, van de Rijn tot in Afrika. Na zo'n leven zou je veronderstellen dat iemand de rust opzoekt, bijvoorbeeld in de stille heuvels buiten het lawaaierige Rome. Maar Victor von Hagen zelf lacht om zo'n veronderstelling. De koninklijke Perzische weg heeft hem voor een paar jaar in de ban. In theorie weet hij al enorm veel over deze langste handelsroute ter wereld. Hele stukken er van zijn later ook door de Romeinen ge bruikt en nog later door de Byzantijnen, die de weg de „zijde-route" noemden, om dat de route uiteindelijk tot in China voer de. De expeditie heeft een vaste bemanning van vijf man. Behalve Von Hagen zijn dat de Italiaanse fotograaf-archeoloog To- muecci, de Turk Barista. die de expeditie Campbell, in Turkije zal bijstaan, de Cana dese geograaf en geoloog Steve Jackson met zijn 26 jaar de jongste in de groep en de filmer Dirk Campbell, Brit. Tij dens de expeditie zullen regelmatig geleer den van allerlei nationaliteiten voor korte of lange tijd deel uitmaken van het gezel schap. Twee Landrovers heeft de club-van vijf ter beschikking en daarmee zal afhankelijk van het weer gereisd wor den." Onze strijdkreet is dat de expeditie o'nder alle omstandigheden in actie zal blijven", aldus Victor von Hagen. Met zijn mede-reizigers is de 66-jarige vete raan inmiddels in Turkije aan het eerste deel van zijn tocht begonnen. Vandaag of morgen worden op het Romeinse thuis adres van de expeditie de eerste berichten al verwacht. FRANS WIJNANDS Victor von Hagen: van Duitse afkomst, genaturaliseerd Amerikaan en oud-officier van het Amerikaanse leger, oorlogsveteraan, weten schapsman en publicist.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15