Celdschaarste brengt beurzen in beroering Ophoping chemisch afval dreigt in Rijnmondgebied fidddcecHiSt; Nixon gaf geen fiat voor inbraak bij psychiater Ellsberg DAJAN HANDELDE ONJUIST IN MA'ALOT l>>. ilDERDAG 11 JüLI lb,'4 Van onze economische redactie AMSTERDAM De internationale geld- wereld staat onder een stevige druk. Alle beurzen melden een geweldig aanbod van effecten en obligaties en daardoor een op zienbarende koersval. De noteringen lig gen gemiddeld zo ongeveer op het niveau, dat op het dieptepunt van de oliecrisis in december werd waargenomen. Hier en daar valt bepaald van een nerveuze stem ming te spreken. Hoewel men in de geld- wereld net als in de sport dikwijls kan spreken van mysterieuze krachten, mag men de huidige beroering toch wel toe schrijven aan een geldschaarste aan een kapitaaltekort. Zo'n tekort treedt op, als er een grote be hoefte is aan kapitaal of als er een gering aanbod is. Thans doen zich beide situaties voor. Het bedrijfsleven klaagt al lang over krappe winstmarges, afbrokkelende winsten en zware fiscale lasten. Het heeft, de sterke prijsontwikkelingen met argusogen volgend, dikwijls nogal wat grondstoffen „gehamsterd" en daarin veel geld gestoken en het rendement komt er slechts traag uit bij een wat te rughoudende economie. Als men de zaken draaiende wil houden, als men wil inves teren om voordeliger te kunnen produce ren of als men nog wil uitbreiden, is er geld nodig, moet men gaan lenen. Er is echter uitermate moeilijk aan geld te komen. De centrale banken houden uit beleidsoverwegingen de liquiditeiten krap en daardoor zitten de andere banken ook niet ruim in de middelen. De bereidheid van de burger om te sparen is ook niet bijster groot vanuit de overweging, dat spaartegoeden ondanks de erop gekweek te rente toch maar aan koopkracht inboe ten en dus maar beter meteen in goede ren kunnen worden omgezet. Zoals het bedrijfsleven zich met grond stoffen heeft ingedekt tegen prijsstijgin gen, zo heeft men elders dikwijls grond stoffen vastgehouden in de hoop op prijs stijgingen. Die voorraden zijn doorgaans gefinancierd met geleend geld en dat houdt de geldstroom ook weer tegen. En tenslotte zijn er dan nog internationaal de overheden, die van het toch al schaarse geld een deel opeisen om aan eigen ver plichtingen te kunnen voldoen. Elk artikel dat schaars is en waarnaar grote vraag bestaat, is duur. Kapitaal is eveneens duur. De stijgende rente, die zich al manifesteerde in een hoge hypo theekrente zo men al hypotheekgeld kan krijgen, is er het bewijs van. Wie drin gend geld nodig heeft en die hoge prijs wil ontgaam, gaat om zich heen zien of hij nog iets te gelde kan maken. Dan komen dus opeens net als thans het geval is grote hoeveelheden aandelen en obliga ties op de markt, de zogenaamde primai re liquiditeiten. Wie nog wat geld omhan den heeft, staat niet direct te dringen om deze waardepapieren aan te kopen, omdat het gewoon uitlenen een heel fijn rende ment oplevert. De bereidheid om te kopen ontstaat pas bij een flinke koersval. Die is er dan ook. En wie haar waarneemt en zelf nog waardepapieren heeft, reageert al snel met Gauw verkopen, voordat de koersen nog verder zakken en het verlies (aan boekwinst) nog groter wordt. Het gevolg is dan weer een nog groter aanbod en een nog verdere koersdaling. Dit is, tot het allersimpelste terugge bracht, de oorzaak van de huidige onrust op de internationale beurzen, hier in Eu ropa en ook in Wallstreet. In feite spelen nog allerlei andere zaken, die het proces beïnvloeden maar ook de theorie tegen spreken. Opmerkelijk is bijvoorbeeld, dat de goudprijs blijft stijgen. Uit die goud honger mag men afleiden, dat er toch nog wel kapitalen aanwezig zijn.... Een interessant nevenverschijnsel is, dat de sterke koersval sommige bedrijven noopt om door henzelf uitgegeven aandelen te rug te kopen op de beurs. Doet men dit niet dan loopt men het risico, dat anderen, bijvoorbeeld een geduchte concurrent, deze aandelen tegen een schappelijk prijs je opkopen en het bedrijf plotseling een geheel nieuwe eigenaar heeft. Een „over val" wil nu wel eens lukken en kan goed koper zijn dan wanneer men een officieel fusiebod zou moeten uitbrengen. In Ame rika doet zich dit kopen van eigen aande len al wezenlijk voor. Er is op dit moment geen reden door dit alles in paniek te geraken. Aangenomen mag worden, dat de huidige geldschaars te van tijdelijke aard zal zijn. De overhe den doen periodiek niet onaanzienlijke uit gaven voor woningbouw, werkgelegen heidsprogramma's, gemeente-uitkeringen, e.d. en de grote dollartegoeden bij ban ken, die thans voornamelijk op korte le ningstermijnen beschikbaar worden ge steld, zullen ook wel weer loskomen. Zou de periode van schaars en dus duur geld aanhouden dan gaat er uiteraard een we zenlijke invloed van uit op de economie. Dan immers kan zij gaan stagneren. De prijzen blijven dan sterk stijgen terwijl de vraag naar goederen door die stijging afneemt, waardoor weer de werkgelegen heid wordt aangetast. Stagflatie dus, zoals de economen zeggen: stagnerende economie bij voortgaande inflatie. Intussen wordt de vraag, die de geldwe- reld steeds bezighoudt nu weer bijzonder actueel: Hoe krijgt men de mensen weer aan het sparen? Zoals reeds eerder be toogd, is doorgaans de rente, die men op kapitaal kweekt, niet voldoende om de geldontwaarding te compenseren. Wie spaart, vergaart niet meer maar boet in, ook al doen de banken erg hun best om door verhoging van de rentestand geld tot zich te trekken. Voorzover de rente de geldontwaarding nog een beetje bijhoudt is er dan nog altijd de fiscus, die de rente als inkomsten boekt en daarvan al gauw een kwart tot de helft opeist. Voor de kleine spaarder, die na zijn actieve perio de met zijn spaargeld moet uitkomen, is dat hard gelag. Er is wel eens over ge dacht om ook spaartegoeden en dan niet alleen bij banken, maar ook b.v. bij verzekeringsmaatschappijen te index- ren, dat wil zeggen op dezelfde wijze waardevast te maken als salarissen, AOW-uitkeringen e.d. In een aantal lan den heeft men met dit systeem al erva ringen opgedaan en deze waren niet on verdeeld gunstig. In Finland bijvoorbeeld is het ve le jaren geleden helemaal uit de hand gelopen omdat de staat als gevolg van een voortdurende geweldige inflatie op een gigantische manier in de schulden kwam te zitten. De OESO (Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwik keling) heeft onlangs een dergelijke in dexering in haar algemeenheid afgewe zen, al leek zij wel te vinden voor iets dergelijks voor kleine spaarders. Zo'n systeem werkt op zichzelf ook infla toir en de invoèring ervan werkt tevens in de richting van wat de president van de Nederlandse Bank „voltooide inflatie" noemt: Het accepteren van inflatie als een niet meer te stuiten gegeven. Douane vindt 5 kg her oïne op Schiphol SCHIPHOL (ANP) De douane op Schiphol heeft gisteren een Maleisiër aangehouden, die bij na vijf kilo heroïne in zijn baga ge had verborgen. Hij arriveerde met een lijntoestel van de KLM uit Kuala Loem- poer op Schiphol om later met een toestel van Luxair door te vliegen naar Luxemburg. Volgens de douane toonde de Ma leisiër zich zeer verbaasd over de in de dubbele bodems van zijn twee koffers verborgen he roïne. Hij beweert van niets te weten. De douane noemde de constructie van de twee koffers van de Maleisiër „zeer inge nieus vakwerk". De man, die vaker in Nederland is geweest, beschikt over een contactadres in Amsterdam. Dat de bouwvakantie nog niet be gonnen is, is duidelijk te zien. Met als achtergrond de in aan bouw zijnde torenflats, zijn deze ze&r jeugdige bouwvakkertjes bezig aan zeer futuristisch uit ziende bouwsels. Tenslotte heb ben zij wel vakantie. Massaslachting spreeuwen in België BRUSSEL (AFP) Op aandrin gen van fruittelers in de streek van Luik in België zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in een bos op de grens van de provincies Luik en (Belgisch) Limburg, 100.000 spreeuwen door middel van dynamiet ge lijk aan ongeveer 300 kilo t.n.t. gedood. De spreeuwen zouden vijftig kilo fruit per dag opeten. Vuurproef MINISTER LUBBERS heeft zonder veel tegenstand in het kabinet ge daan gekregen de spelregels van het prijsbeleid wat soepeler te ma ken. Hij zal het kabinete voor zo'n versoepeling hebben gekregen op twee argumenten. Ten eerste dat ondanks een zeer straffe prijsbe- heersing in de eerste vijf maanden het prijsniveau in Nederland toch al weer met ruim vijf procent gestegen is; ten tweede dat er iets redelijks zit in de ondernemingsopmerking dat in menige bran che de vrije concurrentie meer uithaalt dan departementale oeka- ses. De vakbeweging moppert wel een beetje over Lubbers' versoe pelingen; er wordt gesproken van te snel optimisme en over 'n gok die goed en slecht kan uitvallen. Maar ook in die hoek blijkt men bereid te zijn nadere feiten af te wachten. De prijsstijgingen in juni vallen in elk geval erg mee; het getij is voo:r minister Lubers' vuurproef niet ongunstig. Hij heeft dit voordeeltje wel nodig, omdat tegen de tijd dat de loononderhandelingen op gang komen ook de prijzen sterker opwaartse neigingen zullen hebben. Een meevaller tje nu is best te gebruiken. Grapje van 1000 gulden WAT ZIJN WIJ NEDERLANDERS SOMS toch een vreemd volkje. Danst premier den Uyl, compleet met militaire pet, de polonaise samen met voetballers en vrouwen van voetballers, dan slaan we ons op de dijen van uitbundig plezier. Maakt mijnheer mr. J. Luns in Brussel een grapje tegen mijnheer Nixon uit Amerika over de Nederlandse taal, dan steekt een aantal Nederlandse politici onmid dellijk een waarschuwende vinger omhoog zo van: „maar dat gaat zo maar niet mijnheer Luns. Onze taal zo te beledigen En wat zei mijnheer Luns helemaal? „Van alle diergeluiden lijkt het Nederlands nog het meest op een taal en ook dan nog vind ik dat niet aardig tegenover de dieren. Dat is nou helemaal het grap je, dat nu. door de vragen van drie kamerleden aan de Nederlandse regering, ineens ook nog eens duizend gulden kost. En dat is hele maal geen grapje meer, nietwaar! Weeroverzicht WEERRAPPORTEN WASHINGTON (AP) President de „lekkages" uit het verleden. een psychologisch profiel van Nixon heeft de jury in het lood- Ehrlichman, aldus Nixon, was be- Ellsberg gietersproces schriftelijk meege- last met de algemene leiding Ehrlichman.s verdedigeh haddc„ deeld dat rui nooit toestemming van de7e oroen Kissinger als getuige doen deeld dat hij nooit toestemming van deze groep, heeft gegeven voor inbraak Nixon,s beëdigde getuigenverkla- ring werd voorgelezen nadat Bloedbad van Palestijnen Inhalen in bocht oorzaak Finse busramp lYVASKYLA De officiële Finse commissie, die het busongeluk onderzoekt dat vorige week vrij dag aan 11 Nederlandse vakan tiegangers het leven heeft ge kost, is tot de conclusie geko men dat het ongeluk gebeurde doordat de bus in een flauwe bocht een rij auto's inhaalde, .terwijl van de andere kant een vrachtwagen met aanhanger na- t>? bestuurder van deze vrachtwa gen remde, waarna de aanhan ger een schaarbeweging ging maken en zich in de toeringcar- De bus boorde. De chauffeur van t' de bus behoort tot de slachtof- t>e commissie is tot haar conclu sie gekomen na een reconstruc tie van het ongeluk, het ernstig ste dat ooit in Finland is ge- JERUZALEM (RTR) Een Israëlische commissie van on derzoek naar het bloedbad van Ma'alot heeft ex-minister van defensie Mosje Dajan en chefstaf generaal Morde- chai Goer gekritiseerd voor hun optreden tijdens de gij zeling door Palestijnen van bijna 90 schoolkinderen op 15 Volgens het verslag van de com missie dat gisteren is uitge bracht aan het parlement had de regering in Jeruzalem ge handeld op basis van onduidelij ke en onnauwkeurige informatie omdat de eisen van de Palestij nen niet nauwkeurig door Dajan en Goer waren gelezen. Als de regering eerder over de gege vens had beschikt waarover Da jan en Goer beschikten, had zij wellicht ook eerder het besluit genomen tot militair ingrijpen Zelfs als Israël de om de kinderen te redden. nen riepen de juiste eisen waren en dat die de basis voor onder handelingen vormden. „Bij nauwkeurig lezen van de brie ven zouden zij zich snel hebben gerealiseerd dat alleen de brie ven de volledige voorwaarden bevatten". De regering had die informatie echter niet en zij achtte daarom een redelijke kans op overeenstemming met de guerrillastrijders aanwezig. had inge willigd. dan zou een code die her \an buiten ha^ moeten be reiken toch te laat zijn gekomen om hen van hun plan het schoolgebouw op te blazen te doen afzien. het kantoor van Daniel Ells- berg's psychiater Lewis Fiel ding. Het presidentiële taar was vervat in een verklaring die werd voorgelezen door de rechter in het proces. Gerhard Gesell. De rechter leg de er de nadruk op dat Nixon zijn getuigenverklaring vrijwil lig en zonder enige dwang heeft afgelegd. De raadslieden van de verdachten, onder wie Nixon's voormalige adviseur voor bin nenlandse zaken John Ehrlich man, hadden de president zes vragen voorgelegd. In zijn antwoord hierop liet Nixon weten dat het speciale team on derzoekers, thans bekend als „de loodgieters" omdat zij m- formatielekken moesten dichten, daartoe door hem waren ge machtigd en voorts opdracht had den om verdere niet goedge keurde vrijgave van geheime inlichtingen te voorkomen en een rapport op te stellen over minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger tijdens een verhoor dat amper anderhalve minuut duurde had verklaard dat hij nooit een verzoek had in- tot het opstellen van vaarden in een poging om de geloofwaardigheid van de kroon getuige charge, David Young, in discrediet te brengen. Young heeft in het Witte Huis op ver schillende tijdstippen zowel voor Ehrlichman als Kissinger ge- generaals beschikten over twee brieven in het Ergc's en in het Hebreeuws waarin de eisen duidelijk stonden. Om dat die brieven in algemene ter men waren vervat en niet met Bij de Palestijnse actie kwamen name gesproken werd van de de daders en 21 kinderen om actie in Ma'alot, waren zij van het leven en zestig kinderen Regering moet meer interesse tonen voor schaakteam DEN HAAG Twee leden van de Eerste Kamer vin den dat de regering voort aan belangstelling moet tonen voor de Nederland se schakers. De senatoren Van Hulst (CHU) en Verburg (PvdA) hebben in dit ver band minister Van Doorn van CRM schriftelijk be naderd met de vraag wel ke bewindsl'eden aanwe zig waren bij de slotronde van het wereldschaaktoer- .Welke bewindslieden wa ren ter begroeting aanwe zig bij de terugkeer van ons schaakteam dat niet alleen de voorwedstrijden gewonnen heeft, maar dat bovendien n de finale- groep, waaraan 16 landen deelnamen, een uiterst eervolle plaats bereik te". aldus deze Kamerle- Moskou wil betrekkingen met Israël herstellen WASHINGTON (RTR) Sowjet- russische diplomaten in Wash ington zinspelen dezer dagen op herstel van de diplomatieke betrekkingen met Israël. Israël neemt het standpunt in dat de Sowjetunie het initiatief moet nemen omdat zij de betrekkin gen op 8 juni 1967, op het einde van de slag van Sinai in de Zes daagse oorlog, verbrak. Er werd in Washington op gewe zen dat de Sowjetunie vrijwel niet te pas is gekomen aan de bemiddelingspogingen in het Midden-Oosten sinds de oktober- oorlog van 1973 omdat zij geen betrekkingen met Israël onder houdt. Minister van buitenland se zaken Gromiko reisde tijdens dr. Henry Kissingers bemidde- lingswerk wel naar het Midden- Oosten, maar hij kon Tel Aviv niet in zijn bezoek opnemen. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lucht R'dam Twente geh. bew. geh. bew. De Bilt Het weer in ons land minstens 12 uur: 70 procent, blijft zijn onbestendig karakter Kans op een geheel droog etmaal: behouden. Achter een frontensy- 40 procent, steem dat in de afgelopen nacht over ons land trok kwam een zwakke rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling die vandaag voor enige verbetering van het weer zorgde. Deze verbetering zal maar van korte duur zijn. Morgen zal een oceaanstoring de onstabiliteit van de aangevoerde lucht doen toenemen, zodat op enkele buiten moet worden ge- rekend. De oceaanstoring trekt vïissingen mee in een westelijke stroming Aberdeen"1"* die in stand wordt gehouden, Athene door een lagedrukgebied bij Barcelona Schotland en een uitloper van Bordeaux het Azorenhogedrukgebied bo- Brussel ven de Golf van Biscaje en Ge^^,ort Frankrijk. Deze uitloper veroor- Helsinki zaakt in de landen rond de Mid- inssbrück dellandse Zee een stabiel weer- Lissabon86™ type met middagtemperaturen Locarno van rond de 30 graden. Londen Luxemburg Madrid Vooruitzichten voor zaterdag: On- Malaga bestendig en weinig verandering in temperatuur. München onbew. regenbul cijfers voor Aantal uren zon: 2—10. Min temp. omstreeks 13 graden. Max. temp. omstreeks 19 graden. New York Kans op een droge periode van TunifViV Spilt Stockholm Wenen Ztirloh Casablanca Istanboel Las Palmas Met droefheid geven wij u kennis dat in Huize Leytenrode te Leiderdorp, waar zij maandenlang liefdevol is verpleegd, na een moedig gedragen lijden, gesterkt door het H. Sacra ment der zieken, van ons is heengegaan, onze lieve zuster» schoonzuster en tante JOHANNA ADRIANA VAN MIL op de leeftijd van 68 jaar. Zoeterwoude, 11 juli 1974. Correspondentie-adres 5 Meilaan 3, Zoeterwoude H R. De overledene is opgebaard in de rouwkapel van Ad Sanctos, Lange Mare te Leiden. Bezoek aldaar vrijdag van 10.00 12.00 uur en van 14.0017.00 uur. Vrijdagavond 19.15 uur wordt zij overgebracht naar de Parochiekerk „Meerburg" te Zoeterwoude H.R., warana een avondmis volgt. Zaterdag 13 juli te 10.30 u. is de plechtige H. Uitvaartdienst, waarna de begrafenis op het kerkhof van bovengenoemde parochie. Gelegenheid tot condoleren: vrijdagsavonds na de avondmis in de zaal van de pastorie. Enige en algemene kennisgeving. ROTTERDAM (ANP) - De kans is groot dat er bin nenkort in het Rijnmond gebied een enorme opho ping komt - 84 ton per et maal van chemisch en der halve (zeer) gif'ig afval. Dit zou het gevolg kunnen De °CMR eist zi'n van de sluiting van de v° D" chemische afdeling van de n. Afval *Terwcr":ing Rijnmond (AVR), een in het Rotterdams havenge bied gelegen overheidsbe drijf. Deze sluiting dreigt, doordat de directie van de Dienst Centraal Milieu Be- Ir. I. van der Kooi, directeur heer Rijnmond (DCMR), die optreedt als controle rend orgaan van de provin ciale overheid in Zuid-Hol land. vindt dat de zaak tamelijk sim pel ligt. Er moet zo snel moge lijk een „natte" zuiveringsin stallatie bij de AVR komen. de nv Afval Verwerking Rijnmond dat deze een zogenaamc'e natte rookgas zuiveringsinstallatie koppelt aan haar verbrandingsovens. Zo niet, zal de DCMR adviseren aan GS van Zuid-Holland om de tijdelijke hinderwetvergunning van de AVR niet te verlengen. Deze vergunning loopt over drie de AVR, is geenszins van plan om de door de DCMR verlangde apparatuur aan te schaffen. Hij wil, omdat een studiegroep van de Technische Hogeschool - in Twente hem dat heeft aanbevo- Posl va„ den Burg ls niet ontvan. 1— zogenaamde droge keHjk v00- he, argurnent dat rookgaszuivering. Van der Kooi heeft nu besI en om. zo gauw hij hoort dat de DCMR een „ne gatief" advies ho»ft uiige'. \?rht over de AVR aan GS. de chemi sche ovens van zijn bedrijfstop te zetten. een „droge" zuivering een beter rendement oplevert een reini ging voor 99 procent (tegen 95 procent b j ratte zuivering). Die natte installaties zijn zo te koop en dan heb je tenminste 95 pro cent. De aanschaf van een dro ge zuiveringsinstallatie, welke nog niet bestaat, kost vele maanden. Dat is gewoon te

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9