s Zorgen in Oost-Europa om toeneming abortus Veel schade aan gewassen door wilde zwijnen KORTE METTEN STROOMAFSLUITING GEOORLOOFD NA NIET BETALEN KALKARHEFFING QD 50 *3 DE NIEUWE UNIE Zou voetbal dan toch rechts zijn? de^lENE Winnaar Duitse lotto heeft weinig wensen Drekmassa nadert New York Secretariaat voor niet-christenen tien jaar oud Anglicanen blijven aan oec umene meewerken Socialistische „liturgie" in Slowakije DONDERDAG 11 JULI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ARNHEM (ANP) Deskundigen van Fauna Beheer Gelderland zijn van mening dat op heel wat grotere schaal wilde zwijnen moeten worden afgeschoten als enige mogelijkheid om hun aan tal op een aanvaardbaar ni veau te houden. Door hun sterk gegroeide aantal brengen deze dieren thans veel schade toe aan de landbouw. Andere me thoden om de landbouwgebieden te beschermen, zoals het afras teren van terreinen, hebben weinig effect. Het jagen op wilde zwijnen is evenwel niet eenvoudig, aldus de heer S. Schaap van Fauna Beheer Gelderland. De dieren opereren uitsluitend 's avonds en 's nachts, zodat het voor de jagers moeilijk is de dieren af te schieten. Bovendien mogen wijfjes met jonge biggen niet geschoten worden en in het don ker is het onderscheid moeilijk te maken. Men schat dat dit jaar ongeveer duizend wilde zwijnen vrij door Gelderland zwerven. Vorig jaar al werd voor tienduizenden gul dens schade berokkend aan aardappel en maïsvelden. De laatste weken zijn veel jaohtver- gunnningen verleend voor het schieten van zwijnen buiten het jachtseizoen. Ook het aantal dassen in Gelderland is ge groeid, nu er veel meer mais voor veevoeder wordt ver bouwd. maar de schade door deze dieren is niet groot. Wel veel schade veroorzaken de dui zenden konijnen. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Het gerechts hof in Leeuwarden heeft het vonnis van de rechtbank in Gro ningen vernietigd, waarin uitge sproken werd dat het electrici- teitsbedrijf E.G.D. ten onrechte de stroom heeft afgesneden in de woning van dr. W. A. Smit uit Yde in Drente. De heer Smit heeft in november vorig jaar geweigerd de Kalkarheffing te betalen en is toen afgesneden van de stroom. Het hof overwoog dat electrici- teitsvoorziening en Kalkarhef fing twee zaken zijn die bij el kaar horen en dat de E.G.D. geen onrechtmatige daad heeft gepleegd met de stroomafslui- ting. Een electriciteitsbedrijf heeft wel de verplichting tot stroomvoorziening, maar wan neer er van wanbetaling sprake is kan afsluiting van de stroom niet gezien worden als een on rechtmatige daad. Dr. Smit, wetenschappelijk mede werker aan de rijksuniversiteit in Groningen is nog niet v an plan de heffing voor de snelle kweekreactor in Kalkar te beta len. Hij wil eerst de mogelijk heid onderzoeken voor cassatie. Wie mocht denken dat deze week de weekbladen zouden over vloeien van de grootse daden van het oranjeteam, komt be drogen uit. Natuurlijk, in alle maal wel aandacht voor de we reldkampioenschappen, maar todh niet die voor de band lig gende uitbundigheid. Twee uit zonderingen op Elseviers voor pagina prijkt Johan Cruyff en op de omslag van Accent Rinus Midhels. Zou voetbal dan toch rechts zijn? De Haagse Post vindt Dennendal en de karateclub van de aati- Muller-ouders belangrijker dan voetbal. Een triest interview met de laatste beheerder van Dennendal. Een veelzeggende uitspraak - om het nu eens niet over de pupillen te hebben van prof. Brenninkmeijer: „Ik vind dat men zich te weinig ge realiseerd heeft welke schade -men in de levens van die groepsleiders aanrichtte. Dat geldt voor Muller, dat geldt per definitie voor de andere partij. Want het zijn natuurlijk idealis tische, weisig egoïstische mensen die dit soort werk doen. Als dat zo vertrapt wordt, met argu menten ver buiten hun eigen be levingswereld, richt je geweldi ge schade aan.". En dan een van de ouders: „Ik ga me opof feren, je krijgt in Nederland toch nooit meer dan vier jaar. Ik ga meneer Muller persoonlijk vermoorden". De badplaats Zandvoort vroeger en nu wordt doorgelicht. Een strandexp'oitant, teleurgesteld: „Vroeger vonden ze het verblijf op het strand op zich prettig. Nu hoeft de zon maar even ach ter de wolken te verdwijnen of ze pakken de bullen in en rijden terug naar de flat". Badplaatshumor: „Er is vandaag nog een Belg verdronken op zee. Gooide zijn peukje over boord en wou het toen uittrap- Voor hen die De Tijd altijd een goed hart hebben toegedragen, een prettig interview met Arie Kuiper, hoofdredacteur van het nieuwe weekblad. Hij zegt: „Waarom het nou mis is gegaan met Dt Ti'jd? De crisis van De Tijd is de crisis van de Neder landse katholieke kerkprovincie. De Tijd is weg gepolariseerd, op een gegeven moment kreeg je een loopgraaf links en een loop graaf rechts, maar de handgra naten die over en weer gegooid werdes bereikten de overkant niet meerl die kwamen terecht in het middenveld. Die grote massa, in het midden, zeg tus sen Confrontatie en Septuagint, heeft afgehaakt en heeft ge- zegd: zoeken jullie het maar uit. Het is buitengewoon tra gisch,-dat dagblad De Tijd zich niet heeft kunnen handhaven, maar het lijkt mij onvoorstel baar dat het katholieke volks deel in Nederland al dermate is weg gepolariseerd da* ze ook een weekblad niet meer in stand kan houden". Accent brengt zeven volle pagi na's, omslag dan niet mee gerekend, over voetbal, over Rinus Michels: „Niet omdat hij dit Nederlands elftal naar een serie weergaloze successen heeft gevoerd, verdient deze Mi chels een plaats onder de on- sterfelijken in de voetbalge schiedenis, maa»r vooral omdat hij het vaderlandse voetbal weer een hart gaf, een heel groot en dapper hart. Een reportage uit het Antoni van Leeuwenhoekhuis, waar de kan ker bestreden wordt, zet de le zer aan het desken. „Dat artsen weerzin tegen kanker hebben zou ook kunnen blijken uit het rela tief laat onderkennen van de ver schijnselen. Verschijnselen die zij als zodanig wel kennen, maar aanvankelijk bij hun ei gen patiënten niet de juiste bete kenis geven. Kanker is niet al leen vaak dodelijk, maar boven dien mythisoh belast, een soort moderne melaatsheid". Ook in V.N. deze week Dennen dal, maar dan een verhaal van binnenuit. Schrijnend. De koude oorlog in het kabinet rondom de defensienotawordt uitgebreid belicht. „Ironisch is het dan tenslotte", zegt V.N. „dat na al deze gevechten er eigenlijk nog een open nota ligt. En dat bo vendien het NAVO-stuk dat in tussen ook is vrij gegeven, rea geert op het oorspronkelijke Ne- der'andse plan en niet op de be langrijke wijzigingen die daarna zijn aangebracht". En terzijde een harde noot: Voor het opsporen ven de mens ach ter bestuurder Drechsel zou nog meer politie nodig zijn. En een opstekertje voor hen die met vakantie gaan: regenwolken kunnen op dia's ook heel mooi Een alarmkreet opent Elsevier. Er dreigt een catastrofe in onze toeristenindustrie. De toeristen blijven weg. Voor de buitenland se toeristen hoeft Nederland niet meer. Vooral niet voor de Amerikanen. Er zijn legio facto ren aan te wijzen voor deze rampzalige ontwikkeling. Een oorzartk voor de malaise wordt niet graag onderkend: De Ne derlandse zelfvoldaanheid. ,,Ze komen toch wel". Het is deze houding, zo zegt Elsevier, (de afnemende service-bereidheid) die resulteerde in het grote wegblijven. Over negen pagina's Elsevier schijnt verder Cruyff superstar. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN - De 26-jarige bestelau to-chauffeur, Heinz Wilken, is een van de twee eerste Duit sers, die in de lotto anderhalf miljoen mark gewonnen heb ben. Hij is er zelf zo perplex van, dat hij niet weet, wat hij met het geld moet beginnen. In zijn Oostfriese dorp in de buurt van de stad Leer wil hij in ieder geval voor zijn loon van 2200 mark in de maand blijven wericen. Zelf zegt hij ervan: „Een oostfries moet eenvoudig werken. Ik kan trou wens zo'n goede baan niet zo maar weggooien. De vorige week heb ik nog dertig cent per uur opslag gekregen". Ziet men af van het huis, dat hij wil kopen, dan zijn zijn overige wensen uiterst beschei den: een paar sandalen voor zijn vrouw, nieuwe ruitewis- sers voor de zes jaaiv oude Volkswagen en een gemakke lijke stoel voor bij de televisie. Z'jn dierbaarste wens kan Heinz Wilken zelfs met al zijn geld niet vervullen. Zijn vrouw verwacht in de herfst een baby en de vader van een dochter hoopt er vurig op dat het nu een zoon zal worden. Toen hij zaterdagavond op de televisie zag, dat hij de hoofd prijs gewonnen had, raakte hij helemaal niet opgewonden. Rustig zei hij tegen zijn vrouw: „He, we hebben zes goeie", en verder gebeurde er niets. Zelfs plannen werden er niet gemaakt en het echtpaar bleef gewoon naar de televisie kijken. Heinz Wilken had het geluk, dat slechts twee spelers zes goede getallen hadden getipt. Vaak zijn het er meer en dat betekent, dat de pot kleiner wordt. De andere winnaar is een Beier, ook een jongeman,, maar niet zo lidhtzinnig om te gen jan en alleman te vertel len, dat hij miljonair is gewor den. Hij wilde wel kwijt, dat een bijzonder toeval hem de winst in de schoot had gewor pen. Zo had hij voor de eerste vier getallen de rugnummers genomen van vier spelers van het Westduitse voetbalelftal, die hij het meest populair vond. Het waren de nummers van Maier (1), Vogts (2), Bec- kenbauer (5) en Nigbur (21). NEW YORK (DPA) - Op slechts 300 meter afstand van een ge liefd badstrand bij New York hebben biologen deze week de voorboden aangetroffen van een enorme massa van afvalstoffen, die langzaam oprukt naar de New Yorkse kust. De biologen vrezen dat rond 1077 miljoenen tonnen van deze zwarte drek massa over de Atlantische stranden zullen spoelen. De stad New York en andere plaatsen in de staten New York en New Jersey lozen al tiental len jaren grote hoeveelheden af valstoffen in een diepe plek in de zee, op ongeveer 18 km uit de kust. Deze stoffen hebben zich in de loop der jaren ver- diaht tot een vaste substantie, die het biologisoh evenwicht in de zee verstoort. Volgens de deskundigen is het middelpunt van de afvalkoek nog wel een kilometer of zes van de kust verwijderd, maar schuift dat jaarlijks 1,5 k 2,5 kilometer op in de richt ng van de stranden van New York en Long Island. Toepole.v neergestort CAIRO Een Toepolew-154 van de Egyptische luchtmacht is woensdagavond tijdens' een oe- fenvlucht boven Cairo veronge lukt. De bemanning van zeven koppen is om het leven geko men. Van de bemanning vier Russen en drie Egyptenaren heeft men geen spoor kunnen vinden. Rijkspolitie experimenteert met Italiaanse helikopter NIJMEGEN De in het afgelo pen jaar toegenomen scheep vaart op de binnenrivieren heeft de behoefte aan politietoezicht evenredig doen toenemen. Daar om experimenteert de rijkspoli tie te water met helikopters van verschillende makelij in samen werking met de dfienst lucht vaart. De rijkspolitie hoopt tevens vast te stellen welke mogelijkheden nog meer benut kunnen worden door het inzetten van heli's, met name het deelnemen aan zoek acties en het opsporen van mi lieuvervuilers. Gisterochtend werd in de Waalhaven te Nijme gen geëxperimenteerd met een Italiaanse helikopter een Jet Ranger van de Augusta Bellfa- brieken. De rijkspolitie heeft reeds een Frans en een Italiaans toestel uitgeprobeerd. Het ligt in de be doeling om straks samen met de dienst luchtvaart een pro gramma van eisen bij de minis ter op tafel te leggen. Banken met niet-bestaand vliegtuig omgekocht AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam bevinden zich sinds dinsdag twee mannen in arrest, die ervan worden beschuldigd met een gefingeerde vliegtuig aankoop twee banken voor een totaal bedrag van een half mil joen gulden te hebben opgelicht. De directeur van een op Ameland gevestigde parachuteschool en de directeur van Air Enterpri ses te Amsterdam, een bemid- delingsbedrijf voor het financie ren en de verkoop van vliegtui gen, zijn erin geslaagd zowel het bankiershuis Pierson, Hel dring en Pierson als de Neder landse Credietbank voor 250.000 gulden op te lichten. Zij ge bruikten daarvoor een factuur voor de aankoop van een Beech- oraft, volgens welke factuur al imeer dan de helft van de aan koopsom zou zijn voldaan. De andere helft moest worden gefi nancierd. Onderpand zou de Beechcraft zijn. Toen de banken vorige maand be grepen dat ze waren opgelicht, wilden ze de politie er niet in mengen. Het bankiershuis be sloot de schade te beperken door besilag te leggen op een Antonov-2, die de directeur van de parachuteschool eerder had gekocht. Dit toestel blijkt even wel op naam te staan van een luchtvaart B.V. in oprichting, met dezelfde leiding als de pa rachuteschool. In bijna alle Oosteuropese lan den en ook in Joegoslavië is de discussie rondom abortus pro- vocatus, die al een tiental ja ren als afgedaan werd be schouwd, weer opgeleefd. Maar alleen in Polen worden in de discussie morele' argu menten naar voren gebracht. In de andere landen gaat het voornamelijk om overwegingen van medische, sociale en be volkingspolitieke aard, die de autoriteiten aanleiding geven elke liberalisering van zwan gerschapsonderbreking stop te zetten en in plaats daarvan po sitieve aandacht te besteden aan de gezinnen. Een en ander blijkt uit een uit zending die de Berlijnse zen der Rias aan dit onderwerp heeft gewijd. Vooral in Honga rije, waar de laatste tijd meer gevallen van abortus dan ge boorten te registreren vielen, heeft men het roer drastisch omgegooid. Door omvangrijke sociale maatregelen ten gunste van de gezinnen en van wer kende moeders is het dit land, dat bij tijd en wijle het laagste geboortecijfer van Europa ken de, gelukt het geboortecijfer weer omhoog te brengen. In Polen is er sprake van 300.000 gevallen van abortus per jaar, in Joegoslavië van 200.000, hetgeen de artsen doet spreken van een epidemie. In de Sovjet Unie wordt het aan tal gevallen van abortus op 7,5 miljoen geschat, waarvan on geveer vijftien procent illegaal wordt uitgevoerd. Veel vrou wen in de Sovjet Unie laten zich veelvuldiger aborteren dan de wet toelaat, namelijk twee keer per jaar. Artsen in de Sovjet Unie hebben al sinds lang vergeefs gevraagd om be tere voorbehoedsmiddelen en meer voorlichting. Het aantal vrouwen, dat na een of meer behandelingen on vruchtbaar wordt of bij wie complicaties optreden, neemt toe, volgens mededelingen in genoemde uitzending. Bijna drie kwart van alle Bulgaarse vrouwen, die zich wegens on vruchtbaarheid onder behande ling stelden, had eerder een abortus ondergaan. Inmiddels hebben Roemenië, Bulgarije en Tsjechoslowakijke besloten abortus te verbieden, dan wel sterk in te perken. In Honga rije, Polen en Oost-Duitsland wordt de nadruk gelegd op voorkoming van zwangerschap en voorlichting. Alleen in de Sovjet Unie en in Joegoslavië valt nog geen wijziging te be speuren. Naar aanleiding van het tien jarig bestaan van het Vati caanse secretariaat voor de niet-christenen heeft Paus Pau- lus top en leden van dit secre tariaat ontvangen en hen aan gemoedigd om „in steeds ver der verwijderde gebieden van de wereld vruchtbare contac ten te leggen met de niet-chris- telijke broeders". In een toespraak tot de voor zitter van het secretariaat, kardinaal Sergio Pignedoli, herinnerde de paus aan de be treffende documenten van het tweede Vaticaans concilie, waarin „enerzijds de eerbied versele bestemming met tege- van de katholieke kerk voor de lijkertijd haar opdracht tot godsdienstige erfenis van de dialoog met alle mensen en mensheid, anderzijds haar uni- hulp bij het zoeken naar God" In het bijzonder wees de paus op het omvangrijke program ma van ontmoetingen met niet-christenen in alle wereld delen en maakte vooral gewag van de vijfentwintig commis sies die ten dienste van het ge sprek met de niet-christenen binnen de nationale bisschop penconferenties zijn gevormd. „Het gaat erom", aldus de paus, „het net van broeder schap en vrede over de gods dienstige mensen over de hele wereld uit te breiden". Kniegewricht van paus ontstoken Paus Paulus heeft gisteren zijn wekelijkse audiëntie afgeiast wegens een gewrichtsontste king in zijn knie, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. De paus heeft al enige tijd last van de ontsteking in zijn rech terknie. Mensen die hem de laatste tijd hebben ontmoet constateerden dat hij enigszins met zijn been trok. Volgens de woordvoerder maakt de paus het overigens goed. Het Vaticaan heeft her haaldelijk berichten tegenge sproken dat hij ernstig ziek zou zijn. KERK EN WERELD De anglikanen doen mee aan de volgende ronde van bespre kingen tussen de Engelse ker ken om te komen tot een zicht bare eenheid van alle christe nen. Zij treden toe tot een commis sie die de oecumenische sa menwerking op plaatselijk ni veau gaat bevorderen en te vens wil bezien of er een zeke re vorm van eenwording mo gelijk is, tenminste tussen en kele kerken. Rooms-katholie- ken, baptisten, methodisten en de verenigde hervormde kerk hadden al ingestemd met deze commissie. benadrukte aartsbisschop dr. M. Ramsey van Canterbury dat de zichtbare eenheid meer kanten heeft dan louter struc turele en organisatorische. Vol gens Ramsey is de eenwording niet zozeer het bouwen van een stuctuur dan wel het be vrijden van jezelf van structu ren die in de loop van de ge schiedenis verdelend zijn gaan werken. In de nu opgerichte commissie kunnen ook kerken samenwer ken zoals de rk-kerk, die voor lopig niet van zins zijn mee te werken aan een fusie. In Slowakije wordt sinds enige tijd een intensieve reclame campagne gevoerd ter bevor dering van „socialistische plechtigheden", die op verlan gen van de communistische partij de plaats moeten gaan innemen van kerkelijke plech tigheden rondom doopsel, vormsel, huwelijk en begrafe- Met gebruikmaking van aan zienlijke sommen overheids geld worden overal in Slowa kije trouwzalen, aula's voor begrafenissen en andere ruim ten voor dergelijke socialisti sche ceremonieën ingericht of omgebouwd. In totaal 1790 plaatselijke comité's „Cor poraties voor burgerlijke za ken" met twaalfduizend me dewerkers stellen de plechtig heden samen, waarvoor binnen de partij, in de bedrijven en via de massamedia nadrukke lijk reclame wordt gemaakt. Handboeken voor de vormge ving van „socialistische plech tigheden", krantenberichten en een prijsvraag moeten het werk van de lokale comite's stimuleren. Geschenken en an dere materiële voordelen moe ten de mensen ertoe brengen aan de plechtigheden deel te memen. De resultaten beantwoorden tot nu toe echter niet aan de ver wachtingen. Volgens de Slo waakse minister van binnen landse zaken, generaal majoor Egyd Pepich, die enige tijd ge leden in het partijblad „Prav- da" mededelingen deed over vergroting van de activiteit van de „corporaties voor bur gerlijke zaken", werd in 1972 slechts 3,4 procent van de overleden Slowaakse burgers' zonder kerkelijke plechtigheid begraven. „Hier ligt voor de corporaties nog veel werk te wachten", schreef de minister. nissie die zich in opdracht van de Westduitse bisschoppen heeft beziggehou den met het bevolkingsvraag stuk naar aanleiding van het Wereld-bevolkingsjaar heeft geconstateerd, dat vele christe nen moeite hebben met de uit spraken over geboortebeper king van de encyclf:ek „Huma- nae Vitae". De encycliek be veelt echter ook aan de „nog onopgeloste vragen in samen spraak met theologen en profa ne wetenschappers nader uit te werken". De commissie raadt aan „van tijd tot tijd verslag te doen over de ontwikkelingen en de vooruitgang die is ge boekt, zowel in de theorie als in de praktijk". 0 Tim Tillman in Memphis in de Amerikaanse staat Ten nessee besloot tijdens een kerkdienst zijn haar te laten knippen nadat de voorganger in zijn preek had gezegd, dat „lang haar een communisti sche vloek voor ons land is". Tim Tillman is acht jaar oud. De ouders van Tim overwegen nu een vervolging in te stellen tegen de baptistenkerk, waartoe de predikant behoort. De laat ste heeft gezegd voortaan schriftelijke toestemming van de ouders te vragen, voordat haren van kinderen onder de dertien worden geknipt. Priesters en gelovigen van Hongarije moeten zich bij de organisatie voor pelgrimages naar Rome ter gelegenheid van het Heilig Jaar „op de achtergrond houden", zo heeft de apostolisch administrator van Esztergom, Laszlo Lekay - benoemd na de afzetting van kardinaal Mindszenty - Rn een herderlijk schrijven gezegd. De Hongaarse regering heeft overigens bedevaarten in e:gen land inmiddels verboden. Vele gelovigen hidden dit willen doen in plaats van een reis naar Rome, waarheen pelgrims tochten alleen georganiseerd mogen worden door de organi satie „Actio Cathollca", die geleid wordt door de regimege- trouwe vredespriester Imre Varkonyi. De vrijwillige bijdragen van de katholieken voor de missie zijn de afgelopen zes jaar met dertig procent toege nomen. In 1973 hebben de pau selijke missiewerken 970 mil joen gulden verdeeld onder de jonge kerken in de missie. Hiervan ging 425 miljoen gul den naar Afrika en een vrijwel gelijk bedrag naar Azië. 0 Ondanks de langdurige oor log is de katholieke kerk in Zuid-Vietnam de laatste tien jaar gegroeid van 1,2 tot 1,83 miljoen gelovigen. Hoewel dit op een bevolking van negen tien milloen maar een kleine minderheid is verzorgt de kerk ta^ht'g procent van alle wezen, meer dan negentig procent van de lepra-patiënten en alle ver zorgingstehuizen voor bejaar-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7