j Goettingen wordt 'Eldorado van internationaal sprookjesonderzoek' VD iPfó Levenslang zitten DUii^uJAG 11 JULI 1974 LE1USE COURANT Holland- Festival 1974 Deskundige publiek- benadering vóór alles gewenst „De concerten: ze waren altijd de ruggegraat van het Hol land-Festival, het lijkt erop, dat die thans aan hernia lij den. Wat ons organisatoren aanleiding moet geven tot be zinning". Aldus HF-directeur mr. J. den Daas naar aanlei ding van de teleurstellende re sultaten anno 1974. Een pessi mistische toon, die iets ver zwakt kan worden, geconsta teerd de reactie der Amster dammers op het R.A.I.-con- cert: vijfduizend belangstellen den, die met drieduizend be zoekers bij de opening in het Haags Gemeentemuseum, waar op één avond zesentwin tig concerten werden ge presenteerd, een niet te ver waarlozen factor uitmaken. Niettemin: het bezoek aan de orkestconcerten was bedroe vend, wanneer men althans het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest uitzondert. Het publiek liet verstek gaan, ook, waar men wat men noemt, conventionele programma's ge boden kreeg. Het publiek. Doet men niet beter te spreken over be- hondendgezinden, die een zeker wantrouwen hebben gekregen, sinds de leiding van het Hol land-Festival een meer avant- gardistische koers is gaan ne men? Dat is dus een gedeelte van de consumenten, zoals de in de opera geïnteresseerden, waar het storm liep, een ander ge deelte is. Want dit is, speciaal in het Holland-Festival 1974 op gevallen: het gaat niet meer om publiek, doch om publie- ken, waarin ook generatiever- Gebouwen En niet slechts generatiever- schillen: ook de keuze der ge bouwen. .is het niet opmerke lijk, dat bij de sluiting te Am sterdam de kleine theaters Melkweg, Shaffy en The Mo vies meer dan vierduizend be zoekers trokken? En wat voor de hoofdstad gold, gold ook voor de hofstad: avant-gardis- tische programma's in het HOT, de Remonstrantse Kerk, Diligentia trokken verschillen de publieken: waarbij we aan tekenen, dat de Rondom Schönbergconcerten" van Reinbert de Leeuw wellicht meer belangstelling hadden ge kregen, zo ze in het HOT wa ren gegeven. En niet in Dili gentia-., dat door veel jongeren, ten onrechte overigens, wordt beschouwd als een theater van het establishement (te vergelij ken met de Kleine Zaal van het Amsterdamse Concertge bouw), evenals de Remon strantse Kerk in de ogen en oren van velen de ruimte is voor louter Conservatorium- aangelegenheden. Eén ding is zeker: Piet Heu- wekemeijer van de NOS had groot gelijk, toen hij op de laatste persconferentie erop wees, dat de kwestie van „des kundige publiekbenadering" in de komende jaren een der be langrijkste taken van het Hol- land-Festivalbestuur is. Zijn opmerking was overigens die van een onmiddellijk geïnteres seerde, gezien de nauwe sa menwerking - èn op radio- èn televisiegebied - tussen Hilver sum en het Holland-Festival. Export Wat ons tevens doet conclude ren, hoe moeilijk het daardoor wordt een diagnose te stellen van de werkelijk bereikte re sultaten: wat te zeggen over een kamerconcert door 150 mensen beluisterd, doch tevens uitgezonden, niet slechts door één onzer omroepverenigingen, doch ook geëxporteerd door de Radio Wereldomroep? Men ziet, voor hoevele problemen de organisatoren van het Hol land-Festival zich gesteld Dit Festival: we hebben het weer eens vergeleken met soortgelijke instellingen in het buitenland, speoiaal Aix-en- Province, Luzern, Edinburg. Dan zijn wij echt een jaar beurs, waar wordt aangebo den, wat er aan de markt is, of aan de markt komt. We na men daarbij risico's - Schön- berg, Maderna, Tavener! - en stelden hiermede discussies aan de orde. Zodoende een formule hante rend, bij het begin vaji het Holland Festival, nu al weer meer dan een kwart eeuw ge leden, uitgesproken door de toenmalige organisatoren: „we willen initiatieven ontplooien, die men in het normale seizoen niet durft te nemen, die we al leen kunnen geven tot repertoi reverruiming, juist in het ge wone seizoen". Zo beschouwd kunnen we te vreden zijn. BONN (UPI) - Er was een tijd dat de stad Goettingen het wiskundig centrum van de wereld werd genoemd en ook geprezen werd als het „Mekka van de weten schappelijke film", binnen kort echter zal het nog een andere bijnaam krijgen, dat van Eldorado van in ternationaal sprookjeson derzoek". Sedert enkele ja ren wordt onder leiding van de stichter en de hoofd uitgever van de „Deut- scher Forschungsdienst" professor Kurt Ranke ge werkt aan de voorberei ding tot een sprookjesency clopedie. Dit verzamelwerk mag niet eenvoudig als de navolging en voorzetting van het tot een enkele band beperkt gebleven „woor denboek" van de Duitse sprookjes worden betiteld, het is veeleer een enig ini tiatief in de wereld. Weliswaar zal het werk in de Duitse taal worden gepubli ceerd, maar de mogelijkheid blijkt dat het ook in andere ta len op de markt zal worden ge bracht. De onderneming, die met steun van de Deutschen Forschungsgemeinschaft werd opgericht en financieel vooruit geholpen, heeft contacten met circa 90 medewerkers over de gehele wereld. Tot die wijdver takte samenwerking zou het wel niet gekomen zijn indien profes sor Ranke omstreeks 1960 niet actief betrokken was geweest bij de stichting te Parijs van de „International Society for Folk Narrative Research" (interna tionale vereniging voor onder zoek naar volksverhalen).). Nu echter kan professor Ranke bij de redactie van zijn naslagwerk een beroep doen op honderden (redactie)-leden die hem boven dien in zijn zoeken naar nog meer specialisten in de afzon derlijke landen steunen. In deze [ntennationale wetenschappelijke vereniging zijn sprookjesonderzoekers uit 36 landen werkzaam, Israëliërs en Egyptenaren, Russen en Amerikanen, Noord- en Zuid- Afrikanen, Chilenen, Argen tijnen, Indiërs, Japanners, Australiërs en vertegenwoordi gers van alle Oost- en Westeuro- pese landen. Het verzamelwerk zal niet alleen nuttig zijn voor volkenkundigen, in feite is het als een interdisciplinaire opzet opgevat: de artikelen zijn ge schreven door specialisten en etnologen, psychologen, sociolo gen, historici, theologen, docen ten in de godsdienstwetenschap pen, geneesheren, pedagogen, klassieke en andere filologen. DEN HAAG De tentoonstellingsdienst van het Bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten heeft een reizen de tentoonstelling samengesteld, die onder de titel „Levens lang zitten" de eerstkomende twee jaar in twintig plaatsen in ons land te zien zal zijn. In de tentoonstelling worden de ver schillende functies die stoelen kunnen hebben, belicht aan de hand van de levensstadia en bezigheden van de mens. In een aantal „kamers" worden zitmeubelen getoond en hun functies toegelicht. Zo is er onder andere te zien een rokersstoel, de troon van Willem II, een bisschopszetel, een bureaufauteuil van Midhiel de Klerk, stoelen van Jac. van den Bosch en C. A. Lion Cachet, maar ook een bidstoel, een po en een baker- mat. De tentoonstelling zal voor het eerst worden opgesteld van 13. juli tot 30 september in het Pakhuis „De Lelie" aan de Zaan- se Schans te Zaanstad. Half augustus zal tevens een boek verschijnen onder de titel „Levenslang zitten". «taalkaart Wanneer men een blik werpt op het ontwerp van het eerste deel dat weldra op de markt zal ko men, vindt men daarin een in ternationale staalkaart van me dewerkers: 35 deskundigen uit de Bondsrepubliek, 15 uit Cana da en de Verenigde Staten, 34 uit andere Europese landen, vier uit Afrika en zelfs een uit Zuid-Amerkia en Australië. Er is een veelheid van thema's en onderwerpen. De sprong die in de ruimte en de tijd wordt ge maakt van het oude Egypte tot de hedendaagse periode en van Australië tot Argentinië is zeer groot en doorbreekt de oor spronkelijk meer beperkte op zet. Deze was „de mondelinge en schriftelijke volksverhaalvor men van Europa en van de cul turen die door Europa werden beïnvloed met inbegrip van de vroegere Euro-Aziatische en Mediterrane beschavingen,' doch met uitsluiting van de volkeren die geen vorm van schrift ken den, systematisch te ordenen en te bestuderen". In alfabetische volgorde zullen de artikelen re gionale studies over een be paald land of biografieën van onderzoekers, verzamelaars en vertellers brengen, de theorieën en methoden van volksverhaal- onderzoek toelichten genrevraag. stukken verklaren, stijl- en structuurvraagstukken aansnij- den, problemen in verband met de „biologie van de volksvertel ling in haar sociale context" proberen te behandelen en korte monografieën over de belang rijkste types en motieven geven. Tevens zal het volksverhaalbezit in het licht van andere weten schappen onderzocht en de hui- dige stand van het wetenschap pelijk onderzoek bepaald wor den. Dat deze encyclopedie mo dern is opgezet wordt duidelijk aangetoond door de bedoeling om ook de huidige versprei- dingsvormen van het sprookje in de massasamenleving onder de loep te nemen zoals de grammofoonplaat en het sprook jespark. De artikelen die hande len over het sprookjesonderzoek in de afzonderlijke landen zullen o.a. documentatiemateriaal be vatten omtrent de volksverhaal bestanddelen in de eerste lite raire bronnen, ingaan op de ge schiedenis en de evolutie van het onderzoek en de lezer attent maken op bijzondere stijlken merken en functies van vertel lingen en sprookjes. In de arti kelen die handelen over types en motieven zullen vooral de structuur en de inhoud op de voorgrond worden gebracht en aandacht worden besteed aan de ouderdom en het versprei dingsgebied van het sprookje. Ook zal gewezen worden op de verschillende bewerkingen en varianten die het heeft gekre gen. Tenslotte zullen ook pogin gen tot duiding worden onderno men en zal de verwerking van het sprookjesmateriaal in dicht kunst, toneel, muziek, de beel dende kunsten en de massame dia worden nagespeurd. Schuimvinyl Beproèfde kwaliteit. 200 cm breed. Keuze uit diverse kleuren. Voetwarm, verend en geluiddempend, (met minimale schoonheidsfoutjes.) Gemakkelijk te verwerken. Wandmeubel 2 Delig. Front in bruin lak, romp beige laqué. Zee aan opbergruimte. Element met laden, 140 cm hoog Element met klep, 140 cm hoog, 100 cm breed 100 cm breed Dacron dekbed Origineledacron vulling. 1-Persoons 135x200cm. Inde zomer licht en koel, warm in de winter. In de kleur uni-blauw. Royale maat 40x40 cm. Goed gevuld. Zomerse dessins: voorin de boot, caravan en Het voordelige wonen. Eetset Zeer zware solide uitvoering. Ronde tafel 105 cm 0. Dikte blad circa 3/2 cm. Vier kwart-ronde banken. Uitgevoerd in rustieke Spaanse kleuren. Weefstof Prachtige streep. Kleurschakeringen mooi op elkaar afgestemd. Hoofdkleuren: geel, groen en oranje. 120 cm breed, per meter Coupons kamerbreed tapijt in wol en nylon. Grote keuze in kleuren, kwaliteit en dessins. Open weave Dekoratieve open weave, 100°ó acryl, in o.a. kleuren oranje, bruin/beige en naturel. 150 cm breed/ per meter Jaspégordi j nstof Bedrukt in leuk bloemdessin. Vrolijk helder geel, groen of oranje. 120 cm breed, per meter

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6