Allerlei(ds) Moordende slag om Leidse uitzendkrachten Elf bureau's helpen duizenden aan los/vast baantje LI 191 ÏD DONDERDAG 11 JIJLI1974 Leiden aktueel Leiden Men zou kunnen veronderstellen, dat In Lelden de laatste tijd de uitzendbureaus - iets jovialer, moderner en gestroomlijndei geschreven: buro's - als paddestoelen uit de grond schieten. Hel moet zelfs zo erg zijn geweest, dat hier ter stede, met de kleintjes erbij, zo ongeveer 25 van die krachten uitzendende instanties waren. Daarvan is bij een „zuivering" een groot aantal gesneuveld, maar opnieuw tracht men de her en der loslopenden te interesseren. Zo wat 20 jaar geleden was een uitzendbureau een nogal uitzonderlijk verschijnsel, waar je je kon verhuren als je geen zin had in een vaste baan. of als je iets wilde bijverdienen als je tijdens de vakan- K tie met je ziel onder je arm rondliep. Het schijnt, dat destijds zicb f onafhankelijk „psteliende typistes met deze affaire begonnen: ze verhuurden zich in alle eer en deugd aan anderen nadat ze een u clubje hadden gevormd met een kantoortje. i_We wipten even aan bij het zich grootste uitzendbureau van Lei- 9.00 (K - den noemende Luba, waar de directeur, de heer R. G. Mantel, zijn visie op het Leidse uitzend- werk gaf. Je wordt er, evenals bij de concurrentie, opgevangen c - door een aantal accuraat wer kende meisjes die je aan een job trachten te helpen en de wachtenden voorzien van een frisdrankje en een stapeltje stripverhalen. Een zoete inval - dus. Maar de vestiging van nog i,-< meer - uitzendbureaus ziet de heer'Mattel als minder zoet. „Lafen we'voorop stellen, dat in chten <rr Leiden geen plaats is voor al tra°n22^i die bureaus, ook al is het aantal tegen, 2]-' sterk-verminderd. Al lang heb- 22.55 CaT ben we hier vijf bureaus waar ijèurnaat" het.;.om draait. Die waren eind l vorig jaar nog over in de wilde stroom. Volgens mij zijn dit ook de blijvers: bureau De Koning (al 12 jaar, ik heb daar een hoge pet van op, het is klein Tekst: Ton Pieters Foto's: Theo Ringers al beijvert voor een arbeidso vereenkomst in de sector „indu striële uitzending", de onge schoolden, seizoenwerkers, scho lieren in de vakanties, de hand en spandienstverlenenden, kor tom het „produktiepersoneel", dus niet de supertechnische mensen. „Wat overigens niet wegneemt, dat~wij met onze on beperkte vergunning ook admi nistratief personeel uitzenden. Voor dit personeel is al een cao vastgesteld, waarop wij tot nu toe ook de voorwaarden voor de andere sector afstemmen". 'w, 'Ver miin vrouw opgezet), Asa 3d 0:.Öf- - 1.02 D Satésal- deeld I De geyestigde rust heeft maar even geduurd, want er zijn riieu- we kapers op de uitzendkust i verschenen. De heer Mantel j kent ze uit z'n hoofd: de stich- «-ting Starco, Evro Holland, de klassiek "'concurrent' en afgescheidene Actual! i.e van de Asa: BAS, en ASB, voor *dtv maar moet nog komen, itie. o.« '...Doorgaans zijn het filialen van 5) Aubj landelijke bureaus, op weg naar ió Meat --"^e t0P- °P de successen van 'aalf ur de plaatselijke vestigingen afko- '6ra^^'/,,.men- Luba heeft sinds vorig l Echo] - iaar een vestiging ook in Al- si Hoii- phen a.d. Rijn, maar we blijven rd nro uitsluitend gericht op deze re- lalitei- I gio". ktualUej Lüba-directeur Mantel, die be stuurslid is van de Algemene j Bond Uitzendbureaus ABU, vindt zichzelf nogal in het zon- I .netje gezet omdat hij zich voor- Luba-directey.r Mantel: In Leiden S er plaats voor hoogstens vijf uitzendbureaus. groeien we naar een situatie toe waarbij het tijdelijk werk num mer één op de arbeidsmarkt wordt in plaats van een vast dienstverband. „Daar is het mi nisterie van Sociale Zaken doodsbenauwd voor", aldus de heer Mantel, „maar kijk naar de ontwikkeling die alle bureaus doormaken: allerhande perso neel in allerlei lagen en betrek kingen, als het maar „tijdelijk" is. Wat is tijdelijk eigenlijk? So ciale Zaken zegt drie maanden, oplopend tot zes. Daarna is een speciale vergunning nodig om te verlengen. Hier in Leiden is bij voorbeeld een instantie bezig met een onderzoek, gedaan door tijdelijke krachten, dat twee jaar duurt. Maar wij, hier bij Luba, leveren even gemakkelijk krachter voor een karweitje van een uurtje lossen. Dat tijde lijke vormt de grootste aantrek kingskracht op veel jongere mensen. Daarnaast wordt een uitzendbureau ook vaak gezien als de brenger van afwisselen der werk dan een vaste baan. Niet zelden vormt het bureau een tussenstation tussen een op- gezegde baan en een nieuwe (vaste) betrekking. Tenslotte zijn er die zich bij een uitzend bureau ,;vrijer" voelen". Waar de heer Mantel zich kwaad over kan maken is het praatje dat soms de ronde doet: de uit zendbureaus zouden geld verdie nen ten koste van de uitzend krachten. „Dat is pertinent on juist. De opdrachtgever hono reert het bureau voor de dienst verlening. Anders is het niet. Als een stichting zegt: bij ons verdient men meer omdat wij een stichting zijn en geen winst mogen maken, dan klopt dat niet natuurlijk. Wat wij betalen is goedgekeurd door de vakor ganisaties en met instemming van het ministerie van Sociale Zaken. De cao is vorig jaar bin dend verklaard". De meisjes op het bureau hebben het, naar de mening van direc teur Mantel, vaak verschrikke lijk moeilijk, „omdat een onaf hankelijke uitzendkracht zich vrijer kan opstellen. Hij is ner gens aan gebonden. Hij kan ko men opdagen of niet, hij kan een baan accepteren of gewoon thuisblijven. Een contract wordt niet opgemaakt. Als hij een op drachtgever laat zitten, zitten ook wij met de gebakken peren. Gezien de dienstverlening tegen over de bedrijven is dat erg moeilijk". Vandaar misschien de understatement-posters van Luba over „monnikenwerk" en „klerenwerk" (dat zijn wel „trekkers" niettemin). De heer Mantel: „Wij proberen bedrij ven in nood te helpen. Daarbij kan de vrijheid van een kracht wel eens verdraaid hinderlijk zijn. We trachten het beide par tijen naar de zin te maken". De aantallen uitzendkrachten be horen tot de best bewaarde ge heimen van de betreffende bu reaus. Toch wil de heer Mantel wel kwijt, dat een „klein" bu reau rond 50 krachten tot zijn beschikking heeft en een „groot" 200 k 300. „Even tellen in gedachten: bij de originele Leidse „vijf" zou ik komen tot om en nabij de 600 tot 700 krachten jaarlijks". Dat de Luba-directeur (Luba komt volgens een foldertje van Lugdunum Batavorum) vijf bu reaus voor Leiden meer dan ge noeg vindt wordt niet ingegeven door zijn zorg voor de nieuwko mers, die wellicht geen rijk be legde boterham met uitzenden zouden kunnen verdienen. Uiter aard zit er concurrentiebesef achter. „Maar concurrentie, harde concurrentie, is er de af gelopen jaren altijd geweest. Tussen Randstad, Luba en De Koning bestaat een goede ver standhouding. We bezoeken el kaar, zeg maar. Afspraken zijn er niet, alleen houden we ons n et bezig met oneerlijke con currentie, zoals het bij een be drijf weghalen van krachten om ze bij een ander bureau over te plaatsen bijvoorbeeld". Is het dus voor de rest oorlog? „Och, op het og:nblik valt dat best mee", dacht de heer Mantel; „ze beg'nnen met niets, die an deren, en moeten iets zien te veroveren. Misschien levert dat nog wel wat vuurwerk op". Een uitzendbureau is in de ogen van deze manager „de loodgie ter die nodig is als de kraan lekt". „Doe je het netjes, zon der hoge reken ngen, dan zit je goed. Het gaat bij een opdracht gever allereerst om de snelheid van levering, daarna let men op de hele (sociale) begeleiding van de uitzendkracht en een ze kere selectie. Tenslotte is een redelijke prijs belangrijk, een factor die weer belangrijker gaat worden nu de concurrentie toeneemt. Aan de andere kant is er de uitzendkracht die met een werk wil hebben. Onze slo gan is dan ook: Luba, altijd werk. Je moet een goed loon in het vooruitzicht stellen en goede informatie geven over werk en arbeidsvoorwaarden'T Voor een uitzendbureau is het zaak, dat zijn naam erin blijft. Luba doet dat op zijn manier: het sponsoren van basketbalver eniging in Leiden. Luba, een fu siekind. „Eigenlijk moet dat niet nodig zijn, dat sponsoren van sport. Ik ben zelf basketbal speler en daarom steekt er bij mij, behalve vanzelfsprekend een stuk reclame, ook een ideaal achter. Het geld (echt niet zo veel), dat daarin wordt gestoken komt de opbouw van de vereniging en vooral de trai ningscapaciteit van de jeugd ten goede. Zo snijdt het mes aan twee kanten: Luba en de bas- ketbalsport". Hoe dan ook, de heer Mantel blijft van mening, dat de nieu we uitzendlustigen zich in Lei den niet zullen kunnen handha ven, „zolang de markt intensief bewerkt moet worden met re clamecampagnes en concurren tie. Luba is gericht op Hollands Midden, tot aan Bennebroek en Woerden, en daar wil ik de baas blijven. Of wij gaan er aan, óf zij. Maar meer dan vijf, die elkaar ook al stukjes markt afknabbelen, kunnen hier niet Schenk, Herengracht burgerlijke stand Alfrink in Losse flodders onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 1^ Leiden In het kader van fyet eerste lu strum van het jongerenkoor „The Lord Folks" van de Jozef kerk aan de Herensingel, zal kardinaal Alfrink aanstaande zondag om elf uur een uitge breide mis in deze kerk lezen, waarmee het dekenaat Leiden tevens het 50-jarige priester schap van de kardinaal hoopt te vieren. De mis wordt muzikaal omlijst door de jongerengroep, die dit keer ook zelf de teksten voor zijn rekening neemt. Het thema van de viering is „Le vens-Ideaal". Een 32-jarige Leidenaar heeft zich dezer dagen bij de Haagse poli tierechter moeten verantwoor den wegens het illegale bezit van 140 patronen voo-r een vuur wapen. De politie die voor iets heel anders bij de jongen thuis kwam, ontdekte de patronen, waarvan de verdachte zei dat hij ze na een militaire oefening had gekregen. Hij wilde de „los se flodders" nu als wandversie ring gaan gebruiken, zo vertel de hij de rechter. De officier van Justitie had hier weinig be grip voor. Ondanks pogingen van de verdediger, die stelde nen betrof, luidde zowel de eis dat het hier halfscherpe patro- als het vonnis een geldboete Onder invloed Tegen een 21-jarige Voorschotense kantoorbediende is door de Haagse officier van justitie twee weken geëist en negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid, wegens het rijden onder De verdachte was met zijn auto te gen een boom gereden, waarna de auto totaa Iwas geruïneerd. De bestuurder kwam er echter wonderwel zelf met een lichte hersenschudding vanaf. Voor de politie stond het als een paal boven water dat de man de wa gen niet naar behoren kon be sturen. Het vonnis werd twee weken, waarvan een voorwaar delijk en een jaar ontzegging van het rijbewijs. Vertrek Met het vertrek van het echtpaar Blankenstein is Leiden twe or ganisten armer geworden. De heer en mevr. Blankenstein-Of- fenburg hebben beiden een func tie gekregen aan de muziek school van het Overijselse plaatsje Hardenberg. Adriaan Blankenstein kwam naar Leiden als organist van de Hooglandse Kerk. Later volgde hij Leo Mens op als organist van de Pieterskerk, waar hij verschillende leerlingen tot kerk- korganist opleidde. Aan zijn praktische loopbaan als organist kwam door de sluiting van de Pieterskerk een einde. Zijn vrouw, Annie Blankenstein, was sinds I960 als cantor-orga- niste bij de Lutherse kerk werk zaam. Vele jaren lang bespeel de zij het orgel van de Stadsge hoorzaal bij uitvoeringen van de Matthaus Pass on door Ex Ani mo. De kerke raad van de Lu therse Kerk heeft dokter H. C. J asperse bereid gevonden de taak van Annie Blankenstein over te nemen. heden de mogelijkheid om dag en nacht klachten over geluids hinder bij het Informatiecen trum Geluidshinder Schiphol te melden. Het centrum is telefo nisch hereikbaar onder nummer 020-17500. Diefstal Geluidshinder Bij twee Leidse opkopers heeft men in de nacht van maandag op dinsdag voor resp. 700 en 2G00 gulden aan materialen ge- Ecn handelaar aan de Marktsteeg deed aang j e van verm st koper- afval en enkele md.a'orcn met een handelswaarde van 700 gul den. Bij een hcndslcar acn de Zijlstraat werden bronzen kra nen ontweemd. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3