Clubarts Honig van NEC: „Jan is echt best in orde" Kater sloop binnen in Duitse harten en magen Hordijk en Hemmes nog uitzicht op 1000 gulden Polen zwichtten niet voor Italiaans geld Onverbiddelijk nee van dr. Rolink Kowalik naar NEC 'Gif en gal op bodem van de beker NIJMEGEN Is Jan Pe ters, de 19-jarige begaafde middenvelder van NEC, het slachtoffer geworden van de Jan Mulder-affaire? Die vraag is sinds gisteren actueel nu Ajax-clubarts dr. Rolink op grond van zijn bevindingen het Ajax- bestuur negatief heeft geadviseerd inzake het aantrekken van deze NEC- speler. Het is een beslis sing die allentwege grote verwondering heeft ge wekt. Niet in het minst bij de NEC-kracht zelf: „Mijn knie is gewoon goed. Mis schien geen honderd pro cent, maar ik kan er alles mee doen. Ik ben dan ook zeer teleurgesteld dat mijn transfer naar Ajax op het laatste moment niet door gaat". Dat verslagen gevoel is begrijpe lijk. Immers Jan Peters heeft nergens last van. Dat is inmid dels al gedemonstreerd. Terwijl Peters voor Ajax ongeschikt is, heeft hij bijvoorbeeld wel gister middag meegedaan aan een zware bosloop gevolgd door een baltraining! Trouwens, Jan Pe ters is niet de enige die de hele zaak met een zekere verbijste ring gadeslaat. NEC-clubarts dr. W. J. Honig (Zelf een „knie-specialist"), vertelt: „Dit slaat nergens op. Ik begrijp dat Ajax met Mulder Jan Peters (op archieffoto, op de grond liggend) blijft bij NEC. Meent trainer Piet de Visser: „Mis schien moet Ajax nog wel eens op dit besluit terugkomen". leergeld heeft betaald, maar het aantrekken van Peters zou be slist niet als een avontuur be hoeven te worden beschouwd. Ik vind het trouwens jammer dat er geen overleg is geweest. Ik heb Jan zelf geopereerd en weet dus hoe die knie er van binnen uitziet. En ik ben objectief ge noeg om een eerlijk oordeel te vellen. Ik durf dan ook te stel len dat er niets aan de hand is. Jan kan rustig spelen. Voor NEC is het fijn dat hij blijft. Misschien is het voor Jan ook wel goed. Nu kan hij nog een paar jaartjes rijpen. Wellicht krijgt Ajax er nog eens spijt van hem niet te hebben geno men. Eigenlijk lijkt deze zaak als twee druppels water op die van Theo de Jong. Die heb ik ook aan een meniscus geope reerd. Feyenoord heeft destijds bij mij geïnformeerd of alles goed is. Ik heb bevestigend geantwoord en Feyenoord heeft De Jong toen toch genomen. Ik ben ervan overtuigd dat zij daarom nu nog steeds blij zijn". Dr. Honig zal Jan Peters uiter aard nauwkeurig blijven volgen. Voor zichzelf is hij er echter van overtuigd dat Jan Peters niets kan overkomen. „Jan is kerngezond. Ik heb'hem na de operatie aan zijn rech terknie in vijf weken tijds weer klaar gestoomd voor de compe titie. Tijdens een van de laatste wedstrijden heeft hij er zelfs nog een flinke tik tegen gehad. Toch is hij weer op tijd fit ge weest. Nee, Jan is eohit best Is Jan Peters nog steeds een tikje bedroefd? Begrijpelijk want het te verkrijgen handgeld is beslist niet te verwaarlozen in Nijmegen zelf heerst tevre denheid. Het onverwachte behoud van Peters heeft vele harten sneller doen kloppen. Ook trai ner Piet de Visser straalt. „Ik ben erg gelukkig. Kijk, eigenlijk wilden wij hem niet kwijt. Want waar haal je nu een goede ver vanger vandaan? Ik ben de laatste dagen intensief bezig ge weest. Ik ben nu blij dat die ge voerde besprekingen geheim zijn gebleven. Anders waren de clubs in het harnas gejaagd met alle gevolgen vandien. Boven dien zouden eventueel door ons genomen stappen weer tot ande re reacties op de transfermarkt hebben geleid. Voor ons is er met Jan Peters niets aan de hand. Hij is een voortreffelijke speler die veel plezier beleeft ILTF gaat weer praten metWTT AMSTERDAM De jaarlijkse al gemene vergadering van de In ternationale Lawn-Federatie, - heeft het gisteren in een mara thonzitting in de congreszaal van het Rai-complex te Amster dam uiteindelijk niet laten aan komen op een directe confronta tie tussen de vertegenwoordi gers van Frankrijk en Italië en het bestuur van de ILTF. De overeenstemming, die het be stuur dit voorjaar met de Amerikaanse stedentennisorga- nisatie afsloot en waarbij de in ternationale kampioenschappen van Parijs en Rome werden „opgeofferd", wordt niet langer van kracht geacht. Niet omdat, zoals Frankrijk het de afgelo pen maanden stelde, het bestuur zijn bevoegdheid te buiten zou zijn gegaan, maar omdat de WTT (World Team Tennis) zich niet aan de voorwaarden van de overeenkomst zou hebben ge houden. Dr. Rolink keurde Jan Peters af voor topsport. Een gevolg van de affaire Jan Mulder? aan de voetbalsport. Medisch gezien is hij voor ons in orde. En het driejarige contract dat eerder dit jaar is afgesloten blijft dan ook onverminderd van kracht. Natuurlijk is hij nu een beetje aangeslagen, maar ik sta er persoonlijk borg voor hem uit de put te halen". Piet de Visser is er zeker van dat Jan Peters een geweldige toe komst tegemoet gaat. „Die jon gen heeft een goede instelling. Ondanks alle tegenslagen komt hij bijvoorbeeld toch gewoon naar de training om aan een bosloop deel te nemen. Hij wil zich bewijzen. We gaan met het bestuur om de tafel zit ten en dan komt het allemaal best voor elkaar. Misschien is die knie niet honderd procent, maar dat is een momentopna me. Met een goede persoonlijke begeleiding komt Jan Peters er beslist. Ik acht het niet onmoge lijk dat Ajax op dit besluit nog eens terug moet komen". Jan Peters zelf denkt daarover voorlopig maar niet meer. Na enkele maanden in grote span ning te hebben gezeten en uit eindelijk zijn ideaal gereali seerd te hebben moet hij thans leren leven met de gedachte eerste divisie-voetbal te spelen. Mijmert hij: „Ik zal proberen in mijn contract een clausule te laten opnemen dat ik eventueel toch weg kan". Het is duidelijk dat de strenge keuring van Rolink hem niet aan het twijfe len heeft gebracht. Jan Peters blijft voorlopig nog denken een internationale voetbalcarriè re. Blijft echter de vraag of er tussen medici zoveel verschil van opvatting kan bestaan inza ke het verantwoord uitoefenen van topsport. Voor Jan Peters is het te wensen dat dr. Rolink ongelijk heeft. PETER VAN PUTTEN. Cooper stopt BRISBANE De Australiër Brad Cooper, de Olympische zwem- kampioen op de 400 meter vrije slag, heeft gisteren in Brisbane gezegd, dat hij zich uit de wed strijdsport terugtrekt. Cooper zei, dat hij zich niet meer voor honderd procent op zijn werk kan concentreren en aan het zwemmen teveel tijd moet spenderen. De bijna 20-jarige Australiër, die voormalig we reldrecordhouder is op de 400 en 800 meter vrije slag. wil in de toekomst in zijn vrije tijd andere zwemmers trainen. ENSCHEDE Evenals vorig jaar begint FC Twente de aan jaar begint FC Twente de voor bereidingen op het nieuwe voet balseizoen met het deelnemen aan een internationaal toernooi in Spanje. De Enschedese for matie is nu uitgenodigd voor het toernooi om de Costa del Sol- NIJMEGEN De Nijmeegse eer ste divisieclub NEC heeft giste ren de 29-jarige Pool Janusz Kowalik voor twee jaar gecon tracteerd. Kowalik kwam de laatste vijf sei- zienen uit voor Sparta. Verder is doelman Eddy Sobczak na twee se'zoenen bij NEC naar FC VW gegaan en is Go Ahead Eagles de nieuwe werkgever van Jan van Deinsen geworden. Jongbloed blijft bij FC Amsterdam (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ook Ajax blijft zoeken maar een nieuwe doel man. Gistermiddag werden de onderhandelingen met Jan Jong bloed stop gezet nadat was ge bleken, dat FC Amsterdam- voorzitter Dé Stoop de 33-jarige international een aanzienlijk lu cratiever contract heeft aange- Ajax zoekt bovendien nog naar een middenvelder, nadat van ihet aantrekken van NEC's Jan Peters om medische redenen moest worden afgezien. In ver band hiermee zijn de namen van René Notten (FC Twente) en Peter Arntz (Go Ahead Ea gles) reeds genoemd, maar van Ajax-zijde wordt ontkend dat met beide, nog bij hun clubs on der contract staande, spelers contact is opgenomen. Ajax is gisteren wel tot overeenstem ming gekomen met rechtsback Wim Suurbier, voor wie de Franse kampioen Saint Etienne belangstelling heeft getoond. Suurbier zal zijn nog twee sei zoenen lopende verbintenis nor maal uidienen. Premie toto 49 DEN HAAG De premie van toto nummer 49 ten bedrage van 42.280,33 is ten deel geval len aan de houder van het for mulier R.4083722. Voor Gerd Muller hoeft het spelen in het nationale Duit se team niet meer. (Van onze correspondent) BONN De kater, die Nederland zo manmoedig doorslikte en tot een triomf omkeerde, is enkele da gen na de wereldtriomf de Westduitse harten en ma gen binnengeslopen. „Himmelhoch jauchzend, zum Tode betrübt", luidt een klassieke Duitse uitspraak en de kentering van de stemming bewijst weer eens, dat hij niet voor niets in dit land „is uitgevonden". Het landelijk dagblad „Die Welt" schrijft in een kop boven een uitvoerig commentaar: „Gif en gal op de bodem van de beker". Achteraf blijkt iedereen ver bitterd te zijn: Het publiek dat de wereldkampioenen niet mocht huldigen, de spelers op elkaar en vooral op de functionarissen van de voetbalbond en tenslot te deze functionarissen zelf. Het register van klachten, dat de Westduitsers open trekken, veroorzaakt een orgie aan wanklanken en hoewel het bitter boos bloed zette dat de spelers-ee ga's op het feestbanket van zondagavond niet toege laten werden, was deze brute weigering van de func tionarissen slechts de vonk, die het kruitvat liet ex ploderen. De ware gronden liggen veel dieper en zij zijn er de oorzaak van, dat de met kanonvuur van menselijke vreugde bejubelde overwinning geen ro- zegeur en maneschijn meer is. Langzamerhand beginnen de fans uit hun verdoving te ontwaken, omdat het nu pas tot hen doordringt, dat het Westduitse elftal in zijn onderlinge menselij ke verhoudingen geenszins homogeen was en al hele maal niet tegenover de voetbalbond. „Die Welt" schrijft hierover: „Ruzie hadden de spelers niet al leen met hun tuchtmeesters, maar ook onder el kaar." Het gevolg was, dat er geen sprake was van een echte corpsgeest en daarom acht het blad het eenvoudigweg een wonder, dat het nog tot een over winning kwam. Lijdensmasker „Maar de wonde, die het wonder geslagen heeft, breekt al te snel weer open en misvormt het gezicht van de overwinning tot een lijdensmasker." Nu de vreugderoes is weggeëbd, begrijpt men pas goed de woorden van Franz Beckenbauer: „Wij wa ren lange tijd bij elkaar en daarbij heeft zich heel wat afgespeeld". Volgens zijn eigen woorden zou hiji er boeken mee kunnen vullen. Nu beginnen de sport redacties er hun kolommen mee te vullen en zij spreken van de „ingeslotenen": van Malente en van de andere kwartieren, waarin de Duitse voetballers waren ondergebracht. De prijs van de overwinning wordt door de Duitsers duur betaald. Gert Müller wil niet meer op het na tionale plan spelen, de gezondheid van de sensibele coach Helmut Schön werd in het concentratiekamp van de voeflbaldietator zo geruïneerd, dat hij ermee wil ophouden en Wolfgang Overath denkt er niet meer aan voor zijn land uit te komen. Kreunend neemt de natie er ook kennis van dat Jurgen Gra- bowski en Paul Breitner er nog eens een stevige nacht over willen slapen voordat zij besluiten weer tot de nationale eer en glorie te willen voetballen. Ook de uit de lauwerkrans gevallen „Bild" begrijpt nu pas wat er werkelijk gebeurd is en begint hevig op de functionarissen te schelden, omdat de voetbal vrouwen niet bij het feest mochten zijn en die van de functionarissen wel, alsof zij het waren, die zich het vuur uit de sloffen gelopen hadden. De in Keulen verschijnende „Express" zet ook nog een domper op de vreugde door zijn lezers mee te delen dat Cruyff in de finale doodsbang voor zijn le ven is geweest en de Westduitsers daarom met hun overwinning gemakkelijk spel hadden. Cruyff had, aldus het blad, vrijdag voor de beslissende wedstrijd in Riltrup een telefoontje gehad, waarin hem meege deeld werd, dat hij in het Münchense stadion met een geweer met telescoop vermoord zou worden. Gelukkig leeft Johan Cruyff nog. Maar de Duitsers drinken in de „Ring der Niebelungen", die er om het wereldkampioenschap ligt, de triomfbeker tot op de bodem leeg, en hierop ligt „gif en gal". FRANS WENNEKES SCHEVENINGEN - Jan Hor dijk en Fred Hemmes heb ben nog steeds een kans op de duizend gulden die ligt te wachten op de winnaar van het gisteren begonnen jubileum-toernooi van De Metselaars. Dit voor vijf dagen tennissen toch niet onaantrekkelijke bedrag heeft voor de finalis'en van de nationale titelstrijd van vorig jaar echter aan een zijden draad gehangen. In de winderige kuip van de Mets moesten zij allebei in de derde en beslissende set een achter stand teniet doen alvorens tot de tweede ronde door te dringen. Daarmee werd het herenenkel spel, dat in dit toernooi toch al minder aantrekkelijk is door de afwezigheid van Rolf Thung en Louk Sanders, voorlopig nog grotendeels gered. De Metselaars is erin geslaagd een ruim „assortiment buiten landers aan te trekken voor het toernooi, dat als het een succes wordt elk jaar zal terugkeren. Een équ'pe van in Europa toe rende Amerikanen heeft de Mets aangedaan, terwijl boven dien deelnemers uit Australië, Mexico, Argentinië, Brazilië en India voor de verdere interna tionale aankleding zorgden. Een boeiende figuur was de Israëli Kaplan, die ruim een jaar gele den uit Rusland emigreerde en in zijn nieuwe vaderland als tweede speler geldt. Bebaarde Kaplan bleek met zijn racket behoorlijk overweg te kunnen hetgeen Jan Hordijk tot zijn er gernis moest ervaren. Nadat de Nederlandse kampioen de eerste set met 6-1 tamelijk eenvoudig had veroverd, bood Kaplan in de tweede reeks aanzienlijk meer tegenstand. Het krachtten- nis van Hordijk ontbeerde de vereiste precisie en '*e Israëli maakte daar gretig gebruik van door met 6-4 de strijd weer open te breken. Kaplan maakte zelfs aanstalten om voor de eer- wamKBsmm:. ste verrassing van het toernooi te zorgen. Hij liep in de derde set uit tot 4-2, nadat Hordijk ontmoedigd zijn opslag had in geleverd. Showelement De Israëli, die het showelement niet schuwde - waarbij Hordijk zich overigens nauwelijks kon aansluiten -, verzuimde echter op die stand door te drukken. Hordijk bleef pressie uitoefenen, hetgee- alsnog succes oplever de, 5-4 voor de Nederlander. Op zijn eigen opslag benutte Hor dijk vervolgens het eerste matchpoint, waardoor hij nogal benauwd de tweede ronde bin nenwandelde. Voor Fred Hem mes zag de toekomst er nog somberder uit. Hij verspeelde een voorsprong van 3-1 in de derde set geheel, waardoor zijn tegenstander - de ruim in de krullen zïittende Ogden uit de Verenigde Staten - naar 5-3 kon uitlopen. Hemmes, die ook in de eerste set tamelijk gelukkig via een tie-break tot setwinst was geraakt, versaagde echter niet, ondanks zijn nog steeds scha mele service bleef hij zijn effect volle slagen produceren, waar mee Ogden in de beslissende fase niet doeltreffend raad wist. Hij zag Hemmes langszij (5—5) ko men en vervolgens op het eerste matchpoint de partij met 7-5 in zijn voordeel beslissen. Van.de overige Nederlandse deel nemers moesten Wouter Fok, Fried Schmitz, Martin Koek en Guido Hornman hun optreden beperken tot de eerste ronde. Vooral Fok heeft goede uitzich ten gehad tegen de Amerikaan Lohman, maar hij verspeelde een voorsprong van 5-4 in de derde set. Lohman was de ge lukkige met 7-5. Koek had nau welijks mogelijkheden tegen de Braziliaan Kirmayr, die op Wimbledon met zijn landgenoot Koch uitstekend partij boden aan Okker en Drysdale. De stestanden waren 6-1, 6-3. Uitslagen hherenenkelspel eerste ronde Haas—C< T. Singh ilndiBol opgegc 6—3; 6—3, 5—1 Hemmes—Ogden (VSi 4—6. 7—5: Kening—B. Singh -2. 6—0: Visscher—Elkins 6—l'. 6—3:' Fritz i"VS>—Sohon (VS) .1 61. 4 6. 64; Lau dlnReynolds (VS) 61, 62; Loh man (VS)—Fok 6—3. 4—6. 7—5; Aubona (Arg)Schmitz 64. 75. FRANK WERKMAN WARSCHAU De trainer van het Poolse nationale elftal, Kazimierz Gorski, 5^ heeft in een vraaggesprek met een Warschauwse krant gezegd, dat „rijke beschermheren" van hel Italiaanse team hebben ge probeerd om zijn speler! tijdens de wedstrijd tegen Italië om te kopen. Volgens het dagblad „Zucie Wars- zawy" vertelde Gorski dat d« poging tot omkoping tijdens do rust bij een stand van 2—0 vool Polen werd gedaan. De wed strijd eindigde in een overwin ning van 21 voor Polen en dl uitschakeling van Italië. Zucie Warszawv citeert Gorski ais volgt: „Tijdens de rust, toen w al met 2—0 oorstonden, hebbel rijke beschermheren van de Ita liaanse ploeg onze spelers bena derd met financiële voorstellen, die een geliik pel hadden mod ten opleveren." Het blad gaf geen namen vei Coach Gorski: „De Italianen heb- deze „beschermheren" en Gors ben pogingen gedaan ons om ki gaf geen nadere bijzonderhe te kopen". den in het interview.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13