Fedor den Hertog ontdekte ook bij profs iemand te zijn Hier gebeurde het: FRITS SCHÜR TROK AAN KORTSTE EIND WERELDUURRECORD BINNEN BEREIK VAN CEES STAM Hazeslaapje kwam Pieter Hallem wel erg duur te staan U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. .DONDERDAG II JULI 1974 LCIDSE COURANT PAGINA 11 Bloemen bij monument Tom Simpson ORANGE David Saun ders en Phil Liggett, de twee Engelse journalisten in de Tour de France, heb ben gisteren een klein bosje lavendel gelegd bij het mo nument dat op de helling van de Ventoux is opgericht ter nagedachtenis van Tom Simpson. De Britse oud-we- reldkampioen stierf op 13 juli 1967 nadat hij bij de be klimming van de Momt Ven toux, vermoedelijk door do ping, onwel was geworden. Twee renners betrapt ORANGE In de eerste tien etappes van de Ronde van Frankrijk zijn twee renners betrapt op het ge bruik van verboden stimule rende middelen. Nadat de controles over de eerste vijf ritten uitsluitend negatieve resultaten hadden opgele verd, vielen bij het tweede onderzoek Tollet (Sonolor- Gitane) en Ducreux (Lejeu- ne-Jobo) door de mand. Tollet was na de zevende etappe onderzocht en staak te de strijd in de tiende rit, de dag waaroo het lot Du creux aanwees om zijn uri nemonster in te leveren. Tollet noch Dureux heeft om een nieuw onderzoek (Van een speciale verslaggever) ORANGE - Fedor is gisteren net geen hertog van Oranje ge worden. Jos Spruyt, de vazal van Merckx had zich dertig kilometer laten meeslepen door de tomeloos ijverige Den Hertog en versloeg hem in de sprint. Fedor den Hertog was niet teleurgesteld na de verloren sprint. Hij kent zichzelf genoeg om te weten dat hij slechts dan ritwinnaar had kunnen worden als hij alleen was aangekomen. Die kans lieten de mannen die aan zijn wiel naar de eindstreep meedraafden hem niet. De als professional nog zo onerva ren Den Hertog, heeft de rit van gisteren voornamelijk ge bruikt om zichzelf te ontdekken in wat voor hem de nieuwe we reld is. Hij kan uit die ontdek kingsreis alleen maar een mas sa zelfvertrouwen overhouden. Niet omdat hij bij de beklim ming van de Mont Ventoux maar weinig terrein verloor. Dat immers lukte talrijken. Wel omdat hij als solist want zijn vluchtmakkers waren weinig meer dan meerijders ook bij de profs een grote kan zijn. Barry Hoban, geslepen in h"t vak dat Den Hertog aan het Ier n is, uitte in Orange zij~> onverho len bewondering. .Vier rijders (Galdos, Riotte, ar-""-_s en Spruyt) waren 'cgeesp^ an. Plotseling als ee-> w'i» flits schoot u- n Iert v~crbij. Er waren :-.anner., di- >-obeerden zijn wirl te houden, Merckx was erbij. Ook hem lukte het niet, wat Den Hertog deed was onge looflijk. Wanneer die man als wielrenner evenveel in z:jn hoofd heeft als in zijn benen zou hebben, was hij een verschrik kelijk grote". Fedor den Hertog richt zich ech ter niet uitsluitend op wielren nen. „Het is", zoals hij zelf zegt, „geen heilig moeten voor mij". Daarom was Den Hertog tJTRECHT Morgenavond kwart voor tien zal wereldkampioen Cees Stam op de wielerbaan van Utrecht een aanval doen op het werelduurrecord achter han dels motoren. Het huidige re cord staat op naam van de Deen Ole Ritter (76.871,31 me ter). Cees Stam, die vorig jaar in San Sebastian de regenboog trui bij de profs veroverde, wil het uurrecord met twee km ver beteren. Om dat te halen zal de Noordhollander een gemiddelde snelheid moeten rijden van ruim tachtig km per uur. Olg Ritter volgt de verrichtingen van Cees Stam op de voet. Hij heeft nu reeds laten weten dat, indien Stam slaagt, hij op ■woensdag 17 juli in het Italiaan se Port de None een poging zal ondernemen het record weer te rug te pakken. Ook de Duitse zesdaagse renner Dieter Kem per zal binnenkort een record poging wagen. Wielermanager Jan Derksen, oud-wereldkampioen sprint, heeft de recordpoging voorbe reid. De Amsterdammer zei: „Het moet natuurlijk niet rege nen, want dan gaat de record poging niet door. Een beetje wind mag er wel staan. Cees Stam bezit de kwaliteiten om het record van Ole Ritter te verbeteren. Hij is in, een goede conditie en zal met gangmaker Stakenburg een grote kans ma- „Het is een nieuw record, dat on langs door de UC is erkend. De motoren zijn gekeurd, het is een gewone motor 750 cc. Er zal een officiële tijdwaarneming zijn. Wij hebben voor deze ge degenheid de tijdwaarneming Cees Stam achter gangmaker Stakenburg:Proberen een uur lang een gemiddelde van tachtig te rijden van de profschaatsbond gekre gen. WISO-starter Barel zal voor de tijdwaarneming zorgen. Voorts zijn er twee UCI afge vaardigden, Roozenburg en Je- remiassen", aldus de manager van Stam. Het record van Ole ■Ritter werd op 27 juni 1973 op de Ordrup- baan in Kopenhagen gevestigd. De Deense wielerbaan is ruim 380 meter lang, terwijl de Utrechtse baan 417 metr is. Vol gens manager Jan Derksen is de lengte vande Utrechtse baan- in het voordeel van Cees Stam. „Op-een kleine baan kunnen de coureurs geen hoge snelheden bereiken. Ze moeten dan té veel sturen. Bovendien heeft Cees Stam een goede gangmaker. Ole Ritter reed twee jaar geleden met de Italiaan Dagnoni, en Stam rijdt met Stakenburg. Voor alle zekerheid hebben we Noppie Koch getracteerd. Hij rijdt als reserve-gangmaker in de baan. Als de motor van Sta kenburg weigert dan kan Koch het onmiddellijk overnemen". Cees Stam, die gistermiddag op de Utrechtse wielerbaan heeft getraind, is vol goede moed. „Ik voel mij in een uitstekende conditie. De afgelopen weken heb ik hard getraind. Ik ben eigenlijk een mooi-weer-rijder. Als het regent ga ik vrijwel nooit trainen. De afgelopen we ken heb ik dat juist wel gedaan. Ik wil het werelduurrecord om dat ik het volgend winterseizoen meer zesdaagsen wil rijden. Voor de baandirecteuren is het interessant te vermelden dat Cees Stam deelneemt als we reldkampioen en uurrecordhou der. Wat koop ik ervoor als ze zeggen: „Stam is een beste jongen", zoiets brengt geen brood op de plank". WIL VAN DER PLAS na een uiterst sterke dag snel weer de sfinx die zijn gedachten versluierde in een soort gehei mentaai. Hij vertelde over zijn ontsnap ping, zonder emotie te tonen. „Ik moest wel voortdurend op kop rijden, de anderen deden het nauwelijks en anders zouden wij meteen zijn teruggepakt. Het was zwaar in de wind, maar ik voelde mij goed. Tem po rijden met de wind in mijn gezicht, ligt mij wel. Op de Ventoux was ik trouwens redelijk mee omhoog gekomen, ik had al eerder b.j ae kopgroep k> men aansiuiten, a.s ik in ae p'iaiirg meer risico's had geno men Miar er is iemand voor wU> ik dat niet doe. Wie dan wel? Mijn eigen geweten". Fedor den Hertog u.jkt op weg in het circus van ae prois een plaats te gaan veroveren. Hij weet wrarom het lang heeft ge duurd. „Omdat het gewoon een kwestie van aanp?csen is. Bij de profs gebeurt alles vral meer uitgekiend, er wordt gerekend bij het leven. Ik heb geieerd dat als je steeds goed mee blijft rij den dat je op de duur naar va ren komt. Dat is eigenlijk het enige dat bij de profs net zo is als Dij de amateurs". Den Hertog liep weg met een gl.mlach die iets van zijn genoe gen toonde, want tevreden hij. De schoenen die hij onmid dellijk had uitgetrokken, droeg hij in zijn handen, want de ten doen hem nog altijd pijn. Hij sprak er niet over. De ver rassende ontdekking ook bij de profs iemand te kunnen zijn, had hem helemaal doen verge ten te klagen. Geen rechter Al met al is de Ventoux gisteren niet de rechter geweest die de kale winderige bérg zo vaak was in de Ronde van Frankrijk. De rit trouwens was zo gezapig dat sprinters als Esclassan, Guimard, Karstens en Hoban voor Merckx over de eindstreep gingen en de groene trui van Sercu aan het wiel van Merckx binnen kwam. De groep waaruit Karstens, R.'otte, Galdos, Den Hertog, Spruyt en Janssens zich dertig kilometer voor Orange 'losmaakten, ruim veertig kilo meter na de passage op de Ven toux, was meer dan zestig man Een conclusie ligt voor de hand. De strijd is op deze winderige, maar hels hete dag achterwege gebleven. Merckx en zijn Molte- ni's maken geen gevecht, de kleineren waren verheugd dat er voor de Ventoux niets ge beurde en de Spanjaarden van Kas en La Casera zagen weinig heil in een fel offensief omdat z'j de uitloop van ruim zeventig kilometer vreesden. De Haute- Provence zag geen groep strij dende wielrenners voorbijgaan, maar de „Veloclub Levitan". Tour cijfers ORANGE Het zevental van t ploegleider Herman Krott heeft zich gisteren in de eerste etappe van de Wielerronde van de Toe komst goed geweerd. De Neder- landers waren voortdurend bij ontsnappingen betrokken (op een bepaald ogenblik reden zelfs zes Oranjehemden „van voren") maar werden tamelijk karig beloond. In de beslissende ontsnapping van zes man bevond zich alleen Frits Schilr. Zijn vluchtmakkers waren Kaczmarek, Edwards, Martinez, Mirri en Guitard. In de eindsprint bleek de Pool Kaczmarek de snelste voor Ed wards, Martinez en Schür. Kaczmarek, dinsdag behorend tot de winnende ploeg in de pro loog-tijdrit, mocht zich daarna in het geel hullen. Na de kop groep volgde een tweede groep met de Nederlanders Dohmen. Pronk en Van Houwelingen Deze renners hadden een ach terstand van rond veertig secon den op het eerste zestal. (Eng) z.t. met bon. 2.49 15; 3. Mar- be stand in het algemeen klassement tlnez (Spa) z.t. met bon. 2.49.20; 4. na de ploegentijdrit en de eerste Schur (Ned) z.t. met bon 2.49.25; 5 etappe is: Mirri (Ita) z.t.; 6. Guitard (Fra) z.t.; 7. Boudier (Frai op 38 secon. 1. Kaczmarak 2.49 00 2 Edwards op den: 8. Szorda (Pol) z.t.; 9. Schmid 15 sec; 3. Martinez op 16 sec.; 4. (Zwi) op 42 sec; 10 Szurkovski Schur op 19 sec.; 5. Mirri op 30 1 (Pol) z.t.; 11. Barcik (Pol) z.t.; 12. sec.. 6 Guitard zelfde tiijd: 7. Szoz- Dohmen (Ned) z.t.; 13. Leuenberger da op 58 sec.; 8. Szurkovski op 1.02 (Zwi) z.t.; 14. Pronk (Ned.) z.t 15 min 9. Pronk op 1.06; 10. Barcik; Van Houwelingen (Ned) z.t.; 20 Van op 1.08; 11. Boudier z.t 12 Schmid: op 1 12; 13. Dohmen z.t.; 14. Kuhn (Zwi) z.t.; 15. Van Houwelingen z.t.; 16. Brzezby (Pol) op 2.12; 18. Langer op 2.42; 20, Van Dongen op 2.4S; 27 Snoeyink op 6.00. Algemeen ploegenklassement: 1. Polen 9 uur 15 minuten 18 seconden; 2. Nederland 9 16.22; 3. Engeland 9 18.54. 4. Zwitserland 9.19.32; 5. Frankrijk (jonge profs) 9.20.10. 6. Oostenrijk 9.24.29. Fred Imhoff negende WEYMOUTH De Oostduitser Herbert Hiittner heeft gisteren op de Noordzee nabij Weymouth (Eng.) de vierde wedstrijd voor het wereldkampioenschap in de Flying Dutchman gewonnen. Hij heeft nu samen met zijn land genoot Wolf, die tweede werd, de leiding l*i het algemeen klas sement met 11 punten. Fred Im hoff, elfde in het klassement, was opnieuw de beste Nederlan der met een negende plaats. Wassenaar - Loes Zima was gis termiddag op Duindigt een dol gelukkige amatrice. Onver wachts kwam ze met Lavendel in de Arklow Rockprijs als eer ste over de eindstreep voor de sprinter Cleeve Hill. Loes Zlma had grote vreugde, haar boe zemvriend de Engelse jockey Pieter Hallem echter niet. Hij was te laat op de weegschaal, hetgeen de jockey erg zwaar kwam te staan. Het rencomité heeft hem een schorsing opge legd van maar liefst acht da gen. Eigenaar Piet de Wit: „Ik heb alle vertrouwen in deze jockey en nu moet ik plotseling voor de volgende week woensdag als hij mijn paard Merrigo moet rijden een andere jockey zoeken. Niet alleen Hallem is daarom slacht offer, ik ook als eigenaar. Pie ter Hallem was te laat op de weegschaal, omdat de jockey te laat wakker was geworden. De Duindigt jockey heeft het erg zwaar. Omdat zijn trainer een gebroken hand heeft moet hij 's morgens erg vroeg uit de veren, 's Middags wil hij zoals vele collega's weieens een oogje toe doen. Het niet op tijd wakker worden kwam hem door een uit geslapen rencomité erg zwaar te staan. Acht dagen geen geld in rennen verdienen is een zwa re straf. Op Duindigt stond men weer met het reglement in de hand. In de Exilityprijs waarin Hallem met Sam's Pet moest starten - hij was ruim op tijd - moest de jockey genoegen ne men met een vierde plaats. Henk van der Kraats won zon der moeite met Woodfeet's Hope voor Red Countess en de bij zijn nieuwe trainer teleurstellen de eerste favoriet Duke of Athens. Marijke Schaar verloor in finale BAASTAD De Nederlandse ten nisspeelster Marijke Schaar heeft gisteren in de finale van het toernooi in Baastad (Zwe) in het damesenkelspel verloren van de Engelse Susan Barker. Zij verloor in twee sets: 1-6, 5-7. Marijke Schaar, vierde geplaatst wist in de laatste set tot 5-5 ge lijk op te gaan met haar tegen standster die direct daarop ech ter door de service van de Ne derlandse wist te breken en daarna op haar eigen opslag de partij besl ste. Daarmee ging de overwinning voor het tweede achtereenvolgende jaar naar Engeland. Henk Elzernian zwom record SAN j _e.-man (Z:an/V.tc3se) heet; gisteren tij- j eens niema.ij:.. e tvv:r.iw.d- strijd» te ban Remo (Ital.è) het Nederlands jun orenrecord op de 1500 meter vrije slag ver beterd en gebracht op 16.40,6. Het oude record stond sinds 19 april 1972 op naam van Rene van der Kuil (SZC) met 16.47,7. Soms ziet u in het buitenland iets dat u dolgraag zoudt willen hebben. Of de vakantie valt duurder uit dan gepland was. In zulke gevallen is het plezierig als u wat extra geld achter de hand hebt. Bijvoorbeeld Amro Reischeques. Die kunt u bij elke bank in het buitenland verzilveren. Verliest u ze, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Ook voor buitenlands geld en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige infor matie over wisselkoersen, buiten landse munteenheden enz.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11