Na de kater dag vol vrolijkheid Nederlandse kunstmaan klaar voor lancering ZUID AFRIKAANS PERSONENREGISTAR DEELS VERWOEST Van een onzer verslagge vers HAAG ROTTERDAM HAAG —ROTTERDAM Nederland heeft zijn voet balhelden gisteren een ont vangst gegeven als had den zij de wereldbeker in hun bagage. Met ridderor den voor de beide trainers Michels en Fadrhonc. voor verzorger Van den Akker en voor het elftal - in de persoon van Johan Cruyff - met onderscheidingen van gemeentebesturen en vooral met veel vrolijk heid werden spelers en be geleiders in het zonnetje gezet. Het zou vandaag in een aantal woonplaatsen van de spelers nog eens dunnetjes worden her haald. Van de kater na de nederlaag van zondag, was gisteren in de loop van de dag weinig meer over. FOTO'S: SIMON E. SMIT De Oranjemannen rond de Koningin op hst bordes van Huis ten Bosch, ditmaal als toeschouwers. maan ■tgaa"ia BagamaO i mmmamm JnHbbb De vreugde kreeg In de loop van de middag een hoogtepunt in de tuin van het Catshuis in Den Haag. Niet alleen omdat daar supervisor Rinus Michels, trainer Fadrhonc, aanvoerder Johan Cruyff en verzorger Pierre van den Akker door mi nister-president Den Uyl na mens de Koningin werden be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau maar voor al door de spontaniteit en on gedwongenheid waarmee het bijna voltallige Oranje-gezel schap (zonder de in Amster dam gebleven Plet Keizer) in clusief de vrouwen en premier Den Uyl een polonaise door de weelderige tuin maakte. Daar toe aangemoedigd door de feestelijke klanken van de Ko ninklijke Militaire Kapel, van wie enkele musici het al gauw zonder hoofddeksel moesten stellen. In de dolle pret waren die door enkele gangmakers op de hoofden van onder meer de minister president- de supervi sor en diens vrouw geplant. Voordat de feestelijkheden achter het Catshuis op gang kwamen werd het Oranje ge zelschap binnen voorgesteld aan en gefeliciteerd door het voltallige kabinet en een groot aantal volksvertegenwoordi gers. Iets wat bij René van de Kerkhoff, terwijl hij met zijn broer Willy de tuin inliep, de opmerking losmaakte dat „onze regering in die drie we ken wel erg groot was gewor den". NSdat de K.M.K. de benen van het meerendeel van de groep onder de zwierige tonen van de mars „Koning Voetbal" van de tuingrond had gekregen slechts voor een klein aantal spelers was dit feestgewoel iets te veel van het goede en zij hadden het gedruis rustig zittend in het gras en in de na bijheid van hun vrouwen gade geslagen - hield de minister van C.R.M. mr. Van Doom een korte toespraak. Daarin sprak hij zijn dank en bewondering uit voor de solidariteit en teamgeest die het Nederlands elftal tijdens dit tiende wereld kampioenschap heeft getoond. Namens de regering bood de bewindsman de K.N.V.B. een geschenk aan dat zal bestaan uit een kunstwerk voor het nieuwe K.N.V.B sportcentrum in Zeist. Het kunstwerk zal zoals de minster meedeelde nader en in overleg worden uitgekozen. De premier zwaaide de Oran je-mannen alle lof toe. „De be ker is bij West-Duitsland te recht gekomen maar de glorie bij Nederland" aldus de heer Den Uyl, die zich versprak bij het uitreiken van de onder scheidingen. Want op zijn op roep „En nu graag Pierre Ak kermans", werd hem door om ringende KNVB-officials ijlings de juiste naam Pierre van den Akker toegeroepen. Voor een verspreking behoedde zich gistermiddag op de val reep Rinus Michels, die in zijn dankwoord aan het slot van het enthousiaste feest bij het Catshuis, in zijn hulde aan het hele team dr. Fadrhonc zowat weer de bijna legendarisch ge worden betiteling „de heer Fahrendonk" wilde meegeven. Jezelf blijven In zijn dankwoord zei Rinus Michels het wel wat veel van het goede te vinden om in een week tijd tot generaal en rid der te worden benoemd. „Dat zijn dingen die je maar moei lijk kunt verwerken. Net als het feit om in deze dagen, waarin je zoveel eigenschap pen krijgt opgepind, jezelf te blijven". Toch moest hij nog even kwijt- dat Nederland er volgens hem een paar beste ridders had bij gekregen". Direct na afloop van het tuin feest bij premier Den Uyl trok het Oranje-gezelschap te voet naar het op een steenworp af stand gelegen Congresgebouw waar een ontvangst door het Haagse gemeentebestuur wachtte. Er ging een oorverdo vend gescandeerd Holland-Hol land op, toen de spelers voor iedereen duidelijk zichtbaar de Johan de Wittlaan overstaken en een met oranje tentdoek af geschermd bordes aan het Congresgebouw bestegen. Bo ven werden ze met een hand druk verwelkomd door burge meester Marijnen, die vergeefs probeerde wat stilte onder de omvangrijke menigte te krij gen. Toen dat er niet inzat, be sloot de Haagse burgervader v.a een krachtige geluidsinstal latie door het vocale geweld heen te breken, maar verder dan drie woorden achter el kaar kwam hij niet. Tot vier of vijf maal toe werd hij over stemd. Na de dan eindelijk toch nog gehouden toespraak bood mr. Marijnen coach Ri nus Michels en aanvoerder Jo han Cruyff namens het Haagse gemeentebestuur een kristallen sieraad aan, waarin alle na men van de leden van de Ne derlandse ploeg gegraveerd zullen worden. Tevens over handigde hij hen de sportme- daille van de gemeente Den Haag. Na afloop van het feestelijke buitengebeuren bij het Con- gresgebaouw volgde in het ka pitale complex een receptie die door een gebrekkige organisa tie door een deel van de voet ballers werd gemist en ontaar de in een algehele handteke ningenjacht van Haagse ge meenteraadsleden. Toen uiteindelijk het hele Oranje gezelschap elkaar bui ten weer had ontmoet, volgde een rijtoer door de Haagse binnenstad, die de kroon werd op een toch imponerend Haags hulde-spektakel. Langs de rou te hadden zich vele duizenden verzameld die de Oranje man nen en vrouwen uitbundig toe juichten. De rilt groeide in he afgeladen centrum van Den Haag tot een climax toen over de drie bussen waarin het ge zelschap zat een dichte regen van confetti, papier-snippers en serpentines neerdaalde. Het mocht een wonder heten dat zich in de Haagse binnenstad na het passeren van de stoet, toen ontelbare voetgangers de rijbaan opstroomden, geen on gevallen hebben voorgedaan. 50.000 Tegen de avond moesten de vermoeide voetballers nog eens de hulde van naar schat ting 50.000 Rotterdammers on dergaan. Het ministerie van CRM had het niet nodig gevon den Rotterdam in het huldi gingsprogramma op te nemen, maar met zeven Rotterdamse spelers in de selectie van het gemeentebestuur een stevig ar gument om toch een ontvangst te claimen. Deze deed denken aan de taferelen uit 1970, toen Feyenoord als eerste Neder landse club de Europacup ver overde. Voor de koks van het Congresgebouw was er ook even de gelegenheid de Oranjespelers toe te juichen, voordat zij binnen in actie moesten komen voor het versterken van de inwendige mens Kissinger moet getuigen WASHINGTON (UPI) Di- strictsrechter Gerhard Gesell heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, gesommeerd als ge tuige décharge te verschijnen in het proces tegen John Ehr- lichman, Nixons voormalige ad viseur voor binnenlandse aange legenheden. Kissinger moet zich morgen mel den. In de loop van het proces tegen Ehrlichman hadden zijn verdedigers gesteld het .nood zakelijk" te achten dat minister Kissinger als getuige gehoord wordt. Geen dienst Ylissingen- Londen VLISSINGEN (ANP) De passa- giersdienst van Vlissingen naar Londen van de Zeeland Lloyd B.V., die 18 juni is gestart, wordt nu al opgeheven. Een di rectielid van de Zeeland Lloyd B.V., verklaarde gisteren dat de dienst met veel pech te kampen heeft gehad en bij de start al niet levensvatbaar bleek. De eigenaar van de dienst, de heer Remeus uit Scheveningen, enige jaren geleden nog eige naar van de Norfolk Lines, een vrachtdienst van Scheveningen op Engeland; heeft veel geld geïnvesteerd in het motorschip Poseidon, waarmee de dienst zou worden onderhouden, maar dat 11*4 uur nodig had voor de overtocht. Griekse minister afgetreden ATHENE (Rtr) De Griekse premier Androutspoulos heeft officieel het aftreden van de mi nister van buitenlandse zaken Spyridon Tetenes bekendge maakt. Volgens de officiële ver klaring heeft hij om gezond heidsredenen ontslag genomen. Diplomatieke kringen in de Griekse hoofdstad meenden dat hij zich niet kon verenigen met het beleid dat de Griekse rege ring voerde ten aanzien van Cy prus, waar president Makarios het Griekse militaire bewind heeft beschuldigd van steun aan de EOKA, de ondergrondse be weging die aansluiting van Cy prus bij Griekenland nastreeft. Twee winnaars met 1,5 miljoen HAMBURG In Hamburg ls be kend gemaakt, dat in de lotto trekking van het afgelopen weekeinde twee winnaars uit de bus zijn gekomen, die zes juiste getallen ingevuld hebben. Zij krijgen ieder 1,5 miljoen mark uitgekeerd. De winnaars komen uit de Westduitse deelstaten Ne- dersaksen en Beieren. In de lotto; waaraan elke week ongeveer twintig miljoen West duitsers deelnemen, is de hoog ste prijs tot dusver tot een half miljoen mark beperkt gebleven. Maar volgens het nieuwe regle ment kan anderhalf miljoen mark gewonnen worden, indien niet meer dan twee spelers zes getallen juist ingevuld hebben. Vrachtwagen nummer 50 gestolen DEN HAAG (ANP) Maandag is van een douane-emplacement in het Italiaanse Concorrezzo bij Milaan een Nederlandse vracht wagen gestolen, zo heeft een woordvoerder van NOB-Weg- transport meegedeeld. Het is de 50-ste Nederlandse vrachtwa gen, die sinds begin 1973 in Ita lië is gestolen. De maandag ge stolen vrachtwagen is eigendom van de fa. De Jong Eurotrans port uit Emmen. De waarde van de wagen is 90.000, die van de lading, textiel dat be stemd was voor Nederland, be draagt tussen de een en ander halve ton. DEN HAAG (ANP) De Astronomische Nederlandse Satelliet (ANS) wordt donderdag naar de Verenigde Staten gevlogen om daar in ge reedheid te worden gebracht voor de lancering eind augustus of be gin september. Vorige week is ten overstaan van de NASA en het Nederlandse Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) een „flight readiness review" gehouden, waarbij is aange toond dat de satelliet in lanceerbare conditie is. Zoals het er thans naar uitziet zal het mogelijk zijn de satelliet binnen het lanceervenster dat loopt van 27 augustus tot 22 sep tember in een vaste baan om de aarde te brengen. Dit gebeurt door middel van een scc rn .et, ter beschikking gesteld door de NASA, vanaf de lanceerbasis Western Test Range aan de Amerikaanse westkust. Deze eerste Nederlandse kunstmaan zal daarna verder door het vluchtleidingscentrum van ESOC in Darmstadt worden ge volgd. Na de lancering zal de ANS één twee weken in de vlucht worden gecontroleerd en geijkt. Daarna volgt de fase waarin astronomi sche w arnemingen aan kosmi sche röntgen- en ultravioletbron- nen vv. reen utgevcerd, hetn en ten minste een half jaar zal du- nomen ontworpen door het indu strieel consortium ANS, waar aan wordt deelgenomen door Fokker-VFW en Philips. De drie astronomische meetopstellingen aan boord zijn afkomstig van de rijksuniversiteiten van Gronin gen voor de meting van ultra- violetstraling en van Utrecht ten behoeve van röntgenwaarne- mingen. Het derde experiment is afkomst:g van het Massa chusetts Institute of reehnolo- gv en American Sc'ence and Eng'neerlng voor de meting van harde rönCenstr.Tng. De totale bcuw heeft ongeveer 75 miljeen gulden gekost. Het is moeilijk te zeggen of de eerste poging op 27 augustus meteen zal slagen, zo werd gis teren op een persconferentie medegedeeld. Er moet altijd met de mogelijkheid rekening worden gehouden, dat de lance ring een dag of wat vertraging zal ondervinden. Het is zeker niet de bedoeling de lancering in de eerste dagen van dit lan ceervenster te forceren. On danks alle goede zorgen is het ook mogelijk dat de raket of de satelliet niet in lanceercondit'e is. Belangstellenden mogen de eerste dagen geen al te hoog ge spannen verwacht ngen hebben. In geval van een mislukking bij de '?r. ->« kan met behulp van re-"v Jerdelen een nieu- we A 'J v.rlen gebouwd, die dan over een half jaar kan wor den gelanceerd. En hekopU het dak van het to e' hoge ge bouw, waarin het personen register was opgeslagen. PRETORIA (AP) Een deel van het z.g. „levensboek", de ar chieven voor het persoonsbe wijs, waarmee Zuid Afrika de niet-zwarte bevolkingsgroepen kan controleren, is gisteren door brand verwoest. Door nog onbekende oorzaak brak er brand uit in het souterrain van een 30 verdiepingen tellende wolkenkrabber waar de archie ven van het levensboek waren gevestigd. Een dikke rook verspreidde zich via de air conditioning door het gebouw, waardoor ca. 800 rege ringsambtenaren een goed heen komen moesten zoeken. Sommi gen van hen moesten van het platte dak worden geplukt door drie hePcopters van de lucht macht. Anderen hingen zo ver mogelijk naar buiten met natte zakdoeken voor het gezicht tot dat de verslikkende damp zich oploste. den zijn gevallen. Een brand weerman moest in het zieken huis worden opgenomen. De hoofdcomputer in een deel van het souterrain dat geen schade heeft opgelopen beschikt vol gens minister Fourie over een extra geheugen met alle gege vens die door de vlammen zijn verslonden. In het kader van de apartheid zijn de gegevens over de 15 miljoen zwarte Zuidafrika- nen verwerkt in een ander sy-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7