Deanna Durbin in Laughton-cyclus Fon Klement: de bard uit Bergen Klassieke opleiding basis voor loopbaan TELEVISIE VANAVOND NCRV 50 jaar te boek TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK UIT DE ARTISTIEK VERANTWOORDE COMBI NATIE van een graficus en een balletlerares werd Fon Klement geboren. En ook Fonnie bleek door één der muzen begiftigd. Zocht papa 't in het beeld en wierp moelief zich op de beweging, Fon's gevoe lig snaar werd beroerd door de klank ener gitaar. Na een klassieke studie aan het conservatorium stapte hij het veel turbulenter wereldje van de pop binnen. In Nederland al met succes. Maar er moet méér gebeuren. Binnenkort glijdt de Bergense zan ger-gitarist voor het eerst over het glibberige pad, waar aan het eind de Internationale Erkenning ligt te glinsteren. Want hij behoort tot de drie man, die gezamenlijk de fiere driekleur gaan verdedigen op het steeds fameuzer wordende Zangfestival in Oostende. Zanger-gitarist ziet Oostende-festival als springplank carrière BERGEN Geen sporen van popbederf in de stulp van Fon Klement. De lege bierflesjes, de geur van hasj en de grou pies ontbreken. In plaats daar van een mooi renteniershuisje tussen het groen. Smaakvolle inrichting, een mengeling van antiek en modern. Aan de mu ren veel kunst. Werk van va der Klement, Ans Wortel en hier en daar een Afro-beeldje. De evenwichtigheid van het interieur straalt ook van de 23-jarige musicus af. Rustig beweegt hij zich door de ka mer („een huurhuis ja, aan zoiets kom je nooit meer"), schenkt koffie en presenteert chocolade-biscuitjes. Graag bereid tot een gesprek zonder publiciteitswellustig te zijn. Daarover zegt hij: „Ik wil een pop-carrière maken. De muziek, die ik maak en speel is goed. Maar in Nederland is het nu eenmaal zo, dat de mensen eerst een naam moe ten kennen". En omdat de Ne derlander niet vreet, wat-ie niet kent schuwt hij journalis- ten niet. „Je hebt ze nodig. Dit festival kan een springplank betekenen. Kijk, er is enorm veel voorpubliciteit. De meeste kranten berichten er driftig over. Dat moet je gebruiken". Hij oogt zelfbewust, weet dui delijk wat hij wil, kent z'n capaciteiten. Vertelt het ver haal over zijn toetreding tot de Oostende-ploeg. „Mijn mana ger liep met m'n eerste elpee naar het theaterbureau om te vragen of ik niet in de ploeg kon. De eigenlijke bedoeling was", hij gniffelt even, „om mij bij dat bureau geplaatst te krijgen, maar ik kon meedoen aan de selectie en werd uitge kozen". De andere twee geluk kigen waren Saskia Martijn en Heddes Afolte. Zijn verwach tingen voor Oostende? „Nou, ik hoop natuurlijk, dat ik in de prijzen val. Ja, daar zit ik op te spinzen. Da's toch logi sch?" Weer die zelfverzekerde blik, zonder een spier van ar rogantie. De bard uit Bergen zegt het allemaal vanzelfspre kend, zonder irritatie op te roepen, hij poneert zichzelf zo, dat het lijkt of'ie het over een goede vriend heeft. Elpee De eerste elpee komt ter spra ke. De plaat gaat op de pick up en de hoes op tafel. „Wie Fon Klement aan het werk ziet of hoort in de studio, op het toneel of z'n eigen kamer, raakt onmiddellijk in de ban van een jong musicus, die bij zonder boeiende dingen doet met z'n gitaar en z'n stem....", prijst de binnenkant van die hoes. Fon kan om de tekst lachen. „Ja, ze proberen je natuurlijk te verkopen", zegt hij. Dan stromen de eerste klan ken de dure boxen uit. Gaaf tokkelwerk, vloeiende melo dieën en een warme, wendba re stem. Hier en daar iets te nadrukkelijke violen en ko perwerk. Het houdt het mid den tussen Baden Powell en Don MacLean. „Baden Powell, dat vind ik erg lekker, ja". Dat „lekker" is het enige woord uit het popjargon, dat hem zo nu en dan ont snapt. „Och, er zijn nog wel wat mensen hoor. Paul Mac- Cartney en Neil Young, ook brullen miljoenen mensen dat na. En daar komt nog iets bij. Ik ben geen boodschappenjon gen. M'n teksten zijn ook in het Engels, daar luisteren de mensen minder direct naar. Engels ligt fonetisch ook erg lekker". De zieke toestanden in de pop schrikken je niet af? Hij heeft er niet bij nagedaht. „Je kunt toch jezelf blijven man. Ik zit helemaal niet in die kringen. Als ik beroemd zou worden kijk ik wel uit, dat er gekke dingen gebeuren. Zoals Jimi Hendrix en die anderen die er aan kapot gaan, dat ligt an ders. Die ontvluchten de wer kelijkheid met hun drugs. Ik heb het niet nodig. Margreet gaat gewoon mee. Dat gebeurt nu al bij ieder optreden". JEUKEN De vingertjes beginnen te jeu ken. De gitaar maar op schoot dus. Met een enorme techniek tovert hij de akkoorden er uit. Er spoelt een spectrum aan klankkleur uit de kast. Het harmoniërende doe-doe-doe completeert het geheel. Uitge- tokkelde ideetjes voor een tweede bakelieten schijf, die in augustus vergroefd gaat wor den. „Ik treed tegen woordig vaak op. Programma van dit weekend: popfestival in Ut recht, Paradiso Amsterdam en Fon Klement, de bard uit Bergen erg, erg goed. „Voor Neder landse favorieten moet ie dan even nadenken. „Zo'n Boude- wijn de Groot. Wat hij doet vind ik erg knap. Maar het is in dit land wel erg moeilijk om hier iets van de grond te tillen. Het wordt tijd, dat er weer wat jong bloed bijkomt. Wat Rob de Nijs doet is echt wel goed, maar de mensen willen ook wel weer eens iemand an ders zien. Ik hoop bij dat jon ge bloed te zijn". Twee jaar terug is de voorma lige Amsterdammer aan z'n race naar de top begonnen. Dat ging via, hoe kan het ook anders, talentenjager numme- ro 1, Willem Duys. „Ik stapte op hem af. Of ie niet eens naar me wilde luisteren. Veel inte resse had ie eigenlijk niet. „Kom morgenmiddag maar naar 't Spant", zei ie alleen maar. Toen ze me gehoord hadden, stond ik dezelfde avond nog in De Vuist. „Het begin was er, Fon werd opge nomen in de stal van Willem. Aardige man? „Nou, in de pri- vé-omgang wel. In het begin kwam ik veel bij hem. Nu heeft Willems produktiemaat- schappij Fon „verkocht" aan een platenonderneming, waar door het contact wat afneemt. „Die maatschappij doet erg veel voor me", vindt Fon. Hij laat posters en foto's zien en komt weer op de bekendheid terug, dé voorwaarde voor de platenverkoop. „Neem jezelf nou. Zou jij een plaat van Fon Klement kopen als je die ziet liggen? Fori Klement, wie is nou Fon Klement? Zo is het toch? Iemand anders moet eerst tegen" een Nederlander zeggen, dat een artiest goed is, anders gaat het er niet in". Eenzaamheid Ondertussen glijden de gou den klanken van Fon's lang- speler „I feel lonely in my town" door de kamer. Was je echt eenzaam in die stad? „Wat ik zing, dat is echt", verzekert hij, „ik ben niet zo maar naar Bergen toe geko men. Ik voelde me rottig in die grote stad". En al die love-liedjes, ook echt zeker. Hij lacht: „nou en of! Daar ben ik de laatste jaren druk door beziggehouden. En ik heb het nou gevonden. Mar greet heet ze. Zet het er maar Veel betrokkenheid met het wereldse gebeuren spreekt niet uit de songs. Thema's als liefde, hoop en eenzaamheid komen wel uitbundig aan bod. Weet ik wel. Misschien veran dert dat later nog wel 'ns. Maar bij mij gaat de muziek voorop. Misschien wanneer ik later bekend ben dat ik nog wel eens wat probeer om toe standen te verbeteren. Heeft nu ook nog weinig zin, eigen lijk. Alleen als Bob Dylan roept: „Flowerpower!", dan iets in Venlo. Erg fijn. Is een kunst apart hoor, dat optre den. Dat moet je leren. Vorige week was ik in Steenwijk. On gelooflijk, een ovatie van 450 man. Maar je duikelt ook wel es een keer. Sta je voor een stel dronken boeren, die je liever niet zien. Wat moet ik hier nou, denk je dan". Meteen er achteraan: „Maar ook die mensen kun je pakken. De muziek is goed, dus het moet lukken". Die carrière, moet dat een hoop geld opleveren? „Ach geld is niet zo belangrijk. Stin kend rijk hoef ik niet te wor den", maar hij bekent even later, dat erg rijk zijn geen gewetensbezwaren oproept. „Ik ben gek op kunst, hè? Heyboer en zo. Wil ik graag veel van hebben. Ik weet wel, als ik naar een museum ga zie ik het ook, maar een mens wil het „nu eenmaal graag in z'n huis hebben. Ik zal er in ieder geval voor knokken om iets te bereiken". Tour de France op radio en tv Vanavond Tour de France op tv op Ned I om 18.25 uur. Morgen op Hilversum 3 om 9.35 uur voorbeschouwing, om 12.00 uur rechtstreeks reportages en om 18.00 uur nabeschouwing. De NCRV was de eerste vereni ging in Nederland (en mis schien wel in de hele wereld) van mensen die op eigen initia tief bij elkaar kwamen om de zaak van de radio-omroep te behartigen met een ideëel, in dit geval een christelijk doel. Om de geschiedenis van de NCRV, dit jaar vijftig jaar, op te halen, opnieuw te bekijken en te bewaren heeft het bestuur van de NCRV dr. C. Rijnsdorp, de heer H. Algra en de heer Ben van Kaam gevraagd een jubi leumboek samen te stellen, dat in november zal uitkomen. Zij hebben hun taken verdeeld: dr. Rijnsdorp, die op alle moge lijke manieren, ook als pro grammamaker aan de NCRV verbonden is zal voornamelijk de programma's bekijken met behulp van de gidsen, de heer Algra, oud-hoofdredakteur van het Friesch Dagblad en oud-lid van de Eerste Kamer, beschrijft de geschiedenis van de vereni ging en Ben van Kaam bekijkt het omroepbestel in Nederland: „De stelling is zeer wel verde digbaar: dit bestel zoals het er nu uitziet, is ondenkbaar zonder dat eerste beginnetje van de NCRV". De kennismaking of hernieuw de kennismaking met Charles Laughton in het dinsdagavond televisieprogramma van de KRO blijkt een aangename te zijn. Drie miljoen kijkers vol gen deze serie en waarderen het werk van Laughton met bijna een acht. Vanavond is Laugh ton te zien in de film „Het begon met Eva". Het is eerder een Deanna Durbin-film dan een Laughton-film, een vrolijke komedie, waarin Charles Laughton een slimme oude baas speelt die als huwelijk smakelaar optreedt tussen zijn zoon Robert Cummings en de begeerde schoondochter Dean na Durbin. Onder regie van ve teraan Henry Koster (min of meer de „lijfregisseur" van Deanna Durbin) bewijst Laugh ton opnieuw zijn veelzijdigheid door de show te stelen in een doorsnee Hollywood komedie, waarin hem alleen maar een bijrol toebedeeld was. Dezelfde film is overigens de eerste die in Den Haag na de bevrijding werd vertoond: 10 mei 1945 in Apollo. Ned. II, 20.21 uur. Flamingo's In de serie „De eilanden van de rode vogels" komt het koraalei land Bonaire aan de beurt. Dit eiland is bij vogelliefhebbers be kend om de flamingo's; die zijn er in soorten, maar de rode Westindische flamingo wordt de sierlijkste van deze soorten ge noemd. Ned. I, 19.05 uur. James zingt Peter Gilmore heeft als James Onedin heel wat afgezworven, maar nu is hij toch in Neder land. Als zanger. De VARA maakte een reportage van de man, die bijna de geldzuchtige reder was, maar gewoon Peter Gilmore is, die kan zingen. Ned. I, 19.30 uur. Zomeravond Rechtstreeks uit de studio komt „Zomaar een zomeravond", waarin de gemeenten Drachten en Zierikzee tegenover elkaar kpmen te staan in een wedstrijd sneltekenen. Jan Blaaser raakt weer in gesprek met voorbijgan gers. Ned. I, 20.21 uur. Landleven H.E. Bates schreef het verhaal van de aflevering „Breeze An- stey" in de serie Landleven. Vanavond zijn twee vriendin nen, Lorn Harvey en Breeze An- stey de grote stad ontvlucht, om een boerenbestaan op te bou wen. Het gaat de twee echter niet best en het is meer vallen dan opstaan. Maar de vriend schap groeit tot grote hoogte en ver van de bewoonde wereld zijn ze erg op elkaar aangewe zen' en dót geeft een diepere betekenis aan hun leven. Tot de verloofde van Lorn uit het Oos ten onrust brengt. Ned. I, 21.25 uur. Voetbalkwis Meer dan een miljoen kijkers heeft het KRO-televisieprogram- ma „De Voetbalkwis". De heer schappij van koning voetbal yiert ook op dinsdagen in de vooravond hoogtij. Vanavond komen tegen elkaar uit Leen Ouwerkerk uit Rotterdam en Egbert van Heerwaarden uit Den Helder. Spelleider is Tony Berk. Ned. II, 19.05 uur. NEDERLAND I 21.40 De revolutie van de keizer documentaire 22.30 Journaal NOS 18.25 Reportage Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 De eilanden van de Rode Vogels, natuurserie 19.30 James Onedin zingt 20.00 Journaal 20.20 Zo maar een zomeravond 21.25 Landleven, serie 22.15 Achter het nieuws o 22.45 Journaal DUITSLAND I 18.C3 (I<) Nieuws uit Noordrljn-Wesif len. 18.10 (K) Elefantenboy, tv-s rie. 18.40 (K) Aktualiteitcn. 19. (K) TV-serle 19 45 (K) Zcuge de Geschlchte. 20 00 (K) Journaal e weerbericht £9.15 (K) Televisiequi I 21,00 (K) Des Sommers ganze Füll speelfilm. £2.25 (K )J;urnaal, kor men laar en weerbericht DUITSLAND II NEDERLAND II 18 25 (K) Die Folly foot-Farm, tv-seri 19.09 (K) Journaal. 19.30 (K> II gehe naeh München, film 21.00 (E Journaal 21.15 (K) Informatie meningen ^22.00 (K) Fllmnleuw, 23.C0 (K) Journaal. NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 De voetbalkwis 19.30 De Melchiors, serie 20.00 Journaal 20.21 Het begon met Eva, film met Charles Laughton BELGIë NEDERLANDS 18.55 (K) Fabeltjeskrant. 19.00 (H Korte film. 19.10 <K) Hel vri; woord. 19.40 (K) Mededelingen. 19.' (K) Journaal 29.15 (K) The passé; ger, thriller. 21.00 De mens in wo dig. We.enschappelijke serie (K) 21.50 (K) Festival van Vlaandere S2.43-23.C5 (K) Journaal en We' straat. NEDERLAND I NEDERLAND II 18.55 19.05 19.59 20.00 20.21 21.05 22.30 0 Professor Balthazar, vertelling 0 Dierentuinen van de wereld 5 Fabeltjeskrant 5 Journaal Van gewest tot gewest Stichting Socutera Journaal Panoramiek Spel zonder grenzen Journaal NOS 18.25 Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant AVRO 19.050 Ver van de bewoonde wereld Mato Grosso (1) 20.00 Journaal 20.21 Eigen Onegin, opera 22.00 Ontdek je plekje KRO/RKK—IKOR 22.05 Kenmerk 22.30 Journaal HILVERSUM I 18.0 0 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 13.21 De Arabieren ontwaken, doku- mentalre. 18.40 (S) Licht orkest met zang 19.05 i(S) Y'All come, een country en westernprogrammn. 19 30 (S) Vanavsnd, gevarieerd program ma. Plm. 19.39 Mijn dochter Murlël, strip 20.00 Kwlspel 20.05 Wat Je ver haalt, muzikaal souvenlrpro- gramma 21.09 Neem nou,.., caba- reiprogramma, 21.10 Met muziek op stap. 22.45 Herengracht 338. 22.10 George van Renesse Improviseert 22.30 Nieuws. 22 19 Radiojournaal. 22.£0 (S) Marine Bijl zingt. 23.00 (S) Licht orkest. 23.55-21.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 (S) KRO-muziek uit eigen pro- duklies. 18,?0. Nieuws. 18.41 .Echo. 18.50 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 19 90 (S) Zin In muziek. Amateurs geven de tx:n aan. NOS: 19.50 D;n Haag vandaag. 29.09 Nieuws. KRO: £9.0» Overweging. £0.15 (S) Klassie ke muziek. 21,39 Babel, special: Vir ginia Woolf. 22.20 Omroeporkest: Moderne muziek. 23.0.5 Strip, boek bespreking. 23.15 (S) Rokoko-orgels en hun muziek (XII). 23.53-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NOS: '18 02 J rest mag niet eten, VARA: 19.02 Drie loopt achter, pop- reconstructie. 20 03 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz and Blues. 22.02 (S) (P)opdonder - met K;os Zwart. 22.53 Mededelingen. £11.02 (S) Wach ten op middernacht. 0.02 03) In Ve kleine uren. 2.02 (S) Kees van. Maasdam. 3.C2 Willem van Beuse- kom. 4 02 Alfred Lagarde. 5.C2-7.G9 •Hans Hamburger en Wlm Bloemen- HILVERSUM VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- - nastlek. 7.20 (S) Aktuallteltenshow. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00 Nieuws en 9.00 Van alle markten thuis). 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte gram- mofoonmuziek. 10 00 (S) Radioweek blad. 11.00 Nieuws. 11.03 (S) Melo- dleënboeket. 12.10 Ach Ja het beste van de Jaren 50. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje Stoomradla. 16.09 Nieuws. 16.03 (S) Maak op en ga naar Nieuw Nlnivé. hoorspel. 16.45 (S) Melodieën Expres. 17.05 (S) Vara- Dansorkest. 17.30 (S) Promenade Orkest. 17.55 Mededelingen. ma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: KRO's pauze programma. .12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.411 Echo en om •13.00 Raden maar... NOS: 14.40 Von ken onder de as, Nederlandse volks verhalen. 14 30 (S) Aspecten van de kamermuziek. 15.30 Nieuws. 15.32 Spiegel van Duitsland. 16.00 Meer over minder: de stem van de spre kende minderheid. 17.00 (S) Euro- llght. NOS Overheidsvoorlichting: Tekst en uitleg, rubriek Ministerie en W. 17.30 Nieuws. NCRV: 17.32, HILVERSUM III HILVERSUM II. De sjah van Perzië, de man achter '„De revolutie van de keizer". ing van de Melchiors te zien. De aflevering, die als titel heeft „De Wraak van de Grootvorst", speelt in Rusland, want ook Nowgorod heeft een Hanze-ves- tiging. Daar ontstaan moeilijk heden over de bontprijzen. Karl Melchior grijpt in als men de Rus Majewski onder bedreiging met een mes probeert prijzen op te leggen. De Grootvorst laat de Duitse kooplieden overvallen en in de gevangenis werpen. Karl weet, met behulp van onder an deren de dochter van Majewski, te vluchten. Ned. II, 19.30 uur. Revolutie Tussen de Middellandse Zee en Japan is er maar één serieuze kandidaat die het kan opnemen tegen de industrie-naties, en dat is Iran (Perzië). Aan dit land wijdt de KRO vanavond een documentaire, die wordt uitge zonden onder de titel „De Revo lutie van de Keizer". Onder lei ding van de keizer (de Sjah) voltrekken zich zeer ingrijpende veranderingen. Men spreekt in Iran in dit verband over de „keizerlijke revolutie". Het is overigens geen revolutie die de bestaande orde omver wil wer pen, maar juist een die de be staande machten (de keizer, het kapitaal, het leger, het groot grondbezit) een vastere greeop op het land wil geven. Vooral de strategische ligging en olie rijkdommen maken dat Iran steeds belangrijker wordt als machtsfaktor in het Midden- Oosten. Ook in dat verhand zijn de binnenlandse onL. Ur'ingen van het keizerrijk va" ot be lang. Ned. II, 21.40 uur. r.ROS: 7.00 Nieuws. 7,02 (S) Ontbijt- Soos. (7.30 Nieuws. 7.41-S.00 Aktua. 8.30 Nieuws. 8.36-8.45 Gyr AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. (S.02-S.C5 Radiojournaal). 9.03 (S) Pep-op-drie. Arbeidsvitaminen met populaire verzoekplaten. (9.25-'. 0.70 NOS: Tour de France) 11.03 Drie draait cp verzoek. (Tussen 12 90- 17.39 NOS- Flitsen Tour de France)* ■12.CS (S) Drie tussen dc middag. 14 03 Pop-Kor,takt I. 15.C3 Popkon- takt II. 16.03 De Hltmcest ""v> Radiojournaal. 17.06 De Hi III. 17.03 De buis heeft gisteren de gehele dag bol gestaan van recht streekse reportages over de hul de die Nederland bracht aan het nationale voetbalteam dat in München nèt geen goud ver- 'Het is vakantietijd en er zullen redelijk veel kijkers geweest zijn die een en ander hebben kunnen volgen. Maar er waren ook werkers gisteren. Die kre gen wat journaal-flitsen en moesten het daarmee doen. Waarom? Omdat AVRO en NCRV hun eigen programma's boden die niets te maken had den met die lange reportage van concurrent NOS. •Derhalve géén royale samenvat ting in de avonduren, alleen journaalbeelden en een eigenlijk achterhaalde reportage in AVRO's Televizier. Die ging over de leut in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. We begrijpen er niets van. Ne derland staat een beetje op zijn kop om WK-'74, maar AVRO en NCRV vonden het aangekon digde programma (vrijwel lou ter .verschuifbaar filmwerk') belangrijker dan een samenvat ting van een uitzending van omroep-concurrent de NOS. Televizier werkte kennelijk O] vakantie-bezetting. Ze meldd kort over de Defensie-nots maar verbond er geen commer taar aan. Dat betekent afsnoe pen van het NOS-journaal (me den van het nieuws), zonder he voldoen aan eigen opdracht (ge ven van achtergrond-feiten). Omdat Televizier wèl duidelijl achtergronden bood bij he Beate Klarsfeld-proces willei we die omissie over het hoofc zien. Er werd aangetoond dat ir de Bondsrepubliek ergere zon den worden begaan dan het onthouden van goud aan de Oranje-elf. Schooltelevisie-uitzendingen ple gen plaats te vinden op een tijdstip dat we beroepsmatig met andere zaken bezig zijn als t.v. Het was goed dat de NCRV ons gisteren kennis liet maken met een programma over het boeddhisme, uitzending die onze kinderen op school te zien krij gen. Dat soort uitzendingen zouden eigenlijk steeds herhaald moe ten worden in de late avondu ren. Doodgewoon om ouders in staat te stellen mee te praten over ongewone programma's die hun kinderen op school heb ben gezien. Vg.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2