Cup voor Duitsland, maar glorie en sympathie voor Nederland GEESTDRIFTIGE ONTVANGST HELMUT SCHÖN Prestaties Eddy Merckx zijn troost voor Belgen Israël diep teleurgesteld over verlies van Oranje Eensluidende conclusie Italiaanse kranten-j Duitsland dol van vreugde Dinsdag y juli id/4 faglna iu De meeste buitenlandse kranten waren van mening dat het Nederlandse verlies te betreuren viel. Ondanks de' tweede plaats viel Oranje bij terugkeer toch een geweldige ontvangst ten deel. Zo liet menigeen duidelijk blijken de tweede plaats toch een felicitatie waard te vinden (foto boven), vanaf het Congres gebouw werd het team ook op overduidelijke wijze hulde ge bracht (links boven). De spelers, die op Schiphol al omhangen werden met kransen (links onder) hadden er duidelijk plezier in. Zo ook di-. Frantisek Fadrhonc die omringd door Piet Schrijvers en Dé Stoop als dirigent optrad tijdens de ontvangst op het Catshuls (rechts onder). Een meisje dat het verlies van het Nederlands elftal hullend verwerkte werd getroost en kreeg van mevrouw Michels bloemen (rechts boven). (Van onze correspondent) ROME „Voetbal van andere pla neet; wat een geluk voor Italië dat het niet tegen een van deze elftallen heeft hoeven te spelen", aldus de Italiaanse sportkrant „Corriere dello Sport". Het blad trok gistermorgen dezelfde con clusie uit de voetbalfinale in München als bijna alle andere Italiaanse kran ten, namelijk, dat de cup naar de Duitsers is gegaan, maar de glorie en de sympathie naar Nederland. Italiaanse voetballers en voetbaltrainers die naar hun mening werd gevraagd, onder schreven die totaalindruk: In de loop van het toernooi is men het meest onder de in druk gekomen van Oranje. Niettemin wordt de overwinning van de Duit sers verdiend genoemd, vanwege hun net iets grotere inzet, hun strijdlust, hun erva ring in dit soort slopende toernooien en hun betere conditie in deze allerlaatste slag. „Nederland won alle veldslagen, maar ver loor de oorlog", constateert een andere krant. En, zoals de Italiaanse televisiecom- mentator gisteren zijn verslag beëindigde: „Een dramatische, maar ongedacht mooie fi nale tussen de .sterkste teams van de wereld. Nederland heeft het mooiste, modernste en meest atletische voetbal gespeeld, technisch superieur aan de Duitsers, maar tegen de teamgeest van de ploeg van Schön en tegen een grotere agressiviteit heeft Ned&rland toch de nederlaag moeten incasseren". „Bijna een half uur lang voelden de Hollan ders zich wereldkampioen", zegt het Noord- italiaanse dagblad'„II Giorno". Net als 't Tu- rijnse blad „La Stampa" constateert het blad dat Nederland in de tweede helft einde lijk weer speelde zoals men dat van hen ge wend was en dat de strafschop in de eerste minuut de Nederlanders misschien meer uif hun ritme en concentratie bracht dan de Duitsers en dat die Duitsers hun keeper Maier wel eens éxtra mogen bedanken. De Italiaanse pers benadrukt nogal dat de Duitsers in de eindfase van de wedstrijd ty pisch „Op zijn Italiaans" ©peelden: niet mooi, maar wel op safe en effectief. „II Messagero", de grootste Romeinse krant, waardeert het Duitse elftal in een punten- lijstje hoger dan de Nederlanders, maar roemt daarentegen opnieuw het vertoonde spel. „Als de wereld genoten heeft van dit voetbaltoernooi, van deze finale, dan is dat voornamelijk aan de Hollanders te danken". Lof ook voor Oranje van de trainers van de twee Romeinse eredivisieclubs en zelfs van de zijde van Italië's nationale trainer Valca- reggi, die het een prachtige finale noemde. Overigens zei Valcareggi „Altijd al geweten te hebben wat hij in Münohen had gezien". Niets nieuws dus onder de zon voor deze Ita liaanse voetbalmeester, die zijn partij in de ruzies en beschuldigingen binnen de Italiaan se voetbalwereld al flink meeblaast. De sportuitzending op de Italiaanse televisie was grotendeels gewijd aan een ruzie-achtig debat tussen spelers, trainer en sportjourna listen. De negatieve en pessimistische con clusie was, dat er hier teveel moet verande ren om er een Duits of Nederlands soort voetbal te krijgen. „Corriera del Sera" tenslotte spreekt van een moeilijk, maar verdiende overwinning. „Het toernooi is voor de Duitsers geëindigd rigens had deze krant zaterdag al een lang zoals een sprookje over prinsen eindigt. Ove- afscheid aan Italië gewijd, een afscheid zon der verdriet, omdat we nu Nederland ervoor in de plaats hebben gekregen, aldus deze Ondanks het verlies tegen Duitsland kunnen de Nederlanders in Italië deze dagen geen kwaad doen. Op de meest onverwachte mo menten spreken Italianen je aan en compli menteren je met het voetbalspel van Oranje. De finale is ook in Rome massaal bekeken door leden van de Nederlandse kolonie, die veelal in eikaars gezelschap de wedstrijd hebben gezien. In tal van kloosters in Rome hadden de Ne derlandse paters de ereplaatsen voor de tele visie, Nederlanders werkzaam bij de NATG en de Wereld Voedsel Organisatie in Rome hebben doorlopend veel bijval in hun interna tionaal bevolkte kantoren ondervonden. De reacties gisteren waren voor de hand lig- gend: Een beetje trots over het vertoonde spel, een beetje teleurgesteld over de neder laag. De Italiaanse kranten vermeldden allemaal dat ook prinses Beatrix, die in Italië op va kantie is, haar landgenoten hartstochtelijk heeft aangemoedigd voor de televisie. FRANS WIJNANDS FRANKFORT Duizenden inwoners van Frankfort hebben Jürgen Gra- bowski en Bernd Hölzenbein, spelers van het Duitse elftal, alsmede bonds- trainer Helmut Schön gisteren geest driftig ontvangen. De beide spelers van het wereldkam pioenschapsteam werden in een open wagen van de luchthaven naar het raadhuis in de binnenstad gereden. Bondstrainer Schön wuifde de jube lende menigte vanuit een gesloten bus je toe. De speciale machine van de Lufthansa uit München was tegen één uur 's middags met een vertraging van een uur wegens de verwisseling van een band op de Rhein-Main-Lucht- haven geland. De veiligheidsmaatrege len waren zo stringent dat slechts een enkeling spelers, coach met hun res pectievelijke dames uit het vliegtuig zag stappen. Op de tocht naar de Roe- merberg, waar circa vijfduizend men sen de wereldkampioen bejubelden, werd de stoet bedolven onder bergen confetti. Na de ovatie op de Roemer- berg kregen de spelers en de coach een zilveren schaal overhandigd met een Frankfurter Taler uit het jaar 1948. Eerder op de dag was Sepp Maier privé op Rhein-Main aangeko men. Hij was met zijn gezin op door reis naar zijn Spaanse vakantie-oord. Later volgden ook de andere spelers, met uitzondering van die uit München. Zij waren op weg naar huis. De minst gelukkige indruk maakte Günther Net- zer, die verklaarde eerst uit te zullen rusten en dan in Spanje de doelpunten te maken. (Van onze correspondent) BRUSSEL In de afgelopen weken hebben de Belgen voor Oranje geduimd. Ze leefden mee en hadden ons de Cup van harte gegund. Nationale trainer Raymond Goethals ging nog een stapje verder en suggereerde -als Nederland dan de beste ploeg van de wereld Is, zijn witte duivels nummer twee staan. In de verslagen en commentaren in de kranten van gisteren klinkt hier en daar oprechte spijt op, maar onze zuiderburen vinden veel troost bij Eddy Merckx die be zig is in zijn eentje en in het geel naar Parijs te fietsen. De Standaard schrijft: „De Europese kampioen West Duitsland werd twintig jaar la- j ter opnieuw wereldkampioen. De Mannschaft werd ook twee de in 1955 -en derde in 1970. Oranje was echter het topteam van het toernooi. Het is een verrassende en stimulerende vaststelling dat 's werelds top voetbal zich vlak bij onze grenzen ontwikkeld heeft. Het is een blijde gedachte dat in beide toonaangevende landen ook in de competitie het aanvallend voetbal groot ge schreven staat". In Le Soir staat te lezen dat NederlandWest-Duitsland een droomfinale was, die begon met een coupe de thé&tre in de eerste en gevolgd werd door negentig minuten suspense. Bertie Vogts wordt de man van de wedstrijd genoemd. Vogts schakelde Cruyff uit en met Cruyff ging het gehele Ne derlands elftal ten onder. De Duitsers waren groots op het beslissende moment. In Het Laatste Nieuws staat geschreven dat Nederland het beste elftal heeft, maar in de finale bij wijlen te nonchalant opereerde. Jan Pullinx schrijft: „Tijdens deze WK kwam een meer doordachte speeltrant tot stand, een speel- trant die voor alles steunde op de technische kwaliteiten en op de durf een veldbezetting aan te kleven waarin goede voet ballers, ea dat hoeven niet al lemaal sterren te zijn, met vertrouwen en zin voor initia tief aan de bal komen. Dit spel zal verder leven. Toen Duits land zijn eerste wereldttel wco ten koste van Hongarije in 1954 stelde het evenmin een voorbeeld als nu, twintig jaar later. De stijl van de Magiaren bleef zijn stempel drukken op het wereldvoetbal. Nederland heeft nu op zijn beurt een at tractief, aangenaam en oppor tunistisch spel over de wind streken uitgezonden. Er is een grote stroming van uit gegaan. Spijtig dat ze vandaag uitge mond is in een voetbaldag zon der oranje-glans". Christian Hübert zegt in La Dernière Heure, dat het be kend was dat Nederland ver slagen kon worden door Cruyff uit te schakelen, maar dat nie mand vermoedde dat de West- duitsers dat zo perfect zouden kunnen doen. In hetzelfde blad schrijft Raymond Arets dat Kaiser Franz Beckenbauer be ter was dan Johan Cruyff, die veel wedstrijden wen, maar de laatste verloor. TEL AVIV Israël is diep te leurgesteld over de nederlaag van Nederland tegen West- Duitsland in de finale van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. „Davar", het grootste dagblad in Graël opent het verhaal met de kop „Wij deden alles, maar het luk te niet. Het is jammer, maar wij moeten aanvaarden, dat de titel bij de gastheer is geble ven". Israël was zondag in de ban van het treffen. Alle winkels waren gesloten en een auto was een zeldzaam verschijnsel. „Davar" gaat verder met: „De hoop, dat het kleine Europese landje, waarvoor wij zoveel bewonde ring hebben, zou winnen is ij del geweest. Nederland moet niet wanhopen, met een goede voor bereiding wint het over vier De Engelse pers blijft Nederland ondanks de nederlaag bejube len. De „Daily Express" schrijft: „Nederland vergat slechts twintig minuten te spe len. Dat werd fataal. De favo riet ging ten onder, maar met ere. De krant vervolgt met: „Nederland miste het karakter, dat het in de voorgaande wed strijden zo nadrukkelijk had ge demonstreerd". De „Daily Mir ror" laat via Frank MacChee weten, dat de aanvallen van Ne derland schitterend werden op gebouwd, maar de juiste preci sie in de kleedkamer was ach tergebleven. „The Sun": „Ach- teraf bezien is het doelpunt van de Nederlanders te vroeg geval len. Nu verdween de concentra tie en daar hebben de Duitsers van geprofiteerd. Jammer voor een ploeg, die de wereld had la ten genieten van klassevoetbal". De Oostduitse' pers vindt, dat de finale niet dramatischer had kunnen beginnen. „Deze eind strijd zal niet de geschiedenis ingaan als de briljantste. De twee ploegen gingen echter door tot het einde en zorgden wel voor een boeiend spektakel", al dus „Sport-Echo" uit Oost-Ber- lijn. De „Berliner Zeitung": „Onze buren hebben dan wel gewonnen, onze meeste bewon dering gaat naar de Nederlan ders. Zij hebben in dit toernooi grandioos spel laten zien en de wereld weer enthousiast ge maakt voor deze tak van sport. Voor ons is Nederland de bes te". De communistische krant „Neues Deutschland" spreekt over een schlemielige zege voor de gastheer. De Westduitsers straften de fouten in de defensie van Nederland goed af, maar mochten niet klagen, dat Rep en Neeskens in de tweede helft enkele goede mogelijkheden lie ten liggen. Wij feliciteren niet alleen de Bondsrepubliek, maar vooral Nederland. Het was een prachtige finale". De Zweedse pers is van mening, dat de zege terecht is, maar dat er in feite, twee winnaars zijn: Zowel Nederland als West-Duits land. „Dagens Nyheter" laat weten: „Beide ploegen verdien den de triomf. De grootste zege was de sportiviteit. Afgezien van kleine voorvallen lieten de spelers elkaar voetballen. Wij bedanken alle personen die aan deze finale meewerkten". In Oostenrijk v/as men lichtelijk teleurgesteld. Nederland was in de Oostenrijkse pers sterk favo riet. Het Weense „Kurier": „Het was een dramatische strijd. Duitsland won, omdat het kon vechten. Men moet in de Bondsrepubliek echter niet ver geten, dat Sepp Maier, die toch echt geen topdoelman is, alles kon. Hij redde „De Mann- schaft". Het Argentijnse ,-,La Razon" spreekt over een ruwe en kleur loze finale. „El Cronica" daar entegen vond het een boeiend schouwspel met twee gelijk waardige teams. Voor de rust was Duitsland de betere, na de pauze domineerden de Neder landers". Jammer, dat de for matie van Michels niet heeft ge wonnen. Dan hadden wij ten minste kunnen zeggen, dat wij door de titelhouder zijn versla gen. Hopelijk zien wij Neder land terug in 1978", aldus de tweede krant van Buenos Aires. München West-Duits land heeft de wereldtitel, die het voetbalteam zon dag veroverde, uitbundig gevierd. In München waar het historische mo ment had plaats gevon den, waren naar schat ting ruim 400.000 mensen op de been om de triomf van „Der Mannschaft" te vieren. Centrum van alle doldwaze toestanden was het vermaakcentrum Schwabing. De politie trad lankmoe dig op. De alcohol, die in de vorm van bier royaal naar binnen was gewerkt, begon echter na middernacht zijn uit werking te krijgen. Dronken supporters klommen op de daken van auto's en vernielden ruiten van w.inkels. Zelfs toen greep de politie niet in. Het centraal station van München leek op een alcoholkerkhof". Velen bezaten niet meer de kracht om naar huis te gaan en besloten de nacht op straat door te brengen. In het beroem de „Hofbrauhaus" wa ren bijna 10.000 bezoe kers, die voor een record omzet zorgden. Ruim 110 hl bier werd ver kocht. Het „Deutschland Deutschland" daverde door de straten. De poli tie van München ver klaarde gistermorgen dat er wordt gerekend op ongeveer 100.000 gul den schade, die door de uitzinnige menigte in de nacht \>an zondag op maandag is aange bracht. Ook in andere steden in de Bondsrepubliek is de triomf van de formatie van Helmut Schön ge vierd. In Keulen, Bonn, Hamburg en Düsseldorf waren eveneens tiendui zenden mensen de straat opgegaan. Iedereen om helsde elkaar. De cafés hadden toestemming de gehele nacht open te blijven. In Stuttgart kwam het tot een bot sing tussen dronken sup porters en de politie. 54 personen werden gear resteerd en voor één nacht op het bureau vastgehouden. In de meeste steden was het pas in de ochtend weer rustig. In München ech ter bleef het feest onver minderd doorgaan. Het Westduitse voetbalteam staat de komende dagen nog verscheidene huldi- Hulde voor Helmut Schön. Duizenden enthousiaste Duitsers juichen de coach van „De Manschafft" toe. Achter gingen te wachten. hem Bernd Hölzenbein.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10