Weelde voorsprong kon Oranje niet aan Net een fractie te laat steekt Ruud Krol zijn been uit. Gerd Muller heeft toch weer toegeslagen en het schot zal resulteren in het winnende doelpunt voor WesL-Du.tsland. WERELDKAMPIOENSCHAP '74 van Hanegem te belasten met de bewaking van het Duitse loopwonder Uli Hoe ness. De actieradius van d« Bayern-speler was duidelijk te groot voor de niet zo snelle Feyenoorder, die na de pauze in het uitsluitend op aanvallen gerichte con cept veel beter tot zijn recht kwam. Zoals trou wens het hele Nederlandse elftal. Michels zou ook kun nen worden bekritiseerd omdat hij de gok met de niet fitte Rob Rensenbrink waagde, maar dat is ge praat achteraf. Niemand zou er een kwaad woord over hebben gezegd als het wel goed was gegaan. Teleurstelling Een teleurstelling was ze ker, dat Johan Cruyff de eerder gedemonstreerde vorm niet kon benaderen. Dat was enerzijds de ver dienste van de voortdurend aan hem klevende Berti Vogts, maar anderzijds toch ook het gevolg van de last opnieuw te moeten schitteren. Cruyff was al vóór de finale door iedereen de beste speler van het toernooi genoemd en van hem werd verwacht, dat hij die eretitel in het slotfestijn wel even zou rechtvaardi gen. Hoe nerveus Cruyff was bleek het duidelijkst na het einde van de eerste helft. Hij ging bij het verla ten van het veld in discus sie met scheidsrechter John Taylor en kreeg prompt de gele kaart te zien. Erg ze nuwachtig was ook Wim van Hanegem, die al na 21 minuten het Duitse publiek in woede deed ontsteken en het geel moest aanschou wen nadat hij, terwijl het spel dood was, Gerd Müller geheel onnodig had omver geduwd. Arbiter Taylor was trouwens toch erg gul met kaarten, want ook Berti Vogts (al na 3 minuten) en Johan Neeskens (in de 39ste minuut) werden er na overtredingen tegen respec tievelijk Johan Cruyff en Bernd Hölzenbein mee ge confronteerd. Toen het Nederlands elftal in de tweede helft weer zijn eigen spel speelde, bleek pas goed hoe groot de kan» op het behalen van de we reldtitel eigenlijk wel was. Aan het einde van een veel van de krachten vergend toernooi demonstreerde Oranje fysiek sterker te zijn dan de oppositie. Dat was echter niet voldoende. Het' was alsof de Duitsers in de voor hun kritieke fase van het gevecht werden ge holpen door een onzichtbare macht, want het was nau welijks hun eigen verdien ste dat de voorsprong in tact bleef. Het fanatieke Duitse publiek dat er voor het gezorgd dat het onge veer 8000 man sterke Oran jelegioen voortdurend werd overstemd, juichte de favo rieten desondanks hart stochtelijk toe. Begrijpelijk natuurlijk, want in een fina le telt nu eenmaal alleen het resultaat. Toch verdient het Nederlands elftal ieders bewondering. Het kwam verder dan zelfs de grootste optimisten hadden durven voorspellen, het speelde het beste voetbal dat in de af gelopen weken in West Duitsland te zien was en kwam ook in het hol van de leeuw tot een respect af dingende prestatie. De ge lukkigste won en niet de bes te. Daarom is i'e vraag of dit Duitse elftal ook op neu trale grond de titel zou heb ben behaald, gerechtvaar digd. Het is alleen jammer, dat het antwoord nimmer zal kunnen worden gegeven. MüNCHEN De ge schiedenis herhaalde zich. Evenals in 1934, 1950, 1954, 1958, 1962 en 1966 ging de wereldtitel niet naar de ploeg, die in de finale de score opende. Nederland, dat al na 60 seconden via een door Johan Nees kens benutte strafschop een voorsprong had ge nomen, onderging het zelfde lot, dat eerder Tsjecho Slowakije. Brazilië, Hongarije, Zweden, weer Tsjecho Slowakije en West Duitsland trof. De nieu we FIFA-cup kon na af loop van een eindstrijd, welke steeds spannend, dramatisch en specta culair was, in ontvangst worden genomen door Franz Beckenbauer, de 28-jarige aanvoerder van het Westduits e elf tal De zege kwam terecht bij de ploeg, die voor het begin van het toernooi favoriet nummer één was, maar na de eerste finaleronde die rol had moeten afstaan aan Nederland. Aan Nederland, TON VAN DALEN 1 ■■■Hl11 dat met oogstrelend en I slagvaardig voetbal de m'a- tigheid, welke in de tiende uitgave van de strijd om het wereldkampioenschap I overheerste, doorbrak. Misschien begon Oranje wat te zelfverzekerd aan het laatste karwei. Mis schien was het. ook ongun stig, dat al in de eerste mi nuut Rainer Bonhof op dus danig abrupte wijze een leinde maakte aan een solo van Johan Cruyff. dat de scheidsrechter John Taylor de bal op de penalty-stip deponeerde. Omdat Johan i Neeskens in zulke situaties j niet pleegt te falen, moest Nederland meteen al tonen de weelde van een voor sprong aan te kunnen. En juist dat bleek in deze fina le, nu eenmaal heel iets an ders dan een normale voet balwedstrijd, een te zware opgave. Oranje wilde, voor het oog van de hele wereld, zijn vaardigheid demonstreren. I Het vergat daarbij te stre- j ven naar een ruimere mar ge. Waardoor het steeds binnen bereik van de aan vankelijk zwaar aangesla- I gen, maar zich later her stellende Westduitser= j bleef. In de 25ste minuut moest de tol voor dat ver- zuim worden betaald. Arie Haan werd op links gecon- i i fror.teerd met zowel Paul Breitner als Bernd Hölzen hein, van wie laa. ..'genoem- jde een rush in de richting van het Nederlandse deel ondernam. Wim Jansen trachtte met een wanhoops poging de bal vóór de voe ten van Hölzenbein weg te tikken en raakte daarbij de kwikzilverige aanvaller van ELntracht Frankfurt die onderuit ging. John Taylor gaf er terecht ook een strafschop voor en omdat Uli Hoeness in de weöstr/d tegen Polen van 11 meter had gefaald, mocht Paal Breitner het dit keer probe ren. Hij deed dat feilloos. Vleugels De gelijkmaker gaf de Duitsers vleugels. Van de aanvankelijke verbouwe reerdheid, ontstaan door de Nederlandse bliksemstart, was niets meer te bespeu ren. Nederalnd moest terug of het wilde of niet. Jan Jongbloed reageerde schitterend op schoten van Berti Vogts en Franz Bec kenbauer (uit een vrij» trap) en Wim Rijsbergen redde voor Gerd Müller na dat Uli Hoeness achtervol gens Arie Haan en Jan Jongbloed had misleid. Ook Oranje kreeg nog een voor treffelijke kans toen Johan Cruyff de aarzelende Franz Beckenbauer op het ver keerde been zette en John ny Rep oog in oog kwam te staan met doelman Sepp Maier, die met het tamme lijn, nadat Johan Cruyff er in was geslaagd Sepp Maier bij een door Johnny Rep genomen corner te misleiden. Rainer Bonhoff fungeerde als redder in nood toen René van de Kerkhof en Johnny Rep pa niek veroorzaakten en kort voor het einde schoot Johan Neeskens van ver rakelings Oranje's powerplay bleef dus zonder resultaat. Of schoon de Duitsers aan het einde van de voorstelling ook volkomen aan het einde van hun krachten waren de mogelijkheden om de contra-attaque te hanteren en aldus de voorsprong op te voeren werden slechts een keer echt uitgebuit, maar toen slaagde Wim Jansen er in Bernd Hölzen bein van succes af te hou den werden zij de opvol gers van Brazilië. Terecht? Op het gevaar af van chau vinisme te wortien beticht meende ik van niet. Neder land verdiende het op z'n minst deze finale niet te verliezen. Natuurlijk maak te Oranje voor de pauze de fout de vroeg verworven voorsprong te willen verde digen. Al vaker in dit toer nooi was gebleken, dat de defensie niet het sterks.e deel van de Nederlandse ploeg is, en dat was nu ook weer het geval. Er werden merkwaardige fouten ge maakt welke tot onnodige moeilijke situaties leidden. Het was ook niet verstandig van Rinus Michels om Wim jce;i Y.'ezl-Diïiiia il een cirjzchcp oplevert. Rechts k'.jk Wlmt Rijsbergen verschrikt toe. schot echter geen moeit» Twee minuten vóór rust, op een psychologisch bijzonder belangrijk moment dus, na men de Duitsers een voor sprong. Jilrgen Grabowski lanceerde op rechts Rainer Bonhof, die zich eerst van Arie Haan ontdeed en ver volgend t.erd Müller aan speelde. Hoewel de Duitse spits in eerste instan. e langs de bal maaide, kreeg hij, omdat W:m Rijsbergen (met Wim Jansen ov.rige.is de sierkste Nedeiiandse speler) niet alert reageer de, de kans nog een keer aan te leggen. En toen was het wel raak. De achterstand van 2—1 bood Oranje nog perspectief voor de tweede helft, tij dens welke René van de Kerkhof de plaats van de niet fitte Rob Rensenbrink innam en later Wim Rijs bergen moest laten vervan gen door Theo de Jong. Na dat Rainer Bonhof drie mi nuten na de rust de bal uit kansrijke positie naast in plaats van in het doel had gekopt, ontketende Oranje een offensief, dat tot de laatste m.nuut aanhield. Er ontstonden vooral door toedoen van sterk in het WK-toernooi debuterende René van de Kerkhof enke le fraaie kansen, maar de afwerking was niet zoals in voorgaande wedstrijden. Johnny Rep schoot een keer voor langs. Wim van Hane gem strandde met een merkwaardige kopbal op Sepp Maier, die even later alle geluk van de wereld had, toen hij een ziedende kogel van Johan Neeskens net zoveel kon aanraken, dat de bal naast ging. Paul Breitner redde op de doel- Van onze speciale verslaggever opsmurjGSN K: -Ierland: Jan Jongbloed, Wim Suurbier, Arie Haan, Wim Rijsbergen, (Theo de Jong), Ruud Krol, Wim Jansen, Wim van Hanegem, Johan Neeskens, Johnnie Rep, Johan Cruyff, Rob Rensenbrink (René v.d. Kerkhof). West-Duitsland: Sepp Maier, Berti Vogts, Paul Breitner, Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Rainer Bonhof, Uli Hoeness, Jur- gen Grabowski, Wolfgang Overath, Gerd Müller, Bernd Hölzenbein. Het begin van de miseie voor Ncde. land. V.' .n Jc. r.rn Nec hens in actie vanaf de elfmeterstip. Doelman Sepp Me er valt naar de verkeerde hoek. Nederland leidt met 1—0. Nog. Sche'dsrechter: Jack Tay lor (Engeland). Grensrech ters: Ramon Barreto Ruiz (Uruguay), Alfonso Gonza lez Archundia (Mexico). Toeschouwers: 80.000. In de rust, bij het verlaten van het veld, kon Johan Cruyff zich rtiet langer beheersen. Naar aanleiding van zijn kritiek kreeg hij van scheidsrechter Taylor de gele kaart te zien.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9