HET GROTE FEEST GING NIET DOOR „Voetbal is mooi, maar ook kostbaar' Op naar 2014 Den Haag, Amsterdam en Rotterdam bleven stil Duitse spelers hadden in finale meer geluk MüLLER STOPT 63 jarige Hagenaar Wimmers: Gezin Kuiphof bedreigd West-Duitse kranten: MAANDAG 8 J JU IS. 4 Van 0112e verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM Geen feest gisteravond in Den Haag, evenmin hl Amsterdam of in andere steden, zoals bij voorbeeld in Rotterdam, waar nog al tijd een Willem van Hane- gem, een Wim Jansen en een tot ster uitgegroeiede Rijsbergen voetballen. Ne derland viel gisteravond stil, na de ontgoocheling van gistermiddag. Omdat dat ene kleine beetje geluk deze keer aan de Westduit sers toebedeeld was. Zij werden dan ook wereld kampioen. In Den Haag bij de Lange Voor hout, waar een groot feest ge houden zou worden hoe de uitslag van de finale ook zou zijn waren alleen borden te zien met „Verboden te parke ren" in verband met de festivi teiten. Men kon het wel verge ten. Vandaag zou men het dunnetjes Elizabeth Taylor, de beroemde Am< te München duidelijk blijken aan wiens kant zij stond. Zwaai:end met de Nederlandse driekleur steunde zij, samen met haar vriend Henry Wijnberg, het Oranje-elftal. Ook in Amsterdam was de straat gisteren het domein van niet-voetbaüiefhebbers. Nauwelijks verkeer op deze toch altijd zo drukke verkeersweg. overdoen, met ontvangsten en Ajax in Europa Cup-toernooien In het grootste warenhuis van de j 9» sta(j ha(j een indrukwekkende etalage, waarin de Oranjeploeg midden voor een doel stond af gebeeld, met daarbij spandoe ken waar „Hup Oranje" op stond, een averechtse uitwer king op de passerenden. Er werden enige schampere opmer kingen gemaakt en daar bleef het bij. De enige luidruchtigheid was afkomstig van een groep jonge Duitsers, die hun vreugde over het behaalde wereldkam pioenschap van hun „Mann- schaft" niet onder stoelen of banken staken. Hun werd die vreugde van harte gegund, een vreugde die nog werd aange wakkerd door 'n juist passeren de Duitse vakantiebus, waarin 'n WK-vlag duidelijk zichtbaar een rijtoer. Op de Dam in Amsterdam stond maar één ijscoman en die arme kereld deed niet eens zulke bijs ter goede zaken. Het hart van Nederland jawel, zo noemt men de Dam toonde eea apathisch beeld. Alleen rond slenterende toeristen zorgden voor nog een klein beetje ver keer en vertier. De Amsterdamse politie, die ui teraard rekening had gehouden met een massale toevloed naar de binnenstad, hoefde geen en- zer- kele extra voorziening te tref- Later op de avond slenterde over fen. Midden op de Dam lag een het Damrak een jongeman, ge- stapel dranghekken, die over- tooid met een Oranje t-shirt, duidelijk van de Amsterdamse waarop de woorden „Holland gelatenheid blijk gaf. Een WK'74". Hij keek droefgeestig treffend symbool van overbodig- voor zich uit en werd door voor- vonden het niet de moeite waard de prestaties van dit Oranje-elftal met vertoon te om lijsten. En dat, terwijl toch liefst tien vertegenwoordigers of ex-vertegenwoordigers van Am sterdamse clubs verantwoorde lijk voor de knappe verrichtin gen in Duitsland waren ge weest: Rinus Michels, Jan Jongbloed, Wim Suurbier, Arie Haan, Ruud Krol, Johan Nees- kens, Rob Rensenbrink, Johan Cruyff, Johnny Rep en Piet Kei- (Van een onzer verslaggevers) MüNCHEN - Het kleine Neder landse legioen was nauwelijks te leurgesteld. Ria Wijlens (22) uit Oele bij Hengelo, die met twee sportvrienden de finale bijwoonde, zei het zo: „Dit was een onverge telijk weekend. We zijn ook bij Nederland—Bulgarije gewèest, maar dit sloeg alles. Die tweede plaats is toch ook erg eervol? Bo vendien vond ik het erg leuk om met alleen maar een heleboel mannen op stap te gaan. Vrouwen kletsen en roddelen te veel". De 63-jarige Johan Wimmers uit Den Haag: „Ik ben vrijgezel, dus had ik alle tijd voor de wedstrij den van Oranje in Duitsland. Dat we niet gewonnen hebben, daar liggen we heus niet wakker van. Voetbal is mooi, maar ook kost baar. Ik ben 63, maar tot en met dit seizoen heb ik steeds nog ge korfbald bij de Raven". Wim Buis uit LoosdreOhrt (die alle wk-wedstrijden van Oranje heeft gezien): „Je kunt wel treuren om die nederlaag, maar daar koop je niks voor. Ik vond Duitsland nu eenmaal sterker, ondanks dat ik Nederlander ben. Alleen vraag ik me af: wat zou er gebeurd zijn als er weer 30.000 Nederlanders op de tribunes hadden gezeten". Fons Roetenberg uit Lonneker: „Dit was iets, dat je je Jevenlang niet vergeet. Over 20 jaar zeg je tegen je kinderen: dat Nederland toen in de finale zat daar ben ik aanval werd getroffen. Hij is in bij geweest. Maar toch kan ik wel het Schwabing-ziekenhuis te Mün- huilen, dat we verloren hebben, chen opgenomen. Echt waar". R. van Amstel uit De Meern: „Volgende keer beter zeg ik maar. Ik heb hheel wat wedstrij den in het buitenland gezien. Ook drie Eingelse cup-finals, zo gek ben ik op voetbal. Maar dit was wel de mooiste en spannendste wedstrijd die ik gezien heb". Arie Graafland uit Wellington (Nieuw-Zeeland): „Ik ben spe ciaal voor de wereldkampioen schappen naar Europa gekomen. Waar ik supporter van ben? Ne derland natuurlijk, al vond ik mijn eigen Australië ook ontzet tend leuk spelen". In een rustig hoekje van het Münchener vlieg veld zaten gisteravond de heren G. Mentink uit Hengelo en L. J. Nieuwe Weeme uit Oranjewoud (bij Heerenveen) een krantje te lezen. Deze twee doorgewinterde voetbalsupporters hebben de laat ste 5 jaar alle Europa-cup-finales meegemaakt. De heer Mentink: „Ze zeggen wel eens: man, je bent knettergek. Maar dat word je pas als je weer in zo'n stadion zit. Eerder niet hoor. Deze finale was voor mij een hoogtepunt". Tenminste één Oranje-supporter heeft de terugreis naar Nederand moeten uitstellen. Dat was de heer van Kempen uit Amsterdam, die tijdens de tweede helft van de finale door ogenschijnlijk een hart- SOEST (ANP) Onbekenden, die het kennelijk niet eens waren met de wijze waarop Herman Ku'phof televisiecommenïaar heeft gegeven bij de voetbal wedstrijden van Nederland in het wereldkampioenschap, heb ben gisteren direct na afloop van de finale wedstrijd Neder land—'West-Duitsland zijn gezin in Soest opgebeld en dreigemen ten aan hun adres geuit. Een paar opbellers zeiden namens de Rode Jeugd te reageren. Zij gaven hem de schuld van de Nederalndse nederlaag in Mün chen. „Als hij thuiskomt, zullen we hem te grazen nemen", kirJiogden zij aan. De familie Kuiphof heeft van de bedreigingen aangifte gedaan bij de politie in Soest. Examens LEIDEN Geslaagden Rembrandt- scholengemeenschap: MAVO IVS. Baas, R. van Berne, Chr. Broomans, M. Cieremai Fooke, I. Gruwel, Hoogenstein, J. Kruyt, G. vai M. der Linden. R. Nlcolai, M. Niesten. H. Poiane, J. Verhoeven, M. van der Voort, P. Wink, M. Zeggelink, Aad Arbouw. Rob Bakker. Bram Bave- laar, Sjaan van der Blezen. Leo Blikman, Ewout Boekee, Max van den Bos, Frans Breedeveld, Nelleke Ceinola, Peter Delfos, Marlon Dode- rer, Donald van Doesburg, Margo van Drie, Harry Dumas, Fred van Duljn, Ruud van Eldik, Ronald de Graaf, Aiija de Groot, Hans Haast, Jan-Maarten de Jong, Saskla Kik kert, Jan1 de Lange, Biiglt Leidel- meijer, Giel Leupen, Annelles van Ockenburg, Frans-Jan Pieren, Irma Pots, Romelia Ravensbergen, Peter Roemelé, Liesbeth Roman, Anja van Soest, Mieke Stafleu, Frank Tem mink, Richard v.d. Tuin, André Velthuis, Onno Verhoeven, Martiji nendijk, M. de Groot, J. Hansen, H. Hasselbach, M. van den Hoed, A. Hoge, A.M ten Hoorn, E. Kemner, E. Koning. I. Koopmans, B. Koore man, M. Kramer, C. S. van Krie ken. J, van der Mark, R.A.F. van der Mark, J.J. Maarijt, R. van Ma- strigt, P.B. Mulder. H.J. Neute boom. J.H. Nieuwenhuls, H.J. van Oosten, A.A. den Os. M.F. Perel, H. Petersen. M.J. Piersma, J.C. Ranse laar, A.A. Reisner, I. van der Rey- den, L Reyken, H.S E. Roesslngh van Iterson. J. de Rooy, E. de Rui ter, J. Schildwacht, J. Soesbergen, P. Stapel, M. Stlkvoort, D.J. Stoe- ken, J.M. Tammeling, L.B.C. Tjeb- bes, M. Toereppel, J.C. Verleg, SJ. Versluljs, B Versteeg. P. Vlasveld, C.R.L. van Wolzen, K. Wlllems, J.J. Wolfslag, D.H M. Wijsman. M .T. Zirkzee. E. Zondervan, A. C. Zwart. D. A. Berlemon, R. Boom, M. P. Che valier. F. W. FrUllnk, M. C. Harte- veld.A. van Hemert, P. J. A. Hen- drlkse, J. J. Hoogbruln, M. J. van den Hout, E. L. Hulzinga. W. K. Jaspars, A. J. Jonker, C. W. Koome, A. L. Lacourt, K. G. Lam- merdln, F. J. de Leeuw, B. J. E. Luger, P. M. van der Mark, H. Modderman, J. Ouwerkerk, Y. M. Paes, I. T. M. Rempt, A. Roest, F. J. Schild, L. P. Sonneveldt, P. T. Spaanderman, A. M. E. Spierdijk, Voort, P. J. W. de Water, D. Wee- da, P. J. van der Woude, N. Wijn stra, -R. IJperlaan, A. G. Zomer- Atheneum: W. Abcouwer, R. Boer man, P.W. Dam. J. Dekker, M. Fal- laux, L. de Groot, L. de Hertog, T. Hooghlemstra, H.W. Minderhout, W. Neuteboom, A. van Overmelre, H. Schaling, M. Smits, J. van Sons- beek, MI. van Stockum, R. van Straten, H. Tortlke. F. Welland, M. de Wolf. W. Zwarts. S. Akerboom, J. Azler, E. Cannoo, W. van Dorp, H Fraij, H, Humme, W. van Ittersum, S. de Jong, J.K. Louwman, W.M Middelburg, E. Piena, W. Swen, A Visser, M, Vroom, T.L. Yap, .M Zuiderduin Havo: E. Abblnk, M. Anemaet, J H van Beek, H. Been, H. van Berge Henegouwe, C. Bergman, T. van de Bogaart, G. de Boot, F. Burgerjon, L. Cornelisse, F. van Dam, N. van Dam, L. Deimveld, G. Dekker, J. Dekker, P. Dekker. M Dreef, R. van Duyn M. J. van Egmond, J. C. van de Ende, S.G. van der Geer, W. Geerllgs, R.C. de Graaff, E. Grpe- Siemens verwacht hogere omzet Den Haag De Nederlandse eveneens vergroot zullen wor- dochter van het Duitse Siemens- den. „Wij hebben een enorme concern, Siemens Nederland know-how op het gebied van NV, verwacht dat de omzet in pijpleidingen", aldus dr. Henny. het boekjaar 19731974 elndi- Hij voorziet een behoorlijke stij gend op 30 september, ondanks gjng van (je activiteiten op het de negatieve uitwerkingen door de oliecrisis, met 20 pet zal stij gen tot 375 min DM. Dit zei hoofddirecteur van Siemens Ne derland, dr. B. Henny, op een persconferentie waar de cijfers over de eerste acht maanden van het moederconcern werden gepresenteerd. De orderonl- vangst bij Siemens Nederland De omzet van de Duitse moeder- is, mede als gevolg van de maatschappij Siemens A.C. is energiecrisis, enigszins afgeno- in de eerste acht maanden van men en bedraagt tot dusver in het boekjaar 1972—1973 ten op- 1974 ongeveer 400 min DM. zichte van dezelfde periode vo- gebied van de schakelinstru menten. Daardoor zullen er in de eerstkomende jaren vele ar beidskrachten aangetrokken moeten worden. Thans bedraagt het aantal personeelsleden van Siemens Nederland ongeveer 1800. Siemens Nederland gaat de ex port uitbreiden, terwijl de acti viteiten in de offshore-industrie rig jaar gestegen van 9,4 mil jard DM tot 10,5 miljard DM, een stijging van 12 pet. HAMBURG-DPA De Westdultse dagbladen maakten in hun edities van vandaag met enorme koppen gewag van de overwinning van het West dultse elftal. „Die Welt" meldde: „Na het wonder van Bern de triomf van München". Daaronder stond in een commentaar te lezen: „Tot het laatste fluitsignaal bleef de spanning zinderen, de Neder landers waren dichtbij de gelijkmaker. Toen kwam de opluchting, ook voor de toeschouwers, die in de tweede helft geen buitengewoon aantrekkelijke fi nale hadden aanschouwd". De „Neue Hannoversche Presse" schreef: „de triomf van de Duitse ploeg, die de mensen tussen de Alpen en de Noordzee dronken van vreugde maakte, zal nog lang naklinken. Het zal meer in druk achterlaten als men weet dat voetbal een spel is waarbij een bol met een omtrek van 70 centime ter op een bol van 40.000 kilometer omtrek ligt en het de kunst is met de voet de kleine bol te ra ken". De „Stuttgarter Nachrichten" meldde: „het was slechts een wedstrijd. Maar een wedstrijd, die men niet vergeet. Deze 2—1 van München bracht Duitsland voor de tweede keer de wereldtitel Maar ook de Nederlanders hadden de wereldbeker met recht mee naar huis kunnen nemen. Zij bewe ren 'n de f'nale hun klasse, gaven het nimmer op en kregen kansen genoeg om te winnen. De Duit se:- 'in'en meer geluk. Het was jui-.t dat greintje geluk dat men wel eens nodig heeft om te win- ar.noversche Allgemeine Zeitung": omdat de zenuwenslag van München met veel geluk ge wonnen werd zal de gouden wereldbeker de eerst komende vier jaar in een Duitse vitrine staan. Wij zijn wereldkampioen maar wat betekent „wij" ei genlijk? Dat wij blij zijn met de overwinning, wie was opgehangen. In de buurt van de Dam had iemand op 'n etala geruit, waarachter een affiche met de Nederlandse selectie- ploeg hing, de volgende treffen de woorden gekalkt: „Verloren. Schade, was". Het zal wel een Duitser geweest zijn. En waar om ook niet? Want wat zouden Nederlandse suporters in Mün chen hebben gedaan, als Neder land wereldkampioen zou zijn geworden, nietwaar? Ondanks de landerige stemming gisteravond blijft de supporters vereniging van FC Amsterdam hopen dat de geplande rijtoer van Jan Jongbloed in een open auto van zijn huis in oud west naar het Olympisch Sta dion vanavond vanaf 19.00 uur een succes wordt. In de foyer van het stadion zal Jongbloed een receptie worden aangebo den. Intussen heeft het bestuur van FC Amsterdam een girore kening geopend, waarin suppor ters in de gelegenheid worden gesteld een bijdrage te storten, die ertoe zal moeten bijdragen dat Jongbloed voor FC Amster dam behouden kan blijven en niet zal zwichten voor aanbie dingen van Ajax. MUNCHEN-SID München, de wereldstad met het grote hart, zoals de Beieren plegen te zeg gen, stond gisteravond wel kort voor een hart infarkt. Terwijl de „helden van de natie" zich bij het erebanket in „Hilton" te goed deden aan champagne en delicatessen, vierden de fans op luidruchtige wijze feest. De tocht van het stadion naar het hotel was al een triomftocht ge worden. Met moeite kon de be geleidende politie zich een weg banen door de duizendkoppige menigte. De zwart-rood-gouden vlaggen waren uitgstoken. Uit de ramen regende de confetti neer. Hier en daar werd een ruit ingedrukt. Voetbal-carnaval in München. Het doel van de opmars was het kunstenaars- en uitgaanscen trum Schwabing. In dit stads deel heerste op de koele zondag avond de uitzonderingstoestand. Schwabings centrum, de Leo- poldstrasse, werd tijdelijk voor het autoverkeer gesloten, omdat de massa midden op de rijbaan de voetbalrevolutie had uitge roepen. Wildvreemde mensen dansten in sportkledij op het plaveisel, noemden zich gek scherend Müller en Maier, spra ken wartaal en waren nauwe lijks meer aanspreekbaar. Het tweede verzamelpunt van de fans was het Hofbrauhaus met omgeving. In de schaduw van het wereldbekende bierhuis vond onder het genot van vele liters schuimend pils een groot verbroederingsfeest plaats. In de menigte waren ook enkele Nederlanders met Cruyff-afbeel- dingen op het jasje. De één dronk van vreugde, de ander uit verdriet. Het resultaat bleef ge lijk. Een Hamburger met een stropdas om de buik gebonden, bracht elke drie minuten een toast op Beckenbauer uit. Hij vertelde ieder die het horen wil de, dat hij de helft van zijn maandloon al in bier had omge- zal ons dat kwalijk nemen? De Nederlanders zou den hetzelfde gedaan hebben als ze gewonnen had den, de Brazilianen vierden op nog uitgebreidere schaal feest in het verleden. Ook in dit land be hoeft niemand zijn vreugde te verbergen. Maar la ten we het over twee dingen eens zijn: ten eerste mag de titel vaa wereldkampioen, die niet wij, maar een elftal Duitse spelers won, niet als indica tie voor algemene bekwaamheid gelden, en ten tweede won niet eens de beste, maar de geluk kigste. Dit inzicht leidt tot het juiste basisakkoord voor alle jubelkoren". Het tot het Springerconcern behorende boulevard blad „Bild" (de krant, die eerder zogenaamde uit spattingen van Nederlandse spelers in Hiltrup sig naleerde) gaf als keuzenkop: „Ja! Ja! Ja! 2—1 wereldkampioen". En: „Vraag aan Cruyff: wat zeg je nu? Het blad gaat geheel in stijl verder: „Dit is het grootste, het allergrootste. Het was een MüNCHEN - Gerd Müller, de droom, een grote hartstocht, de wens van miljoe- spits van het Westduitse voetbal- „Bild" kende aan vijf Nederlanders een maximale waardering van vijf punten (wereldklasse) toe: Rijsbergen, Jansen, Neeskens, Van Hanegem en Cru"ff. Tot droomspelers werden uitgeroepen: Bec- kerb uer en Maier. Hef belangrijkste Romeinse sportblad „Corriere Sport" schreef vanmrv^en: De wereld---oet- brybiker is na r Weit-Duitsland gegaan, maar de De finale te Mür.cheii ;s groots geweest, aldu^ het blai, zoals de We -Duifers en de NeJerlar.'ers speelden was nog nooit vertoond. De beker is naar West-Duitsland gegaan maar de sympathie naar Nederland", schreef de „Stampa Sera" uit Turijn. elftal die in de finale tegen Ne derland het winnende doelpunt maakte, verklaarde vannacht, dat hij zich zal terugtrekken uit het nationale team. „Der Bnmber" liet na het ban'-et welen, dat hij nog één keer Mei len. zal 1 nbor als 'aft' •rlaad re' Ikampir-en tegen Z\ spe:lt. „Ik heb met het na,:' a le elftal alles bereikt, namelijk Europees en wereldkampioen. Het nationale team kost mij veel tijd". Van alle gaten die Nederland in het wereldkampioenschap heeft getrokken was dat van gistermiddag wel het grootste en we zijn erin gevallen en na vierentwintig uur zweven we nog een beetje als parachutis ten, die bemerken dat hun pa rachute op de onderste plank van de linnenkast is blijven liggen. Gelukkig blijkt het maar water waarin we gevallen zijn. Even wachten tot we aan de opper vlakte komen, diep inademen naar de kant zwemmen en „Yesterday" opzetten van de Beatles. Evengoed jammer, dat het af gelopen is. zegt u dat wel. Ook als het loterijbriefje niet net dat laatste cijfertje verkeerd had gemeld was het wennen geweest aan de gedachte, dat die mooie zomer weer voorbij was. Maanden geleefd met de dijen van Van Hanegem en dan valt het niet mee weer over te stappen op gewoon biefstuk van de haas. die je bovendien na zo'n zondag middag je als dat van gisteren nog geruime tijd met lange tanden eet. Goed, je kunt als compensatie eindelijk weer cultureel gaan doen en schuldbewust twee maal driekwartie Dostajewsky gaan lezen. Maar voor de rust blijkt al dat wat voetbal be treft hij het toch niet halen kan bij Herman van Bergem- en Ton van Dalen. Beethoven geprobeerd, maar het slotkoor van de negende is toch zwakjes vergeleken bij de Ode an die Freude van Her man Kuiphof, als die met zijn sonore bariton de cavatine „Ha, ha, ha, hij zit erin" (bis) zingt. Terug naar de werkelijkheid, dat is nu het wachtwoord. Maar de werkelijkheid is sur rogaat. We zullen het weer moeten doen met kranteberich- ten als „Man slaat vrouw met bijl de hersens in", maar haalt dat het bij de forse tackle, waarvan je ooggetuige bent? Geen water meer in de han den. Wel in de knieën, vanwe ge de buigingen die Herman je liet maken. Goed voor het hart, maar slecht voor de me niscus. Nooit meer Grote Be langen Die Op Het Spel Staan. Welke waren dat ook al weer? In de tuin om lucht te scheppen, bedenk je dat het statistisch gezien beter is dal dertien miljoen Nederlanders de pé in hebben, dan een veel voud Duitsers. De zon is blij ven schijnen, dus de aarde draait nog. Het gazonnetje in de tuin her innert nog smartelijk aan „dl groene grasmat". Een lapji gras ter grootte van één sli ding van Neeskens en dan nol ingetogen. Niet meer aan den ken. de vakantie wacht. A. vraagt die nog een laatstu restje incasseringsvermogen tegen licht verwijtende blikket in bepaalde delen buitenland die Hllanders tullen vragen waarem zij '40-45 niet hebbe 1 een t oost. dat we in elI t i'h vrr'er eefeomei zijn an veertig jaar gelode in M laan. Kop op dus. als w in 2014 weer terugkomen mol ten we het kunnen maken. KOOS BOVENS

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7