Nacht verpleegster na ruw en ontactisch optreden geschorst Finse busramp eist elfde slachtoffer Tipgever Eichmann arrestatie overleden INSPECTIE STELT ONDERZOEK IN Muller-aanhang nu weg uit Dennendal D'66 moet zich opheffen -I 1974 Dallas, de stad waar in 1963 de toenmalige president van Amerika, I John F. Kennedy werd vermoord, schrok zaterdag op toen de voor- ruit van een van de volgauto's van de huidige vice-president Gerald Ford, werd verssplinterd. Eerst dacht men aan een nieuwe aanslag, De FBI verklaarde echter later dat het glas gesprongen is door t door hiibte-uitzetting. DEN HAAG De inspectie voor de bejaardenoorden van de provincie Zuid-Holland stelt een onderzoek in naar de gedragingen van de 38-jarige mevrouw R. M. -van K. uit Rijswijk als nachtverpleegster in bet bejaardentehuis Mariënpark in Leidsohendam. De verpleegster, drie maanden geleden bij het tehuis in dienst genomen, is door het bestuur van de stichting Mariënpark geschorst, omdat zij de aan haar zorgen toevertrouwde bejaarden zo ruw en ontactisch heeft behandeld dat zij niet te hand haven viel, aldus dr. S. P. Perqum, voorzitter van het be stuur. Voor de verpleegster is inmiddels ook een ontslag^ vergunning bij het Gewestelijk Arbeidsbureau aange vraagd. Volgens de heer Perquin is door het gedrag van de verpleegster angst ontstaan bij de bewoners van Mariënpark, van wie zij er veertig van de 110 onder haar hoede had. pleegster, die ook aan judo doet, in een andere inrichting iemand die het niet met haar eens was, een blauw oog hebben geslagen en weer iemand an ders 'n arm hebben gebroken, kon dokter Perquin niet bevesti gen, „daar weet ik niets van, dat kan wel per ongeluk ge beurd zijn". Joodse activisten uit Russische gevangenis MOSKOU Alle joodse activisten die tijdens het bezoek van presi dent Nlxon aan de Sovjet-Unie gevangen hebben gezeten, zijn in vrijheid gesteld. Het gaat om circa 50 man, van wie 20 uit Moskou. Gisteren hebben ongeveer twaalf Joodse geleerden uit Moskou hun wekelijkse conferenties her vat. De politie greep niet in. De geleerden die hun functies z;jn kwijtgeraakt toen zij een visum voor Israël aanvroegen, moch ten van de autoriteiten op 1 juli geen internationale conferentie houden. Zij kregen te horen dat de conferentie die had moeten samenvallen met Nixons be zoek, een provocatie zou zijn geweest. (Van een onzer verslaggevers) Hun collega's van het Lorentzpa- Den Dolder Er behoeven geen viljoen weigerden vorige week, andere paviljoens van de zwak- waarna tot ontruiming van het zinnigeninrichting Dennendal paviljoen moest worden overge- meer te worden ontruimd, nu de gaan. laatste aanhangers van Muller, Het bestuur van de stichting is er de Nieuw Dennendallers, die het met de hulp van de vereniging bestuur van de stichting niet er- van directeuren van zwakzmni- De personeelswisseling gister- kennen, gisteravond vrijwillig geninrichtingen in geslaagd on- avond verliep zeer rustig. Er de inrichting hebben verlaten. geveer zeventig vervangers aan deden zich geen incidenten voor. te trekken, die het werk in ie der gevaj de eerstkomende tien dagen kunnen overnemen. Zij zijn bijna allen gediplomeerd. Het bestuur gaat nu zo snel mogelijk proberen nieuw eigen personeel aan te trekken. Winst voor Japanse regering TOKIO (RTR) - Bij de verkie zingen die i n Japan zijn gehou den voor 130 van de 252 zetels in de Senaat heeft de aan het bewind zijnde liberale democra tische partij (LDP) tot dusvver verreweg de beste resultaten geboekt. Toen de uitslag van de strijd om 57 zetels bekend was bleek de LDP 40 zetels te hebben ver overd, de Socialistische Partij 11 (oppostitie), de communisten 1 en de onafhankelijken 5. Het resultaat van de verkiezingen wordt geacht van groot belang te zijn voor de positie van de 56-jarige premier Tanaka die tijdens de verkiezingscampagne zijn prestige en'caarière op het spel heeft gezet om zijn partij de LDP aan de macht te kunnen houden. „Klanten" namen voor 40.000 aan juwelen mee ROTTERDAM (ANP) - Ten na dele van een juwelier aan de Lijnbaan in Rotterdam is een etui met 77 briljanten, ter waar de van ongeveer 40.000 gulden gestolen. Öe juwelier heeft de politie ver teld, dat hij vier buitenlanders, die zijn winkel zaterdagmiddag binnen kwamen, van de diefstal verdenkt. Terwijl twee van de vier de verkoper bezig hielE'en door hem allerlei horloges te la ten tonen, moeten de andere twee kans hebben gezien om uit het kantoor achter de winkel, de briljanten te stelen. Het viertal dat van de diefstal wordt ver dacht is voortvluchtig. De verpleegster ontkent zich te hebben misdragen. Zij heeft van haar kant bezwaren tegen het personeelsbeleid op Mariënpark en heeft aangekondigd zich te gen ontslag te zullen verzetten. De directe reden voor haar schor sing is gelegen in het feit dat zij een 90-jarige patiënt met prostaat-problemen uitschold en hem, terwijl de andere patiën ten in de ziekenzaal aan het ontbijt waren, dwong uit bed te komen en naakt via de zaal naar de badruimte te lopen om zich te laten wassen. Dokter Perquin had geen rucht baarheid aan de zaak willen ge ven omdat hij van mening was dat mevrouw M. wat overspan nen is omdat zij teveel wil doen. Zij studeert overdag rech ten. In Mariënpark trad zij zo voortvarend op dat zij de pa tiënten 's morgens om 7 uur, vóór het beëindigen van haar nachtdienst, al aan het ontbijt had en de bedden opgemaakt. Voor mensen die nog zo'n lange dag voor zich hebben achtte de heer Perquin dit rijkelijk te vroeg. Dc druppel die de emmer van het bestuur deed overlopen was haar onbeheerst optreden toen zij door haar superieuren over haar optreden tegen de oude heer werd terechtgewezen. Door haar autoritair optreden zou ze ook veel kwaad bloed hebben gezet bij het overige personeel. Geruchten als zou de nachtver- In het Amerikaanse Windsor Lock moest zaterdag een drachtige koe uit een rioolput worden bevrijd, nadat zij bijna vijftig meter door het riool was gekropen. Het dier moest eerst verdoofd worden, voor dat de politie en brandweer het uit de put konden krijgen. Kamerlid Goudsmit: Luik (Belga) De politie van Luik heeft in een villa in de om geving van Spa drie drugssmok kelaars aangehouden. De in be slag genomen drugs, waaronder vijf liter hasjolie, heeft een waarde van ongeveer drie mil joen gulden. !>e drugssmokke'aars behoren tot een bende die verdovende mid delen verkoopt in verschillende Voorzitter Jan Europese landen, waaronder Denemarken en Nederland. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede Kamer lid van D '66 mevrouw Anneke Goudsmit plein in haar partij blad voor het opheffen van D '66 bij het installeren van de nieuwe Tweede Kamer. Alle partij-activiteiten moeten dan volgens haar gestaakt worden., Alleen de activiteiten voor het voortbestaan van het Weten schappelijk bureau van de par tij moeten blijven door gaan. Zij opent hiermee in haar partij blad met partijvoorzitter Jan ten Brink en fractievoorzitter Jan Terlouw de discussies over het al of niet opheffen van D '66 Hier over zal een congres op 21 september beslissen. Mr. J. F. Glastra van Loon, de D '66-staatssecretairis van justi tie in het kabinet Den Uyl is het niet met Anneke Goudsmit e'ens. Hij viiri.t dat D '66 moet blijven doorguan, ook door mee te v. er ken aan het oprichten van een ev. ntuele meuwe partij. Wel zal vo gens hem het partij-apparaat t;.. een nr.: u.m teruggebracht moeien worden. Brink is echter fel tegen het voortbestaan van splinterpartij. Des ondanks blijft hij hopen, dat een versterkt D '66 te voorschijn zal komen. Hij zou het n.l. jammer vinden „as lallen, ded via D '66 in de afgelopen jaren politiek actief zijn geworden, terugkeren naar hun televisie of tuimreje". Twee gewonden bij steekpartij ROTTERDAM Bij een steek partij in Rotterdam is zaterdag morgen vroeg de 29-jarige M. van der Pieter uit de Maasstad ernstig gewond geraakt. Hij moest met steekwonden bij het rechter oog en in de nek in het Dijkzigtziekenhuis worden opge nomen. Een 31-jarige vriendin van de man kreeg eveneens steekwonden en werd ook naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie Kaapverdia- nen (2"1, 24 en 33 jaar) in ver band met deze steekpartij gear resteerd. Een van deze drie zou volgens de politie tijdens de vechtpartij, waarvan de aanlei ding nog onbekend is, het mes hebben gehanteerd. Man uit jaloezie neergeschoten 's-GRAVENDEEL De 27-jarige P. L. D. uit Puttershoek heeft zaterdagavond in 's-Gravendeel de 32-jarige A. Naaktgeboren uit die plaats met een vuurbuks in de rug geschoten. Vervolgens sloeg hij Naaktgeboren met de kolf van de vuurbuks in de len denen. Zijn slachtoffer liep dus danige verwondingen op, dat hij met verlammingverschijnselen in een ziekenhuis in Rotterdam moest worden opgenomen. Vol gens de rijkspolitie in Dordrecht verkeert hij niet in levensge vaar. D. is aangehouden en op gesloten. Volgens de politie was D. tijdens zijn aanval op Naakt geboren onder invloed van alco hol en medicijnen. Hij heeft ge handeld uit misplaatste jaloezie, aldus de politie. Amsterdams lieverdje schept in gestolen auto agent AMSTERDAM (ANP) Na een korte nachtelijke achtervol gingsrace, waarbij zij waar schuwingsschoten losten, hebben twee Amsterdamse agenten een jongen van 16 jaar gearres teerd, die in een gestolen auto pardoes op een van hen was in gereden, toen hem een stopte ken was gegeven. Het begon om half twee op de Nieuwmarkt. Daar ontdekten de agenten de gesignaleerde auto. Deze was op een parkeerterrein van Schiphol gestolen. Het Am sterdamse lieverdje stopte eerst wel, maar toen de agent op zijn auto toestapte, gaf hij plotseling gas en schepte de agent die op de motorkap terecht kwam. Deze liet zich er zo snel moge lijk van afrollen en belandde op het wegdek, waarbij hij zijn heup bezeerde. Zo snel als hij kon zond hij de wegrijdende auto een waarschu wingsschot, doch de bestuurder trok zich er niets van aan en schampte op de Nieuwmarkt 'n geparkeerde auto. Vervolgens reed hij aan de verkeerde zijde de Kloveniersburgwal op in de richting van de Munt. De agenten zetten in hun wagen de achtervolging in en losten nog een waarschuwingsschot. De jongen reed zich echter zelf vast. Tegen het eenrichtingsver keer inrijdende, botste hij fron taal tegen een tegemoetkomen de taxi, sprong de auto uit, ren de weg, maar werd toch snel ge- Tot hun verbazing zagen de agen ten dat zij te doen hadden met een jongen van pas 16 jaar. Hij werd overgegeven aan de kin derpolitie. 1 De Amerikaanse minister van buitenlaiidse zaken Henry Kissinger bracht zaterdag een bezoek aan Vatd' caanstad, waar hij door Paus Paulus VI in audiëntie werd ontvangen. JYVASKYLA In het Keskisuomi-ziekenhuis in het Finse Jyvaskyla is gistermiddag de heer J. Reestman uit Arn hem overleden. Hij is het elfde slachtoffer van de bus ramp die vrijdagmiddag plaats vond. Zijn moeder werd hij het ongeluk licht gewond. Op het ogenblik bevinden zich nog de 46-jarige Kas Kool was een dertien van de twintig overle- van de dodelijk verongelukten, venden in het ziekenhuis. Twee Volgens de commissieleden van hen verkeren nog in ernsti- haalde de bus een aantal auto's ge, zij het niet levensgevaarlij ke toestand. De anderen gaan vooruit, aldus het Finse persbu reau. Een officiële commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. Leden van deze commissie verklaar- len, dat hun voorlopige conclu sie is dat de Nederlandse chauf feur van de bus schuld heeft aan het ongeluk. De chauffeur, in en reed daarmee op de ver- keerde weghelft, toen hij op de tegemoetkomende vrachtwagen botste. Bovendien zou hij harder hebben gereden dan de in Fin land toegestane 80 km per uur. Buspassagiers echter verklaarden dat er op het moment van het ongeluk van inhalen geen spra ke was, en dat de chauffeur geen enkele blaam treft. Weeroverzicht Met een doos popcorn in de hand bracht de 91-jarige Paul Morgan uit Florida gisteren zijn 9.125ste dag in de bioscoop door. Ofwel 25 jaar lang, elke dag, een enkele uitzondering daargelaten. En u om? „Thuiszitten verveelt me zo", zegt de heer Morgan. raëlische geheime dienst heeft In mann kon vinden, is in z'.jn huis in een worsted ven Buenos A - res aan een hartaanval overle den. Lothar Hermann kreeg in november 1972 tienduizend dollar van de Israëlische regering voor zijn inlichtingen die tot de ai :,vs< Rtie van E.chmann heb ben geleid. ;-d nve«edèo!d dat Is- tlendu'zend dollar voor u bood. Enk/ie dagen v/erd in Tel Aviv een brief t ad/Otaat de in Coronel woonde, e n voorstad Buenos Aires. Hij schreef dat Eichmann in dezelfde buurt woonde en dat zijn dochter af spraak' :s pincet te meken met de zeventienjarige zoon van Dit werd doorgegeven cian de Is raëlische ge'.iem." diens; de als bemanningsleden van een v egtu'g vermomde agenten naar Buenos Aires stuurde met e^n speciale vlucht van de El Al die de toenmalige minister van buitenlandse zaken Abl-a Eban voor een officieel bezoek naar Argentih bracht. De agenten prikten Eichmann vlek bij d ens h.rs f>n n hem mee aan boord als een dronken bemunnings id. Hij werd naar Israël gevoerd waar hij tenslotte ter dood werd ver oordeeld en opgehangen. zonnig mist 19 temperaturen km luchtdruk in millibaren opklaringen hagel ■w-w- warmtefront H hoge-drukgebied bewolking «fa» sneeuw T-r kou-front L lage-drukgebied onweer windrichting verplaatsingsrichthfl DE BILT Morgen komt ons land in het overgangsgebied tus sen het hogedrulkgebied boven Frankrijk, dat zldh nu lang zaam naar het zuidoosten terug trekt en een frontensysteem bo ven de Britse eilanden, dat langzaam naar het oosten trekt en dat morgenavond dicht bij ons land komt. We moeten daar om rekenen op veel bewolking, waarbij de kans op regen in de loop van de dag groter wordt. Eerst kan echter vooral in het zuiden van het land b j zonnig weer de temperatuur nog flink oplopen. Gisteren was het vr;j zonnig. Door de overwegend noordwestelijke wind werd het echter niet warmer dan onge veer 20 graden. Ook in Enge land werd deze temperatuur bereikt. In Duitsland bleef het koeler. Om de Middellandse Zee wend het weer heet met tempe raturen boven dertig graden, in het westen van Spanje plaatse lijk zelfs 37 graden. Vooruitzich ten voor woensdag: Iets war mer met vooral aanvankelijk opk'ar'ngen, maar la er weer kans .op regen. Wêersvoor ;':z ohten :n c jfers voor woensdag: Aantal uren zon: 2-10 Min. temp.: omstreeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans £p een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam bew De Bilt bew' Deelen on.hpw Eelde HZ' Eindhoven Den Helder nhbJ^- Luc'hi R'dam K Twen Lp bew- Vllssn.en 1 bew Aberdeen"1* Frankfort Helsinki

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5