NOG TWEE JAAR PUINHOOP Restauratie van Schouwburg in volle gang Leidse Directeur Van Dam tijdelijk in pand „Ydo" Luchtig Leids S «miifc Werk van 90-jarige Piet Zwart in Wassenaarse bibliotheek 1 Molenstichting verwerft Geremolen Leiden - Wanneer je niet beter zou weten, zou je bij het aan schouwen van de achtergevel snel geneigd zijn te denken dat de Leidse schouwburg aan een fikse storm of 'n hevig foombar- dement ten prooi is gevallen. Het tegendeel is echter waar. Na jaren van ja- en nee geknik tussen de gemeenteraad en de schouwburgdirectie, heeft het jawoord het tenslotte toch ge wonnen. Hans V2n Dam kan zich begin september 1976 direc teur noemen van een authentiek gerestaureerd theater. Aan de Oude Vest lijkt het van buitenaf nog eon zeer rust.ge bedoel.ng; er zijn een paar hou ten barakken aan de voorkant van het gebouw neergezet, maar verder is er niets out oe bedrijvigheid achter de scnouw- burggevel verraadt. Eenmaal over de drempel gekomen s.aut de schr.k je toch wel een bee.je om het hart. ruen grote ruiune, die je aan alles cioet denken, be ha. ve aan het weraternain van ons Nederlandse tonee.voikje. Steigers, draden, bakken met cement enfin, noem het maar op, niets is achterwege gelaten j om het beeld van ae ravage compleet te maken. Wat v.n co schnk bekomen en wat genuan ceerder kijkend bemerk je ge lukkig dat net zo schitterend ge schilderde piamnd nog in ere .s gelaten en dat de balcons veilig met ee.n fors stuk plastic zijn ingepakt. Op zo'n moment ves tig je verder allé hoop maar op een deskundig apparaat van ar chitecten, aannemers en bouw vakkers, die misschien in hun leven nog wel voor hetere vuren hebben gestaan en zeer zeker uit deze .puinhopen" een schouwburg kunnen laten herrij zen, waar Leiden trots op m.ag I Schouwburgdirecteur Hans van Dam is gelukkig aanwezig om het laatste restje pessimisme bij ons weg te nemen. de Leidse schouwburg, die sterk aan stormschade een stuk dieper gaan worden en boven deze ruimte is een toneel- lift gep and, waardoor het in de toekomst gemakkei ijker wordt om de decors, die de grote ge zelschappen nu eenmaal altijd met zich voeren, gemakkelijker en vooral sneller af- en aan te voeren. Aan de zijkant van de schouwburg bestaat dan de mo gelijkheid om de decors met vrachtwagens dichtbij het toneel te brengen. Achter de toneel ruimte zijn een groot aantal rui me kleedkamers geprojecteerd; een zaak waar we erg blij mee zijn, gezien de slechte outillage in het verleden. De oude school van d-e zusters wordt gebruikt als kantoorruimte", aldus Hans Van Dam werkt :ntussen rustig door aan het nieuwe program ma voor het komend seizoen. Enigszins gestoord in deze werkzaamheden door de verbou wing, heeft hij zijn kantoor aan de Oude Vest nu maar verlaten en bezet hij met zijn secretares se momenteel de benedenverdie ping van het voormalige pand van Eduard IJdo aan de Hoog landse Kerkgracht. De agenda voor het nieuwe seizoen is bijna rond en de eerste aankondi gingsaffiches zijn al voor de ra men vah zijn tijdelijke residen tie verschenen. „Zoals gebruikelijk heeft de schouwburg weer voor het to neel, baliet en cabaret gedeelte van het programma gezorgd, waarvoor inschrijvers van K&O een korting genieten. De volksu niversiteit voegt daar nog een groot aantal concerten, cursus sen en andere evenementen aan toe, zodat we ook nu weer van een zeer uitgebreid programma kunnen spreken", aldus Hans van Dam, die op zijn snelle ra ce-fiets, heen en weer pendelt tussen de schouwburg en zijn tijdelijke kantoor. In het schoolgebouwtje aan de Voorstraat 3? in Katwijk aan Zee exposeren vanaf zaterdag 20 juli een zestal kunstenaars hun werk, Het gaat hier voornamelijk om plastieken, boet seerwerk, etsen, sch'ldenjen en aquarellen. Daarnaast zijn een groot aantal foto's in de expositieruimte te vinden. De tentoonstelling wordt op 20 juli om II uur geopend door mevr. Vermeulen-Kalis. Op de foto zes creatievelingen bij het werk van een collega. BURGERLIJKE STAND In de boutique van de firma Coster aan re Haavle uuer- vgm tienjarige Jolande van Mil, j die hier gedurende een jaar als hulpverkc-opster haar vrije uurtjes doorbrengt. Jo- landa heeft de vorige maand op de 'Kijckenborg Mavo haar eindexamen behaald en hoopt per 1 augustus bij de Amrobank een nieuwe loop- we baantje betekent wel dat ik niet langer in de boutique kan blijven werken", aldus de hoogblonde Jolanda, die het geen bezwaar vindt om dagelijks tussen haar woon plaats Roeloiarendsveen en haar werkplaats Leiden heen en weer te reizen. „De week ends heb ik dan voortaan vrij en kan ik gezeliig met mijn vriend Theo doorben- gen". Theo heeft ze in een dancing in Warmond leren kennen en sinds twee jaar zijn beiden onafscheidelijk. Voordat haar nieuwe baan schooljaar". Ik ben van plan op de bank begint gaat Jo- om gewoon in Nederland op landa eerst nog een tijdie te vakantie te gaan, want er lekker bijkomen van de zijn hier nog genoeg plekjes drukte van het afgelopen die ik niet ken". Openliichtbal werd waterballet SASSENHEIM Door de slechte weersomstandigheden heeft het door de stichting Jeugdrecreatie georganiseerde openluchtbal jongstleden vrijdag geen door gang kunnen vinden. Het bal zou op het sportveld bij het mu- ziekpodium gehouden worden. De wat jongeren hebben zich echter in het Gemeen.egebouw aan de Oosthaven uitstekend vermaakt met een aantal dam- en. schaakwedstrijden. Voor de wedstrijden hadden achttien dammers en acht schakers in geschreven. de Mare. J. J. Gosens en M. F. Pl- kari. L. A. C. Rietveld en A. C. J. van Dooijeweert, B. E. Glazenburg en jonkvrouwe M. C. H. Hoeufft. A. W. J. Tennissen en I. A. Kolstee. H. Starre en M. G. K. Janssen, F. H M. Obreskt, en J C. M Zitman, R. G Menger en H. M. Wilbrink, H. F. Gouw en C. H. M. Starrenburg. B. Groenteveiling Leiden (5-7): Pruimen 260-290; aardappelen 15- 69; andijvie 13-24: doperwten 211-255; snijbonen 290-450; stam- bonen 250-510; tuinbonen 46-50; spitskool 54-75; prei 80-110: pos telein 49-89; rabarber 14-47; to maten A 515-580, B 540-550, C 510-530, CC 420-440; uien Pic- klers 26-36; meloenen 85-345; bloemkool 6 stuks 60-197, 8 stuks 47-117, 10 stuks 35-60; komkom mers AAA 41, AA 43, A 51-56, B 4-145, C 32-34, D 27-28, E 16-17; sla zwaar 8-21, licht 6; bospeen 93-94; peterselie 6-26; selderij 6-11; paprika's p. stuk 8-67. jNieuwe speel zaal in Leiderdorp LEIDERDORP - De Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp krijgt de beschikking over het Amrobank gebouwtje aan de van Diepingenlaan, om te voor zien in het toenemende aantal inschrijvingen. Het plan is door de Leiderdorpse gemeenteraad goed gekeurd. Het zaaltje is de zevende peuter speelplaats in Leiderdorp, dat vanaf september door de stich ting Kinderspeelplaatsen ge bruikt kan worden. Voor het verzinnen van een toepasselijke naam voor de nieuwe ruimte doet de stichting een beroep op de burgerij. Suggesties kunnen worden ingediend bij mevr. Brinkenberg in de speelzaal van de Scheppingskerk. MAANDAG 8 JULI 19/' V ASSEN AAR Piet Zwart, ge boren in Zaandijk, maar reeds langer dan veertig jaar in Was senaar wonende, is een vormge- van kunstnijverheid, archi tectuur, typografie en fotogra- Veelzijdigheid van Zwart, die hem maakte tot een der grote internationale kunstenaars van deze tijd. vart begon zijn opleiding aan de Rijksschool voor Kunstnijver heid. Al vroeg kreeg hij de overtuiging, dat er voor een kunstenaar een sociale taak kan weggelegd. Als leraar kunstgeschiedenis in Leeuwar den begon hij interieur-ontwer pen te maken met eenvoudige decoratie. In 1913 ging hij in Voorburg wonen en daar ont wierp hij versiering voor kin derkleding en huishoudelijke goederen, waarin kleuren en vormen van bloem- en planten- motieven zijn gestileerd. In 1918 kreeg hij een opdracht voor het ontwerpen van een interieur, dat echter verloren is gegaan. Aan het einde van de eerste we reldoorlog kwamen nieuwe ar- t.st.eke ideeën eu kwam het accent meer en meer te liggen op de nijverheid. Hij kreeg con tact met leden van de Stijl groep. Het werk van Zwart her oriënteert zich dan op versobe ring en functie, tot uiting ko mend in ontwerpen voor meu bels met strakke lijnen en pri maire kleuren. Twee jaar was hij in dienst van de architect Jan Wils en daarna als teke naar bij diens collega H. P, Berlage, de bouwer onder meer van de Amsterdamse koopmans beurs. Zwart houdt zich dan o.m. bezig met de detaillering van straatverbouwingsobjecten. Daarnaast ontwerpt hij nog een hele serie g hruiksvoorwerpen. Zijn grootste b'kendheid ontleent hij chit- aar. ?!e nieuwe typo grafie, vrlh? gebaseerd op mir. of .neer u\y.isrhë expe- rtmer.lxn. Zjn c.-ste typografi- 'c :t op: -?.cht dateert van 1921 en 'CA-.2 jc.nr later komt hij to grote activiteit. In opdracht van een groot bedrijf in Delft ont werpt hij bijna 300 advertenties in een geheel eigen en niet eer der vertoonde vormgeving. Aan vankelijk gaat deze speelse ty pografie niet alleen uit van het drukkersmateriaal maar is met visuele associaties van de letter vorm opgebouwd tot een expres- In 1924 komt er een nieuw ele ment bijhet fotogram. Zwart past de foto op een geheel eigen manier toe in de druk-techniek. Hij doorbreekt de toenmalige tra:"l onele hiërarchie van de pagina-opbouw. Het worden open, sterk asymmetrische com posities, waarvan in de opeen volgende bladzijden het zwaar tepunt steeds onverwacht ver springt. Het contrasteren van grote en vlijmscherpe fotografi sche close-ups me diagonale tekstregels en het wit van de pagina brengt een boeiende ruimtelijke werking teweeg. Vanaf 1928 legt Zwart zich voorts sche close-ups met diagonale vooral natuurfoto's met haar scherpe close-ups, grillige vor men en een verrassende compo sitie. Hij exposeert dan op grote internationale tentoonstellingen en legt de nadruk op de nieuwe fotografie als een nieuwe blik op de wereld Een apart hoofdstuk vormt het werk van Zwart voor de PTT. Hij ontwierp daarvoor reclame folders en boekjes, waarin zijn grote typografische vindingrijk heid duidelijk naar voren komt. Ook ontwerpt hij postzegels voor dit staatsbedrijf. Daar naast paste hij de foto-montage en typografische techniek toe in boekomslagen en reclamedruk werk. Met grote vindingrijkheid tracht hij oplossingen te vinden voor uiteenlopende problemen, tot bijv. de inrichting van een raceboot toe. Zijn aandacht voor vormgeving en functionali teit komt dan bijv. ook tot uit drukking in zijn ontwerpen voor keukens: goed doordacht, prak tisch en aestetisch verantwoord. In het Haagsch Gemeentemu seum werd vorig jaar een grote overzichtstentoonstelling gehou den van het werk van deze zeer veelzijdige kunstenaar. Een groot aantal van Zwarts vele ontwerpen zijn op de Wasse naarse tentoonstelling te zien. zowel in foto als in druk. Vooral onder de foto's zijn voorbeelden van een geheel eigen visie op het projekt. Zo een foto uit 1934 „Bril op krant" met een frap pante schaduw- en spicgclwer- king. Ook een grote foto „Kind opgetild" is een prachtig staal van unieke bladvulling, vanuit een der benedenhoeken van het vlak. Een enige ruimtelijke vondst. Structuurfoto's zijn o.m. Gebaggerd kroos" en „Wilgen- Een tweetal aquarellen bieden een ander zicht en een andere vorm van Zwarts artistieke kun nen. Speciaal wijs ik dan op een blad „Dennetak", subtiel en prachtig in het vlak gezet. „Boeket", een kleurige prent van verschillende rozenvarieè- teiten toont echter nog een ta melijk „gebonden" opbouw. Zwarts kunnen als illustratief tekenaar wordt ten slotte bewe ren door enkele potloodschetsen van het e jzelaarskamp in Ha ren uit 1943. WILLEM PRINS Schouwburg Hans van Dam, voor zijn tijdelijke residentie aan de Hooglandse Kerkgracht. ■XillESl LEIDEN Rijnlandse Molenstichting heeft onlangs de Gere molen of Blauwe Wip in eigendom van de provincie Zuid-Hol land overgenomen. Het is een aan de Oostvaart te Hazers- woude staande molen, die jaren lang de voormalige polder Oost- es Westgeer heeft bemalen. Nëa samenvoeging van pol ders heet de polder thans Geer- en Buurtpolder. Het is een wip-schepradmolen van het zuivere Rijnlandse type met een vlucht van 22,50 meter. Timmerman Jacob Claesz. bouwde de molen in 1636. In 1760 was het bovenhuis zo slecht, dat molen maker Klaas Ten Brink het bovenhuis „uitmalkander" sloopte en weder opbouwde. De Oostvaart snijdt de polder in twee delen, de Oost- en de Westgeer. De molen staat aan de westzijde van de Oostvaart es bij bemaling van de polder stroomt het water van de Oost- geer door middeil van een gronddui'ker onder dde Oostvaart naar de Westgeer. In 1969 nam de Provincie de molen, die sinds 1957 buiten bedrijf staat, van de Polder, in eigendom over, maar van 'n algehele restauratie is 't niet gekomen. Het bovenhuis verkeert ook nu weer in'zeer slechte staat. Ter voorkoming van neerstorten is de uitvoering van consolidatie- werkzaamheden geboden, zulks in afwachting van een algehe le restauratie. In deze eeuw zijn in de gemeente Hazerswoude tientallen pol dermolens ten koste van het unieke polderlandschap gesloopt, zodat de Geremolen dit lot niet mag ondergaan, temeer niet, omdat de Geremolen gelegen is tussen de molens van de Ge- menewegse- en de Riefyooresepolder én gezamenlijk vormen deze drie molens een fraai landschappelijk beeld. De nieuw verworven molen is de 22ste molen, die de Rijnlandse Molenstichting in beheer heeft gekregen. Het molenbestand is thans aldus: 16 molens zijn maalvaardig en bevinden zèch in -a#oede of vrij goed staat, 2 molens zijn wel in goede staat, maar kunnen geen water uitmalen, omdat indertijd onderde len uit de molen zijn gesloopt en 4 molens zijn niet maalvaar dig en niet of nog niet volledig gerestaureerd. Het is een zwaar werkprogramma, dat de Molenstichting te wachten staat. Hoewel zij in vele opzichten krachtig wordt gesteund, is het aantal begunstigers, dat de Stichting jaarlijks steunt (minimum-contributie 10.nog klein. Het is mogelijk de Rijnlandse Molenstichting in haar strijd te steunen. Secreta riaat: Rijnlandshuis, Breestraat 59. Leiden. C

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3