Lof voor Oranje ,Als Isman:' nog voetbal zegt ga ik gillen WERELDKAMPIOENEN IN NEDERLAND EENSTEMMIG MAANDAG 8 JULI 1974 Ai WERELDKAMPIOENSCHAP '74 MüNCHEN De vele Nederlandse voetbalfans die dit weekeinde zonder finalekaartje en zonder hotel- of pensionreservering de sprong naar Mün- ohen gewaagd hebben, zullen bij een volgende ge legenheid waarschijnlijk thuis blijven. Want fina lekaartjes waren in München alleen voor waanzin nig hoge prijzen te koop zitplaatsen werden za terdagavond voor enkele honderden tot zelfs drie duizend mark aangeboden en bedden waren in München helemaal niet meer te krijgen. München anderhalf mil joen inwoners had 20.000 bedden klaar staan die ech ter allemaal al ver voor de finale besproken waren. In de dagbladen deed de WV een dringend beroep op de burgers van München om Dadden beschikbaar te stel len. Wie dat wou kon met een beetje geluk nog te recht in schoollokalen en enkele kloosters. Functiona rissen van Nederlandse reisbureaus d:e dagenlang hebben geïmproviseerd, hebben de Oranje-iklanten toch onderdak kunnen be zorgen. Al was dat soms wel erg ver van München. Den erg vrolijk Oranje- groep die met de reisbu reaus Rottink-Maduro en de Magneet in zee was ge gaan, kwam in de chique wintersportplaats Garmiseh Partenkirschen op 100 kilo meter van München terecht. Tot deze groep behoorden de negen leden van de Bos sche Kegelclub RANG (af- koring van: Ruiken Altijd Naar Genever) die er een extra mooi uitstapje van maakte door ondanks de grote vermoeidheid nog even door te stoten naar AMSTERDAM Caecilia Wormer heeft gisteren tij dens de voetbalfinale niet aan haar televisietoestel ge kluisterd gezeten. In tegen deel, zij zat in de achterka mer met een boek in de hand. Zich te verbijten. De 53-jarige Amsterdamse huisvrouw is hét extreme voorbeeld van de groep die de prestaties van Oranje geen warm hart toedraagt. Juist in deze tijd, waarin het Nederlandse voetbal hoogtij viert ergert Caecilia Wormer zich grenzeloos. Zij behoort tot degenen, die in de oproep van de NOS aan voetbalhaters hun hart eens te luchten, de ideale moge lijkheid zagen alle opge kropte wrevel in een klap uit te spuwen. Het is omdat haar brief te laat arriveer de, anders was zij zeker aan het woord gelaten in het programma „Geen bal", dat gisteren werd uit gezonden. Want Caecilia Wormer haat voetbal en al les dat ermee te maken heeft op hartgrondige wij ze. „Ik zou wel eens een bijl willen pakken om dat dingin elkaar te rammen". Dat ding is dan de televi- een veel geprezen com- mimcatiem'ddel. „En al die drukinkt dan die ze er verknoe en. Je kan geen krant openslaan of je leest wat die voetballers doen, wat ze eten of wat ze tegen hun opoe zeggen. het Oostenrijkse Lermoos waar voor de zoveelste keer nog even de inwendige mens werd versterkt. Dit waren dus pas echt lieflheb- Maar voor de anderen die geen kaartje, noch bed heb ben kunnen bemachtigen is de zaterdagnacht in Mün chen heel wat minder vro- lijk geworden. Want het re gende ook nog dat het goot en dan helpen zelfs de im mense Münchener bierpul len je niet over je ellende De autoriteiten in München hebben niets aan het toeval overgelaten om de WK-4ina- le vlekkeloos te laten verlo pen. Vanwege het bezoek van vele prominenten aan München, waaronder K:s- singer en andere ministers, staatshoofden, artiesten etc. en ook vanwege de angst voor aanslagen, werd het Münohener v: egveld R:em streng bewaakt. Politie en militairen met machinege weren waren talloos en er stonden zelfs pantserwa gens. Ook de hotels waarin de beroemde gasten logeren, genoten een omvangrijke politiebewaking. Tijdens de geld". Ook een facet uit de voetbalsport, waar me vrouw Wormer zich aan er gert: Geld. „Het is toch de waanzin ten top dat een jon gen die zo'n beetje tegen een bal loopt te trappen zo veel krijgt. Ze verdienen het niet, ze krijgen het Dankzij de gekken die vijf- en twintig gulden neertel len om te gaan hij ken. Al hebben ze thuis met te eten". Caecilial Wormer is geen sportief type. „Van nature niet. Touwtje springen kon ik vroeger al niet. Wat ik wel graag doe is piano spe len. puzzelen en handwer- Dat is er nu ook niet bij, door een ongeluk is haar rechterarm voorlopig uitge schakeld. Het verklaart iets van de haatgevoelens, die mevrouw Wormer koestert. Voetbal is een vloek voor haar. Met een fanatisme, dat men achter haar vrien delijke uiterlijk niet zou vermoeden, trekt zij er te gen van leer. „Als iemand het woord uitspreekt ben ik in staat om te gaan gillen. Bovendien ben ik nu op het punt gekomen om iemand wat aan te doen". Caecilia Wormer speelt geen kome die. Voetbal is de nagel aan mijn doodkist". Zij is getrouwd met een voetbal liefhebber in hart en nieren en moeder van vijf kinde ren, die allen aan één sport deden: voetbal. „Mijn moe der zei altijd: Kind begin niet aan een voetballer. Ik heb het geweten. Zondags Het muntje, waarmee de toss werd verricht was afkomstig van een glunderende Prins Bernhard. Het was het eerste exemplaar van een aantal dat wordt uitgegeven door het World Wild Life Fund onder het motto „Redt de n atuur". Prins Bernhard, voorzitter van de organisatie, begeleid door Sir Stanley Rous (ex-voorzitter van de FIF) overhandigde de munt voor de wedstrijd aan Taylor. Het heeft de Nederlanders geen geluk gebracht. strijd om de derde en vier de plaats cirkelden militai re helicopters rond het Olympia-staddn en Mün- chens filmproducent, die met een luchtballon boven het stad'on wilde vl'egen om op deze merkwaardige w'jze een film te maken, kreeg geen toestemming „uit veiligheidsoverwegin gen". Toeschouwers moes ten hun tassen laten contro leren op het bezit van bier blikjes, flessen of wapens. Nogal grimmig allemaal, maar de Duitsers willen ten koste van alles een tweede München drama voorko men. De zwarte handel in kaartjes wordt door de Münchener politie ooglui kend toegestaan. Op de Ma- r enp'atz (de Dam van Mür-ahen), de Karlsplatz an de Kauf ngerstrasse in het sentterende voetgangers- centrum was de vraag za terdagmiddag nog niet groot. Aan kaartjes voor de ■jem finale Polen—Brazilië werd niets of nauwelijks iets verdiend. Kaartjes voor de Nederlands—'Duitse finale waren zaterdagm'd- dag probleemloos te krijgen tegen pr'jzen voor staan plaatsen vanaf 200 mark. Omdat er weinig vraag naar was, kon van een flauwe handel worden ge sproken. Het leek erop. dat vraag en aanbod vlak voor de finale op zondagm'ddag dchter bij elkaar zouden komen. Van een echte Hol landse invasie was zondag morgen echter nog geen sprake. Van onze sportcorrespondenten Uit we woorden van wereldkampioen biljarten 47/2 Hans Vultink blijkt wel dat ook het spel van een leren bal bij de biljartbeoefenaars hoog aangeschreven staat. Hans Vultink heeft niet alle wedstrijden kunnen volgen, omdat hij enkele weken met vrouw en kinderen in Spanje heeft vertoefd, maar over de duels die hij wel heeft gezien is hij dolenthousiast. „Het wereldkampioenschap heeft een grote indruk op mij gemaakt. Ik vond het een geweldig festijn". Hans Vultink vindt Rinus Michels een echte persoonlijkheid. „Het is een groot man en ik twijfel er dan ook geen moment aan dat hij in de toekomst weer naar Nedereland zal worden ge haald. Het Nederlandse voetbal heeft hem nodig". Atje Keulen IRNSUM. - Atje Keulen Deelstra, de vrouw die meer dan tien jaar lang met ijzeren hand op 's we relds meest beroemde kunst ijsbanen heeft gereageerd vindt zichzelf een leek op MüNCHEN Terwijl mr. Pieter van Vollenhoven op een bal de handtekeningen verzamelde van de Nederlandse elf talspelers, kaartten de aanwezige leden van het Nederland se kabinet in het restaurant van het Olympisch stadion in München na over de wedstrijd. Drs. Westerterp, minister van verkeer en waterstaat, dacht bij de eerste goal dat het voor elkaar was. Van daar dat het verdere ver loop van de strijd ook hem teleurstelde: ,,De tweede helft heeft in elk geval een aanvallend Nederlands elf tal getoond en met een beetje geluk zou het 2-2 ge worden zijn". Minister Lubbers meende dat Nederland in de eerste helft niet zo'n krachtige fer, aldus deanalyse van de minister van economi sche zaken. Hij wilde overi gens niets afdoen aan de fontast sche prestatie van dit Nederlands elftal. Mr. Pieter van Vollenhoven sprak geruime tijd met de snelers Cruvff, Israël en Jongbloed. „Over vier jaar ziïn we er weer bij, er is niets aan de hand", grapte Jan Jongbloed, die vond dat de Duitse overwinning vol komen verdiend genoemd kon worden. Prins Bernhard zei na af loop van de WK-finale het, gez.en de kansen die Neder land in de tweede helft heeft gehad, onbegrijpelijk te vinden dat het Neder landse elftal toen geen doel punten meer heeft gemaakt. Minister-president Den Uvl toonde zieh na afloop tcleur- de Wk-finale voetbal teleur gesteld over de nederlaag van het Nederlands elftal. In de eerste helft hebben de Nederlanders hun tegen stander toch wel wat 'onder schat. vond hij. „Dat zal ook wel gekomen zijn door die snelle eerste goal. In de tweede helft had Oranje naar mijn smaak iets meer verdiend, maar al met al heeft West-Duitsland toch wel verdiend gewonnen". voetbalgebied. De sympa thieke Atje. die in maart afscheid heeft genomen van de schaatssport, zegt: „Ik heb niet alle wedstrijden gevolgd, maar de duels die ik over de radio heb ge hoord, vond ik wel goed. Meestal zat mijn man ach ter de beeldbuis en ging ik de koeien melken, maar dat nam niet weg dat ik dan la ter de uitslag hoorde. Ik vond het spel van het elftal van Rinus Michels erg goed, vooral die ene blonde jongen achterin, Rijsbergen geloof ik, vond ik uitste kend spelen". Harm Ottenbros HOOGERHEIDE - Harm Ottenbros was van mening dat Oranje qua techniek als beste uit de bus is geko men. „Het hele toernooi is overigens geweldig ge weest", aldus de 31-jarige wielrenner. Het spelpeil lag volgens hem tijdens het we- reldtoernooi bijzonder hoog. „Er werd weieens hard en gemeen gespeeld", zegt hij, „maar dat maakte het voor de toeschouwers juist wat aantrekkelijker. Een wed strijd als bijvoorbeeld Po- len-Brazilië is voor de toe schouwers weggegooid geld geweest. Er werd maar flauwtjes gespeeld en - dan gaat het publiek zich snel vervelen. Bert Boom ENTER - Bert Boom, we reldkampioen stayeren bij de amateurs in 1969 zei over het wereldtoernooi: „Het was zeer duidelijk het toernooi van het taktische concept. Oranje speelde over het algemeen erg professio neel, iets wat mij wel ligt. Er werd samengewerkt en, niet te vergeten, de Hollan ders bijten door. Dat heb je nodig. Je zag erg veel an dere ploegen met de han den in het haar zitten, om dat ze niet doorgingen. Dat doorzettingsvermogen is er door Rinus Michels wel in- geoompt". Voor MicheU heeft Bert Boom veel lof. „Een betere dan Michels is er niet te vinden", aldus de 36-jarige Boom, die boven dien van mening is dat het keiharde professionalisme op dit wereldkampioen schap de boventoon heeft gevoerd. Cees Stam ZAANDIJK - Cees Stam, die in 1970 en 1973 wereld kampioen bij de stayers werd zei onder meer: „Ik heb bijzonder genoten. Vooral het spel van het Oranje-team - hoe kan het ook anders - maakte een grote indruk op me. Ik heb alleen erg weinig doelpun ten gezien. Dat zal wel het gevolg zijn van het defen sieve spel van alle ploegen. Ook Polen fascineerde mij. Wat betreft het spelniveau hoef ik weinig te zeggen. Nederland was gewoon su perieur. Ze sprongen er dui delijk bovenuit. Rinus Mi chels heeft op een uitsteken de wijze het Oranjeteam de laatste drie weken er door heen gesleept. Hij mag dan in de voetbalsport een dic tator zijn, hij presteerde het dan toch maar eventjes om ons nationale elftal zo hoog te laten eindigen. Een betere is er volgens mij niet. Alle spelers doen pre cies wat hij zegt. Hij weet zijn mannen op de juiste wijze respect af te dwingen. Dat is een methode die wel succes heeft, dacht ik zo". zit ik vanaf half negen al leen. Dinsdag- en dbnder- dagavond is mijn man weg naar de club en woensdag heb je dan vaak nog cup wedstrijden". Caecilia Wormer verkeert ■dan ook nog in de positie dat haar man een functie bij een grote voetbalvereni ging heejt. Reden om ach ter haar meisjesnaam schuil te gaan. „Ik wou, dat ik het punt had ingezien waarop ik had moeten zeg gen: Ho, tot hier en niet verder. Nu is het zover ge komen, dat voetbal een in breuk op je gezin heeft ge maakt. Tijdens het eten word je gebeld om uitsla gen. Je kennissen ben je kwijt en bij degenen die je nog hebt draait het gesprek altijd uit op voetbal". Het is de keerzijde van de medaille, die in deze tijd van overvloedige successen haast onzichtbaar blijft. Toch zijn ze er, zoals Cae cilia Wormer. De vele reac ties bij de redactie van de NOS zijn er het bewijs van. „Ik denk", vervolgt de Am sterdamse voetbalhaatster, „dat er veel meer mensen zijn die een hekel aan voet bal hebben. Ze vertegen woordigen alleen de zwij gende meerderheid". Me vrouw Wormer kon niet langer zwijgen. Zij doopte haar pen in het gif om de sport die zij zo verafschuwt aan te vallen. En toch soms breekt zij haar relaas, een aaneenknoping van negatie ve voetbalstaaltjes, af voor een goed woord ten gunste van diezelfde sport. „Ik kan het niet uitstaan, als Feyen- oord wint. Dat komt, omdat ik vanaf 1946 meeloop met de club van mijn man. Niet om het voetbal". Erv „Als ik wel eens mee ga met een Europa Cup wedstrijd doet dat sfeertje me toch wel wat. Dan zit ik om me heen te kijken en vraag me af, waarom al die mensen zich zitten druk te maken om een bal. In het begin vroeg ik nog wel eens wat aan mijn man, wat ze deden en waarom. Maar op de tribune besta ik niet. Ik kijk nu om me heen, krankzinnig wat die mensen doen. Ik zal wel te nuchter zijn". Caecilia Wormer kon zich dan ook niet druk maken om het feit, dat er een we reldtitel op het spel stond. „Ik ben niet chauvinistisch en dat wereldkampioen schap is helemaal geen maatstaf. Hoeveel landen doen er mee en hoeveel landen zijn er wel niet op de wereld, waar voetbal wordt gespeeld. De titel is een fictie". Geen gejuich dus van mevrouw Wormer voor de prestaties van Oranje. Zij heeft niet mee geleefd, de TV de rug toe gedraaid. Al was het alleen al uit protest. „Er is een troost. Ik hoefde nu ten minste niet dat gemekker aan te horen van de Tour de France. Cok al zoiets krankzinnigs. Fietsen ze dat eind. waar ze ook met de trein kunnen komen". KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16