SPELERSRAPPORTEN Slotceremonie indruk wekkend muzikaal festijn WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Van onze sportredactie Jan Jongbloed. Na zijn ma tige optreden tegen Oost- Duitsland en Brazilië was het vertrouwen in hem voor de finale niet groot. Jong bloed toonde echter tijdig zijn vorm terug te hebben. Hij verrichtte enkele knap pe reddingen, liep verschil lende keren attent uit en had geen schuld aan de twee Duitse doelpunten. Wim Suurbier. Had in de fi nale niet die vorm, die hij eerder in dit toernooi de monstreerde. In de duels niet sterk, maar ook offen sief minder doortastend dan gebruikelijk. Arie Haan. Was niet de gro te organisator van de de fensie, die hij had moeten zijn. In de opbouw speelde Haan zeker niet slecht, maar uitgerekend in de pe riode dat West-Duitsland hevig aandrong/ raakte hij enkele keren in paniek. Wim Rijsbergen. Slaagde er slechts een keer niet in Mtll- ler uit te schakelen, waar door prompt 't tweede Duit se doelpunt ontstond. Speel de voor 't overige tegen Eu ropa's meest produktieve aanvalsspits erg sterk en het was daarom erg jam mer, dat hij na rust wegens een blessure moest uitval len. Ruud Krol. Kwam evenals Wim Suurbier niet toe aan de prestatie, die men van hem gewend is. Vooral in offensief opzicht stelde Krol Wim Jansen. Oranje's' beste speler. Zowel voor rust te gen Overath als na het uit vallen van Rijsbergen tegen MUller bijna niet te passe ren. Jammer was het dat uitgerekend Jansen de strafschop veroorzaakte welke tot de Duitse gelijk maker leidde. Johan Neeskens. Had in Bonhof een zeer sterke te genstander. Speelde minder sprankelend dan in de voor gaande wedstrijden tijdens dit toernooi, maar was toch in de tweede helft, toen Oranje massaal aandrong, een van de gevaarlijkste aanvallers. Wim van Hanegem. Kon het voor rust niet bolwer ken tegen Uli Höness, die voor Van Hanegem veel te veel meters aflegde. Raakte daardoor geprikkeld en ver greep zich aan Gerd MUl ler, wat gelukkig voor hem niet met een rode kaart werd gehonoreerd. Van Ha negem kwam na rust, toen Oranje aanviel, beter tot zijn recht. Johnny Rep. Voor hem werd de finale een ontgoo cheling. Rep werkte welis waar hard, maar was erg onfortuinlijk in de afwer king. Zeker drie reële sco- ringsmogelijkheden liet hij onbenut. Johan Cruyff. Kreeg tegen klever Berti Vogts zeer wei nig ruimte, overtuigde zel den, maar had toch tot de wedstrijdbeslissende speler kunnen uitgroeien als zijn medespelers meer met de door hem gecreëerde kan sen hadden gedaan. Rob Rensenbrink. Leek voortdurend te worden ge hinderd door de spierblessu re, welke hij woensdag avond tegen Brazilië had opgelopen. Rensenbrink kwam niet een keer tot een gevaarlijke actie en werd dan ook terecht na rust vervangen. René van de Kerkhof. Ac teerde als invaller linksbul- ten zeer verdienstelijk en groeide na de pauze uit tot een der betere spelers aan Nederlandse kant. Theo de Jong. Mocht als vervanger van Wim Rijs bergen proberen voor druk uit de tweede lijn te zor gen. De tijd leek voor hem echter te kort om warm te draaien, waardoor hij ver oordeeld was tot een onop vallende rol. Met een houten kruis geven Duitse supporters gestalte aan de begrafenis van het Nederlandse voetbal. West-Duitsland heeft de finale van het wereldkampioenschap voetbal ge wonnen en dat dient gevierd te worden. MUNCHEN Ten eeuwi gen dage zullen sporthelden als Max Schmeling, Fritz Walter en Uwe Seeler in Duitsland tot degenen beho ren die overal waar ze ko men door fans worden om ringd. Zij zijn de herinne ring aan tijden waarin zij het volk tot opperste ver voering brachten door hun daden in de boksrlng en op het voetbalveld. Uwe Seeler ligt het meest vers in het geheugen. Op het vliegveld van München had hij zich in een, zo dacht hij, rustig hoekje teruggetrokken. Maar hij werd ontdekt en was zo goed niet of hij moest handtekeningen uit delen wat hij overigens met grote opgewektheid deed. Daar gaf hij ook zijn me ning prijs over het toernooi om de wereldtitel. „Het was jammer dat de groot ste wedstrijden pas aan het eind zijn gekomen. In vori ge toernooien kenden we ook wedstrijden in de eer ste ronde die in de herinne ring niet zullen vervagen. Ik vind het toernooi van mindere kwaliteit dan de beide voorgaande. Er wa ren ploegen bij die er be slist niet in thuishoorden, ik hoef ze zeker niet op te noemen. Er zaten te weinig hoogtepunten in, wedstrij den die jarenlang tot de verbeelding blijven spre- Niet voor niets zal de Euro pese voetbalunie op haar eerstvolgende congres een resolutie aannemen waarin bij de FIFA wordt aange drongen op wijziging van het kwalificatie-systeem. Het leek erop dat landen als Haiti, Zaire en Australië een verrassend debuut in het tiende wereldtoernooi zouden maken, maar het was slechts een korte stuip trekking in de eerste wed strijd. Ze waren geenszins opgewassen tegen de in- spann:ngen van een derge lijk toernooi en. met uitzon dering van Australië dat de tegenstanders althans tot inspanning dwong, verlieten zij met monstrueuze doeicij- fers Duitsland. Indien de FIFA echter eind september op het wereld congres niet besluit tot wij zigen van de regelis zal men gedrongen zijn indien er althans geen voetbalrevo lutie" uitbreekt bij voor baat kanslozen te accepte ren. Waarbij, zo ds geble ken, een blunder niet is uit gesloten. Zweden werd als vierde zwakke land aange wezen en dat was juist een van de ploegen die het toer nooi glans gaven. Het spel type van de Zweden doet niet alleen bijzonder sym pathiek aan, maar de ploeg speelde ook nog sterk voet bal, en vooral erg slim. Overdreven grote capacitei ten bezat Zweden niet maar het woekerde met de teilen- ten en bracht met fris le vendig spel de toeschou wers tot enthousiasme. Ontbrak Dat facet ontbrak <e veel bij diverse ploegen. Uru guay was er het beste be wijs van. Daar teert men nog op de oude werkwijze en denkt men dat techniek, en ook die was niet uitblin kend, alleen zaligmakend is. Er zijn in verscheidene Zuidamerikaanse landen al stemmen opgegaan om trai ners uit Europa te arrange ren die het moderne voet bal kunnen bijbrengen, een tektisoh concept kunnen uit stippelen, want het Is wel tot Zuid-Amerika doorge drongen dat men op dat punt mijlen achterligt. Die ontdekk:ng werd niet weinig gestimuleerd door het ver lies van de wereldtitel. Waarnemers uit Brazilië hebben eindeli;"- moeten er kennen, na de nederlaag te gen Nederland, dat zelfs de grote technische kwaliteiten van hun spelers niet vol doende meer zijn. Braz'lia- nen zijn geboren voetbal Iers, zoals in meer Zuid amerikaanse landen, zij kunnen met de bal al.es. Bovendien hadaen z>.j zich uiterst serieus vooroere.d wat niet van al.e leaden kan worden gezegd. Toch werd Braz teruggewor pen naar de strijd om de troostprijs. Er mag aange voerd worden dat sterren als Gerscn, Tcstao en Pele zijn weggevallen, maar uit het enorme potentieel moet meer te halen zijn dan trai ner Zagalo, wiens ihooid luidkeels wordt geëist, is gelukt. Van tien op zich goede tot voorlrefielijke voetbaliers een elftal smeden dat va riabel kan spelen is een op gave waarin Zagalo niet is geslaagd. Brazilië vormde geen collectief wat juist zo belangrijk is, het was geen compact blok dat bereid is voor elkaar door het vuur te gaan en eikaars feilen op te vangen. Zweden was er een voor beeld van, Schotland, Ne derland, Polen, Oost- en West-Duitsland eveneens. Daarentegen niet Italië, Ar gentinië en Brazilië. Het sterrendom tiert in die lan den te welig dat men bereid is z chzelf geheel en al zie Cruyff weg te cijfe ren voor de ploeg. Het blijft jammer dat Schotland de reis naar de laatste acht niet haalde. Het leed geen nederlaag en met Schotland verdween een van de altijd aanvallend spelende ploe gen, die een genoegen zijn voor het publiek. Het resul taat is in een wereldtoer nooi weliswaar het belang rijkste maar bij voorbaat 'n defensieve tactiek inbouwen staat gelijk met het onver mogen de tegenstander te bestrijden met wapens die tot succes kunnen leiden Er is in Zuid-Amerika be grepen dat het anders moet. Chili en Uruguav werden in de eerste ronde uitgeschakeld, waardoor het aantal Zuidamerikaanse ploegen werd gehalveerd. Argentinië, hoewel steeds beter spelend en met de techniek zoveel mogelijk snelheid in het spel bren gend, moest in de tweede ronde roemloos afhaken en Brazilië, ongetw jfeld de beste van de vier, moest de wereldtitel prijsgeven. Een enorme ontgoocheling voir Zuid-Amerika dat nog altijd meent de voetbalwijsheid pacht te hebben. Jaren geleden, toen Feyen- oord op Estudiantes de on officiële wereldbeker ver overde, hadden daar de ogen al open kunnen en moeten gaan. Zolang echter het publiek de immense sta dions bleef vullen susten de verantwoordelijke voetbal bonzen zichzelf in slaap. Het wakker worden in dit toernooi is wel met een schok gegaan. Eén van de vier teams die om „de gro te eer" mochten strijden kwam uit Zuid-Amerika, u..e uit Europa wa- één, Po.ui, tie verpersoon lijking v/as van de vooruit gang van het Oosteuropese voejoal. Met Oost-Duits- land, Joegoslavië en Buiga- r.je was het oostbiok sterk vertegenwoordigd uit de kwaiiticatie gekomen. De kwaliteiten van Oost-Duits- land bleken nog ontoerei kend om de hoogste ogen te kunnen gooien, Joegoslavië was mentaal noch conditio neel opgewassen tegen de krachtsinspanningen, Polen evenwel toonde zich van grote kracht en dwong West-Duitsland tot het ge ven van 't uiterste en ver sloeg zaterdag Brazilië Roer om Indien Zuid-Amerika niet in staat blijkt het roer om te gooien ligt het voor de hand dat de ploegen uit het oost- blok steeds meer de plaats van teams uit Zuid-Amerika zullen gaan innemen. Sport is ixx de Oosteuropese landen, zoals overbekend, meer dan alleen een bijdra ge tot een goede lichamelij ke gesteldheid. Daar wordt in alle stilte gewerkt aan een karwei dat tot doel heeft „de anderen" te over troeven. Leergierige coa ches die het tot een hoge graad van bekwaamheid hebben gebracht worden daartoe ingezet. Polen was de grote verrassing van dit toernooi, Bulgarije, Joego slavië en Italië de tegenval lers wat betreft Europa dat in deze wereldstrijd de ba lans heeft rechtgetrokken. Vijfmaal veroverde een Zuidamerikaans land de Coupe Julles Rimet, gisteren beleefde ook Europa de vijf de zegepraal en de grote ommekeer. In Zuid-Amerika zal drastisch moéten worden aangepakt om de schaal, die zolang het voordeel van dat werelddeel asngaf, niet definitief naar Europa te laten doorslaan. HERMAN VAN BERGEM MUNCHEN De gelukki gen die beslag hadden kun nen leggen op een toegangs bewijs wilden niets missen. Veel langer dan een uur voor de finale bevolkten z® al de tribunes van het im mense stadion, dat door Duitsers zo graag het mooi ste van Europa wordt ge noemd. De organisatie had, evenals bij het begin van het toernooi, voor een muzi kale entourage gezorgd, dio een uur was ingekrompen. De twee uur durende ope ningsceremonie was te langdradig gebleken en ver loor daardoor aan waarde. Eendachtig de spreuk dat de jeugd de toekomst heeft en na dit toernooi de blik moet worden gericht op de Olympische Spelen In 1978 in Canada en het volgende wereldtoernooi In 1978 In Argentinië waren de uitvoe renden van de sluitingscere monie over het algemeen Het werd een indrukwek kend muzikaal festijn, waarmee de organisatie eer inlegde. Technisch waren er enige moeilijkheden te overwinnen. De jongetjes uit DinkelsbUhl en Meers burg in hun middeleeuws aandoende costuums zetten wel dc instrumenten aan de mond. maar ze speelden play-back. De muziek schet terde uit de luidsprekers. Het enthousiasme was ech ter opgewekt en de 140 meisjes uit Canada die een wonderbaarlijk zuiver brok muziek produceerden breid- den die nog uit. Het eivolle stadion applaudiseerde zich de handen blauw voor het indrukwekkend optreden van de afgevaardigden uit het land dat over twee jaar gastheer is van de wereld elite is velerlei sporten. De strakke regie had tot op de minuut het programma uit gestippeld en had vermeden een te groot aantal num mers te laten uitvoeren. Liever een massaal optre den waarvan het publiek in zijn geheel kan genieten, dan allerlei onderdelen die slechts voor een kleine groep goed te volgen zijn, zoals bij de openingscere monie. De 1500 zangeressen en zangers van de koren die in Stuttgart onder lei ding staan van Gotthild Fi- ding staan van Gotthilf Fir scher-koren worden ge noemd, voldeden geheel aan die opzet. De Eurovisie hymne liet al horen wat dit enorme aantal uitvoerenden In zijn mars had. De jeugd was in tip- en tapshirts ge kleed, de dames droegen rode lange toiletten en de heren waren gestoken in mooie blauwe costuums, een fraaie mengeling van kleuren voor het tv-toestel dat verder reikt dan alleen zwartwit. Een potpourri van bekende liederen voerde de toch al opgevoerde stem ming waarachter de span ning van het schouwspel dat nog te gebeuren stond schuil ging, op tot het hoog tepunt. Ode Het was een vrolijk muziek feest, dat een sfeer van eenheid en saamhorigheid ademde en werd besloten met een ode aan beide fina- leploegen. Het „Tulpen uit Amster dam" was onvermijdelijk voor Nederland maar met het slotkoor uit de negende symfonie van Von Beetho- vem leverde dirigent Fi scher en zijn koren een bij na ontroerende prestatie, waaraan lange tijd van in tensief repeteren aan voor af moet zijn gegaan. Een regievondst was het voorrij den van de 16 bussen die ter beschikking hadden ge staan van de ploegen. Het publiek kreeg daardoor de gelegenheid hen lof toe te zwaaien, een applausmetfcr zou de meeste eer hebben geregistreerd voor Oost- Duitsland, Zweden, Polen en natuurlijk de finalisten. Van de eretribune af sloeg een illuster gezelschap de muzikale show gade. Op de achterste rij zaten prins Rainier, prinses Gracia van Monaco, vlak voor hen prins Bernhard, de Duitse president Walter Scheel, zijn Nederlandse collega Joop den Uyl, Sir Stanley Rous, de scheidende presi dent van de FIFA, Wim Meuleman, de voorzitter van de KNVB, Hermann Gössmann de presient van de Duitse voetbalbond, mi nister Van der Stoel en Henry Kissinger. Her en der verspreid zaten in het erevak onder meer mr. Pie- ter van Vollenhoven, de mi nisters Duisenberg, Van Doorn, Van Agt, KNVB- grootheden als Henk Brug- wal, Jacques Hogcwoning, Jack van Zanten, Henk Zon, Dé Stoop en Kern kamp. Tussen de muzikale manifestatie en de finale was het officiële gedeelte gepland waarin dr. Dus- mann dank uitsprak aan publiek, ploegen, medewer kers, scheidsrechter en de FIFA en Stanley Rous ver klaarde dat alle wedstrijden een succes waren geweest en de FIFA uiterst tevre den was. Scheel, Den Uyl, Dusmann en Nieuberger, de voorzitter van het organisa tiecomité verwelkomden de ploegen, de Brit Taylor wierp de munt in de lucht en in het kolkende ovaal van München begon de fi nale die werd besloten met een bijna ijzingwekkende vreugdekreet die opsteeg uit de kelen van duizenden Duitsers, uitzinnig van vreugde omdat na twintig Jaar weer een wereldtitel hun ploeg en hun land ten deel was gevallen. HERMAN VAN BERGEM ïchtmal gegeve? ■ulgarij tussej Nedej WK: Festival van kaarten DÜSSELDORF Het de toernooi om het w« kampioenschap een festival van gele rode kaarten. Niet dan 84 keer zaï scheidsrechters zich dwongen een gele kaart tonen en vijf keer de een rode kaart evt veel als het uit het veld ren van een speler. Van de elftallen, die bij de laatste vier pit ten, kreeg Nederland grootste aantal gele ten: Elf. Brazilië de tien keer geel dien een keer rood), vijf keer en West-Duit drie keer. In de 38 wedstrijden het toernooi werd achtnu een strafschop waarvan twee in de wei strijd Nederland—Bulgi en twee in de finale West-Duitsland land. Hans Kattenburg zat met munten in zijn maag (Van onze sportredacktijj München Zeldzame mun ten werden in opdracht va» de Haagse goud - en juwt lenhandelaar Hans Katten burg geslagen. Hij had in het stadion va» München een kartonnei doos bij zich, waarin 100] zilveren munten zaten mei aan de ene kant het op schrift 'Nederland wereld kampioen' en aan de andq re zijde „München 1974^ Het was zijn bedoeling elki speler zo'n munt te schen ken. Maar he feest gin g niet door en Kattenburg is nog in het bezit van een aantal zeldzame munten, die nooit zullen worden uit gegeven. „Alarmfase 2" in München MüNCHEN - De finale om het wereldkampioenschap voetbal heeft bij de politie! van München bekendge- staan als 'alarmfase 2'. Dat betekent: "De mogelijkheid van een aanslag is niet uit gesloten". Als gevolg daar van waren niet minder dan 3500 politie-beambten tij. dens het weekeinde ingezet voor de 'operatie voetbal'. Daarbij zijn niet meegere kend de leden van de per soonlijke lijfwacht, die de Amerikaanse minister Kis singer tijdens zijn reis door Duitsland omgeeft, be schermt. In de nabijheid van de Amerikaanse politi cus bevinden zich niet min der dan vijftien veiligheids agenten. Voor het stadion stond een ambulanche met uitgebreide medische appa ratuur geparkeerd. Zoge zegd een kleine huis-kliniek voor medische hulp ter plaatse. Met in het achter hoofd de herinnering aan het bloedbad tijdens de Olympische Spelen van 1972 heeft men het zekere voor het onzekere genomen. On- der de eretribune stonden in de catacomben vier pant serwagens en een ambulan ce opgesteld. Honderd ver plegers en zeven artsen wa ren speciaal opgeroepen. Zes helicopters controleer den het luchtruim, 120 scherpschutters hadden op strategische posities plaats genomen. Een van hen lag met een precisie-geweer op het Olympische tentdak, China terug in FIFA MUNCHEN De interna- tionale voetbalfederatie (FIFA) heeft in München de deur voor de terugkeer van China in het wereld voetbal opengezet. De bijeenkomst van het uit voerend comité, voor hel eerst onder voorzitterschap van de Braziliaan Joao Ha- velange, beslist dat elk land dat lid is van de FIFA wed strijden tegen China mag spelen indien het daarvoor bij het algemeen secreta riaat van de federatie toe stemming vraagt. Een voorstel van Iran om China toe te laten tot het voetbal toernooi van de in septem ber te houden Aziatische spelen werd eveneens geac cepteerd. China trok zich in 1958 te rug uit de FIFA en een po ging daarin weer terug te keren mislukte vorige maand toen op het congres van de FIFA in Frankfurt niet de vereiste meerder heid bij de stemming werd gehaald. Helmut Këser alge meen secretaris van de FIFA becommentarieerde de beslissing van de FIFA met: „Wij willen een brug bouwen. Het lidmaatschap van Taiwan blijft echter ge handhaafd". Deelname van China aan een toernooi om het wereldkampioenschap of aan het voetbaltoernooi van de Olympische Spelen blijft derhalve onmogelijk. Daarvoor moet China im mers lid van de FIFA wor den en dat wil het wel maar ten koste van Taiwan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10