VERMOORDT DUITSERS" „NEDERLAND Arbiter Davidson gebroken na voorkeur voor Jack Taylor Britse manager: „Nederland gebruikte Pereira duel geschorst Cruyff de beste van het toernooi WK-VARIA VRIJDAG 5 JULI 167, LEIDSE COURANT PAGINA 9 WERELDKAMPIOENSCHAP '74 MüNCHEN Een woord voerder van de FIFA heeft MüNCHEN De Brazi- gisteren met de woorden liaanse verdediger Luis Pe- „pure fantasie" een Brazi- reirai die de wedstrijd liaans bericht afgedaan t Nederland door de waarin werd gezegd dat Westduitse scheidsrechter spelers van het Nederlands K T>chenscher kort voor elftal gedrogeerd zouden zijn geweest tijdens de wed strijd tegen Brazilië. De woordvoerder zei dat, commissie van de FIFA zoals gebruikelijk, twee wil- voor een wedstrijd ge- lekeurige spelers van beide schorst. Dit betekent, dat elftallen na de wedstrijd Pereira vandaag niet tegen een dopingtest hadden on- Polen mag spelen in de dergaan. Deze was negatief strijd om de derde en vier- (Van onze sportredactie München De kans is groot, dat Johan Cruyff zal worden uitgeroepen tot de beste voetballer van het wereldtoernooi. Tachtig pro minenten, onder wie be stuursleden van de FIFA en UEFA, de coaches van zes tien wk-finalisten, journalis ten uit dertig landen en sterren uit het verleden als Pele, Di Stefano, Kubula, Fritz Walter, Bobby Charl ton en Eusebio, mogen op Initiatief van het Duitse sportblad „Der Kicker" een lijstje indienen met zes spe lers, die volgens hun de bes ten van het toernooi zijn. Voor elke eerste plaats worden zes punten toege kend, voor elke zesde plaats een punt. Nadat on geveer driekwart van het aantal stemgerechtigden zijn lijst reeds heeft be kendgemaakt bezet Cruyff met een gigantische voor sprong de eerste plaats. Hij heeft 226 punten tegen Franz Beckenbauer (nr. 2) 168. Derde is Kazirierz Deyna (Polen) met 108, vierde Johan' Neeskens met 50. WK OP TV Wegens het bereiken van de finale-WK door Nederland zonda gextra tv-uitzendingen over dit gebeuren. Buiten de al in de gids aangekon digde uitzendingen boven dien om 13.30 uur op Ned. I een voorbeschouwing en op Ned. II om 11.45 uur nabe schouwing. ZONDAG 7 JULI Nederland I: 13.30 14.20 Voorbeschou wingen finale 14.50 15.55 Sluitingscere monie WK'74 15.55 17.50 Finale Neder land - West-Duitsland Nederland II 17.45 Nabeschouwingen fina le Duitsland I 15.00 18.15 Sluitingscere monie en finale 22.10 23.00 Nabeschou wingen WK'74 België 15.00 15.30 Voorbeschou wingen finale 15.30 16.00 Sluitingscere monie 16.00 18.20 finale. MüNCHEN „Dit is de somberste dag van mijn leven", zei Bobby Davidson, de Schotse topscheidsrechter, gis teren nadat hij had ge hoord, dat Jack Taylor, de 43-jarige slager uit Wolverhampton, was aangewezen voor het leiden van de finale tus sen West-Duitsland en Nederland, morgen in München. Davidson had erop gerekend, dat hij in de meest hegeerde wedstrijd van het toer nooi zou worden belast met de arbitrage. Donderdag had Ken Aston, één van de topmensen in de scheidrechterscommissie der FIFA, hem tijdens de treinreis van Frankfurt naar München meegedeeld, dat de commissie hem als finalescheidsrechter had voorgedragen. Gistermor gen echter legde het organi satiecomité dat advies naast zich neer en gaf de voorkeur aan Taylor, een goede vriend van Davidson. Davidson reisde gisteravond nog terug naar Schotland. „Ik ben een gebroken man", zei de op en top Brit voor zijn vertrek van het vliegveld München-Riem. „Ik geloof, niet dat ik ooit nog weer zal scheidsrechte ren. Twintig jaar heb ik dit vak uitgeoefend en ik sta nu meer dan 15 jaar op de FI- FA-lijst. De finale van het wereldkampioenschap zou de kroon op mijn loopbaan zijn geweest. Toen Ken As ton me vertelde, dat ik de wedstrijd zou krijgen heb ik een vreugdesprong ge maakt. Nadat de aanwij zing van Jack was bekend gemaakt, heb ik Aston om een verklaring gevraagd. Hij zei me alleen, dat hij er niets mee te maken had en dat de beslissing buiten hem om was genomen. Voor mij is Aston door de mand gevallen. Hij is geen kerel, maar een muis. Als hij voet bij stuk had gehou den, zou ik de wedstrijd hebben gekregen. lik ben er kapot van en daarom heb ik geboekt voor de eer ste vlucht naar huis. Dit leek de grootste dag van mijn leven te worden, maar ik heb nu het gevoel dat de wereld is vergaan. Daarom wil ik hier geen dag langer blijven." Discussie Inmiddels is in München een discussie ontstaan of Ken Aston een protégé van de scheldende Fifa-voorzit- ter Sir Stanley Rous, buiten zijn boekje is gegaan door Davidson de voordracht van de scheidsrechterscommis- sie bekend te maken. Sir Stanley zelf, daarover: „Een verschrikkelijk pijnlij ke affaire. Ik kan er helaas niets aan veranderen. De scheidrechterscommissie tiad geen recht Davidson te vertellen, dat hij de finale zou krijgen, omdat zij daar over niet beslist. De com missie kan alleen iemand aanbevelen." Ken Aston weigerde giste ren ieder commentaar. Reden Een reden voor het passe ren van Davidson kan een voorval tijdens de woens dagavond gespeelde wed- strijd NederlandBrazilië zijn. De Schot, die toen grensrechter was, zou nor maal gesproken getuige moeten zijn geweest van het incident, waarbij de Braziliaanse aanvoerder Mario Marinho en Johan Neeskens betrokken waren, maar hij meldde het niet aan scheidsrechter Tschen- scher, achter wiens rug het gebeurde. Donderdagavond vroeg FI- FA-secretaris dr. Helmut Kaser aan Davidson om een rapport over de klap. welke tot gevolg had dat Neeskens tijdelijk buiten bewustzijn raakte. Com mentaar van Davidson: ..Ik zou het erg triest vinden, als dat de reden is waarom ik de finale niet heb gekre gen. Ik ben ook maar een mens en heb evenmin als Tschenscher gezien wat er precies gebeurde." MÜNCHEN Een studiegroep van managers, die In het Britse topvoetbal werkzaam zijn, verblijft al drie weken in West-Duits land om de gebeurtenissen tijdens het wereldtoernooi van nabij te volgen. De bekendsten van hen zijn Bertie Mee (Arsenal). Dave Sexton (Chelsea), Bobby Robson (Ipswich Town), Gordon Milne (Coventry City), Freddy Goodwin (Birmingham) en Ian St. John (ooit bij Liverpool een ster en Schots international) die te genwoordig hij het Schotse Moherwell ervaring opdoet om over twee of drie jaar Liverpools Bill Shankley op te volgen. Jack Taylor, die in 1970 tij dens het wereldkampioen schap in Mexico het duel ItaliëZweden en een jaar later de Europacupfinale Ajax—Panathinaikos op Wembley leidde, toonde veel begrip voor het feit dat Davidson zo teleurgesteld heeft gereageerd. „Bob en ik zijn allang vrienden," al dus Taylor, „als ik in zijn situatie zou hebben ver keerd, zou ik me net zo be lazerd hebben gevoeld. Ik vind het erg vervelend voor hem, maar ik kan aan de andere kant niet ontkennen dat ik zelf enorm blij ben met deze eervolle opdracht. Het leiden van een finale om het wereldkampioen schap is uiteindelijk het hoogste dat een scheidsrech ter kan bereiken. Dit is Jack Taylor die de voorkeur kreeg boven Bob Davidson om morgen de finale tussen Nederland en West-Duitsland te leiden. De Engelsen houden er een andere mening op na dan de in de bondsrepubliek als televisie-commentator aan wezige Sir Alf Ramsey, die vorige week beweerde dat Engeland in dit toernooi ook een dominerende rol zou hebben vertolkt. Ian St. John vindt bijvoorbeeld, dat hem in de tot dusver aan schouwde wedstrijden is ge bleken, dat de systemen in Engeland hooog nodig op dé helling moeten. „We kun nen wel denken, dat we nog steeds het beste voetbal ter wereld spelen, maar dat is onzin. Vrijwel iedere conti nentale ploeg is te clever om zich door ons te laten verrassen. Wij moeten le ren onze mogelijkheden, en die zijn nog steeds erg groot, uit te buiten. Als ie nagaat, dat alleen Celtic en Manchester United er een keer in zijn gesiaagd de Europacup te winnen, is toen duideliik, dat er iets fout zit. Hoe eerder dit wordt beseft, des te beter is het. Volgens mij is het de hoogste tijd, dat coaches van het Europese vasteland bij ons komen werken. Zij kunnen er voor zorgen, dat we de achterstand inlopen. Als je ziet wat een Rinus Michels heeft gepresteerd, word je toch wel even stil. Hij maakte van Ajax het beste clubelftal ter wereld, ging naar Barcelona en haalde het uit het slop, en leidt nu het Nederlands elf tal, dat het beste voetbal speek in dit wereldtoernooi. Michels is niet de enige, wiens successen verbazing wekkend zijn. Milan Milja- nic, de Joegoslavische coach, heeft eveneens fan tastisch werk gedaan. En die man van Australië, wiens naam ik notabene niet eens ken, ook." Bejubeld St. John en zijn collega's discussiëren in West-Duits land elke dag over wat ze hebben gezien en geleerd. Vooral de prestaties van Oranje werden daarbij In alle toonaarden bejubeld. St. John: „Ik hoop ook nog eens zover te komen, dat ik mijn spelers kan laten spe len zoals de Nederlanders het doen. Perfect voetbal noem ik dat. Ze zijn kei hard, maar kunnen stuk voor stuk voetballen. Opval lend vind ik. dat de verde diger, die de aanval kiest niet voor problemen komt te staan. Hij voelt zich op de andere speelhelft net zo op zijn gemak als voor zijn eigen doel. En met de aan vallers Is het precies het zelfde. Elke tegenstander moet het spelen tegen Ne derland 'n nachtmerrie zijn, want je krijgt nooit vat op de spelers. Ik noem dat een verbazingweekende ontwik keling. Het is immers nog niet zo lang geleden, dat Nederland in Europa een middenmoot was. De suc cessen van Ajax, Feyenoord en Twente en nu ook van het Nederlands elftal, heb ben bewezen waartoe goede technische begeleiding kan leiden. Want geloof me, de spelers zijn overal hetzelf de. Wij hebben ook sterren. Het is alleen zaak de goede coaches te vinden." Volgens Ian St. John be hoeft er geen twijfel over te bestaan dat de wereldtitel in Nederlandse handen te recht komt. Bobby Robson en Freddy Goodwin denken er precies eender over. Robson: „In de finale zal Nederland de Duitsers ver moorden. Gerd Müller krijgt geen schijn ven kans en als Beckebauer een keer uit de verdediging komt, dan zullen er onmiddellijk een paar mannetjes achter hem staan. In dat geval kunnen doelpunten niet uit blijven, want die grote nummer vier (Schwarzen- beck red.) begrijpt er helemaal niets van." Bobby Robson lacht als hij hoort, dat Sir Alf Ramsey de Engelse ploeg die in 1966 wereldkampioen werd, ster ker heeft genoemd dan de huidige Nederlandse forma tie. „Dat Engelse elftal zou Nederland aardig partij kunnen veven, maar meer ook niet", meent de mana ger van Ipswich Town. Ian St. John vult aan: „Ik heb nooit een betere ploeg ge zien dan deze Nederlandse. Ze spelen het beste voetbal De belangstelling voor de aankomst van de Nederlandse ploeg in München was overstelpend. Talloze handtekeningenjagers hadden zich verzameld om een signatuur aan de sterren te ontfutselen. dat er ooit is gespeeld. Be ter nog dan de Hongaren in 1953, en dat is knap. want tegenwoordig Is het veel moeilijker om uit te blinken dan 20 jaar geleden. Qua talent vind ik Van Hane- gem de beste speler van het toernooi. Hij is lang zaam maar verschrikkelijk intelligent. Een vleugelver dediger als Suurbier is er in Engeland niet te vinden. En een man als Neeskens is volstrekt uniek. Hij ls pas 22, staat opgesteld als middenvelder, maar brengt meer tijd in het strafschop gebied van de tegenstander door dan Cruyff. Dat hij zo ver kan oprukken komt om dat de verdedigers zo bril jant aansluiten. Als 'schot land het zo had gedaan, zou Billy Bremner ook veel be ter tot zijn recht zijn geko men. Nogmaals, ik ben er van overtuigd dat Neder land wereldkampioen wordt. Ik zou niet weten hoe de Duitsers de Neder landse speelwijze met hun spelerspotentieel moeten be strijden." TON VAN DALEN Van onze speciale verslaggever TON VAN DALEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9