In woorden van Helmut Schön klinkt angst Waarborgen voor flonkerende aanwezig INZET VAN FINALE PAGINA 7 i WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Pers conferentie Duitse organisatie moet nog veel leren MüNCHEN De luxueuze uitspanning „Griinwalder Wein- bauer" buiten München bezit een pijpela van 25 metei lang en 5 meter breed. Omdat de Westduitse coach Helmut Schön wonderwel begreep dat de nieuwsjagers uit vele lan den ter wereld het een en ander te vragen hadden en hi niet wenste dat de aanpalende sportschool Grimwald, wat zijn discipelen verblijven zou worden bestormd, had de Duitse voetbalbond die blijk geeft een slechte organisator te zijn het was niet het eerste het belendende Griin walder Weinbauer uitgekozen voor het praatje. Aangezien dag- en weekbladen, radio en tv met 1800 man vertegenwoordigd zijn in München stroomde de pijpela bin nen de kortste keren vol. Hij liep zelfs over. Binnen luttele minuten was de pijpela veranderd in een super-sauna die de hoogste temperatuur had bereikt. Jasjes, ten overvloed? in zonnig München aangetrokken, gingen uit, eventueel aangeknoopte dassen werden losgerukt. En nog steeds stroomden de mannen van de pers binnen. Ze zaten in ven sterbanken, wurmden zich tussen tafeltjes en stoeltjes er verbeidden het grote'ogenblik waarop Schön zich zou ver waardigen het gezelschap met zijn bezoek te vereren. Bloedheet Kelners zagen de dorstenden In de bloedhete woestijn van de Weinbauer, tapten glazen vol schuimend bier maar za gen geen kans door de menigte heen te komen. De man chet zakte hulpeloos in het glas ineen, de dorst nam onge kende afmetingen aan. Toen kwam Helmut Schön. Hij stapie naar binnen, snakte naar adem en Keerde meteen om. Consternatie allerwege. niet in het minst bij Hans Deckert, de leider van de dele gatie van de Duitse voetbalbond. Men nam al aan dat Schön de honderden de rug zou toekeren wat hij al eeni eerder had gedaan. Deckert liep radeloos rond en riep al door maar dat hij op niet meer dan 120 tot 150 mensen had gerekend. Het was blijkbaar nog niet tot hem doorgedron gen dat voor het wel en wee van een finalist wel wat mees belangstelling bestaat. Schön sprak het verlossende woord, In de uitgebreide tuin van het etablissement was het koe ler. De moeilijkheden bij deze farce waren nog niet opge lost. Hoe moest Schön zich in die tuin verstaanbaar m: ken, want de microfoons en luidsprekers bevonden zich in des Weinbauers woestijnhete sauna. Er werd met kabels gesleept, met speak- en luisterapparatuur en nadat Hans Deckert zonder versterking van zijn stem onverstaanbare klanken had gemompeld en een tolk zelfs nog tot een ever onverstaanbare vertaling was overgegaan, stonden micro foons en luidsprekers in het gelid en kon Helmut Schön be ginnen. Hans Deckert-wiste zich de parels van het voor hoofd. Hij moet nog veel leren. HERMAN VAN BERGEM MüNCHEN Helmut Schön, de Duitse Bonds coach, trok een vergelijking met de finalewedstrijd die zijn ploeg in 1966 in Londen heeft gespeeld. „Toen wa ren wij in het buitenland, en nu spelen we een thuiswed strijd. Dat betekent gewij zigde omstandigheden die minder spanning teweeg brengen. Wij zijn er trots op dat we de finale hebben bereikt en we hebben niets meer te verliezen. Neder land zo heb ik overal be luisterd is veruit favoriet, en dat maakt het voor ons eenvoudiger. Men zal het ons niet euvel duiden als we niet mochten slagen." Woorden van Helmut Schön, waarin een zekere mate van angst doorklinkt, maar die ook slim bedoeld kunnen zijn. Hoewel de Duitse kranten, en vooral de uitgebreide sensatiepers, in alle toonaarden uitroept dat West-Duitsland de we reldtitel zal behalen, oor deelt de man in de straat anders. Ook in de buiten landse pers wordt Neder land beschreven als de ploeg die het beste voetbal speelt en, normaal gespro ken, wereldkampioen moet worden. Het wemelt van de oud-internationals uit vele landen in München. En zij, die Nederland al aan het werk hebben gezien, verkla ren unaniem dat maar één ploeg recht heeft op de ti tel, maar recht hebben op en verovering van zijn twee Helmut Schön heeft in elk geval geen zorgen over zijn formatie die hij nochtans pas morgen bekend zal ma ken. Schön: „Er zijn wat geblesseerden geweest na de wedstrijd tegen Polen.: Hölzenbein en Bonhof maar dat was niet van ernstige aard. Ze zullen er zondag bij zijn." Hiermee lichtte Schön toch een tipje van de sluier. Al gemeen wordt aangenomen dat hij met hetzelfde elftal zal beginnen dat van Polen won, dus met Hölzenbein en Grabowski. Dat zou voor het thuisfront en de daar mee samenhangende onder steuning zeer aangenaam zijn want met Maier, Bec- kenbauer, Schwarzenbeck. Breitner, Hoeness en Müller zouden dan de vijf spelers van Bayem München zijn opgesteld. De grootste zorg baart Jo- han Cruyff. Wie zal hem moeten uitschakelen? Ook in het Duitse kamp is men ervan doordrongen dat er geen betere spf.ts in het toernooi rondloopt. Schön had gehoopt dat zich ie mand vrijwillig zou melden, maar dat gebeurde niet. Franz Beckenbauer, die zo onderhand wel assistent trainer kan worden ge noemd omdat hij een dikke vinger in de pap heeft, heeft Bertie Vogts naar vo ren geschoven. Vogts ver keert niet alleen in voor treffelijke vorm, maar heeft al driemaal tegen Cruyff gespeeld, twee keer met Borussia ^Mönchenglad- bach en onlangs nog in de wedstrijd die Oranje in de oefencampagne speelde te gen de Borussen. Er gaan echter ook stemmen op die voorkeur geven aan Bonhof omdat hij er tegen Polen in slaagde spelbepaler Deyna grotendeels uit te schake len. Helmut Schön echter zweeg in alle talen. Hij be perkte zich ertoe te melden dat iedereen fit is, behalve Wimmer, die een blessure aan de achillespees heeft speciale verslaggever HERMAN VAN BERGEM opgelopen maar toch niet in de basisopstelling staat, evenmin Heynckes wiens blessure wel is genezen. Helmut Schön trok nog een vergelijking. Hij vond dat de weg die West-Duifsland heeft moeten afleggen om in 1972 Europees landen- kampioen te worden ge makkelijker was, op het duel met Engeland na, dan dit toernooi. „Maar onze ploeg is nu sterker, er zit meer strijdbaarheid in. En het team bestaat uit vech ters. Het feit dat we in ei gen land spelen zal ook een stimulans zijn. Maar nog maals, we zijn trots op wat al is bereikt en Nederland is de favoriet voor de titel." De Duitse ploeg zal niet aanwezig zijn bij de wed strijd om de derde plaats. Schön: „We zien die wed strijd op de tv. Daarna gaan we op visite bij Bec kenbauer". „Der Kaiser" zoals Beckenbauer in Duits land wordt genoemd, woont op een steenworp afstand van de sportschool in een rijk uitgedoste bungalow. In de avonduren gaan de Duit sers naar de film, een over al ter wereld geliefkoosde ontspanning naar het schijnt. Met de aanwijzing van de Brit Taylor als scheidsrech ter toonde Schön zich con tent. ,,Ik ken Taylor van wedstrijden die hij heeft ge leid. Ik weet dat hij zeer goed is en hij zal de wed strijd naar de geest leiden, daarvan ben ik overtuigd. Ik hoop alleen dat er een beslissing valt, want het za! vrijwel onmogelijk zijn om twee ploegen die natuurlijk alles zullen geven op dins dag weer te laten spelen. Wij zullen er in elk geval niet naar streven de beslis sing uit te stellen. Ik denk dat Nederland er precies zo over denkt, want ook voor de mede-finalist zal het moeilijk zijn op te brengen om een tweede duel aan te gaan." Nog even kwam Schön te rug op Johan Cruyff. „Ik geloof dat Nederland meer spelers heeft op wie we moeten letten dan alleen Cruyff. Maar die hebben wij ook." Dat laatste zeer tot opluchting van de Duit se toehoorders, die wit om de neus waren weggetrokken toen Schön Nederland de grote favoriet noemde. Want ook dat zullen zij moeten publiceren en dat valt niet mee nadat alle laden met superlatieven zijn opengetrokken om de Westduitse ploeg tot op de hoogste top te laten zetelen. Dit zijn (waarschijnlijk) de elf Westduitsers die voor eigen publiek de wereldtitel zullen proberen te grijpen: Hoeness, Breitner, Vogts, Overath, Müller, Grabowski, Hölzenbein, Bonhof, Schwarzenbeck, Maier en Beckenbauer. Het kunststuk is ruim een ton waard, maar de spelers die erom strijden zullen er meer voor over hebben. Dit zijn de elf Nederlanders die het morgen zullen moeten m aken. Van links naar rechts: Cruyff, Jongbloed, Haan, Ren- senbrink (wiens blessure hem hoogstwaarschijnlijk zal beletten te spelen), Rijsbergen, Rep, Suurbier, Jansen, Van Hanegem, Krol en Neeskens. MüNCHEN Ongelooflijk, maar waar: de Westduitse boulevardpers heeft onder aanvoering van „Bild" nu ook openlijk de aanval op Oranje ingezet. Gisteren werden de Nederlanders uitlatingen in de mond gelegd, waarvan de Duitse coach Helmut Schön zei: „Dit zal op mijn spelers ongetwijfeld stimulerend werken". De uitspraken zijn zon der meer verzonnen. Want „Bild" was tijdens de perscon ferentie donderdag in Hiltrup niet vertegenwoordigd. Bild laat niets na om de Duitse spelers en suppor ters tegen Nederland op te zetten. Reden waarom mag worden aangenomen, dat morgenmiddag in het Olym pisch Stadion, waar de fina le van het tiende toernooi om het wereldkampioen schap zal plaatsvinden, een gigantische heksenketel is. „Het is natuurlijk niet leuk wat die kranten uithalen, maar onze spelers zullen er ook inspiratie uit putten. En voor het publiek ben ik niet bang. Het Is natuurlijk een nadeel voor ons, dat we een uitwedstrijd spelen. maar in het Olympisch sta dion zitten de toeschouwers zo ver van het veld verwij derd, dat het wel zal mee vallen. Ik speel in ieder ge val liever in München tegen de Duitsers dan in Dort mund, waar de mensen bo ven op het veld zitten". Abe De laatste Nederlandse zege dateert van 14 maart 1956 toen Abe Lenstra de toenmalige wereldkampioen met twee doelpunten naar een nederlaag van 21 schoot. Dat gebeurde in Dusseldorp. Max Merkel was toen Oranje's coach. Dezelfde Merkel heeft in West-Duitsland al weken lo pen verkondigen, dat Ne derland dit keer de wereld titel zal veroveren. „Omdat Nederland modem voetbal speelt en taktischer sterk is, dat het een tegenstander helemaal kan inkapselen. En omdat Nederland Johan Cruijff heeft. Als die het op zijn heupen heeft kan hij een wedstrijd in z'n eentje beslissen" tot zover Max Merkel. Hij staat in zijn mening niet alleen. Maar er zijn toch ook prominente coaches, die het op West- Duitsland houden. Kazimirz Gorski van Polen bijv. Hij: „De Duitsers vechten tot ze er bij neervallen. Of Neder land daar tegen kan betwij fel ik". En Blagojev Vidi- nic, de Joegoslaaf die Zaire het eindtoemooi binnenleid de en daarin niet veel in de melk te brokkelen had. „West-Duitsland". aldus Vi- dinic, „is van wedstrijd tot wedstrijd sterker geworden. Het is een typische toer- nooiploeg en heeft het niet te onderschatten voordeel, dat het voor eigen publiek speelt". Mentaliteit Dat de Duitsers toemool- voetballers zijn hebben ze vaker bewezen. Zowel In Engeland (1966) als in Mexico (1970) raakten ze erg ver door enkele keren uit ogenschijnlijk verloren positie terug te komen. Ook in de afgelopen weken heb ben ze verschillende keren blijk gegeven van een niet kapot te krijgen mentaliteit, hetgeen tot gevolg had. dat ondanks de nederlaag tegen Oost-Duitsland de finale werd gehaald. Bovendien beschikt de ploeg van Schön over veel routine. Van de formatie, die morgen in actie komt, waren Franz Beckenbauer en Wolfgang Overarth er in 1966 al bij, evenals trouwens Horst Dieter Hött- ges, die dit keer vrijwel ze ker op de reservebank zal zitten. Sepp Maier, Berti Vogts, Franz Beckenbauer, Jürgen Grabowski, Gerd Müller en Wolfgang Ove rath maakten deel uit van <le elf, welke in het laatste wk derde werd. terwijl Maier, Breitner, Schwarzen beck, Beckenbauer, Hoe ness. Grabowski en Müller er twee jaar geleden bij waren toen West-Duitsland de Europese titel voor zich opeiste Van de rest van dat elftal Höttges. Wim mer. Heynckes, Netzer en Erwin Kremers behoort alleen Kremers niet tot de selectie, waarmee coach Helmut Schön in de sport school Grünwald verblijft. Tegenover al die ervaring kan Nederland slechts wat In Europacupvoetbal opge dane routine stellen. Mis schien is het voldoende. In dien niet, dan kan Oranje zich er toch op beroemen de sensatie van dit toernooi te zijn geweest. Het speelde tot dusverre het fraaiste voetbal. Die indruk zal morgen vrijwel zeker niet worden uitgewist, want de speelstijlen van Nederland en West-Duitsland staan borg voor een fonke'end snek^ako'stnk. De hoop op een fantastische finale ven een niet zo spektakulair toernooi is meer dan ge rechtvaardigd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7