Overlevende in Finland: chauffeur had geen kans Aardgas duurder TROS in nood Nieuw-Dennendallers leggen werk neer door uitblijven van A-status Noodi •em op verfransing in treinen Verfijnde modellen in Vico-ledermode Op blote knieën het huwelijk in PAGINA 6 WÊÊÊMÊÊMmÊÈÊmtiKKÊÊmÊÊmm\ Weeroverzjcht zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in millibaren e^g; opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied bewolking -fa» sneeuw t-t kou-front L lage-drukgebied «5^ regen onweer windrichting verplaatsingsrichting BRUSSEL (ANP) Twee Belg] sche kamerleden, beiden van d« Vlaamse Volksunie, hebben aanJ gekondigd dat ze voortaan in dd Belgische treinen de noodrem! als wapen zullen gebruiken oni een juiste toepassing van de! Belgische taalwetten af te dwinJ gen. Het tweetal, de heren BaJ bylon en Vandemeulebrouckej heeft donderdag dat wapen al: gehanteerd. De beide kamerleden ontdekten dat de conducteur op de lijn Os-, tende-Luik alleen maar Frans sprak. Toen de conducteur wei gerde hoofdconducteur te roe pen, trokken ze aan de noo-| drem. De beide kamerleden eis-! ten dat er proces-verbaal zouj worden opgemaakt. Dat kon, zei; de hoofdconducteur die toen in middels wel was verschenen ent hij bracht de kamerleden een! Franstalig formulier. De twee' kamerleden stapten uit in het! station Brussel- Zuid en wildenj daar opnieuw een proces-ver-! baal laten opmaken van hun lot-! gevallen onderweg. Toen de on-| derstationschef dat weigerdej stapten de twee kamerleden! weer in de trein en brachten die, via de noodrem tusseni Brussel-Zuid en Brussel-Cen-j traal opnieuw tot stilstand. Inschrijfgelden rij-examen hoger van Schiphol verdrongen SCHIPHOL (ANP) De grote menigte die maandagmorgen op Schiphol wordt verwacht bij de aankomst van het Nederlandse elftal uit München-, heeft de se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, van de luchthaven verdrongen. Het lag in de bedoeling dat Wald heim maandagmorgen, onge veer tegelijkertijd met het Ne derlands elftal/ met een lijntoe- stel uit München op Schiphol zou arriveren. In plaats daar van reist de heer Waldheim nu in gezelschap van prins Bern- hard met de Fellowship van de regering vanuit München naar de vliegbasis Ypenburg. De heer Waldheim blijft twee da gen in Den Haag. Frontensystemen van een depres sie nabij Schotland brachten vrijdag vooral in het noorden van ons land veel regen. De meeste waarnemingsstations daar tapten zo'n 10 tot 20 milli meter af. De aanhoudende re gen was oorzaak, dat de maxi ma over het algemeen niet ho ger konden worden dan 16 17 graden, dit ondanks het feit, dat we ons in subtropische lucht be vonden. In het zuiden van de provincie Limburg, waar de neerslagzone juist niet reikte, verloochende de luchtsoort zijn afkomst niet en liep de middagtemperatuur ondanks de bewolking tot 20 graden op. Zonnig en warm zo merweer met maximumtempe raturen tussen 25 en 30 graden heerst momenteel in Spanje, Midden- en Zuid-Frankrijk, Zuid-Duitsland, het Alpengebied en de streken rond de Middel landse Zee. Het ziet er overi gens naar uit, dat het weerbeeld in onze omgeving geleidelijk minder wisselvallig zal worden. Vooruitzichten voor zondag en max- temp. omstreeks 21 graden kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent kans op een geheel droog etmaal 70 procent WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde voornamelijk droog met zonnige periode en iets hogere tempera- In cijfers gemiddeld over Neder land voor maandag: aantal uren zon 2-12 min. temp. omstreeks 13 graden Eindhoven Den Helder Luehl R'dam Twente Vliss.ngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Inssbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga -Majorca New York Tel ^Avlv Van een onzer verslaggevers JYVASKYLA „Ik heb het ongeluk helemaal zien aankomen", zo vertelde passagier Van den Hurk uit Grenekan (Utrecht) toen we hem twee uur na de ramp in het ziekenhuis van Jyvaskyla spraken. Met zijn echtgenote hoort hij tot de weinige passagiers, die er zonder letsel van enige betekenis zijn afgekomen. Hij is pertinent in zijn verklaring, dat de chauffeur van de Nederlandse bus geen blaam treft, en dat ook de chauffeur van de Finse vrachtwagen de ramp waarschijnlijk niet heeft kunnen voorkomen. „Ik zag de blau we trailer echt voor ons uit dwars over de weg staan. Onze chauf. feur, Kees Kooi, had absoluut geen kans meer door remmen of uit wijken de botsing te voorkomen. Reisleider Lok, die met een been breuk in het ziekenhuis is opgenomen, heeft me onmiddellijk na het ongeluk nog verteld, dat hij een wiel van die vrachtwagen had zien aflopen. Dat moet dan d eoorzaak van zijn geweest, dat de vracht wagen dwars over de weg kwam te staan". „Onmiddellijk na het afschuwelij ke gebeuren, heb ik met mijn vrouw zoveel mogelijk onze me dereizigers geholpen. We heb ben met ze gepraat en ze zoveel mogelijk op hun gemak gesteld. Uit een fles drank, die heel was gebleven, heb ik links en rechts gewonde passagiers wat te drin ken gegeven. Maar de hulpver lening kwam bijzonder snel op gang. In een mum van tijd wa ren er een stuk of vijf ambulan ces en een brandweerauto. Voor de behandeling van een paar schrammen zijn mijn vrouw en ik ook per ambulance wegge bracht en toen we in het zieken huis aankwamen was het ver plegend personeel al volop in akitie om slachtoffers op te van gen en te behandelen". De 63-jarige Hagenaar H. B. Plooy (Laakkade 446), wiens bijna 63-jarige echtgenote met rugletsel in het ziekenhuis is op genomen, kon zich weinig van het ongeluk herinneren. „Ik zat zo in de bus, dat ik achteruit reed en ik had niets in de ga ten tot onze wagen met een vreselijke klap tegen de vracht auto botste en we er uit geslin gerd werden. Toen ik met mijn vrouw in een ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht, heb ik me nog zitten afvragen: hoe kan dat nou, zo'n ongeluk in Finland waar op de wegen veel minder verkeer is dan in ons land. Ik heb gelukkig geen letsel opgelopen". Mevrouw Ploeg uit Voor burg (Soomerlustplein 19) die licht gewond in het ziekenhuis is opgenomen, had gisteravnd niets dan lof over de behande ling in het ziekenhuis. „Het ver plegend personeel heeft ons fan tastisch ©pgvangen. Mijn man is zwaar gewond, maar ik ben er van overtuigd, dat hij hier uitstekend wordt verpleegd", al dus mevrouw Ploeg. De passagiers van de bus hebben dn de eerste uren na de ramp veel steun ondervonden van Han Huisman, een in Jyvaskyla wonende Nederlander, die toen hij via de radio hoorde dat er een ernstig ongeluk met een Nederlandse bus was gebeurd haastig naar het ziekenhuis is gegaan om zijn hulp aan te bieden. „We hebben erg veel steun van hem ondervonden en hij heeft ons prachtig geholpen, om wat taalproblemen te over winnen". aldus de Hagenaar Plooy. „Volgens mij is er geen sprake van paniek geweest", aldus de Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Men kan zich afvragen, of het nog zin heeft om in dierenvellen te lopen. Het stenen tijdperk is immers al enige tijd voorbij en we zouden toch eens moeten begrijpen, dat onze medeschepsels evenzeer op hun eigen huid gesteld zijn, als wij op de onze. Maar hoe dan ook, alle stralen krioelen van de leren jasjes, zwart meestal (dat is het gemakkelijkst te verven) en voor het overgrote meren deel ingevoerd uit Hongkong, Turkije, De Balkan of Zuid Amerika. Er lopen er zoveel rond, dat ze onvermijdelijk bin nenkort uit de mode moeten ra ken, want waar iedereen mee loopt, daar wil ineens niemand meer mee gezien worden. Dit geldt dan evenwel niet voor de leren en suède jassen van Vico, die zich in kwaliteit (en natuurlijk ook in prijs) zeer dui delijk onderscheiden van het goedkoper massagoed. Men kan trouwens van een confectionair met wereldnaam moeilijk an ders verwachten. De Vico-mate- rialen zijn soepeler en dunner dan ooit tevoren maar niet minder sterk —en men moet werkelijk even goed kijken of een jas gemaakt is van nappa- leer dan wel van zwarte zijde, en de suède en pigskin doen op een afstand bedriegelijk aan flu weel denken. Van dergelijke no bele materialen worden uiter aard zeer verfijnde modellen gemaakt. Ze zijn dan ook niet bedoeld voor tieners, doch mik ken op do elegante, modebewus te vrouw van boven de 25, die gevoel heeft voor kwaliteit. Die kwaliteit brengt w$er mee dat men zich geen extravaganties veroorlooft in de modellen. Deze zijn variaties op de blazer, de bloeson, de rechte jas, de trenchcoat, de redingote, maar dan altijd met een zeer indivi duele toets van verfijning. Ze hebben door hun materiaal een lang leven, maar ze gaan niet vervelen, en raken ook niet uit de mode. >e winterse modellen zijn van bontkragen en- m ar.chetten voorzien, van zilvervos of in kleur geverfd Toscaans lam, en hebben een wattine-tussenvoe- ring. Voor de winter zijn ook de moutonmantels bedoeld, die zo uitgekiend zijn van model en coup, dat men de harige binnen zijde nauwelijks vermoedt onder de slanke buitenkant. Voor dit jaargetijde is er een heel gam ma van bruine tinten van bijna zwart tot roestkleurig toe, die alle iets met de natuurlijke leerkleuren te maken hebben. .Verder blauwe steenrode, don kergroene en eierschaalkleuren, en tenslotte zilvergrijs. Bij het voorjaar nemen de ivoor- en eierschaalkleuren de over hand, met abrikoosachtige en oranje-rode tinten plus olijf groen. Voor dat seizoen ver schijnen bloesonpakjes en over- gooiers met brede schouderban- Jasjes van tweederde lengte doen het uitstekend, zowel op panta lons als op de wat langere rok ken, rechte mantels vallen even onder de knie, klokkende model len gaan tot de kuit. Een nappa mantel, geheel gevoerd kraag van rode vos. hamsterbont en een shawl- Waldheim heer Huisman. „Dat is waar schijnlijk vooral te danken ge weest aan de hulpverlening, die zo snel op gang is gekomen. De passagiers dle de ramp hebben overleefd, maakten zo'n rustige indruk op me, dat het bijna vreemd aandeed. Uren na de ramp zaten de lichtgewonden in de hal van het ziekenhuis gela ten te wachten op nieuws over familieleden onder de reizigers, die op dat moment nog onder behandeling waren. Soms was die uiterlijke kalmteangstwek- Volkomen rustig vroeg een Jon ge passagier me bijvoorbeeld zijn familie in Nederland in te lichten, dat hij ongedeerd uit de ramp was gekomen, maar dat hij absoluut niets wist over zijn vrouw. Zo'n afschuwelijke bood- schap kun je natuurlijk niet Een van de overlevenden van het ongeluk, de heer Ten Berge uit overbrengen", aldus de heer Vrouwenparochie, belt met familieleden in Nederland. Zijn echt- Huisman. genote raakte ernstig gewond. Uitslagen Duindigt WASSENAAR De uitslagen van de gisteren te Duindigt gehouden dra verijen en rennen zijn: Adorpprijg 2010 m: 1. Lola van Voor- ne (E .Leeman) 1.26.5, 2. LaeUtla. 3 Lokl van Hagheweyde. Wlnn 7.70 pl 2.10, 3.60 3.90 kopp 13.20 trio 728 50. Aj-nliemprljs: 1500 m: 1. Nubar vnn Echten (W. van Buytene) 1.27.1, 2. Nita Buitenzorg, 3. NIeck. Winn 3.80 pl 1.80 1,40 kopp 4.- Anke\eenprijs2O10 m: 1. King Baker (M. Vergay) 1.25.7, 2. Kwlkstraart A. 3. Katinka v. Wisch. Winn 1.60. pl 1,40 L30 1,80 kop 3.40 trio 11.70. Bicolettaprljfl(le atd.) 2150 m: 1. Joris (R. Wetemans) 2. Quick Nan ny. 3. Arkelshof Rose. Wlnn 2.70 pl 1.70 2,- kopp 4,30. Avercestprijs2120 m: 1 Khan du Coq d'Or (R. v.d. Lubbe) 1.25.0, 2. Jebastlaan N, 3 John You Kid. Wlnn. 3.60; pl. 1.50, 4.80,19.10; koppel 37,30 trio 4506,90. Amstelveeprlja 2040 m.: 1. Gerardus O (A. Post) 2.4S.4 1.22.5, 2. Irresls- teble, 3. Indus Thar. Winn 7,10 pl 1,80 1,50 1,80 kopp 8.50. RicolettaprljK; 2e atd.) 21.50 m: 1. Fanny Bal (Mej. R. Schwarzkachel) 2. Melisse; 3. King's Money. Wlnn 23,50 pj 4,80 1,40 1,20 kopp 4,10 trio 956,20 Apcldoornprijs: 2040 m: 1. Mustang B fM. Lange) 1.25.7, 2. Layla, 3. Lana Wood, Wlnn 2,10 pl 1,30 2,60, 2,20 kopp 3.20. Ankumprljs2520 m: 1. Kamo Quick (J. Wagenaar) 3.24.7 1.24.5, 2. Kiry van Ursum, 3 Iron. Wlnr. 4,60 pl 1,50 1,80 3,10 kopp 5.60 trio 886,10: Amsterdamprijs: 2040 m: 1. Joke (F. Leeman) 7.22.2; 2. Ideal Prise; 3. Is- Wlnn 3,- pl 2,70 4.- kopp 19,60. Totallsatoromzet 183.587 gulden. Scheepvaart De Sassenheimer Dirk de Bruin is gisteren op zijn blote knieën het gemeentehuis van zijn woonplaats binnengekropen voordat hij met zijn bruidje Ivonne Broer „ja" zei tegen de ambtenaar van de burgerlijke stand. De nederige entree was een gevolg van een weddenschap die de bruidegom f250 opleverde. UTRECHT, (ANP) Kamerleden van diverse partijen en het ouder comité Dennendal hebben verheugd gereageerd op het besluit van de Nieuw-Dennendallers zich zondagavond terug te trekken van hun werk in drie paviljoens van de zwakzinnigeninrichting Dennendal. De ongeveer 90 medewerkers in de paviljoens Van 't Hoff, de Witte Huil en Van Leeuwenhoek hebben gistermiddag verklaard zich zon dagavond na II uur uit hun werksituatie te zullen terugtrekken. De Nieuw-Dennendallers geven als motief voor hun besluit dat zij „ten gevolge van de misda dige gebeurtenissen van afgelo pen woensdag op paviljoen Lo- rentz" zich niet meer in staat achten hun pupillen de zekerhe den te bieden die dezen van hen vragen. Zij willen niet worden gebruikt als aanleiding tot een volgende ontruiming, zoa^s die door het bestuur van de Willem Arntzstichting is gepland. Zij ei sen van het kabinet Den Uyl dat in het belang van de pupil len volgende evacuaties worden verboden. Zij rekenen op een spoedige erkenning van Nieuw Deainendal, waarvoor zij zich als groep beschikbaar houden. Er is voldoende vervangend per soneel om de verzorging van de 150 pupillen in de drie pavil joens over te nemen, zo heeft de plaatsvervangend beheerder Marcelis verklaard. De laatste dagen zijn verscheidene kinde ren door hun ouders wegge haald, deels omdat de ouders ontruiming van de paviljoens vreesden, deels voor een vakan tie van de kinderen thuis. Het bestuur van de Willem Arntz stichting ziet de stap van de Nieuw Dennendallers niet als 'n verzoek om ontslag, maar om op non-actiefstelling. Aan dit verzoek zal het bestuur voldoen, zo deelde bestuurslid mr. Bran- sen gisteravond mee. Zo spoe dig mogelijk worden de conse quenties bekeken, en dinsdag volgt een gesprek met de vak beweging. De heer Geradts, bondsbestuurder van de Alge mene Bond van Ambtenaren, wil voorkomen dat de Nieuw- Dennendallers in een positie te rechtkomen waarin hun wettelij ke uitkering in gevaar komt. Het minste dat he1 WA-bestuur kan doen is het treffen van een goede financiële regeling ter aanvulling van de wettelijke uit keringen. Het oudercomité Dennendal heeft met respect gereageerd op het besluit van de groepsleiders van Nieuw-Dennendal. PSP-kamerlid B. van der Lek, die in een brief aan premier Den Uyl de ontrui ming ,,een terreurdaad als eind punt van een grotesk beleid" had genoemd en die het kabinet verweet te hebben gefaald in de eerste confrontatie met het de mocratiseringsproces, wil er al les aan doen om een Nieuw Dennéndal met overheidsgeld van de grond te krijgen. Me vrouw Gardeniers (KVP) noem de het besluit van de Nieuw- Dennendallers „een staaltje van opoffering", en za^ nog een lan ge weg eer iedereen de gedach ten over vermaatschappelijking van de zwakzinnigenzorg zal hebban geaccepteerd. RIJSWIJK (ANP) De stichting Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) in Rijs wijk heeft meegedeeld, dat met ingang van maandag de in- schrijfgelden voor alle rijexa mens zullen worden verhoogd met 3,75. De prijs van de el- gen verklaring zal onveranderd blijven. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De prijs voor aardgas, ook voor binnenlands gebruik, zal op korte termijn verhoogd worden. Het verbruik van aardgas voor industriële doeleinden, zoals het stoken van electriciteitscentrales, moet Casino's in februari '75 toegestaan DEN HAAG Met ingang van 1 februari 1975 zullen casino's in Nederland wettelijk toegelaten zijn. Dan zullen de uitvoerings bepalingen betrefende speelza len, die voortvloeien uit de ini- tiatiefwet Geurtsen en Van Schaik (kamerleden van de VVD en van de KVP) over de uitbreiding van de kansspelmo gelijkheden, in werking treden. Op 1 augustus van dit jaar zal de nieuwe wet op de kansspelen van kracht worden voor toto, lot to en winkelweekacties: Voort aan zal het midden- en kleinbe drijf (sigarenhandelaren etc) te gen vergoeding worden inge schakeld bij het verstrekken van deelname-formulieren. worden afgeremd. Het aardgas zal selectiever gebruikt dienen te worden. Dat heeft premier Den Uyl gisteravond na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad medegedeeld. De premier zei dat minister Lubbers (pco- nomische zaken) op prinsjes dag, tegelijk met de presentatie door de regering van de miljoe nennota, een energie-nota aan het parlement zal aanbieden. Daarin zullen suggesties staan over het in de toekomst te voe ren energiebeleid. Musici boos op TROS (Van onze radio- en tv-redaotie) UTRECHT - De bij 't NVV aange sloten algemene Nederlandse organisatie van uitvoerende kunstenaars (ANOUK) is boos op de TROS, omdat deze om roep in strijd met eerdere af spraken een show rond de Duit se zanger Freddy Quin muzi kaal laat omlijsten door Duitse in plaats van Nederlandse musi ci. HILVERSUM - De TROS, maar ook de andere omroepen zitten in grote moeilijkheden door het uitblijven van de beslissing van CRM-minister Van Doorn betref fende de a-status van dc TROS. Officieel had de minister 1 juli de beslissing moeten nemen. Deze bleef echter uit. Volgens de omroepwet mag de minister in geval van calamiteiten de be slissing tot 4 augustus uitstellen. Dit zou echter desastreus zij" voor de omroepen, gezien de noodzakelijke voorbereidingen van de programma's voor het komende winterseizoen. enige reden voor het uitblijven van een beslissing zou kunnen zijn een negatief advies van de Omroepraad. Dat negatieve ad vies zou dan gebaseerd zijn op het feit dat men vindt, dat de TROS geen volgens artikel 35 van de omroepwet vereist to taalprogramma (educatief, in formatief, en verstrooiend) zal uitzenden. "Het gesprek dat wij hierover met de omroepraad hebben gehad, was positief," al dus de heer Landré. Daarbij" heeftmen bij CRM in al de acht jaar van ons bestaan nooit laten weten dat we zondigen te gen art. 35, dus kan men ons daar nooit op pakken". Beate Klarsfeld KEULEN (DPA) In het proces tegen de 35-jarige Frand-Duitse Beate Klarsfeld de officier van justitie bij de rechtbank in Keu len een voorwaardelijke gevan genisstraf van een half jaar geëist wegens bedreiging en het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. Beate Klafsfeld had in maart 1971 getracht de vroe gere van de nationaalsocialisti- sche geheime staatspolitie (Ge stapo) in Parijs, Kurt Lischka naar Frankrijk te ontvoeren waar hij ter dood veroordeeld Op 't ogenblik kunnen de omroe pen, en met name de TROS geen programmering opstellen om dat men eenvoudig niet weet van hoeveel zendtijd men kan uitgaan. De heer J. Landré. di recteur van de TROS, vroeg zich gisteren op een in allerijl belegde persconferentie af, wat er op het ministerie van CRM en met name met de minister, ex-KRO-voorzitter en ex-vice- voorzitter van het NOS-bestuur, aan de hand is. Volgens de heer Landré kan de reden van het uitblijven van de ministeriële be slissing onmogelijk aan een fou tieve opgave of het tellen van. het voor een a-status vereistë (400.000) ledental zijn. De TROS heeft zo'n 500.000 betaier.de le den, die ook luister- en kijkgeld hebben betaald en dat is door een accountant bevestigd. De

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6