DU 10 doden bij ongeluk met Nederlandse bus fblijmaker wk74 Kissinger mag wachten met getuigenis Autoruiten sneuvelen in België Kabinet naar Miinchen Oranje wacht groots welkom In Fins merengebied Broodprijs omhoog verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal f 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent 65e JAARGANG No. 19855 - ZATERDAG 6 JULI 1975 T.V.-SELECTIE Finale Zondag: Ned. I om 15.55 uur de WK-finale Nederland—West- Duitsland en om 20.25 uur de twee-delige film „De ellendi- gen" (1). Op Ned. II om 20.45 uur „De ri valen van Sherlock Holmes". de film „Het schot" naar een verhaal van Poesjkin. Op Ned. I om 21.55 uur een amu sementsprogramma rond Rinus Michels. Zonnige perioden Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Matige, nu en dan krachtige wes telijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 17 graden. t Vrijwel het voltaljige kabi net woont morgen de wed strijd Nederland—West-Duits- land bij. Wanneer het illuste re gezelschap bewindslieden in Miinchen arriveert bevindt Prins Bernhard zich al in de Beierse hoofdstad. Helmuth SchÖn kreeg gisteren al een kusje op beide wangen van twee Nederlandse meis jes die tijdens het wereldtoernooi reclame gemaakt hebben voor onze onvolprezen kaas, het is de vraag of de Westduitse bondscoach morgen soortgelijke blijken van waardering in ontvangst kan nemen. Overigens heerst in Neder landse regeringskringen gro te verontwaardiging over het feit dat de Westduitse voet balbond slechts twintig offi ciële kaarten beschik- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlands elftal wacht maandag een grootse ontvangst in eigen land. De regering heeft ln samenwerking met de KNVB een programma opgesteld, dat hoe de finale tegen de Westduitsers ook moge verlo pen zal worden afgedraaid. Op dit programma staan onder meer een huldiging in Amster dam, een receptie op het Catshuis de ambts woning van de minister-president - en een ont vangst door het gemeentebestuur van Den Haag. Het gehele programma wordt maandag tussen 10.15 en 17.30 uur rechtstreeks door de NOS-televisie uitgezonden via Nederland I. Een samenvatting volgt om 18.00 uur. Programma( onder voorbehoud) 10.30 aankomst Nederlands elftal op Schiphol 11.30 huldiging in Stadsschouwburg te Amster dam 15.00 receptie op Catshuis in Den Haag 16.30 ontvangst in Congresgebouw Route Schiphol - Stadsschouwburg Schiphol Stadionplein Amstelveenseweg Overtoom Stadhuiskade Marnixstraat Stadsschouwburg Route Stadsschouwburg Amsterdam - Den Haag Stadsschouwburg Marnixstraat Kinker straat Posjesweg Huizingalaan Rijks weg Den Haag (Catshuis). Route door Den Haag vanaf Congresgebouw (omstreeks 17.00 uur): Vertrek: Nederlands congresgebouw, Chur- chillplein 10 Vervolgens: Johan de Wittlaan, Kennedylaan, Stadhouders- laan, Koningin Emmakade, Noordwestbuiten singel, Lijnbaan, Prinsegracht, Grote Markt straat, Spui, Hofweg, Buitenhof-Vijverdam, Lange Vijverberg, Tournooiveld, Korte Voor hout, Bosbrug, Koningskade, Zuid-Hollandlaan, Benoordenhoutseweg, Grens Gemeente. heeft gesteld voor ministers en andere eregasten. Ne derlandse Diplomaten in Bonn hebben hemel en aarde bewogen om meer toegangsbewijzen te bemach tigen, maar de Duitse bond had alles al weggegeven. Talrijke advertenties in Münchense dagbladen maken duidelijk dat er nog voor honderden liefhebbers kaar ten te koop zijn. Zodra men op een annonce belt bliikt dat de prijzen omhoog vlie gen. Veel Duitsers die naar kaarten informeren krijgen te horen dat men ze liever aan Nederlanders verkoopt, omdat deze meer betalen. Meer dan driekwart van de Westduitse bevqlking ge looft dat hun „Manschaft" de wereldtitel verovert. Uit de uitslag van een onderzoekin stituut blijkt dat precies 79 procent van de Westduitsers Schöns formatie winst voor ziet. Om half drie arriveert morgen een gepantserde auto bij het Olympisch stadion. Een politie-escorte begeleidt de auto, want daarmee wordt de wereldbeker ter waarde van ruim een ton vervoerd. De beker staat in de ereloge geflankeerd door twee bewa pende mannen van de Dres- dener Bank die de cup 't hele toernooi bewaarde. De Surinaamse voetbal fans hangt een krachtige zon- ne-uitbarsting boven het hoofd. Daardoor bestaat de kans dat zondag de verbin dingen met Nederland ver broken zijn en het land geen rechtstreeks verslag van de finale kan ontvangen. De spanning aan de Ne derlands-Duitse grens is de laatste dagen voelbaar geste gen. Dagelijks wordt de Duit se douane door Nederlanders op de verwachte feiten ge drukt. Een vrachtwagencom binatie vermeldde gisteren levensgroot de uitslag: „30 voor Nederland". Volgens goed gebruik na afloop van de vijandelijkheden ruilt minister Kissinger hier zijn trui met de van zijn Duitse collega Genscher. Het gebeurde na afloop van de voetbaloorlog Nederland—Brazilië, woensdagavond in Dortanund. Misschien herhaalt Kissinger morgen dit gebaar in Miinchen met bijv. premier Den Uyl. Valiumkraak opgelost Utrecht (ANP) - Met de arrestatie van drie mannen en twee vrou wen in Utrecht en Hilversum heeft de politie de mensen te pakken die betrokken zijn ge weest bij de diefstal van een partij van vier miljoen valium- en libriumtabletten uit het ma gazijn van de onderlinge phar- maceutische groothandel (OPG) in Utrecht. De partij, die half juni werd vermist, werd nage noeg compleet door de politie aangetroffen. ROSTOCK Tijdens de Oostduit- se kampioenschappen heeft An gela Franke een nieuw Euro pees record op de 200 meter vrije slag gezwommen. Haar tijd was 2.05.25. WASHINGTON De advocaten van de Amerikaanse minister Kissfnger hebben een federale rechter verzocht een bevel tot getuigen in het proces tegen Nixons voormalige medewerker John Ehrlichman in te trekken. Het zou "te bezwaarlijk en te schadelijk voor het openbaar belang" zijn te eisen dat Kissin ger nu voor de rechtbank ver schijnt. "Bij een dergelijke opdracht zou dr.Kissinger abrupt zijn officiële missie in het buitenland, waar onder belangrijke ontmoetingen met Amerikaanse bondgenoten en verscheidene NAVO-functio- narissen in Europa, moeten af breken", aldus het verzoek aan rechter Gerhard Gesell. Gezegd werd dat Kissinger in ie der geval naar zijn beste weten niet op de hoogte was van de inbraak op 3 september 1971 op het kantoor in Los Angeles van de psychiater van Daniel Ells- berg, die geheime Pentagon-do- cumenten over de oorlog in Vietnam bekendmaakte. Rech ter Gesell besliste hierop dat Kissinger zich na zijn Europese reis volgende week beschikbaar moet houden. Onder de slachtoffers zijn de da mes F. en M. de Bruine, moe der en dochter, beiden uit Den Haag, de heer J. Brizee, even eens uit Den Haag, en de chauf feur van de bus, de heer .K Kooi uit Groningen. Mevrouw Brizee werd ernstig gewond, terwijl de heer en mevrouw A. Ploeg uit Voorburg en mevr. Plooy uit Den Haag tot de licht gewonden behoren. Vier van de inzittenden hebben na behande ling het ziekenhuis kunnen ver laten. Het ongeluk, dat het ergste in de Finse geschhedenis wodt ge noemd, vond rond half drie plaats in het merengebied in Centraal Finland, niet ver van de stad Jyvaskyla. Het gezel schap was vorige week zaterdag uit Nederland vertrokken met een bus van het Rotterdamse reisbureau Broere voor een vijf- tiendaaese reis door Scandina vië. De bus was gisteren op weg naar de kuststad Vaasa voor de oversteek naar Zweden. Over de oorzaak van het ongeluk bestaat nog onzekerheid. Een woordvoerder van de Finse poli tie heeft verklaard dat de bus enkele auto's inhaalde, waar door de tegemoetkomende vrachtautocombinatie moest remmen, waarna de aanhanger zou zijn gaan scharen, vervol gens raakte de bus van de weg. Dit klopt niet met de lezing van de inzittenden. Reisleider .K Lokke ut Hoogeveen heeft ver klaard dat de bus op de rechter weghelft reed,, toén de aanhan ger van de vrachtwagen in een bocht ging scharen en vervol gens de weg versperde. De chauffeur van de bus had ver volgens geen andere keus dan uit te wijken. Hij heeft een bot sing met de vrachtwagen even wel niet weten te voorkomen. Nat. zonder stemm ng en verlaten lagen de laatste dagen de Nederlandse camp r.gs erbij. De ine kampeerders hielden zich in steden en dorpen op. of hadden zch teruggetrokken in restaurants e kantines. Maar de komende dagen zit wat beter weer in de lucht. EBBililBüil ST. NIKLAAS (ANP) Talrijke Nederlanders zijn gisten hun vakantietocht begonnen met pech in België. Op een woens dag geopend weggedeelte van een paar kilometer ter hoogte van Kruibeke van de autosnel weg Antwerpen-Gent sneuvelden vele voorruiten van auto's van Nederlandse vakantiegangers. In een halfuur tijd vrijdagmid dag waren twaalf automobilis ten gedwongen langs de kant te gaan staan met ruiten waar ze niet meer door konden kijken. Vele gedupeerden vervoegden zich bij de garages in St. Ni klaas die handen vol werk had den. In sommige gevallen be schikten de garages niet meer over voldoende ruiten en moes ten die van elders worden aan gevoerd. Donderdag waren er al meer dan honderd autoruiten gesneuveld. Vervolgens gingen de gedupeer den naar de rijkswacht, waar zijn opgave deden van de scha de. Over schadevergoeding werd door de rijkswacht in St. Niklaas geen enkele garantie gegeven. Men moest het slechts stellen met de mededeling dat de zaak naar de rechtbank zou worden doorgegeven. Later in de middag werd via de radio bekend gemaakt dat de automobilisten er goed aan de den de autosnelweg Antwerpen- Gent (E-3) te mijden en andere wegen te nemen. Vele gedupeerde Nederlandse va kantiegangers. die hun vakan tiebudget aanzienlijk zagen slin ken vanwege de aanschaf van een nieuwe voorruit en in vele gevallen van een extra over nachting in België, hadden geen goed woord over voor de situa tie op de autosnelweg,' waar slechts bordjes stonden met „steenslag" en „80 km". Zij spraken de hoop uit dat de ANWB in deze situatie het no dige zou doen ten behoeve van de gedupeerden. Gistermorgen is een grote uittocht van Nederlandse vakantiegan gers ontstaan. De drukte aan de grenspost Bergh-autoweg nam toe, waardoor in de namiddag files tot vier kilometer ontston den. Volgens de marechaussee ont vluchten velen het regenachtige Nederland. Ze zijn op zoek naar de zon en rijden met bestem ming Italië, Joegoslavië en Oos tenrijk. Finse politiemannen zoeken de wijdverspreide bagage van de passa giers bijeen. Op de achtergrond de Nederlandse rampbus. JYVASKYLA (ANP) Een ongeluk met een Nederlandse bus bij de Finse plaats Jyvaskyla heeft gisteren aan tien Nederlandse passa giers het leven gekost. Voor het leven van nog vijf inzittenden, on der wie een Belg, wordt gevreesd. De bus, met dertig inzittenden, was in botsing gekomen met een vrachtwagen met aanhanger, ver volgens van de we afgeraakt en enkele malen gekanteld om ten slotte weer op zijn wielen terecht te komen. De meeste slachtoffers waren ogenblikkelijk dood. O DEN HAAG Na overleg met het ministerie van economische zaken mogen de broodfabrikan ten bij levering aan wederver kopers met ingang van 8 juli een prijsverhoging toepassen van ten hoogste 3 cent per brood van 8(K> gram en van ten hoogste 1,5 cent per brood van 400 gram. In deze verhogingen, die voort vloeien uit doorberekenbare kos tenstijgingen is uiteraard geen rekening gehouden met kosten stijgingen in de brooddetail handel. De prijsverhoging die uit het voorgaande kan voort vloeien voor de consument hangt af van de wijze waarop de brooddetailhandel een en ander doorberekent. Ziekenliuistaarief ruim 20 pet hoger UTRECHT (ANP) Het Cen- traal Orgaan Ziekenhuistarieven heeft zijn jaarverslag 1973 gepu bliceerd. Daarin spreekt het de verwachting uit. dat de tarieven van de ziekenhuizen dit jaar met ongeveer 15 procent zullen stijgen. Het COZ tekent hierbij evenwel aan, dat deze prognose alweer is achterhaald door ont wikkelingen die zich sinds het ODStellen ervan hebben voorge- Met name onder invloed van de algemene salarisverhogingen in 1974 en de aangekondigde ver- soepling bij de toepassing van de personeelsstop, houdt het COZ nu rekening met een ta riefstijging van ruim 20 procent. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van eerl nieuw kwar taalabonnee kost jj deze origineel verpakte set heerli|ke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt. (P.S. mocht u zen nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1