BRUGGE Het stenen hart van staat al eeuwen stil MEENEMEN EVEN EEN EVENEMENT meer hooi zal hij beslist niet op zijn vork mogen nemen. Brugge is een stad, die je er niet even tussen verbrande neus en vervelde lippen kunt bijpikken. Als je bent aangestoken door 't Ameri kaanse virus, die toeristen in een moordende steeple chase door de wereld jaagt- in gestrekte draf van Am sterdam naar Antwerpen- daar fluks de groothoeklens op de kathedraal gericht en een pint gevat op de markt, dan naar Gent- de spiegelre flexcamera nog steeds in de aanslag- en voort weer naar Brugge voor een reiendans, een blikje Belfort en een paar gram Gezelle (oh krin kelend winkelend waterding met het zwarte kabotseke aan: leer mij dien zachten priester-dichter kennen), die komt uiteindelijk thuis met lege handen, een bonzend hoofd en waardeloos foto materiaal. Brugge is namelijk een stad, die zich niet één, twee, drie gewonnen geeft. Het kost tijd en geduld, vóórdat je haar essentie te pakken hebt en je nieuwsgierigheid synchroon loopt met haar trage harte- klop. Als je alles ineens wilt, overeet je je onvermijdelijk aan de grijze gevels, de 'groen stinkende ellepijpen, die door boogbruggen aan de kademuren gekramd zijn, aan de kerken, waar de beel-' den van Michel Angelo zijn weggestopt in een donkere hoek, waar men zich ook kan vervoegen voor de volle aflaat, die een zalig ster vensuur garandeert. Je staat op de markt en je weet bij God niet, waar je moet beginnen met genieten, want elke vierkante meter op dit mooiste plein van Europa is fotogeniek: de versteende geschiedenis van Agfa tot Omega bespringt je: het Bel fort met zijn vierkante schouder van een bokser, het Provinciaal Hof, dat te fri vool lijkt om er serieus in te kunnen besturen, de huizen Als een strenge vinger wijst de bakstenen, negentig meter hoge toren van de Onze Lieve Vrouwekerk boven het versteende, middeleeuwse hart van Brugge uit. In de tuinen en de huizen eromheen hangt de sfeer van een voltooid verleden tijd. m m* Als je in Brugge alles ineens wilt, overeet je je onvermijdelijk aan de grijze gevels, de groen stinkende ellepijpen, die door boogbruggen aan de kademuren gekramd zijn en aan de vele kerken. onder zijn aanwezigheid lijdt. Een voorsprong hebben in elk geval de dropouts, want zij dragen het haar in de gewenste lengte, die doet ver moeden, dat er sinds het rampjaar 1672 geen kapper meer aan te pas is gekomen. Regisseur Tony Willems, een milde flierefluiter, die reeds tekende voor het internatio naal succes van de Heilige Bloed-processie, tovert deze zomer de Markt van Brugge om tot een arena, waarin een middeleeuws steekspel op paarden wordt gehouden. Honderden schonen en minder schonen van de stad heeft hij daartoe reeds in het antieke pak gehesen. met trapgevels, waarover je recht de hemel inklimt. Het is onbegonnen werk om Brugge in een na-middag te. betrappen op zijn schoon heid. Je merkt het aan de tobberds, die in bussen wor den aangevoerd en door een gids met fluitje als plezier jachten door de reien wor den geschud. Van Minnewa ter naar Rozenhoedkaai, van Ezelpoort naar Balsemboom straat...Het verleden traant op hun netvlies en tevergeefs proberen ze uit .dit midde leeuws pandjeshuis een her innering voor later op te die pen. Maar wie in dit tempo te werk gaat, houdt slechts vage schimmen over: een sil houet van het Begijnhof zon der Begijnen, een onderbe licht beeld van de Basiliek van het Heilig Bloed, een monstergezwel van de Sint Salvator-kathedraal. Alleen maar waard om haastig door de toiletpot te spoelen. De ware minnaar gaat dan ook beter te werk. Hij weet tevoren, dat hij het geheim van Brugge nooit geheel zal doorgronden en daarom neemt hij genoegen met een boedelscheiding. Onmiddel lijk na aankomst graaft hij zich in op een terras en drinkt hij zich moed in met een wild schuimende pint. Het is hem immers bekend, dat in een stad, waar het leven al zoveel eeuwen stil staat, de overlevingskansen gering zijn. Hij dient er voor te waken, dat de stad hem niet na enkele uren als een steen op de maag ligt en derhalve zal hij uiterst om zichtig te werk moeten gaan. Misschien brengt hij het van daag nog op om even aan het Stadhuis te ruiken, maar Als Brugge ér al eeuwen over gedaan heeft om de za ken te laten bezinken, mag hij niet verwachten, dat hij het karwei binnen enkele klaart. Dit wordt een kwestie van langzame op bouw, de kansen tegen el kaar afwegen en zuinig zijn met de schreden. Als het meezit kan hij misschien morgen het Natiehuis van Genua bezoeken of het Klooster der Zwartzusters, maar daarna zal hij wel de middag moeten besteden om op adem te komen in de kelder van Malpertuus of aan een tafel in "Het Lam- meke". De slakken in kno flooksaus en het glas wijn zullen hem daar misschien nieuwe kracht geven om morgen de sfeer van het Gruuthusemuseum of de- Proostdij naar waarde te kunnen proeven. Het is ook aan te bevelen om vóór de wandeling een fluwe len wambuis en schoenen met gespen aan te schieten, want in een moderne outfit manoeuvreer je je al te ge makkelijk in de hoek der outsiders. Wie in een snel gesneden spijkerbroek de raadszaal betreedt is op slag een onmogelijke vogel, die gewoon een paar eeuwen te laat op de plaats van bestem ming is aangekomen. Dat kan helemaal niet. Die man is in deze entourage volko men overbodig en kan zijn gezicht alleen nog redden door te veel prentbriefkaar ten af te nemen, zodat de stad tenminste niet financieel Zij passen zich voorbeeldig aan bij het stadsbeeld en zo lang ze het lichaam maar verborgen houden achter een antieke bidstoel of een de kenkist is er geen vuiltje aan de lucht. Zij horen er bij. zoals ook de honderden Bruggenaren, die elke gele genheid aangrijpen om in middeleeuwse kledij de straat op te gaan. De ene keer doen ze dat voor de Heilige Bloedprocessie, een volgend jaar voor het Reien- feest of een Middeleeuws .Steekspel op de Markt. Grijs aards en onmondig kroost worden dan onder leiding van de actieve regisseur To ny Willems teruggedreven in de tijd om het samenge stroomde volk duidelijk te maken, dat in Brugge de klok al honderden jaren gele den is stil gezet. En de bezoeker, die vanach ter een lantaarnpaal het tafe reel gadeslaat, heeft nu de zekerheid, dat de Heer in zijn goedertierenheid een streep door al zijn nutteloze jaren heeft gehaald en hem nog één keer de kans geeft om opnieuw te beginnen. Opeens is er geen sprake meer van energiecrisis, milieuvervui ling en overbevolking. Afrika ligt ver van zijn bed en van Om echt te kunnen genieten van Brugge verdient het aanbeveling vóór de wandeling een middeleeuws kleed aan te trekken, zoals ook honderden burgers en burge ressen van Brugge doen, als de zomer weer in aantocht de hongersnood in Pakistan zal hij eerst op zijn sterfbed vernemen uit de mond van een missionaris. Luther zal pas over eeuwen zijn leerstel lingen aan de kerkpoort in Worms spijkeren en de pries ters dragen hun collaar nog met zwier. Op het Marktplein in Brugge is de wereld op een zomer avond nog overzichtelijk. Dé verdeling tussen arm en rijk heeft tot volle tevredenheid- der rijken plaats gehad en" als straks de avond valt biedt het bed de enige uitkomst. De gouden eeuw lijkt terug gekeerd. Als morgen de ho telreceptioniste de rekening voor logies en ontbijt presen teert is er nog tijd genoeg om te ontdekken, dat men zich weer vergist heeft. foto's: Milan Konvalinka. Reiefeest: wandelend folklore- buffet De stad Brugge gonst deze zomer van de bonte activiteiten. Daar is allereerst het beroemde Reiefeest, een wandelend fol- klore-buffet langs de mooiste grachten en huizen. De Brugse massa-inspirator Frans Vromman tekent dit jaar voor de vijfde maal voor dit openlucht-spektakel, waarbij de bezoekers, wandelend van het ene tafereel naar het andere, een kleur rijk doorkijkje krijgen in het roemrijk verleden van Brugge. Als fotogeniek de cor dienen de verlichte reien, tuinen en patriciërswoningen, waar vanaf negen uur 's avonds zangers, dansers, bepruikte toneelspelers en muzikanten de authen tieke sfeer van de gouden eeuw oproe pen. Om hiervan te genieten behoeft men niet op een tribune plaats te nemen en op een vast moment van aanvang aanwe zig te zijn. De toeschouwer is bij dit feest een flaneur, die losjes over de kasseien van de ene eeuw in de andere drentelt. Wil men echter het volle middeleeuwse pond voor zijn geld, dan moet men er wel voor zorgen, dat de rondgang niet later dan half elf 's avonds begint. En dit heeft heer Vromman voor u in petto: aan de Groene Rei een dame, die drome rig in haar paviljoen de harp bespeelt, wat verderop kantwerksters, die een volkslied zingen, een vrouw aan het spin newiel en een familie, die in de overdadi ge kostuums uit de 18e eeuw een stukje huismuziek weggeven. Van verre hoort men dan al een koor, dat op één der' bruggen laat-middeleeuwse minneliede ren zingt. En dat is nog slechts het voorspel, want op de Rozehoedkaai waar de takken van de bomen het groene water kussen, is reeds een Bourgondisch feest aan de gang. En pal daarnaast in de tuin wordt gelijktertijd de relikwie van het Heilig Bloed in processie terugge bracht naar de overheden van de stad. Langs de Dyver volgt dan een liefdesse- renade vóór het venster van een geijkte Brugse schone. Daar vinden ook een schuttersfeest en een bruiloftsmaal uit de pruikentijd plaats. Voor een ouderwets volksfeest heeft men als plaats van han deling de boomgaard van het Groeninge- museum gekozen. Met vendels en fluiten, in kleur en licht wordt hier de avond lang gedanst en gezongen. En uit het zwerk kijkt de oude Pieter Breughel goedkeu rend toe, want zo heeft hij het eens ook geschilderd: de blijde inhuldiging van prinsen en koningen, schilders en herto gen en zeker ook de ontvangst van Ko ning Edward de Vierde van Engeland door de heer van Gruuthuse op het bin nenplein van zijn statig paleis. Dit unieke Reiefeest wordt dit jaar ge vierd op 14. 15, 17, 18, 23 en 24 augustus, telkens tussen negen uur 's avonds en middernacht. De toegangsprijs bedraagt 60 franken per persoon (in Nederlands geld 4,20). schap. Openingsuren elke dag van half tien 's morgens tot zes uur 's avonds en vrijdag en zaterdag tevens van 20 tot 22 uur. De schitterende catalogus (een kost baar naslagwerk op zichzelf) kost 150 franken. Met de middeleeuwse muziek mee Tussen 27 juli en 10 augustus mag de- serieuze muziekminnaar ook niet in Brugge ontbreken. Dan vindt het 11e Festival van Vlaanderen plaats, dat een reeks van verrukkelijke noten op zijn zang heeft. Rond het thema van de clave- cimbel vinden de volgende manifestaties plaats: a) Internationale wedstrijden solo- spel en basso continuo. Hiervoor kwamen 44 inschrijvingen binnen, waarvan 22 uit Europa en 22 uit de rest van de wereld, b) een tentoonstelling van clavecimbels, clavichorden, virginalen, spinetten en Hammerflügel, die samen een waarde van 15 miljoen franken hebben, c) avond concerten en bezoeken aan de afdeling instrumenten van diverse Belgische mu- Ook zal dit jaar aandacht worden be steed aan de polyfonie, het meest be faamde oost-europese ensemble voor ou de rauziek „De stadspijpers van War schau", het niet minder fameuze King's college Choir of Cambridge, Pro Cantio- ne-Antiqua uit Londen, het Ulsemer Col legium en de Unterfrankischer Singkreis uit Frankfurt verlenen hieraan hun me dewerking. En dan het vaste programma punt voor muzikaal Brugge: Bach. Dit maal zullen zijn kerkcantates weerklin ken in vele kerken en zalen. Parallel aan de muziekdagen zullen beroemde koren in Brugge optreden. Het requiem van Fauré en de Mis in D van Beethoven zullen deze week besluiten. Triënnale 3 Liefhebbers van moderne, bizarre, ludie ke kunst mogen ook Triënnale 3 in de Beurshalle op het Beursplein in Brugge (tot 1 september) niet missen. Geopend tussen 10 en 6 uur. Op dëze tentoonstel ling wordt actuele plastische kunst uit België te kijk gezet. ADRES BEKEND Alle inlichtingen over Brugge (ga er heen, zegt het voort) kunt u krijgen bij het Belgisch Verkeersbureau. Leidseplein 7 in Amsterdam, telefoon 020251251. Bij de Dienst voor toerisme van de stad Brugge. Markt 7 in Brugge. Telefoon 09—50—30711.. Directie Stedelijke Musea, Dijver 12, 8000 Brugge, telefoon 0950339911. Meester werken uit Praag Links de Praagse conser vator Jaromir Sip, rechts' de Brugse hoofdconserva tor A. Janssens. Tot 20 oktober wordt in het stedelijke Groeningemuseum een schilderijenten toonstelling gehouden van honderd Hol landse en Vlaamse meesters. Zij zijn afkomstig uit de Nationale Galerij van Praag en door goedlachse conservator Jaromir Sip persoonlijk naar Vlaanderen gebracht. De Nationale Galerij van Praag, één van de rijkste musea ter wereld heeft hiermee overigens slechts een klein deel van zijn verzameling Hol landse en Vlaamse meesterwerken voor tijdelijke export afgestaan, want het me rendeel - ruim 500 stuks - bevindt zich nog steeds in Praag of in één van de kastelen in het Tsjechoslowaakse land. Toch blijft het een unieke tentoonstelling, want vele werken, die nu te zien zijn in Brugge, werden voor de eerste keer in de geschiedenis aan een buitenlands mu seum uitgeleend. Hierboven een schilderij dat Rubens in zijn laatste levensjaar schilderde voor een kloosterkerk in Praag. Voorts zijn de schilders van Dijck, de zonen van Breughel, Geertgen tot Sint-Jans, Cuyp, Steen, Van Ostade, Ruysdael en van Goyen vertegenwoor digd. Van meester Rembrandt is er zijn sublieme schildering van Maria Bood

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17