Henk Burgwal rekent op sneeuwbaleffect „WAAR HALEN WE VELDEN VANDAAN?" Leidse Wimpie De Doelder en Du Chatinier: jaar miljoenste lid van KNVB INSPIREERDE NAUWELIJKS Leiden Ondanks zijn opvallende rol tijdens het wereldkampioen schap voetbal in Duits land heeft Leidse „Wim pie" Rijsbergen de jeugd uit Leiden en omgeving nog niet kunnen inspire ren om massaal in te schrijven voor een lid maatschap van de KNVB. De ledenlijsten, die mo menteel gestadig bin nendruppelen op het bondsbureau in Leiden wekken niet bepaald de indruk dat de prestaties van Oranje een golf van jeugdig voetbalenthou- siasme hebben losgesla gen. De voetbalverenigingen in en rond Leiden heb ben tot nu toe nog niets kunnen merken van een sterke toeloop van jeugdleden. Exacte cij fers zijn nog niet bekend (tot volgende week kun nen de ledenlijsten wor den ingeleverd) maar duidelijk is inmiddels wel dat het aantal nieu we leden ongeveer gelijk is aan voorgaande jaren. Overigens zouden veel i Leidse verenigingen veel nieuwe leden toch moe- ten afwijzen omdat er J l momenteel een aanzien- j lijk tekort aan velden is. j j DEN HAAG Natuurlijk is Nico de Doelder even enthou siast over de verrichtingen in West-Duitsland van de fenik sen Michels en Cruyff en hun trouwe trawanten als de bijna 60.000 leden van, de afdeling Den Haag van de KNVB waarvan hij, De Doelder, voorzitter is. „Het is buitenge woon knap wat het Neder lands elftal heeft laten zien en natuurlijk is de vorm van re clame voor de voetbalsport zoals die thans bedreven is uitermate positief. Ik ben er dan ook, even als zovelen met mij, van overtuigd dat het de uitwerking op de jeugd niet zal missen en dat veel voet balclubs een enorme aanwas van leden zullen ondergaan". Iedereen die Dé Doelder kent, weet dat hij immer de andere zijde van de medaille wil zien. En uiteraard is dat ook zo in het onderhavige geval, terwijl Nederland op zijn kop staat en met oranje ondergoed onder de oranje beddelakens kruipt. „Bij al die fantastische be schouwingen en superlatieven is natuurlijk wel een tragische omstandigheid het probleem van de accommodatie. Er zijn al veel clubs die een ledenstop hebben moeten invoeren, ge woon omdat ze niet weten waar ze met al hun jeugd naar toe moeten. Waar ze de jon gens die tegen een bal wensen te schoppen moeten laten. Dat kan een groot probleem wor den, waaraan nu niemand- heeft willen denken maar dat binnenkort wel levensgroot wordt". aanwas In welke vormen en wat voor percentage de aanwas zich zal manifesteren weet Nico de Doelder niet. „Ach die aanwas is er toch al, in welke mate het Nederlands elftal er toe bij draagt is moeilijk te zeggen, maar dat ze er toe bijdraagt is zeker". „Uit mijn eigen jeugd weet ik nog wel dat toen dr. Max Eu- we wereldkampioen schaken werd ineens iedereen ging schaken. En later toen Beb Bakhuys in het Nederlands elftal speelde, iedere jongen droomde eens Bakhuys te kunnen zijn en prompt ging voetballen. Ik kan daarom ook wel mijn verheugenis over de huidige gang van zaken uit spreken. Ik geloof ook vast wel dat het Nederlands elftal zoals dat in West-Duitsland heeft gevoetbald en honderden miljoenen mensen dat op de televisie hebben kunnen zien, grote propaganda heeft ge maakt voor totaalvoetbal". probleem Nico de Doelder heeft het al aangestipt: het probleem van de accommodatie; waar laat je de mensen die straks willen voetballen. „Dat wordt een gigantisch pro bleem", zegt Wim du Chati nier, het Haagse raadslid dat in zijn hart zoveel ruimte heeft vrijgemaakt voor de sport. „De wijze waarop Nederland in West-Duitsland heeft ge voetbald trekt ongetwijfeld publiek naar de velden en de jeugd naar de clubs. Maar waar halen we de ruimte van daan? In de grote steden is dit probleem natuurlijk veel gro ter dan in de provincie. Daar om geloof ik ook dat er op een gegeven moment uitgeweken moet worden naar de zater dagmorgen, hoewel je daarme de natuurlijk weer niet de in tensiviteit van het bespelen der velden ondervangt, want op zaterdagmorgen wordt dan op dezelfde velden gespeeld 'als 's middags en 's zondags". Ook Wim du Chatinier vindt de manier waarop Nederand zich in Duitsland voor de hele wereld heeft gepresenteerd briljant. „Maar", heft hij een waarschuwende vinger op, „komen de mensen niet op een verzadigingspunt? Krijgt het betaalde voetbal er geen klap mee? De wijze waarop Neder land speelt is uniek en dat vind je straks zelfs bij Ajax en Feyenoord niet meer terug. Het gevaar blijft dan dat de mensen gaan vergelijken, en dan gaan ze maar liever naar het amateurvoetbal kijken. Ik geloof dan ook dat juist de amateurverenigingen er in de naaste toekomst er het meest baat bij hebben, zowel wat de passieve als de actieve voet ballers betreft". Maar zowel Nico de Doelder als Wim du Chatinier zijn er tevens van overtuigd dat het Nederlands elftal, dat volgens beiden maar eens in de hon derd jaar in die voortreffelijke samenstelling zonder zwakke steeën speelt, ongetwijfeld van invloed zal zijn op de groei van de sport in het algemeen en voetbal in het bijzonder. BART HOOGDUIN.' Als voorzitter van de Haagse voetbalafdeling verwacht Nico de Doelder een grote toeloop van nieuwe voetballers, dié evenwel allerlei moeilijkheden zal veroorzaken. HILTRUP Henk Burg wal, secretaris-penning- meester van de KNVB, rekent er op dat de pres taties van het Neder lands elftal in de naaste toekomst grote gevolgen zullen hebben op bij voorbeeld de toeloop van de jeugd. Hij is er zelfs volledig van overtuigd, dat dit het geval zal zijn. „Ik heb het vaak meege maakt dat bijzondere successen een grotere toeloop van de jeugd te weeg brachten. Het ama teurvoetbal in zijn alge meenheid vaart er wel bij. Dat is zo geweest na de invoering van het be taalde voetbal in 1954, en eveneens na de successen van Ajax en Feyenoord. Gerekend naar de prog nose zou de KNVB waar schijnlijk in 1977, heel misschien reeds in 1976, het miljoenste lid kun nen boeken. Ofschoon de bevolkingsaanwas nage noeg stilstaat, houden wij er op dit moment al ernstig rekening mee dat als gevolg van Oranjes succes het miljoenste lid binnen een half jaar in geschreven zal kunnen worden." Henk Burgwal, de man die dankzij zijn uitsteken- de relaties met FC Barce lona in staat was Rinus Michels naar Nederland te halen, voegt daar nog aan toe: „De image van Nederland is door dit toernooi in de gehele we reld versterkt, niet alleen door de geweldige presta ties die het Nederlands elftal heeft verricht, maar ook in organisatorisch opzicht hebben wij in Duitsland een grote naam gemaakt. Alles schijnt, zo horen we van de buiten wacht, vlekkeloos verlo pen te zijn. Tijdens de voorbereidingsperiode is er natuurlijk veel kritiek geweest. Bewust hebben wij ons daar weinig van aangetrokken en zijn doorgegaan met de uitge stippelde koers te volgen in het vertrouwen dat te- zijnertijd zou blijken dat wij het toch bij het rechte eind gehad hebben." Terugkomend op-de ver wachte toeloop: Henk Burgwal bekijkt de zaak in zijn totaliteit. „De be langstelling voor het tota le sportgebeuren zal gro ter worden. Er zijn in Ne derland zo'n zesduizend verenigingen, waar een groot aantal leiders klaar staat. Het gehele vereni gingsleven zal opnieuw tot een nog grotere bloei komen. Dat staat voor mij als een paal boven water. De gevolgen daar van zijn ook weer voorde lig. Ik kan dan ook niets anders zeggen, dan de toekomst erg rooskleurig te zien." Een ander facet van dit wereldkampioenschap waar Henk Burgwal, die zich overigens meestal af zijdig houdt van puur technische zaken, een gunstig ontwikkeling van verwacht, loopt via de trainers, die talloze wed strijden bezocht hebben. „Zij hebben veel kunnen leren van de manier van Met zijn hand over het voorhoofd wrijvend reageert Henk Burgwal zich af van de vermoeienissen van de laatste weken. Het loonde de moeite. spelen, het technisch kun nen en de taktische moge lijkheden. Zij kunnen en zullen er veel van overne men, een' ontwikkeling die zich overigens niet tot Nederland zal beperken, maar over heel de wereld zal uitwaaieren. Van de andere kant: natuurtalen ten worden geboren en niet gemaakt." In de afgelopen maanden heeft het wereldkam pioenschap bijzonder veel aandacht opgeëist. In Ne derland niet in de laatste plaats door de talloze problemen die rond Oranje moesten worden opgelost. Het publiek werd over stroomd met nieuwtjes, gunstig, ongunstig, be langrijk en minder be langrijk. Als klap op de vuurpijl zijn daar de spannende weken in" Duitsland bijgekomen. Spannend, maar ook slo pend, vooral voor de spe lers. En op zo'n moment wil het woord verzadiging nog wel eens vallen. Henk Burgwal gelooft daar niet in. Hij is eerder van mening dat de be langstelling zal toenemen dan dat er van verzadi ging sprake zal zijn. Burgwal: „De spelers die direct bij het wereldkam pioenschap betrokken zijn, gaan onmiddellijk erna met vakantie. De competitie begint later dan normaal. Ik ben er van overtuigd dat ieder een volkomen uitgerust terug komt en met frisse moed aan de nieuwe com petitie gaat beginnen. Hetzelfde geldt mijns in ziens ook voor het pu bliek. Want dat komt uit gerust van vakantie te rug. Daarom is volgens mij verzadiging uitgeslo ten. Ik ben er van over tuigd, dat er in september weer honger naar *de bal zal «zijn. Nogmaals, ik ver wacht toeneming van de belangstelling in plaats van verzadiging. Maar let wel: hiermee bedoel ik het gehele Nederlandse voetbal." WIL VAN DER PLAS g) Wim Meuleman, (rechts) algemeen voorzitter KNVB, moet over niet al te lange tijd waarschijnlijk het miljoenste lid van de KNVB verwelkomen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14