£cidóe Qowta/ni Politiemacht ontruimt ijmaker paviljoen Dennendal DRAMATISCHE TAFERELEN OP TERREIN Leger gaat Soedan GEZIN NA SCHIPBREUK, VOCHT TEGEN HAAIEN Politie-adjudant voorlopig vrij Willeke Alberti gescheiden Explosie munitiefabriek Spanje: zeker 14 doden Klachten Oranje niet ernstig Na eis van één jaar verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19852 WOENSDAG 3 JULI 1974 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Brazilië Op Ned. I wordt om 19.25 uur de WK-wedstrijd NederlandBra zilië uitgezonden. Om 21.40 uur Panoramiek met de Nederland se satelliet ANS. In het algemeen veel bewolking en morgen later op de dag tijde lijk regen of motregen. Matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Min. temp. ongeveer 13 graden, maxima rond 19 gr. Het enthousiasme van de Duitse voetbalsupporters kende gisteren geen grenzen, toen de Mannschaft, die voor het thuisfront als de grote favoriet voor de wedstrijd tegen Polen en voor de finale werd be schouwd, bij Hofheim, dichtbij Frankfort arriveerde. De politie kon de dolenthousiaste Duitsers met de grootste moeite van de spelers weghouden. als nieuw kwartaal-abonnee: BON Stuur deze bon in open envelop. ™jam; zonder postzegel, naar Woonplaats antwoordnummer 349, - Leiden. Stuur de mini-lettertang naar: Naam LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens: HILTRUP Hoewel J niemand van het Ne- derlands elftal s.yj r| L-jf ^'3 vanavond om 19.30 h?„' j y-yr uur in Dortmund i-\ strijdend om een plaats in de finale te- - -■ - H gen Brazilië vooi w XVSfffiïFJffl de volle honderd pro- m m «Jw VXWSy, cent fit is maakt dok. ter Frits Kessel zich WW HPBk. Jf geen zorgen. „Klach ten in dit stadium van dit toernooi zijn normaal. Wie vijf zware wedstrij den speelt binnen iets meer dan twee weken heeft snel pijn. Maar ernstig is dat niet. Tot dusver hebben wij in totaal nog maar veertien spelers behoeven in te zetten. Dat is voor mij een geweldige meevaller." Behalve de ongetwijfeld weer 30.000 Nederlandse toe^ schouwers die naar Dortmund zijn vertrokken, zullen ook premier Den Uyl en de ministers Van Doorn, Dui- senberg, Lubbers en Van Kemenade de prestatie van het Oranje-elftal vanaf de tribune volgen. Zeer specia le gast is Kissinger, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, die op doorreis van Moskou naar Brussel een tussenlanding maakt. Woonwagen bewoners molesteren persmensen •EIDEN - Een verslaggever en een fotograaf van de Leidse Courant zijn gisteren bij hun werkzaamheden in de Waard in Leiden gemolesteerd door de woonwagenbewoners die daar sinds enkele dagen verblijven, let name de fotograaf kreeg het zwaar te verduren. Hij werd door enige vrouwen geschopt en geslagen en mocht pas vertrek ken nadat hij het filmrolletje had afgestaan. ie fotograaf ziet af van het indie nen van een aanklacht bij de Leidse politie. Hij zegt; "Die mensen hebben het al moeilijk genoeg. Mogelijk zijn ze wat over hun toeren geraakt toen ik foto's nam van hun illegale ver blijfplaats" ie verder pag. 3. 'anavond kunnen we een bikkel hard duel verwachten om een finaleplaats. issinger zit op de tribune. Het is niet te hopen, dat de scheids rechter zijn bemiddeling nodig heeft. Het gezin Home uit Houston voor de fatale tocht: van links af Gerald (11), Billy (10, die na de haai&naanval overleed), Diana Jo (14), Melissa (5), Edward (3, die verdronk) en de ouders Edward en Diane. TYNDALL Zeven leden van een gezin hebben gisteren schipbreuk geleden in de Golf van Mexico. Zij klampten zich twaalf uur lang vast aan een reddingsboei, maar tenslotte kwamen twee kinde ren om. Een werd doodgebeten door een haai juist op het ogenblik dat een reddingsviiegtuig arriveer de, de andere verdronk. De kustwacht deelde mee dat de 43-jarige make laar Edward Horne, zijn vrouw Dianne en drie kin deren in het hospitaal van de luchtmachtbasis Tyn- dall, in Florida, zijn opgenomen, lijdend aan eer shock en uitputting. Hun motorjacht was in een zware storm terechtge komen en was snel gaan zinken. Uren dreven de sch pbreukelingen rond, schoppend naar haaien voordat een helikopter hen waarnam. Bij aankomst in het hospitaal hoorden de ouders dat de 10-jarigf Billy en de 3-jarige Edward dood uit zee waren op gepikt. Edward kwam om door verdrinking en Bil ly bloedde dood, nadat een haai zijn arm vrijwel had afgebeten. Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG De 50-jarige Zoetermeerse adjudant van po litie, die gisteren voor de arrondissementsrechtbank in Den Haag terecht stond terzake verduistering van tipgeld en omkoperij door een berucht onderwereldfiguur, is voor lopig in vrijheid gesteld. De president van de rechtbank wees er met nadruk op dat de onmiddellijke in vrijheid stelling volkomen los staat van de uitspraak, die de recht bank op 16 juli in deze zaak doet. De officier van Justitie had een gevangenisstraf geëist van 1 jaar met aftrek van voorarrest. Hij achtte al het ten laste geleg de bewezen. De raadsman van verdachte daarentegen pleitte voor vrijspraak wegens gebrek aan bewijs op alle punten. Op verzoek van zijn raadsman werd verdachte door de recht bank in onmiddellijke vrijheid gesteld. Reden hiervan was dat de gronden waarop de verdach te politieman twee maanden lang in voorlopige hechtenis is gehouden (kans op contacten VOOR GOUDEN en BRILLANT Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen Blijft uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Het Neder landse leger gaat voedsel- transporten verzorgen in de door de droogte uitge hongerde Soedan. Soedan, in het oosten van noorde lijk Afrika, is één van de landen uit de Sahel-gordel, die zwaar is getroffen door de nu al jaren durende droogte. Vermoedelijk nog deze week zul len enkele Nederlandse militai ren naar Soedan vertrekken om de wegen te verkennen. Als het rapport van deze militairen gunstig uitvalt zullen circa 15 vrachtwagens met bemanning daarheen vertrekken. Een poging onlangs van de Ne derlandse regering om militai ren voor voedseltransporten in te zetten in het eveneens door droogte geteisterde Niger, stuit te op verzet van de regering var. Niger. Deze maakte be zwaar tegen de aanwezigheid van buitenlandse troepen op haar grondgebied, hoewel werd toegestaan dat een Belgisch contingent militairen nu deze taak vervult. De Nederlandse regering heeft de Verenigde Naties zes miljoen beschikbaar gesteld voor hulp activiteiten in de door droogte gelroffen gebieden. G.S.-Zuid-Holland wil af van Rijnpoorthaven DEN HAAG ANP Gedeputeer de staten van Zuid-Holland heb ben de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening gevraagd de aanwijzing van een plaats voor de Rijnpoorthaven bij Naaldwijk in te trekken, nu de gemeenteraad van Rotter dam gekozen heeft voor de aan leg van een containerhaven op de Maasvlakte. G.S. antwoordt dit op vragen van de statenlet den Zwinkels en Bakker (beiden KVP). De provincie had destijds geen plaats bij Naaldwijk, omdat zij de noodzaak daarvan niet vond aangetoond. De minister gaf het provinciebestuur toen de aan wijzing om dat toch te doen, zo dat de provincie aan de ge meente Naaldwijk de aanwij zing moest geven het streekplan zo te wijzigen dat daarin een deel van Naaldwij ks grondge bied bestemd werd voor een containerhaven. Bijzonder praktisch is deze handige mini-lettertang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen, mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal abonnee is genoeg om in het bezit te komen van dit apparaatje. BILBAO (Rtr) Bij een ex plosie in een munitiefbariek in Galdacano, bij Bilbao, zijn vol gens de voorlopige balans 14 mensen omgekomen. Tien mensen werden zwaar gewond en een honderdtal werd licht gewond. De ontploffing deed zich gister avond voor in een afdeling van de fabriek „Explosivos de Rio Tinto", waar op dat tijdstip 20 mensen werkten. Tot op kilo meters afstand sneuvelden rui ten, terwijl in de directe omge ving deuren en muren werden weggeslagen. Tegen midder nacht had men de brand die op de explosie volgde, onder controle. Volgens deskundigen kan de explosie zijn veroorzaakt door de hoge temperatuur die op het ogenblik in dit gebied heerst, 36 graden. Daardoor zou een hoeveelheid kruit ont brand kunnen zijn. Het aantal slachtoffers had veel groter kunnen zijn als meer van de 500 arbeiders hadden besloten overwerk te verrichten. De meesten gaven echter de voorkeur aan een vrije avond om naar een stie regevecht op de televisie te kijken. (Van een onzer verslaggevers) DEN DOLDER - Emotionele en soms tragische taferelen hebben zich vanmorgen tussen 8 en 10 uur afgespeeld, toen een politiemacht van 100 man verscheen bij de zwakzinnigeninrichting Dennendal, om het paviljoen Lo- rentz te ontruimen. Personeelsleden weigerden het pavil joens huilden en gilden tijdens het politie-optreden, terwijl uniformpetten in het rond vlogen. "We hebben nog nooit zulk afschuwelijk werk moeten doen", aldus verschillen de politiemensen uit Soest, Baarn, Veenendaal en Utrecht, die met de ontruiming belast waren. gaan. Het verzoek kwam van morgen vroeg en tegen 8 uur vei scheen de politie op het ter- re'n, waar eerst auto's, die de toegangsweg blokkeerden, weg gesleept moesten worden. i het bewuste pa- iljoen Lorentz, behorende tot de groep Nieuw Dennendal, van de onlangs ontslagen direk- teur drs. Carel Müller, weigerde iedere medewerking en verzette zich hevig tegen de politie. El ders op het terrein wachtten an dere personeelsleden om de pu pillen van de politie over te ne men. Vele ouders waren van dit al'es getuige. De voor Dennendal dramatische ontknoping kwam vanmorgen na spannende dagen vooraf, waarin het bestuur de ontrui ming van paviljoen Lorentz ge last had en warin de beheerder, professor dr. G.Brenninkmeijer zich tegen de ontruiming ver- Het personeel lc)aard had. Hij had met de ou derraad gisteren een compromis bereikt, om de 40 nog aanwezi ge pupillen met hun begeleiders voorlopig naar een vakantieoord te laten gaan. Het bestuur wei gerde dit, waarna de beheerder iCgen middernacht ontslag nam. ritussen was vannacht duidelijk geworden, dat de politie gereed stond om tot ontruiming over te (Van onze kunstredactie) BLARICUM - De scheiding tussen Joop Oonk en Willeke Alberti, waarvan al eerder sprake was, zal binnenkort een feit zijn. Zij zijn het er over eens geworden, dat zij "als vrienden" uit elkaar Willeke: "We zijn negen jaar ge trouwd geweest en we hebben I samen Danielle. Dat vlak je niet zomaar uit. Joop zal ons regelmatig blijven bezoeken. 1 Familieleden van de arbeiders in de springstoffenfabriek wachten in angst ge spanning op nieuws uit de fabriek.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1