ficidae (3owia/nl Goedkope Arabische benzine? Argentinië na dood van ijmaker Vooruitgano* bij overleg kernproeven KANS OP VIERDE VAK- Van der Hart naar huis DM WITTE POMPEN: Les voor kleuters in tandver zorging CNV-voorzitter Lanser Zes politie auto's jagen op brommer ORGANISATIE SIlBliifllillltlPI!'I' i'i I l!i f'i I'1 nfl lii!i'l I III BUZIÏj MET WITTE HUIS verdien 'n echte Arrestaties na moord BENZINE „BESLECHT" 65e Jaargang No. 19S5I DINSDAG 2 JULI 1974 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden - Directeur- hoofdredacteur: F. J Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.-T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 1S.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal 32,21; jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Laughton In de speelfilmcyclus met Charles Laughton om 21.10 op Ned. II „Getuige k charge". In een van de hoofdrollen Marlène Dietrich. Brandpunt speciaal wijdt aandacht aan de Sahelzone, met name Ni ger en de Toearegs op Neti. II om 20.20 uur. Op Ned. I om 23.00 uur de kansen van Nederland in het wereld kampioenschap. ENIGE tijd REGEN In de avond en nacht regen. Morgen overdag weer opklarin gen. Matige tot krachtige wind ruimend naar zuidwest tot west. Min. temp. omstreeks 13, maxi ma ongeveer 19 graden. Maan: HILTRUP Voor Cor van der Hart is het wereldkampioen schap afgelopen. Van daag reist de assis tent van Rlnus Mi- chels, die zich vooral opwierp als spion bij het bekijken van de toekomstige tegen standers van Oranje, terug naar Neder land. Officieel heet het dat Van der Hart terug keert om zich voor te bereiden op zijn werkzaamheden bij het Belgische Standard Luik, maar algemeen wordt aan genomen dat hij door de "supervisor" naar aanleiding van een of ander meningsver schil naar huis is ge stuurd. Maria Zagalo, de coach van het Brazi liaanse team tegen wie Nederland mor genavond aantreedt, heeft gezegdd te ver wachten dat Oranje de werldcup zal win nen. Na het zien van de wedstrijd tegen Oost Duitsland erken de Zagalo dat Neder land nog sterker op hem was overgeko men dan hij oor spronkelijk had ge- jj dacht. Van de kant van de Argentijnse ploeg is bij het orga- nisatiécomite het ver zoek binnengekomen de wedstrijd tegen Oost Duitsland- die van geen belang meer is daar Neder land, Brazilië, Polen en West-Duitsland zich al als eerste vier plaatsen, een dag uit te stellen in verband met het overlijden van de Argentijnse presidentn Peron. De NOS televisie zal vanavond ektra aan dacht besteden aan het Nederlands elftal. In een ingelaste uit zending, 23.00 uur, Nederland 1, zullen de kansen van Neder land centraal gesteld worden. ROTTERDAM (ANP) De kans is groot, dat de witte I pomphouders binnenkort goedkope benzine op de markt kunnen brengen. De organisatie van vrije Nederlandse brandstoffenhandelaren is volgens eigen zeggen in onder- hadeling met enkele Arabische landen, die erop gebrand zijn goedkoop te kunnen leveren aan een net van benzine verkooppunten in West-Europa. i Het minsterie van Economische Zaken heeft hierover laten we- I ten, dat de vrije brandstoffen- j handel er goed aan zou doen I haar plan voor deze verkoop aan het ministerie voor te leg- I gen. Het zou dan mogelijk kun nen worden, dat de regering de vrije handel financieel helpt om de gigantische aankoopsom op J tafel te kunnen leggen. Intussen blijkt, dat de verkoop j van benzine in Nederland met 15 procent teruggelopen is, ver geleken met april vorig jaar. Dit betekent een daling van on geveer 60 miljoen liter benzine. Petroleum liep zelfs zo sterk te rug, dat de verkoop van 150 miljoen liter naar slechts 31 miljoen terugviel. DEN HAAG Kleuters kunnen voortaan via het ziekenfonds les krij gen in preventieve tandverzorging. Staatssecretaris Hendriks Volks gezondheid heeft meegedeeld dat de tandheelkundige hulp aan zie kenfondsverzekerden is uitgebreid voor kmeren in de leeftijd van twee tot zes jaar. De uitbreiding ligt geheel op het terrein van de preventieve tandverzorging en omvat het verrichten van een mond- reinigng. instructie over modreiniging aan het kind en z jn be geleider, elementaire voedingsvoorlichting gericht op het behoud van het gebit, en instructie over het gebruik van fluoridetabletten en fluorhoudende tandpasta. De kinderen dienen wel in het bezit te ■BHBMgBKB»f_ /EMMMBM Noteer m.i.vRflN als nieuw kwartaal-abonnee: D UII Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar Adres. antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: LEIDSE COURANT Woonplaats: BUENOS AIRES (Reuter-AP-UPI) Algemeen wordt verwacht dat het voorlopig rustig blijft in Ar gentinië nu president Juan Peron overleden is en zijn vrouw Maria Estella Martinez de Peron met de presidentiële macht is bekleed. Er zijn, overeenkomstig een plan voor nationale crises, maatregelen genomen: de gouverneurs van de onderscheidene provincies zijn naar de hoofdstad geroepen. Bij het presidentiële paleis zijn mili tairen met machinegeweren ge posteerd en om het paleis wordt veelvuldig gepatrouilleerd. Intussen heeft generaal Alejandro La- nusse, destijds president van het militai re regiem dat uiteindelijk de terugkeer van Peron mogelijk heeft gemaakt, heeft mevrouw De Peron een brief ge schreven waarin hij zegt: „De macht is Jongen levensgevaarlijk gewond in ziekenhuis Rotterdam Een 19-iarige Rot terdamse jongen is gisteravond levensgevaarlijk gewond ge raakt toen hij, achterna gezeten door maar liefst zes patrouille wagens van de Rotterdamse po litie, tegen een lesauto reed, Volgens de politie was de jongen doorgereden bij een verkeers controle. In de buurt waar de achtervol ging zich afspeelde, spreekt men schande over het optreden van de politie. „Het leken wel een stelletje cowboys, geen won der dat zo'n jongen in paniek Bij een poging de bromfietser via een andere route de weg af te snijden, veroorzaakte een van de politicwagens nog bijna een aanrijding met een personenau to. Kalm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voorzitter J. Lanser van het CNV sluit niet uit, dat er een vierde vakcentrale tot stand komt in Ne derland, al juicht hij zo'n ontwikkeling niet toe. In een vraaggesprek met het blad „Lijn en Staf" van de Neder landse Centrale van Hoger Personeel stelt hij, dat in de Raad van Overleg voor Mediaal en Hoger Personeel de klem voor een nieuwe vakcentrale zit. De heer Lanser erkent, dat zich in het kamp van de categorale organisaties spectaculaire ont wikkel ngen voprdoer.; de bon den van mediaal en hoger per soneel groeien steeds verder naar elkaar toe. Hij vindt, dat •men categorale organisaties niet onder alle omstandigheden behoeft te aanvaarden maar als ze een heel duidelijke plaats hebben veroverd en reëel en constructief willen meedenken en meepraten en bereid zijn tot samenwerking dan moet men ze in het overlegbestel een plaats toekennen. Een vierde vakcentrale wil de heer Lanser echter liever niet, want een scheiding tussen uit voerende en leidinggevende ar beid zou in strijd zijn met zijn visie dat alle werknemers het samen moeten doen. „Ik zou niet gelukkig zijn met een hori zontaal gelaagde vakbeweging, maar als realist zeg ik: het gaat mogelijk wel die kant op". De heer Lanser plaatste nog vraagtekens bij de federatie, die NW en NKV tot stand willen brengen. Men zal het volgens hem nog moeilijk krijgen met de vele wensen, die de aange sloten bonden hebben geuit. Die bonden zullen waarschijnlijk minder hecht samengaan als de centrales beogen. Hij zei het te betreuren, dat nu het CNV niet aan die federatie meedoet de vakbeweging in verschil lende kampen wordt verdeeld. In Utrecht zijn vier miljoen kal meringstabletten spoorloos ver dwenen. Prinses uit ziekenhuis O O Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. SOESTDIJK (ANP) Prinses Irene heeft vandaag met haar aller jongste dochter Marina Carolina het Sint Radboudziekenhuis verla ten. Zij zal met dochter en prins Carlos nog enige tijd op paleis Soestdijk verblijven, alvorens naar Frankrijk terug te keren. MOSKOU (AP) Het Witte Huis heeft gisteravond te kennen gegeven dat er „goede vooruitgang" is geboekt bij het overleg over het beperken van de ondergrondse kernproeven. De perschef van het Witte Huis Ronald Ziegler zei dit tegen journalisten kort nadat president Nixon was teruggekeerd in Moskou na een kort bezoek aan Minsk. De wooiovee.der van het V/.tte Huis besadrukte dat er nog over het onderwerp van de beperking op de on.ie. g.ondse kernproeven moest worden onderhandeld, maar zijn ii misme viel niet te ontkennen. De president en mevrouw Nixon hebben in Minsk kransen ge legd bij twee oorlogsmonumenten. In Minsk werd de dertigste verjaardag gevierd van de bevrij ding van de stad van de Duitse bezetting. Tussen de 15.000 en 20.000 mensen waren aanwezig om Nixon te begroeten. Nixon zal vanavond een toespraak houden tot het volk van de Sovjet-Unie die direct door de televisie zal worden uitgezonden Ze zullen wel bij de voetballief- hehhors f r;»n onhnmen BAARN (ANP) De politie te Baarn heeft gisteren twee inwoners uit deze gemeente aangehouden op verdenking betrokken te zijn ge weest b'j de wurgmoord op een 71 j--ge w~:'üwr. r'--i.-r werd gisteren gevonden, maar is vermoedelijk zaterdag reeds om het leven gebracht. De Baarnse politie ging tot aanhouding van de twee mannen over. na enige tips uit de omgeving. men voor een mogelijke militaire staats greep. De vakbondleiders hebben een algehele staking afgekondigd tot woensdagnacht als Peron eenmaal begraven is. Alleen in zeer vitale bedrijven gaat het werk Juan Peron overleed gisteren laat in de middag op 78-jarige leeftijd aan een bronchitis met complicaties. Zijn vrouw die al eerder als president was beëd:gd kondigde zelf zijn overlijden aan: „Hij gaf zijn leven in een brandoffer. Tot het laatst heeft hij gewerkt voor de eenheid van de natie, het continent en de we reld...." in de handen van de ware vertegen woordigers van het volk en niemand be ter dan zij hebben de eigenschap de be slissing te nemen, die op dit moment de beste is". Waarnemers zien in deze brief een poging om de vrees weg te ne- Zijn stoffelijk overschot is vandaag overgebracht in de nationale kathedraal waar een mis werd opgedragen. Daarna werd hij^ opgebaard in het grote Con gresgebouw. Morgen heeft de bijzetting plaats in de*^taftombe van zijn vader, Tomas Peron, op het kerkhof Chacarita in Buenos Aires. Oe freule is even naast haar beeld gaan zA en om de gel jkenis te sic.dams-café- decor (ónder) en ook de schrijver Aloxarder So'zjenitsyn is in was ver eeuwigd. Maria Estella Martinez de Peron, de nieuwe presi- Argentmië op het ogenblik dat zij het overlijden van Juan Peron Drie nieuwe beelden vullen s ids gisteren de collectie van het museum van Madame Tussavd n Amsterdam aan. Boven Freule Wttewual van Stoetwagen. JOHANNESBURG (Reuter) Twee Afrikaanse voetgangers, die zondag tijdens een ruzie met een blanke automobilist met benzine werden overgoten en in brand gestoken, zijn met ernsti ge brandwonden in een zieken huis opgenomen. De politie deel de mee, dat gezocht wordt naar de onbekende automobilist die wegrëed nadat hij op straat in Johannesburg ruzie had gekre gen met de twee Afrikanen, een blik benzine over hen uitgoot en er een lucifer naar gooide. Rotterdam De 18 vertegen- I woordigers van de beroepen- en zakengids De Gouden Gids, die vorige week vrijdag bij het in gaan van hun vakanties van de directie te horen kregen dat zij maandag gewoon op hun werk werden verwacht, omdat de I voorgeschreven omzetten niet waren gehaald, mogen nu toch I met vakantie.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1