Onstuitbare opmars Agostini bezorgde MV dubbel verlies Machine Van Kesse te vermogen Van Lennep ook in merkenrace niet bij eersten MAANDAG 1 JULI 1974 A 6 33 -H u» i sa i w.kTsHr-j «T,» i i .<4 i ZELTWEG De Fransen Henri Pescarolo en Gerard Lar- rouse hebben met een Matra de 1000 kilometer van Zeltweg (Oostenrijk) gewonnen, de zesde race voor het wereldkampioen schap merken. Gijs van Lennep kwam met zijn Zwitserse part ner Herbert Miiller niet verder dan de zesde positie. De 1000 kilometer van Zeltweg heeft niet, zoals was verwacht, de dubbele -overwinning voor Matra opgeleverd. Het heeft er overigens wel lang naar uitge zien, maar in de laatste ronden moesten de Fransen Jean Pier re Beltoise en Jean Pierre Ja- rier naar de spits en verspeel den zodoende hun tweede positie aan de Alfa Romeo van de Ita lianen Andrea de Adamich en Carlo Facetti. De Westduitser Rolf Stommelen had pech, want zijn partner Carlos Reutemann vloog halverwege de race met zijn wagen uit een bocht en moest toezien hij zijn dure Alfa Romeo vlam vatte. Gijs van Lennep en Herbert Miiller ver- toefden in de eerste fase nog in de kopgroep, maar hun "Carre- ra-Turbo kon de Matra's en Alfa Romeo's bij lange niet vol gen. De zege van Pescarolo en Larrouse stond eigen-lijk reeds na enkele ronden vast. Opper machtig bleven zij doorgaan en zij zijn geeen moment in gevaar geweest De uitslag Is: 1. Pescarolo/Larrouse (Fra) met Matra 4 uur, 51 minuten en 20.27 seconden (Rem. snelheid 206.95 km/uur). 2. De Adamlch/Fa- cettl (It) met Alfa Romeo op drie ronden. 3. Beltolse/Jarler (Fra) met Matra op vier ronden. 4. Bell/Hall- wood (Eng) op 4 ronden. 5. Merza- rlo/Ickx (It/Belg) op 18 ronden. 6. Van Lennep/Müller (Ned-Zwl) met Porsche Carrera-Turbo op 19 ron den. De stand In het toernooi om de we reldtitel voor merken Is: 1. Matra 100 punten: 2. Alfa Romeo 65; 3. Porsche 57; 4. Gulf Ford 55. SELECTIE Y00R HONKBALWEEK HAARLEM De Nederlandse se lectie voor de Haarlemse honk- balweek zal bestaan uit 21 spe lers onder wie de Spartaan Ha milton Richardson die boven dien optreedt als assistent coach met Kees Bruin naast de Amerikaan Ernie Meyers die als hoofdcoach zal fungeren. In de week voorafgaande aan de Haarlemse honkbalweek zal de Nederlandse selectie in trai ningskamp gaan. Aan de Honk balweek zullen deelnemen Cu ba.De Sullivans,- Arizona en USEF (een team van in Euro pa gelegerde Amerikaanse mili tairen). De 21 geselecteerden zijn: H. Augustinus, A. Truman, P. Smit, W. Remmerswaal, F. Neuteboom. J. D. Leurs, C.- Ur- banus, R. Briesen, B. Fakkers, P. Koster, J. van Westrenen, J. Sival, F. Smith, F. Beckers, L. Naaktgeboren, H. van de Berg, H. Jenken, B. Eigendaal, W. Hageman. H. van der Vaart en B. Richardson. Skivlieger viel dood VERBIER De 38-jarige Zwitser Roger Staub, winnaar van de reuzeslalom tijdens de Olympi sche winterspelen van 1960 in Squaw Valley, is bij een ski- vliegpoging doodgevallen. Hij viel van een hoogte van 150 me ter, doordat zijn Delta-vormig zweeftoestel mret functioneerde. Behalve Olympisch goud won Staub bij de wereldkampioen schappen in 1958 te Bad Gastein ook een zilveren en twee bron zen medailles. ASSEN Toen Giacomo Agostini vorig jaar voor het eerst sinds 1965 naast de wereldtitel 500 cc greep (stalgenoot Phil Read ging toen met de hoogste eer strijken) hield de dertien- voudige wereldkampioen het verder wel voor gezien bij zijn Italiaanse werkge ver graaf Dominico Agusta en nam tot ontzetting van zijn Italiaanse fans de wijk naar de grote concur rent Yamaha. De twee-een heid Agostini-MV leek im mers onverbrekelijk? De pessimisten leken aanvan kelijk het grootste gelijk van de wereld te zullen krijgen want in de tot af gelopen zaterdag gereden races om de wereldtitel in de halve liter klasse, kwam Ago tot weinig in drukwekkende verrichtin gen: alleen in de Oosten rijkse Grand Prix reed hij ouderwets wat hem de overwinning en vijftien punten voor de wereldtitel oplverde. Dat waren ook de enige punten die tot zaterdag achter zijn naam stonden in het wereldklas. 'sement, want in de overige tol dan toe gereden vier races kwam de 31-jarige Italiaanse grootmeester of niet aan de start, of niet aan de eindstreep doordat de nieuwe watergekoel- de vier cilinder Yamaha be zweek onder het geweld waar mee Agostini hem de circuits rondjoeg. In Assen zou het gebeuren. Op de door 125 duizend toeschouwers overbevolkte hei rond de 7,7 km lange Drentse racepiste, met in het achterhoofd de herinnering aan vorig jaar toen Agostini, I Read en Lansivuori elkaar in Agostini stijlvol in actie tijdens zijn achtervolging van Read, tijdens welke hij een nieuw ronderecord vestigde en als eerste coureur onder de drie minutengrens dook. een buitengewoon spektakulaire race tot het uiterste opjoegen, twijfélde men er niet aan of de wedstrijd in de halve literklasse zou ook deze keer het absolute hoogtepunt worden van de As ser TT die tot dan toe weinig echte strijd te zien had gege ven. Daar de-' winnaars in de voorafgaande races steeds op al te gemakkelijke wijze naar de zege waren gesneld. In de lichtste klasse was het vel schil tussen de verrassende Herbert Rittberger en favoriet Henk van Kessel tot buitenspo rige proporties uitgegroeid en Het zag er aanvankelijk niet ook Bruno Kneubühler had zich in de klasse 125 cc al spoedig buiten bereik van de concurren tie gereden. In de kwartliter- klasse leidde de verrassend sterk rijdende Italiaanse cou reur Walter Villa van starttot finish. En ook in de klasse 350 cc was de aardigheid er gauw af toen Agostini zonder concur rentie van MV, dat zo gebrand is op prolongatie van de wereld titel in de zwaarste klasse da* het de 350 cc voorlopig maai laat schieten, in de tweede ronde de kop had genomen. uit de MV op het Asser circuit een smadelijke nederlaag zou lijden. Phil Read en Giacomo Agostini stonden naast elkaar op de eerste startrij. Daar was ook oen plaats gereserveerd voor Yamaha's tweede man Teuvo Landivuori die de snelste trainingstijd had gedraaid. Het kwartet op de eerste rij werd gecompleteerd door Barry Shee- ne met een fabrieks Suzuki. De tweede brullende Italiaanse viertakt, bemand door MV's tweede man Gianfranco Bonera (leider in de strijd om de we reldtitel) stond op de tweede rij. Read en Bonera kwamen na de eerste omloop als eerste en tweede door maar al in de tweede ronde wisten Agostini en Lansivuori Bonera voorbij te steken. Phil Read leek op de weg naar een duidelijke zege. want iedere ronde wist hij zijn voorsprong wat verder uit te bouwen wat steeds gepaard ging met het verbeteren van he> ronde-record van Assen. Read bracht dat in de vierde ron de op 3.01.8. Toen echter barstte het geweld eerst goed los: Agos tini begon aan een onstuitbare opmars. In de zesde ronde draaide hij 3.00.5 (een gemiddel de snelheid van 153.622 km. per uur). In de daarop volgende ronde had ,,Ago il Magnifico" Read te pakken dankzij een fa belachtige rondetijd van 2.59.8 (gemiddeld 152.260 km per uur). Dat was de eerste keer in de historie van het Asser-circuit dat een rijder erin slaagde on der de drie minuten te blijven. Vanaf dat moment stoof Agosti ni onbedreigd op zijn 115de Grand Prix zege af. Hij kreeg daarbij een goede rugdekking van ,,Eeppi" Lansivuori, de ta lentvolle Fin die erin slaagde zo wel Phil Read als Gianfranco Bonera op ruime afstand achter zich te houden. Een complete nederlaag dus voor MV Augusta in deze enerverende rit waarir Piet van der Wal als eerste Ne derlander eindigde met de twaalfde plaats. In het altijd spectaculaire sluit stuk van de Asser TT in de klasse zijspannen spitste de strijd zich voornamelijk toe op een hevig gevecht om de leiding tussen de Duitse equipes Schwarzel-Kleis en Anders-En- gelhardt de huidige wereldkam pioenen. Vier ronden lang vochten deze twee combinaties adembene mende duels uit. Werner Schwarzel had klaarblijkelijk toch te veel gevergd van zijn angstaanjagend huilende König waarvan het geluid meer de in druk wekte een krachtbron aan boord te hebben van een 50 cc machientje dan van een zware zijspancombinatie. Klaus An ders proditeerde dankbaar van de panne van zijn landgenoot en stuurde de Busch-BMW naar de overwinning. De enige Neder landse equipe de gebroeders Cees en Jan Smit slaagden er in de wedstrijd uit te rijden. Zij eindigden op de laatste plaats en mochten daardoor toch op het ereplatform plaatsnemen om de prijs on ontvangst te ne men voor de beste Nederlandse prestatie. JAN OLDENBURGER Sportwereld WEIJMOUTH De Nieuwzeelan- der Bilger heeft gisteren de tweede wedstrijd in de Flying Dutchman klasse tijdens de Olympische week van Weij- mouth gewonnen. Beste Neder lander was Fred Imhoff, die ne gende werd. Hans Stuck als winnaar afgevlagd ROUAAN De Westduitser Hans Stuck heeft gisteren met een March BMW in Rouaaan een race voor Formule Il-wagens gewonnen na van start tot finish te hebben geleid. De wedstrijd werd onder bijzonder slechte omstandigheden gehouden af wisselend zon, harde wind en slagregens en mede gezien de Kwalijke reputatie van het circuit, wilden de coureurs na vijf ronden stoppen, omdat ze het te gevaarlijk vonden. Ieder een wend gedwongen om een pitstop te maken voor het wisse len van banden. Niettemin ging de race door en nadat de hele meute nog eenmaal een pitstop had gemaakt voor droog-weer- banden werd Stuck als winnaar afgevlagd met een tijd van 1 uur 19 min. 4 sec. over de 37 ronden (205 km.). Als tweede fi nishte de Engelsman David Purley met een Chevron BMW in 1.19.53 en derde was de Fransman Leclerc met een elf 2 BMW in 1.21.04. Kanoërs op de vierde plaats BELGRADO Tijdens internatio nale kanowedstrijden in Belgra do is de Nederlander Arend Bloem met Lo Jacobs dit week- ende in de K2-10.000 meter als vierde geëindigd. Dït was de beste prestatie van de Neder landse kanovaarders. De plaatsingen van de Nederlandse deelnemers waren: Heren: K-2 500 meter: 5. Bloem-Ja cobs 1.44.5. K-2 1000 meter: 9. Bloem-Jacogs 3.38,8, K-2 10.000 me ter- 4 Bloem-Jacobs 46.02.3. K-4 10.000 meter: 6. Tlelkema-Van der Doe-Bax-Keetman 43.46.0, K-l 10.000 meter: 6. Keetman 52.10.8. Giücomo Agostini, ook wel eens de Italiaanse Gouden Boy genoemd, heeft meestal niet te klagen over belang stelling van vrouwelijke supporters. Deze twee schonen laten zich bereidwillig tegen de brede tors van Ago drukken. Henk van Kessel kwam in Assen niet verder dan de tweede plaats. Hij schreef deze lichtelijk teleurstellende prestatie toe aan te weinig vermogen van zijn machine. 5SEN Henk van Kessel reageerde de teleur stelling over zijn tweede plaats af. De coureur uit Mill, die zo> graag had willen bewijzen dat een Ne derlander ook op Assen kan winnen, spuide zijn kritiek op Kréidierbaas Van Veen. „Ten opzichte van andere jongens kwam ik vermogen tekort", zei hij met een verbeten gezicht. „Van Veen verlangt dat je minstens bij de eersten zit, maar hij vergeet dat er dan wel iets aan de Kreidler moet gebeuren. Ergens moet meer vermogen worden weggehaald want anders heeft het geen zin. Maar dat is niet mijn taak. Als je niet meer experimenteert, kom je er niet. Zaterdag was de machine niet snel genoeg en ook het accelereren liet veel te wensen over. En dan verlies je, want de andere jongens krijgen steeds beter materiaal". Door de tweede plaats bleef Henk van Kessel de leiding in het klassement om het wereldkampioen schap met een veilige voorsprong behouden, want de winnaar van de 50 cc klasse in Assen, Herbert littberger, hd nog weinig punten. De Westduitser kan echter voor Henk van Kessel een gevaarlijke :oncurrent worden, want zijn machine is op het moment sneller. Rittberger nam na de eerste ron de de leiding. Henk van Kessel mocht slechts even de kop overnemen, waarna de Westduitser steeeds verder van de concurrenten wegliep. Henk van Kessel: ,,De eerste drie ronden heb ik risico's ge nomen om Rittberger bij te houden. Je weet wel, later afremmen voor de bochten en dat soort din gen. Maar daarna heb ik het kalmer aan gedaan, omdat ik liever twaalf punten voor het wereldkam pioenschap heb dan helemaal niets". Herbert Ritt berger werd dan ook niet meer bedreigd en zege vierde gemakkelijk. De snelle coureurs zullen weinig hebben gemerkt van de valpartij in de eerste ronde. De drie ren ners waren erbij betrokken, waaronder de Neder lander Nico Polanen, die met een ernstige hoofd wond naar het Wilhelminaziekenhuis in Assen werd vervoerd. Ook de Duitser Ludwig Fassbender moest naar het ziekenhuis met een beenwond, terwij, zijn landge noot Ingo Emmerich (tot dat moment op de derde plaats in het klassement voor het wereldkampioen schap) er met enkele schaafwonden afkwam. Er waren in de 50 cc.-klasse nog meer valpartijen. De snelste man in de training de Westduitser Thurow, viel in het begin af, maar kon de race toch nog uit rijden. Jan Bruins, de Jamathi-rijder, zag Thurow vallen. ,,Hij was me juist met een geweldige vaart voorbij gegaan, toen hij in de eerstvolgende bocht onderuit ging. Ik zag hem glijden,- maar ik kon hem gemakkelijk ontwijken", vertelde Jan Bruins, die de eer van Nederland verdedigde door op de derde plaats beslag te leggen. ,,Er had meer inge zeten", zei de garagehouder uit Deventer. ,,Ik had echter een zeer slechte start, waaraan dat ligt weet ik niet, want in de tien jaar dat ik rijd heb ik- altijd een goede start gehad. Daardoor kwam ik in de achterhoede terecht en moest ik de langzame jongens inhalen". Jan Bruins lukte dat aardig al had hij moeite met Julien van de Zeebroeck, omdat de machine van de Belg sneller accelereerde. Hij ging er voor de bocht langs,maar werd daarna weer gepasseerd. Jan Bruins: „Bovendien stootte ik met mijn knie nog een paar keer het contact uit en dan draai je een slechte ronde". De coureur uit Deventer rukte langzaam maar zeker naar voren. Achtereenvol gens passeerde hij Lars Petersson, Hans Hummel, Julien van de Zeebroeck en keek Rudolf Kunz in de rug. Ook de Duitser kon het niet lang volhou den. Jan Bruins maakte de achterstand goed en twee ronden voor het einde passeerde hij Kunz. De derde plaats kwam niet meer in gevaar. „Het was jammer van die slechte start, want anders had ik Henk van Kessel ook gepakt. Van Kessel kwam geen enkele keer onder 3.40, terwijl ik als snel ste ronde 3.38.4 draaie. Desondanks was het voor mij een goede race, want op Assen had ik nog nooit eerder een derde plaats behaald". Door die klassering is Jan Bruins gesponsord door Parade Tapijt uit Soest opgerukt naar een gedeelde tweede plaats in het klassement voor het wereldkampioenschap. „Henk van Kessel is voor mij nieit in te halen. In de Grand Pnix van Zweden en Finland willen we nog uitprobere. En dan draai je niet vooraan. Zondag op Franchorchamps valt met sturen niets goed te maken. De snelste machine wint en dan kan het voor Henk en mij wel eens moeilijk worden. Vooral nu Thurow en Rittberger over motoren van dezelfde klasse be schikken". BEN IMMINK Peter Gethin Giacomo Agostini kon weer breeduit lachen. De Italiaan legde eindelijk weer eens beslag op de eerste plaats. Naast hem Piet van der Wal, de beste Nederlander die het hele schouwspel wat onwennig ondergaat. won op Monza MONZA De Britse coureur Pe ter Gethin heeft gisteren op het circuit van Monza met een Che vron B 26 de Lotterierace voor formule 5000-wagens gewonnen. Hij legde de 40 ronden (231,5 kilo meter) af In 1 uur, 5 minuten, 57,8 seconden af, hetgeen een gemiddelde snelheid betekent van 210,298 km per uur. De Belg Teddy Pilette, eveneens rijdend in een Chevron B 28, werd tweede op 35,5 seconden voor de Brit Bob Evans, die met een Lola 1,38 minuten moest toegeven.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9