Cees Priem in ziekenhuis door falende organisatie Grote Onbekende op Wimbledon zorgde voor een grote verrassing IRENA SZEWINSKA TWEEDE VROUW OP HONDERD METER ONDER DE 11,0 ROLF THURG IR DERDE R0RDE MAANDAG 1 JULI 1974 A 8 (Van onze verslaggever) SAINT MALO Het Frans-Engel se weekeinde van de Tour, dat zaterdag zo goed voor de Fri- sol-ploeg was begonnen, eindig de gisteren in een afschuwelijk- se deceptie, Cees Priem, negen de in de eindsprint van de der de etappe, smakte vlak over de streep tegen het asfalt. Delepine was in contact gekomen met een cameraman, die zijn werk deed alsof er niet tachtig ren ners in volle sprint op de streep afkwamen. Priem kon een bot sing niet voorkomen, Van Kat wijk en De Meyer vlogen over Delepine en de cameraman heen. Voor Priem waren de ge volgen het ernstigst. Zondag avond werden van hem in het ziekenhuis van Sant Malo rönt genfoto's gemaakt. Meteen breuk in zijn bekken moest de Nederlandse kampioen in het ziekenhuis achterblijven. De an dere drie konden na behande ling naar hun hotels, Piet van Katwijk met zes hechtingen bo ven zijn linkeroog. De valpartij van gisteren was het rechtstreeks gevolg van een fa lende organisatie. De Tour, die tot voor kort kon pratgaan op perfecte afzettingen, is niet lan ger een gebeurtenis waarin de renner centraal staat. De orga nisatie draait om geld en dat lijkt het enige dat nog belang rijk is. Felix Levitan verkocht zijn circus aan Engeland en dwong zijn circus tot urenlange reizen per vliegtuig en bus. De mecaniciens moesten na de rit ten van vrijdag en zaterdag in de late avond hun werk doen aan boord van de veerboot. De 20.000 toeschouwers in Plymouth hebben de renners als circus- paarden hun ronden op het cir cuit zien maken, maar 24 uur later was niemand ter plekke om er voor te zorgen dat de eindsprint voor de artiesten vei lig zou zijn. De Tour lijkt te groot om lering te trekken uit wat eerder dit seizoen gebeurd is. Cyrille Gui- mard brak door een botsing met een fotograaf in Bandol in de rit Prijs-Nice zijn pols omdat er niet voor een goede afzetting was gezorgd. De orga nisatie faalde opnieuw in zijn werk bij de Midi Libre. Een auto kon in Valras op het par koers blijven staan, op de me ters waar de renners voluit sprintten. Joop Zoetemelk on dervindt nog steeds de gevolgen van die nalatigheid, de Belg Pol Lannoo wordt nog in een zieken huis verpleegd. Slachtoffer Cees Priem was het slachtoffer in Saint Malo. De Nederlandse kampioen ligt met een breuk in het rechtergedeelte van het bek ken bet ziekenhuis van Saint Malo. Hij zal daar tenminste nog twee dagen moeten blijven, voor hij met een ambulance-au to naar Zeeland kan worden te ruggebracht. Hij is de derde vooraanstaande renner die zijn seizoen vergald zag door lalatig- heden van de organisatoren en de Franse politie. Het ongeluk van Priem moet na tuurlijk ook van invloed zijn op de komende prestaties van de Terwijl de renners nog met gebogen ruggen over het stuur „hangen" richt Henk Poppe zich triomfantelijk op. Hij gaat de geschiedenis in als winnaar van de tweede etappe van de Tour, op Brits grondgebied verreden. Frisol-ploeg, die in de eerste da gen van de ronde van Frankrijk het bewijs heeft gegeven van de kwaliteit van de jonge generatie Nederlandse profs. Juist een dag na het succes van Poppe komt de tegenslag extra hard aan. ,,Ik voelde", vertelde Piet van Katwijk", „dat er wat ging gebeuren." Cees Priem, die door de andere renners maar net- kon worden ontweken, was niet in staat te spreken. De pijn, en de zekerheid dat deze goed begonnen ronde voor hem was afgelopen, sloten de mond van de toch al weinig spraakza me Zeeuw. Zelfmoord Van Katwijk: „Midden In de sprint keek ik in een flits naar voren. Ik zag die cameraman staan. Ik had kans om te win nen. Eerlijk. Maar op dat mo ment sloeg de angst in mijn be nen. Ik durfde niet meer door te zetten om Delepine voorbij te komen. Ik hield in. Sprinten heeft zijn normale risico's. Dit was zelfmoord geweest." Onmiddellijk na de valpartij brak paniek uit. De agenten, die had den toegestaan dat de fotogra fen en cameramensen de brede weg vlak voorbij de streep tot een moordende trechter hadden versmald, begonnen op slag de weg schoon te vegen. Zelfs Jac ques Goddet, de bejaarde Tour directeur, werd ruw in de hek ken gesmeten. Voor Cees Priem, die onmiddellijk op be vel van de vroegere tour-arts Pierre Dumas op een brancard in de ambulance werd gelegd, was het allemaal te laat. Zijn debuut Jn de Tour de France was afgelopen op de vierde dat er werd gereden. Voor de ploeg had hij 1200 franken (bij na 700 gulden verdiend), hij stond op de zestiende plaats in het algemeen klassement op minder dan een minuut a gele trui drager Jos Bruyère Eddy Merckx. Het weekeinde is bepaald door twee eindsprints. In 350 kilome ter wedstrijd heeft geen renner, geen groepje, een voorsprong van meer dan enkele honderden meters kunnen nemen. Er is bij vlagen zeer hard gereden, maar de werkelijke strijd ontbrandde slechts op de plaatsen waar ex tra-seconden waren te verdie- tien. Zowel bij de premiesprints als in de slotgeveohten streed Merckx mee. Het lijkt erop als of hij zijn ploeggenoot Bruyère zo snel mogelijk uit de trui wil rijden. In ieder gevad is zeker dat zijn vazallen en hij zelf tot nu toe de koers vast in handen hebben. Fedor den Hertog er voer dat gisteren toen hij met zeven anderen weg was. Vrijwel voortdurend op kop rijdend, sloeg hij een gat van ruim 30 seconden. Toen berustte hij in de onwi] van voornamelijk de Moltexii's, Geschiedenis Henk Poppe, pas 21 jaar, heeft zaterdag geschiedenis geschre ven in de Ronde van Frankrijk. Hij werd niet alleen de renner die het eerste echte criterium in de Franse Ronde won, hij was bovendien de machtigé triomfa tor van de eerste rit die de Tour in Engeland heeft gereden. Met zijn overwinning heeft Poppe tevens het Nederlands kam pioenschap van Cees Priem „bevestigd". Temidden van de sterkste concurrenten heeft hij aangetoond dat in de ploeg van Piet Liebregts tenminste een sprinter van grote klasse zit. De ploegleider was dolgelukkig met het bewijs dat Poppe leverde. Hij heeft ook bewust gewerkt naar deze prestatie. Voor de start deelde Liebregts zijn ren ners mee dat voor deze etappe niet de gebruikeflijke overwin ningspremie van 1000 gulden aan de normale prijs zou wor den toegevoegd, maar dat hij het dubbele bedrag beschikbaar zou stellen. Rolf Thung, de enige speler die in het tennis jaar boek ontbreekt, was zaterdag een veelbesproken figuur op Wimbledon. Hij versloeg de halve finalist van vorig jaar Alex Mayer. (Van onze verslaggever) LONDEN Een Holland festival. Daarmee werd de eerste week van Wimbledon afgesloten. Tom Okker door naar de laatste zestien, Rolf Thung nog zonder setverlies een eer die hij deelt met sterren als Newcombe, Ashe, Tanner en Smith en Tine Zwaan, die een ronde opschoof. De zon, die zaterdag voor het eerst op Wimbledon acte de présence gaf, had een oranje rand. De vraag wie zater dag beter voor de dag kwam: Tom Okker op het centre- court tegen Cliff Drysdale of Rolf Thung op baan dertien tegen Alex „Sandy" Mayer, is academisch. Beide tegen standers van de Nederlanders hebben één ding gemeen: zij zijn beiden halve finalist op Wimbledon geweest. Drysdale in 1965 en '66, Alex Mayer vorig jaar. Voor de rest zijn het eikaars tegenpolen. Drysdale is een man, die alles al heeft meegemaakt: welgesteld en verzekerd van een goed be staan als „touring pro" van de Lakeway tennisranch in Texas. Mayer daarentegen is een van de hongerige jongeren: pas af- studeerd op Stanford staat hij nu klaar om het grote geld te verdienen. Tot dusverre heeft hij al zijn prijzengeld, met inbe grip van de 30 k 40.000 dollar, die hij tijdens het Amerikaanse indoorcircuit verdiende, moeten afstaan. Zo bezien was niet al leen in oijfens uitgedrukt de overwinning van Rolf Thung op Mayer (9-7, 6-2, 6-3) van beter gehalte dan die van Tom Okker op Drysdale (4-6, 6-3, 6-3, 6-3). In termen van voorspelbaarheid was het onderscheid nog veel groter: van de min of meer ver wachte zege van Okker, tot de daverende verrassing, waarvoor Thung zorg droeg. De 22-jarlge Hilversummer was waarschijnlijk de enige, die in de mogelijkheid van een over winning heeft geloofd. Hij is Wimbledon's grote onbekende. Komt als enige niet voor in hef grote tennis jaarboek. Zijn gehele internationale carrière omspant negen maanden: de trip naar India, het WCT-toer- nooi in Rotterdam, de Davis Cup en nu Wimbledon, waar hij er als enige prat op kan gaan, al vijf partijen te hebben ge wonnen (als men de kwalificatie meerekent). Een bliksemcarriè re, mogelijk geworden door een redelijke techniek, maar meer nog door de mentale instelling. „Ik heb tegen iedereen een kans", is zijn filosofie. „Als je er van uitgaat dat je tegen de grote jongens misschien een set je meepakt, kun je wel ophou den. Juist als je een set wint, moet je je dubbel concentre ren". Onvervaard knalde hij er op los, de linkse service ver weg zwaaiend naar rechts, de returns snel en riskant nemend. Tennis op gras is niet voor de terughoudenden, maar voor de durfals. Dat heeft Thung zich ingeprent. Niet. alleen bij voet bal, maar ook bij tennis is de aanval nog altijd de beste ver dediging. Mayer, die vorig jaar op Wimbledon Nastase versloeg, heeft geen schijn van kans ge had. Hij deed zijn best, maar toen hij heel de lange eerste set geen doorbraak kon forceren, hoewel Thung verscheidene dubbele fouten sloeg, knakte er iets in hem. Hij vond zich in de zestiende game terug op 040, werkte twee setpoints weg, maar maakte toen een dubbele fout. Thung begon steeds beter te draaien. Onverbeterlijk Zeven games achtereen werden zijn prooi van 2-2 in de tweede tot 3-0 in de derde. Zijn eind sprint was onverbeterlijk: drie aces achtereen, gevolgd door een winnende volley. Vandaag mag hij proberen de eerste geplaatste speler uit het toernooi te verwijderen. Tom Gorman, de nummer elf is dan zijn tegenstander. „Ik heb hem één keer zien spelen. In de fina le van Rotterdam. Hij serveerde toen goed en was razendsnel. Ik zal eens bij Tom Okker infor meren hoe ik het beste tegen hem kan spelen. Tom Okker zelf heeft vandaag vrij. Hij moet wachten op de partij Pat- tison-Metreveli o m te weten wie hij in de achtste finales als te genstander tx-eft. Atleten krijgen twee pyramides MONTREAL De mist rond het te bouwen Olym pisch dorp in Montreal is opgetrokken. Het worden twee pyramides met sa men 932 woningen. De aannemer, die het com plex van 120 driekamer woningen, 416 tweekamer woningen, 276 eenkamer woningen en 120 studios gaat bouwen heeft het vanaf 15 mei gratis ter beschikking gesteld aan het organisatiecomité voor de spelen. Elke woning heeft een ter ras met een stuk sola rium. De totale kosten van het dorp bedragen 30 miljoen gulden. Over een derde pyramide, die als centrum zou moeten die nen wordt nog gesproken. In Montreal is inmiddels ook de bouwvergunning afgegeven voor het Olym pisch Stadion. Haico Scharn gaat nog aan kop van het gezelschap van atleten. Toch zou hij er weer niet in slagen om de limiet voor de EK in Rome te halen. WARSCHAU - Irena Szewinska met 22.0 en 49.9 seconde wereldrecord houdster op de 200 en 400 meter was het afgelopen de grote ster van de drielanden atletiekwedstrijd Polen—Groot BrittanieCanada in Warschau. De Poolse maakte duidelijk dat de Oostduitse Renate Stecher nu ook moet gaan vrezen haar wereld- en Europese recird op de 100 meter (10.8) krijt te raken. Als tweede vrouw ter wereld liep Irena Szewinska in Warschau de 100 meter binnen de elf secon den: 10.9. Zij won ook de 200 meter In 22.4 sec., slechts viettiende van haar wereldrecord. Een voortreffelij ke prestatie leverde ook Leszek Wodzynski, die met zijn 13.3 sec op de 110 m horden slechts een- tiende verwijderd bleef van het Europese record, dat met 13.2 sec in handen is van Martin Lauer (W.-Dld.) en Guy Drut (Fra.). Bakers field - De 22-jarlge Debra Sapenter uit Texas heeft zater dag tijdens de Amerikaanse da- mes-atletiekkampioenschappen te Bakersfield in Californie het wereldrecord op de 440 yards, dat met 52.2 sec sinds 13 augus tus 1972 op naam staat van de Amerikaanse Kathy Hammond, geevenaard. Zij versloeg in haar race, die werd gelopen bij een tempera tuur van 40 graden in de scha duw, Sheila Coates en de oud- wereldrecordhoudster op de 400 meter, de Jamaicaanse Marilyn Neufville, die respectievelijk als tweede en 'erda finishten, bei den in 53.6 sec. PRAAG - De Tsjech Miroslav Ko- dejs heeft zaterdag te Praag een Europees record gevestigd op de 440 yards horden. Hij liep de afstand in 49.4 sec. en bleef daarmee zeventiende se conde onder het sinds 15 okto ber 1961 met 40.1 sec op naam van de Italiaan Salvatore Mora le staande record. Ook de Tsjech Ivan Danis bleef met PAPENDAL - OpPapendal heeft Bea Wiarda (Horror) zaterdag het Nederlandse record discus werpen voor meisjes verbeterd en gebracht op 45,34 m. Het re cord stond sedert 1959 met 44.67 m op naam van Loes Boling (Sagitta). GORIN CHEM - De Belg Omeir van Nooten heeft zaterdagmid dag in Gorinehem een interna tionale loop over tien engelse mijl gewonnen. Hij legde de ruim 16 kilometer af in 50 minu ten en 50 secorden. De Neder lander Cor Vriend eindigde in 51.02.8 als tweede. BRUSSEL De vierlandenwed- strijd in het Brusselse Heizelsta- dioonf heeft voor de Nederlandse atletiekploegen (dames en he ren) weinig succes opgeleverd. De heren, die evenals de dames met een groot aantal invallers aantraden, eindigden in de ont moeting met Frankrijk, Roeme nie en Belgie als vierde en laat ste. Da dames brachten het er beter af met een tweede plaats achter Roemenie hoewel het verschil toch 52 punten bedroe. Gisteren op de tweede dag was het bedrijven van atletiek in het Heizelstadion eigenlijk onmoge lijk. Het regende vrijwel voort durend. De opvallendste presta ties werden door de Nederland se dames geleverd. Wilma van Gooi (AVK) won zaterdag de 100 meter in 11.2 seconden, waarmee zij opnieuw ruim schoots aan de limiet voor de Europese kampioenschappen in Rome (11.6) voldeed. Op de dubbale afstand moest de Rot terdamse echter buigen voor de Belgische Wallez (24.- en 24.1). Marianne de Schipper voldeed in Brussel voor de eerste maal aan de minimum eis voor Rome. Zij werd op de 800 meter vierde in 2.04.5. De eis voor de Europese kampioenschappen is 2.05.0. Trudy Wunderink, de Ne derlandse recordhoudster op de 400 m (52.5), die aan het begin van het seizoen na een serieuze wintertraining een blessure op liep, blijkt die handicap te heb ben overwonnen. Zij werd op de 400 meter tweede achter de Roemeense Suman met 53.5 sec., een halve seconde sneller dan de tijd die voor Rome wordt gevraagd. Suman, die ook de 800 m op haar naam bracht in 2.03.6, liet op de 400 m 52.5 afdrukken. Bij de heren zorgde Evert Hoving voor de beste Nederlandse sei zoenprestatie op de 800 meter. De lopers uit Emmeloord no teerde een tijd van 1.48.4, waar mee hij tweede werd achter de Europese jeugdkampioen de Roemeen Ghipu (1.47.6). Jos Hermens die voor winst had kunnen zorgen op de 5000 me« ter, had van de KNAU dispem satie gekregen, omdat h:j mor» gen ïn Stockholm bij internatioj nale wedstrijden een sterk bet zette tien kilometer kan lopen. Eindstanden: Dames: 1. Roemenië 18j punten; 2.Nederland 130; 3.BelgH 113.5: 4.Spanje 60,5. HEREN: 1.Frankrijk 216 puntenj 2.Roemenië 215; 3.België 163; 4.Né derland 102. ■I MMMIi i'li lii'l 'I

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18