Zweden sta! show Joego-Slavië viel moreel en conditioneel door de mand Strop In de voorlaatste wed strijden van de tweede finaleronde zijn de be slissingen gevallen. Ne derland en Brazilië in groep A en West-Duits- land en Polen in groep B zijn de laatste 4 ploe gen. Het organisatie-co mité zou een ander ver loop hebben gewenst, want gisteravond al werden pogingen in het werk gesteld om kaar ten voor de niet van be lang zijnde duels Oost- DuitslandArgentinië en ZwedenJoegoslavië van de hand te doen of terug te geven. Reisbu- reau's verwachten ook dat bestelde kaarten niet zullen worden afge haald. Een financiële strop in een toernooi dat niettemin zijn geld heeft opgebracht. Ei resten bovendien nog uiterst aantrekkelijke wedstrijden tussen de bovenste twee. Duels die zullen bepalen wel ke teams naar de finale gaan, waarbij het vooi de nummers twee nood zakelijk is om te win nen. De kans dat de eindstrijd tussen. Ne derland en West-Duits land zal gaan is derhal ve niet gering. Een prachtig resultaat van het Oranje-team daf met een briljante score uitsteekt boven, de an dere drie. Er mag nog niet te optimistisch worden geoordeeld maar dat het allerwege om zijn speltrant en hoge kwaliteit geroem de Nederlands elftal fi nale-favoriet is en wie had daarop na de kwalificatie en zelfs vlak voor dit toernooi zijn salaris willen zet ten? is buiten kijf. Lof Ook op ander gebied dwingt Nederland be wondering af. De KNVB is de enige in stantie die de buitenwe reld volledig op de hoogte houdt van het doen en laten van de ploeg. Elke dag wordt een programma ver strekt in alle steden die bij het toernooi betrok ken zijn. De gehele dag indeling wordt ver meld en met opmerke lijke gastvrijheid wor den ook buitenlandse publiciteitsmedia in de gelegenheid gesteld zich met spelers en trainer te onderhouden. Nederland neemt daar mee een unieke, en zeer gewaardeerde, positie in. Daarvoor verdient de KNVB de lof die de kritiek, waarvan de bond niet verschoond is gebleven, mag verzach ten. Succes Nood breekt wetten dacht de stichting Ne derlandse Draf- en Ren sport toen zij de concur rentie van het wereld kampioenschap voetbal onder de loep nam. In plaats van twee uur 's-middags begonnen de koersen ditmaal om elf uur 's-morgens. Deze verandering is een groot succes gebleken. Want bij het openen der poorten van Duindigt stroomde een groot le gioen paardesoortlief- hebbers toe. Het waren er haast net zoveel als op een hoogtiidag voor Duindiet wellicht een aanwiizing betekenen in de toekomst niet vast te houden aan de aan- vnnpstfid van twee uur. Doord°f het program ma vaak uitloopt tot '•pr na mm kan met Hp-o f>nkomct wel pens ^p..-p-,PT, z?;n rfpt het nnb'ipk hpt on nHis stelt pptvW dan te doen pe- burikeliik naar huis te rug te keren. WERELDKAMPIOENSCHAP '74 De Pool Lato rechtsmaakt koppend het tweede doel punt. De Joegoslavische verdediger Bogicevic reikte zo te zien wel hoog, maar net niet hoog genoeg. Blijer dan deze foto aangeeft kan haast niet. De West- duitse verdediger Berti Vogts springt als laatste op de ver zamelde groep spelers, die uit vreugde de armen em el kaar heen heeft geslagen, kaar keept geslagen. Karlsson Gerd Müller in het zestien meter gebied had neergelegd, was dat een formaliteit. Ulli Höness zette Hellström op het ver keerde been en West-Duits- lands titelkansen waren nog steeds intact. Maar de Zwe den, nota bene bij de loting voor dit toernooi in een „zwakke" beker gedepo neerd, hadden toch de show gestolen. Reacties Bondscoach Helmuth Schön was na afloop van het duel natuurlijk goed te spreken. De man, die in de pauze zijn spelers had aange spoord tot grotere activiteit zei: „Ik ben voldaan. Het was voor de toeschouwers een boeiende wedstrijd. Zelf heb ik ook genoten. Het was ook een sportieve par tij. Het doelpunt van Ed- ström was ongelukkig. Mijn spelers waren even aange slagen. maar hebben de moed niet verloren". Schön ging verder met: „Het eer ste doel is bereikt. Wij zijn bij de beste vier. Nu nog naar de finale". Over de wereldbeker praatte de trainer (nog) niet. Nood breekt wetten dacht de stichting Nederlandse Draf- en Rensport toen zij de concurrentie va het we reldkampioenschap voetbal onder de loep nam. In plaats van twee uur smid- dags beginnen de koersen ditmaal om elf uur smor- gens. Deze verandering is een groot succes gebleken. Want bij het openen der poorten va Duindigt stroom de een groot legioen paar- desportliefhebbers toen. Het waren er haast net zoveel als op een hoogtijdag zon der concurrentie. Deze on verwachte belangstelling kan voor Duindigt wellicht een aanwijzing betekenen in de toekomst niet vast te houden aan de aanvangstijd van twee uur. Doordat het programma vaak uitloopt tot vér na zes uur kan met deze opkomst wel eens be wezen zijn dat het publiek het op prijs stelt eerder dan te doen gebruikelijk naar huis terug te keren. mannetje en Surjak te veel aan zijn lijn kleefde en van daar vrijwel zelden een voorzet gaf die van over zicht op de situatie getuig de. Zachte hand Coach Miljanic, de regent met de zachte hand, twijfel de te lang op Petkovic te vervangen. Hij durfde zijn tweede vervanger niet In te zetten en deed dat pas toen de minuten bijna waren weggetikt. Miljanic had noodgedwon gen al een reserve moeten aanspreken. Oblak, ondanks zijn knagende dijbeenbles sure present, verwondde zichzelf bij een onbeheerste Van onze verslaggever DUSSELDORF Binnen een minuut onderging de gelaat suitdrukking van Helmuth Schön een opmerkelijke veran dering. Vanaf het moment dat Ralf Edström op magistrale wijze doelman Sepp Maier voor de derde keer in het we- reldtoernooi op de knieën bracht, lag er een zorgelijke trek op het doorploegde gelaat van de Westduitse bondscoach. De hele eerste helft had hij zijn team vergeefd naar ope ningen zien zoeken in de Zweedse defensie, maar steeds hadden de Scandinaviërs een been in de baan van de Duit se schoten kunnen werpen of had Ronnie Hellström zich als reddende engel kunnen optreden. Toen dan bovendien Zweden op 1—0 kwam vormden zich diepe rimpels in het voor hoofd van Schön.Maar in de korte spanne tijds tussen de vijfde en zesde minuut zag de toekomst er voor Schön ineens weer zonnig uit. Eerst strafte Wolfgang Ove- rath een onachtzaam mo ment in de Zweedse verde diging doeltreffend af en nog voor de secondewijzer een volle ronde had ge maakt stondn de Westduit sers ineens met 21 voor. Middenvelder Tainer Bon hof schoot hard in, doelman Hellström kon de bal nog met de vingertoppen beroe ren, maar het leer werd niet voldoende uit zijn koers gebracht. Tot zijn verbijstering caramboleerde de bal via de linkerpaal naar de andere staander en vervolgend in het net. De vreugde bij de Westduitsers kende bijna geen grenzen. Boordevol vertrouwen wen ste de Mannschaft de reste rende speeltijd vol te ma- kn, maar Zweden bleek in het geheel niet geknakt door de tweevoudige tegen slag. Nog geen 120 secon den na de treffer van Bon hof kon Ronald Sandberg zich door ziin ploeggenoten laten bejubelen. De snelle blonde Scandinaviër werd ln de diepte gelanceerd en po zijn diagonale schuiver langs het kletsnatte gras moest Sepp Maier het ant woord schuldig blijven. Compleet De sensatie leek compleet. Het duurde even voor de Westduitsers zich over deze slag heenzetten. Maar toen wierpen de spelers van' Schön zich met verdubbelde energie op de aanval om te trachten de zege alsnog vei lig te stellen. Tot twaalf minuten voor het einde duurde het echter voor het Zweedse bolwerk definitief instortte. Invaller JUrgen Grabowski (voor Herzog) smaakte het genoe gen een nieuw zwak mo ment in de Zweedse defen sie af te straffen door rechts .voor het doel staan de hard en laag uit te ha- OPSTELLINGEN West-Duitsland: Maier; Vogts, Schwarzenbeck, Bec- kenbauer en Breitner; Hö ness, Bonhof, Overath; Höl- zenbein (Flohe), Müller. Herzog (Grabowski). Zweden: Hellström; Olsson, Nordqvit, Karlsson en Au- gustsson; Larsson (Ejder- stedt), Tapper, Grahn; Tor- stensson. Edström en Sand berg. Scheidsrechter: Kasakow (Rusland) gaf Grahn (Zwe den) een gele kaart. Toeschouwers: 67.000 (uit verkocht). len. Hellström was voor de derde keer geslagen en het Zweedse team, dat zich zo lang vrrassend sterk had gemanifesteerd, was voor- oed op verlies gezet. Toen dan één minuut voor het einde scheidsrechter Kasa kow de Westduiters nog een strafschop toekende, nadat Kent Karlsson trekt aan de noodrem. Hetgeen onmiddellijk tot uitdrukking komt in de actie van Gerd Muller, die gevloerd op de grasmat blijft liggen. moreel viel Joegoslavië door de mand. De ploeg be zat niet de veerkracht om voor de tweede maal uit verslagen positie terug te komen, zelfs niet tegen lou ter „werkpaarden" die eveneens de indruk wekten dat het toernooi te slopend voor hen Is. Bovendien heeft de Poolse coach Gors- ki de vergissing begaan zijn gehele trainingsschema af te stellen op een periode tussen de wedstrijden van 4 dagen. Daarom vreest hij moeilijkheden als woensdag tegen West-Duitsland moet worden gespeeld, een duel dat moet beslissen over spelen in de finale waar bij voor West-Duitsland een gelijkspel voldoende is of om de derde en vierde plaats. Gorski, stoïcijns en bitter weinig woorden ge bruikend: „Ik denk dat ik een dag te kort kom om de spelers weer geheel te kunnen opladen en fit ma ken voor het duel met West-Duitsland. Ik was er OPSTELLINGEN Joegoslavië: Maric, Bul jan, Hadziabdic, Bogticevic, Ka- talinski, Oblak (Jerkovic), Petkovic (Petrovic), Kara si, Bajevic, Acimovic, Sur- Polen: Tomazewski, Szy- manowski, Gorgon, Smuda, Musial, Kaspercza, Maszcijk Deyna (Domarslki), Lato, Szarmach (Chmikiewncz) e Gadocha. Scheidsrechter: Rudi Glöck- ner (OJ>ld). Toeschouwers: 55.000. al blij dat mijn ploeg in staat was de Joegoslaven tegen het eind weer geheel weg te drukken. Dal getuig de toch van kracht." Gorski keek de kring rond. Hij verwachtte waarschijn lijk de reactie dat Joegosla vië op dat moment een vol komen verloren wedstrijd speelde en de kans gemist had in het begin van de tweede helft. Toen kwam Joegoslavië eindelijk tot het meer directe spel dat de or- STAND GROEP B Frankfort: Polen—Joego-Slavië 2—1 Düsseldorf: West-Duitsland—Zvcden 4—2 Stand: 1. West-Duitsland 2 2 0 0 4 6—2 2. Polen 2 2 0 0 4 3-1 3. Zweden 2 0 0 2 0 2—5 4. Joego-Slavië 2 0 0 2 0 14 de loos spelende Pools e de fensie tot capitulatie had kunnen, en moeten, dwin gen. Maar er was geen schutter voorhanden in de Joegoslavische gelpderen. Techniek voldoende, kwali teit om uit te buiten toen het na de rust begon te re genen. Maar het schot ont brak ten enenmale. Vooral in het centrum v>an de verdediging, waar de zware en van technische capaciteiten gespeende Gor gon zich moeilijk op de been hield, vielen de kan sen. Er kon door Joegosla vië geen gebruik worden gemaakt omdat Petkovic volkomen faalde, Bajevic een spits is die het alleen van de duels in de lucht moet hebben, maar daar stond Polen toevallig zijn sprong naar Lato, het du veltje uit het doosje dat zo veel vrijheid genoot, even als trouwens zijn collega aan de andere zijde, Gado- cha. Hadziabdic noch Buljan hadden de opdracht gekre gen strenge mandekking toe te passen en dus deden ze het niet. Oblak verdween, Jerkovic verscheen. Het Joegoslavische middenveld was daardoor natuurlijk verzwakt en van dat mo rn -nt af was de coördinatie weg die zo broodnodig was. De Poolse ploeg is uit te schakelen indien niet de ge legenheid wordt gegeven om de aanval op het mid- dénveid Deyna op te bouwen. Vandaar komen de passes. Deyna had een constante be waking moeten hebben waardoor de aanvoer ge stagneerd zou worden. Mil janic noch zijn spelers de den er een poging toe. Ze vergenoegden zich toch weer met het oneffectieve galerie-play, een brokje technisch kunnen om vanaf de tribunes van te genieten als het lukt maar het zet geen zoden aan de dijk. Het verrassende element en de snelle overrompeling ont braken door het eindeloos schuiven. Wat had Miljanic dan wel bedoeld met zijn poging om zijn ploeg het door Nederland zo vakkunig uitgevoerde totale voetbal te laten spelen? Verlegen De zachtmoedige coach werd er verlegen van: „Ik moet toegeven dat ik nu be grepen heb dat alleen Ne derland het kan spelen, geen ander team. Bij ons ontbrak het schwitzen, het zich aanbieden op een plaats waarvan de opzet of de afwerking van de anval moeiteloos kan worden voortgezet of vervolmaakt." Het had voor Miljanic wei nig zin te zoeken naar ex cuses. Hij had zijn ploeg het Waldstadion in Frank fort moeten laten betreden zonder Dzajic die in de och tenduren 38 graden koorts en daarvoor een pilletje ge kregen had. Miljanic: „Daardoor kon hij niet wor den opgesteld." Zonder na dere uitleg bleek uit die woorden dat het pilletje een stof bevatte die bij een eventuele dopingcontrole voor Dzajic en de ploeg ernstige gevolgen zou heb ben gehad. Miljanic wilde wel graag ingaan op de strafschop die Polen op 1—0 bracht. Hij had er een ge heel andere lezing, en een foutieve, over dan de Pool se coach Gorski. Miljanic: „We kregen de strafschop toen Karasi :n het bezit van de bal was. Ik zat te kijken wat hij er mee zou doen. En toen floot de scheids rechter, die wel weer gelijk zal hebben", voegde hij er voor zijn doen bits aan toe. Gorski: „De strafschop werd terecht gegeven voor een overtreding in het strafschopgebied terwijl de bal niet in de buurt was." Gorski had het juist. Karasi beging een grove overtre ding tegenover Szarmach en de gedecideerd en rustig leidende Oostduitser Rudi Glöckner begaf zich onver biddelijk naar de witte stip Deyna joeg de bal feil loos achter Maric terwijl hij Karasi de gele kaart toonde. Hij had cok de rode speciale verslaggever HERMAN VAN BERGEM kunnen geven maar Glöck ner begreep dat de eerste confrontatie in dit toernooi tussen twee Europese ploe gen meer was dan alleen een voetbalwedstrijd. Niet temin bestrafte hij alles wat niet door de beugel kon, wat het wederom niet geringe aantal van 47 over tredingen bewijst. Geen strafschop Het Joegoslavische legioen, veel groter in aantal dan het clubje Polen, gilde om eenzelfde straf toen Szyma- nowski een overtreding be ging tegenover Bajevic maar terecht oordeelde Glöckner dat het een veeJ lichter geval was, dat een strafschop niet rechtvaar digde. Behalve een luttel aantal voorzetten, die Tomaszews- ki geen moeilijkheden ople verden had Joegoslavië zijn doel niet belaagd. Maar in eens was de gelijkmaker er. Jerkovic zag de op het randje van buitenspel staande Karasi. die vlak voor de rust zijn misgreep goed maakte door 11 te laten aantekenen. Gorski: „We kregen het in de eer ste 15 minuten van de twee de helft erg moeilijk". Joe- gos'avië had moed geput uit de gelijkmaker. De re gen hielp een handje om de technisch vaardiger Joegos laven een overwicht te be zorgen. Gorski: „Er werd in het centrum van onze verdediging niet geconcen treerd en efficiënt ge speeld." De Joegoslaven hadden hun technisch overwicht kunnen uitbuiten als ze een schutter van enig formaat hadden bezeten. In de zwakke aan val was die niet aanwezig. Zodat de wankele Poolse defensie ten koste van veel overtredingen overeind kon blijven. Slechts een kwar tier nield Joegoslavië de pressie vol. Inmiddels was de geblesseerd geraakte Szarmach vervangen door Cmikiewikz. Een blunder in de Joegoslavische verdedi ging betekende het einde van dit toernooi voor hen. Bij een hoekschop kopte Bu'jan finaal mis, Lato niet. Bestraffend keek Haddziabdic, beste man in de waarlijk niet slechte verdediging zijn ploegmak- ker aan. Katalinski voegde hem enige minder vriende lijke woorden toe. Uitgeschakeld Joegoslavië was uitgescha keld voor een ereplaats. Buljan was zo van zijn stuk geraakt dat Lato pal daar op weer kon inkoppen en alleen een razendsnelle reactie van Maric een der de doelpunt voorkwam. collega Jerzy Gorgon juichend wegloopt vliegt de bal langs de verslagen doelman Enver Maric in het net.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15