merrie worden 0-DUITSLAND GELUKKIG GEEN FAVORIET MEER VAN HANEGEM LEAO NIET GEPASSEERD WK-VARIA Aanvoerder Bransch PAGINA 9 voor de televisie of de radio komt (dan vergeet hij nooit de reclame. Hij zegt altijd dat hij de wervelwind, in zijn taal Furacao, wordt ge noemd. Maar heel Brazilië weet dat zijn boetiek in Rio Spaanse Valencia neerge legd omdat hij na de mati ge resultaten teveel kritiek kreeg. Zijn opvolger wordt Ciric, een van de trainers van het Joegoslavische team. WERELDKAMPIOENSCHAP '74 (Van onze sportredactie) vertegenwoordigd Is als an- De enige nog niet gepas- dere wedstrijden worden Trainer Mario Zagalo kan spionnen genoemd. De ook nog steeds zeggen dat sistent-tralner Amaral zei: zijn ploeg sinds hij in 1970 „Als een wereldkampioen- entegen leed tegen Brazilië rlka met een uitgebreide de eerste nederlaag sinds spionagedienst de beste de Janeiro dezelfde naam draagt. Alfredo dl Stefano, eens de blonde pijl genoemd, volgt als particulier het wereld- toernooi. Hij heeft zijn functie als trainer van het Argentinië dat in 1978 het wereldtoernooi organiseert, heeft bepaald dat spelers onder 26 jaar niet het land mogen verlaten. Dat treft vooral Babington, House man. Wolff en Brindisi voor wie veel interesse bestaat. Bij de ondergrondse van het Olympisch dorp in Mün- chen staat een standbeeld van polyester. Het stelt een voetballer voor,- de armen gekruist over de borst, de rechtervoet op de bal. Nie mand wist hoe dat stand beeld van 1.80 daar is geko men. Tot een 25-jarige stu dent aan de kunstacademie opbiechtte dat het zijn werkstuk is. Al zijn vrije tijd heeft hij er aan opgeof ferd en in de avonduren heeft hij het standbeeld met vrienden naar de plaats ge sleept waar het thans staat. Hij heeft het stadsbestuur verzocht het na het wereld- toernooi te laten staan. Optimisme bij de Brazilia nen. Van 4 juli af Is ge boekt in een hotel vlak bij München. Hetzelfde opti misme deed ook de Italia nen besluiten daar onder dak te zoeken, maar Italië is allang wwer thuis en zo doende konden de Brazilia nen de kamers overnemen. Dank van Dortmund aan Detlef Lange, het jongetje dat bij de loting assisteer de. Hij en zijn ouders zijn eregasten bij de wedstrijd Nederland-Brazilië op 3 juli. Ais dank, zoals het gemeen tebestuur van Dortmund zegt, omdat hij de lootjes heeft getrokken die Dort mund driemaal het Neder lands elftal' in het stadion gaf en dat betekende drie maal uitverkocht en tien duizenden goed verterende gasten. HILTRUP Lijnrecht te genover alle optimistische geluiden, die in deze dagen in Hiltrup worden geprodu ceerd, staan de waarschu wende woorden van Wim van Hanegem. „De Krom me" stelt met nadruk niet opnieuw de grote pessimist te willen uithangen, maar vestigt er toch wel even de aandacht op, dat het nog veel te vroeg is om te jui chen. Er hangt volgens hem fn een toernooi als het wereldkampioenschap te veel van het geluk af. „Als het eens een dag tegenzit, kan het een nachtmerrie worden", meent hij. „Je mag van mij gerust weten, dat ik nog steeds angstig ben. De resultaten, die we tot vandaag hebben bereikt, zijn zo betrekkelijk. Daar om ben ik ook niet zo beze ten als anderen". Wim van Hanegem haalt het voorbeeld van Schotland aan: ,.De Schotten hebben tegen Brazilië en Joego Sla- vië gedomineerd. Ze hebben geen wedstrijd verloren, maar liggen er wel uit, ge luk en pech spelen een erg grote rol. Daarom vind ik, dat we niet te ver vooruit moeten kijken. Gewoon van wedstrijd naar wedstrijd toeleven. En iedere keer al les doen oip te winnen. München ligt nog te ver om daar nu al over te praten". De eerstvolgende barrière op de nog lange weg wordt gevormd door Oost Duits land. „Een tegenstander waar je altijd voor moet uitkijken", aldus Van Hane gem. „De Oostduitsers vechten voor hun laatste kans. Ze zullen alles probe- om er een conditieslag te maken. Van mij mag dat. We hebben het voordeel, dat we niet persé behoeven te winnen en de Oostduitsers wel. Zij moe ten risico's nemen, wij kun nen voorzichtig beginnen en mocht het niet lopen, dan zou ik met een gelijkspel ook al tevreden zijn. We zouden in dat geval de kans in eigen hand houden. Voor mij hoeft het geen mooie wedstrijd te worden. Met mooi voetbal alleen kom je er niet. En de Fair Play Cup interesseert me even min. Het is nu gewoon een kwestie van erop of eron der. Zelf heb ik weer be hoorlijk last van mijn en kel. Maar ik verbijt de pijn. Wat er hier in Duitsland al lemaal gebeurt, zou ik voor geen goud willen missen". Die uitspraak bewijst dat Van Hanegem, ondanks de bedenkingen die hij heeft tegen de jubelstemming, in de ban van het wereldtoer nooi is geraakt. Hij is ge fascineerd door het gebeu zel is", zegt hij, „heel iets anders dan Europa Cupvoetbal. Natuurlijk is dat ook interessant, maar de belangstelling van de toeschouwers verflauwde de laatste jaren. Nu rukken de legioenen echter weer uit. Er is weer sfeer. Als we de laatste vier bereiken, kan het hele Nederlandse voet bal daarvan profiteren". Van Hanegem komt bij het punt, dat actueel zal wor den wanneer het Nederland se elftal het toernooi inder daad met een tot de ver beelding sprekende klasse ring afsluit. Hoe zal het dan allemaal verder gaan? Heeft Nederland voldoende potentieel om na een even tuele topprestatie niet ver terug te vallen? Of zal er een leemte onstaan als ge volg van het feit, dat de aanvoer van jeugdig talent momenteel zo stroef ver loopt. Van Hanegem: „De huidige generatie kan nog wel even mee. Ik heb er bijvoorbeeld zelf nog niet over gedacht om als inter national te stoppen. Ik ben nu dertig. Misschien zou het aardig zijn om na een eervolle klassering in dit toernooi alleen bij mijn club verder te gaan. Maar in september wordt alweer een begin gemaakt met het Europees kampioenschap. Dat vind ik ook een interes sant toernooi. Het ligt na tuurlijk voor een belangrijk deel aan de volgende bonds coach. Hoe gaat hij het doen? Kijk eens, een man als Michels, krijg je niet meer terug. Wat hij doet is formidabel. Als je me zou vragen welke zijn sterke hem: „Als Michels gekomen, zou dit punten zijn, zou ik antwoor den: Zijn er dan zwakke? Alles wat hij doet is per fect. Ik denk, dat verschil lende spelers er straks moeite mee zullen hebben weer aan hun eigen trainer te wennen. En het is echt niet zo, dat Michels met ij zeren vuist regeert. Je weet gewoon wat je bij hem kunt doen en wat niet. Ik wil niemand een trap na geven, maar als Michels niet was gekomen, zou dit allemaal niet hebben gekund. Er wordt nu op de dagen tus sen de wedstrijden harder getraind dan ik bij mijn club ooit heb meegemaakt. Maar ik doe het graag. Dat komt ook omdat de stem ming zo voortreffelijk is". Vanaf het moment, dat we in Zeist bij elkaar zijn ge komen, is er bij de spelers nog geen wanklank ge hoord. Dat blijkt ook in de wedstrijden. Vroeger liep iedereen in het Nederlands elftal voor zichzelf te voet ballen. Daardoor is Cruyff bj voorbeeld nooit zo tot zijn recht gekomen als bij Ajax. Maar nu is er een eenheid. Voor Johan is er de belasting, dat alle aan dacht steeds op hem is ge vestigd. Telkens worden er vergelijkingen gemaakt tus sen hem en Pele. Ik vind Johan beter. Wat hij hier al allemaal heeft gedaan, heb Ik Pele nooit zien doen. Het zal voor het Nederlands elf tal een probleem kunnen worden, als Barcelona hem straks niet meer beschik baar stelt. Ik wil niet zeg gen, dat dat gebeurt, maar de kans zit er volgens mij in. Daarom moeten we nu van de gelegenheid profite ren". (Van onze sportredaclte) HILTRUP Het protestte- legram, dat de Nederlandse Sport Pers gisteren aan de KNVB heeft gestuurd naar aanleiding van de spelers- boycot en de handtastelijk heden jegens Journalisten van De Volkskrant, Is geen reden geweest voor de bond om tot actie over te gaan. Penningmeester,secreta ris Burgwal: „Wij beschou wen de kwestie na het on derhoud als gesloten, voor het Incident op zich aan vaarden wij geen enkele verantwoordelijkheid". In het telegram was verzocht om onmiddellijk Ingrijpen van de KNVB „Gezien zijn verantwoordelijkheid jegens Oranje-selectie en publici teitsmedia". Bestuurslid Brokx: „Wij zijn ervan overtuigd, dat de spelers vanuf dit moment weer ge woon met de journalisten zullen spreken". Volgens do hoofdredacteur van De Volkskrant zullen er geen verdere stappen meer wor den genomen. „De zaak is nu bevredigend geregeld". Enkele honderden Duitsers hebben gehoor gegeven aan de oproep om kaartjes in te leveren voor Nederland-Oost-Du.tsland. KLM-gezagvoerder Vrieler nam de kaarten persoonlijk onder zijn hoede en vloog ze naer Nederland, wear een vertegenwoordiger een reisbureau al wachtte. (Van onze verslaggever RATINGEN Vier van de 22 spelers, die de Oostduitse coach Georg Buschner naar West-Duitsland heeft mee genomen, zijn niet beschik baar voor de ontmoeting met het Nederlands elftal. Het zijn Siegmar Wëtzllch, Erich Hamann, Joachim Fritsche en Ebcrhard Vo gel. Laatstgenoemde heeft, nadat hij tegen Chili zijn laatste wedstrijd speelde, de training weliswaar her vat, maar de genezing van een spierblessure in het bo venbeen is nog niet zo ver gevorderd, dat hij al kan worden ingezet. Georg Buschner: „Vogel kan op zijn vroegst woensdag tegen Argentinië spelen". Wützlich en Hamann liepen in het duel met Brazilië kneuzingen op aan respec tievelijk een voet en het bo venbeen. Fritsche zal ver moedelijk niet kunnen spe len, omdat hij grieperig is. Hij zal Wëtzlich. die zater dag West Duitsland's Jür- gen Grabowski tot een figu rant degradeerde „als lin kervleugelverdediger heb ben vervangen. ,.lk heb nog geen idee. wie ik nu op die plaats moet laten spelen", zei coach Buschner gister middag. Buschner zal d* opstelling pas kort voor de wedstrijd bekend maken. Hij gelooft niet, dat Oost Duitsland nog een kans heeft om de laat ste vier te bereiken. „Ne derland en Brazilië hebben de beste uitgangspositie na de erste wedstrijden. Omdat er ook in de finale ronden maar drie keer wordt gespeeld, Is de kans om een misstap te corrige ren minimaal". Aldus de man uit Jena, die Nederland. Brazilië, West Duitsland en Polen noemt als de landen, die het vol gende weekeinde in Mün chen om de ereplaatsen zul len strijden. „Nederland be reikt de finale", verkondig de Buschner. „Het is op zienbarend, dat Michels uit ;!:ng sterren 'n hecht team heeft weten te smeden. Het niveau van dit wereldtoernooi wordt be paald door Nederland en Polen. Toch zou het onver standig zijn Brazilië te on derschatten." Sinds 1959 ontmoetten de nationale elftallen van Ne derland en Oost Duitsland elkaar vijf keer. De balans van die wedstrijden is op vallend evenwichtig: beide ploegen wonnen twee keer en de doelcijfers zijn 8 voor en 8 tegen. Buschner: „In 1971 hebben we voor het laatst tegen elkaar gespeeld in het toernooi oiti het Eu ropees kampioenschap. Dat was in Rotterdam, omdat Joegoslavië zich toen al had gekwalificeerd was het min of meer een vriendschappe lijk interland. Wat er nu ge beurt Is iets heel anders. Niet te vergelijken. Voor ons zit een plaats bij de laatste vier er normaal ge sproken niet meer in. RATINGEN In het blau we boekje, dat dc persona lia van de hele Oostduitse delegatie bij het wereldtoer nooi bevat, wordt Bemd Bransch aangekondigd als „Meister der volkseigenen Industrie". Een fraaie beti teling, maar de bijna dertig jaar oude aanvoerder van het Oostduitse elftal, is in de praktijk net zo veel be roepsvoetballer als alle col lega's, met wie hij in West- Duitsland wordt geconfron teerd. Oostduitse functiona rissen mogen dan bij hoog en laag beweren, dat hun spelers zuivere amateurs zijn, de reriit'ft is, dat met name In Oost-Duitslond de voorbereiding op belangrij ke wedstrijden professione- Bernd Bransch is de libero van het elftal, dat morgen in het Parkstadion in Gel- senkirchen in actie komt te gen Oranje. De rol is hem op. het lijf geschreven, zoals vooral bleek tijdens de his torische confrontatie met de Bondsrepubliek. „Conditie is bij ons inderdaad erg be langrijk", aldus Bransch. „Ik ben zelf niet zo'n lief hebber van zware trainin gen. maar ze zijn nodig". De verdediger van Carl Zeiss Jena s nds vorig jaar speelt hij bij die club behoeft het echter niet alleen van zijn inzet te heb ben. Bransch beschikt ook over een uitstekende tech niek. „A| onze spelers kun nen wel iets met de bal. Daar is de laatste Jaren ook keihard op gewerkt. Het voetbal bij ons Is dank zij deze aanpak duidelijk vooruit gegaan. Een verbe tering is ook, dat er niet meer zoveel wordt geëxpe rimenteerd. De kern van het huidige elftal speelt al lang samen. Dat is het zelf- Duitsland tot d* top kunnen behoren". Een andere reden voor het feit, dat Oost Duitsland nOR niet tot de wereldtop be hoort. is volgen* Bransch het Rerlnge evenwicht In de selectie. „Talent heeft ie dereen", beweert hij, „maar het verschil tussen de geroutineerde internatio nals en de wisselspelers is te groot. Alg er nu lorrrmd geblesseerd raakt, kan dat fatale gevolgen hebben". de ten goede gekomen. Toch het nog beter kur.nen. Met een spelbepaler a's Van Ha negem of Deyna zou Oost- Bernd Bransch gelooft nog niet. dat de rol van Oost- Du.island in dit toernooi al lijk", erkent h j. „zijn onze k.insen door die nederlaag tegen Brazilië minder groot geworden, mdar als we Ne derland en Argentinië ver slaan. kunnen we er nog komen. De wedstrijd tegen Nederland is voor ons dan ook een sleutclduel. We zijn gelukk g geen favoriet meer als we het niet halen, Is het ook goed. We zijn in dit toernooi niet nfgegaan en dat is belangrijk voor het voetbal In ons land. Volgens mij zouden we zeker in München terecht zijn geko men als JUrgen Kreische niet lang- geblesseerd was geweest. Dat h j zijn top vorm niet tijdig heeft terug gekregen, is enorm Jam mer, want Kreische kan doelpunten maken zoals slechts weinigen dat kun-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9