Gedupeerde Duitsers willen failliete bank bestormen VS-MILITAIREN IN ONGEWISSE ficidoceommit Staatssecretaris schrijft th-Delft -reglement voor Bedrijfsleven wijst stippensysteem af VERVUILING RIJNWATER BLIJFT ALARMEREND Bij gesprek Nixon in Moskou ht Weinig vertrouwen in kabinet en Kamer -*■ Naaktstrand Zandvoort nog niet toegestaan UNI 19 IIJDAG 28 JUNI 19/4 9inn©r (Van onze correspondent) SrVOllGDNN Politie-agenten met machinepistolen in de aanslag hebben gisteren in verschillende Duitse steden woedende menigten ervan moeten weerhouden bankgebouwen te be- 1 de stormen. Oorzaak van deze opwinding is het faillissement veie soorten,van de particuliere bank Herstatt, die voor driekwart in bezit is van het Gerling-concern. De overigens goed lopende bank met vorig jaar een omzet van twee miljard en meien, had een vermogen van 400 miljoen gulden verloren met speculaties in deviezen. Vooral rond de- en revaluaties. leds enkele maanden geleden was de bank, die overal nog nieuwe filialen oprichtte, door deze speculaties in financiële moeilijkheden gekomen, maar de betreffende afdeling had de verliezen voor de hoofddirectie verborgen gehouden. )lgens de eerste schatting heb ben particuliere spaarders een vermogen van ruim 310 miljoen gulden verloren. Vooral deze mensen waren het, die gisteren overal in de grootste onrust voor de gesloten filialen ver schenen. Bijna allemaal zeiden ze hevig verontwaardigd: „En natuurlijk zijn het alleen weer de hele kleinen, die de dupe zijn." De vereniging van parti culiere banken in West-Duits- land heeft weliswaar een nood fonds opgericht om gedupeerden bij dergelijke faillissementen tot een bedrag van 20.000 mark per persoon schadeloos te stellen, maar dit fonds beschikt slechts over 30 miljoen, zodat de mid delen lang niet toereikend zijn. De schade wordt nog groter, om dat het kapitaal van de Her- statt-bank ongeveer slechts 80 miljoen gulden bedraagt. De bank dient echter ook nog op te komen voor schulden aar. ande re banken van ongeveer 800 miljoen gulden en voor een be drag van 700 miljoen, dat zij van eigen klanten in beheer had. Intensieve besprekingen met de drie grote bankonderne mingen van de bondsrepubliek om Herstatt nog op het laatste nippertje te redden liepen op niets uit, zodat de regeringsin stantie, die controle op de ban ken uitoefent Herstatt de licen tie ontnam. Over het lot van de 800 werlcnemers heerst volledige onzekerheid. In beste stemming hebben president Nixon en partijleider Brezjnev gisteren voor de fotografen ge poseerd. Al kan de zwaaiende vuist van Brezjnev een waarschuwing betekenen tegen een al te groot optimisme. EN HAAG Staatssecretaris dr. Klein (Onderwijs) heeft be sloten zelf een bestuursregle- mènt vast te stellen voor de technische hogeschool in Delft, dat met ingang van 1 september van kracht wordt. Het college van bestuur is verder verzocht voor 1 augustus een voordracht te doen voor benoeming van een secretaris van -de th-Delft. Ten minste één keer per maand zal "het college van bestuur bij de staatssecretaris moeten komen lom over de bestuurlijke ontwik kelingen te rapporteren. er het komende najaar nog sprake van verwaarlozing of strijdigheid met de wet bij het functioneren van het structuur van de TH-Delft, dan zal de staatssecretaris de Kroon voor stellen alle of een aantal be voegdheden van het college van bestuur en/óf van de "Roge schoolraad op te dragen aan een ander orgaan of aan één of meer personen. Dr. Klein heeft deze maatregelen getroffen om een eind te helpen maken aan de bestuurlijke moeilijkheden aan de TH-Delft. Het ontbreken van een bestuurs reglement acht hij één van de belangrijkste factoren, die tot de moeilijkheden hebben geleid. Alle andere openbare universitei ten en hogescholen hebben zelf zo'n reglement al ter goedkeu ring aan dr. Klein voorgelegd. Meisjes met blinddoeken, handboeien en mondproppan en gehuld in nachtkleding reden gisteren in een met gaas afgesloten truck over Grosvenor Square in Londen. Het tableau v.vant was bedoeld als demonstralie voor de Amerikaanse ambassade tegen de behandeling van joden in de Sovjet-Unie. Het verbeeldde de nachtelijke arrestatie van joden door de Russ:sche geheime politie, die daarmee wilde voorkomen dat de joden in Moskou bij het bezoek van president Nixon in actie zouden komen. VOORLICHTING CONSUMENT EN HAAG Het bedrijfsleven heeft zich gisteren uitgespro- ken tegen het „stippensy steem" als informatie aan de consument, zoals voorgesteld door de Stichting Infor matieve Etikettering. Dat werd duidelijk uit het gesprek dat een zeven leden tellende iMSTERDAM (ANP) De helft van het Nederlandse volk heeft weinig vertrouwen In de Tweede Kamer en ruim de helft heeft geen vertrouwen in het kabinet. Dit blijkt uit de resultaten van ten steekproef die het NIPO on der 853 mannen en vrouwen bo- I ven de 18 jaar gehouden heeft, pertig procent van de onder vraagden bleek wel veel ver- I trouwen in hun afgevaardigden te hebben, terwijl 8 procent he lemaal geen vertrouwen toonde. Twaalf procent van de geënquê teerden wenste geen oordeel over de Kamer uit te spreken. Dok het vertrouwen van het Ne derlandse volk in het kabinet 1 Den Uyl is door het NIPO ge- peild. Zesendertig procent had veel vertrouwen in het kabinet. I Drieënveertig procent had wei nig vertrouwen, terwijl 13 pro cent van de ondervraagden geen enkel vertrouwen in het kabinet j had. Geen antwoord op deze I vraag gaf 8 procent van de on dervraagden. Gaat men de antwoorden op beide vragen combineren, dan valt volgens het NIPO hier de con clusie uit te "trekken dat 3 pro cent weinig vertrouwen heeft in kabinet en kamer. Eenenzestig procent beoordeelt kabinet en kamer gelijk. delegatie van werkgeversorga nisaties gisteren voerde met minister Lubbers (Economi sche Zaken), de Stichting In formatieve Etikettering, verte genwoordigers van de consu mentenorganisaties en de Stichting vergelijkend Waren onderzoek. Van werkgeverszijde werd opge merkt dat er al voldoende in formatie wordt verstrekt over het produkt. Het informatieve etiket lijkt de werkgevers een te ingewikkelde formule om de consumenteninformatie essen tieel te verbeteren. Het be drijfsleven geeft er derhalve de voorkeur aan om een alge meen keurmerk op de verpak king aan te brengen, dat een waarborg moet zijn uitsluitend ten aanzien van veiligheid en gezondheid. Het geven van de tailinformatie gaat volgens hen te ver en zou wellicht be staande concurrentieverhou dingen te zeer verstoren. Gezien dit standpunt van het be drijfsleven blijft do minister van Economische Zaken dan ook bij zijn plannen om in de nabije toekomst wettelijke maatregelen rond het informa tieve etiket te ontwikkelen. MOSKOU (UPI/Rtr) Terwijl president Nixon in Moskou be sprekingen voert met de Russi sche partijleider Brezjnev, waarbij de wederzijdse kernbe wapening een van de voornaam ste gespreksthema's zal zijn, weten de Amerikaanse minister van defensie Schlesinger en de militaire leiders van het Penta gon niet wat Nixon aan de Rus sen zal voorstellen. Dit wordt in Pentagonkringcn vernomen. Schlesinger zou het niet eens zijn geworden met minister van bui- teitlandse zaken Kissinger over de richting die aan de SALT - besprekingen over kernontwape ning gegeven moet worden. De Amerikaanse militaire leiders zijn in elk geval tegen een onge wijzigde verlening van het voor lopige SALT-akkoord als dit in 1977 afloopt, omdat het de Rus sen teveel voordeel biedt. Nixon onderhandelt vandaag op nieuw met Brezjnev over moge lijke verdere ontspanning tussen de beide grootmachten. Deze derde topsamenkomst in drie jaar zal waarschijnlijk geen nieuwe ontwapeningsovereen- komst opleveren, maar zij zou een toenadering van de weder zijdse standpunten over de be perking van kernwapens toch kunnen stimuleren. Morgen gaat Nixon naar een plaats buiten Moskou, waar de Amerikaanse astronaut Stafford de leiding heeft over een Amerikaanse ploeg, die zich voorbereidt op een gezamenlijk Amerikaans Russische ruimtevlucht in 1974. In Moskou gaan geruohten dat het bezoek van morgen zal samen vallen met een nieuwe bemande Russische ruimtevlucht. Energi ie VIA EEN NIEUW, nogal Ingewikkeld verhaal van twee weten schapsmensen weet de Nederlandse burger dat de natie voor de energiewinning minder lang plezier zal hebben van zijn aardgas dan ze gehad heeft van zijn „zwarte goud". Als het allemaal uitkomt en Ihet ontwikkelen van nieuwe energiebron nen (zonnehitte, atoomkracht) niet in een verhoogd tempo slaagt en hun putjes niet opdrogen, zitten over een jaar of vijftien de oliesjeiks helemaal op rozen. Als er ooit een kwestie is welke- naast het handhaven of scheppen van vrede-wereldwrjd overleg en Internationale afspraken vereist, dan is het wel de energie-exploratie en de energiebesteding. Ge beurt dit niet, dan kunnen dreigende energietekorten trouwens bin nen afzienbare tijd de meest acute bedreiging van de wereldvrede vormen. Kreten dat moeder-de-vrouw wat zuiniger met het aardgas moet om springen en dat het van burgerzin getuigt als men de auto wat min der laat rijden en wat meer op de fietspedalen trapt, worden in die omstandigheden eerder romantisch dan effectief. Het zuiniger wor den met energie zal in de eerste plaats daar moeten worden aange pakt, waar er sprake is van groot-gebruik. Een kromme redenering VANUIT DE PVDA-FRACTIE komt de klacht dat wat de regering op het gebied van de maatschappelijke emancipatie van de Zuidmoluk- kers in Nederland wil doen, niet ver genoeg gaat. Ook wanneer zij niet de Nederlandse nationaliteit hebben omdat ze die niet willen zouden deze Zuidmolukkers het actieve en passieve kiesrecht moeten krijgen. Een socialistische „zegsvrouwe" die we over deze kwestie aan het woord hoorden, kon niet ontkennen dat er vooraanstaande Zuidmo lukkers zijn die dit kiesrecht helemaal niet begeren. Haar repliek was: „Maar ze worden ook niet gedwongen om straks te gaan HELEMAAL KROM WORDT DE REDENERING dan evenwel, wan- neer tegelijkertijd vooropgesteld wordt dat, ook als de Zuidmoluk kers het kiesrecht zouden krijgen, de dienstplichtwet voor hen niet mag gaan gelden. Wie zo iets bewijzen wil, komt natuurlijk met logica nergens. Van daar dan een verward betoog over Zuidmolukkers, die men wel in de Nederlandse samenleving moet integreren, maar toch hun eigen identiteit moet laten houden. Waarom die eigenidentiteit niet in gevaar komt, wanneer men Zuid molukkers die de Nederlandse nationaliteit afwijzen, opneemt in het ambtelijk apparaat, bij de politie, bij het Nederlandse onderwijs, maar wèl ais ze na toekenning van politiek elementaire rechten van de Nederlandse burger ook binnen het raam van de dienstplichtwet gebracht worden, zal een heel lang verhaal moeten worden. Zo lang, dat er tenslotte een punt aan gezogen zal moeten worden. WANNEER DE PVDA de Zuidmolukkers echt het gevoel willen geven dat ze „er helemaal bijhoren" èn zich van de eigen identiteit be wust blijven, zullen degenen die de Nederlandse nationaliteit niet begeren, aan andere middelen verre de voorkeur geven. Onbehagen werkwijze Tweede Kamer Den Haag Tweede Kamervoor zitter dr Vondeling heeft in zijn speech, voordat de Tweede Ka mer gisteravond laat op zomer vakantie ging, suggesties ge daan voor het verbeteren van de werkwijze van de Kamer. Die sugesties waren: meer kamerwerk afdoen en voorberei den in commissies; kortere spreektijd voor kamerleden; kortere antwoorden van minis ters in openbare vergaderingen en meer schriftelijke antwoorden op opmerkingen van Kamerle den; een vaste dag voor inter pellaties. Dr. Vondeling gaf zijn gedachten over de verbetering van de werkwijze, omdat de laatste maanden nogal wat onbehagen ontstond over de manier, waar op de Tweede Kamer haar werk doet. Door de veel te lange spreektijden moet te veel werk blijven liggen. ailifilll: mmmmmÊÊÊÊm Weeroverzicht zemq Ë=S rrist 1» temperaturen ton UcNdnA in miHibaren ^Cl opkiarngen -fc- haget vwmtetront H hogo-ckvAgebted •2? bewaking sneeuw -r-r kou-front L lage-dn*gebiod rcyjl regen onweer k windrichting verptoatsingshcttiig De Bilt - De luchtdrukverschlllen boven West-Europa zijn ook het komende etmaal gering. Over een afstand van meer dan 1500 kilometer, naar alle richtingen, is deze minder dan vijf milli bar. De scheiding tussen voch tige en onstabiele luoht boven Frankrijk. België en Zuid-Duits- land, en koele maar droge lucht boven de Noordzee en Denemar ken blijft boven ons land liggen. De hoeveelheden regen, die wor den afgetapt, lopen door het buiige karakter van de neerslag sterk uiteen. Gisteren viel veel regen in Brabant. Ook de gras zoden in het Roergebied, die de laatste tijd sterk in de belang stelling staan werden weer ruim met hemelwater besproeid. WEERRAPPORTEN Frankfort Geneve Helsinki ROTTERDAM (ANP) Het uitvallen van de Rijn als drinkwaterbron zou voor miljoenen mensen on herstelbare gevolgen hebben. Toch is de kans le vensgroot aanwezig, dat dit ooit zal geburen, om dat de vervuiling van de Rijn onverminderd door gaat. De 78 bedrijven, die in Nederland, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk de drinkwa tervoorziening in handen hebben, maken zich grote zorgen over wat zij noemen de onverminderde ach teruitgang van de kwaliteit van het Rijnwater. Dit valt op te maken uit het jaarverslag van hel Amsterdamse waterleidingbedrijf. Daarin schrijft de heer C. van der Veen, president van de Interna tionale organisatie van Rijnwaterleidingbedrijven, dat de bedrijven in het Rijngebied totnutoe voor meer dan 20 miljoen mensen nog hebben kunnen zorgen voor behoorlijk drinkwater, maard at dit door de blijvende vervuiling niet lang meer kan doorgaan. De kwaliteit van het Rijnwater blijft achteruitgaan. Het potentieel gevaar, dat aan het gebruik van het Rijnwater voor de openbare voorziening verbonden is, is nog steeds aanwezig, aldus de heer Van der Veen. De internationale organisatie is vooral be vreesd voor de chloorverbindingen. Zij houdt al re kening met een belasting van ongeveer 15.000 kg. per dag, maar er komt nog het drievoudige aan andere chloorverbindingen bij. Deze hoge belasting en het potentieel gevaar ervan voor de gebruikers van het Rijnwater eisen volgens de heer v.d. Veen een snel en doelbewust handelen. De zangeres Conny Vink vertrok gisteren van Schiphol naar Joego slavië, om deel te nemen aan het songfestival van Split. Op de luchthaven poseerde ze nog even voor de fotograaf. Weersvooruitzichten In cijfers: voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temperatuuromstreeks 11 graden. Max. temperatuuromstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Nederlaag voor Labour LONDEN (RTR) De Britse La- bour-regering heeft gisteren voor de vierde keer in twee we ken een nederlaag geleden bij een stemming in het Lagerhuis. Het betrof een stemming over gemeentelijke belastingen op onroerend goed, die onlangs met 30 zijn verhoogd. Onder luid gejuich vanaf de oppo- sitiebanken van conservatieven en liberalen werd de uitslag van de stemming bekendgemaakt: 298 stemmen tegen het rege ringsbeleid en 289 stemmen «oor. Surinamer dood gestoken Rotterdam (ANP) Tijdens een ruzie in een jongerencentrum te Rotterdam is vannacht een jon> ge Surinamer dqodgestoken door een landgenoot. Volgens getuigen kregen de twee ruzie over de betaling van 'n tientje. Dc identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend. De dader is spoorloos. Locarno Luxemburg [atanbotl Lok Pulrnaa Now York h b°W' l.^bew W (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Naaktlopcn op het Zandvoortse strand is nog niet toegestaan. Hoewel dit het afgelopen weekeinde op vrij grote schaal gebeurde, is er vol gens burgemeester A. Nawljn van Zandvoort sprake van een misverstand. Dc gemeenteraad sprak zich op 18 juni vóór een stuk naaktstrand uT,t, maar daartoe zal eerst een wetswijzi ging moeten plaatsvinden, na melijk van artikel 239 van het wetboek van strafrecht: openba re schennis van de eerbaarheid. Volgens de burgemeester is er ln Zandvoort geen sprake van een stil stuk strand dat aan naturis ten zou kunnen worden toegewe zen. Daarin verschilt de situatie met die In Callantsoog, waar een verlaten stuk strand Is aan gewezen, zodat het element van openbare schennis der eerbaar heid daar niet aanwezig is.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9