S Prijsstijging blijft dit jaar beperkt i tot ongeveer 10 pet" FABRIEK ONTDEKT MET KINDERSLAVEN Absurdistisch muziektheater in Kagels T weemans-ork est Rapport over situatie rond buitenlandse werknemers Minister Duisenberg „OUD PAPIERMET WAARDE Japanner wellicht aan overdosis drugs overleden Louis Falco: tegendraadse toneeldans Ra nd k ra VRIJDAG 28 JUNI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bende dreigt met aanslagen zenuwgas WASHINGTON (DPA) Een anonieme groepering die zich „Vreemdelingen voor Amerika' noemt en naar een „wereldrege ring" streeft, heeft de negen le den van het Amerikaanse hoog gerechtshof briefkaarten ge stuurd met postzegels, waaron der zich volgens haar een „do delijke hoeveelheid zenuwgas" bevindt. De Amerikaanse fede rale recherche (FBI) die dit gisteren bekendmaakte, liet we ten dat de briefkaarten onder schept zijn en dat de substantie onder de postzegels ongevaar lijk is. Voorts hebben een aan tal mensen in Washington een geluidsbandje ontvangen met een verklaring, afgelegd door een man die met een buiten lands accent spreekt. De man deelt mee dat een nieuw en do delijk zenuwgas, verpakt in „tijdcapsules" in de steden Denver, New York, Miami Beach-, Ottawa, Londen, Parijs, Hamburg, Leipzig, Leningrad, Novosibirsk, Moskou, Wladiwo- stok, Osaka, Tokio, Hongkong en Canberra is gedeponeerd. Het zenuwgas zal tussen augustus september „ontsnappen". Strafdienst zwaarste vorm in militair tuchtrecht JEN HAAG (ANP) In hel mill- taire tuchtrecht zal als zwaarste vorm van tuchtstraf, de straf- dlienst gelden. Minister Van Agt (justitie) en staatssecretaris Stemerdink (defensie) hebben de Tweede Kamer meegedeeld dat de nieuwe straf vooral zal gelden bij een tweede of volgen de schending van een gedrags regel. Je beide bewindslieden noemen de strafdienst „het meest doel treffende en positieve middel" als reactie op ernstige vergrij pen. De in te voeren strafdienst moet bestaan uit het verrichten van zinvolle arbeid, die zoveel mo gelijk afgestemd moet zijn op de functie die de gestrafte bin nen de krijgsmacht vervult. In dien geen passende arbeid kan worden gevonden, kan worden volstaan met een uitgangsver bod tijdens de uren dat de ar beid zou moeten worden ver richt. De strafdienst, die gedu rende ten hoogste 14 dagen kan worden toegepast, zal niet op zon- en feestdagen ten uitvoer worden gelegd. DEN HAAG Minister Duisenberg (financiën) heeft gis termiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de eco nomische verwachtingen iets optimistischer zijn. Hij zei dat bij de behandeling van de zogenaamde voorjaarsnota die de stand van de rijksfinanciën aangeeft. De laatste verwachting is dat de prijsstijging dit jaar beperkt zal blijven tot ongeveer 10 pet, wat lager is dan de aanvanke lijke raming. Misschien zal de gemiddelde prijsstijging zelfs iets beneden 10 pet blijven. Tot tevredenheid constateerde de minister bij het bedrijfsleven een oplevende ani- gen aan toe, dat er geen wijzi ging was gekomen in zijn stand punt van april, toen hij had ge zegd dat de inflatiecorrectie volgend jaar moet doorgaan. tot investeren. De werkloos- Minister Duisenberg ging niet heid blijft echter op een hoog niveau liggen. Over de extra uitgaven ter be strijding van de werkloosheid zei hij, dat van de totale 750 miljoen voor aanvullende wer ken zo'n 80 tot 90 pet in uitvoe ring is. De rest van het pro gramma komt in augustus in uitvoering. Tegen 1975 zal het totale programma zijn afge werkt. De minister wilde geen uitspraken doen over de toepassing van de inflatiecorrectie in 1975. Later voegde hij daar na nieuwe vra- op diverse vragen over de be steding van de te verwachten extra opbrengsten van het aard gas in 1975. KVP en ARP had den dinsdag waarschuwende ge luiden laten horen, en mede ge zien de stijging van de sociale premies aangedrongen op belas tingverlichting. De extra op brengsten van het aardgas zou den niet automatisch mogen worden aangewend om de rijks uitgaven te laten stijgen. Ook de CHU en WD hadden de mi nister om verlichting van de be lastingdruk gevraagd. Italiaanse politiemannen grasduinen in de stapels nooit bezorgde post in een papierverwerkings bedrijf in Bergamo. Volgens de Italiaanse PTT betrof het onvoldoende geadresseerde stukken. maar bij een oppervlakkig onderzoek ontdekte de politic dat zich tussen de stapels aangetekende stukken, cheques, postwissels en zelfs documen ten voor rechtszaken bevonden. Werknemers protesteren Gisteren werd het gedeelte Kortleven-Rilland Bath van de rijksweg 58 offioieel voor het verkeer open gesteld. Tijdens de aanleg ging een onderaannemer failliet en daarvan werden een andere onder aannemer en dertien transportbedrijven ernstig de dupe. Werknemers van de getroffen bedrijven namen korte tijd bezit van de weg met een spandoek dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. AMSTERDAM Dn Amsterdamse recherche houdt meer en meer rekening met de mogelijkheid, dat de Japanner, die vorige week, gepakt in zeil doek. in een gracht werd gevonden, en wiens stof felijk overschot gisteren per vliegtuig naar Tokio is overgebracht, niet het slachtoffer van een moord ls geweest, maar van een overdosis aan verdovende middelen. Volgens deze theorie zouden hippievrienden geen raad hebben geweten met het lijk en het op deze lier hebben willen wegwerken. De schoenen die nog onbekende Japanner droeg, blijken ge kocht te zijn in de hippiewijk Sjlnjuku van Tokio. Zijn vingerafdrunkken komen in het archief van de Japanse politie niet voor. Via de radio heeft de re cherche gisteren de gehele dag oproepen in het Ja pans doen uitzenden aan Japanse jongeren in Ne derland om zo spoedig mogelijk op te geven wie van hen vermist wordt. Dit om de identiteit vast te kunnen stellen. Inmiddels houdt de recherche in Tokio twee politie mannen paraat om alsnog naar Nederland te ver trekken mocht er een spoor in deze zaak worden gevonden. Volgens een andere theorie zou het slachtoffer namelijk betrokken kunnen zijn geweest bij drugsmokkel en door rivalen uit de weg kunnen zijn geruimd. Elf Japanse verslaggevers zijn ln Amsterdam aangekomen in de veronderstelling dat het hier om een moordzaak van het kaliber Kame- da gaat. Deze Japanse zakenman werd een achttal jaren geleden zonder hoofd in een koffer uit een gracht opgevist. BANGKOK (AP) Vierenvijftig barrevoetse, ln lompen gehulde, vuile en onthutste kinderen heb ben gisteren tijdeBjk onderdak gevonden op een poliltiebureau in Bangkok terwijl de autoritei ten de man die hen al8 slaven hield in zijn confectiebedrijf on dervroegen. „Ik heb mijn ouders erg gemist", vertelde de 14-jarige Laone Piuenchai, terwijl de tranen over haar gezicht rolden. Zeven maanden lang heeft ze 15 uur per dag moeten werken. Even als de anderen kreeg ze weinig voedsel en werd ze geslagen voordat de politie woensdag een inval deed in het fabriekje. De fabriekseigenaar is samen met twee vrouwelijke familieleden gearresterd. „We kregen per maaltijd een klein schaaltj- rijst", zei Laone, die twee jaar ouder is dan de meerderheid van de kinderen die in de fa briek werkten. „Wanneer een meisje niet netjes at gaf de baas haar zoute rijst, wat ze he lemaal niet kon eten", zo voeg de Laone eraan toe. „En iedere tien dagen kregen we twee stuk ken brood". „Wij sliepen op de bovenste ver dieping van de fabriek en moes ten allemaal op de grond liggen. Laone vertelde dat haar ouders haar hadden verkocht aan een agente, die beloofde dat ze goed zou worden betaald, gevoed en gehuisvest. Tegen haar had de agente gezegd dat ze haar moe der binnen tien dagen weer mocht zien. „Maar mijn moeder bezocht me nooit", zei Laone. „Vanaf de eerste dag sloegen ze ons al met schoenen en stokken wanneer we niet werkten zoals zij het wilden. Eens ben ik bij na gestoken door een bewaak ster die me zei dat ze mijn hoofd zou afsnijden en het in de wc zou gooien". Volgens de politie werden de kin deren naar het werk gelokt met de belofte dat ze 27 gulden per maand zouden verdienen. Neushoorns drijven soortgenoot dood in SAN PASQUAL (AP) In het wildpark van San Die- go hebben twintig neus hoorns een zeldzame witte neushoorn uit jaloezie een vijver ingedreven. Het dier verdronk jammerlijk. De 12-jarige neushoorn, die geleend was van de dieren tuin in Phoenix, werd aan gevallen. Het dier heeft nog pogingen gedaan weer aan wal te komen maar werd daar bij gehinderd door de rest van de dieren. Volgens dr. James Dolan. directeur van het park, is het gebruikelijk, dat de plaatselijke dieren een nieuwkomer slecht behan delen. Luchtmacht haalt gewonden busramp op DEN HAAG (ANP) E»n fokker F-27 „Troopship" van de Konink lijke, Luchtmacht zal morgenmid dag zestien Nederlandse dames, die vorige week bij het busonge luk In Joego Slavle gewond raak ten op Soesterberg terugbrengen. Het vliegtuig gaat vandaag al naar de basis Trevlso bij Vene tië vliegen, om morgenochtend zo vroeg mogelijk door te gaan naar Ryeka in Joegoslavië waar de zestien gewonden zullen wor den opgehaald. Om elf uur mor genochtend vertrekt het vlieg tuig van Ryeka naar Soester berg. Het wordt om twee uur middags verwacht. DEN HAAG - „De Nederlandse samenleving en de Buitenland se Werknemers" Is de titel van een rapport, dat gisteren is uitgebracht door de commissie Justitia et Pax Nederland. Het is bedoeld om informatie te goven, die de mensen aan het denken kan zetten en discussiestof kan leveren om „dit stuk ongerechtigheid" ln onze samenleving ln het bewustzijn van de mensen te brengen. Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede) ls een pauselijke commissie met als opdracht in de katholieke geloofsge meenschap en de samenle ving gerechtigheid en vrede te bevorderen. Als zodanig treedt zij vaak naar buiten op, voornamelijk in solidari teit met soortgelijke organi saties in het buitenland. Maar. aldus de voorzitster, mej. dr. M. A. M. Kiopé tij dens de introductie van het rapport, wij vonden het van belang ook het oog te richten op het onrecht ln onze eigen samenleving en wel dat wat tot uittlng komt in de bena dering van de buitenlandse werknemers. Het rapport - dat consequent de betiteling „gastarbeiders" vermijdt, omdat die naam, gezien de behandeling, aller minst correct is - Is vanwege de bredere kring, die men beoogt bevattelijk geschre ven en geeft een handzame informatie over achtergron den en oorzaken van het ver schijnsel van en de proble men rondom de buitenlandse werknemers. Het formuleert bovendien een groot aantal aanbevelingen voor regering, politieke par tijen, vakcentrales, onderne mingen en plaatselijke Instel lingen, alsmede voor de kerk, waarbij wordt aange drongen op de vorming van een „Vicariaat voor de pas toraal onder de buitenlandse werknemers ln Nederland". Het rapport I* voor vijf gul den te bestellen via giro 788824 ten name van het I.K.V. te Voorburg. ■£X: m m i d let grote symfonieorkest, door de late romantiek buiten proporties uitgebreid, staat er bij de he dendaagse componisten niet zo best meer op. Luciano Berio, op het ogenblik officiële gast van het Holland Festival, ls nog een van de gematigdste als hij zegt dat het orkest wel zal blijven bestaan maar dan om artistieke en economische redenen In een bezetting die permanent heel wat kleiner kan zijn dan nu nog gebruikelijk is. Reinbert de Leeuw echter heeft onlangs met een speciale compositie veelzeg gend „Abschled" geheten het symphonieo-rkest demonstratief vaarwel gezegd. En Maurlcio Kagel, enfant terrible van de avant-garde, omtwlerp vorig jaar voorde befaamde Donaue- schinger Musiktagc „een onzelf standige automatophon" om aan te tonen dat het met twee musi ci net zo goed kan als met tach- tig! Bisteravond hebben we Kagels automatophon in de Brakke Grond in Amsterdam in wer king gezien en gehoord. Zoals van zijn maker te verwachten viel, werd het een ongelooflijk nummertje absurdistisch mu ziektheater. Wat hij al niet voor het monster-instrument had aangedragen. Onderdelen van harmoniums, piano's accor deons, van allerlei strijk- en blaasinstrumenten, harpen en vooral een groot assortiment slagwerk. Daarenboven oude grammofoons, naaimachines, spinnewielen, keukengerei, au to-onderdelen en ga zo maar door. Twee musici zaten als het ware ingebouwd in de 250 con structie-onderdelen waarvan een deel door hen „op afstand" kon worden bediend. iet was een kostelijk kijk- en hoorspel om te ervaren hoe de musici, accordeons op hun rug, bellen aan armen en benen, bekkens aan de binnenkant van hun dijen, enz. enz. kans zagen heel veel tegelijkertijd te doen. Zo hoorden we een duo van een dansmeesterviooltje met een contrabas, beide mechanisch aangestreken. Een bol gemon teerd op een veer, sloeg zowel een trommel aan als de metalen dophoed van een van de muzi kanten. En de sex kon er ook niet buiten blijven want een van de musici monteerde twee oi derwetse roomkloppers op zi. borst: de associaties die het spel er mee geacht werd op te roepen, waren duidelijk. Wilhelm Bruck en Theodor Ross hebben heel wat tijd moeten spenderen om de muziek van Kagel mechanisch uitvoerbaar te maken en toen dat, met ui teraard vele technische advie zen van derden, op een wonder baarlijke manier was gelukt hadden zij nog zo'n kleine ze ventig uren lange repetities no dig om het hele proces van synchrone bewegingen te leren beheersen en uit het hoofd te le ren uitvoeren. Ongeëmotioneerd als robots, want zó wenste Ka gel het. Behalve de door de musici me chanisch opgewekte klanken was er ook een synthesizer in geschakeld, maar het moet ge zegd worden dat de elektroni sche geluiden zich goed met de andere verdroegen. Hoewel in gebaar en klank veel parodie en satire stak, was er ook veel on gewoon, maar op zich heel mooi geluid. Een grote fantasie en een even grote praktische intel ligentie kan men Kagel zeker niet ontzeggen. Ks. Halsbanden tegen vlooien De zwermen katten, die aJ sedert mensenheugems huizen aan de voet van de pyramide van Cestius rn Rome zullen als alles goed gaat, een vlooienloze zomer tegemoet gaan. De dieren worden namelijk zoveel mogelijk voorzien van Amerikaanse antivlooien- halsbanden. Zo'n half dozijn jongelui onder aanvoering van Louis Falco heeft gisteren net als verleden jaar de Kon. Schouwburg letter lijk stormenderhand veroverd. Niet vanwege de perfecte tech niek, want ledereen gelooft vlot, dat Falco maar drie jaar dans opleiding heelt gehad. Maar op het altijd overdrukke po dium wordt een souplesse, zowel mentaal, mimisch als plastisch, gedemonstreerd, die zo tussen alle klassieke en moderne tradi tie door verfrissend kan wer ken. Falco laat een beklem mend brok theater zien. waarbij de lichamen als in ouderwets gooi- cn smijtwerk draalen en wervelen. Zo'n duet een pas de deux ware terminologisch een aanfluiting! als Twopen ny Portrait is bij alle ontluiste ring van het tweetal egotrippers te midden van vuilnisemmers tegelijk ook tragisch In de tus sen agressie en tederheid pen delende driften. Aan mededeel zaamheid doet Falco In het ui teraard ook abstracte Avenue evenmin, maar als men al die scènetjes bij elkaar optelt, blijkt de som toch alleszins menselijk deelbaar. Deze Amerikanen zijn musculaire en mentale krachtmensen, want zoveel pathos in combinatie met zoveel plastische grapjes houdt het geen enkel gewoon podium kunstenaar vol. Falco's dans partner Jennifer Muiier maak te Speeds, een halfuurtje duize lingwekkend lichaamsvertoon. waarbij de toeschouwers eerder buiten adem raken dan de uit voerenden. Alles watervlug en tegendraads, vol humor, die overigens nogal vaak wordt her haald. Falco toont zich nu een maal niet In de beperking, maar In de herhaling een mees ter. Bevrijdend en ln hoge mate stimulerend podiumwerk! D-y Zou de Ijskoude Michel warm geworden zijn vi..i kus van Fadrhonc? Ajax heeft long bloed noc'r Zê blijven maar melken die minimumprijs. Maar goed dat we van B rije hebben gewonnen was anders zeker wel mand op het idee gel- om die heerlijkeyoglu.i gaan boycotten. Via die premie op over" wil Wiegel natuurlijk de kende w.w.'ers uit de m prijzen. In België wordt beweerd, wanneer in Nederland snelheidsbeperking word geheven, de Hollanders w lekker zuinig 80 km gaan den. Als in Spanje wordt gesp- over de Johannes Par gaat het over voetballen. Na de fusie tussen Citrotn Peugeot krijgen we als volger van de 2CV het eci Lelijke Wondertje. Groepsleiders Dennendal: rooien het wel. KVPKamerlid v.d. Sand „Het gepriegel in de Tw Kamer maakt de polil voor da mensen oninte, sant". Niet-Kamerlld: „Dat is het enige interessante van politiek". Het damesblad Viva vii AR-fractlevoorzitter i Aantjes „een politicus n sex-appeal". Zegt Aant „Ik weet wel dat er vrouv zijn die me aardig vind zoals ik ook vrouwen ken i ik aardig vind. Ik ben gezonde vent". Nixon was bereid in Brussel komen praten. Maar moesten wel hun mond dit- houden. Er wordt alleen gesprol over naaktlopen. niet over naaktzltten oj naaktliggen. Premier Den Uyl slaat dit jaar zijn vakantie-tentje op i i Portugal. Hif hoopt allen niet herkend te worden. De Ijdeltuit. Ziet zo'n Portugese plattelc der Joop en Liesbeth strai t in hun tentje zitten. Dat g loof hif toch nooit In vergelijking met Luns ii NLxon maar een kleine fon Laatste stellingen In verband met de toenemend - verstedelijking van ons lan-l lijkt het zinvol de territorial strijdkrachten uit te rusten met gevechtskleding voorzie van beton- en baksteenmotie ven. Ten onrechte wordt het niet te nen van een gele of rod- kaart door de scheidsrechter door voetballere dikwijls ge zien als een groene kaart voor het met lichamelijk ge weld uitschakelen van de te genstanders. Het getuigt meer van bemoei zucht dan van Inzicht in de verkeersproblematiek om stickers als Houdt afstand" en „Rijdt rustig" op de ach terrult van de auto te plak ken. Deze horen thuis op het dasbord. De taak van een kleuterleid ster ls belangrijker en moei lijker dan veel taken waar voor een universitaire oplei ding vereist ls. Overheidsfunctionarissen eige nen zich meer macht over de burger toe dan feodale vors ten ooit bezeten hebben. Als ouderen zich onvolwassen gedragen, vertragen zif het volwassen worden van jonge- Degenen die, bekritiseerd we gens gemaakte fouten, me nen zich te kunnen veront schuldigen door deze fouten ook bij anderen te signale ren, huldigen da merkwaar dige opvatting dat verdubbe ling van een fout de schuld halveert. Het eenzijdig opvoeren van hel peil der medDche voorzlenim gen ln de ontwikkelingstan) den is tegelijk menslDvens en onmenselijk.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7