Allerlei(ds) Het nieuwe college van b. en w. Studio Onderzoek naar afsluiting van Rijnsburgerweg Veto Leidse raad over eorridorflat in Morskwartier Plan voor andere opzet van Leidse Culturele Raad JUNI 1974 Leiden aktueel Westworld: met robots op vakantie, ja gezellig LEIDEN Het voordcel van computers en robotten is dat je er juist al die dingen mee kunt doen, die normaal geen zinnig mens zou geloven. Dit gegeven en alles wat daar uit voortvloeit is tot in het kleinste detail uitgewerkt door regisseur Michael Crichton in zijn film „West- world" die deze week in de Studio draait. Een Amerikaans reisbureau biedt iedereen die het zich kan permitteren voor zijn va kantie 1.000 dollar per dag uit te geven de mogelijkheid een bezoek te brengen aan of het wilde westen van rond 1880, of het oude decadente Rome, of een Engels kasteel in de middeleeuwen. Wan neer de Vakantiegangers dan eenmaal op de plaats van hun dromen zijn aangeko men, zorgen de meest men selijke" robots die er be staan, bediend door compu ters ervoor dat het hen aan niets ontbreekt. De robots doen echter bovenal hun best om de sfeer van weleer op een zo'n aannemelijk moge lijkerwijze terug te halen. De meest deskundige ridders (robots) op het gebied van het steekspel worden door de bezoekers uitgedaagd; de computer zorgt ervoor dat de bezoeker wint en al zijn minderwaardigheidscom - plexen, die in het dagelijks leven zo zorgvuldig zijn aan gekweekt hebben geen reden van bestaan meer. Dan komt echter de bekende moraal om de hoek kijken, want aan elke droom moet tenslotte een eind komen. De robots slaan op hol en doden alles wat hen de weg verspert. duidelijk: de enige be dreiging van de mensheid is de mens zelf. Immers hoe groter de welvaart, hoe krankzinniger de^ behoeften van de mens. En waar is die schijnbaar .grote welvaart en waar zijn die zonder meer krankzinnige behoeften beter te signaleren dan in Ameri ka? TON VAN BRUSSEL Het De vakantie periode is voor het merendeel van de biosco pen meestal een goede aan leiding om weer eens wat oude kassuccessen van stal te halen. En als de desbe treffende film dan ook nog in de vakantie speelt, zoals dit nu met „Louis de Funès op vrijersvoeten" het geval is kan men bij wat minder zon nig weer verzekerd zijn van een volle „bak". In „Le Gendarme se marie" ziet u de Funès als politieagent in de badplaats St. Tropez in de meest gecompliceerde ver wikkelingen. 11 li In de Lido deze week de tweede film die op een van de stripverhalen van Kuifje is gebaseerd. Na „Kuifje en de zonnetempel" nu „Kuifje en het haaienmeer", ook weer een product van de schrijver Georges Remi (Hergé). In 1923 maakte deze striptekenaar zijn de buut en sedert dat jaar zijn er 24 Kuifjes verschenen, die bij de meeste boekhandels als „broodjes" van de plank vliegen. „Kuifje en het Haaienmeer" wordt volledig Hollands gesproken; dit maakt het aan de ene kant wat storend voor de oudere filmbezoekers, maar aan de andere kant is de film daar door bij uitstek geschikt voor de jeugdige liefhebbers van deze „stripheld". Met de praktijken van een „hu welijkszwendelaar", genaamd Paul, kunnen we deze week in Rex kennismaken. Jonge, rijke en lieftallige dames worden door hem verleid, vervolgens van hun geld ont daan en als de operatie is geslaagd verdwijnt Paul met de noorderzon, op naar zijn volgende slachtoffer. Het be treft hier weer een sexfilm van zeer goedkope origine, waar je, behalve het fraaie vrouwenvlees en het aardige slot, veel bedenkingen tegen kan hebben. Acteertalent is nagenoeg niet aanwezig en ook de muziek is meer dan zwak. Burgemeester A. J. Vis Tinus van Aken Dick Tesselaar Cees Waal Bert Oosterman Hans von Dam LEIDEN De heren Tinus van Aken, Hans van Dam, Dick Tes selaar. Arie Verboom, Cees Waal (allen PvdA) en Bert Oos terman (D'66) worden de wet houders in het meerderheidscol lege dat links Leiden in septem ber zal vormen. De PvdA en de progressieve combinatie PPR/PSP/D'66 hebben dit gis teren bekend gemaakt. Tot frac tie-voorzitter van de progressie ven is gekozen Kees du Gardijn (PPR). Leo Meijer wordt de voorzitter van de PvdA-fractie in de nieuwe raad. Over de ver deling van de portefeuilles on der de verschillende wethouders hebben de partijen die het colle ge zullen vormen nog geen overeenstemming bereikt. Een beslissing daarover zal nog wel enige weken op zich laten wach ten. Links Leiden heeft de namen van de nieuwe wethouders in de openbaarheid gebracht middels een brief aan het CDA. De con fessionelen hebben de PvdA eni ge dagen geleden schriftelijk om bevestiging gevraagd van publicaties onder meer in De Leidse Courant. Daarin liet Du Gardijn o.m. weten dat de vor ming van een college van zes linkse wethouders „als een paal boven water stond". Ook werden de namen genoemd van de kandidaten voor die posten. het CDA zeggen PvdA, PPR, PSP en D'66 dat het linkse college on middellijk na zijn benoeming „dient te gaan werken aan het ontwerpen van een uitvoerig be leidsprogramma". Dat zal wor den gebaseerd op het gemeen- sch.f^pelijk kernprogramma van de progressieve partijen. Daar bij belooft men de andere raadsfracties en alle belang stellende Leidse organisaties ..ruime gelegenheid tot in spraak". Ook de ambtenaren worden met name genoemd als een groepering die in de gele genheid zal worden gesteld zijn visie te geven op het beleidspro gramma „Rond de jaarwisse ling", aldus de brief, „dient het college het ontwerp-programma ter beoordeling voor te leggen aan de Raad". Begin augustus willen de PvdA en de progressieve drie de andere raadsfracties uitnodigen voor een gesprek over meer prakti sche kwesties als het vergader schema en de indeling van de commissies binnen de gemeen teraad. Illllll LEIDEN B. en W. zullen de mogelijkheid onderzoeken om gelijk tijdig met de aanleg van een busbaan op de Rijnsburgerweg, deze weg geheel of gedeeltelijk tf te sluiten voor het doorgaande auto verkeer. Hiertoe heeft de gemeenteraad gisteravond besloten bij de be handeling van het voorstel tot de aanleg van 6 speciale rij banen voor autobussen in di ja ren 1975 tot '78. Met uitzonder in van D '66 gingen alle aanwezige fracties met het voorstel accoord. Van de 6 man tellende VVD fractie was alleen wethou der Duijverman aanwezig. Wel werd met 't voorstel der KVP-er Driessen vastgelegd dat de bus baan die in de Breestraat is gepland eventueel kan worden vervangen door of aangevuld met een baan op de marktroute. Een definitieve beslissing daar over zal pas worden genomen nadat deze wegen zijn gerecon strueerd. De bedoeling van dit uitstel is de invloed van een af sluiting voor het particulier au toverkeer na te gaan, op de ver- keerscirculatie. Een dergelijke afsluiting komt immers vanzelf tot stand in de periode dat de Breestraat en de marktroute zullen zijn opgebroken. Ook zal over de situering va ndeze bus baan pas een besluit worden ge nomen nadat de aanwezigheid van „voldoende" parkeerruimte in de omgeving is verzekerd. Het voorstel tot een onderzoek naar een mogelijke afsluiting van de Rijnsburgerweg was af komstig van de toekomstige PvdA-wethouder voor de stads ontwikkeling Cees Waal. Op zijn initiatief sprak de raad in 't ka der van het busbanenbesluit ook af dat er „voorshands" geen plannen zullen worden opgesteld voor de verbreding van de Bos- telbrug. Volgens een derde amendement Waal zal aan de realisering van het plan een on derzoek voorafgegaan naar de mogelijkheid dat dit gepaard gaat met het onstaan van sluip routes. De busbanen komen te liggen het Levendaal; de Prinsessekade: Merenwijk blijft in aula kerken LEIDEN - In de aula van hel schoolgebouw in de Meren wijk zullen ook na 1 augus tus godsdienstige en sociaal- culturele activiteiten kunnen plaats hebben. Voor de huisvesting van de twee kleuterklassen die met ingang van het nieuwe schooljaar in deze wijk wor den geformeerd zal een op lossing worden gekozen waardoor de aula voor deze activiteiten beschikbaar blijft. Hiertoe heeft de ge meenteraad gisteravond be sloten. De kleuters zouden bijvoorbeeld een voorlopig onderdak kunnen vinden in leegstaande flats, zo sugge reerde mevrouw Kerling-Si- mons. Op langere termijn zouden ze dan kunnen wor den ondergebracht in ver plaatsbare noodlokalen. i LEIDEN Met 11 stemmen vóór en 14 tegen heeft de gemeenteraad pisteravond het plan verworpen om op de hoek van de Turkooislaan en de Smaragdlaan een corridorflat op te trekken veertien verdie pingen. Voornaamste bezwaar van me vrouw Kerling Simons die het woord voerde namens de PvdA is dat een positieve in vloed van het gebouw op het windklimaat in het Morskwar tier niet is komen vast te staan. Tussen de bestaande flat gebouwen in deze wijk trekt dikwijls een snijdende tocht. Ge hoopt is destijds dat een flat op de hoek van de Turkooislaan en de Smaragdlaan de kracht van de windvlagen in het aangren zende blok zou doen afnemen. Ondermeer om hiernaar een on derzoek te laten instellen heb ben b. en w. in september 1973 het voorstel voor de bouw van windschermen" te plaatsen. Maar hiermee nam mevr. Ker ling geen genoegen. Ook onder schreef zij de bezwaren van de 827 buurtbewoners die bij de gemeente een protest hebben in gediend tegen de bouw van de flat. De bewoners wijzen daarin ondermeer op de vooral voor kinderen vaak onprettige leefsituatie in een flat. Volgens het plan van b. en w. had de flat op de hoek van de Turkoois en de Smaragdlaan 98 twee-, 24 drie- en 24 vierkamerwonin- gen moeten bevatten. De vier- kamerwoningen zouden geschikt zijn geweest voor bewoning door gezinnen. deze flat w^r^ teruggenomen. tegen aanwezigheid van de TN-. a i. u-»*. .aa-\. ]aatste categorie woningen In Dat onderzoek heeft inmiddels plaats gehad. Van een wind-tempe- rende invloed is evenwel niets gebleken. In het rapport dat hierover is uitgebracht wordt wel gesteld dat de windkracht kan worden verminderd door op de hoeken van de flats „halfdoorlatende deze flat heeft mevrouw Kerling overwegende bezwaren. In sep tember '73 is door de raad geëist dat hij alleen voor bijzon dere woondoeleinden zou wor den bestemd zoals voor bewo ning door bejaarden en alleen staanden. LEIDEN - De Culturele Raad Is In de huidige samenstelling en volgens het huidige stramien aan zijn nadagen bezig. Onge veer gelijktijdig met het optreden van de nieuwe gemeente raad zal de zittingsperiode van de C.R. (op 1 september a.s.) algelopen zijn. De zittende leden van de Raad onder voorzit terschap van mevrouw F. Kuenen leven al naar de C.R.-nieu- we-stijl toe, want de oude Raad heeft een verleden achter zich dat niet noodt tot heimwee naar het voorbije. Dat het al lemaal wel anders zal gaan worden, is al Ingegeven door het gemeenteraadsbesluit, deze maand genomen, tot algehele reorganisatie van de structuur en functionering van de ge meentelijke organisatie. Maar ook de C.R. zelf heeft zich uit gesproken over de eigen taak en functionering. Dat deed hij met name in de zg. ..blauwe nota" (een aantal uitgangspun ten naar de toekomst) en in een reactie op het reorganisatie rapport van de ODRP van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Over de C.R.-nieuwe-stijl is thans een discussie nota samengesteld, welke door een speciale werkgroep bestu deerd gaat worden. In een openbare vergadering van de Raad, gisteravond in de Waag, stemden de aanwezige leden van het dagelijks bestuur daar mee in. De (oude) C.R. zal de gemeen teraad aanbevelingen moeten doen aangaande de benoe ming van elf van de dertien nieuwe leden. Een „inrich ting" van de nieuwe Raad is door het Bureau van de C.R. ontwikkeld. Het is de bedoe ling, dat de Raad na het oordeel van de gevormde werkgroep - in een aparte vergadering de nodige be sluiten over die nieuwe Raad neemt. In principe zullen in kundigheid en kwaliteit. De 13 zetels zouden als volgt verdeeld kunnen worden: 5 zetels voor K&O, Schouw burgcommissie. Musea/La kenhal. Bibliotheken en Mu ziekschool. 2 zetels voor B en W en de gemeenteraad, 5 zetels voor (b.v.) Vormings werk, Amateur-muziekbeoe- fening, Amateur-toneelbeoe- fening. Beeldende Kunst, On derwijs, Clubhuls en Buurt huiswerk. Raad), mej. M. F. J. Vos (staf C.R dr. P. v.d.Plank (Welzijnsraad) en de heer J. Walter (adviseur C.R.). Di rectrice Vos suggereerde de werkgroep uit te breiden met gekiteresseerde „buiten staanders" en noemde o a. (straks oud-gemeenteraads lid) Herman Amptmeijer- met-zijn-BOO-ervaring. De heer Walter kende Ampt- Op 17 april J.l- Is een project- meijer niet persoonlijk, groep geïnstalleerd die tot brengt over de (eventuele) herziening van het aantal, de samenstelling en de taakom schrijving van de secties, dat zij de koppeling van Raad en secties uitwerlit, ad viseert over invulling van ze tels en tenslotte een ont- werp-huishoudelijk reglement opstelt. had wel van diens „mythe" vernomen. Hij voel de niet veel voor het idee. Daar bleef het ook bij. Uit eindelijk werd de voorkeur gegeven aan een „klein, doch snel werkend clubje". Bij wijze van algemene inde ling wordt in de discussieno ta een volgende samenstel ling van de nieuwe C.R. aan gegeven: vertegenwoordigers van de (grote) cultuurver- spreidende instellingen, ver tegenwoordigers van de ge meentebestuurders, belang stellende enthousiaste des kundigen uit de sector van de cultuur-consumenten en cultuur-beoefenende groepen en instellingen en een onaf hankelijke voorzitter, geko zen om zijn belangstelling. taak heeft, het toekomstig gebruik en beheer van de Schouwburg en van het Cul- tureel Centrum te onderzoe ken en daarover t.z.t. voor stellen uit te brengen. Deze projectgroep heeft de C.R. thans uitgenodigd een be stuurslid aan te wijzen dat in de groep zitting zou kunnen nemen, Dat was reeds het geval met de heer Chavan- nes, maar sinds deze zich uit de C.R. heeft teruggetrokken is zijn plaats in de project groep opengebleven. In de C.R.-vergadering van gister avond werd de voorkeur uit gesproken voor het in de projectgroep zitting doen ne men van twee C.R.-leden, nl. namens de secties Theater en Muziek, Fiat van raad voor renovatie in Leiden-Noord onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 „Sound Of Hope Inc.*' Op donderdag 4 juli geeft het Amerikaanse koor Sound of Hope Inc." een concert in de Hartebrugkerk aan de Haarlem merstraat. Aan dit concert, dat om 20.15 uur begint wordt te vens medewerking verleend door een strijkorkest. Het pro gramma bestaat uit een aantal klassieke en populaire koorwer ken en spirituals. De realisatie van het concert Is mogelijk ge maakt door een samenwerking van de kerk en de .Dutch Im migrant Society", een vereni ging van emigranten met 11.000 leden in Amerika en 3.000 leden in Nederland. De toegangsprijs bedraagt 2. Voor CJP houders en 65+ 1.50. De baten feomen ten goede aan het orgelfonds van de Hartebrugkerk. LEIDEN De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de renovatie van twee com plexen woningen in het Noorder kwartier. I De raad stelde kredieten beschik-Vrouwenbond baar voor het herstel van 1611 woningen in de omgeving \i de Van Hogendorpstraat voor 74 huizen in de buurt van de Lombokstraat. Ook het plan voor de verbetering van de rio leringen, de rioolwaterafvoer en de wegverhardingen in het wes telijk deel van het Noorder kwartier werd goedgekeurd. Het plan om in de Marnixstraat 14 lichtmasten van 18 mtr. hoog neer te zetten wilden de raads leden eerst nog nader bezien in commissieverband. Men meent dat de lichtmasten te groot zijn voor deze straat. Volgens de PvA en de PSP zou een te over dadige verlichting de eerste aanzet kunnen vormen voor een ontwikkeling waarbij de Mar nixstraat een te belangrijke verkeersfunctie krijgt. De R.K. Vrouwenbeweging Leiden heeft haar jaarlijkse uitstapje gemaakt. Om acht uur 's mor gens vertrokken 70 dames met de bus via Boskoop en Gouda naar Schoonhoven, waar de le den van de vereniging werden verrast met een heerlijk kopje koffie met gebak. Daarna zette men de tocht voort door het, aan natuurschoon zo rijke Gooi. In Maartensdijke werd de kof fietafel gebruikt. In Hoog Catha- rijne werd het nieuwe overdek- te winkelcentrum bezichtigd. De dag werd besloten met een di ner in ,,de Woelige Baren" in Roelofsarendsveen. De dames van de Vrouwenbeweging toon den zich bijzonder tevreden Gisterenmiddag om 14.30 uur heeft het huwelijk van de oud informa- trice van het bureau voorlichting van het Leidse Stadhuis, Ineke van der Meij met Peter Buijinck haar kerkelijke bevestiging gekre gen. Het jonge paar koos hiervoor de knusse kapel van het Lidwina- huis aan de Zoeterwoudesingel. zoekuur: 18.3019.30 uur. Kin derafdeling: voor ouders: dage lijks 14.00—19.00 uur, voor ove rige familieleden: zondags 14.00—15.00 uur. Bomen langt* Haagse Schouw blijven LEIDEN - De bomen langs het Leidse gedeelte van de Haagse Schouw, die via Val kenburg naar Katwijk loopt, kunnen voorlopig blijven staan omdat de weg minder breed wordt don aanvanke lijk de bedoeling was. Dit heeft weihouder Ham (openbare werken) gister avond meegedeeld in de ge meenteraad. Als de bomen toch moeten wijken doordat bij de werkzaamheden het wortelstelsel wordt aange tast. zullen ze niet worden gekapt, maar verplaatst. De zes linden blijven in ieder geval staan, aldus de wet houder. De leerlingen van de Van Landschoot hebben gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal met groot euccefi dr musical „de Notaris" opgevoerd. Voor een publiek dat hoofdzakelijk bestond uit ouders, mede-leerlingen en familieleden toonden de hinderen met zeer veel inzet hun acteertalent, in deze musical geschreven door de heet' Everse en met muziek van de heer Schellekens. Diaconessen- huis Onder scheiding Tegemoetkomend aan de wens van vele patiënten zijn de be zoektijden van het Diaconessen- huis te Leiden per 1 juli als Burgemeester Vis heeft vanmid- volgt gewijzigd: middagbezoek- dag ing. J. de Vries de r uur: 13.4514.30 uurAvondbe- selen opgespeld die horen bij het Officierschap In de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeur de in het Huis ten Werve in Rijswijk. Ing. De Vriès. die woont in de J. van Campenlaan in Leiden is dezer dagen 40 jaar in dienst bij de n.v. Verenip.de N.B.M. Bedrijven. Sinds enige jaren is hlf directeur van de af deling industrie van deze hol ding. De heer De Vries is 61 jaar oud. Hij begon zijn loop baan als ..zandilukter". een functie waarin hij verantwoor delijk was voor de samenstel ling van asfaltdekhen. Museum penning Op voordracht van de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijke werk, nu. H. W. van Doorn, heeft de Koningin de mie ■umnenmng in z'lver togehend aan de heer E. J. Nieuwcnhuijs 'e Rotterdam, als blijk van waardering voor zijn grote inzet voor de entomologie en zijn verdiensten voor het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. De di recteur-generaal voor culturele zaken, mr. R. Hotke, heeft deze erepenning vandaag in het Rijksmuseum van Natuurlijk! Historie te Leden aan de heet Nieuwcnhuijs uitgereikt. De heer Nieuwenhuijs heeft vor/j Jaar zijn collectie tropische vlirj ders aan het Rijk ter plaatshif in eerdergenoemd museum til geschenke aangeboden Do exemplaren en is boofdzakelir collectie omvat ruim 20.00 afkomstig uit Z.O.-Azië.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3