n £eidóc@ourant I Defensie oorzaak spanning kabinet Veilige grenzen Libanon de' iek DRIEMAAL ZOVEEL DODEN DOOR GEWELD Brand in chemische fabriek Verbruikt Oranje teveel kracht? Premie ziekenfonds en AWBZ komende jaren niet omhoog De Tijd verdwijnt definitief Adjudant had relaties met Aage M. Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes 3,50 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - Losse nummers; 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 1! T.V.-SELECT1E Alvarez Kelly Op Ned. I om 20.21 uur de western Alvarez Kelly. 18 VRIJDAG 28 JUNI 1974 PLAATSELIJK BUIEN. Vrij veel bewolking met plaatse lijk buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Min. temp. rond 11 graden. Maxima morgen omstreeks 19 graden. Morgen: zon 4.22—21.04, maan Schev.: hoogw. 10.42 en 23.15, laagw. 6.14 en 18.57. >uw eecK >fen. NAVO TWISTPUNT (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans, dat het kabinet-den Uyl van wege de bezuinigingen bij de defensie en de heftige kritiek daarop van de Navo vanavond in grote span ningen terechtkomt, bestaat nog steeds, t d/ hel/ dó/ówór beraad óó^bawssdeze er wordt de hele al over beraadslaagd. De bezuiningingsplannen, zoals eze zijn neergelgd in de Defensienota van minister Vrede- ling van Defensie, houden in dat tot 1977 in totaal 1500 miljoen gulden minder voor de defensie uitgetrokken zouden moeten worden. De Navo heeft zich steeds sterk regen de Nederlandse defen sie-bezuinigingen verzet, evenals de ministers Schlesinger van de V.S. Leber van West-Duitsland personeelijk vooral omdat het ging om vermindering van de parate troepen en het ophef fen van de mobilisabele vijfde divisie. Daartegen had de Navo overwegende bezwaren en daarom is minister Vredelmg met concessies gekomen, waardoor beide bezuinigingspimten voorlo- pig van de baan zijn. Hierdoor is het bedrag van de defensiebe zuinigingen anzienlijk lager geworden. De confessionele minis ters hebben hun definitieve opstelling tegenover de voorgeno men bezuinigingenspiannen steeds afhankelijk gesteld van die Navo-beoordeLing. Bij de ARP zijn de bezware tegen de in krimping zo mogelijk nog groter, dan bij de KVP. De moeilijkheden liggenn u echter eerder bij de PPR, die za terdag j.l. in Utrecht liet blijken van de Navo af t willen. Wel is de PPR bereid in deze kabinetsperiode mee te werken aar het nakomen van de Nederlandse Navo-verplichtingen, maar dan moet onverkort vastgehouden worden aand e oorspronkelij ke bezuinigingen tot 1500 miljoen gulden, zoals Keerpunt-'72 dat wil. Zo denkt ook de linkervleugel van de PvdA erover. Bas de Gaay Fortman, Tweede Kamerfractieleider van de PPR zei gisteravond in Den Haag echter dat de PPR-ministers een lijn willen blijven trekken met de PvdA-ministers. Het gaat er nu echter wel om of zij dit handhaven, als duidelijk wordt, dat de PvdA-ministers bereid zijn tot concessies, om moeilijkheden met de confessionelen te vermijden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal geweldsmisdrijven ls in het eerste halfjaar van 1974 sterk toegenomen: er kwamen driemaal zoveel mensen om door ge weld dan in dezelfde periode vorig jaar, 61 (46 manne en 15 vrouwen) tegenover 21. In hethele jaar 1973 kwamen 100 mensen om door toedoen van anderen. Het aanta gewonden door geweld bedroeg het eerste halfjaar 170. Ruim 250mensen konden worden aangehouden voor geweldpleging. Van het hen was een-derde buitenlander. De stijging van het aantal delicten tegen het le ven zou. als de trend zich In de weede helft van dit jaar voortzet, een stijging ten opzichte van 1973 betekenen van 20%. Gestegen is ook het aantal roofovervallen: 180 te genover 160 in het eerste halfjaar van 1973. De buit bedroeg een dikke lx/i miljoen. Meer dan 100 halfjaar 85). Ook hier een-derde buitenlanders, overvallers konden worden aangehouden, (vlrig Het is tegenwoordig een uitzondering als de over vallers ongewapend zijn. In rond 60 van de 18: overvallen werd daadwerkelijk geweld gebruikt. In vijf gevallen liet het slachtoffer het lefen: me nigmaal werd de overvallende ernstige verwon dingen toegebracht. Naarmate de beveiliging vor dert verleggen de rovers hun werkterreinvan ban ken e.d. naar winkeliers, met name juweliers Toch nog ruim 30 overvallen op banijinstellinger, en 5 op postale inrichtingen. Het aantal bejaar den dat wordt overvallenn eemt eveneens toe. Een brand, die gisteravond in Geertruidenberg na een ontplof fing een chemische fabriek ver woestte, heeft het leven gekost aan één werknemer. De man, een ploegbaas, kon zich niet meer in veiligheid brengen. Twee weken geleden heeft zich in dezelfde fabriek ook al een ontploffing voorgednan. De scha de door de brand bedraagt zeker 2 miljoen gulden. (Van onze sportredactie) HILTRUP De buitenlandse voetbalwereld vraagt zich af of het Ne derlandse elftal niet teveel kracht verbruikt. Experts zijn kennelijk zo verbijsterd door het krachtige spel van Oranje, dat zij de laatste dagen een discussie hebben uitgelokt over de kwestie of deze zware inspanningen aan het einde van het toernooi zich niet zullen wreken. Rinus Michels, die zaterdagavond de Spaanse bekerfinale (met Bar celona) niet bijwoont omdat het hem anders te vermoeiend wordt, laat deze vrees van andere landen onverschillig. „Je bent gedwon gen telkens tot de bodem te gaan want anders vlieg je eruit. Dat is wel bewezen door Joegoslavië. Het probeerde tegen West-Duitsland zo economisch mogelijk te voetballen, maar toen ging het het schip in. Neen. we moeten gewoon alles blijven geven en maar hopen dat het goed blijft gaan". VERWACHTING ZIEKENFONDSRAAD: Van een -onzer verslaggevers DEN HAAG De Zieken fondsraad verwacht, op grond van de huidige gegevens, dat de premiepercentages voor dc verplichte ziekenfondsverzeke- rfng en de algemene wet bij zondere ziektekosten AWBZ volgend jaar niet of nauwelijks hoeven te stijgen. De raad maakt deze prognose echter met veel voorbehoud: er zijn nog te veel onzekerheden om al een definitief oordeel te vel len. Voor de verplichte ziekenfonds verzekering rekent men voor 1973 op een voordelig saldo van 102,9 miljoen gulden, ter wijl op een nadelig saldo van 10,3 miljoen gerekend was. Dit is het gevolg van daling van het aantal vcrpleegdagen en het achterblijven bij de ra ming van de kosten van phar- maceutiche hulp. Voor dit jaar verwacht men een voordelig saldo van 244,2 miljoen gulden. Daarom zou men de komende jaren met een kostendekkende premie kunnen volstaan. Aan vankelijk was voor 1975 een premiestijging van 9,5 naar 10,1 procent geraamd. Wat de AWBZ betreft wordt over 1973 een meeropbrengst verwacht van 60 miljoen gul den, dank zij een lagere stij ging van de verpleegkosten en een hogere premie-opbrengst. Voor dit jaar wordt 134 mil joen extra voordeel verwacht. Het huidige premiecpercentage van 2,65 zou voor de AWBZ ge handhaafd kunnen blijven, ter wijl men gerekend hnd op een stijging naar 3.12 procent. (Van correspondent) laenfl Amsterdam 1 september zal het Dagblad De Tijd, om het voortbestaan waarvan jarenlang gevochten is, definitief verdwij nen. Dit heeft het personeel vandaag tijdens een vergade ring te horen gekregen. De vakbonden zijn akkoord met de afvloeiingsregeling voor on geveer 70 personeelsleden die de raad van bestuur van het uitgeversconcern VNU heel1', voorgesteld. Ongeveer 15 redac teuren zullen in dienst blijven om te proberen een nieuw week blad van de grond te krijgen dat Tijdspiegel gaat heten. De opheffing van De Tijd is on danks alles vrij onverwachts ge komen. Toen CRM-minister Van Doorn begin dit jaar een subsi die van 2 miljoen toezegde, leek het voortbestaan van het blad voorlopig gegarandeerd. Sinds dien echter is het abonnements bestand zo snel achteruit gelo pen soms met 500 opzegg»i- gen per dag dat De Tijd toch niet te redden bleek. Ook de prijsverhoging die per 1 juli zou moeten worden doorgevoerd, heeft tot het besluit om het blad op te heffen bijgedragen. Overleden na aanraking spanningskabel fURMEREND De heer C. Ap pelman (40) uit Spanbroek die dinsdagmorgen ernstige brand wonden opliep toen hij tijdens schilderswerkzaamhedcn aan een schakelstation in Purmer- end in aanraking kwam met hoogspanningsdraden (50.000 volt) is gisteren in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk aan zijn verwondingen overle den. Claus: eerste paal Prins Claus heeft gis termiddag het start sein gegeven voor de bouw van de derde woonwijk van Zoeter- meer. Hij sloeg de eerste paai voor een project van 351 laag- bouwwoningen. In to taal komen in de wijk Buytenwegh de Leyens 7.900 wonin gen, bijna uitsluitend ln laagbouw en gesta pelde laagbouw. Na voltooiing van de wijk, waar onder meer het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen plaats krijgt, wonen er 24.000 mensen. Champignon- kweker vergiftigd VENLO (ANP) De 32-jarige champignonkweker J.L. Gom- mans uit Helden-Grashoek (L) is tijdens het spuiten met che mische bestrijdingsmiddelen in zijn champignonkelder vermoe delijk door vergiftiging om het leven gekomen. De kweker droeg tijdens deze werkzaamhe den wel een masker. Slagaderlijke bloeding bij ongeval LEIDEN Ern 24-|orlR. Leid» vrouw liep gisteren bij een on geval op de Oude Rijn een slag aderlijke bloeding op. De vrouw fietste met haar bood schappentas aan het stuur en met een doos in de hand. Door dat de tas van het stuur viel verloor zij haar evenwicht en kwam met haar rechter onder been op de vleugelmuur van het wiel terecht. De vrouw is opge nomen in het Academisch zie kenhuis. op de weg van Heusden naar Wyk en Aalburg heeft een truck met oplegger gisteren een lading ijzer ver'.L. en, die over vrijwel de gehele breedte van de weg verspreid kwam te liggenHet verkeer tn richting Aalburg moest geruime tijd worden omgeleid. De 50-ajrlge adjudant van de ge meentepolitie Zoetcrmeer, die zich aan frauduleuse handelin gen zou hebben schuldig ge maakt, moet zich dinsdag 2 juli voor de Haagse rechtbank ver antwoorden. In de eerste plaats wordt hem verweten in de maand januari of februari 197# een bedrag van vierduizend gul den te hebben verduisterd, dis is zogenaamd tipgeld, verschaft door een assurantiemaatschap pij te Rotterdam. Het tweede feit betreft dat hij van 1 januari 1972 tot juli 1972 als brigadier-rechercheur te 's Gra- venhage of als adjudant van de gemeentepolitie in Zoetermeer een gift van duizenden guldens aan geld of goederen zou heb ben ontvangen; hetgeen hem werd gegeven om handelingen te verrichten in strijd met zijn ambt. Aan Aage M.zou verdach te via een tussenpersoon, var wie hij wist dat deze zich regel, matig schuldig maakte aan ern stige misdrijven, mededelingen hebben gedaan omtrent een re latie die door de gemeentepoli tie in Den Haag werd gezocht en zou worden gearresteerd dat deze werd verdacht van in braak in een juwelierswinkel ln de Fahrenheitsstraat, Voorts zou verdachte aan Aage M. mededelingen hebben ge daan over het bewijs dat de po litie in Amsterdam zou hebben ovc rheling van gestolen schil derijen. Aan Aage M, zou ver dachte op of omstreeks 10 april inlichtingen hebben verschaft over foto-materiaal naar aanlei ding van een inbraak bij V en D te Leeuwrden. Tenslotte zou de verdachte politie man informaties hebben ver strekt over kleur, merk en ken teken van Haagse recherche-au to's, BEIROET (UPI/Rtr) - De Verenigde Staten hebben Libanon de verzekering ge geven, dat zij van plan zijn de Libanese soeverei niteit te bewaren, evenals de veiligheid van zijn grenzen. Dit heeft de Liba nese premier Solh gisteren verklaard. Libanon voelt de vrede in het Midden- Oosten rechtstreeks be dreigd als gevolg van de Li k li i he aanvallen op Libanon als represaille te gen guerrilla-aanslagen op Israëlisch grondgebied. Israël, dat gisteren is doorgegaan met de beschieting van Libane se grensdorpen, heeft Libanon gewaarschuwd dat het een slag veld kan worden, als Egypte vliegtuigen en luchtafweerge schut aan dit land levert. Presi dent Sadat heeft deze week Li banon militaire steun aangebo den, maar de Libanese regering heeft dit aanbod van dc hand gewezen. Volgens het Libanese dagblad Al Hayat heeft de regering in Bei roet een overeenkomst met de Palestijnse guerrillaleiders be reikt, die bedoeld is om de infil tratie van guerrillastrijders uit Libanon In Israël te voorkomen. Er zou opnieuw aan de grens gepatrouilleerd worden om uit te zien naar mogelijke infiltranten, terwijl de guerrillabeweging een formele verklaring zal uitgeven dat zij geen Libanees gebied zal gebruiken als springplank voor qperaties tegen Israël. m

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1