Schakers op derde plaats „We geven aardige mensen kaarten" KUNSTENAAR VAART ER WEL BIJ Okker erg populair in stedenteam Toronto wtm jsk b "4 SECRETARESSE KLM: Contract ruim twee miljoen VRIJDAG 28 JUNI 1974 LEIDSE COURANT WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Van onze sportredactie EERST liepen de Schotten zingend en toeterend door de straten. Na de zege op Joegoslavië is heel Duits land door de voetbalkoorts aangetast en bevolken vreemd uitgedoste jonge mannen de steden die ge vuld zijn met liederen die alle verkondigen hoe Schön Duitslands voetbal is. De toernooikoorts Duitsland is ineens boven jan en ge looft onvoorwaardelijk aan het veroveren van de we reldtitel komt de Milane se kunstenaar Gazzaniga uitstekend van pas. Hij heeft van de nieuwe wereld beker kopieën gemaakt van elf centimeter in brons en zilver die hij In de steden waar gespeeld wordt te koop aanbiedt. Een bronzen kopie kost 250 mark, een zilveren 1200. Een aardig bedrag maar de Italiaan wijst er dan op dat zijn ko pieën niet in onbeperkte m'ate verkrijgbaar lijn. Van de bronzen maakte hij er „slechts" 8945, van de zil veren 1000. BIJ de wedstrijden die nog in Dusseldorf gespeeld zul len worden zullen de stok ken van de vlaggen nauw gezet gecontroleerd worden. Sinds een toeschouwster zo'n stok in het oog kreeg en ernstig werd gewond, mogen de stokken niet lan ger meer zijn dan enige tientallen centimeters. On herroepelijk wordt de stok van de vlag gescheiden als de lengte groter is. JOHAN NEESKENS die op WK-VARIJL 15 Juli In Amsterdam trouwt, heeft aangetekend. Dat deed hij door op het Nederlands consulaat in Mlinster zijn handtekening onder de acte te zetten. DE AUSTRALISCHE trai ner Rale Rasic verblijft nog in Duitsland. De uit Joego slavië afkomstige, vrolijke baas van de Australische ploeg ziet er bijzonder goed uit. Hij weet dat ook. Daar om kan hij zeggen: „Au stralië is weliswaar geen wereldkampioen geworden maar heeft wel de knapste trainer." Rasic heeft overi- gèns een aanbieding gekre gen om in Mexico bonds coach te worden. VOETBALMAKELAARS die naar Oblak hengelen hebben van de leiding te verstaan ge kregen, dat er geen sprake van is dat Oblak naar het buitenland gaat. Oorzaak: hij moet als hij na het we reldtoernooi terug komt, eerst zijn uitgestelde dienst tijd van elf maanden var- vullen. MEN ZAL zich herinneren dat een bank in Nederland voor ieder doelpunt dat Oranje zou maken een pre mie van 5000 gulden be schikbaar stelde. Maar wat moet gebeuren met het doelpunt dat Krol achter zijn eigen Jongbloed werk te? De spelers willen dat ook naar verluidt, met vijf mille gehonoreerd zien. Doelpunt is doelpunt, is hun standpunt. De bank beraadt zich hierover... Morgen op tv i II. Duitsland I 17.45—18.30 Sportprograiï ma met WK-voetbal Duitsland II 21.45—23.00 Sportprograrn ma met WK-voetbal Oranjestickers (Van onze verslaggever) DEN HAAG Nadat d< paspoortenactie van d( KNVB op een mislukking i| uitgelopen, ondanks d< massale steun die het Ne; derlands elftal op dit md ment ondervindt, heeft mei besloten de stickers, dit oorspronkelijk in het pas poort zaten, los te verkopei voor een gulden per stuk. Voorzitter Franchi hoopt dat het standpunt van de Euro pese landen begrip zal vinden bij de nieuwe praeses van de FIFA, Joao Havelange. Frankfurt Dr. Joao Ha velange, de nieuwe presi dent van de Fifa, vertrok kort na zijn verkiezing aan het begin van dit wereld- toernooi naar Brazilië. HIJ wenste niet de nog regeren de president Stanley Rous voor de voeten te lopen. Maar Havelange is zater- dag alweer in Duitsland. Hij wil Brazilië-Argentinië bijwonen en zal dan ook eerder geconfronteerd wor den met een toornige dr. Artemio Franchi, de Ita liaan die voonütter is van de UEFA. Het is langzaam tot de leden van de Europe se voetbalunie doorgedron gen dat Havelange zijn stempel op de FIFA wil drukken op een wijze die de Europese leden in het ge heel niet zint. Ze hebben de koppen bijeen gestoken en zodra Havelan ge arriveert zal hem een verlanglijst onder de neus worden geduwd, waarover hij bepaald niet enthousiast zal zijn. Toen Havelange na de verkiezing voor het eerst officieel optrad, verklaar de hij er niet aan te denken het systeem van kwalificering te wijzigen. Hij wees daarbij op de re glementen van de FIFA die kwalificatie in interconti nentale groepen niet toe staat en zei beslist het sy steem zoals dat thans is te zullen handhaven. Voorts kondigde hij aan dat het land dat het wereldtoernooi organiseert, de keuze heeft in het aantal deelnemende landen: zestien zoals thans of twintig. Omdat Argenti nië, heftig voorstander van Havelange, het volgende toernooi organiseert in 1978, mag er niet aan worden ge twijfeld. dat er twintig lan den zullen deelnemen. Breedte Havelange, die de steun no dig had van de Afrikaanse en Aziatische landen om te worden gekozen, reserveer de twee plaatsen voor elk van die continenten onder het mom dat het voetbal dan meer kans zou krijgen in de breedte te groeien. Toen het tot de Europese landen, tezamen tachtig procent van het voetbal in de wereld vertegenwoordi gend, doordrong dat het Havelange ernst was met zijn voorstellen die in sep tember of oktober bij het volgende congres van de FIFA ter tafel zullen wor den gebracht en een rede lijke kans van slagen heb ben, omdat in elk geval we derom de Aziatische en Afri kaanse landen plus Latijns- Amerika op zijn hand zul len zijn, ontstond er verzet. Artemio Franchi heeft ver klaard dat de UEFA zich met hand en tand zal ver zetten tegen uitbreiding van het aantal landen. De UEFA wil het aantal van zestien gehandhaafd zien. Voorts wenst de bond een zodanig kwalificatiesysteem dat de grootst mogelijk ga rantie bestaat dat inder daad de sterkste landen deelnemen aan het wereld- toernooi. Franchi vatte dat samen in de kernachtige zin: „We willen geen kwan titeit maar kwaliteit" „Het mag niet meer voor komen dat in een toernooi dat bestemd is voor de elite i van de voetballanden, uit slagen voorkomen van 7—0 en 9—0 zoals bij Polen-Haïti en Joegoslavië-Zaire. We streven en dat kan zhave- lange zich voor gezegd hou den, naar intercontinentale groepen voor de kwalifica tie. Indien het de bedoeling is dat thans nog minder sterke landen zich ontwik kelen kan dat niet beter dan met intercontinentale groepen. Dan hebben ze de gelegenheid van sterke te genstanders te leren en lo pen ze niet de kans in een wereldtoernooi waarvoor ze niet sterk genoeg zijn, te worden afgeslacht" Dr. Artemio Franchi is er van overtuigd dat Havelan ge begrip zal hebben voor de wensen van de Europese landen. Afgevaardigden uit Latijns-Amerikaanse landen zijn evenwel van mening dat aan de opvatting van Havelange niet te tornen zal zijn. Zij wijzen er op dat Havelange in het verle den al steeds heeft gepleit voor opvoering van het aan tal deelnemende landen en dat hij een fervent tegen stander is van interconti nentale kwalificatietoer nooien. Er zal in juli, als Havelange samenkomt met de voorzitters van de Conti nentale Voetbal Unie, zoals de UEFA er een is, een hartig woordje worden ge sproken. Voetbaloorlog Een voetbaloorlog achter.de groene tafel is niet denk beeldig. Europa vertegen woordigt weliswaar tachtig procent van de FIFA maar dan alleen in aantal voet- HERMAN VAN BERGEM bailers en niet in stemmen, wat trouwens gebleken is bij de verkiezing van Have lange. Indien in juli blijkt dat de UEFA in zijn streven niet op voldoende steun kan re kenen. zal het uitvoerend comité van de Europese Voetbal "Unie een standpunt bepalen dat in september of oktober, op het volgende congres, kenbaar zal wor den gemaakt. „Voorlopig reken ik niet op een breuk, ik hoop dat Havelange be grip zal kunnen opbrengen, zodat een controverse kan worden voorkomen" zei dr. Franchi. Geen breuk, maar wel dreigende woorden van de Italiaan. De handel in zwarte kaarten tiert welig in G elsenkirchen. Nederlandse voetbalaanhangers hebben er wel wat voor over om zondag he t duel NederlandOost-Duitsland met eigen ogen te kunnen aanschouwen. Bonn De KLM, de Ne derlandse ambassade en consulaten en de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer In West-Duitsland zijn sinds enkele dagen de grootste omslagbureaus voor het we reldkampioenschap voetbal geworden. Duitsers, die maanden geleden al op een wedstrijd van hun elftal in Gelsenkirchen gerekend hadden, laten telefoonlijnen heet lopen, of verschijnen persoonlijk in de genoemde kantoren om hun kaartjes voor zondag kwijt te raken. In hun angst met de dure plaatsen te blijven zitten, bieden velen hun tickets vaak beneden de werkelijke prijs aan. maar deze zorg is volkomen overbodig want talrijke Nederlanders staan al gereed om ze de felbe geerde papiertjes uit de hand te rukken. Een gie chelende Duitse secretares- se van de KLM, die zoveel plezier had in deze plotse linge doorbraak van haar dagelijkse sleur, antwoord de op onze vraag wat zij met de aangeboden kaar tjes deed: „Als je niet ver telt met welk kantoor u heeft gesproken, wil ik het u wel veiklappen, anders krijg ik op mijn kop. Offi cieel is het zo dat wij de kaartjes aan de KNVB moeten geven, maar de Ne derlanders die bij ons ko men bidden en smeken erom, en als ze nu aardig zijn, dan verkoop ik de kaartjes meteen door. Maar u mag niet schrijven wie u dit verteld heeft hoor" Hierop een woedend com mentaar van KNVB-pers- man Hamstra in Hiltrup: „Dat is nu juist datgene wat we niet willen hebben, want van reisbureaus heb ben we in dit verband n langzamerhand de buik vol" Desondanks hebben de Nederlandse consulaten t ïogeiihand het officiële con signe 'gekregen elke aanbie der van biljetten naar K^-M te verwijzen. De actie kan een nog groter succes worden, omdat ook de „Bildzeitung" met f zijn miljoenenoplage .tilde van de Nederlandse supporters heeft gekozen met de vetgedrukte oproep: „Voetbalvrienden helpt de Nederlanders, want veertig- iot vijftigduizend van hun supporters willen naar Gel senkirchen komen, en ze hebben maar 3000 kaartjes" FRANS WENNEKES lijk zijn tegenstanders binnen de kortste keren vonnist. Okker zelf loopt snel hard, op de baan en naar de bank. „Het geld is natuurlijk geweldig", geeft hij ruiterlijk toe. Volgens Rex Fa- vero, de Canadese Davis Cup captain, die dicht betrokken is geweest bij de onderhandelin gen, vangt Okker voor het con tract van vijf jaar een bedrag van ruim twee miljoen gulden. „Het beste contract dat een spe ler ooit heeft afgesloten en het slechtste, als je het bekijkt van uit het standpunt van de finan ciers. Zij hebben veel te lang gewacht. Ze hadden Okker voor veel minder kunnen krijgen, maar geraakten door te lang aarzelen in enorme tijdnood. Onzakelijk De functie van aanvoerder brengt ln*de stedencompetitie met zich mee, dat Okker tijdens partijen van anderen en zichzelf, moet argumenteren met de scheids rechter over dubieuze beslissin gen. Dat hoort bij de show. In het dubbel, dat hij en Mike Es- tep speelden tegen Alexan- der/Bowrey argumenteerde hij met zoveel verve dat Alexander er op een gegeven moment ge noeg van kreeg en Okker een Zo gaat dat als je jong bent en tot de verbeelding spreekt. Björn Borg is eraan gewend geraakt dat hij wordt omstuwd door vrouwelijke aanbidders. Soms wordt het hem echter wel eens te veelzoals gisteren toen hij door politie-agenten naar de kleedkamer moest worden begeleid. duw gaf. Het gevolg was wel dat de Australiër onder politie bewaking Buffalo moest verla ten om aan de Okker-aanhang te ontkomen. „Heel iets anders," zo kwalifi ceert de Nederlander het tennis in de stedencompetitie. „Ik kan het nog steeds niet goed hebben als ze tussen een eerste en tweede service beginnen te schreeuwen. Op die manier sla. je makkelijk een dubbele fout." Maar over het algemeen gezien wegen de financiële voordelen voor Okker ruimschoots op te gen de nadelen op het sportieve vlak. SPORTWERELD MADRID Chris Dolman verlofl in de eerste ronde van de Eur< pese kampioenschappen samtx worstelen van de Rus Klivodet ko. HELSINKI Haico Siharn ble< tweetiende seconde verwijder van de limiet voor de Europes atletiek kampioenschappen op de 1500 meter door 3.41.2 te 1» pen. Nieuwzeelander Walkef won in 3.33.4. ROME Peder Pedersen uit De- nemarken verbeterde het wft reldwielerrecord duizend metet staande start tot 1.07.5 en onii troonde daarmee de Brit Hal ris: 1.08.6. MEDEMBLIK Westduitse Erich Hirt veroverde de ope Nederlandse DrakenzeiltiteJ Visser werd in totaal tweede. DEN HAAG Irene Klunde (Wassenaarse W), Evelien v.c Laag (TT Haag) zijn opgeno men in het meisjesvolleybal team tot twintig jaar voor ee toernooi in Italië. Fred Blangi Peter Kool, (beiden Corbulo kregen een invitatie voor he herenteam dat naar Poflen reist TOKYO De Japanner Shibat» verdedigde met succes zijn WBC-titel junior Hchtgewich door op punten te winnen van Amaya uit Panama. (Van onze verslaggever) LONDEN De Toronto/Buffalo's vergaat het slecht In de Ameri kaanse stedencompetitie. Elf achtereenvolgende nederlagen hebben het team naar de laatste plaats doen duikelen. Maar Tom Okker zelf maakt het helemaal in de nieuwe wereld. De twee steden de een in Canada, de ander in de Verenigde Staten die samen het lnleggeld van 50.000 dollar hebben betaald om mee te mogen doen waar dan één thuiswedstrijd per week in elk van de twee steden te genover staat zijn helemaal weg van de wijze waarop Tom in de korte setjes het racket zwaait. Newcombe en Rosewall beho ren tot zijn slachtoffers. Alleen Ta.vlor (tweemaal) en Dent hebben in de lange partijenreeks punten tegen hem gescoord. NICE Het Nederlandse team heeft zich tijdelijk genesteld op de derde plaats in de schaak olympiade in Nice. In de der tiende ronde wonnen de Neder landers met 2\'21'/2 van Enge land, waardoor het puntentotaal op 31 2 kwam. Borg en Evert ronde verder (Van onze sportredactie) LONDEN Ook gisteren werd Wimbledon weer ge teisterd door regen. Van het programma kon al leen het afgebroken ge deelte van dinsdag wor den afgewerkt. Björn Borg won het duel tegen Ross Case met uiteinde lijk 3-6. 6—1. 8-6, 7—5 en Chris Evert versperde Okker, de flits, of de razende rac ketplukker, zoals hij veelal wordt genoemd, is snel populair geworden. Dat blijkt wel uit de bezoekerscijfers. Want ondanks dat de Toronto/Buffalo's onder aan staan, trekken ze het meeste publiek van alle zestien teams, met uitzondering van de Philadelphia Freedoms van Bil- lie Jean King: zo'n 3500 man gemiddeld. Een derde daarvan is volgens In siders binnengekomen op vrij- kaartjes, een normale gang van zaken voor een organisatie, die nog aan bekendheid moet win nen. Nu de eerste helft van de stedencompetitie erop zit. kan men niet anders constateren dat Okker en Toronto heel goed sa mengaan. Het Canadese publiek houdt van de manier, waarop hij zonder warming up dat is in de stedencompetitie onmo^e- Bulgarije en de Verenigde Staten kunnen door enige afgebroken partijen te winnen Nederland nog voorbijstreven. De schakers ontmoeten nog West-Duitsland en Hongarije. De enige die in de ontmoeting tegen Engeland won was Jan Timman, die Hartston versloeg. De overige duels PenroseDonner, Stean—Sosonko en Markland— Enklaar eindigden in remise. Doordat Kuijpers zijn afgebroken partij tegen Lechtynski won beëindigde Nederland de ont moeting met Tsjecho-Slowakije winnend in 2>4—1'/2. Dr. Max Euwe is herkozen als president van de wereldschaak bond voor een periode van vier jaar. Hij versloeg tegenkandi daat Rabell Mendez uit Porto Rico met ruim verschil. De stand na dertien ronden: 1. Rusland 40, 2. Joegoslavië 3314 en twee afg., 3. Nederland 3114, 4. Bulgarije 31 en twee, 5. Ver. Staten 2914 en drie, 6. Hongarije 28y2 en twee.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12