Terugval Nederland niet te vermijden' VERSLAGGEVER VAN DE VOLKSKRANT DOOR ORANJESPELERS IN ZWEMBAD GEGOOID MARIO ZACALO: „O.-Duitsland nog te veel afhankelijk van de inzet" "p."": L LEiDSE COURANT WERELDKAMPIOENSCHAP '74 Van onze verslaggever HILTRUP De controver se tussen de spelers van de selectie voor het Neder lands elftal en de Volks krant duurt voort. Het eni ge resultaat van het ge sprek, dat gistermiddag in HUtrup tussen de betrokken partijen werd gevoerd, was een nat pak voor Volks krantredacteur Ben de Graaf, die bij het verlaten van de vergaderruimte werd beetgepakt door Pfet Schrijvers, Rinus Israel, Pleun Strik, René van de Kerkhof en Johan Cruyff en vervolgens in het achter het Waldhotel gelegen zwembad werd gedeponeerd. De spelers hadden vorige week al aangekondigd, dat het eerste bezoek van De Graaf aan Hiltrup met een dergelijk actie gepaard zou gaan. „Tegenstribbelen had tegen zo'n overmacht geen zin", aldus De Graaf, die over het gesprek vertelde: „We zijn het helemaal niet met elkaar eens kunnen worden. Zowel Rinus Mi- chels als Johan Cruyff ver kondigden de mening, dat de pogingen om de finale te bereiken, door niets mogen worden ondermijnd. Als er verslaggevers zijn, die door hun berichtgeving het mo reel van de ploeg aantas ten, worden die als rotte appels verwijderd. Onze be richtgeving werd door de heren negatief genoemd." De Graaf ziet geen aanlei ding zijn werkwijze te wijzi gen. ..Ik zie niet in. waar om ik geen aanmerkingen mag maken op bij voor beeld de hardheid, die Ne derland in zijn spel doet." Johan Cruyff Is de grote vedette van het toernooi. Hij ervaart dat keer op keer. In gesprek niet bui tenlandse journalisten neemt hij rustig een trek aan een sigaret alvorens te antwoorden. Telefoon bij afdeling roodgloeiend (van onze sportredactie) DEN HAAG Ook in deze omgeving is men niet ge vrijwaard gebleven van de heersende Oranjekoorts. Sinds Nederland van Argen tinië won heeft de telefoon op het bureau van de KNVB Den Haag niet stil gestaan. ,.Het was een gekkenhuis nadat Nederland zich zon dag had geplaatst voor de tweede ronde", verzucht idministrateur Dik de Wit. „Maar na de wedstrijd te gen Argentinië is het een volslagen chaos, omdat we iedereen moesten teleurstel len. We hebben geen kaar ten voor NederlandOost- Duitsland. Voor volgende week tegen Brazilië kan ik de mensen nog van dienst zijn, maar voor zondag Is het uitgesloten." Toernooi voorbij voor Leivinha (Van onze sportredactie) FRANKFURT Voor de Braziliaanse aanvaller Lei vinha is het wereldtoernooi voorbij. In de wedstrijd te gen Zaïre in de eerste ron de raakte hij geblesseerd. Zijn voet ging In het gips, dat afgelopen woensdag werd verwijderd. Tra zier Zagalo hoopte nog dat Leivinha tegen Oost- Duitsland zou kunnen spe len. Bondsarts Toledo ver bood dat echter. Hij heeft thans verklaard dat het uit gesloten moet worden geacht dat Leivinha zondag tegen Argentinië uitkomt en dat er ernstig rekening mee moet worden gehouden dat Leivinha's blessure pas vol ledig zal zijn geheeld als het toernooi voorbij is. Van Gemert als reserve (Van onze sportredactie) FRANKFURT Er is een, uiterst geringe, kans dat de Nederlandse scheidsrechter Arie van Gemert in de tweede finaleronde toch nog in aktie komt. Hij is door de scheidsrech- lerscommissie van de FIFA aangewezen als reserve voor de op 3 juli in Frank furt te spelen wedstrijd Po- len-West-Duitsland. Mocht de Oostenrijker Linemayr om welke reden ook verhin derd zijn, dan is Van Ge mert zijn vervanger Stormloop (Van onze sportredactie) FRANKFURT - De storm loop op kaarten voor de tweede finaleronde is enorm. Er zijn geen kaar ten meer verkrijgbaar, ten zij men een zwarte prijs wil betalen voor de wedstrijden Oost-Duitsland-Nederland op zondag 30 juni in Gelsen- kirchen en Nederland-Brazi- lië op 3 juli in Dortmund. Woensdag waren Brazilië- Oost-Duitsland en Joego- Slavië-West-Duitsland uit verkocht. Het Olympisch Stadion in München, waar de laatste wedstrijden - om de derde en vierde plaats en de finale - worden ge speeld, was al enige maan den geleden uitverkocht. Voor de overige wedstrijden zijn nog kaarten beschik baar, zelfs- voor Polen- West-Duitsland op 3 juli in Frankfurt maar het nog be schikbare aantal van vijf duizend zal wel niet lang meer bij de kassa's liggen. Service (Van onze sportredactie) DEN HAAG Serviceverle ning en de wereldkampioen schappen voetbal gaan band In hand. Voor dege nen, die Oranje per auto begeleiden, is zondag (Ne derlandOost-Duitsland in Gelsenkirchen) en woens dag (Nederland-BrazUië) in Dortmund een verkeersin- formatiepost paraat bij de grenspost Bergh. Alle mogelijke adviezen over de route en eventuele stagnaties kunnen er wor den ingewonnen. Een route beschrijving ligt klaar. Duitse Autobahnpolizei en Nederlandse Rijkspolitie werken samen om het de Nederlandse supporter zo veel mogelijk naar de zin te maken. ManO Zagalo: ..II, ban erw»i overtuigd da, wil de langde adem hebben We hebben ta, dusver niet meer gedaan dan nodig. Het gaat om de winst, niet om de echoanheidepn/s DORTMUND.- Verbruikt Oranje teveel kracht? De vraag wordt na elk optreden van het Nederlands elftal in het we reldtoernooi weer gesteld, omdat de door Rinus Mlchels gepropageerde speelwijze van elke speler een voortdurend in beweging zijn vereist. Tot dusver Is er nog niets van vermoeidheid te bespeuren geweest, integendeel, het lijkt er op, dat de machine steeds soepeler gaat draaien. Maar waar ligt, met ruim drie weken achter elkaar steeds drie zware wedstrijden per acht dagen, de grens? Rinus Ml chels, de supervisor, moet het antwoord schuldig blijven. toch zeker drie-en-eenhalve week kunnen volhouden. Er is veel spelvreugde, en dan wegen inspanningen minder zwaar." Ondanks die optimistische geluiden is Oost-Duitsland een echte testcase. Rinus Michels toonde gisteren het ook zo te zien. „De Oost- Ais prettige afwisseling van het hele voetbal gebeuren bezochten de spelers gisteren de bioscoop, waar ze de film Airport zagen. „Het zal wel blijken", zegt hij, „je bent wel gedwon gen telkens weer tot op de bodem te gaan. Doe Je het niet, dan vlieg je er uit. Dat is wel bewezen door Joegoslavië. Het heeft tegen West-Duitsland geprobeerd1 zo economisch mogelijk te voetballen. Veel vertragen en zo. De Joegoslaven zijn erdoor het schip in gegaan. Met dat voorbeeld voor ogen* moeten we gewoon ie dere wedstrijd weer alles geven. En dan maar hopen, dat het goed blijft gaan." Dat Nederland tot dusverre zo veel heeft kunnen doen. is vooral te danken aan de meedogenloze aanpak van Rinus Michels tijdens het trainingskamp in Zeist ge durende de drie weken, welke vooraf gingen aan de start van het WK. De 22 ge selecteerden kwamen topfit naar West-Duitsland en zijn dat voor het merendeel ge bleven. De goede conditie heeft de snelle genezing van kleine blessures in de hand gewerkt. Gisteren bleek zelfs Wim Suurbier, die woensdagavond toch zwaar strompelend de kleedkamer moest opzoeken, al erg optimistisch ten aanzien van zijn kansen om zondag tegen Oost-Duitsland in ac tie te kunnen komen. „'Er zit een niet-ernstige bloed uitstorting aan de buiten kant van mijn knie. Door de zaak tot zondag drie keer daags te behandelen, zullen er waarschijnlijk geen belemmeringen zijn om te spelen". aldui Suur bier, Niet bang Tegen Oost-Duitsland zal moeten blijken of Oranje de belasting van het toernooi Inderdaad aan kan. Ruud Krol ls daar niet zo bang „Want", zegt hij. „we kunnen elkaar steeds beter vinden. In het begin was het een kwestie van wen nen, nu de ploeg naar een eenheid is gegroeid loopt het gemakkelijk. Ik heb niet het gevoel, dat we te veel van onszelf vergen." Arie Haan is het daarmee eens. „Bij Ajax hebben we jaren zo lopen voetballen zonder dat er een terugslag kwam. Hier moeten we het duitsers zijn vootbalrobots". aldus Michels. „Qua fysieke conditie kunnen wij tegen hen normaal gesproken niet op. Dat is 'n gevolg van de en levensstijl, die daar heersen. Maar wij hebben op andere punten meer te bieden. Het feit. dat het Nederlands elf tal na zo'n korte voorberei ding nu als een goed geo lied uurwerk fungeert, vormt daarvan het bewijs. Vooral in het Braziliaanse kamp wordt met grote spanning gewacht op het moment, dat het Neder lands elftal In elkaar zal klappen. Mario Zagalo, do 43-jarige coach van de we reldkampioen, Is er min of meer van overtuigd, dat een terugvul onvermijdelijk Is. Zagalo: „Wat Nederland doet is spelen met vuur. In een wereld-toernooi kun je niet ongestraft in elke wed strijd alles geven. Je moet van tijd tot tijd gas terug nemen, anders ga Je er op een gegeven moment onder door. Wij hebben tot dus verre bewust niet alle re serves aangesproken, Daar aan is het volgens mij ook te danken dat we het te gen Oost-Duitsland hebben kunnen volhouden." Zagalo erkende gisteren in het Braziliaanse trainings kamp in Gehrden bij Han nover,- dat hij tegen het duel met Oost-Duitsland toch wel had opgezien. „Het is", zei hij, „algemeen be kend dat de Oostduitsem kunnen werken als paarden. Dat we het fysiek hebben kunnen redden ls te danken aan de systematische voor bereiding. Tegen Joegosla vië en Schotland hebben we niet meer gedaan dan nood- zake'Hk was. Tegen Zaïre eigenl.jk ook niet. De men sen kunnen nu wel teleurge- ste'H zijn over ons spel, maar in .le WK gaat het om de winst en niet om de schoonheidsprijs. Het we reldkampioenschap heeft bij ons het laatste half «aar voorop gestaan. Daarom hebben mijn spelers zich niet zo behoeven uit te slo ven als bijvoorbeeeld de Nederlanders, die een zwa re competitie hebben ge speeld en ook nog eens in de Europa-Cup alles hebben gegeven. Ik ben er dan ook van overtuigd, dnt wij de langste adem hebben". Eerg stork „Voor Nederland zijn wij minder bnng dan iedereen wellicht veronderstelt. Na tuurlijk ls het Nederlandse elftal erg sterk, manr zo slordig als Argentinië heeft niet te werk gaan. Tijdens de voorbereldings, toernee, welke we vorig jaar hebben gemaakt door Euro pa, hebben we geleerd hoe we tegen Europese ploegen moeten spelen om te kunnen overleven. In de wedstrij den, die we tot nu toe in dit toernooi hebben meege maakt, is gebleken, dat we de een Jaar geleden opge dane ervaringen goed in pruktijk hebben gebracht. Do spelers zijn duidelijk ge groeid. Ik zie de toekomst daarom met zeer veel ver trouwen tegemoet." RATINGEN Er is geen land in de wereld, waar de sport zoveel privileges geniet als in Oost-Duitsland. De re gering in Oost-Berlijn heeft topprestaties op het sportieve vlak altijd gezien ais een uitstekend propagandamiddel en daarom daar waar nodig, alle mogelijke faciliteiten ver leend. Oost-Duitsland bereikte in vrijwel alles de top, was de laatste jaren bij wereld- en Olympische kampioenschap pen na de Verenigde Staten en Rusland, twee naties die door hun grotere aantal inwoners nu eenmaal over een aanzienlijk uitgebreider potentieel beschikten, de grootste grossier in titels. Alleen in de voetbalsport bleef Oost- Duitsland lange tijd achter. Georg Buschner, de coach van het Oostduitse elftal, dat zondag in Gelsenkirchen de twee de tegenstander is van Oranje in de tweede finaleronde, is een van de trainers, die voor de ommekeer hebben ge zorgd. Toen hij na zijn aanstelling tot technisch directeur van de nationale ploeg zei, dat Oost-Duitsland gebaat zou zijn bij een persoonlijkheid op het middenveld, werd er aanvankelijk door de sport pers schande gesproken. Hoe haalde Buschner het in zijn hoofd, aandacht te be steden aan het individu? Het was in de Democrati sche Republiek nog een on geschreven wet, dat in teamsporten uitsluitend over het team werd gespro ken. Inmiddels is wel iets veran derd. Nadat Jtlrgen Spar wasser zaterdag Oost-Duits land naar een zege op de Bondsrepubliek had gescho ten, noemde een Oostduitse televisiereporter de speler van FC Magdeburg zelfs ,,de held van Hamburg". Een dergelijke vorm van persoonsverheerlijking was een jaar of vier geleden on denkbaar. Uft Omdat 't Oostduitse voetbal met de traditie heeft gebro ken, zit het nu in de lift. FC Magdeburg veroverde de Europa Cup voor beker winnaars, Dynamo Dresden bracht Bayern München in het toernooi der landskam pioenen aan het wankelen en Lokomotive Leipzig drong in de EUFA Cup door tot de halve eindstrijd. Bovendien plaatste het na tionale elftal zich, twee jaar nadat in München reeds be slag werd gelegd op het Olympisch goud. bij de laatste zestien (en ook bij de laatste acht) in het we reldkampioenschap. Vier eerdere pogingen om zover te komen, mislukten. „Toch zijn we nog lang niet, waar we zijn willen", zegt Georg Buschner, die zijn ploeg in de omgeving van Düssel- dorf op de confrontatie met Nederland voorbereidt. „De wereldtop is nog te ver weg. Tactisch en technisch zijn we weliswaar vooruit gegaan, maar we zijn nog te veel afhankelijk van onze inzet. Een ijzersterke condi tie is natuurlijk prachtig, maar in voetbal kom je er daar niet mee. Ons pro bleem is, dat we nog te weinig spelbepalers hebben. Er hoeft niet aan te worden getwijfeld; dat ook dat manco binnen afzienbare tijd zal worden verholpen. Buschner: „Door een gewij zigde trainingsaanpak gaat er niet veel talent meer verloren. Bovendien ls de verhouding tussen de clubs en de bond de laatste jaren verbeterd. Het is nu zo dat een trainer een goede jeugdvoetballer zelf naar voren schuift. Daaraan heeft in het verleden nog wel eens wat gemankeerd. Dankzij de goede samen werking is er een wissel werking ontstaan. Het na tionale elftal is sterker ge worden en daar hebben de clubs zich aan opgetrok ken." Georg Buschner was, voor dat hij bondscoach werd, zelf een succesvol clubtrai ner. Nadat hij zijn actieve loopbaan had beëindigd als speler van Motor Jena bracht hij het tot zes inter lands bleef hij zijn in middels in Carl Zeiss Jena omgedoopte club als coach trouw. Clubmoot nale elftal met het bezoe ken van de wereldstrijd in Mexico en vormde zich daar een beeld van wat er diende te gebeuren om de Oostduitsers ook een keer zover te brengen. Buschner bleek, zoals zoveel collega's uit het westen, geporteerd van het samenstellen van een ploeg rond een club- moot. Dat leverde hem geregeld kritiek op. Want hi| koos vrijwel steeds voor een kern van spelers van Carl Zeiss Jena, En de resultaten stelden hem in het gelijk. Want na het uiterste povere begin te gen Australië, greep hij te rug op de hem vertrouwde kern, prompt werd West- Duitsland verslagen. „Een gebeurtenis, die als een van onze grootste triomfen in de voetbalsportgeschiedenis zal ingaan", aldus Buschner. „Het bereiken van de laat ste acht betekende voor ons een fantastisch succes." Dat vier dagen later een nederlaag tegen Brazilië volgde, deed aan de vreug de niets af. Buschner: ..We kunnen nu eenmaal niet verwachten, dat we ook meteen wereldkampioen worden. Uiteindelijk zijn we hier vooral om te leren. Als we de twee resterende wed strijden niet verliezen, is dit toernooi voor ons al erg succesvol geweest." TON VAN DALEN tekent BUSCHNER ZORGDE VOOR OMMEKEER

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11