„Concurrentie" nu al achter in slag met de meester i r im Henk van Kessel: Ik wordt opvolger van Jan de Jan Vries Stemmen staakten na unieke finish 1500 m vrije slag VOGELS ZEER POPULAIR IN NEDERLAND Toneel van Sarah Bernhardt in het Holland Festival ECHT MERKTAPIJT voor 85,- p.m. PAGiNA 10 Karstens toonde karakter in proloog BEST Eddy Merckx heeft gistermiddag de mar ge ten opzichte van zijn „concurrenten" ruim uit gemeten. Na 7100 meter voorspel van de 61e Ronde van Frankrijk heeft hij zes seconden voorsprong op Manzaneque, acht op zijn ploeggenoot Bruyere, meer dan tien op Agostinho, de achtervolgingsspecialist Baert en rond de twintig of meer op alle anderen, die in deze ronde de slag met de meester willen aangaan, n zo'n tijdrit wegen de seconden die voor het klassement nauwe lijks tellen, zwaar, omdat zij een indicatie zijn voor de macht van de deelnemers. Zeker als het paroers, zoals gisteren in Brest door zijn hellingen en de aanwakkerende wind, zelfs op een kort traject een ware test op kwaliteit was. )m het traject door Bretagne, met het uitstapje naar Ply mouth (bijdrage ongeveer een kwart van het geheel) en Nor- mandië te kunnne verwezenlij ken, heeft het organisatiecomité in het uiterste westen van Frankrijk, meer dan twee mil joen franken op de tafel van Felix Levitan moeten leggen. )e proloog is door een van de twaalf Nederlanders in de ronde aangegrepen om zijn karakter ht Fngeéb/u£~t 29JUNI.2eET._164 km te tonen. Gerben Karstens. Hij plaatste zich als enige bij de eerste tien en schreef zelf die prestatie toe aan zijn wil. „Het ging helemaal niet zo gemakke lijk. Dat verbaasde mij niet. Ik weet dat ik op dit moment niet fameus rijd. Bovendien voelt de hele ploeg het wegvallen van Ocana. Dat werkt voor een prof demoraliserend, omdat je de ze kerheid hebt dat er minder geld in de knip komt. Toen ik snel merkte dat de pedalen stroef gingen, kon ik twee dingen doen. Lui en gemakkelijk toege ven, of er doorheen bijten. Het laatste hdb ik geprobeerd. Het is gelukt." Nerveus Op zijn wil werd Karstens (zesde) de beste Nederlander. Voor Knetemann en Bal. Voor Den Hertog de beste man van Frisol, dat in het ploegenklasse- ment drie equipes achter zich hield en de nerveus vertrok ken Priem. De Zeeuw wil deze Tour graag gebruiken om te be wijzen, dat de aangevochten kampioenstrui niet om zijn schouders misstaat. Karstens, met zijn 32 jaar een hele wielergeneratie ouder dan de meeste andere Nederdlanders heeft zijn eigen moeilijkheden overwonnen. Bal, Den Hertog en Priem waren mede door ex terne factoren „verliezers" aan de vooravond van het echte be gin. Verliezers ten opzichte van Karstens, omdat die als vroege starter nauwelijks last had van de wind, die geleidelijk aanwak kerde. Maar het was niet alleen dat. De jonge profs verloren door tegenslagen. Den Hertog kon zijn kleine „voorplaat" niet gebruiken. Hij gaf toe dat het zijn eigen schuld was. „Had ik mijn fiets Wie anders dan Eddy Merckx won de proloog van de Tour de France, die vandaag zijn eerste echte etappe beleeft. maar beter moeten uitprobe ren", stelde hij, eer hij met eni ge spijt constaeerde, dat hij daardoor toch seconden en plaatsen had verspeeld. Cees Priem had ook moeite met het schakelen. Cees Bal wilde voor de start wel zijn speciale lichte fiets testen. Hij ontdekte daar door tamelijk hardhandig dat aan zijn versnellingsbak het een en ander mankeerde. Bij een poging te schakelen, schoot de derailleur, die waarschijnlijk te los was gemonteerd, los. 'Bal kwam te vallen en kon daar door niet op zijn speciale fiets vertrekken. „Dat scheelde al", verklaarde hij. „Maar veel er ger was dat ik nauwelijks heb kunnen inrijden. Dat heb ik wel gemerkt. Het leek we! of mijn benen waren geblokkeerd." De uitslag Is: 7100 meter In 8 minuten en 54.41 seconden: 1. Merckx (Bel- Albanl), 2. Manzaneque (Spa-More- no) op 5.85 sec., 3. Bruyere (Bel-AI- banl) op 7.30, 4. Agostinho (Port-de Muer) op 12.32, 5. Baert (Bel-van Vaerenbergh) op 18.57, 6. Karstens (Ned-de Muer) op 19.37, 7. Dangull- laume (Fra-Plaud) op 19.93, 8. Pol- lentler (Bel-Sprotte) op 22.33, 9. Thevenet (Fra-Plaud) op 22 52. 10. Van Sprlngel (Bel-VAN Vaeren bergh) op 23.82, 11. Den Hertog (Ned-Llbregts) op 24.30. 12. Knete- man (Ned-Caput) op 25.27, 13. Lasal (Spa-Barrutla) op 2S.82, 14. Pintens (Bel-van Vaerenbergh) op 26.98, 15.1 Pesarradona (Spa-Barrutla) op 27.11, 16. Priem (Ned-Llbregts) op 27.81. 31. Bal (Ned-Caput) op 34.21, 66. Vlanen (Ned-Caput) op 45.90, 69. De Vlam (Ned-Llbregts) op 46.42, 84. Huizebosch (Ned-Llbregts) op 50.58, 86. ex aequo: Poppe (Ned-Ll bregts) en Allan (Aust-Libregts), belden op 50.88, 99. Henk Prinsen (Ned-Llbregts) op 54.95, 108. Alalmo (Ita-Libregts) op 58.64, 111. Van Katwijk (Ned-Llbregts) op 1.00.24, 121 Wlm Prinsen (Ned-Llbregts) op 1.08.20. Haagse wielerclubs (Van onze sportredactie kDEN HAAG De op het wieier- parkoers in het Zuiderpark ge houden wegwedstrijd om het clubkampioenschap van Sparta heeft gisteren een verrassende zege opgeleverd voor de sprin ter Chris Kipping. Het was een levendige wedstrijd, waarin talloze pogingen werden ondernomen om uit het peloton te ontkomen. Onder leiding van Joop van Rossem werden de weglopers steeds weer achter haald. waarna deze wedstrijd ovr 90 kilometer eindigde met een massaspurt, waarin de sprintcapaciteiten van Chris Kipping de doorslag gaven Tweede werd J. Silvius, 3. A. Wennekes, 4. B. van der Putten eo 5. L. van der Tooien. Geen contract meer voor Luis Ocana PARIJS Het Franse extra-spor tieve merk BIC heeft gisteren in Parijs bekend gemaakt het con tract met da Spaanse coureur Luis Ocana, in 1973 winnaar van de ronde van Frankrijk aan het eind van het jaar te zullen opzeggen. Een woordvoerder van de Franse ploeg deelde mee dat men het besluit had genomen omdat Ocana dit seizoen weinig opval lende prestaties heeft geleverd. fTJ Twee records van Elzerman (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG - Henk Elzerman van ZIAN/Vltesse is er op de zesde dag van de kringkampioenschappen zwemmen in geslaagd om twee nationale adspirantenrecordsscherper te stellen. Op de 1500 meter - en tijd van 16.45.8 aft*"J n René van der Kuil ijn naam had staan. renners Drie vast in lift BREST Albert Hulzenbosch, Henk Poppe en Donald Allan die zich gisteren in dezelfde tijd 9 minuten en 45 seconden als 84, 86 en 87 klasseerden ontbraken bijna bij de voorstel ling van de ploegen. Een ui/r voor de equipe van Fri- so] als eerste op het podium moest, weigerde de lift van ho tel Continental te Brest. De drie renners zaten bijna twintig mi nuten opgesloten voor de brand weer hen uit hun vervelende po sitie bevrijdde. 800 meter 8.55.2. Ook lands jeugd- :erman had 1973) reeds k Elzerman jn twee top- ionale kam- Jtrecht hoop an", zei hij. island ver knald Wou- :ht uit Den ieer, gister- parkbad. Op e slag voor jaar tikten Idie Kraaye- 19.17.4. De amprechters e alternatief brach het k greco re cli 2.50.1 Ultslagei Jes on (ZIANl (Z/V)2 (DES) nog een erken. Nihot Ie mijl zijn der in dan roverde het kamprechter heb al veel zwemmerij, i t, en dat op wel uniek." vlinderslag sr 12 jaar (Van onze sportredactie) \SSEN De stilte op de Drentse hei is verbroken. Sinds twee da gen denderen de 500 cc motoren en gieren de 50 cc machientjes over het circuit in Assen. Nie mand die zich aan het lawaai ergert. Integendeel, de toe schouwers stromen tijdens de training al in grote getale toe. In het rennerskwartier worden Eindhoven overweegt cassatie tegen zaak „Proloog" EINDHOVEN Het college van B. en W. van Eindhoven heeft besloten om cassatie voor te be reiden etegen de uitspraak van het gerechtshof in Den Bosch Inzake de subsidiëring van het toneelwerkgroep Proloog. Eer der deze week besliste het ge rechtshof In Den Bosch dat de gemeente Eindhoven de toezeg ging om te subsidiëren in het seizoen 1974-1975 gestand moet doen. In een kort geding dat in eerste instantie door Proloog was aan gespannen tegen het raadsbe sluit deze subsidie alsnog in te trekken, was de gemeente Eind hoven in het gelijk gesteld. De juridische afdeling van de ge meente onderzoekt momenteel de mogelijkheden tot cassatie. Er zal dienaangaande vóór 2 juli een uitspraak worden ge daan. Pupillen van Dennendal kunnen naar Eindhoven (Van een onzer verslaggevers). EINDHOVEN Pupillen van Dennendal zijn welkom In de rijkspsychiatrische inrichting in Eindhoven. Ouders kunnen hun kinderen daar nu al onderbren gen. Er is In Eindhoven nrfmte voor tachtig pupillen. Dit heeft de geneesheer-directeur van de RPI, J. Borssum-Waalkes, mee gedeeld. Aanvankelijk was de toezegging van de RPI ingetrokken, maar nu de evacuatie doorgaat, wil men in Eindhoven door het op nemen van pupillen helpen een reconstructie van Dennendal mogelijk te maken, op verzoek van de Willem Amtz-st'chting. De werkers van Nieuw Dennendal „zullen de pupillen van het Lo- rentz-paviljoen zo lang mogelijk beschermen tegen voor de ge welddadige maatregelen die over hen worden afgeroepen" Z j wijzen elke verantwoorde lijkheid af voor wat zij noemen de „onderdrukking" die staats secretaris Hendriks met zijn evacuatie heeft aangekondigd. de motoren warm gedraald. Men is er aan gewend geraakt en de ontstane stilte tussen twee trainingen doet soms onwezen lijk aan In de caravan van Henk van Kessel is het nog tamelijk rustig. Ook wanneer trainende collega's langs komen. Toch ziet het er naar uit, dat Henk van Kessel het druk rond zijn cara van zal krijgen. Want de man uit het Brabantse Mill is de gro te favoriet in de 50 cc-klasse. In Assen, waar morgen de start- vlag zal vallen, zal hij graag willen winnen. Regerend we reldkampioen Jan de Vries wil de het in Assen nooit lukken. Henk van Kessel heeft het in Assen nog moeilijker gehad. H'J kwam tot nu toe geen enkele keer aan de finish, terwijl hij toch al vier maal in de Neder landse Grand Prix aan de start is verschenen. „Het was een kwestie van pech we hadden in de training moeilijkheden mei de motor en tijdens de wed strijd moest ik uitvallen. Een jaar ben ik zelfs niet aan da race begonnen. Tijdens de trai ning viel ik van het machientje en moest naar het ziekenhuis. Op de dag van de race was Ik alweer present, maar rijden was er toen nog niet bij". Eerste startrij Daarom wil Henk van Kessel zijn fans morgen niet teleurstellen. Dat zal waarschijnlijk niet ge beuren, want tijdens de training van gisteren was alleen de Duit ser Thurow sneller. Voor Henk van Kessel, die de opvolger van wereldkampioen Jan de Vries wordt genoemd is een plaats op de eerste startrij al zeker. „De 50 cc-klasse is altijd een Ne derlandse aangelegenheid ge weest. Daarom was het enigs zins verrassend dat Thurow zo snel ging. Ik heb wefl een ver moeden hoe dat komt. Hij heeft een monteur. Muller genaamd. die bij Van Veen heeft gewerkt. Die jongen zal wel aan de mo tor hebben gesleuteld. Het wordt steeds moeilijker de bui tenlandse fabrieken zitten ook niet stil. Van Veen Kreidler kan het dit seizoen nog wel redden, maar de ontwikkeling gaat steeds sneller. Volgens mij ver dwijnt de suprematie van da Nederlanders in de 50 cc vol gend jaar". Omdat Henk van Kessel hij kreeg de Kreidler, waarop Jan de Vries de weröldtitel behaalde de concurrentie gaat vrezen, wil hij proberen nu succes te boeken. „Ik denk dat ik de op volger van Jan de Vries word. als alles goed gaat en ik win hier in Assen, is het mogelijk dat de beslissing op Franchor- champs valt". de dit stuk in 1915 (op 71-jarige leeftijd) in Amerika ter gelegen heid van het Frans-Engelse ver drag. De eenaker die kortgele den in een bibliotheek werd ge vonden is indertijd nooit in Frankrijk opgevoerd. De Com pagnie Pierre Spivakoff speelde deze eenakter in het afgelopen seizoen talloze malen in de Pa- rijse Studio des Champs-EIy- sées. „Deiirante Sarah" komt in het Haagse HOT-theater op dinsdag 2 en woensdag 3 juli. Dongen —Het houden van vogels is in Nederland in trek. In een kwart van de Nederlandse ge zinnen zijn binnen of buitens huis een cf meer vogels aanwe zig. Dit blijkt uit een represen tatieve steekproef die Interact b.v. uit het Brabantse Dongen in het kader van een consumen tenonderzoek onder 2000 gezin nen genomen heeft. Kanaries zijn het meest in trek zo blijkt uit het onderzoek, meer dan de helft van de vogelbezit- tende gezinnen heeft ze. Parkie ten komen op de tweede plaats, terwijl tropische vogels te vin den zijn in ruim 4 procent van de Nederlandse gezinnen. Een procent van de Nederlandse ge zinnen heeft een papegaai. Uit het onderzoek bleek ook dat kanaries het meest gehouden worden in het zuiden van het land, parkieten daarentegen in de grote steden. Duiven worden Rookverbod in milieu commissie UTRECHT De nieuwe gedepu teerde in Utrecht voor het mi lieu, dr. B. Hofman, vindt dat er niet meer gerookt zou moe ten worden tijdens vergaderin gen van de Utechtse milieu commissie. „Het zou toch een vreemde situa tie zijn, als wij over luchtver ontreiniging raten te praten, in een kamer die blauw ziet van de rook". Dr. Hofman hoopt dat de commissie het voorbeeld zal volgen van de Wereldgezond heidsorganisatie, die al in 1970 besloot in haar vergaderingen roken niet toe te staan. Op een suggestie van een Staten lid het gemis aan tabak dan maar te compenseren met frisse heldere le'nre wilde di. Hofman niet ingaan. Een ander Statenlid vor.d dat de ambtenaren die de vergaderingen bijwonen uit oog punt van democratie ook een 6tem in een rookverbod zouden moeten hebben. Maar dat ging dr. Hofman te ver: inspraak van de ambtenaren hierover vond hij overbodig. het meest gehouden in Overijs sel en Gelderland, terwijl in de grote steden het bezit van dui ven nauwelijks iets voorstelt. Ook de hoeveelheid vissen in Ne derland heeft men eens beke ken. Vierentwintig procent de Nederlandse gezinnen blijkt vissen te hebben. De verhouding tussen tropische en niet tropi sche aquaria ligt ongeveer ge lijk- Wel spelen kinderen grote rol in de aanschaf een aquarium. Aquaria komen het meest voor in gezinnen waar de huisvrouw tussen de 30 en 40 jaar oud is. Volgend jaar geen A.H.- reizen meer DEN HAAG De Supermarkten van Albert Heijn staken in 1975 de directe verkoop van vakan tiereizen. De reismarkt is dus danig veranderd, dat A.H. niet verwacht dat het noodzakelijke rendement ook in de toekomst zal kunnen worden behaald. De 19 verkoopbalies worden, na ruim 3 jaar actief te zijn ge weest, gesloten. De verkoop van autovakanties, waarvoor bi j A.H.-klanten grote belangstelling bestaat, zal onder het merk Quo Vadis worden gecontinueerd. KUNST EN KUNSTENAARS CRM-minister Van Doom heefl een groot aantal reisbeurzen er stipen dit toegekend aan beelden de kunstenaars. Reisbeurzen gaan o.m. naar de Hagenaars werkgroep Video Meatball, Aflelbert Foppe, Victor Pomat en Maria Beatriz Matias, Chris- ta van Santen Stipendia gaan o.m. naar Pat Andrea, Joost Baljeu, Ilona Kósa, Jan Snoeck en Kees Verschuren te Den Haag. In het Dordrechts Museum wordt van 0 juni tot 18 augustus een tentoonstelling gehouden van ke ramische objecten van Johan van Loon en Kees van Rens- Boek over Soltsjenitsyn door ex-vrouw PARIJS (AFP) Bij uitgeverij Alain Devaux in Parijs verschij nen binnenkort de herinneringen van mevrouw Natalia Retsje- tovskaja die de eerste vrouw van auteur en Nobelprijswinnaar Alexander Soltsjenitsyn is ge weest. Mevrouw Retsjetovskaja mag verklaren dat zij geen ran cune tegen haar ex-man koes tert, ze valt niettemin uit tegen diens boeken Veertiende Augus tus en Goelag Archipel. Volgens haar heeft de auteur ze geschreven „toen hij al onder de invloed van zijn tweede vrouw en enkele vrienden stond en gedreven werd door de onge zonde eerzucht om Tolstoi te wil len zijn". Aanslagen op democraten Mozambique LISSABON (Rtr) In Loren^a Marques, de hoofdstad van Mo zambique zijn de laatste dagen door rechtse extremisten ver scheidene aanslagen gepleegd op aanhangers van het nieuwe Portugese bewind en voorstan ders van onafhankelijkheid- Na de mislukte moordaanslag afge lopen maandag op de leider van de beweging „Democraten van Mozambique" werd gisteren de vrouw van een andere leidende democraat door onbekenden ernstig mishandeld „als waar schuwing aan haar man". De beweging van „Democraten van Mozambique" heeft in een telegram aan de Portugese pre sident de Spinola gewaarschuwd voor „fascistisch terrorisme" in de steden van Mozambique. AMSTERDAM Het Parijse ge zelschap „Compagnie Pierre Spivakoff" voert in het Holland Festival 1974 twee eenakters op van Sarah Bernhardt, de Fran se actrice-toneelschrijfster die leefde van 1844 tot 1923. De op voering wordt gepresenteerd on der de titel „Deiirante Sarah" (Verrukkelijke Srah) waarmee acteur en regisseur Spivakoff laat weten hoezeer hij houdt van de barokke romantiek van Bernhardt. De avond opent met TAvey" (de bekentenis) een melodrama over schuld van een echtgenote aan overspel en boete In de sa lon van een Bourgeois-familie. Allerlei principes, zoals de eer van de vrouw, de heiligheid van de familie en de glorie van het vaderland, komen uitvoerig aan de orde. Er wordt druk gebruik gemaakt van rolverwisseling: mannen in Vrouwen- en vrou wen in mannenrollen. Spivakoff bracht dit stuk o.a. op het to neelfestival van Nancy en ging er meer naar buitenlandse festi vals, waaronder thans het Hol- Het tweede stuk van de avond Is „Du théatre au champ d'hon- neur" (Toneel op het veld van eer), geschreven tijdens de eer ste wereldoorlog, men ziet op het toneel hoe een Franse sol daat onder totale onverschillig heid met zijn lot sterft. Op ab surde wijze bezingt een vrede sengel de liefde voor het vader land en doet een beroep op het publiek nooit meer oorlog te voeren. Sarah Bernhardt speel- Schiphollijn kan starten DEN HAAG/SCHIPHOL (ANP) De aanleg van de Schiphol- spoorlljn Amsterdam-Leiden- Den Haag kan beginnen. Minis ter Westerterp heeft de Spoor wegen thans opdracht gegeven het werk ter hand te nemen. De opdracht heeft voorlopig al leen betrekking op het „niet omstreden" gedeelte van het Centraal Station Den Haag naar de Minervalaan in Amsterdam. De eerste werkzaamheden wor den uitgevoerd tussen Schiphol en het voorlopig eindpunt sta- tion-Minervaloan Amsterdam. „Tussen Schiphol en Lei-en- Den Haag worden voorlopig al leen daar werken uitgevoerd, waar het tracé geen aanleiding tot moeilijkheden geeft", aldus minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat. Bemanningslid Nederl. schip neergeschoten ROTTERDAM (ANP) - Een Por- tugees bemanningslid van de Nederlandse kustvaarder „John V" is gisteren in volle zee neer geschoten door een onbekende visser. Het slachtoffer, Verislmo Joao, liep een vrij ernstige hoofdwond op, waarvoor hij met een Britse helikopter naar een ziekenhuis In New Castle werd gebracht. De John V, eigendom van Inter national Shipbrokers Ltd. in Rotterdam, was men een lading steentjes onderweg van New Castle naar Londen. Volgens de reder is de 500 ton metende kustvaarder waarschijnlijk te dicht bij de netten van een ha ringvisser terecht gekomen. WEEKAANBIEDING VOLL. FABRIEKSGARANTIE Wij kochten een prachtige partij NYLONTAPIJT met legklare rug in de kleuren: beige - d.beige en bruin-beige waarvan de normale prijs 109,- p. meter bedraagt. Wij verkopen dit oerdegelijke tapijt nu GRATIS GELEGD Legt u het zelf, dan ontvangt u 5 GULDEN PER METER LEGPREMIE Grijp deze kans, u zult er veel plezier van hebben!!! Natuurlijk weer van LEIDEN HAARLEMMERSTRAAT 196-202 KOOPAVOND DONDERDAGS ALPHEN RAADHUISSTRAAT 247 KOOPAVOND VRIJDAGS

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10